Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Kiddo είπε:

      Από Θεσσαλονίκη δεν έχω να βοηθήσω η αλήθεια είναι.. μόνο να αποφύγετε το μεγαλογιατρό στα Γιάννενα θα πω και το αφήνω εκεί..! 

      Περίμενες και εσύ κατεύθυνση για το σπέρμα από το γυναικολόγο.. για αυτούς όλα διορθώνονται με την εξωσωματική και το πρόβλημα είναι πάντα στα ωάρια της γυναίκας!! 

      Όχι κάνεις λάθος, υπάρχουν πολλών ειδών συμπληρωματα το καθένα για διαφορετικό σκοπό (για αυτό μιλάω για μεμονωμένες και σε συγκεκριμένες ποσότητες), υπάρχουν διαφορετικές βιταμίνες και ιχνοστοιχεία που βοηθάνε και στην μορφολογία και στην κίνηση και στον αριθμό αλλά η τερατοσπερμια να ξέρεις προκαλείται και από την κιρσοκήλη σε μεγάλο βαθμό οπότε η αφαίρεση της και μόνο θα σας βοηθήσει θεαματικά.. και η μεγαλύτερη επίπτωση της κιρσοκήλης είναι ότι αυξάνει τον κατακερματισμό στο DNA των σπερματοζωαρίων όπου και μπορεί να είναι η αιτία που δεν προχωράνε τα έμβρυα ή και να προκαλούνται αποβολές σε πολύ αρχόμενη κύηση γιατί πολύ απλά είναι κατεστραμμένο το DNA και δεν έχουμε υγιή έμβρυα.. γενικότερα έχω πολύ μεγάλο υλικό για διάβασμα αν ενδιαφέρεσαι για βελτίωση σπέρματος..

      Τα έχω γράψει ουκ ολίγες φορές στο παρελθόν εδώ στο φόρουμ.. αν κάνεις έναν κόπο με ένα απλό search θα βρεις πολλά να διαβάσεις και να πληροφορηθείς.. θα σου έστελνα με πμ links να διαβάσεις μόνη σου αλλά κάτι έχει αλλάξει στο φόρουμ και χρειάζονται έγκριση αυτά τα μηνύματα τα οποία και αν εγκριθούν για δημοσίευση...! Αλλά αν μου πεις, σου στέλνω ότι έχω..

      Εμείς είχαμε αμφοτερόπλευρη κρυψορχία που χειρουργήθηκε στην ηλικία των 13.. στα 18-19του που πήγε σε ουρολόγο ανακάλυψε την αζωοσπερμια.. ο τότε ουρολόγος του είπε δεν πειράζει όταν θελήσεις να κάνεις παιδί θα κάνεις εξωσωματική..(λες και λύνει όλα τα προβλήματα!) τότε ακόμα αν ο γιατρός είχε ασχοληθεί ίσως να μπορούσαμε σήμερα να κάνουμε παιδί έστω και με βιοψία.. αντίθετα ο άντρας μου εφησυχαστηκε και πόσο μάλλον στην ηλικία αυτή, ασχολήθηκε μετέπειτα με τον αθλητισμό και τα διάφορα "γυμναστηριακα" συμπληρώματα με αποτέλεσμα η κατάσταση του να γίνει μη αναστρέψιμη.. το παλέψαμε 4 χρόνια με φαρμακευτικές θεραπείες ακόμα και με ειδική θεραπεία για την περίπτωση μας που δεν πραγματοποιείται κάν στην Ελλάδα! Ο γιατρός μας (ουρολόγος, να είναι καλά ο άνθρωπος!) μας στήριξε σε όλη την πορεία μήπως και τα καταφέρουμε.. μετά από 15 συνεχούς μήνες θεραπείας με 3 διαφορετικές ενέσεις διέγερσης μέρα παρά μέρα, 23 διαφορετικά χάπια την ημέρα, αλλαγή στο τρόπο ζωής (από κόψιμο τσιγάρου, απώλεια βάρους και πολλά πολλά ακόμα) δεν βρέθηκαν σπερματοζωάρια ούτε με microtese (ειδική χειρουργική με μικροσκόπιο - βιοψία όρχεων).. τουλάχιστον το παλέψαμε και ξέρω ότι κάναμε πραγματικά ότι ήταν δυνατόν για να τα καταφέρουμε.. και το λέω όχι γιατί αφεθηκα στο πρώτο τυχόντα γιατρό.. γιατί έψαξα παααάρα πολύ διάβασα πάρα πολύ πήγαμε σε πολλούς γιατρούς και ο γιατρός που εμπιστευθηκαμε στο τέλος πλέον όχι απλά λάμβανε την άποψη μου υπόψιν του έφτασε να παίρνει τηλέφωνο μπροστά μας συναδέλφους του να συζητάει οτιδήποτε καινούργιο είχα να του προτείνω σε βαθμό μάλιστα να μου προτείνει να τελειώσω μια σχολή παραιατρικων για να με προσλάβει στο team του.. φυσικά πάνε δυο χρόνια τώρα και δεν τα θυμάμαι όλα άσε που δεν με ενδιαφέρει πλέον και προσωπικά να τα θυμηθώ.. όποιος πραγματικά ενδιαφέρεται ας ψάξει και ας κάτσει να διαβάσει.. απλά όχι στο google!! Μόνο Pubmed & pubmed central όπου είναι δημοσιευμένη η παγκόσμια ιατρική βιβλιογραφία. 

