Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

      Οι εξετάσεις για την θρομβοφιλια δεν αλλάζουν αν είχες κάνει πριν δύο χρόνια δεν έχει θρομβολια . Είναι γονιδιακές εξετάσεις Κ είναι στάνταρ από τότε που γεννήθηκες 

      Συμφωνώ! @η ζωή είναι όμορφη οι εξετάσεις θρομβοφιλιας δεν αλλάζουν. Ρώτησε γιατρό αλλά είμαι σίγουρη. @Angot εύχομαι ότι καλύτερο!!!! 🙏

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Κική περίεργο ειναι που σου ειπε σε ένα μήνα! Ξέρω οτι στην 12 με 13 εβδομάδα γίνεται η αυχενικη, παρε τηλ να το διευκρινήσεις, εμένα ήθελε να με δει πριν πάω για αυχενικη. Κολοκυθοανθους έκανα εγώ τη προηγούμενη εβδομάδα!

Chrisa καλώς ήρθες στην παρέα! Δεν γνωρίζω για τις τιμές δυστυχώς θα πας στο γιατρο να το δείξεις; Εκεί που το έκανες δεν σου είπαν κάτι; Σε ποια εβδομάδα είσαι;


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια από το εργαστήριο μου είπαν οτι είναι καλές πήρα τηλ. και τον γιατρό του είπα της τιμές κ μου είπε το ίδιο και αυτός. Τώρα έχω ραντεβού πάλι σε ένα μήνα περίπου.. αυτό που με ανησυχεί είναι η τεράστια διαφορά στις τιμές μεταξύ τους δλδ.

Τρισωμία 21: 1/96168

Τρισωμία 13&18: 1/4.523.286

Και επίσης αυχενική διαφάνεια 1,15μμ (δεν είναι πολύ λίγο?)

Δεν ξέρω σε ποιά εβδομάδα είμαι ακριβώς αλλά ο γιατρός μου έδωσε ΠΗΤ 9/12

Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή :D


ZHdmp2.png

OBNYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε Κικη μια χαρα θα κανεις τότε αυχενικη! Εμένα γενικα η γιατρός δεν με γνωρίζει εχω μετακομίσει και τωρα ξεκίνησα με αυτην δηλαδή έχω παει δυο φορές. Θα θελει να δει και κατι εξετάσεις που έκανα λιστερια ουρεο πλάσμα και αντιχλαμυδιακα.

Chrisa νομίζω καλό ειναι να είναι λίγο η αυχενική αυτό τους ενδιαφέρει. Έτσι νομίζω για κοίτα και εδώ http://www.ivf-embryo.gr/gynaikologia/progenetikos-elegchos/aycheniki-diafaneia. Τους ενδιαφέρει σε αυτη τη φάση να είναι κάτω απο 3,5. Πρέπει να είσαι μια εβδομάδα περισσότερο από εμένα γιατι εγώ έχω Πητ 15/12. Διάβασα οτι μπορει να αλλάξεστην αυχενική που βλέπουν καλύτερα την ηλικια του εμβρύου.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι κ εμένα μου άλλαξε την ημερομηνία από 15/12 έγινε 9/12. Έβαλα κ εγώ τις ημερομηνίες σε ένα προγραμματάκι που βρήκα στο ιντερνετ και είμαι γυρω στις 12ww3dd με 12ww6dd το ένα είναι με πρώτη μέρα τελευταίας περιόδου και το άλλο με ΠΗΤ. Όμως την εξαίταση την έκανα την προηγούμενη βδομάδα.


ZHdmp2.png

OBNYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γύρισα απο τη γιατρό! Δόξα το Θεό μια χαρα όλα! Μαλλον Παρασκευή θα πάω για αυχενική και από οτι καταλαβα θα έρθει και η γιατρός και αυτο μου αρεσε πολυ. Έχουμε 154 παλμούς και είδαμε στο 3d ματάκια μυτούλα και χεράκι! Την είπα οτι δεν έχω και κανένα σύμπτωμα λεει οτι δεν ανχωνεσαι και για αυτο δεν εχεις εμετούς. Ξέχασα να τη ρωτήσω για τη θάλασσα αλλα θα την παρω αύριο για να την πω ποια μερα με βολεύει για αυχενικη και θα τη ρωτήσω.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι πράγμα και αυτό με τις σούπες??? Εγώ απόψε την έβγαλα με ρύζι λαπά!!! Λες και έτρωγα ψητό αρνί ένιωθα, μιλάμε για πολύ ευχαρίστηση! Τι σου κάνουν οι ορμόνες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :roll: :roll: :roll:


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια και πάλι.

