Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Σαουδική Αραβία


Recommended Posts

Eviri σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και την θετική διάθεση. Προσπαθώ να εστιάζω στα θετικά, αλλά δεν μπορώ να μην σκέφτομαι και το πόσο θα αλλάξει ο τρόπος ζωής μας.

Στα συγκροτήματα για τους Ευρωπαίους με πισίνα μπορείς να κάνεις μπάνιο με το μαγιό σου κανονικά, ή κι εκεί με το ράσο; Και με τα κατοικίδια τι γίνεται; Έχω ένα κουτάβι και δε θέλω με τίποτα να τον αφήσω.

Σε ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Eviri

    Eviri 33 δημοσιεύσεις

  • geo_yiou

    geo_yiou 17 δημοσιεύσεις

  • joy79

    joy79 13 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 8 δημοσιεύσεις

Παρακαλώ αλίμονο, δεν έκανα κάτι σπουδαίο.

Στις πισίνες ξενοδοχείων δε θα μπορείς να κάνεις μπάνιο. Αυτό είναι μόνο αντρικό προνόμιο. Έτσι μου έχουν πει. Αυτό συμβαίνει επειδή οι Άραβες εκεί δεν είναι δυνατόν να βλέπουν με μαγιό τις Ευρωπαίες, είναι σαν να τις βλέπουν γυμνές.

Στις παραλίες όμως των Ευρωπαίων, καταρχήν, να σε ενημερώσω ότι πληρώνεις κάθε φορά που είναι να κάνεις μπάνιο, καθώς, οι ακτές αυτές ανήκουν σε ξενοδοχεία τα οποία παρέχουν ένα "κλειστό" ας πούμε, χώρο για να μπορούν να κάνουν μπάνιο με μπικίνι και ολόσωμα μαγιό. Διαφορετικά, τους καλοκαιρινούς ή άλλους μήνες μπορείς να νοικιάσεις σπιτάκια κοντά στην παραλία που τα πληρώνεις ή με το τρίμηνο ή με τη σεζόν (αυτό δεν το θυμάμαι πώς μου το έλεγαν, γιατί εμείς δεν το έχουμε κάνει) και να μπορείς να κάνεις μπάνιο. Το ποσόν δεν είναι ευκαταφρόνητο, αλλά τώρα ποιος το θυμάται.

Για το σκυλάκι δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρη ότι μπορείς να το πάρεις στο αεροδρόμιο μαζί σου. Είχα πληροφορηθεί ότι για τους Άραβες ο σκύλος είναι μιαρός (δε γνωρίζω το λόγο) και δεν τον θέλουν, δεν τον αγαπούν σαν ζώο, πραγματικά, αν είναι αλήθεια αυτό, έχει κάποια βάση, γιατί δεν είδα πουθενά αδέσποτο σκύλο στην πόλη, ενώ γάτες αδέσποτες είδα πολλές. Το πιο πιθανό είναι να μη σε αφήσουν να το πάρεις μαζί σου, αλλά επειδή δεν το λέω με σιγουριά, καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον που να ξέρει σίγουρα.

Θα σου πρότεινα, πρώτα να σκεφτείς καλά τα αρνητικά του μέρους που θα ζήσεις, ώστε να σταθμίσεις καλά τα υπέρ και τα κατά, και να δεις αν θεωρητικά θα τα αντέξεις, για να μην αφήσεις το σύζυγο στο έλεος της Τζέντας από τον πρώτο μήνα.

Πολλές γυναίκες πίστευαν ότι θα τα καταφέρουν, αλλά δυστυχώς επέστρεψαν στην Ελλάδα, γιατί δεν ήταν δυνατόν να αλλάξουν τόσο πολύ τον τρόπο ζωής τους. Να σε ενημερώσω επίσης, ότι ούτε για τον άντρα σου θα είναι εύκολο 100% να ζήσει μόνος του εκεί. Αφενός, θα του λείπεις και δε θα μπορεί κάθε τρεις και λίγο να ταξιδεύει στην Ελλάδα, αφετέρου, δεν επιτρέπεται σε όλα τα μέρη (εστιατόρια, καφετέριες, mall) να μπαίνουν εργένηδες άντρες, παρά μόνο άντρες που συνοδεύουν κάποια γυναίκα. Άσε περίεργη χώρα.

