Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , LeneL είπε:

      Εμείς παίρνουμε ένα τεράστιο χειροκρότημα για την συνεισφορά μας στην αύξηση του πληθυσμού...

      Γενικά δε θέλω να σε αποθαρρύνω, εγώ είμαι εκπαιδευτικός και δεν πήρα κανένα απολύτως επίδομα, λόγω του συνολικού εισοδήματος το οποίο μη φανταστείς ότι ξεπερνά κατά πολύ τις 40.000. ααα πήρα 40 ευρώ και για τα δύο από το δήμο που ανήκω, για το πρώτο γάλα!

      ούτε λοχείας κύησης και 9 μηνο;  εμένα ο άντρας μου είναι καπετάνιος όποτε όπως καταλαβαίνεις με παρασύρει το δικό του εισόδημα ! το δικό μ θα το έπιανε το 40αρι 

Surrey!!


ria22

Recommended Posts

Θα μενω σε αρχη σε δωματιο απο την εταιρια αλλα θα το πληρωνω 60-80λιρες την εβδομαδα........

Ναι σιγουρα δεν συμφερει παιδικος απλα ρωτουσα πανω κατω να ξερω τι με περιμενει.........

Πιστευεις πως για αρχη ειναι καλα???

Επισης στο συμβολαιο λεει οτι μετα τους 3μηνες δουλειας στην εταιρια παει η ωρα 7.75.......κατι ειναι και αυτο........

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.........;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

diaforetika tha doulepsei kai o andras sou kai tha stelnete to paidi paidiko.

einai shmantiko kai gia ton andra kapoia stigmh na doulepsei giati (ektws twn allwn psychologikwn) o paidikos kapoia stigmh teleiwnei opote prepei na einai etoimos na doulepsei meta.

Συμφωνω απολυτα οτι θα δουλεψει καποια στιγμη αλλα μεχρι να βρει δουλεια δεν θα τον παμε παιδικο τον μικρο........

Το θεμα ειναι να βρει και δουλεια.........

Αγχωθηκα πολυ,δεν ειμαι σιγουρη αν αξιζει ολο αυτο.....:cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Ρία μου δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά με 1600 λίρες το μήνα με το ζόρι τη βγάζουν πέρα δύο ενήλικες. Δεν ξέρω τι έξοδα θα έχετε με το παιδί αλλά είναι ήδη πολύ οριακά. Εγώ που μένω σε περιοχή έξω από το κέντρο στο Μαντσεστερ, δύο άτομα πληρώνουμε 2200 λίρες μόνο τα βασικά μας έξοδα, χωρίς διακοπές, χωρίς εισιτήρια για Ελλάδα, χωρίς εξόδους, χωρίς προσωπικά έξοδα και με οικονομία. Βέβαια έχουμε αυτοκίνητο το οποίο είναι τεράστιο έξοδο στην Αγγλία και η περιοχή μας έχει ακριβα ασφάλιστρα. Αλλά και χωρίς το αυτοκίνητο κάτω από 1900 δεν πέφτουμε με τίποτα...

Είμαι σχεδόν σίγουρη πως δεν χρειάζεται να δουλέψει ο άντρας σου για να πάρει το επίδομα (φίλος μου το έπαιρνε μετά που τελείωσε το μεταπτυχιακό του χωρίς να έχει ποτέ δουλέψει στην Αγγλία. Νομίζω έπαιρνε κάπου στις 70 λίρες την εβδομάδα).

