Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Καλημέρα και από μένα. Να ξεκαθαρίσω, διότι νομίζω ότι δεν γράφω σωστά. Η PAPP-A είναι μία εξέταση την οποία κάνουν συνήθως μαζί με την αυχενική. Είναι αιματολογική εξέταση. Η αυχενική δεν μπορεί να περάσει από ΕΟΠΠΥ για κάποιο λόγο. Τουλάχιστον οι ιδιωτικοί γιατροί δεν μπορούν να στη γράψουν. Η PAPP-A από την άλλη είναι αιματολογική και η πιο φθηνή που βρήκα εγώ στη Θεσσαλονίκη είναι στα 60 ευρώ επιπλέον της αυχενικής. Οπότε αν θέλετε να την κάνετε και να μην πληρώσετε πολλά, ζητήστε από το γιατρό σας να σας τη γράψει μέσω ΕΟΠΠΥ. Τη γράφουν όλοι. Ιδιωτικοί και του ΕΟΠΠΥ. Οπότε θα πληρώσετε 13 αντί των 60 (73 γράφει ότι κοστίζει το χαρτί της συνταγής).

Όσο για την αποκόλληση και την αυχενική. Δεν έχω πάει για αυχενική ακόμα, οπότε να σας πω ότι ξέρω από αυτά που έχω διαβάσει και έχω ακούσει. Είναι απλώς μια υπερηχογραφική εξέταση. Συνήθως γίνεται κοιλιακά και σε σπάνιες περιπτώσεις διακολπικά. Δεν υπάρχει κίνδυνος ούτε για την έγκυο, αλλά ούτε και για το έμβρυο, ακόμα και σε περίπτωση αποκόλλησης. Εκτός και αν ο γιατρός σου σου έχει απαγορεύσει οποιαδήποτε κίνηση. Να σας ενημερώσω ότι η εξέταση διαρκεί τουλάχιστον 30 λεπτά και όταν με το καλό πάρετε τηλ να κλείσετε ραντεβού να το ρωτήσετε αυτό και μετά να πάρετε απόφαση. Είναι πολλά που πρέπει να εξεταστούν και ακόμα και αν το μωρό είναι σε ιδανική θέση, πρέπει να διαρκέσει πολύ. Να μη δεχτείτε από κανένα γιατρό να σας χαλάσει τη διάθεση και να σας ξεπετάξει. Να είστε ευγενικές, αλλά να ζητήσετε αυτά που δικαιούστε. Επίσης να μιλάτε αν δεν νιώθετε άνετα με κάτι. Αυτά σας τα λέω πριν πάω για τη δική μου εξέταση τη Δευτέρα. Τα υπόλοιπα θα σας τα πω μετά την εξέταση.

Βέβαια σήμερα εγώ περνάω φάση με νεύρα, γιατί μου συνέβησαν διάφορα αυτές τις μέρες με ηλίθιο κόσμο και προσπαθώ να ηρεμήσω.

Α! Αυτό με τις ταχυκαρδίες. Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό, διότι αυξάνεται ο όγκος αίματος στον οργανισμό μας, οπότε και είναι φυσιολογικό να χτυπάει λίγο πιο γρήγορα η καρδία μας. Προς το παρόν χτυπάει γρήγορα η δική μου και λόγω της αυχενικής. Δεν μπορώ να περιμένω. Επαναλαμβάνομαι, αλλά πραγματικά δεν κρατιέμαι. Νομίζω αν μου πει ότι όλα είναι καλά θα βάλω άνετα τα κλάματα και θα χαζοχαίρομαι σαν τη χαζή. Ποιος περιμένει:

Κατά τα άλλα νεύρα, νεύρα, νεύρα...

Εσείς πώς είστε σήμερα;

Νεύρα έχω κι εγώ...πολλά και με όλους...πράγματα για τα οποία πριν έλεγα "δεν βαριέσαι" τώρα μου τη δίνουν κατακέφαλα....δεν μπορεί να φταίνε μόνο οι άλλοι....φταίνε και οι ορμόνες μου....:lol:


iOBZp3.png

IYXNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!

Risotto σε καταλαβαίνω που ανχωνεσαι αλλα νομιζω οτι δεν πρεπει όσο και να ειναι δύσκολο να σκεφτόμαστε απαισιόδοξα! Ολα μια χαρα θα ειναι!

