Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Παλινδρομη κυηση


Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονια,

Απ'οσο έψαξα στο cafe δεν βρηκα κάτι αντιστοιχο και αποφάσισα να ανοιξω καινούριο θέμα.

Ειχα τελευταία περίοδο 19/11/13 και στις 27/12/13 το τεστ εγκυμοσυνης βγήκε θετικό! Ακολούθησαν δυο καλες χοριακες και 3 ημέρες πριν παω στον γιατρο να ακουσω καρδουλα μα τριτη χοριακη που μας πηρε την γη κατω απο τα ποδια μας... Ετρεξα στον γιατρο και την 7η εβδομάδα υπηρεχε μονο σακος. Τωρα θα ξαναπαω στις 14/1 να το επιβεβαιώσουμε και να δουμε πως θα το πάρουμε.

Μεγαλη στεναχώρια ακολουθησε την μεγαλη χαρα. Το μονο που μας κραταει ειναι πως πιστευουμε και εγω και ο αντρας που πως εγινε για κάποιο λόγο. Καποιο προβλημα θα ειχε το εμβρυακι και δεν τα καταφερε.

Τώρα θέλω να τελειώνει ο κυκλος και θελω να μεινω γανα γρηγορα και ευκολα εγκυος. Ελπιζω να μην ειναι μονο ελπίδα αλλά και πραγματικότητα αυτο.

Εχει καμια αντιστοιχη εμπειρια που θα ηθελε να μοιραστει?

Ξερετε αν ειναι πιο ευκολη ή πιο δυσκολη η εγκυμοσυνη μετα απο τέτοια περίπτωση?


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου! Απο οτι βλεπω στο τικερακι σου εχεις ηδη ενα μωρακι, οποτε αυτο που εχω να σου πω ειναι καταρχάς κουραγιο για το μωρακι που δεν τα καταφερε,και κατα δευτερο να μην αγχωνεσαι! Εζησα κι εγω την πικρα καιωτην μαυριλα της παλινδρομης κυησης και της αποξεσης στις 6 προς 7 βδομαδες, τωρα ομως εχω αγκαλιτσα μια κορουλα 20 μηνων γλυκύτατη που με κανει να ξεχναω καθε δυσκολία!

Η εγκυμοσυνη ηρθε ευκολα μετα την αποξεση, μην σε απασχολει αυτο αρκει ο γιατρος σου να σε καθαρισει σωστα και καλα. Η εγκυμοσύνη μου ηταν πολυ καλη, δεν εχει καμια σχεση με την προηγουμενη ατυχη...

Ακολουθα τις δυμβουλες του γιατρου σου, μην αφησεις την αποξεση να σε ριξει πολυ ψυχολογικα (σου το λεω γιατί είναι και ορμονικο το θεμα κι εγω ειχα γινει ρακος) και κοιτα μπροστα στο νινί που ερχεται!

  • Μου αρέσει 1

tt10204303fltt.gif
Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια να εχεις με ευχαριστες ειδησεις. Ειχα και γω την εμπειρια της παλινδρομης κυησης και μαλιστα στα 35. και δυστυχως η γιατρος μου ήταν τελειως απαραδεκτη..ομως δεν θα σου διηγηθω τηνεμπειρια τωρα....απλως θα σου πω πως εμεινα εγκυος δυο φορες μετα και μαλιστα το στερνοπουλακι μου το γεννησα στα 41... ολα θα γινουν οπως πρεπει, μην αχγωνεσαι, σκεψου οτι τα παντα εν σοφια εποιησε <3


man.f

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας. Ειναι παρηγορο να ξέρω οτι γυναίκες που το πέρασαν κρατουν στην αγγαλία τους μωράκια! Να τα χαιρεστε και να εχουν πάντα υγεια ολα τα παιδια του κοσμου!!!

Απο την ερευνα που εκανα συνειδητοποιησα πως ειναι πολυ συχνο φαινομενο στην αρχη της εγκυμοσυνης και ειναι σαν προφυλαξη της φυσης για να δημιουργουνται γερα παιδακια.

Χτες το απογευμα ειδα και μερικες σταγοντες αιμα και σημερα ειναι περισσοτερες, οποτε φαντάζομαι πως ο οργανισμος το αποβάλει.

Ελπίζω σε μια καλη κατάληξη.


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες

επέλεξα να γράψω σε αυτό το θέμα για να μην ανοίξω καινούριο

Δυστυχώς η εμπειρία μου δεν είναι καλή. πέρσι είχα μία παλίνδρομη κύηση από την 6η έως 7η εβδομάδα, δεν είχαμε δει έμβρυο

τώρα έμεινα έγκυος, όλα πήγαιναν καλά, ακούσαμε καρδουλα 3 φορές και χτες στον υπέρηχο, 8εβδομάδων και 3 ημερών είδαμε ότι ενώ το μπεμπάκι είχε σχηματιστεί, είχε σταματήσει η καρδιακή του λειτουργία.

Αύριο πάω για απόξεση και θα στείλουμε το υλικό για εξετάσεις.

