Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Neverstop είπε:

      Δεν κατάλαβα τι γράφεις στο τέλος..σε κλινική είσαι? φαντάζομαι έχει κι ένα κόστος η διαμονή σου εκεί.. αν σου λένε όμως χωρίς ορο θα γεννήσεις μην το διακινδυνεύσεις.να πάρει όσες περισσότερες ημέρες το μωράκι.

      ναι στην γνωστή κλινική αθηνών Μ……..α ! αποφάσισα να κατσω μέχρι 34 μετά να φύγω και όσο πάρω ! ο γιατρός είπε ότι και τώρα άμα θέλω γεννάμε , είμαστε καλα! αλλά άλλο 34 άλλο 33!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

kalimera koritsia!!!! kidenio teleia me thn kalupsh tis asfaleia sas.... afou exete kai super nosokomeia den tha to skeftomoun oute egw katholou gia to dhmosio... bebaia kai edw an kati paei straba sto dhmosio se stelnoun gt ta idiwtika den einai plirws eksoplismena!!!! tes pa mh skeftomaste tetoia!!!!

re koritsia ti farmaka sas exei dwsei o giatros sas? emena pros to paron mono sidiro...duo maswmena diskia th mera ta opoia periexoun kai filiko oksu... duo giati exw xamilo aimatokrith!!!! esas?


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλους. Κική εγώ περνώ σίδηρο το filicine 1την ημέρα 2 φορές μαγνήσιο και 3 φορές προγεστερονη.Σημερα κατέβηκα αγορά και με έπιασαν πονακια πάλι τώρα γύρισα και είμαι ξαπλα . Εσείς πώς είσαστε; Τι νιώθετε;


YNnXp8.pnga7Txp8.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Εγώ απο την Κυριακή εχω ανησυχία δεν ξέρω νιωθω οτι η κοιλιά μου ειναι μικρότερη μακάρι να ειναι όλα ιδέα μου, νιώθω σαν να μην ειμαι έγκυος. Την Κυριακή το βράδυ με έπιασε δυνατός πόνος κοντα στον αφαλο, αργεί και η Παρασκευή που ειναι να πάω στη γιατρο. Εγώ παίρνω το fillicine και το pregnacare plus που ειναι δύο χάπια το ένα λεει 17 βιταμίνες, μέταλλα και φυλλικό οξύ και το αλλο ειναι σαν μαλακή κάψουλα και έχει ομεγα 3. Επιπλέον παίρνω και ένα αλλο δεν θύμαμαι όνομα που στην αρχη δεν αρεσε στη μάμα μου γιατι μου το έδωσε μετα ρωτησε 3 γιατρούς και το δίνουν προληπτικά για θρομβώσεις θυμαμαι μόνο οτι ειναι των 80.

Τζενη καλά έκανες και ξαπλώσες να περάσουν γρήγορα.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια τι κανετε??

Γελαω με το γιατρο της marigula που γέλασε με τα παγακια ελαιολαδο:D! Εκανε ομως δουλεια, αυτο εχει σημασια! Εγω ειχα χρησιμοποιησει μια αλοιφη μετα που γεννησα, ειχε γελοιο ονομα , δεν το θυμαμαι. Οσο για τη συλλογη ουρων, ειναι εκνευριστικο! Ή που δε θα βγαινει τιποτα ή που δεν θα προλαβαινεις να πας στην τουαλετα! Πιεζεται και πολυ η κυστη μας τωρα, που να δειτε στο 3ο τριμηνο!

Kidenio 4 κιλα μωρο χωρις επισκληριδιο πώς βγηκε καλε:lol:??

Κική, εγω παιρνω φιλισιν και κανω και ενεσεις ηπαρινης. Το σιδηρο δεν το ξεκινησα ακομα, αν και μου το εγραψε, διοτι πινω το πρωι το χαπι του θυρεοειδη και αμεσως τρεχω στο μπανιο λογω εντονης ανακατωσουρας. Αν πιω και το σιδηρο τωρα θα χειροτερευει η κατασταση κα ιδεν εχω πολλα περιθωρια γιατι παω στη δουλεια μετα και θελω να παω ηρεμη. Τι αιματοκριτη εχεις?

Τζενη το μαγνησιο στο εδωσε απο την αρχη?Δεν ηξερα οτι το δινουν απο τοσο νωρις.

Liza, μαλλον το σαλοσπιρ εννοεις για τις θρομβωσεις, καποιοι το δινουν προληπτικα.

Ποια ειναι η επομενη για αυχενικη?