Για την ταχύκαρδια χθες το απόγευμα ένιωθα οτι ειχα και έβαλα το πιεσόμετρο που το μετράει και αυτο και ειχα φυσιολογικά 66 ενώ εγω δεν ένιωθα ήρεμη. Συχνοουρια εχω και εγώ ειδικά το βράδυ ξυπνάω σίγουρα 3 φορές το βράδυ!

Marigula σε καταλαβαίνω! Εμεις μόνο στους γονείς μας το έχουμε πει και λιγο στην αρχή κουραζομουν να ακούω απο τη πεθερα μου να προσέχω μην βάλω κιλα γιατι αυτη έβαλε και μετα απο τον 5 μήνα πεινούσε πολυ αλλα έπρεπε να προσέχει. Δικιο εχει το ξέρω αλλά δεν μπορω συνέχεια να το ακούω οταν εχω αλλα να με ανχώνουν. Και είμαι κανονική στα κιλα.

Panmare επειδή ειναι οι ορμόνες μας δεν ειναι καλα πρεπει και οι άλλοι να μας καταλαβαίνουν. Ευτυχώς ο καημενος ο άντρας μου το καταλαβαίνει αλλα ευτυχώς ακόμα δεν μπορω να πω οτι εχω νεύρα, πιο πολλή κούραση.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λιζακι μου κι εγω ήθελα να αρχισω να το λεω όταν θα εμπαινα στον 3ον μήνα, και θα εκανα και την αυχενικη και θα ειμασταν ενταξει. Αλλα έλα που ζω και δουλευω σε ενα μικρο χωριο που ολοι πολύ ειμαστε γνωστοι φιλοι, συγγενεις.

Αρχισαν απο την δουλεια, που ειναι η Μαρια;; Γιατί λειπει τόσο καιρο.

Μετα ήταν το Πασχα, δεν εβγαινα γιατί ήμουν στο κρεβατι, - μα που είναι η Μαρια.

Δεν θελουν και πολύ να αρχισουν τα δικα τους!!!


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριγουλα μου μην ανησυχεις οπως ειπαν και τα κοριτσια η αυχενικη ειναι μια απλη εξετασουλα υπερηχου.... τωρα για τον ενδοκρινολογο που ανεφερες, σου ειπε ο γιατροσ σου να πας, η εχεις θηριοειδή και το ψαχνεις απο μονη σου. γιατι ο γιατρος μου εκτοσ απο τις ορμονολογικες Τ3 και TSH δεν μου ανεφερε κατι.... για οδοντιατρο σας ειπε τπτ...γιατι εναν καθαρισμο τον χρειαζομαι και καπου διαβασα οτι ειναι απαραίτητο στην εγκυμοσύνη...αλλα κάποιοι γιατροι δεν το επιτρέπουν ....


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ Μαριγουλα σε καταλαβαίνω! Από χωριο είμαι εκει έζησα μέχρι τα 18 δεν ειναι πολυ μικρό αλλα το κουσούρι με το κουτσομπολιό υπάρχει. Εγώ δεν ήθελα να το πω κυρίως για να μην με ζαλιζουν με ερωτήσεις. Αν ηταν στο χέρι μου θα το μάθαιναν τον Αυγουστο που θα πηγαίναμε αλλα θελω να το πω στις θείες μου που με αγαπάνε πολυ ε και σιγα μην κρατηθούν! Και στους δικούς μας δεν θα ήθελα αλλα ο άντρας μου δεν κρατιόταν δυο φορές εχουμε παει στη γιατρο και τους υπέρηχους δεν εχει παραλήψει να τους δείξει!

Και εγω για θυρεοειδή δεν εχω κανει μονο τους ίδιους δείκτες με τη Κικη. Μην με κορόιδεψετε αλλα συνήθως δεν ειναι κληρονομικό;


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ Μαριγουλα σε καταλαβαίνω! Από χωριο είμαι εκει έζησα μέχρι τα 18 δεν ειναι πολυ μικρό αλλα το κουσούρι με το κουτσομπολιό υπάρχει. Εγώ δεν ήθελα να το πω κυρίως για να μην με ζαλιζουν με ερωτήσεις. Αν ηταν στο χέρι μου θα το μάθαιναν τον Αυγουστο που θα πηγαίναμε αλλα θελω να το πω στις θείες μου που με αγαπάνε πολυ ε και σιγα μην κρατηθούν! Και στους δικούς μας δεν θα ήθελα αλλα ο άντρας μου δεν κρατιόταν δυο φορές εχουμε παει στη γιατρο και τους υπέρηχους δεν εχει παραλήψει να τους δείξει!