Μακάρι να ήξερα όλο το πακέτο των εξετάσεων για να το κάνω.

Και ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω γιατί διάβασα σε διάφορες θεματικές που είχαν πάνω από 2 φορές την εμπειρία της παλίνδρομης, κάποιες από τις οποίες χωρίς να βρουν την αιτία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια με αφορμη το ποστ της κλεοπατρας σας γραφω. Ειμαι χρονια μελος στο φορουμ και ειχα και εγω 3 παλινδρομες κυησεις χωρις καποια φανερη αιτια μετα απο 3 χρονια εξετασεων και δεν το συζηταω ποσων χρηματων. Τελικα εκανα ενεσεις θρομβοφιλιας την 4η φορα που εμεινα εγκυος και μπορεσα ετσι να κανω τον γιο μου και μετα την κορη μου! Οποτε μην χανεται κουραγιο ολες θα γινεται μανουλες αλλες πιο ευκολα αλλες πιο δυσκολα! Οποια κοπελα θελει μπορω με πμ να της πω και γιατρους που ειναι τελειοι και αλλοι που τα περνουν χωρις λογο και αιτια. Εμενα μεγαλογιατρος της θεσ/νικης που περνει 100αρια επισκεψη μου ειπε οτι δεν προκειται να κανω παιδια παρα μονο με μεταμοσχευησ μητρας...αν του κοτσαρω τωρα τα 2 μου παιδια θα δει...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Faith, είσαι η ελπίδα μας;

Πολυ ενθαρρυντικο αυτό που μοιράστηκες μαζί μας. Πριν την 3η παλίνδρομη είχες κάνεις εξετάσεις;

εγω θα ήθελα να μάθω για τη σειρά των εξετάσεων, και για τους γιατρους, αν και είμαι σε νησί!

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

απο την 2η και μετα ξεκινησα γιατι η πρωτη θεωρειται τυχαια απο τους γιατρους. Εκανα ολες τις εξετασεις για θρομβοφιλια, για του ελεγχο θηρεοειδη για ειτς, ηπατιιδα,μυκοπλασμα, ουρεοπλασμα και γενικως ασθενειες σεξουαλικων μεταδιδομενων νοσηματων. Επισης σαλπιγγογραφια για να δει ο γιατρος οτι ανατομικα ηταν ολα οκ. Αν θυμαμαι καλα αυτα αλλα πρεπει να ψαξω να δω αν υπαρχει κατι αλλο. Εγω δεν ειχα βρει κατι απλα τις εκανα προληπτικα. μετα εμαθα οτι σεχδον ολες οι παλινδρομες οφειλονται συατον τον παραγοντα δλδ πηζει το αιμα κανει θρομβους και δεν μπορει να περασει στον πλακουντα γα να τραφει το μωρο

Link to comment
Share on other sites

στην δευτερη φορα μου ειχε δωσει ουλτροτζεσταν, σαλοσπιρ και φιλισιν αλλα δεν εγινε κατι μετα με τις ενεσεις σωθηκα. τωρα πια ξερω αν θελω να κανω και τριτο μωρο θα πρεπει απο την πρωτη μερα καθυστερησης να βαλω την ενεση

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες

σήμερα έκανα την αποξεση είναι πολύ άσχημο το συναισθημα.

έβαλα και σπιράλ για να εξετάσει κατι η γιατρός μου, εστειλα και έμβρυο για εξετάσεις και σε ενα μηνα που θα βγουν μου είπε να προχωρήσουμε ε αυτες της θρομβοφιλίας.

την πέμπτη παντως θα κάνουμε σαλπιγγογραφία- δεν ξερω τι ειναι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ξερω ακριβως το συναισθημα της απογοητευσης που νιωθεις αυτο θα φυγει δυστυχως με τον καιρο και με το να σκεφτεσαι αισιοδοξα. Παντως η γιατρος σου σου εχει σε καλο δρομο κανε αυτες τις εξετασεις μπορει να βρεις μια ακρη απο κει. Απο την στιγμη που μενεις εγκυος θα κανεις παιδι δεν τιθεται θεμα απλα πρεπει να δεις τι φταει για να το λυσεις δεν ειναι κατι δυσκολο απλα ειναι χρονοβορο. Η σαλπιγγογραφια ειναι μια εξετσαη οπου σου διαχεουν ενα υγρο στον κολπο και μετα σου βγαζουν σαν ακτινογραφια κατι. Φαινεται καθαρα η μητρα η σαλπιγγες και γενικως ολη η περιοχη. Θα βοηθησει πολυ. Ψιλοποναει λιγο σου ειπε να παρεις καποιο παυσιπονο?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα ομοιπαθούσα και εγώ στο πρώτο μου μωράκι, σημερα έκανα την απόξεση, έχω μια μικρή ενόχληση, απο διάθεση δεν θέλω να μιλάω με κανέναν γιατί με πιάνουν αμέσως τα κλάματα.... Θα πάρουν και δείγμα από το έμβρυο ή όπως λέγεται, ήμουν στην 8η εβδομάδα και 2 ημέρες, αλλά αυτό ειχε σταματήσει στην 6η+ 3ημ.... Έπαθα σόκ μεγάλο γιατί δεν είχα κανένα σύμπτωμα... Τώρα απλά περιμένω να περάσουν λίγο οι μέρες..