Link to comment
Share on other sites

Λίζα κι εγώ ώρες ώρες δεν νιωθω καθόλου εγκυος και η κοιλιά πότε είναι πιο φουσκωμένη πότε πιο ξεφουσκωμενη.2 μερες μείνανε αντε λίγο ακόμη υπομονή. Εγώ τι να πω που θα πάω την άλλη εβδομάδα;;;


YNnXp8.pnga7Txp8.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι κάνετε πώς είστε;

Αυτο με μια νιωθετε εγκυος και την αλλη οχι. Ανασφαλιες και εγω εχω. Ωρες ωρες μου ερχετε να παω για υπερυχο απλα για να ησυχάσω οτι το μπεμπακι μου ειναι καλα.

Αυτό με το φάρμακα δεν νομιζω να εχει καμια που περνει περισσοτερα απο εμενα. Έχουμε και λεμε.

Προγεστερόνη: 6 χαπακια την ημερα + 3 υποθετα την ημερα + 3 ενεσεις την εβδομαδα

για το ενδρομητριο: 3 χαπακια την ημερα

Κορτιζονη (δεν εχω ιδεα για ποιο σκοπο): 1 χαπακι την ημερα

Duphaston + Αντιβιωση για την αποκοληση: 3 duphaston + 3 χαπακια αντιβιωση

Φολικο οξυ (διαλυομενο) : 2 φακελακια την ημερα

Βιταμίνες εγκυμοσυνης: 1 χαπάκι την ημερα

Επερνα και εγω προληπτικα για την θρομβωση αλλα λογω αποκολησης τα σταματήσαμε γιατι ο γιατρος ειπε πως μαλλον αυτα ευθυνονται.


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι Mylife salospir παίρνω, η αλήθεια είναι δεν μου αρέσει που μου έδωσε χωρις να εχω κανει εξετάσεις βέβαια δεν ξέρω τη θρομβοφιλια πως την βρίσκουμε.

Εγώ γενικα εχω χαμηλό σίδηρο και αιματοκρίτη. Με θεραπεία που ειχα κανει απο τα Χριστούγεννα ανέβηκε ο σίδηρος απο 52 σε 100 και ο αιματοκρίτης έπεσε απο 35 σε 31.

Πραγματικα Kidenio 4 κιλα χωρις επισκληριδιο μπράβο δεν εχω περάσει γέννα αλλα εχω ακούσει οτι με το επισκληριδιο δεν πονάς.

Η επόμενη νομιζω για αυχενικη ειμαι εγω την άλλη εβδομάδα δεν έκλεισα ραντεβού θα το συζητήσουμε τη Παρασκευή.

Marigula μπράβο χαρα στη υπομονή σου μαζι με δουλεια να παίρνεις και ολα αυτα! Εσύ ποιο φάρμακο για θρόμβωση επαιρνες; Ήταν πιο δυνατό ηπ οχι;;


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Mylife10 όταν πήγα στον γιατρό του είπα ότι η κοιλιά μου πρήζετε σαν να είμαι 4 μηνών εγκυος και είναι πέτρα, μου λέει συσπάσεις αποκλείετε να είναι και μου έδωσε μαγνήσιο κακό λέει δεν κάνει, τα περνώ κι εγώ τώρα δεν ξέρω αν βοηθάει.


YNnXp8.pnga7Txp8.png
Link to comment
Share on other sites

....

Η επόμενη νομιζω για αυχενικη ειμαι εγω την άλλη εβδομάδα δεν έκλεισα ραντεβού θα το συζητήσουμε τη Παρασκευή.

Marigula μπράβο χαρα στη υπομονή σου μαζι με δουλεια να παίρνεις και ολα αυτα! Εσύ ποιο φάρμακο για θρόμβωση επαιρνες; Ήταν πιο δυνατό ηπ οχι;;

Εγω εχω αυχενικη την αλλη εβδομαδα. Την Τεταρτη 4/6! Λιζακι μου μαζι θα ειμαστε;;; Έχω αγωνία!!!

Λιζακι μου, ευτυχως με δεν παω δουλεια. Με αδεια του γιατρού είμαι. Και μαλλον θα συνεχιστει για ακομη αρκετο καιρο. Αφου η αποκοληση δεν επανηλθε.

Για την θρομβοφιλία επερνα προληπτικα της ενεσεις τις fraxiparine. Μία καθε μερα. Αλλα δεν ξερω ρε κοριτσια, ισως να ριχνω και λιγες ευθυνες στον γιατρο μου για την αποκολληση. Ισως να μην το σκεφτηκε.