      Ότι άλλο θέλεις, μου λες.. & sorry για το σεντόνι 

      Όχι κοριτσάκι μου μην ανησυχείς, το καφέ είναι παλιό αίμα.. αν κάτι σοβαρό είχε γίνει δεν θα έβλεπες καφέ αλλά κόκκινο.. και γενικότερα όσο δεν βλέπεις βαρύ κόκκινο αίμα σε ποσότητα με πηγματα που να συνοδεύονται και από έντονους πόνους/κράμπες στη μήτρα ή και στην μέση, να μην ανησυχείς! Όλα είναι καλά..! Γενικότερα να στέλνεις πάντα στο γιατρό σου για αυτά για να μην ανησυχείς.. 

      μήπως μπορείς να μου στείλεις μνμ για τον ανδρολόγο; 

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts

Μετα το χειρουργειο χρειαζεται αντιβιωση για καμια 10αρια μερες.Εγω εκανα και ενεσεις ηπαρινης για να μην πηξει το αιμα.Ασχετο δεν το εκαναν ολες αλλα λογικο μου ακουγεται

Α μάλιστα. Καλά εγώ αυτές τις ενέσεις τις κάνω από πριν καν μείνω μέχρι και τώρα κάθε μέρα μία . Βαρέθηκα τρύπα ρε σύ. Ασε. Α ωστε θέλει και αντιβίωση. Τι ωραία............Τέλος πάντων θα το υποστούμε κι αυτό. Τι να κάνουμε άλλωστε? Τι τραβάμε κι εμείς οι μάνες ε?

Τώρα πως τα πας με τα μωρά? Σε βοηθάει ακομα η μανούλα έτσι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι εγινε καλε η jasmini?Λες?????

Μπα εγώ δεν τις έκοψα καθόλου. Και έχω βαρεθείειειειειειει!!!!!! Η Jasmini πάντα μπαίνει αργά το βράδυ. Αλλά σήμερα θα πήγαινε γιατρό και αυτή. Μπορεί , που ξέρεις? Θα δείξει. Στο μεταξύ χαθήκαν όλες. Ναρκώθηκαν από την ζέστη μάλλον. Μετά τις δέκα το βράδυ θα δεις. Θα ξετσουπίσουν όλες σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν...

καταρχήν, twins και όποια άλλη ενδιαφέρεται, ακόμα και στο χειρουργίο δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα να φοράς τους φακούς επαφής σου!!!!!