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα γράψω και εγώ να σας πω για την παλινδρομη κύηση μου. Ήμουν 10+2 στον 2ο υπέρηχο αλλά η καρδουλα του σταματησε στις 8+4. Χθες εκανα την αποξεση. Γράφω όχι για να παραμείνω στο θέμα γιατι θα αρρωστησω, αλλά γιατί πιστεύω οτι ερχόμενη μια κοπελα και δει πόσες το εχουμε περάσει θα καταλάβει ότι δε είναι η μονη και οτι τελικά είναι πολύ σύνηθες δυστυχώς.

Είναι η δυσκολότερη στιγμη της ζωής μου. Έκλαψα παρα πολύ.. Θα το ξεπερασω ομως γιατί η ψυχολογία παιζει πολύ σημαντικο ρολο στη σύλληψη. Το κατάλαβα όταν έμεινα έγκυος σε αυτό το μωρακι 7 μηνες μετα τη πρωτη μας προσπαθεια όταν επιτέλους χαλάρωσα και αφέθηκα στις καλοκαιρινές διακοπές..

Εύχομαι όποια κοπελα και να ρθει σε αυτό το θέμα πολύ γρήγορα να αναρρώσει, κυρίως ψυχικα..


ZBTlp3.png

KQNkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα γράψω και εγώ να σας πω για την παλινδρομη κύηση μου. Ήμουν 10+2 στον 2ο υπέρηχο αλλά η καρδουλα του σταματησε στις 8+4. Χθες εκανα την αποξεση. Γράφω όχι για να παραμείνω στο θέμα γιατι θα αρρωστησω, αλλά γιατί πιστεύω οτι ερχόμενη μια κοπελα και δει πόσες το εχουμε περάσει θα καταλάβει ότι δε είναι η μονη και οτι τελικά είναι πολύ σύνηθες δυστυχώς.

Είναι η δυσκολότερη στιγμη της ζωής μου. Έκλαψα παρα πολύ.. Θα το ξεπερασω ομως γιατί η ψυχολογία παιζει πολύ σημαντικο ρολο στη σύλληψη. Το κατάλαβα όταν έμεινα έγκυος σε αυτό το μωρακι 7 μηνες μετα τη πρωτη μας προσπαθεια όταν επιτέλους χαλάρωσα και αφέθηκα στις καλοκαιρινές διακοπές..

Εύχομαι όποια κοπελα και να ρθει σε αυτό το θέμα πολύ γρήγορα να αναρρώσει, κυρίως ψυχικα..

Γλυκιά μου καλά θα κάνεις και όλα καλά θα πάνε, όσο για το ουρεόπλασμα ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε πως δεν έφταιξε αυτό. Κάτι δεν έκατσε καλά στην σύλληψη.Θα το δείς με την εξέταση στο έμβρυο, και μετά βλέπεις. Είναι πολύ άσχημο και ειδικά όταν κάτι δεν σε προετοιμάζει γιαυτό που θα γίνει. Ενοχλήσεις έχεις; Εγώ λίγες αλλά μου είπε ο γιατρός είναι η μήτρα που μικραίνει ή κάνει συσπάσεις; Ήμουν απο την νάρκωση οπότε συγχώρεσέ με... Όσο μπορείς σιγά σιγά να μην το σκέφτεσαι και ειδικά ότι έφταιξες κάπου. Και η δική σου εμπειρία ήταν πιο δύσκολη. Ελπίζω μια μέρα να δω να γράφεις σε πόστ για εμπειρίες τοκετού. Συμβαίνει σε πολλούς δυστυχώς. Σου εύχομαι τα καλύτερα. Τα λέω ανακατεμένα αλλά στα γράφω όπως τα νιώθω. Γνωριστήκαμε σε θέμα για μανούλες και δυστυχώς μας έκατσε αλλιώς. Ανήκουμε δυστυχώς στο ποσοστό τον κυήσεων που δεν προχώρησαν. Κάποια στιγμή οι πιθανότητες θα είναι υπέρ μας. Καλή σου δύναμη και υπομονή. Και όταν τα καταφέρεις να μου στείλεις μην. Γιατί θα τα καταφέρεις σίγουρα!!!

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και για να σου φτιάξω την διάθεση έχουμε και άλλο κοινό. Την μακρόχρονη σχέση με τον σύζηγο.. Εμείς είμαστε δέκα χρόνια μαζι. Όλα καλά θα πάνε αυτο να σκέφτεσαι. Να μην σκέφτεσαι ότι δεν θα τα ξανακαταφέρεις. Εγώ δεν σκέφτηκα κάτι τέτοιο. Το μόνο που πονάει πολύ είναι ότι έχασες αυτό, όλα όμως για κάποιο λόγο δεν γίνονται σε αυτη την ζωή; Υπομονή σε φιλώ και σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να είστε πάντα υγιείς.

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...