Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Neverstop είπε:

      Δεν κατάλαβα τι γράφεις στο τέλος..σε κλινική είσαι? φαντάζομαι έχει κι ένα κόστος η διαμονή σου εκεί.. αν σου λένε όμως χωρίς ορο θα γεννήσεις μην το διακινδυνεύσεις.να πάρει όσες περισσότερες ημέρες το μωράκι.

      ναι στην γνωστή κλινική αθηνών Μ……..α ! αποφάσισα να κατσω μέχρι 34 μετά να φύγω και όσο πάρω ! ο γιατρός είπε ότι και τώρα άμα θέλω γεννάμε , είμαστε καλα! αλλά άλλο 34 άλλο 33!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Τζενη μια απο τα ίδια και εγω ετσι εχω μια ανησυχία νιωθω οτι η κοιλιά μου ειναι πιο μικρη την πιάνω λεω ειναι σκληρή εκει εδω αχ ολα αυτα. Εγώ θα πάω την Παρασκευή στη γιατρο και εκει θα κανονίσω ραντεβού με το ρεα για αυχενικη.

Risotto που θα την κανεις την αυχενικη; Αχ αυτο το πρόβλημα με την δύσκοιλιοτητα το ειχα μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα. Δυστυχώς η μαμα μου μου ειπε οτι στην αρχη συμβαίνει. Εγώ απλα πινω καθε πρωι μετα το πρωινο ενα ελληνικό καφε και τρώω μπόλικα Κορομηλά. Τα δαμάσκηνα αποψηραμενα δεν με βοήθησαν ιδιαίτερα. Δοκίμασε και το λιναροσπορο το ρίχνω πάνω απο το γιαούρτι ή στη σαλάτα μαρουλι και με βοηθάει. Φυσικά θα προσεύχομαι για εσένα ολα καλά θα πανε ο Θεός μαζί σου. Με τα μαθήματα που κανω και το πρωι προσέχω ενα κοριτσάκι περναει η μερα μου χωρις να το καταλάβω!

Πως θα περάσουν οι μερες να έρθει η Παρασκευή!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!

Ήρθα με τέρμα ευχάριστα νέα. Νομίζω πιο ευχάριστα δεν μπορεί να γίνει. Όλα είναι πολύ καλά και θα σας τα πω αναλυτικά για να σας πάρω και το άγχος, αλλά πρώτα λέω να κοιμηθώ, γιατί έχω γίνει ένα πτώμα και λίγο πιο μετά που θα ξυπνήσω θα σας δώσω αναφορά. Άλλαξε η ΠΗΤ μου προς το παρόν και από 06/12 έγινε 07/12.

Risoto ΠΗΤ 07/12

Liza ΠΗΤ 15/12

Tzeni ΠΗΤ 20/12

Kidenio ΠΗΤ 22/12

Peka ΠΗΤ 23/12

Kiki ΠΗΤ 26/12

Mylife10 27/12

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια τι κάνετε; Ολα καλα;

Δοξα τον Θεο και την Παναγία, πήγαμε στον γιατρο και ολα μια χαρα. Μεγαλωσαμε αρκετα. Κλεισαμε αυχενικη, 4/6! Τελικα το συνδρομο Down η εξεταση ειναι αιματολογική. Μαζι αυριο θα κανω και τις εξετασεις προγεννητικής. Ολα μαζι αυριο!! Αργησαμε λιγο γι αυτες λογω της αποκολησης που επιτελους αρχισε να διορθωνετε.

Μου ειπε και εμενα ΠΗΤ, 17/12 :) έτσι εχουμε:

Risoto ΠΗΤ 07/12

Liza ΠΗΤ 15/12

Marigula ΠΗΤ 17/12

Tzeni ΠΗΤ 20/12

Kidenio ΠΗΤ 22/12

Peka ΠΗΤ 23/12

Kiki ΠΗΤ 26/12

Mylife10 27/12


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανέρχομαι.