Να φτιάξω μια πρόχειρη λίστα με τα αρνητικά της ζωής μια Ευρωπαίας στη χώρα και να σκεφτείς πολύ καλά, αν θα μπορούσες να ζήσεις σε αυτούς τους ρυθμούς.

1. Είσαι υποχρεωμένη σε εξωτερικό και εσωτερικό δημόσιο χώρο (δρόμο, καταστήματα, ταξί, εστιατόρια....) να φοράς αμπάγια. Το μαντήλι δε θα το βάλω στα υποχρεωτικά, ενώ ανήκει, επειδή στη Τζέντα είναι πιο ανεκτικοί. Αν όμως, σου κάνει παρατήρηση ο Άραβας παπάς τους το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το φορέσεις επί τόπου, χωρίς να του απαντήσεις τίποτα. Αυτό σημαίνει ότι δε θα μπορείς να δείξεις τα ωραία ρούχα που θα φοράς, τα οποία θα τα βλέπουν μόνο οι Ευρωπαίοι (Έλληνες και άλλοι) με τους οποίους θα βρίσκεσαι σε σπίτια.

Επίσης, στους άντρες απαγορεύεται δημοσίως το σορτσάκι και το φανελάκι. Μπορούν να κυκλοφορούν με κοντομάνικο και παντελόνι.

2. Απαγορεύεται οποιουδήποτε είδους θρησκευτική έκφραση εντός της χώρας, που σημαίνει, αν είσαι χριστιανή δεν μπορείς ούτε το σταυρό σου να κάνεις δημοσίως, ούτε να φοράς σταυρό, ούτε να κουβαλήσεις μαζί σου εικόνες και διάφορα αγιωτικά στο αεροδρόμιο και στο σπίτι. Δεν υπάρχει εκκλησία χριστιανική.

3. Απαγορεύεται να φέρεις μαζί σου οινόπνευμα, χοιρινό και ποτά. Στη χώρα όσον αφορά το οινόπνευμα θα βρεις άλλου είδους αντισηπτικά-απολυμαντικά, αλλά όχι οινόπνευμα. Χοιρινό δε θα βρεις πουθενά. Το ποτό είναι επίσης παράνομο και δεν κυκλοφορεί ούτε στα ευρωπαϊκού τύπου εστιατόρια και ξενοδοχεία. Έχουν την αραβική σαμπάνια (καλά μην ακούς το όνομα σαμπάνια) που φτιάχνεται από χυμό μήλου και perrier ή σπράιτ.

4. Η γυναίκα απαγορεύεται να οδηγεί (ακόμα και οι αλλοδαπές όπως εσύ). Οι τρόποι μετάβασης σε διάφορα μέρη είναι το ταξί, ίσως κάποιος ιδιωτικός σωφέρ και ο άντρας σου, εφόσον θα έχετε αυτοκίνητο εκεί. Συγκοινωνία άλλης μορφής (λεωφορεία, τραμ, μετρό κλπ δεν υπάρχουν). Υπάρχουν μόνο κάτι σαν σχολικά λεωφορεία που είναι λεωφορεία για τους Πακιστανούς και λοιπούς διάφορους φτωχούς, στα οποία δεν επιτρέπεται να μπει γυναίκα.

5. Δεν επιτρέπεται να μιλάς εύκολα σε Άραβες όταν είσαι γυναίκα, γιατί αυτό μπορεί να παρεξηγηθεί από τους ντόπιους. Αν πας εκεί, και τύχει για παράδειγμα να ρωτήσεις πώς θα πας σε κάποια κατεύθυνση, θα παρατηρήσεις ότι ο άντρας με τον οποίο μιλάς δε σε κοιτάει στα μάτια, κοιτάει οπουδήποτε αλλού. Αν κάποια γυναίκα μιλάει και γελάει εύκολα σε άντρες (δεν εννοώ καμάκι, αλλά εννοώ να είναι εξωστρεφής χαρακτήρας), τότε τη θεωρούν........

6.Δεν υπάρχει διασκέδαση με το γνωστό ευρωπαϊκό τρόπο, αλλά μόνο εστιατόρια, και καταστήματα με καταναλωτικά αγαθά για βόλτα.