Chrisaki21 καλώς όρισες στην παρέα μας. Τα αποτελέσματα είναι απλώς άριστα! Μακάρι όλα να είναι έτσι τέλεια μέχρι να κρατάς αγκαλιά το μωράκι σου. Το 1/κάτι δείχνει την πιθανότητα που έχεις να κυοφορείς έμβρυο με την όποια χρωμοσωμική ανωμαλία. Η τρισωμία 21 είναι απλώς πιο κοινή και γι αυτό είναι πιο μεγάλη η πιθανότητα από τις άλλες δύο. Οπότε μην ανησυχείς καθόλου. Είναι μηδαμινές οι δικές σου. Και η αυχενική διαφάνεια είναι επίσης πολύ καλή, εξ ου και τα ωραία στατιστικά σου. Όλα καλά θα πάνε.

Liza0 μπάνιο στη θάλασσα εμένα μου είπαν ότι κάνω άφοβα. Οπότε αν δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα που να κάνει το γιατρό σου να στο απαγορέψει, δε νομίζω να έχεις θέμα. Και αν δεν έχεις συμπτώματα απλώς μην αγχώνεσαι. Εγώ πέρασα ολόκληρα μερόνυχτα μέσα στο άγχος και τι κατάλαβα; Όλα ήταν μια χαρά. Τις πρώτες φορές που μου συνέβησαν οι αποβολές ήταν σαν να το ήξερα. Δεν μπορώ να στο προσδιορίσω. Αλλά το γνώριζα ότι κάτι δεν πάει καλά. Σε αυτήν την εγκυμοσύνη, ακόμα και διάφορα που μου έτυχαν μέχρι τώρα (ελπίζω πραγματικά να πάνε όλα καλά εν τέλει) αν και αγχωνόμουν, δεν είχα εκείνο το συναίσθημα. Οπότε μην τρελαίνεσαι άδικα.

kiki1986 και Liza0 νομίζω ότι τελικά όντως μπορεί να έχω θέμα με το σίδηρο. Λέω αύριο να πάω να κάνω μια εξέταση να δω τι παίζει. Το θέμα με το σίδηρο και το γεγονός ότι δεν θα ήθελα να το πάρω είναι ότι το σίδηρο προκαλεί περισσότερη δυσκοιλιότητα. Και εγώ έχω ήδη θέμα. Είναι ο μόνος λόγος που δεν θα ήθελα να πάρω. Γιατί άντε μετά να πάω. (Τι είναι αυτά που συζητάμε εδώ μέσα; )

Από την άλλη έκανα τα ρεβίθια σήμερα, αλλά δεν νομίζω ότι μου άρεσαν τελικά όπως μου άρεσαν πριν την εγκυμοσύνη. Τι να πω; Έφαγα όμως και το μεσημέρι και τώρα βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Πώς είστε;

Κοριτσια εχω ψιλοαγχωθει.

Αυριο εχω την αυχενικη και δεν ήρθαν ακομη (μεχρι χθες τουλαχιστο που ρωτησα) οι αιματολογικες για το συνδρομο Down.

ΣΙγουρα τις χρειαζετε ο γιατρος για να κανει την αυχενικη; Δεν μπορει να προχωρησει αν δεν τις εχει αυτες; Εχουν περασει 8 μερες απο την ημερα που τις εκανα.


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Marigula μην αγχώνεσαι. Δεν είναι απαραίτητες αυτές οι εξετάσεις για να προχωρήσει η αυχενική. Πολλές κάνουν αυχενική χωρίς να κάνουν καν αιματολογικές. Απλώς αυτό που μου κάνει εντύπωση εμένα είναι ότι σε μερικές σας τα αργούν τόσο πολύ. Εγώ έδωσα αίμα στις 13:00 και 13:45 τα είχε ήδη ο γιατρός που μου έκανε την αυχενική. Τώρα που λες ότι έχουν κάνει 8 μέρες... Μήπως να επιμένεις; Τι στο καλό; Ο γιατρός σου δεν τους πιέζει λιγάκι; Πραγματικά δεν χρειάζεται παραπάνω από μια ώρα για να βγουν τα αποτελέσματα. Και αν σου πουν το αντίθετο πες τους το δικό μου παράδειγμα. Απαράδεκτοι να σε αγχώνουν έτσι. Πάντως εσύ μην ανησυχείς, γιατί απλά δεν αξίζει. Εγώ αν δεν την πέρναγα την αιματολογική από ΕΟΠΠΥ, δεν θα την έκανα καν. Εκτός αν επέμενε ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχ risoto μου, ευχαριστω!!!

