Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Surrey!!


ria22

Recommended Posts

εγω παλι το Δημο το θεωρουσα κλεφτες χωρις μασκα...σιγα τις παροχες μια το δεκαπενθημερο μαζευαν τα σκουπιδια, και πλεναν και το δρομο απο τους εμμετους μετα το ΣΒΚ...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

to council tax ειναι το αντιστοιχο του δημοτηκου φορου (κ οχι το χαρατσι) που παντα πληρωνε κ στην ελλαδα ο ενοικιαστησ μεσω τησ δεη.

η εφορια που πληρωνει κανεισ αναλογα με το εισοδημα του ειναι αλλο πραγμα

ρια μου μην στενοχςριεσαι κ μην απογοητευεσαι απο τςρα. ειναι μονο η αρχη. φανταζομαι και οι 2 σασ ελπιζετε οτι τα πραγματα θα πανε καλυτερα και για τουσ δυο σασ.

το σημαντικο (για μενα τουλασχιστον) ειναι να υπαρχει προοπτηκη


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Νατασσα ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με αλλη ονομασια. Απλα στηνΕλλαδα το χαρατσι ακινητου παει στο Κρατος και υποτιθεται χρηματοδοτουνται υπηρεσιες ενω στην αγγλια παει στο δημο. Και τα δυο υπολογιζονται με ακριβως τον ιδιο τροπο (αξια σπιτιου-αντικειμενικη αξια γης) δεν ειναι τυχαιο οπως καταλαβαινεις. Τα δημοτικα τελη ειναι ενα πολυ μικρο ποσο που παντα πληρωνε ο φορολογουμενος μεσω της ΔΕΗ. Δε πισευω ομως να νομιζεις οτι ολοκληροι Δημοι συντηρουνταν απο τα 25 ευρω το τριμηνο που εδινε ο καθενας..γιαυτο και εχουν τρομερα ελειμματα!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

eleni den eipa oti oi dhmoi xrhmatodotountai mono apo ta dhmotika telh. eipa oti to council tax einai antistoixo tou dhmotikou forou kai oxi tou xaratsiou. to xaratsi einai foros akinhths PERIOUSIAS dld to plhronei autos pou exei thn idiokthsia to akinhtou kai den xeroume akrivos ti kaluptei. einai allos enas foros. to council tax einai allo pragma kai to epomizete o enoikiasths giati afora se paroxes pou tou prosferontai. to an oi paroxes autes einai kales h kakes einai allh kouventa. allh kouventa einai kai to pws xrhmatodotountai oi dhmoi se kathe xwra. apla xanalew mhn sugkrinoume to xaratsi me council tax.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

και το council Tax ειναι φορος ακινητης περιουσιας εφοσον βασιζεται στην περιουσια και το πληρωνει ο ιδιοκτητης οταν δεν ενοικιαζεται. απλα ειναι φορος που εισπρατει ο δημος.

Τεσπα ξεφευγουμε, δεν ειναι αυτο το θεμα μας...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελένη, δε νομίζω να πληρώνει ο ιδιοκτήτης council tax όταν δεν νοικιάζεται η κατοικία. Γιατί όταν γραφτήκαμε εμείς, ο προηγούμενος που ήταν γραμμένος και πλήρωνε ήταν ο προηγούμενος ενοικιαστής και ήταν 4 μήνες πριν το νοικιάσουμε εμείς. Τα είδαμε τα χαρτιά, γι αυτό το λέω. Στο ενδιάμεσο δεν είχε πληρωθεί τίποτα γιατί δεν έμενε κανείς στην κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω νομιζω απλως εκπτωση εχεις αν δεν το νοικιαζεις..αλλα σ αυτο δε θυμαμαι σιγουρα. παντως σιγουρα θεωρουσα το ποσο τρομερα ακριβο για τις υπηρεσιες που προσφερονταν.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

xaxa isla, xereis kanena na plhrwnei forous kai logariasmous xaroumenos?

na skeftesai thetika, oti toulaxiston edw sou dinete h eukairia na prospa8hseis na auxhseis to eisodhma sou (oso telospantwn mporeis)

nomizw oti telika to nhsi einai kalutero gia metanastes pou ergazontai se white colar jobs para se blue colar jobs. alla prosferei kai ena prostateutiko dixtu gia na mhn afhsei kosmo na pethanei apo to kruo kai thn peina. vevaia, opws pantou ston kosmo, exoun arxisei na ginontai perikopes sta benefits

ria nomizw telika oti h dikh sou kathgoria ergasias den exei limit gia to posses wres epitrepete na ergasteis ston idio ergodoth.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

xaxa isla, xereis kanena na plhrwnei forous kai logariasmous xaroumenos?

na skeftesai thetika, oti toulaxiston edw sou dinete h eukairia na prospa8hseis na auxhseis to eisodhma sou (oso telospantwn mporeis)

nomizw oti telika to nhsi einai kalutero gia metanastes pou ergazontai se white colar jobs para se blue colar jobs. alla prosferei kai ena prostateutiko dixtu gia na mhn afhsei kosmo na pethanei apo to kruo kai thn peina. vevaia, opws pantou ston kosmo, exoun arxisei na ginontai perikopes sta benefits

ria nomizw telika oti h dikh sou kathgoria ergasias den exei limit gia to posses wres epitrepete na ergasteis ston idio ergodoth.

Νατασα μου καλημερα,τι ειναι το nhsi και ''white colar jobs'' & ''blue colar jobs'''....ειμαι τελειως ασχετη.......:oops::oops:

Ναι δεν εχει περιορισμους η δουλεια που θα κανω,γιατι μιλησα με μια κοπελα που δουλευει ειδη εκει κ μ ειπε πως με τον καιρο αυξανονται οι ωρες δλδ μπορει να ξεκινησεις με 40h τν εβδομαδα(που με αυτες τις ωρες δεν κανω τπτ αλλα τεσπα,ολοι απο καπου αρχιζουν) και μετα αυξανοντε οι ωρες.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το council tax δεν το πληρωνεις αν η κατοικια που εχεις δεν εχεις νοικιαστει για 6 μηνες +

αν μενεις μονος σου εχεις ενα 25% εκπτωση κ μετα υπαρχει κ η σχετικη βοηθεια αναλογα με το εισοδημα του καθενος :)

Link to comment
Share on other sites

δεν το ήξερα αυτό για το council tax! Κοίτα να δεις...!

Νατάσσα δεν θέλω να παραπονιέμαι - επιβιώνω με αξιοπρέπεια, δεν εξαρτώμαι από κανέναν άλλον και εντάξει το οτι δεν μπορώ να έχω έξτρα πράγματα όπως εξόδους, ταξίδια και ψώνια δεν με πτοεί. Άλλοι δεν έχουν σπίτι να μείνουν...

Είμαι σίγουρη πάντως πως θα μπορέσω να βρω δουλειά με καλύτερα χρήματα κάποια στιγμή.. που θα πάει! Απλά κάνω υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...