7. Μπάνιο στη θάλασσα μπορείς να κάνεις μόνο εφόσον πληρώνεις κάθε φορά ποσά περίπου 15-16 ευρώ το άτομο (αυτή η τιμή ήταν πριν 4 χρόνια).

8. Το κλίμα της πόλης είναι κουραστικό για κάποιους ανθρώπους. Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχουν εποχές, αλλά μια μονότονη ζέστη, η οποία το καλοκαίρι γίνεται αφόρητη, ενώ το "χειμώνα" είναι όπως το ήπιο καλοκαίρι της Ελλάδας. Δηλαδή το χειμώνα η μέρα φτάνει στους 32-35 βαθμούς, ενώ το καλοκαίρι 46-48 καθημερινά. Κάποιες φορές φυσάει από την έρημο το λεγόμενο χαμσίνι (που είναι αμμοθύελλα μαζί με θερμές μάζες αέρα) και η θερμοκρασία μπορεί να σκαρφαλώσει τους 52 βαθμούς (κάτι που το έζησα εγώ) ή και τους 62 κάτι που το έζησε ο άντρας μου όταν εγώ ήμουν στην Ελλάδα. Η θερμοκρασία τόσο ψηλά δεν είναι συχνό φαινόμενο, όμως η αμμοθύελλα είναι πολύ συχνό φαινόμενο και κουραστικό για τη νοικοκυρά που βρίσκει άμμο παντού μέσα στο σπίτι, ακόμη κι αν είναι όλα κλειστά.

9. Σχολεία ελληνικά πλέον δεν υπάρχουν, υπάρχουν τα ιντερνάσιοναλ και τα αμερικάνικα, τα γαλλικά, και τα αγγλικά.

10. Η οδήγηση είναι πολύ επικίνδυνη. Αυτό που λέω τώρα, αν δεν το ζήσεις δεν μπορείς να το καταλάβεις πώς το εννοώ. Ένα μικρό παράδειγμα θα σου δώσω, ας υποθέσουμε ότι με το αυτοκίνητο βρίσκεσαι σε ένα δρόμο με 4 λωρίδες κι εσύ είσαι στην αριστερή σταματημένη σε ένα φανάρι. Όταν το φανάρι ανάψει, θα πρέπει να είσαι υποψιασμένη, έτσι ώστε, μήπως και τυχόν ο οδηγός της δεξιάς (της άκρης-άκρης) λωρίδας θελήσει να στρίψει αριστερά ξαφνικά. Τότε να ξέρεις ότι δε θα περιμένει, αλλά θα έρθει κάθετα μπροστά σου και θα στρίψει, ενώ βρίσκεται δεξιά σου παραδίπλα σου. Έχει συμβεί και σε μας και σε ταξί που έμπαινα, πάρα πολλές φορές. Η οδήγηση είναι μαρτύριο στη Τζέντα, ένα μόνιμο καρδιοχτύπι. Θα δεις ακόμη και 12χρονα αγόρια να οδηγούν μέχρι και τζιπ στα οποία τα πόδια τους δε φτάνουν να πατήσουν το γκάζι.

11. Η βροχή είναι σπάνια στη Τζέντα. Δηλαδή, βρέχει κάθε μερικά χρόνια. Όμως έτσι και κάνει πως βρέχει, σου συνιστώ, σε περίπτωση που έχεις ενημερωθεί ότι κάποια μέρα θα βρέχει, να μη μετακινηθείς από το σπίτι σου. Ο λόγος είναι ότι στην πόλη δεν υπάρχει αποχέτευση με αποτέλεσμα να πλημμυρίζει και μάλιστα σε βαθμό επικίνδυνο. Ένα θα σου πω πάτα στο YouTube Jeddah flood 2009 για να δεις τι κοντέψαμε να ζήσουμε εμείς. Ευτυχώς δε φύγαμε από το σπίτι. Ο άντρας μου όμως έζησε την επόμενη χρονιά τα ίδια και αποκλείστηκε στη δουλειά του μέχρι την επόμενη μέρα.