Για την θρομβοφιλία μου εδωσε προληπτικα, ασπιρινι και τις fraxiparine. Του ειπα πως ασπιρινι δεν μπορω να παρω γιατι εχω αμεσως αιμοραγία στην μυτη και μου ειπε να μην της δοκιμασω καθολου αλλα μονο τις ενεσεις. Μολις ειχαμε την αποκοληση, μου τις πεταξε. Λογικα δεν επρεπε κατα την γνωμη μου να παρω και τις ενεσεις. Αλλα γιατρος δεν ειμαι. Τι να πω!!! Μακαρι να επανελθη η αποκοληση τελειως, ευτυχως εχουμε σημαντικη βελτιωση.


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σε όλες και από μένα. Εγώ μόνο 1 χαπάκι φιλικό παίρνω τη μέρα (μάλλον είμαι η μοναδική με τα λιγότερα προς το παρόν). Αύριο μεσημέρι έχουμε ραντεβού για υπέρηχο και papp-A, οπότε εις αύριο τα νεότερα. Από συμπτώματα κλασικά ανακατωσούρα η οποία πλέον με πιάνει πιο έντονα το βράδι και δεν με αφήνει να κοιμηθώ εύκολα!


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ωχ peka εύχομαι να τελειωσει μόλις κλείσεις την 12 εβδομάδα!

Marigula η αλήθεια ειναι απο την ασπιρίνη θα τρομαζα. Το Σαλοσπίρ που παίρνω εχει 80 ενώ η ασπιρίνη 500 και παλι η μαμα μου δεν το ήθελε. Το πασχα μου ειπε μια μερα μην το πάρεις να ρωτήσω στο νοσοκομείο και επειδη την είπαν οτι το δίνουν και συνηθίζεται ησύχασε. Τι να πω ελπίζω να μην είμαστε πειραματόζωα. Καλα κανεις και ξεκουράζεσαι να περάσει γρήγορα εύχομαι!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Ελπίζω να είστε όλες καλά και να περνάτε όμορφα. Άργησα λίγο στην παρέα, αλλά να πω και τα δικά μου. Εγώ παίρνω ένα filicine την ημέρα και ένα salospir των 80mg. Το filicine, διότι το παίρνουν όλες οι έγκυες και το salospir, διότι από εξετάσεις που είχα κάνει προέκυψε ότι το χρειαζόμουν. Filicine παίρνω όμως κανά 2 χρόνια τώρα. Από την πρώτη παλλίνδρομη και έπειτα, δεν τα σταμάτησα γιατί προσπαθούσαμε. Salospir παίρνω από την πρώτη στιγμή που έμαθα ότι είμαι έγκυος. Δηλαδή από τις 4 εβδομάδες ακριβώς. Λόγω καφέ υγρών που είχα από την 7η εβδομάδα έπαιρνα και utrogestan 200mg 2 την ημέρα. Αλλά αυτά τα σταμάτησα στις 12 εβδομάδες. Μια μέρα πριν την αυχενική. Σίδηρο δεν χρειάζομαι ακόμα. Ασβέστιο ενδεχομένως να μην χρειαστώ και καθόλου και όσο για τα υπόλοιπα θα δούμε. Τώρα έχω ραντεβού σε ένα μήνα περίπου και θα ξανακοιτάξουμε τις ανάγκες μου.

peka εύχομαι όλα να πάνε καλά σήμερα στην εξέταση και να την ευχαριστηθείς όσο γίνεται.

Liza0 η κοιλιά από ότι μου είπαν κι εμένα που είχα τις ίδιες ανησυχίες, δεν φαίνεται ουσιαστικά ακόμα. Κι αυτό γιατί η μήτρα είναι ακόμα μέσα στη λεκάνη πίσω από το ηβικό οστό. Οπότε ότι βλέπεις ή δεν βλέπεις είναι φούσκωμα που έρχεται και φεύγει. Βλέπε αέρια, κατακράτηση και κακάκια. Λέω να μην ανησυχείς καθόλου και όλα καλά είναι με το μωράκι σου. Σου στέλνω θετική ενέργεια.

tzeni78 μαζί δεν τα λέγαμε για τους πόνους στον αφαλό κλπ; Μου κάνει κάτι τραβήγματα και κάτι σουβλιές στο άσχετο που τινάζομαι. Υπομονή και το Δεκέμβρη θα δούμε το λόγο που τα τραβάμε όλα αυτά και θα λέμε ότι το άξιζε.

Ομοίως και για σένα Marigula μου. Υπομονή βρε κορίτσι, και με την αποκόλληση και με τα φάρμακα. Απορώ πώς βρίσκεις δύναμη. Εγώ μπορεί να είχα τρελαθεί. Σε θαυμάζω. Και εύχομαι να τελειώσει γρήγορα το πρόβλημα της αποκόλλησης και να ευχαριστηθείς την εγκυμοσύνη. Γιατρό σκέφτηκες ποτέ να αλλάξεις; Ή τουλάχιστον να πάρεις μια δεύτερη γνώμη;

Σε γενικές γραμμές σας σκέφτομαι όλες και εύχομαι μόνο ευχάριστα νέα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όμορφες εγκυμονούσες!