Και εγω για θυρεοειδή δεν εχω κανει μονο τους ίδιους δείκτες με τη Κικη. Μην με κορόιδεψετε αλλα συνήθως δεν ειναι κληρονομικό;

μμμ....λιζακι ετσι ειναι τα χωρια.... και εγω απο μικρο μερος ειμαι και στους μοναδικους που το ειπα ειναι οι γονεις μου....μετα την αυχαινικη θα δω που θα το πω.... λογικα ο θυροειδής ειναι κληρονομικος αλλα οχι απαραιτητα...δηλ αν δεν εχουν οι γονεις σου δεν σημαινει οτι εσυ μπορει να μην αποκτησεις ποτε και το αντιθετο... η κληρονομικοτητα κραταει για 7 γενιές ξερω....


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει που λέτε για τα χωριά και το κουτσομπολιό. Ούτε καν. Να δείτε στην πόλη τι γίνεται. Με αυτά έχω νεύρα εγώ. Στον άνθρωπο είναι. Μη σας λέω και φρίξετε, αλλά είναι μερικά ταγάρια ούτε το βάζει ο νους σας. Μόνο που το σκέφτομαι ανεβάζω πίεση. Αν δεν ήταν ανάγκη να το πω σε μερικά άτομα, νομίζω δεν θα το έλεγα καν μέχρι να γεννήσω και σε όποιον αρέσει. Δε φαντάζεστε την κατάστασή μου αυτήν τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το πραγμα να γινοταν να το πω σε ορισμένα ατομα (και μαλιστα σε πολύ δικα μας ατομα) όταν θα γεννησω με το καλό και μετα, ειλικρινα τι στον κοσμο. Έλα όμως που δεν γινετε, και καθε φορα που ερχονται να σε δουν και φευγουν, τρεχεις να καπνισεις ελια, να ραντισεις αγιασμο. Μπαινουν της πορτας και τρεχεις να βρεις λιγο σκορδο. Ελεος δηλαδη!!! Ειλικρινα αυτα δεν τα πιστευα. Αλλα οταν εμεινα εγκυος τις πρωτες μερες και ήμουν σπιτι και το εμαθε αυτο το προσωπο ήρθε δύο φορες να με δει. Την πρωτη φορα, το βραδυ λιποθυμισα, και την δευτερη φορα, μολις εφυγε, ξαπλωσα και όπως ξαπλωσα, εφυγε το κορτινοξυλο και επεσε κατω. Να ήμουν 10 εκατοστα πιο δεξια θα με εβρισκε στο κεφαλι. Τυχαιο;;; Δεν νομιζω!!! (και αυτα ήταν μονο η αρχη)

Στον ενδοκρινολογο, κοριτσια πηγα γιατι εχω θεμα με ινσουλινη. Μεγαλο θεμα, κληρονομικο. Παντα ειναι η 10πλασια που πρεπει να ειναι. Το ζαχαρο μεχρι στιγμής ήταν μια χαρα. Στο θυροειδη, εχω ενα οζον, αλλα δοξα τον Θεο, εδω και 10 χρονια που το ανακαληψα ότι υπαρχει, δεν με εχει πειραξει, ούτε καμια φορα πηρα φαρμακα γι αυτον.

Ο γιατρος μου, μού ειπε πως τώρα με τις ορμονες μπορει να αρχισει να παιρνει αναποδες. Αλλα το θεμα με την ινσουλινη πρεπει να το ελεγχο τακτικα γιατι υπαρχει φοβος για διαβητη εγκυμοσυνης, και να θελω ενεσουλες ινσουλινης (οχι αλλες ενεσουλες Θεε μου, όχι άλλες)


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα! Διαβάζω για υπερένταση-κούραση και νεύρα, να πω οτι κι εγω μια απο τα ίδια αισθάνομαι!!! Οι ορμόνες μας χορεύουν αλλα οχι και οτι δεν φταίνε μερικοί άνθρωποι..... μεγάλο θέμα!