Link to comment
Share on other sites

ria καλησπερα. δεν εχω πολυ χρονο να σου γραψω αλλα ηθελα βιαστικα να σου πω αυτο: οταν με το καλο ερθεις και τακτοποιηθεις και ερθει και ο αντρας σου με το παιδι και βρειτε ενα σπιτακι θα πατε στο cab (citizen's advice bureau) και θα σας βοηθησουν με τα επιδοματα που δικαιουστε. Θα παρετε σιγουρα επιδομα παιδιου (20 λιρες την εβδομαδα) housing benefit kai council tax benefit. Απο τον Απριλη θα δικαιουσαι και working tax credits kai child tax credits (αν εχεις δουλεψει λιγο πριν τον απριλη). Παρε μαζι σου τη φορολογικη σου δηλωση μεταφρασμενη, θα τη χρειαστεις για τις αιτησεις. Απ'το μυαλο μου βιαστικα μπορω να υπολογισω οτι θα παιρνεις γυρω στις 8,000 λιρες το χρονο σε επιδοματα (αν δεν εχεις σπιτι στην Ελλαδα που επιφερει εισοδημα και αν δεχτουν τα χαρτια σας -που δε βλεπω λογο να μην τα δεχτουν). Αλλα ειναι πολυ στο περιπου οι υπολογισμοι μου και εχω πολυ καιρο που εφυγα απο αυτη τη δουλεια, οποτε οταν ερθεις πηγαινε στο CAB και ψαξ'το το θεμα.

Καλη αρχη, με αισιοδοξια και χαμογελα :-)

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαφωνω οτι μπορεις να παρεις επιδοματα εφοσον ο ενας δουλευει και μαλιστα οχι παρτ ταιμ. Για να δικαιουστε επιδομα θα επρεπε να βγαζει ο ενας κατω απο 1200 το μηνα σιγουρα..δε θεωρεισαι χαμηλομισθος με 1600 για να σου δινουν και επιδομα σπιτιου!! Και τα επιδοματα δεν ειναι τοσο γενναιδωρα οσο παλιοτερα. Επισης με 1600 το μην δε δικαιουται επιδομα ανεργιας ο αντρας σου. Γενικοτερα τα επιδοματα δινονται με πολυ αυστηρα εισοδηματικα κριτηρια. Το μονο επιδομα που δικαιουσται ειναι του παδιου.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω διαφωνω οτι μπορεις να παρεις επιδοματα εφοσον ο ενας δουλευει και μαλιστα οχι παρτ ταιμ. Για να δικαιουστε επιδομα θα επρεπε να βγαζει ο ενας κατω απο 1200 το μηνα σιγουρα..δε θεωρεισαι χαμηλομισθος με 1600 για να σου δινουν και επιδομα σπιτιου!! Και τα επιδοματα δεν ειναι τοσο γενναιδωρα οσο παλιοτερα. Επισης με 1600 το μην δε δικαιουται επιδομα ανεργιας ο αντρας σου. Γενικοτερα τα επιδοματα δινονται με πολυ αυστηρα εισοδηματικα κριτηρια. Το μονο επιδομα που δικαιουσται ειναι του παδιου.

εξαρταται που εισαι, στο surrey δε μπορεις να ζησεις με αυτα τα λεφτα χωρις housing benefit, μονο νοικι και council tax ειναι, οποτε KAI αυτο λαμβανεται υπ'οψιν.

Εγω της ειπα αυτα που γνωριζω μεσα απο τη δουλεια μου, εχωντας αντιμετωπισει περιπτωσεις σαν τη δικη τησ, και της εδωσα καποιες κατευθυνσεις για το που να παει να ζητησει βοηθεια και να μαθει τι και πως να διεκδικησει.

Ειναι καλα να μη λεμε τυχαια νουμερα σε μια κοπελα αγχωμενη και πελαγωμενη, ας της δωσουμε καλυτερα συμβουλες στο πως να κανει η ιδια την ερευνα της.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω πως στο North West, όπου μένω εγώ, παίρνω 15,300 λίρες μικτά το χρόνο (καθαρά 1100 λίρες το μήνα). Και δεν δικαιούμαι κανένα απολύτως επίδομα γιατί υποτίθεται πως μπορώ να τα βγάλω πέρα με τον μισθό αυτό, άσχετα αν ζορίζομαι πάρα πολύ και από όπου κι αν το πιάσεις δεν φτάνει με τίποτα

.