Για να καταλάβεις αυτό που λέω, σκέψου ότι υπάρχουν πολλοί αυτοκινητόδρομοι που βρίσκονται κάτω από γέφυρες, οι οποίοι δεν έχουν καμμία πρόβλεψη για τα νερά της βροχής, με αποτέλεσμα να πλημμυρίζουν από τόσο όγκο νερού, όσο να καλύπτονται πλήρως μέχρι απάνω στη γέφυρα. Με αυτόν τον τρόπο πνίγηκαν το 2009 πολλοί άνθρωποι.

Αυτά είναι που σκέφτηκα πρόχειρα, αλλά τα θεωρώ πολύ σημαντικά για την καθημερινότητά σου εκεί. Σκέψου το πρώτα και πάρε την απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα geo-γiou.

Να σου ζήσει ο μικρούλης σου και καλή διαμονή στη Τζέντα. Το εντυπωσιακό είναι ότι οι ζέστες άργησαν. Όταν ήμασταν εμείς εκεί, τα 40άρια έπιαναν από τις αρχές Απριλίου. Τέτοια εποχή μέσα Μαΐου έκανε συνήθως από 45 και πάνω. Από ζέστη ήταν δράμα βέβαια, αλλά τουλάχιστον από το Μάιο μέχρι το Νοέμβριο ψόφαγαν τα κουνούπια και μπορούσαμε κάπως να κάτσουμε έξω από το σπίτι.

Σε συμβουλεύω να γράψεις μία μέρα τις ώρες των προσευχών και τη διάρκειά τους, ώστε να πηγαίνεις για ψώνια πριν ή μετά έτσι ώστε να μη συμπέφτουν με την ώρα που θα είσαι στο ταμείο. Κάποια στιγμή θα τις μάθεις απ' έξω. Φαντάζομαι ότι το παρατήρησες ότι οι προσευχές μετακινούνται κατά ένα λεπτό αργότερα κάθε μέρα όσο προχωράμε προς το καλοκαίρι. Τους φθινοπωρινούς-χειμερινούς (χαχαχαχα) μήνες θα είναι όλο και πιο νωρίς και πάει λέγοντας.

Τη μαντήλα σίγουρα τη φοράνε οι ντόπιες, είτε το θέλουν είτε όχι. Αυτές που έχεις δει και δε φοράνε, αλλά μιλάνε αραβικά, είναι σίγουρα από διπλανές τριγύρω χώρες. Λίβανο, Συρία, Ιορδανία, Αίγυπτο ίσως κλπ. Θα προσέξεις κάποια στιγμή ότι μερικές που φοράνε μαντήλι θα σε κοιτάνε ζηλόφθονα κι άλλες με χαμόγελο σαν να θέλουν να σου πουν ότι επικροτούν το θάρρος σου.

Δυστυχώς, στο ερώτημά σου δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δε γνωρίζω κανένα σταθμό. Τα δικά μου παιδιά ήταν μεγαλύτερα όταν πήγαμε κι έτσι δεν έχω υπ' όψιν μου.

Σ'ευχαριστώ πολύ για την ευχή για τον μικρούλη μου και για την απάντηση σου!!!

Αυτο για τις προσευχές που μετακινούνται κάθε μερα 1 λεπτό δεν το ήξερα.

Όσο για τους παιδικούς σταθμούς κάτι εχω βρει απο εδω και απο εκει και τωρα αυτο που μένει είναι να τους επισκεφτώ για να αποφασίσω.Το κακο είναι ότι εδω που μένουμε ειμαστε αρκετα απομακρυσμένοι απο την πόλη και όλοι οι παιδικοι σταθμοί βρίσκονται αρκετα μακρυά, πράγμα το οποίο σημαινει ότι θα πρέπει να ξυπναει ο μικρος αρκετα νωρίς...

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου ημέρα, πόσο σε καταλαβαίνω!! Έχω ζήσει 6 χρόνια στη Jeddah, νομίζω έχουμε ξαναμιλήσει μέσω του forum, επέστρεψα στη Ελλάδα το 2002 και μου ήταν πολύ δύσκολο να προσαρμοστώ εδώ μετά. Η αλήθεια ότι αυτό το κομμάτι της ζωής μου εκεί με επηρέασε πολύ... Σου εύχομαι καλή προσαρμογή!!

Σ'ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Βρήκα το site τυχαία, ψάχνοντας πληροφορίες για τη ζωή στη Σαουδική Αραβία και ειδικότερα στην Τζέντα.

