Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Υπάρχει κ η επίκτητη θρομβοφιλια εκτός της κληρονομικής που είναι γονιδιακή. Εμένα η αιματολογος μου μου είπε ότι πέρα από αυτό που έχω που είναι γονιδιακό, πρέπει αν μείνω έγγυος ν κάνω εξετάσεις για επίκτητη θρομβοφιλια. Υπάρχει κ το αυτοάνοσο αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο που προκαλεί θρομβωσεις.

      Μπράβο και εγώ αυτό ήξερα οκ από Δευτέρα θα πάρω τα μέτρα μου 😅😅 

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι! Γυρίσαμε από τον γιατρό! Όλα καλά τα βρήκε, ακούσαμε την καρδιά του 174 παλμοί/λεπτό, είδαμε δυο χεράκια και δυο ποδαράκια, κάναμε και papp-A και αύριο μεσημέρι θα έχουμε τα αποτελέσματα. Το μωρό ήταν ξύπνιο και κουνούσε τα χέρια του!

Μου άλλαξε την ΠΗΤ σε 27/12 αλλά το είδα όταν είχαμε φύγει και δεν τον ρώτησα πως προκύπτει, ενώ στις εβδομάδες με βγάζει ο υπέρηχος ακριβώς όσες είμαι.

Αυχενική θα κάνουμε σε δυο εβδομάδες 12 ή 13/6 μας είπε. Βασικά είμαστε συγκρατημένοι ακόμη γιατί πριν 2 χρόνια είχαμε πάλι μια εγκυμοσύνη η οποία πήγε στραβά (είχα ανοίξει σχετικό θέμα στις δύσκολες στιγμές τότε). Μετά τις 14-15 εβδομάδες που αρχίζουν τα οστά να παίρνουν μορφή θα μας καθυσηχάσει, οπότε μέχρι τότε αναμονή και υπομονή!

Αυτά τα ολίγα από μένα!

Risoto ΠΗΤ 07/12

Liza ΠΗΤ 15/12

Marigula ΠΗΤ 17/12

Tzeni ΠΗΤ 20/12

Kidenio ΠΗΤ 22/12

Kiki ΠΗΤ 26/12

Peka ΠΗΤ 27/12

Mylife10 27/12


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ti kala peka mou..... euxarista nea... mpravo.... eino logiko na eisai sugkratimenh alla skepsou oti exeis kseperasei ton kinduno sumfwna me tin ebdomada pou dianueis.... xalarwse einai pio sumantiki i psuxologia sou....

egw koritsia phga kai sth diaitologo ola teleia...mou eipe max na parw 12 kila.... mexri ton 5 to polu 1 kilo 6-7 mhna 3 kila kai 8-9 peripou 8-9 mmmm...gia na doume!!!!xxxx


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κικη δεν καταλαβα στον 8-9 μήνα 8 κιλα;;; Εγώ ήδη το προηγούμενο σαββατο που ζυγίστηκα ειχα παρει 700 γρ δηλαδή με τόσες αλλαγές μονο ενα κιλό μέχρι τον 5; Αλλα έχω διαβάσει σε site.

Risotto δεν εχω ζαχαρό οχι ούτε κανένας στην οικογένεια, απλα επειδη ειχα διαβάσει οτι ειναι επικίνδυνο στην εγκυμοσύνη γιαυτο ρωτάω! Με καθυσήχασες! Ετσι και αλλιως γλυκά δεν τρώω κανένα μπισκότο μονο!

Peka. Υπέροχα νεα!! Εχω ακούσει ο Πητ αλλάζει όσο περνάει ο καιρός!

Τελικα εγώ θα πάω την δευτερα στη γιατρο να βγουν καποιες εξετάσεις και αυχενικη μαλλον την άλλη εβδομάδα. Μου είπε στο γαία θα την κανω εχει καμια έμπειρια;


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

nai lizaki.... to mwro pairnei kila ton 8 me 9 mhna....ekei pairneis ta kila ton 6-7 3 me 4 einai ta fusiologika pio prin mono ena afou to embrio zigizei mobo 3oo grammaria ante kai 700 ta upoloipa...kai h adelfh mou pou gennise perisi mexri ton 7 eixe parei 4 kaai mexri na gennisei alla 10 twra o kaTHENAS PAIRNEI OSA THELEI... mia gnwsth mou phre synolo 38 kila.... :roll:


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση του γιατρού στη χθεσινή εξέταση papp-A για τα αποτελέσματα που μας τα έδωσε σήμερα τηλεφωνικά ήταν ότι είναι εξαιρετικά τα αποτελέσματα.

Οπότε πάμε σε 2 εβδομάδες για αυχενική! Καλό σ/κ σε όλες!


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια τι κανετε? Σαββατο σήμερα και δεν υπαρχει κινηση ε?

Πεκα συγχαρητηρια, με το καλο κ στην αυχενικη!