Είχα ραντεβού σήμερα το μεσημέρι για να κάνω αυχενική διαφάνεια και PAPP-A με free b-HCG. Το αίμα για την PAPP-A και την free b-HCG το έδωσα σε ένα μικροβιολογικό απέναντι από το ιατρείο, με το οποίο προφανώς συνεργάζονται και έτσι αυτοί στείλαν τα αποτελέσματα στον γιατρό. Πήγα στο ιατρείο του Χρήστου Αρναούτογλου. Ο λόγος που τον διάλεξα ήταν γιατί είχα διαβάσει πάρα πολύ καλά σχόλια και επειδή είδα στο site του ότι δίνει ολόκληρη την εξέταση σε dvd. Για μένα ήταν πολύ σημαντικό αυτό, διότι μιας και θέλουμε να φύγουμε εξωτερικό πριν γεννήσω, θα έχω ένα αρχείο που μπορώ να δείξω σε όποιον γιατρό με αναλάβει και νομίζει ότι το χρειάζεται. Δεν ξέρω πόσες κοπέλες έχει στην υποδοχή/γραμματεία, αλλά μια κοπέλα (Ειρήνη) που ήταν όταν πήγαμε εμείς, ήταν σούπερ ευγενική και χαμογελαστή. Οπότε πρώτη εντύπωση καλή. Στο ραντεβού μας δε μας άργησαν πολύ, ίσως κανένα 20λεπτο. Μας δέχτηκε ο γιατρός πολύ φιλικά και πολύ ευδιάθετα.

Μου ζήτησαν να έχω πιει νερό για να σηκωθεί η μήτρα, οπότε και αυτό έκανα και ήρθα και ήθελα να πάω τουαλέτα... Χαμός. Πριν μπω για εξέταση μου δώσαν να συμπληρώσω ένα ερωτηματολόγιο. Ποια εγκυμοσύνη είναι, αν είχα ή έχω πρόβλημα με προηγούμενη ή με αυτήν την εγκυμοσύνη, αν παίρνω φάρμακα, αν καπνίζω, αν πίνω κλπ. Με το που συστηθήκαμε με το γιατρό, με ζύγισε. Με κάθισε στο κρεβάτι εμένα και τον άντρα μου σε ένα σκαμπώ και άρχισε να μας αναλύει την εξέταση και να μας ρωτάει τις απορίες μας γενικά. Απάντησε πολύ ευχάριστα και με νούμερα, κάτι που θεωρώ ότι είναι αρκετά καθησυχαστικό.

Αφού έγινε η ενημέρωση, με ξάπλωσε και άρχισε να κάνει την εξέταση. Κοιλιακά έγινε και όχι απλώς κοιλιακά, αλλά και πολύ ψηλά. Ψηλότερα δηλαδή απ' ότι είχα στο μυαλό μου ότι είναι το μωρό. Τύπου έφτανε στον αφαλό. Τον ρώτησα γιατί τόσο ψηλά, αφού υποτίθεται ότι είναι μέσα στη λεκάνη ακόμα η μήτρα και μου απάντησε ότι η ουροδόχος κύστη μου είναι πολύ γεμάτη, οπότε και πετάχτηκε η μήτρα πιο ψηλά και πιο έξω.

Και ξαφνικά κορίτσια εμφανίζεται στην οθόνη το μωρό και κουνιόταν λες και χόρευε. Άρχισε να μετράει, να μας δείχνει, να μας εξηγεί... Τα πάντα πολύ αναλυτικά. Το πρώτο πράγμα που κοίταξε ήταν ρινικό οστό και μέτρησε την αυχενική του διαφάνεια και μη σας το παινευτώ, αλλά η μυτούλα ήταν ένα όνειρο. 3-4 φορές μέτρησε και την αυχενική του διαφάνεια και βγήκε ίδια όλες τις φορές, οπότε και μιας και ήταν πάρα πολύ καλή, ηρεμήσαμε. Έπειτα έψαξε και για τα υπόλοιπα ανατομικά στοιχεία και για τα όργανα και μας έκανε να τα κάνουμε πάνω μας από τη χαρά μας. Όλα ήταν πολύ καλά και στη θέση τους.

Και κάποια στιγμή με άνεση μας ρωτάει: το φύλο θέλετε να το μάθετε;

Εγώ: Γιατί, μπορείτε να το δείτε;

Γιατρός: Εγώ μπορώ να σου πω με ακρίβεια 90% τι είναι. Εσύ θες να το μάθεις;

Ο άντρας μου: Ναι.

Εγώ: Αγόρι ε; (Γιατί είχα διαβάσει ότι αν είναι να σου πουν, σου λένε ότι είναι αγόρι μιας και φαίνεται κάπως καθαρότερα)

Γιατρός: Το ένστικτο της μαμάς δεν είναι πάντα σωστό σε αυτά. Κορίτσι είναι.

Εγώ: Δεν είχα ένστικτο, αλλά εντύπωση μου έκανε (τώρα που να κάτσω να εξηγώ στον άνθρωπο ότι έχω διαβάσει...)

Μπαίνει μέσα η κοπέλα της υποδοχής, η οποία μάλλον είναι και βοηθός του κανονικά και τη ρωτάει δίχως να έχει ακούσει κι αυτή: Ειρήνη, εσύ τι λες;

Ειρήνη: Κοριτσάκι.