Επίσης, ο γιατρός ελπίζει να κρατηθώ 2 βδομαδούλες ακόμα. Ο τράχηλος μου μαρτυράει ότι μπορώ! Θέλει να φτάσω τις 37 εβδομάδες. Πάντως καλού κακού έκανα την διπλή δόση κορτιζόνης.

Τα μπαμπάκια ή μάλλον οι...μπέμπαροι (καθώς είναι καλοαναθρεμένα τα πουλάκια μου) φτάσανε τα 2280γρ και 2240γρ.. Όλα καλά με τα αγγεία, πλακούντες, αμνιακά υγρά κτλ.

Κόστος τοκετού κλινική, γιατρός, αναισθησιολόγος, παιδίατροι, εξετάσεις, όλα μέσα δλδ σύνολο γύρω στα 4100.

Ο γιατρός επίσης μου είπε να τον πάρω σε περίπτωση που δω αίμα, ή που σπάσουν τα νερά (κυρίως αν είναι καφέ) ή έχω συσπάσεις με πόνους.

Τελικά για καισαρική πάμε βάση προβολής τους, το ένα με το κεφάλι το άλλο πλάτη. Λέει ο γιατρός ότι φοβάται βάση των συχνών αλλαγών που κάνουνε μην ξεκινήσουμε φυσιολογικό και μόλις βγει το ένα, βρει το άλλο άνεση χώρου και κάνει τούμπες και αναγκαστεί να μου κάνει και καισαρική... δεν λέει να τα περάσω και τα δύο. Βέβαια δεν το απορρίπτει και πάλι!!!

Φυσικά επισκληρίδιο και μου είπε θα σηκωθώ σύντομα..σε 4 περίπου ώρες και θα μπορώ και τουαλέτα να πάω και να φάω κανονικά!!


RKdwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αααα...επίσης, αύριο μου έκλεισε να πάω στην κλινική για προεγχειριντικό έλεγχο. Να είμαστε έτοιμοι και από αυτό γιατί λέει ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.

Ξέχασα να σας πω και για τον καρδιοτοκογράφο που έκανα. Όπως τα περιέγραψα και χθες είναι, απλά διήρκησε μόνο 20 λεπτά γιατί είχανε δύο μηχανήματα και μου έβαλαν να ακούσουν ταυτόχρονα και τα δύο μωρά ώστε να μην με κουράζουν. Δεν θα άντεχα 20 λεπτά + άλλα 20 λεπτά... πολύ εξαντλητικό θα ήταν!!

Συσπάσεις δεν είχα καθόλου, στην χειρότερη έφτασε το 20%. Τίποτα δηλαδή, φυσιολογικά πράγματα! Επίσης κρατάς και ένα κουμπάκι ταυτόχρονα όπου το πατάς κάθε φορά που νιώθεις κίνηση από τα μωρά!


RKdwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Jasmini, σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας αυτές τις πληροφορίες και είναι κατατοπιστικότητες!!!! Χάρηκα πολύ που είναι όλα καλά με τους μπέμπαρούς σου!!!!! :P:p Λογικό επίσης και αυτό που λέει με την καισαρική. Εντάξει όμως, αφού η αναμονή θα είναι μόνο τετράωρη δεν είναι και τίποτα τρομερό... όμως θα έχουμε καθετήρα για το πρώτο 24ωρό, έτσι δεν είναι;

Όπως έχεις καταλάβει, όλες εδω μέσα ζούμε την αγωνία σου και όταν δεν σε βλέπουμε μας πιάνει πανικός!!!!!

Στον προεγχειρητικό, αν θυμάμαι καλά από αυτά που μου είπε η Πίτερ Παν είναι καρδιογράφημα, καρδιολογική εξέταση, αιματολογικές- βιοχημικές και ζύγισμα; Δεν έχει κάτι που να πονάει, φαντάζομαι....


