Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Αυγούστου 2014


martha86

Recommended Posts

Όχι βρε, στην πεθερά φυσικά δε θα μιλήσεις όπως στην μαμά. Αλλά και η ατάκα της πεθεράς άκυρη. Δεν μεγαλώσαμε όλοι με τον ίδιο τρόπο, αλλά μεγαλώσαμε. Ο τρόπος όμως είναι θέμα των γονιών.

Εμένα πάλι η μαμά μου με ρωτάει για τα πάντα, τι να του δώσει να φάει, πώς να τον ντύσει κλπ, σε σημείο βαρετό. Της έχω απόλυτη εμπιστοσύνη και της το έχω πει επανειλημμένα. Ειλικρινά θεωρώ πώς τον φροντίζει ίσως καλύτερα και από μένα, ειναι και του ιατρικού κλάδου και ξέρει πράγματα που εγώ αγνοώ. Παρόλα αυτά για τον πνιγμό από φαγητό π.χ. επειδή οι πρακτικές έχουν αλλάξει από την εποχή της, όταν της λέω τις νέες μεθόδους, τις ακολουθεί πιστά, δεν επιμένει. Αλλά είναι γιατρός και ξέρει ότι αυτά αλλάζουν, δεν είναι πανάκεια.

Η πεθερά πάλι στην αρχή με έπαιρνε τηλ. στη δουλειά τρεις την ώρα και με ρωτούσε για τα πάντα. Μέχρι που έμαθε τα χούγια του και πώς τα θέλω κι εγώ και το σταμάτησε. Βέβαια και στις δύο έχω πει ότι πέρα από κάποιες γενικές αρχές (όχι πολλά γλυκά - γιατί από κανένα του δίνω, δεν είμαι απόλυτη-, όχι αλλαγή συνηθειών π.χ. τρώμε πάντα στο καρεκλάκι φαγητού και όχι όπου νά΄ναι) θέλω να νιώθουν άνετες και ελεύθερες να κάνουν πράγματα με το παιδί και να μαθαίνουν πράγματα στο παιδί. Δεν τις θέλω μόνο για φύλαξη. Και η αλήθεια είναι ότι τις αγαπάει πολύ και τις δύο. Το ότι χαίρεται να είναι μαζί τους και δεν έχει αλλάξει η συμπεριφορά του και οι συνήθειές του επειδή περνά πολλές ώρες μαζί τους δείχνει ότι κάνουν καλή δουλειά ;)

αχ και η μαμα μου καπως ετσι ειναι!! ευτυχως! τωρα με πηρε τηλ για να με ρωτησει να του βαλει να φαει λιγο αρακα να φαει που μαγειρεψε για εκεινη και τον μπαμπα μου! επιβαλεται να γνωριζουμε τα παντα απο το τι τους δινουν γιατι αν πχ εμενα μου κανει εμετο το παιδι μετα απο καποιες ωρες και πρεπει να ενημερωσω την παιδιατρο θα πρεπει να της πω ακριβως τι εχει φαει το παιδι. Δεν παιζουμε με αυτα!! ειδικα οταν ειναι μικρα και δε μιλανε! καλα, εννοειται η ατακα της πεθερας ειναι ακυρη, απλα την αναφερω γιατι ειναι πολυ κοινη, και χαζη ατακα και αντε να δωσεις απαντηση και να καταλαβει. εγω ευτυχως την εχω μακρυα και μας βλεπει σπανια. μια φορα ομως που την φιλοξενουσαμε και μας ειχε βγαλει το λαδι ετυχε να ερθει η παιδιατρος σπιτι για check up και ειχα συννενοηθει με τον αντρα μου να ειναι μπροστα στν εξεταση και η πεθερα ωστε να ακουσει ο,τι πει η παιδιατρος, ρωτησαμε και εμεις ολα αυτα για τα οποια μας επρηζε η πεθερα και ακουσε με τα αυτια της τις απαντησεις της γιατρου.. για να ξεμπερδευουμε.. κατα τ'αλλα ο μικρος την αγαπα πολυ τη γιαγια μιας και του κανει και ολα τα χατηρια αλλα δεν της βαζω και πολυ χερι περα απο τα βασικα, γιατι τον βλεπει καθε δυο μηνες περιπου και ενταξει, δεν αλλαζει το παιδι αμα τη βλεπει τοσο σπανια.. τη λυπαμαι και εκεινη, εχασε τον πεθερο μου λιγες μερες πριν γεννησω, μενει μονη της μακρυα απο τα παιδια της, αλλο εγγονι δεν εχει, και αφου δε θεωρω οτι ειμαι η τελεια μαμα δεν πειραζει αν και εκεινη δεν ειναι η τελεια γιαγια. ολοι κανουμε λαθη, τουλαχιστον ξερω οτι ειναι πολυ φοβιτσιαρα και δεν υπαρχει περιπτωση να συμβει κατι κακο στο παιδι.