Πήρα τηλεφωνο, μου ειπαν δεν εχουν βγει ακομη κτλ. Αρχισα να τους λεω πως εχει 1 εβδομαδα και αυριο εχω αυχενικη. Μου λενε πως θελουν τουλαχιστο 2 εβδομαδες. Ο Θεος πλεον!!!

Πήρα τον γιατρο που θα μου κανει αυριο την αυχενική. Μιλαμε την γραμματεα του μου λεει μα χρειαζονται αυτες οι αναλυσεις. Της λεω θελω να μιλησω με τον γιατρο. Επεμενα αρκετα. Στο τελος μου λεει δωσμου 5 λεπτα και θα σε παρουμε εμεις πισω. Με παιρνει ο γιατρος, ( ο οποιος δεν τον εχω δει ποτε μου, απλα συνεργαζετε με τον γιατρο μου) μεσα στην καλη χαρα μου ειπε να μην αγχωνομαι. Δεν χρειαζονται αυτες οι αναλυσεις και αυριο να παω κανονικα για την αυχενική.

Αρα κοριτσια, αυριο μεσημερι στις 12 η αυχενική. Ο Θεος να βάλει το χερι του!!!


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται κάποιοι να θελουν μια ώρα και άλλοι δυο εβδομάδες; Απαράδεκτο! Να μην ξανα πας σε αυτό το κέντρο! Παντως εγώ θα κάνω αυχενική την Τρίτη μου είπε η γιατρός απο Παρασκευή μέχρι Τριτη πρεπει να γίνει και με βολεύει Τρίτη λόγω δουλειάς.

Risotto δεν έχω πρόβλημα προς το παρόν με την εγκυμοσύνη απλα θα ήθελα να είχα την έγκριση της γιατρού οτι μπορώ να καλνω μπάνιο στη θάλασσα.

Να σας πω και τι μου είπε μόνη της για τιμές στο Γαία που θα κάνω την αυχενική. Άμα από τώρα πάρω σαν πακέτο την αυχενικη, το Papp-a, την β επιπέδου και μια ακόμα δεν θυμάμαι θα κοστίσουν 240 ενώ χωριστά αμα το πληρώνω ένα ένα βγαίνει 380 ή 360 δεν είμαι σίγουρη. Ρωτήστε και εσεις εκεί που θα την κάνετε αν υπάρχει αυτό το πακέτο.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Marigoula mhn agxonesai....k emena to diagnwstiko pou phgainw einai etsi.... paradeigma kanw b xoriaki stis 9 to prwi kai enw ola ta diagnostika sou lene to polu se 3 wres tha einai etoima aitoi mou lene gia thn epaurio to apogeuma meta tis 6... k otan rwtaw giati eseis ta kathistereite toso poluh apantish htan, to protokolo..., emeis ta apotelesmata ta bgazoume grigora alla prepei na sigoureutoume k otan pairnw thn eksetash thn epomenh mera grafei panw deksia.... wra lupsis aimatos 09.00 to prwi wra apotelesmatos 09.45 bgazeis akri?

liza k emena mou eipan gia paketo 140 auxeniki 120 b epipedou 40 doppler sunolo 300 alliws kostizei 360.


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα και απο εμενα!!ειμαι δευτερομανα και ειμαι 9 εβδομαδων!η καταληκτηκη ημερομηνια ειναι 8 ιανουαριου του 15 αλλα με βλεπω για δεκεμβριο του 2014!!!!


fcBXp3.png

W2glp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Καλώς ήρθες Ελένη!! Αγοράκι ή κοριτσάκι έχεις;

Κορίτσια θα το πω σε εσάς μην με κοροιδεψετε. Υπάρχει περίπτωση κατι σαν κλου κλου που νιώθω δεν ξέρω πως να το πω να ειναι το μωρο; Από προχθες το απόγευμα τα νιωθω λεω το εντέρο μου θα είναι αλλα δεν ειναι μαλλον αυτό. Να σας πω τωρα έχω αρχίσει να το πιστεύω περισσότερο!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...