Το περασμένο καλοκαίρι έγινε πρόταση στον σύζυγό μου για δουλειά εκεί, αλλά τότε δεν το συζητήσαμε καν, καθώς η κατάσταση εδώ στην Ελλάδα και στις δουλειές μας ήταν ακόμα σε καλό επίπεδο. Τώρα ξαναέγινε πρόταση και αυτή τη φορά το σκέφτεται πολύ σοβαρά. Μάλιστα πρέπει να πάρουμε απόφαση μέσα στο επόμενο δίμηνο.

Έχοντας διαβάσει κάποια πράγματα για τη ζωή εκεί, ειδικά όσον αφορά στις γυναίκες, μπορώ να πω ότι έχω τρομοκρατηθεί, αλλά από την άλλη είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για τον σύζυγο, ο οποίος εργάζεται στον δημόσιο τομέα και έχει φτάσει να δουλεύει 14ωρα και Σαββατοκύριακα για πενταροδεκάρες.

Είναι τόσο αυστηρά εκεί όσο διαβάζω; Ποια μπορεί να είναι η διασκέδαση για μια γυναίκα; Στις γυναίκες επιτρέπεται να εργαστούν;

Ευχαριστώ πολύ.

Καλημέρα!!!Θα συμφωνήσω με όλα όσα σου γράφει η Εviri για την Τζέντα!!!

Το κυριότερο πάντως που πρέπει να κάνεις είναι να καθίσετε να συζητήσετε με το σύζυγό σου τα θετικά και τα αρνητικά της ζωής εδώ και να τα "ζυγίσετε". Αν αποφασίσετε να ερθετε στην Τζέντα θα πρέπει να ακολουθήσεις τους κανόνες και να κάνεις πολλούς συμβιβασμούς...Δεν θα είσαι ανεξάρτητη, και ειδικα αν οδηγείς νομιζω πως θα σου λείψει αρκετά...απο την άλλη βέβαια αν δεις πως οδηγούν θα πεις καλύτερα άστο χαχαχα!!! Όσους κανονες ξέρεις ξέχνα τους...Οτι θέλει κάνει ο καθένας...

Για τον συζυγό σου πάντως θα είναι αρκετα δυσκολα αν ειναι μονος του να ξέρεις. Και ο δικος μου πριν έρθω με το παιδακι μας ήταν 3 μήνες μόνος του στην Τζέντα μέχρι να ετοιμαστουν τα χαρτιά μας. Παρόλο που γυρνούσε 7 η ώρα το απόγευμα απο την δουλειά, μου έλεγε ότι ο χρόνος δεν περνάει και ότι του λείπουμε...ειναι δύσκολο ότι και να λέμε...τωρα τον ρωταω πως περναει και μου λέει αψογα...δεν του λείπει τίποτα...βγαίνουμε σχεδον καθε βραδυ έξω και εχει και εμας κοντα...ασε που μονο που μας βλέπει οταν γυρνάει απο την δουλεια ειναι μεγάλη ευχαρίστηση και χαρα...

Όσο για το μπάνιο που ρώτησες, σε ιδιωτικές παραλίες απ'οτι ξέρω πληρώνεις κάποιο ποσο για ολόκληρο το χρόνο, δεν θυμαμαι πόσο αλλα ειναι αρκετά ακριβό...Εγω ακομα δεν εχω πάει για μπάνιο και μάλλον το πρώτο που θα κάνω θα είναι τον Αύγουστο που θα έρθουμε Ελλάδα.

Επίσης για το σκυλάκι που αναφέρεις νομίζω οτι μπορείς να το φέρεις.Εχω μια οικογένεια εδω στο compound που μένουμε που έχει ένα μικρό σκυλάκι.Απλα δεν νομίζω να σε αφήνουν να το κυκλοφορείς εξω, σε mall, πάρκα και τέτοια. Επίσης δεν ξέρω εκει που θα μείνεις αν σε αφήνουν να το έχεις. Πάντως σε όλη την Τζέντα δεν έχω δει ούτε 1 σκύλο στον δρόμο.Και εδω στο compound που ζούμε οταν ήρθα είχε 5 σκύλους τωρα εχουμε 3!!!Δεν ξέρω τι συμβαίνει!!!Δεν τους αγαπούν ή..... τίποτα άλλο???