322173ul1svytggs.gif

JhX4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Jasmini, σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας αυτές τις πληροφορίες και είναι κατατοπιστικότητες!!!! Χάρηκα πολύ που είναι όλα καλά με τους μπέμπαρούς σου!!!!! :P:p Λογικό επίσης και αυτό που λέει με την καισαρική. Εντάξει όμως, αφού η αναμονή θα είναι μόνο τετράωρη δεν είναι και τίποτα τρομερό... όμως θα έχουμε καθετήρα για το πρώτο 24ωρό, έτσι δεν είναι;

Όπως έχεις καταλάβει, όλες εδω μέσα ζούμε την αγωνία σου και όταν δεν σε βλέπουμε μας πιάνει πανικός!!!!!

Στον προεγχειρητικό, αν θυμάμαι καλά από αυτά που μου είπε η Πίτερ Παν είναι καρδιογράφημα, καρδιολογική εξέταση, αιματολογικές- βιοχημικές και ζύγισμα; Δεν έχει κάτι που να πονάει, φαντάζομαι....

Τι έγινε Twins? Που χάθηκες? Διάλεξες γαμπρό τελικά? Είναι και οι δύο πάντως όλα τα λεφτά. Πολύ καλοί. Συμφωνείς?:wink:

Link to comment
Share on other sites

Jasmini, σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας αυτές τις πληροφορίες και είναι κατατοπιστικότητες!!!! Χάρηκα πολύ που είναι όλα καλά με τους μπέμπαρούς σου!!!!! :P:p Λογικό επίσης και αυτό που λέει με την καισαρική. Εντάξει όμως, αφού η αναμονή θα είναι μόνο τετράωρη δεν είναι και τίποτα τρομερό... όμως θα έχουμε καθετήρα για το πρώτο 24ωρό, έτσι δεν είναι;

Όπως έχεις καταλάβει, όλες εδω μέσα ζούμε την αγωνία σου και όταν δεν σε βλέπουμε μας πιάνει πανικός!!!!!

Στον προεγχειρητικό, αν θυμάμαι καλά από αυτά που μου είπε η Πίτερ Παν είναι καρδιογράφημα, καρδιολογική εξέταση, αιματολογικές- βιοχημικές και ζύγισμα; Δεν έχει κάτι που να πονάει, φαντάζομαι....

Για τον καθετήρα, ρώτησα κι εγώ γιατί δεν τα μπορώ αυτά :rolleyes::rolleyes: Μου είπε ότι από την στιγμή που θα σηκωθείς, στις 4 περίπου ώρες, σου βγάζουν και ορούς και καθετήρες..όλα! Δεν χρειάζονται αφού μπορείς να πας τουαλέτα!

Για τις εξετάσεις, είναι αρκετές και ... έχει και σάκχαρο!!!! Μπλιάχ!!!

Σκέφτομαι αν ξέχασα κάτι να σας πω, ερωτήσεις έκανα ότι μου ερχόταν εκείνη την στιγμή αλλα τώρα ξέχασα! :tongue::tongue::tongue:


RKdwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια σήμερα έχω αγρηπνια!! :( νυσταζω όμως είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα!! Στο δωμάτιο ο συζηξ κοιμάται του καλού καιρού και δεν θέλει κλιματισμό κσθολου! Εγω ιδρωνα ξειδρωνα γυρνουσα μια απ΄ τη μια μια απ΄ την άλλη μέχρι που αγανακτησα και ήρθα σαλόνι στον καναπέ. Έβαλα και κλιματιστικο.. Όμως έχω άλλο πρόβλημα, ο καναπές είναι σκληρός και ποναω πολύ και μου δημιούργησε πετρώματα και συχνοουρια.. Καλε κάθε 5 λεπτά πάω! Είμαι απαρηγοριτη! Και ο άλλος ο αναισθητος χαμπάρι δεν έχει πάρει και εγω η χαζη λυπάμαι να τον ξυπνησω! Μάλλον θα το ριξω στην μελέτη μέχρι να ξημερώσει! Και νυσταζωωωωωω :(


RKdwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kalhmeraaaaaaaaaaaaaa.............τι εγινε ρε κοπελιες που χαθηκατε απο χθες? τι παθατε ολες? ειστε καλα? τα χουμε παιξει ολες απο την ζεστη. Κ αυριο ακομη χειροτερα λεει.