Θα δικαιούσαι ΣΙΓΟΥΡΑ επίδομα για τα παιδιά. Για τα υπόλοιπα δεν είμαι σίγουρη όμως και όντως εξαρτάται και το πού ζεις.

travellingmum, εμένα δεν με έχουν ρωτήσει ποτέ αν έχω εισόδημα από την Ελλάδα (βέβαια δεν έχω πάρει ποτέ μου κανένα επίδομα, ίσως γι'αυτό;), δεν ήξερα πως το ελέγχουν κι αυτό; (όχι πως έχω, κουβέντα να γίνεται!!)

Link to comment
Share on other sites

εγω σε παρομοια θεση βρεθηκα πριν μερικα χρονια οπου δεν ειχα δουλεια αλλα δεν δικαιουμουν και επιδομα γιατι ο αντρας μου εβγαζε 1200 λιρες το μηνα..μ αυτα τα λεφτα ουτεστο νοτο αλλα ουτε και στο βορρα ζεις!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω πως στο North West, όπου μένω εγώ, παίρνω 15,300 λίρες μικτά το χρόνο (καθαρά 1100 λίρες το μήνα). Και δεν δικαιούμαι κανένα απολύτως επίδομα γιατί υποτίθεται πως μπορώ να τα βγάλω πέρα με τον μισθό αυτό, άσχετα αν ζορίζομαι πάρα πολύ και από όπου κι αν το πιάσεις δεν φτάνει με τίποτα

.

Θα δικαιούσαι ΣΙΓΟΥΡΑ επίδομα για τα παιδιά. Για τα υπόλοιπα δεν είμαι σίγουρη όμως και όντως εξαρτάται και το πού ζεις.

travellingmum, εμένα δεν με έχουν ρωτήσει ποτέ αν έχω εισόδημα από την Ελλάδα (βέβαια δεν έχω πάρει ποτέ μου κανένα επίδομα, ίσως γι'αυτό;), δεν ήξερα πως το ελέγχουν κι αυτό; (όχι πως έχω, κουβέντα να γίνεται!!)

τα παιδια εχουν τεραστια βαρυτητα και στο housing benefit kai sta working and child tax credit. Σιγουρα εκανες αιτηση για working tax credits? Yπαρχουν εκατομμυρια εργαζομενοι που δεν ξερουν οτι τα δικαιουνται και δεν κανουν ποτε αιτηση.

Στην αιτηση για επιδομα σπιτιου ρωτανε γενικως για εισοδηματα, υπαρχει κι αυτο μεσα, αν εχεις κατοικια στο εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, για εμάς που δεν έχουμε δικό μας σπίτι. Γιατί για όσους έχουν μία δική τους στέγη είναι καλά.

Ελένη, αυτό που ό,τι μισθό κι αν παίρνεις δίνεις τα ίδια στο city council tax τι αδικία είναι; Είναι δυνατόν να πληρώνω 90 λίρες από το μισθό μου το μήνα και να δίνει τα ίδια αυτός που βγάζει 2 και 3 χιλιάρικα; Δεν είναι αδικία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