Μαριγουλα, πολυ φαρμακο παιρνεις καλε!! Υπομονη.. κανω κ γω ενεσεις , λογω ιστορικου πολλων αποβολων, αλλα δεν εχω θρομβοφιλια. 2 παραγοντες εχω μονο ετεροζυγους , για τους οποιους χρειαζεται φυυλικο οξυ. Στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα αιμα αρκετες φορες κ κ χρησιμοποιουσα κ σαλοσπιρ κ ενεσεις. ολο φαρμακα μας δινουν ,αραγε μας χρειαζονται ολα?

Λιζα0 για τη θρομβοφιλια θελει ειδικες εξετασεις, εσυ δεν εχεις κανει? Γενικως βλεπω οτι δινουν πολυ σαλοσπιρ προληπτικα.

Εχω κ γω σουβλιες κ ειδικα σημερα παλι πονους περιοδου . Ειδικα καθε βραδυ οι πονοι κ οι ανακατωσουρες μου κανουν καταπληκτικη παρεα!

Τα φρουτα, ειδικα τα καλοκαιρινα, ειναι μια ανασα το καλοκαιρι! Ειδικα το καρπουζι θα μπορουσα να το φαω κ γω ολοκληρο σε μια μερα! Καλο μας κανουν! Απο ζαλαδα πώς πατε κοριτσια? Ο αιματοκριτης μου ειναι 38(οριο 37) κ ζαλιζομαι συχνα. μαλλον πρεπει να αρχισω σιδηρο ε? Θελει μιση ωρα πριν το γευμα? επειδη πινω ηδη το χαπι του θυρεοειδη το πρωι νηστικη, ποτε πρεπει να πιω το σιδηρο?

Αντε καλη ξεκουραση, μας χρειαζεται!

Link to comment
Share on other sites

Mylife εγώ αν είχα αυτο το αιματοκρίτη πάρτι θα έκανα! Έχω 31 και στις εξετάσεις έγραφε όριο 36. Σίδηρο που έπαιρνα μου ειχα πει η γιατρός απλα θα απέχει δυο ωρες απο το γάλα ή το καφε και καλυτερα αν εισαι νηστικη. Δεν έχω κάνει εξετάσεις για τη θρομβοφιλια απο τη πρώτη επισκεψη μου έδωσε το Σαλοσπίρ και στη δεύτερη επισκεψη δεν τη ρώτησα κατι, θα τη ρωτήσω τη Δευτερα. Τα βραδιά και εγω γενικα εχω ζαλάδες και ανατατωσουρες.

Peka χαίρομαι για τα νέα σου! Ολα μια χαρά θα είναι και στην αυχενικη!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και καλό μήνα. Που είσαστε όλες βολτίτσα;Δεν σας έγραψα καθόλου αλλά σας διάβαζα, δεν είχα κανένα νέο περιμένω από βδομάδα το ραντεβού μου. Σήμερα έχω πονακια γιατί κλείνω μήνα το έχετε εσείς;

Έχω τσακίσει τα κεράσια και μη με κοροϊδεψετε θέλω να τρώω φίδε σουπίτσα.

Αυτά από μένα φιλιά σε όλες σας.


YNnXp8.pnga7Txp8.png
Link to comment
Share on other sites

kalispera koritsia!!!!

k egw xamilo sidiro exw 35 me orio 37,5 kai pairnw duo xapakia 30 lepta prina to prwino kai to bradino.... einai kai maswmeno kai exw ahdiasei apo twra.....

liza 2 wres prin to gala sou eipe o giatro sou to sidiro??? mmm egw den to hksera kai to pinw mish wra meta....tha rwtisw k egw to diko mou min kanw kamia blakeia!!!!

peka teleia ta apotelesmata me to kalo kai h afxenikh....

re koritsia giati to dinoun to salospir? den katalaba? anti na sou kanoun eksetaseis na doun an xreiazesai sou dinoun proliptika xapia???? koulo???

tzenaki twra pou eipes fide mou anoikses ligo thn oreksi....exw na faw polla xronia....apo tote pou mou eftiaxne h mama mou.....me blepw aurio na ftiaxnw fide...giammm

mylife tha sou pei o giatro sou an einai aparaitito na ksekiniseis sidiro kai tha sou dwsei ekeinos sumboules gia ton tropo lipsis tou....


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια κ απο μένα! Καλό μήνα κ καλό καλοκαίρι να έχουμε!

Peka κ Marigula συγχαρητήρια για τα καλα σας αποτελέσματα! Άντε τώρα με το καλο κ η αυχενικη για οποία ακολουθεί! Αυτές τις μέρες έτρεχα τόσο πολυ με τα κοριτσια που δεν έβρισκα χρόνο να μπω. Σας διάβαζα όμως όλες!

Ο φιδες κ μένα μου γυαλισε... Επίσης μου εχει καρφωθεί στο μυαλό κ η κοτοσουπα! Μες το καλοκαίρι σούπες ονειρεύομαι!