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

κορίτσια μου καλημέρα, ελπίζω να είστε όλες καλά και οι κοιλίτσες σας καλύτερα.

Εγώ δυστυχώς δεν τα κατάφερα να πάω στην συσνάντηση της Θεσσαλονίκης και όπως φαίνεται δεν τα ξαναπάω πουθενά μόνη μου για πολύ καιρό γιατί έχω μεγάλο πρόβλημα με τον μεγάλο μου. Έχει ξεκινήσει πολύ έντονη διεκδίκιση, θέλει να είμαστε συνέχεια μαζί, δεν δέχεται από τον μπαμπά του ούτε να τον πάει σχολείο, να τον πάει για ύπνο, να του βάλει να φάει, τίποτα . Το κακό όμως είναι ότι μας ξεκίνησε από την Παρασκευή ένα "τικ" στα μάτια, σε άσχετες φάσεις τα ανοιγοκλείνει έντονα. Τώρα θα πάμε στον οφθαλμίατρο να το δει, ελπίζω να είναι καμιά μόλυνση ή κάτι τέτοιο, δεν είναι όμως καθόλου ερεθισμένα.Το Σάβατο είχα πολύ συχνές συσπάσεις αλλά όχι με πολύ πόνο, φοβήθκα αρκετά αλλά χτες ηρέμησαν. Έχω ραντεβού την άλλη εβδομάδα στον γιατρό, μάλλον θα μου δώσει προληπτικά χάπια θα κανονίσουμε να κάνω και την πρώτη δόση κορτιζόνες.

Ελπίζω να βρω λίγο χρόνο αργότερα, να σας διαβάσω και να σχολιάσω τα νέα σας.

ελπίζω να είναι ζήλεια και όχι κάτι άλλο... κρίμα μωρέ που ζηλεύουν έτσι τα μεγαλύτερα αδέρφια!

ελπίζω και εσύ να ηρεμήσεις με τις συσπάσεις και να είναι όλα καλά στο γιατρό που θα πας.

κορτιζόνη γιατί θα κάνεις?


RArep3.png?mjfpyDPm
Link to comment
Share on other sites

καλημερα Χριστινα!! καλη δυναμη, η ζηλεια σας χτυπα την πορτα!! ερχεται και η σειρα μας.. μαλλον αντιδραση ειναι το τικ, θα ειναι παροδικο, μην ανησυχεις μανουλα!! θα σας βοηθησει και ο οφθαλμιατρος! ειναι δυσκολο, το ξερω γιατι εσυ τα εχεις ολα εις διπλουν! οι συσπασουλες μαλλον απο κουραση θα ηταν ε? ολα καλα να ειναι, παρε και τον γιατρο ενα τηλεφωνακι να εισαι ηρεμη!


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

zizoulis καλη επανοδο στο σχολειο σας!!! ξυπνησε ευκολα ο μικρος σου? αντε τωρα επιστροφη στη ρουτινα!! εσυ καλα εισαι? θυμησε μου, που γεννας??

Και οι δυο ξυπνήσαμε με μια σχετική δυσκολία, αλλα ολα καλα ...