Εμείς: :)))))))))))))))))

Μας εξήγησε και πώς το είδε και γενικά όλα μια χαρά. Οπότε κατά 90% έχω μια μπουμπού μέσα μου.

Γενικά, τα τελικά αποτελέσματα της εξέτασης ήταν πάρα πολύ καλά και εμείς πια δεν πατάμε...πετάμε.

Πήγαμε και στη γυναικολόγο μου μετά, με τα αποτελέσματα στο χέρι και κλείσαμε ραντεβού για μετά ένα μήνα. Οπότε όλα καλά. Και οι 2 μου είπαν ότι πια μπορώ και να περπατάω και νιώθω τέλεια. Για τη δυσκοιλιότητα μου πρότεινε φρούτα και γάλα μαγνησίας. Φάρμακα θα προτιμούσε να μην πάρω και γι' αυτό το λόγο την αγαπώ πολύ τη γιατρό μου. Ο πιο καθησυχαστικός άνθρωπος. Αφήστε που κάθε φορά χαίρεται μαζί μας λες και βλέπει το εγγόνι της.

tzeni78 που είχες το θέμα με τον αφαλό, ρώτησα για τραβήγματα γενικά και μου είπε ότι όλα είναι φυσιολογικά και ότι δεν χρειάζεται άγχος.

Marigula για χρωμοσωμικές ανωμαλίες (μέσα σε αυτές πρώτη και καλύτερη η Down) κάνουν αυτόν τον υπέρηχο που ονομάζεται και αυχενική διαφάνεια, διότι μετρούν ακριβώς αυτό. Ταυτόχρονα με αυτήν την εξέταση μπορείς να κάνεις και την αιματολογική που σου αυξάνει το ποσοστό επαλήθευσης της εξέτασης. Αλλά σίγουρα δεν μπορείς να βασιστείς μόνο στην αιματολογική. Τι θέλω να πω. Η αυχενική από μόνη της δίνει ποσοστά 60% για να σου βρει κάποιο πρόβλημα, ενώ με την αιματολογική φτάνει στο 90%. Πολύ σημαντική αύξηση. Τώρα όσον αφορά την αιματολογική αυτήν καθαυτή. Σκέτη, από αυτά που μου έβγαλε, είχα πιθανότητα και λόγω ηλικίας για σύνδρομο Down 1:597. Ενώ με την αυχενική έπεσε στα 1:6093. Τεράστια διαφορά. Πολύ καλά σου λέει ο γιατρός σου πάντως να την κάνεις την αιματολογική, γιατί νομίζω ότι σε καθησυχάζει σε μεγάλο βαθμό.

Εύχομαι πραγματικά ολόψυχα να έχετε όλες σας τα καλύτερα αποτελέσματα και στις δικές σας εξετάσεις και θα περιμένω να διαβάσω και τις εμπειρίες σας. Αν έχει κάποια απορίες, ακούω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ριζοτο..... τρελαθηκα με τα νεακια σου...τι νεακια νεαρες και μαλιστα ευχαριστες!!! ρε σασ γνωριζω τοσο λογο κ ομωσ σας εχω εννοια συνεχεια λες και σας ξερω χρονια!!!! αντε με το καλο και τα ευχαριστα νεα των υπολοιπων κοριτσιων,.... κορισαροσς????? αχ με το καλο να την κρατησεις στην αγγαλιτσα σου!!!!! να σε ρωτησω και κατι αλλο? ποση ωρα διηρκησε η εξεταση σου? σοκολατιτσα σου ειπε να φας πριν??? μμμμ τι αλλο?????οταν το θυμηθω θα σε ρωτησω :P


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

kiki1986 ευχαριστώ πολύ που χάρηκες. Σοκολάτα όχι δεν έφαγα πριν. Απλώς νερό ήπια μπόλικο. Ήταν ήδη πολύ ενεργητική η κουκλίτσα μας και έτσι μάλλον δεν χρειάστηκε ούτε να φάω, ούτε να περπατήσω, ούτε να βήξω. Μου είχαν πει όμως όταν πήρα τηλέφωνο για ραντεβού ότι μπορεί να χρειαστεί να κάνω καμιά βόλτα ή να φάω κάτι σε περίπτωση που δεν φαινόταν όλα καλά.