Σε αντίθεση με τους σκύλους σε όλη την Τζέντα υπάρχουν άπειρες γάτες...Τις αγαπούν και τις ταιζουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο για το μπάνιο που ρώτησες, σε ιδιωτικές παραλίες απ'οτι ξέρω πληρώνεις κάποιο ποσο για ολόκληρο το χρόνο, δεν θυμαμαι πόσο αλλα ειναι αρκετά ακριβό...Εγω ακομα δεν εχω πάει για μπάνιο και μάλλον το πρώτο που θα κάνω θα είναι τον Αύγουστο που θα έρθουμε Ελλάδα.

Εγώ θυμάμαι την πρώτη χρονιά που πήγαμε στη Τζέντα, κάναμε μπάνιο περίπου 10 Απριλίου, που ήδη έξω είχε πιάσει 40 βαθμούς τη μέρα. Είχαμε βάλει αντιηλιακό ίσαμε 5 φορές. Κι όμως γυρίσαμε το απόγευμα στο σπίτι και ήμασταν όπως το εσωτερικό του παντζαριού. Εννοείται ότι την περισσότερη ώρα βρισκόμασταν κάτω από ομπρέλα ψάθινη.

Ήταν το μοναδικό μπάνιο που κάναμε, εγώ δεν ήθελα να ξαναπάμε, γιατί μέναμε μία ώρα μακριά από την παραλία που μπορούσαμε να κάνουμε μπάνιο, γιατί αυτή η παραλία έκλεινε στις 18:00 και μάλιστα σου σφυρίζουν με σφυρίχτρα από την αμμουδιά οι άνθρωποι του ξενοδοχείου για να βγεις και να φύγεις, κι έτσι στο μεσοδιάστημα είπα ότι, δεν είναι δυνατόν να πηγαίνω με την καούρα του ήλιου, να ξεροτηγανίζομαι και να παθαίνω εγκαύματα μόνο και μόνο για να κάνω ένα μπάνιο στην Ερυθρά. Προτίμησα να κάνω μπάνια στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι την πρώτη χρονιά που πήγαμε στη Τζέντα, κάναμε μπάνιο περίπου 10 Απριλίου, που ήδη έξω είχε πιάσει 40 βαθμούς τη μέρα. Είχαμε βάλει αντιηλιακό ίσαμε 5 φορές. Κι όμως γυρίσαμε το απόγευμα στο σπίτι και ήμασταν όπως το εσωτερικό του παντζαριού. Εννοείται ότι την περισσότερη ώρα βρισκόμασταν κάτω από ομπρέλα ψάθινη.

Ήταν το μοναδικό μπάνιο που κάναμε, εγώ δεν ήθελα να ξαναπάμε, γιατί μέναμε μία ώρα μακριά από την παραλία που μπορούσαμε να κάνουμε μπάνιο, γιατί αυτή η παραλία έκλεινε στις 18:00 και μάλιστα σου σφυρίζουν με σφυρίχτρα από την αμμουδιά οι άνθρωποι του ξενοδοχείου για να βγεις και να φύγεις, κι έτσι στο μεσοδιάστημα είπα ότι, δεν είναι δυνατόν να πηγαίνω με την καούρα του ήλιου, να ξεροτηγανίζομαι και να παθαίνω εγκαύματα μόνο και μόνο για να κάνω ένα μπάνιο στην Ερυθρά. Προτίμησα να κάνω μπάνια στην Ελλάδα.

Πωπω αν ειναι ετσι να μου λειπει το βυσσινο...

καλύτερα μπανακι στις ομορφες παραλίες της χωρας μας...

και εμεις πάντως για να παμε στις παραλίες εκει στο Obhur θέλουμε 1-1.30 ωρα...ταλαιπωρία ειδικά αν εχεις μικρο παιδι

Link to comment
Share on other sites

Εβίρι είσαι ηρωίδα που άντεξες τη ζωή στη Τζέντα!!

Διάβασα το ποστ σου για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι γυναίκες εκεί και τρελάθηκα!!!

Περιστεράκι μου, μου το έχουν πει κι άλλοι αυτό. Δυστυχώς, δεν αντέχουν όλες οι γυναίκες σ' αυτού του είδους τη ζωή, που εδώ που τα λέμε δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο.