Risotto ποσο με έκανες να χαρώ!!! Δεν ήξερα οτι ουσιαστικά δεν εχουμε κοιλιά! Η αλήθεια ειναι αυτες τις μερες δεν εχω πια θέμα δύσκοιλιοτητας και μάλλον αυτο φταίει. Απο τι εξετάσεις είδατε οτι χρειάζεσαι το salospir? και εγώ το ίδιο παίρνω.

Αυτες τις μέρες με εχει πιάσει μανία με τα φρούτα δηλαδή για να καταλάβετε χθες έφαγα συνολικά μέσα στη μερα 20 κεράσια, 5 βερίκοκα, 5 ροδάκινα, 4 κορόμηλαστο πρωινο, δεκατιανό, απογευματινό και το βράδυ αργα 2 ροδάκινα. Γνωρίζετε αν ανεβάζουν πολύ το ζάχαρο;


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

kalimera koritsia!!!!!

kale ti blepw edw..... xamos apo farmaka e?

marigoula xaras to kouragio sou!!!! polu progesteroni bre paidi mou.....tha sou exei auksisei kai thn oreksi h ormoni auth....edw egw otan epairna 1 kolpiko hthela na trww olh mera....twra mia bdomada pou ta stamatisa eimai normal!!!!

peka mou ante me to kalo na pane simera ola.... na exete ta pio euxarista nea tou kosmou :o perimenoume kai dika sou nea kai empiries!!!!

lizaki gia ta froyta den kserw... bebaia frouktozh periexoun pou thn epitrepoun oi giatroi stous diabitikous ap oti kserw... exeis tpt klironomiko??? an oxi min agxonesai.... tha paw simera diaitologo na mou dwsei diatrofh giati otan epairna tis ormones phra 2 kilakia kai thelw na ta xazw me swsto tropo oxi me uperboles....exw na paw kai se ena gamo se 20 meres....xxxxx

tzeni mou ontws auto prepei na einai apo diskoiliwtita mallon prizetai i koilitsa.... kai apo faghto sth diarkeia ths meras.... k emena to prwi i koilia plaka kai meta tsoup tsoup fouskwnei ligo....xxxx

risoto an o giatros sou den einai genika twn farmakwsn kai kala kaneis pisteuw toulaxiston prospathise na anaplirwneis sidero asbestio me tis trofes sou....gala giaourti tyri, fakes spanaki ksereis....kserw ta dontia kitrinizoun an den pairneis polu asbestio gt to airnei h mpempa sou gia na sximatisei ta dontakia tis ta kokkalakia tis xxxxx;)


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε Liza0, ούτε καν για ζάχαρο. Εγώ να δεις τι φρούτα τρώω. Και ανέκαθεν έτρωγα και δεν υπήρχε πρόβλημα. Ίσα ίσα που παίρνεις πολλές βιταμίνες, ιχνοστοιχεία και πολλές πολλές φυτικές ίνες. Εδώ σου λέω τρώω ένα καρπούζι την ημέρα. Συν ότι άλλο φρούτο προκύψει. Μην αγχώνεσαι καν. Όσο για τη salospir το είδαμε από κάποιες τιμές στα αιμοπετάλιά μου και έτσι αποφασίσαμε. Είχα πάει και σε αιματολόγο που ειδικεύεται σε θέματα γονιμότητας και εγκυμοσύνης γενικότερα και έτσι το "κλείσαμε".

kiki1986 και εγώ, αλλά και η γιατρός μου από ότι έχω καταλάβει, δεν είναι των φαρμάκων και των πολλών επεμβάσεων. Οπότε μου ταιριάζει γάντι και ειλικρινά σου μιλάω, την αγαπώ πια μετά από τόσο πολύ που με έχει βοηθήσει. Η διατροφή μου ευτυχώς είναι πολύ καλή προς το παρόν και δεν χρειάζομαι έξτρα συμπληρώματα. Πίστευα ότι θα έχω χαζές ορέξεις και δεν θα τρώω σωστά τώρα στην εγκυμοσύνη, αλλά ίσα ίσα ότι μου τρώγεται είναι φρούτα και λαχανικά, γιαούρτι και γάλα (τυρί ενώ έτρωγα 300γρ σχεδόν καθημερινά, πια δεν θέλω ούτε να το βλέπω). Ελπίζω δηλαδή να μη χρειαστεί να παίρνω επιπλέον πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...