Η εξέταση διήρκεσε περίπου 40 λεπτά. Σε αυτό το χρόνο υπολόγισε ότι μιλήσαμε και ότι μου έκανε και τον υπέρηχο. Το μωρό ήταν σε πολύ καλή θέση και έτσι δεν δυσκολεύτηκε ο γιατρός να κάνει την εξέταση. Ήταν πολύ ευχάριστα, αν εξαιρέσεις ότι ήθελα να πάω τουαλέτα και όσο με πίεζε νόμιζα ότι θα χαλαρώσω και ότι και από τη χαρά μου θα μου φύγουν. Όταν λέω πίεζε, μη φανταστείς πίεση. Ακουμπούσε την κοιλιά μου με το μαντζαφλάρι για τον υπέρηχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Risoto συγχαρητήριααααα!! Ολα καλα να πάνε, με το καλό να έρθει η μπέμπα σας!! Και στα δικά μας οι επόμενες, καλά αποτελέσματα σε όλες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια νέα Risoto. Πραγματικά συγκινήθηκα.Με το καλό το κοριτσάκι σας, η μετρήσεις πολύ καλές όντως. Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπετε;

Ευχαριστώ που θυμήθηκες και ρώτησες για τον πόνο μου.


YNnXp8.pnga7Txp8.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια! Α ρε Risoto πολυ συγκινήθηκα με την περιγραφή! Θυμήθηκα τα δικά μου! Με το καλό λοιπόν να έρθει το κοριτσάκι σου κ σε περιμένουν μεγάλες στιγμές! Αχ όμορφουλες εύχομαι όλες να έχουμε καλα αποτελέσματα! Κ πάλι καλημέρα! Μου φτιάξατε τη μέρα!


hBdsp2.pngh9oap1.pngWRnvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Risotto υπέροχα νεα!! Υπέροχη εμπειρία!! Φαντάζομαι χαρα και συγκίνηση με τον αντρα σου!! Είδα οτι ο γιατρός ειναι στην Θεσσαλονίκη κρίμα έτσι όπως τα είπες θα ήθελα να ρωτήσω τη γιατρό αν ήταν να πήγαινα σε αυτόν. Πόσο πλήρωσες αν επιτρέπεται; Εύχομαι κορίτσια όλες να έχουμε τόσο όμορφα νέα!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Σας ευχαριστώ όλες για τα καλά σας λόγια. Πραγματικά περιμένω με ανυπομονησία τα δικά σας ευχάριστα.

tzeni78 είμαι 30 χρονών.

Όσο για το οικονομικό που με ρωτάς Liza0, δεν ξέρω αν επιτρέπεται να σου απαντήσω εδώ, αν και δεν είναι τίποτα κρυφό, μιας και ο άνθρωπος τα έχει όλα αναλυτικά στο site του, το οποίο επίσης δεν ξέρω αν επιτρέπεται να παραθέσω εδώ. Μπορείς όμως να το ψάξεις στο google. Να πάρεις τηλέφωνο σε αρκετούς και να δεις και πώς θα σου μιλήσουν και να σου απαντήσουν σε όλες σου τις απορίες. Σε όποιο νιώσεις καλά, εκεί να πας. Εγώ πριν κλείσω, είχα διαβάσει και πολλές γνώμες από άλλες κοπέλες.

Και να ξαναθυμήσω σε όλες ότι η PAPP-A μαζί με free b-HCG μπορούν να περάσουν από ΕΟΠΠΥ. Μην δώσετε άδικα τόσα λεφτά. 13 ευρώ βγαίνει μέσω ΕΟΠΠΥ. Οπότε μιας και θα δώσετε όλες κοντά στα 100-150, κρίμα είναι να μην το κάνετε κι αυτό, αφού δεν είναι τίποτα ουσιαστικά σαν διαδικασία και ίσα ίσα σας δίνει καλύτερη εικόνα.

ninja edit: Κidenio εκεί τι φάση παίζει; Επιλέγεις εσύ γιατρό για την εξέταση; Πληρώνεις εσύ ή η ασφάλειά σου;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι κανετε??Πώς πατε? Σας εχασα 2 μερες, διαβαζω τωρα τα νεα σας!!

Risoto, συγχαρητηρια, ανοιξες το χορο με τις αυχενικες!! Θα σου πω οτι ακομα δεν ειδες τιποτα:tongue:!! Βαλε επι πολλες φορες τον ενθουσιασμο σου γιατι απο εδω και περα αρχιζουν τα ωραια!! Ευχομαι να φερεις γουρι και με τα κοριτσακια!!(Σε μενα σιγουρα, οι ήδη κοριτσομανες μπορει να θελουν αγορι:P!).