Panmarne τελείωσα τη θεραπεία με την αντιβίωση και σήμερα που πήγα, μου είπε ο γιατρός μου οτι δεν θα μας απασχολήσει άλλο αυτο οπότε το ξεχνάω.

Κάνα με υπέρηχο, όλα καλά ως τώρα! Αυχένική μου είπε να κλείσω γύρω στις 10/6! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


AX KORITSIA POLU MATI...K EGW DE PISTEUA DEN PISTEUA ALLA 2 FOREW ME EXOYN MATIASEI...EUXTUXWS EXW THN PETHERA MOU KAI SE 5 LEPTA EIMAI PERDIKI....GLWSSES..... GINOMAI TOY THANATA.... WX MAKARI NA MHN XREIASTEIW TPT MARIGOYLA MOU OLA KALA NA PANE.... ANTE EKLEISES K ESU MARIANNA MOU....OLES KLEISAME TLK?


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλοι δεν χαίρονται με τη χαρα μας! Πάντα θα υπάρχουν και αυτοί και εμεις μερικές φορές μπορει να κριναμε ή να γίναμε κακοί χωρις να το καταλάβουμε. Οχι φυσικα σε τέτοιο θέμα! Εγώ αυχενική θα συζήτησω την άλλη εβδομάδα που θα πάω.

Marigula ελπίζω να αραιώσει τις επισκέψεις του αυτό το άτομο!

Δεν ήξερα οτι μένει τόσες γενιές η κληρονομικότητα του θυρεοειδή απίστευτο! Σήμερα η διάθεση μου ήταν απίστευτα καλή ελπίζω και η δική σας! Σκεφτόμουν οτι ερχεται σ/κ να τελειωσει και αυτή η εβδομάδα!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλοι δεν χαίρονται με τη χαρα μας! Πάντα θα υπάρχουν και αυτοί και εμεις μερικές φορές μπορει να κριναμε ή να γίναμε κακοί χωρις να το καταλάβουμε. Οχι φυσικα σε τέτοιο θέμα! Εγώ αυχενική θα συζήτησω την άλλη εβδομάδα που θα πάω.

Marigula ελπίζω να αραιώσει τις επισκέψεις του αυτό το άτομο!

Δεν ήξερα οτι μένει τόσες γενιές η κληρονομικότητα του θυρεοειδή απίστευτο! Σήμερα η διάθεση μου ήταν απίστευτα καλή ελπίζω και η δική σας! Σκεφτόμουν οτι ερχεται σ/κ να τελειωσει και αυτή η εβδομάδα!

lizaki genika h klironomikothta krataei gia 7 genies meta xanetai...dhladh an eixes pto pto pro pro papou mauro yparxoun pithanotites to paidi na bdei mauraki estw kai meta apo toses genies kai na psaxnesai...xxxxx giauto upothetw oti sumbainei kai me auta ta pragmata to idio :P den kserw mh lew blakeies!!!!


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Εχθές και προχτές ήμουν χάλια όλο ζαλίζομουν και όταν είναι άδειο το στομάχι νιώθω ότι θα πέσω κάτω. Σήμερα είμαι καλά. Εσείς πώς είσαστε σήμερα;; Στον γιατρό θα πάω 5 Ιουνίου ουφ πώς θα περάσουν η μέρες. Και ακόμη δεν μου έχει πει να κάνω τον προγεννητικό έλεγχο. Εσείς σε πια εβδομάδα τον κάνατε;;


YNnXp8.pnga7Txp8.png
Link to comment
Share on other sites

tzeni78 εγώ τον έκανα στην πρώτη εγκυμοσύνη που κατέληξε σε παλλινδρόμηση στις 6-7 εβδομάδες. Οπότε κάποια πράγματα τα ήξερε η γιατρός από τότε. Σε αυτήν την εγκυμοσύνη θα έκανα μετά την αυχενική, αλλά επειδή έχω γάτα στο σπίτι και δεν έχω κολλήσει ποτέ τοξόπλασμα, για να είμαστε σίγουροι μου έδωσε εξετάσεις πιο νωρίς. Νομίζω ότι και πάλι στις 6-7 εβδομάδες έκανα. Αλλά αν δεν υπήρχε αυτό το θέμα θα έκανα στην αρχή του δεύτερου τριμήνου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...