travellingmum έκανα το online τεστ για να δω τι δικαιούμαι και μου είπε πως δικαιούμαι και είναι 0.00 λίρες! Αυτό ακριβώς. Μετά σκέφτηκα μήπως είναι επειδή μένω μαζί με το αγόρι μου και μοιράζομαστε τα έξοδα, οπότε μπορεί να λένε οτι δεν το έχω ανάγκη (ρώτησε στη φόρμα αν μένω με κάποιον άλλον στο σπίτι που νοικιάζω).
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν θελεις να το δεις σε βαθος μπορεις να πεις πολλα. Δλδ θα μπορουσαν να εχουν ενα κλιμακωτο συστημα φορολογησης οπου να λαβαινουν υποψη και το εισοδημα σου. Βεβαια σου λεει ο αλλος οτι αναλογα με το εισοδημα μπορεις να νοικιασεις και σπιτι...Δλδ αν εχεις μικρο εισοδημα νοικιαζεις ενα σπιτι με χαμηλοτερο Band. Το οποιο βεβαια κατ εμε οδηγει σε μεγαλυτερη ανισοτητα κοινωνικα γτ βλεπεις αυτους που εχουν λεφτα σε ωραια σπιτια, καλες περιοχες...και αυτους που δεν εχουν σε "γκετο" που φοβασαι να βγεις απο το σπιτι σου μετα τις 5 το απογευμα. εμεις που θελαμε να μεινουμε σε καλυτερη περιοχη με περισσοτερο πρασινο κλπ, και κοιτουσαμε σπιτια ειχαν ολα πολυ ακριβο Council Tax. Επισης θεωρω πολυ αδικο να πληρωνει Council Tax ο ενοικιαστης ο οποιος απλα νοικιαζει το σπιτι..στην Ελλαδα ο φορος κατοικιας και το "χαρατσι" πληρωνεται απο τον ιδιοκτητη. Και μη μου πειτε οτι αλλο το χαρατσι στην Ελλαδα, ακριβως ο ιδιος φορος ειναι, υπολογιζεται με τον ιδιο τροπο το ποσο, απλα στην Ελλαδα δεν τον εισπρατει ο Δημος οπως Αγγλια.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

travellingmum έκανα το online τεστ για να δω τι δικαιούμαι και μου είπε πως δικαιούμαι και είναι 0.00 λίρες! Αυτό ακριβώς. Μετά σκέφτηκα μήπως είναι επειδή μένω μαζί με το αγόρι μου και μοιράζομαστε τα έξοδα, οπότε μπορεί να λένε οτι δεν το έχω ανάγκη (ρώτησε στη φόρμα αν μένω με κάποιον άλλον στο σπίτι που νοικιάζω).

πολυ λογικο, αφου ζειτε μαζι τοτε λαμβανεται υπ'οψιν το εισοδημα και των δυο.

Δεν ξερω πολυ καλα να σου πω για τη δικη σου περιπτωση γιατι δεν εχω δουλεψει ποτε με εργαζομενους ενηλικες χωρις παιδια, κυριως δουλευα με ευαισθητες κοινωνικα ομαδες δηλαδη ανεργους, αναπηρους, ηλικιωμενους και οικογενειες με ανηλικα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

το έχω σκεφτεί πολλές φορές να μετακομίσουμε σε πιο φθηνό σπίτι (πιο φθηνό = 150 λίρες φθηνότερο το πολύ, δεν υπάρχει φθηνοτερο, εκτός κι αν πάμε σε shared που δεν το συζητώ). Όμως όσα είναι τόσο φθηνά (300-450 λίρες το μήνα) είναι παλιά κτίρια, με χάλια μόνωση και τα λεφτά που γλιτώνεις τα δίνεις στη θέρμανση! Προτιμώ να είμαι σίγουρη όταν πρόκειται για θέρμανση... από το να μπάζει αέρας από παντού.

Και ναι έχεις δίκιο για τις περιοχές, δεν θα άντεχα να φοβόμουν να βγω στο δρόμο στη γειτονιά μου...

Όσο για το city council δεν έχω πρόβλημα να το πληρώσω, γιατί εκεί περιλαμβάνονται τα σκουπίδια που μαζεύονται, οι δρόμοι που καθαρίζονται, η αποχέτευση κτλ. Αλλά το να δίνω το ίδιο με όσους βγάζουν τα τριπλάσια από εμένα μου φαίνεται γελοίο... Μεγάλη αδικία...

Link to comment
Share on other sites

travellingmum τώρα θα γίνουν πολλές αλλαγές, ο κόσμος έχει αναστατωθεί με όσους ζουν με benefits και δεν δουλεύουν γιατί τους βολεύει... άσε που περιμένουν πολλές χιλιάδες κόσμο από Βουλγαρία και Ρουμανία μέσα στο έτος το οποίο σημαίνει ακόμη περισσότερα benefits και αναμένεται να γίνει χαμός. Θα τη χάσουν τη μπάλα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...