Ανυπομονώ να πάω κ εγω για την αυχενικη! Δεν κρατιέμαι! Θέλω τόσο πολυ να το πω στις κόρες μου! Αλλά επειδή προσγειωθήκαμε απότομα τον Ιανουάριο, τώρα κάνουμε υπομονή... Ποιο κορίτσι ειναι να παει για αυχενικη αυτή την εβδομάδα; Η Marigula κ η Λιζα;


hBdsp2.pngh9oap1.pngWRnvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλό μήνα κορίτσια!

Ελπίζω να είστε καλά. Εγώ σήμερα θα κάνω ρεβίθια. Καλοκαιριάτικα θα αρχίσουμε όλες τις σούπες. Πλάκα έχει.

Να πιάσω συμπτώματα; Νόμιζα για κάποιο μικρό διάστημα ότι η ναυτία και οι εμετοί είχαν σταματήσει κάπως και αντ' αυτού κάνω πια τρεις φορές την ημέρα. Αλλά για κάποιο λόγο νομίζω ότι αυτές τις μέρες θα σταματήσω. Έχει σταματήσει να πονάει το στήθος μου όμως εδώ και καμιά εβδομάδα. Πονάει δηλαδή ελάχιστα. Οπότε αυτό με βοηθάει και αρκετά και πια νομίζω ότι κοιμάμαι καταπληκτικά. Γυρνάω άνετα και επειδή δεν πονάει το στήθος και επειδή ακόμα η κοιλιά δεν είναι τούμπανο, νομίζω ότι είναι πολύ ωραίος ο ύπνος μου. Μόνο μια φορά για τσίσα ξυπνάω και αυτό είναι όλο κι όλο.

Το νέο σύμπτωμα αυτής της εβδομάδας είναι η ζαλάδα. Παιδιά όπως και να είμαι ζαλίζομαι. Τύπου γυρνάει ο κόσμος και μαυρίζει. Είτε κάθομαι, είστε στέκομαι, είτε ξαπλώνω, γυρίζει όλος ο τόπος. Και κάτι άλλο. Όταν φτερνίζομαι, βήχω ή κάνω εμετό, έχω συνεχώς τραβήγματα κάτω.

Είμαι επίσημα πια και στο δεύτερο τρίμηνο και χαίρομαι πολύ. Να σας ρωτήσω κάτι εσάς που ξαναγεννήσατε; Πότε αρχίσατε να νιώθετε το μωράκι σας να κουνιέται για πρώτη φορά;

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα κορίτσια!

Risotto συμφωνώ με την κικη γιατι και εμένα μου εχει τύχει χωρις να ειμαι εγκυος. Ήταν απο το χαμηλό σίδηρο. Δεν καταλαβαίνω ακόμα και προληπτικά να το πάρεις δεν πειράζει νομιζω δεν ειναι σαν το Σαλοσπίρ.

Εγώ με τις σούπες δεν με κανει ορεξη. Χθες έκανα ψάρονεφρι με μελιτζάνες στο φουρνο!

Κική μου ειχε πει οτι τα γαλακτοκομικά δεν αφήνουν να απορροφηθεί ο σίδηρος. Καλα δεν το τηρούσα κατα γράμμα το δίωρο στην 1,5 ώρα εκείνα καφε!

Αυτην την εβδομάδα θα κάνω μαλλον την αυχενικη σήμερα θα πάω στη γιατρο να δούμε πως είμαστε και να κλείσουμε ραντεβού. Θα σας ενημερώσω το βράδυ εύχομαι να ειναι όλα καλά!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

re koritsia oti faghto kai na kanete mou anoigete thn oreksh..... shmera ekana kolokuthoanthous gemistous me feta tous boutiksa se kourkouti kai sto tigani..... an kai apofeugw ta tiganita enan ton efaga...xxxx krima k egw !!!!

lizaki giatro shmera??? emena gt mou ekleise toso arga? 15 maiou teleutaia episkepsi meta mou eipe na kleisw se ena mina ranteuou gia auxenikh kai meta apo mia bdomada na kleisw ranteuou mazi tou.... o antras mou agxonete thelei na pame mes sth bdomada na doume pws paei.... alla mou fainete den tha kanw tpt...afou mou eipe s ena mina h den agxonete kai pane ola kala h einai xalaros....:)


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες! 'Ήρθα κ εγώ στην παρέα σας :) Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα του χρωματοσωμικού ελέγχου αυτό που σχετίζεται με την αυχενική! Έχει καμία σας ιδέα από τις τιμές αυτές των ποσοστών γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι είναι η πρώτη φορά που ασχολούμε με όλα αυτά δεν γνωρίζω τίποτα.

ΥΓ το 'χω ρίξει κ εγώ στο φιδέ τυχαίο???


ZHdmp2.png

OBNYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...