Πηγα και γω σήμερα στο γιατρό, ολα καλά και περιμενω , οπως και οι υπολοιπες, πώς και πώς την αυχενικη!

Για τη δυσκοιλιοτητα που ρωτησατε, δε κανει καλο και το αποξηραμενο συκο? Μετα που αρχιζει και το σιδηρο χειροτερευει δυστυχως. Εμενα αυτο που με ανησυχει ειναι οι... αιμορροιδες! Μου βγηκαν πρωτη φορα οταν μου εκαναν κλισμα στο νοσοκομειο πριν γεννησω:oops:. Kidenio εσυ που εχεις γεννησει πιο πολλες φορες, εβγαλες ποτέ ή ξαναεβγαλες σε επομενη εγκυμοσυνη?

Κατα τ΄άλλα πολλη ζεστη! Ευτυχως που θα προλαβουμε και λιγο φθινοπωρο:D!! Αντε να δινουμε ολες το παρον!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εδώ τα πράγματα σε γενικές γραμμές έχουν ως εξής: η βασική ασφάλεια καλύπτει όλη την εγκυμοσυνη, δηλαδή 7 επισκέψεις σε γιατρό η μαία της επιλογής σου, προγεννητικο έλεγχο, αυχενικη διαφάνεια, υπέρηχο β επιπέδου κ τυχόν επιπλέον υπέρηχους αν κριθεί απαραίτητο. Αν γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο τότε τα έξοδα τοκετού επίσης τα πληρώνει η ασφάλεια. Αν επιλέξεις ιδιωτική κλινική βαραίνουν εσένα.

Απο τη δική μου εμπειρία το δημόσιο νοσοκομείο ειναι εξαιρετικό, αν δεν σε ενοχλεί το γεγονός οτι δεν σε παρακολουθεί κ δεν σε ξεγενναει ο ίδιος γιατρός. Εμένα για παράδειγμα στην προηγούμενη εγκυμοσυνη με εξέταζε διαφορετικός γιατρός κάθε φορά, ο οποίος ηταν πάντα γυναίκα με εξαίρεση μια μόνο φορά που ηταν άντρας. Στον τοκετό παρούσα στους πόνους μέχρι κ την εξώθηση ηταν μόνο μια μαία κ ήρθε στο τέλος η μαιευτήρας η οποία ολοκλήρωσε τη διαδικασία.

Όσο για τις αιμορροειδες έβγαλα στην δεύτερη γεννα κατα τη διάρκεια της εξώθησης γιατι η κόρη μου ηταν 4 κιλά κ 53 εκ κ εγω 1,63 ύψος, ζορίστηκα η γυναίκα! Ωστόσο εξαφανίστηκαν πολυ σύντομα χωρίς να κάνω κάτι συγκεκριμένο.


hBdsp2.pngh9oap1.pngWRnvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα!

Risoto, ωραια συναισθηματα, ανυπομωνω και εγω για την δικια μου!!

Σημερα πήγα για τις αναλύσεις. Δραμα η κατασταση, πολύ δραμα και γελιο! Πήγα ρε κοριτσια, εδωσα αιμα και μου εδωσαν εναν μπουκαλακι. Μου λενε, η ώρα ειναι 8:15 μεχρι τις 8:40 θελουμε ούρα. Τους λεω γιατι δεν μου ειπατε απο τα χτες να τα εφερνα κτλ, μου λενε η συλλογη πρεπει να γινει εδω. Τι μαρτυριο! Δεν μου ερχοταν κοριτσια. Πιες και να πιεις νερο, να πηγαινω στην τουαλετα να ανοιγω νερο να τρεχει. Τιποτα. Το ρολόι να τρεχει σαν τρελο. Εγω να αγχονομαι. Αστα. Στο τελος εδωσα κατι λιγο. Στο χημειο μας ειπαν δεν πειραζει, μας φτάνει.

Τωρα 4/6, για αυχενικη! Ρωτησα αν πρεπει να κανω κατι απο πριν μου ειπαν οχι! Για να μην την παθω παλι. Αλλες τρώνε σοκολατα, αλλες νερακι. Σκεφτομαι τι να κανω.

Για τις αιμοροειδες, το ειχα παθει πριν λιγες μερες. Ευτυχως δεν πονουσα. Ρωτησα εδω γιατι με επιασε πανικος, σε αλλο φορουμ και μια κοπελα μου ειπε για παγακια ελαιολαδο. Το δοκιμασα για δυο μερες (φυσικα ρωτησα τον γιατρο μου, και γελουσε αλλα μου ειπε αν θελεις μπορεις να το κανεις) και ευτυχως εξαφανιστικαν.


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...