Jasminaki ωραια τα νεα σου . Ολα καλα. Ευχομαι να πανε ολα τελεια κ συντομα θα εχεις στην αγκαλια σου τα μπεμπινια σου . Καλο κ το βαρος τους ε? Μπραβο μπραβο.Υπομονη τωρα κ θα περασουν οι μερες. Θα σε χασουμε κ εσενα μετα. Αλλα για καλο σκοπο...............:P:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!!!

Κι εγω εδω ειμαι και σας διαβαζω αλλα ειλικρινα δεν εχω κουραγιο να γραψω......

Εκτος απο τη ζεστη χτες ολη μερα εκανα εμετους....δεν μπορω να φαω τιποτα γιατι το βγαζω....ουτε μια μπουκια ψωμι......Δεν ξερω γιατι με επιασε τοσο πολυ και σ αυτην την εβδομαδα.Καουρες παντως δεν εχω αλλα μονο αναγουλες.....

Χτες δεν ειχα κουραγιο ουτε να μαγειρεψω αλλα σημερα εφτιαξα μοσχαρι κοκκινιστο και μετα θα φτιαξω πουρε για να φαει και ο μικρος.

Σε 1 ωρα εχω ραντεβου στο ΙΚΑ για την ΠΗΤ και το επιδομα κυησης.

Καλημερα σε ολες σας!!!!


GRJdp2.png

xefUp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!!

Μας έχει λίγο γονατίσει η ζέστη, αλλά δεν το βάζουμε κάτω!!!!

Η Jasmini το έχει ρίξει στο διάβασμα και εγώ στη διαβητοζαχαροπλαστική!!!:P

Εχτές έφτιαξα τη διαβητότουρτα Νο2, η οποία είναι μία δροσερή lemon pie, την οποία θα περιποιηθούμε το μεσημεράκι. Η συνταγή είναι παρόμοια με αυτή της black forest, απλά χωρίς κακάο και καφε και για γέμιση και επικάλυψη βάζουμε 4 κεσεδάκια γιαούρτι λεμόνι (έβαλα harmony μεβγάλ που δεν έχει και ζάχαρη). Α, και έριξα και λίγο baking powder στη ζύμη να γίνει πιο αφράτη.

Glorr & Όλγα, τι εστί ηπαρίνη; Πείτε και σε εμένα....


322173ul1svytggs.gif

JhX4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια! Δύσκολη μέρα, αλλά δεν πειράζει...! Μπήκα να σας πω ότι είμαι στη δουλειά (το ξέρετε ήδη), και ότι σήμερα οδήγησα Χαλάνδρι - Συγγρού: Ξεκίνησα στις 08.45 και έφτασα στις 10.15! Οπότε, μην γκρινιάζετε καθόλου, καθίστε στους ωραίους καναπέδες σας και απολαύστε το. Επίσης, είμαι εντελώς άχρηστη! Χθες το βράδυ προσπάθησα σκληρά να φτιάξω κι εγώ αυτή την ταυτοτητούλα με τις εβδομάδες (χωρίς να ζητήσω βοήθεια από τον αγαπημένο μου) αλλά έκανα μια τρύπα στο νερό... Έτσι, σήμερα θα ρίξω τα μούτρα μου και θα του ζητήσω τα φώτα του!!!!! Τέλος, αναρωτιέμαι: η Vanessa πού χάθηκε; Πριν λίγες μέρες θα πήγαινε για αυχενική! Έχουμε καθόλου νέα της;

Φιλιά σε όλες, καλή δύναμη και σήμερα!


rPPrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...