Απο πλευράς εγκυμοσυνης ολα ειναι μια χαρά: διάθεση, αντοχή, δεν εχω ενοχλήσεις ... ειμαι τυχερή! Γεννάω στο Ρεα με ΠΗΤ 27/8, αλλα θα ήθελα ιδανικά να γεννήσω καμία 20αριά μερες νωρίτερα... (Δηλαδή αρχη ή μεση 9ου, αλλα δε νομίζω να μου γινει η χάρη). Στη β΄ επιπέδου πλέον βάζουν και τις πιθανότητες πρόωρου τοκετου ( στο Ιασώ πριν 6 χρονια δε γινόταν) και χάρηκα γιατι επειδή παραείμαι ενεργή ειχα ενα άγχος, αλλα τα ποσοστα ειναι πολυ καλα: 0,4 % πριν τις 34 εβδομαδες και 2,3 % πριν τις 37.

Απο πλευράς όρεξης δεν ξερω αν ολα ειναι καλα :εχω φάει για πρωινό- δεκατιανό : 1 καφε, 5 κουλούρια πασχαλινά, 3 κρουασανάκια βουτύρου, 1 τοστ

Και πεινάω ακομα...

Πάω να παρω το μικρο απο το νηπιαγωγειο. Ελάχιστη δουλεια εχω κανει ως τώρα....


EGd5p3.png

vYCpp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

zizoulis μπορει και να σε πετυχω στο ρεα ;);) βεβαια εχω πητ 8/8 αλλα ως δευτεροτοκη και με βαση το ιστορικο μου, οτι δηλαδη και στο πρωτο γεννησα 5 μερες πριν την πητ, πιθανοτατα να εχω γεννησει μεχρι τελη Ιουλη λεει ο γιατρος. γεννησα το πρωτο μου στο ρεα και εκει θελω να παω παλι αλλα ο γιατρος συνεργαζεται και με ιασω και το προτιμα αυτη τη φορα.. θα δουμε..


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

αχ ακούω τί τρώτε και νιώθω τόσο καλά! χαχα

οκ προσπαθώ να προσέχω, σήμερα έφαγα τα δημητριακά μου και τώρα στο γραφείο ένα πορτοκάλι και ένα γιαουρτάκι, αλλά το Σάββατο κατάφερα να χωρέσω στο στομάχι μου 2,5 πίτες (αθηναϊκές)! :D


RArep3.png?mjfpyDPm
Link to comment
Share on other sites

zizoulis καλη επανοδο στο σχολειο σας!!! ξυπνησε ευκολα ο μικρος σου? αντε τωρα επιστροφη στη ρουτινα!! εσυ καλα εισαι? θυμησε μου, που γεννας??

Και οι δυο ξυπνήσαμε με μια σχετική δυσκολία, αλλα ολα καλα ...

Απο πλευράς εγκυμοσυνης ολα ειναι μια χαρά: διάθεση, αντοχή, δεν εχω ενοχλήσεις ... ειμαι τυχερή! Γεννάω στο Ρεα με ΠΗΤ 27/7, αλλα θα ήθελα ιδανικά να γεννήσω καμία 20αριά μερες νωρίτερα... (Δηλαδή αρχη ή μεση 9ου, αλλα δε νομίζω να μου γινει η χάρη). Στη β΄ επιπέδου πλέον βάζουν και τις πιθανότητες πρόωρου τοκετου ( στο Ιασώ πριν 6 χρονια δε γινόταν) και χάρηκα γιατι επειδή παραείμαι ενεργή ειχα ενα άγχος, αλλα τα ποσοστα ειναι πολυ καλα: 0,4 % πριν τις 34 εβδομαδες και 2,3 % πριν τις 37.

Απο πλευράς όρεξης ... τώρα....

Απορία το έχω γιατί το είδα και εγώ!!!

Πως το βγάζουν αυτό το ποσοστο;;;;

Γιατί με τόσες συσπάσεις έχω και εγώ άγχος για πρόωρο( και ειδικα στην περίπτωση μου που επιβάλλεται η καισαρική θα ηταν επικίνδυνος)

Εμένα γράφει

Πιθ.τοκετου πριν τις 28εβδ. 0,1%

". ". 31. " 0,2%

". ". 34. " 0,6%

". ". 37. " 3,2%

Καλά είναι;;;

Link to comment
Share on other sites

Μαριλου εννοειται ειναι τελεια τα αποτελεσματα σου... αφου ειναι παρα πολυ χαμηλα τα ποσοστα! τα ποσοστα βγαινουν με βαση τις μετρησεις του μωρου, του γηρανση του πλακουντα, το μηκος του τραχηλου, το ντοπλερ.. ολα αυτα μαζι με λιγα λογια.. αψογη εισαι!!!! εδω εγω με μειωμενο τραχηλο και εχω εξισου καλα ποσοστα!!