Πωπω αν ειναι ετσι να μου λειπει το βυσσινο...

καλύτερα μπανακι στις ομορφες παραλίες της χωρας μας...

και εμεις πάντως για να παμε στις παραλίες εκει στο Obhur θέλουμε 1-1.30 ωρα...ταλαιπωρία ειδικά αν εχεις μικρο παιδι

Μάλλον εκεί είχαμε πάει κι εμείς, το όνομα του ξενοδοχείου-παραλίας δεν μπορώ να το θυμηθώ, αλλά είδα στο χάρτη του γκούγκλ πού βρίσκεται το Ομπχούρ και σαν κατεύθυνση εκεί είχαμε πάει.

Σου συνιστώ όμως, αφού βρίσκεσαι που βρίσκεσαι στη Τζέντα, έστω μία φορά μόνο να πας να δεις πώς είναι το μπάνιο εκεί. Έχει φοβερή άνωση η θάλασσα, γιατί έχει πολύ αλάτι. Θα δεις ότι όταν είσαι ανάσκελα ελεύθερη στο νερό, θα σηκώνεσαι πολύ πάνω από την επιφάνεια. Να προμηθευτείς μάσκα κι αν μπορείς να περάσεις πέρα από τα συρματοπλέγματα ή άλλο φράχτη που θα έχουν βάλει, και να δεις κάτω το βυθό με τα πανέμορφα κοράλλια. Αυτό όμως, προς Θεού όχι μαζί με το μωρό, ένας-ένας θα το κρατάτε έξω, γιατί είναι αρκετά επικίνδυνα εκεί. Γλιστράει πάρα πολύ, και τα κοράλλια είναι τόσο κοφτερά που κόβουν τα πόδια σαν ξυράφι. Όσοι ξέρουν έχουν ειδικά παπούτσια μαζί τους και στολή δύτη, ή εναλλακτικά φοράνε χοντρή κάλτσα (ακόμη και 2 ζευγάρια) και σπορτέξ χοντρά μέσα στο νερό.

Καλό θα είναι και στα ρηχά εκεί που θα κάνετε μπάνιο, να πάρετε τα ειδικά λαστιχένια παπουτσάκια θαλάσσης, γιατί τις παραλίες δεν τις έχουν καθαρίσει τέλεια εσωτερικά και όταν μπαίνεις περπατώντας, μπορεί να πατήσεις κάποιο μυτερό κομματάκι κοραλλιού το οποίο κόβει αρκετά. Είνα σαν να πατάς αχινό.

Link to comment
Share on other sites

Περιστεράκι μου, μου το έχουν πει κι άλλοι αυτό. Δυστυχώς, δεν αντέχουν όλες οι γυναίκες σ' αυτού του είδους τη ζωή, που εδώ που τα λέμε δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο.

Μάλλον εκεί είχαμε πάει κι εμείς, το όνομα του ξενοδοχείου-παραλίας δεν μπορώ να το θυμηθώ, αλλά είδα στο χάρτη του γκούγκλ πού βρίσκεται το Ομπχούρ και σαν κατεύθυνση εκεί είχαμε πάει.

Σου συνιστώ όμως, αφού βρίσκεσαι που βρίσκεσαι στη Τζέντα, έστω μία φορά μόνο να πας να δεις πώς είναι το μπάνιο εκεί. Έχει φοβερή άνωση η θάλασσα, γιατί έχει πολύ αλάτι. Θα δεις ότι όταν είσαι ανάσκελα ελεύθερη στο νερό, θα σηκώνεσαι πολύ πάνω από την επιφάνεια. Να προμηθευτείς μάσκα κι αν μπορείς να περάσεις πέρα από τα συρματοπλέγματα ή άλλο φράχτη που θα έχουν βάλει, και να δεις κάτω το βυθό με τα πανέμορφα κοράλλια. Αυτό όμως, προς Θεού όχι μαζί με το μωρό, ένας-ένας θα το κρατάτε έξω, γιατί είναι αρκετά επικίνδυνα εκεί. Γλιστράει πάρα πολύ, και τα κοράλλια είναι τόσο κοφτερά που κόβουν τα πόδια σαν ξυράφι. Όσοι ξέρουν έχουν ειδικά παπούτσια μαζί τους και στολή δύτη, ή εναλλακτικά φοράνε χοντρή κάλτσα (ακόμη και 2 ζευγάρια) και σπορτέξ χοντρά μέσα στο νερό.

Καλό θα είναι και στα ρηχά εκεί που θα κάνετε μπάνιο, να πάρετε τα ειδικά λαστιχένια παπουτσάκια θαλάσσης, γιατί τις παραλίες δεν τις έχουν καθαρίσει τέλεια εσωτερικά και όταν μπαίνεις περπατώντας, μπορεί να πατήσεις κάποιο μυτερό κομματάκι κοραλλιού το οποίο κόβει αρκετά. Είνα σαν να πατάς αχινό.

Ναι για την εμπειρια και μόνο καποια στιγμη θα το κάνω αλλα λέω να περάσει το καλοκαιρι και μετα...τωρα βραζει ο τόπος απο το πρωι....

Thanks για τις συμβουλές...αν θυμηθείς κάποια στιγμη το όνομα του ξενοδοχείου-παραλίας πές μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοιτάξτε τι βρήκα!!!!!!!!!!

Μια γυναίκα αντιτίθεται στους παπάδες που της κάνουν παρατήρηση σχετικά με το βερνίκι νυχιών που φοράει, με το κραγιόν της και με το ότι έχει ξεσκέπαστο κεφάλι (χωρίς μαντήλι).

Να σημειώσω πως η στάση της θρησκευτικής αστυνομίας σκλήρυνε μάλλον από πέρσι το 2011, όσον αφορά το μακιγιάζ των γυναικών. Θέλουν να τους απαγορεύσουν να βάφονται και να κυκλοφορούν δημοσίως. Όσο ήμασταν εμείς εκεί, κανείς δεν μας είχε κάνει παρατήρηση σχετικά με το βάψιμο, παρά μόνο για το μαντήλι όταν δεν το φορούσαμε.

Απορώ με το τσαγανό αυτής της γυναίκας που μιλάει έτσι και εναντιώνεται στους παπάδες, οι οποίοι σύμφωνα με το μανδύα που φοράνε είναι και υψηλόβαθμοι. Πιστεύω, πάντως, ότι δεν είναι Σαουδαραβέζα, αλλά από γειτονικά κράτη που μιλούν αραβικά. Αμφιβάλλω αν κάποια ντόπια θα είχε τη δύναμη να μιλήσει εναντίων τους, εκτός αν αυτή είναι κάποια πριγκίπισσα ή γόνος κάποιου σημαντικού προσώπου. Ίσως όμως και να μην είναι έτσι. Ποιος ξέρει....

OpUUOYRLW3k#!

Link to comment
Share on other sites

Σοκαριστικό!!!Και γω νομιζω δεν ειναι σαουδαραβέζα!!!!

Μπράβο της όμως για το θάρρος της!!!!

Εγω θα έκανα πίσω σίγουρα...δεν ειναι να ρισκάρεις με τέτοια θέματα...δεν το έχουν και πολύ να σε κλείσουν φυλακή ή ακόμα και να σε διώξουν απο την χώρα....

Προσπαθώ να καταλάβω σε ποιο Mall ειναι...Λες να ειναι Τζέντα???Σαν το Mall of Arabia μου μοιαζει...

Στο Ριάντ πάντως είναι πολύ πιο αυστηρά απ'οτι Τζέντα...εκει ειναι υποχρεωτική για όλες οι μπουργκα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει πλήρως πού είναι, αλλά πήγε το μυαλό μου στη Τζέντα στο μωλ που είναι επί της Τάχλια, με είσοδο στο πλάι και απέναντί του βρίσκεται ο πεζόδρομος με όλα τα ακριβά μαγαζιά (Λουί Βουιτόν, Εσκάντα, Σόνια Ρίκιελ κλπ), έχω ξεχάσει το όνομά του, αλλά είναι αυτό που μέσα του στο κέντρο του και στο κάτω επίπεδο έχει τεχνητές λιμνούλες και πλαστικούς φοίνικες και φυτά, βρίσκεται διαγώνια και απέναντι από το Τάχλια μωλ. Μήπως κατάλαβες ποιο λέω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...