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


:D

Μαριλου εννοειται ειναι τελεια τα αποτελεσματα σου... αφου ειναι παρα πολυ χαμηλα τα ποσοστα! τα ποσοστα βγαινουν με βαση τις μετρησεις του μωρου, του γηρανση του πλακουντα, το μηκος του τραχηλου, το ντοπλερ.. ολα αυτα μαζι με λιγα λογια.. αψογη εισαι!!!! εδω εγω με μειωμενο τραχηλο και εχω εξισου καλα ποσοστα!!

Σε ευχαριστώ agoromummy!

Απο οτι κατάλαβες είναι η μέρα του άγχους για τις συσπάσεις τις επόμενες μερες κάτι άλλο θα βρω να αγχωθω κλασικα χαχαχα :):):)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάτι διάβασα

latortura όλα καλά να πάνε στην β'επιπέδου

Μπράβο για τις αγορές, αλλιώς είναι ο ενθουσιασμός όταν τα αγοράζεις για πρώτη φορά. Εγώ τώρα πρέπει να ανοίξω πρώτα κούτες στο υπόγειο να δω τι έχω, γιατί έχω χαρίσει αλλά και πετάξει πολλά πράγματα, και βαριέμαι αφάνταστα.

Για τον μεγάλο μου και εγώ πιστεύω ότι λόγω ζήλειας έχει αλλάξει η συμπεριφορά του, αλλά τον βλέπω να υποφέρει και δεν το αντέχω. Δεν ξέρω αν κάνω καλά ή όχι αλλά δεν του αρνούμαι τίποτα από όσα μου ζητάει, δηλαδή δεν του λέω δεν μπορώ πήγαινε με τον μπαμπά πχ να πλύνεις τα δόντια. Για τα ματάκια του να σας πω εγώ προτιμάω να είναι μόλυνση ή αλλεργία και όχι κάτι ψυχολογικό. Ευτυχώς ο μικρός είναι ακόμα στον κόσμο του.

Για τις συσπάσεις πήρα τον γιατρό και μου είπε να ξεκινήσω αταλάτ, αυτά είναι κανονικά για υπερτασικούς, εγώ όμως στην εγκυμοσύνη έχω υπόταση, πρώτη φορά τα ακούω να τα δίνουν σε εγκυμοσύνη. Θα πάρω τώρα και την γραμματέας του για ραντεβού, γιατί δεν θέλω να πάρω χάπια πριν με δει από κοντά.

Κορτιζόνες θα κάνω γιατί βοηθούν στην ανάπτυξη των πνευμόνων, και επειδή τα δίδυμα σχεδόν πάντα γεννιούνται πρόωρα.


6gLop3.pngQtMup3.png91SPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χριστινακι συμφωνω οτι ειναι καλυτερα να ειναι μολυνσουλα.. τωρα και λογω ανοιξης ειναι πολυ πιθανο αυτο το σεναριο! θα περιμενουμε νεα.. κι εγω θελω να ασχοληθω λιγο με τα προικια του μπεμπε! ευτυχως εχω τα παντα αλλα πρεπει να τα ξεθαψω!


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

christineμου καλημέρα!!δεν πειράζει για την συνάντηση θα κανονίσουμε και άλλη φορά εννοείται!!!εσύ να είσαι καλά!!ελπίζω και εγώ με την σειρά μου να μην είναι τίποτα το τικ του γιού σου παρα μόνο ζηλίτσες που ξεκινάνε!!και για τις συσπάσεις μάλλον από κούραση θα είναι αλλά για να είσαι ήρεμη να ρωτάς τον γιατρό σου για το παραμικρό!!


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...