Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

Cafe Απρίλιος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Νοίκιασα σήμερα το ηλεκτρικό θήλαστρο Symphony της Medela μπας και καταφέρω να διατηρήσω την παραγωγή μου. Ο μπέμπης τρώει 150μλ κάθε 2-3 ώρες και το γάλα μου έχει αρχίσει να μειώνεται από χθες. Για να το διατηρήσω νοίκιασα το θήλαστρο και θα κάνω συστηματικές αντλήσεις το 24ωρο. Μου είπε να κάνω 8 τουλάχιστον. Τώρα αποστειρώνω τα συμπράγκαλα και θα το δοκιμάσω. Ελπίζω να μην ξυπνήσει το μωρό πριν τελειώσω γιατί του έχω μόνο 100μλ έτοιμο στο ψυγείο και δεν θα χορτάσει! Ποιός τον ακούει μετά!


mU4Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 36,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • angel_

    4142

  • angie!

    3932

  • Annie

    3518

  • dim_angel

    2429

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • angel_

    angel_ 4.142 δημοσιεύσεις

  • angie!

    angie! 3.932 δημοσιεύσεις

  • Annie

    Annie 3.518 δημοσιεύσεις

  • dim_angel

    dim_angel 2.429 δημοσιεύσεις

Posted Images

Νοίκιασα σήμερα το ηλεκτρικό θήλαστρο Symphony της Medela μπας και καταφέρω να διατηρήσω την παραγωγή μου. Ο μπέμπης τρώει 150μλ κάθε 2-3 ώρες και το γάλα μου έχει αρχίσει να μειώνεται από χθες. Για να το διατηρήσω νοίκιασα το θήλαστρο και θα κάνω συστηματικές αντλήσεις το 24ωρο. Μου είπε να κάνω 8 τουλάχιστον. Τώρα αποστειρώνω τα συμπράγκαλα και θα το δοκιμάσω. Ελπίζω να μην ξυπνήσει το μωρό πριν τελειώσω γιατί του έχω μόνο 100μλ έτοιμο στο ψυγείο και δεν θα χορτάσει! Ποιός τον ακούει μετά!

απο που τα νοικιαζετε κ ποσο??


pSC1p2.png

αll I ever wanted...αll I ever needed...Is here,in my arms....

Link to comment
Share on other sites

Αντζυ μου αν μπορείς ρώτα την φίλη σου!!!

Μαιρούλα μου δεν εκανα τπτ στο παιδί μου!!! χαχαχα, απλα ετυχε πιστευω... Μακάρι να συνεχιστει...

Δημητρούλα μου το σκεφτηκα για τον οαεδ να παρω το 6μηνο κ να το κοψω αλλα μου ειπαν οτι ειναι ολοκληρη διαδικασια...


Qmsgp3.png

ha6zp3.png

Link to comment
Share on other sites

απο που τα νοικιαζετε κ ποσο??

Από ένα κατάστημα με ιατρικά είδη. Το ίδιο που πήρα και την ζυγαριά. Μου το νοίκιασε 60 ευρώ το μήνα για τους πρώτους 3 μήνες, μετά πιο λίγο αλλά δεν θυμάμαι πόσο λιγότερο.

Και ακούστε τις τιμές μας. Άντλησα σε 10 λεπτά 360μλ και από τα δύο στήθη. Μου φαίνεται πάρα πολύ αποδοτικό αφού αδειάζει το στήθος και παίρνει και το παχύ γάλα. Ας ελπίσουμε να διατηρηθεί σε αυτά τα επίπεδα. Τώρα θα αντλήσω σε 3 ώρες πάλι και θα δούμε πόσα θα βγάλω. Δεν πιστεύω να βγάλω τόσα. Αλλά αν καταφέρω να βγάζω 150μλ το 2ωρο μας φτάνει και μας παραφτάνει για να θηλάσουμε όσο καιρό θέλουμε!

Σήμερα ήταν μέρα των μετρήσεων. Ζυγιστήκαμε κιόλας και είμαστε 5410γρ. Έχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως παίρνει περισσότερο βάρος από όσο πρέπει και θα ανοίξω ένα θέμα στο πάρεντς να δω τα άλλα μωρά πόσο παίρναν τον πρώτο καιρό.


mU4Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Από ένα κατάστημα με ιατρικά είδη. Το ίδιο που πήρα και την ζυγαριά. Μου το νοίκιασε 60 ευρώ το μήνα για τους πρώτους 3 μήνες, μετά πιο λίγο αλλά δεν θυμάμαι πόσο λιγότερο.

Και ακούστε τις τιμές μας. Άντλησα σε 10 λεπτά 360μλ και από τα δύο στήθη. Μου φαίνεται πάρα πολύ αποδοτικό αφού αδειάζει το στήθος και παίρνει και το παχύ γάλα. Ας ελπίσουμε να διατηρηθεί σε αυτά τα επίπεδα. Τώρα θα αντλήσω σε 3 ώρες πάλι και θα δούμε πόσα θα βγάλω. Δεν πιστεύω να βγάλω τόσα. Αλλά αν καταφέρω να βγάζω 150μλ το 2ωρο μας φτάνει και μας παραφτάνει για να θηλάσουμε όσο καιρό θέλουμε!

Σήμερα ήταν μέρα των μετρήσεων. Ζυγιστήκαμε κιόλας και είμαστε 5410γρ. Έχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως παίρνει περισσότερο βάρος από όσο πρέπει και θα ανοίξω ένα θέμα στο πάρεντς να δω τα άλλα μωρά πόσο παίρναν τον πρώτο καιρό.

Angicat εγω εχω ένα θηλαστρο της Medela. Ειnai άλλο το symphony Medela?????????? Tι

διαφορα εχουν???

Βοηθάει να το βγάζουμε με θηλαστρο συχνά το γάλα λες >???????????? Δεν ξερω αν αξιζει το κοπο να το κάνω αφου εμενα δυστυχώς η παραγωγή μου εξακολουθει να ειναι 40-90 ml το πολύ Θα δω διαφορά λες??????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια

Ση,μερα σαρανρισαμε επισημως και πηραμε ευχες απο την εκκλησία

Βαλια πιθανοτα τα να το συνεχισει το ωραριο και εμας ετσι ξαφνικα το ξεκινησε στις 25 μερες κ το κάνει καθε νυχτα τωρα.

Μπραβο για τις Γαμο-βαφτισες στην Τανια

Κοιταζα για μπομπονιέρες στο Χαμογελο του παιδιου. Ξεκινουν απο 1 ευρω μεχρι 3,70. ειναι οικονομικά λέτε????? Ειχα δει μπομπονιέρες ΤΕΤΟΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΒΆΦΤΙΣΗ

Ψάχνω για προσκλητηρια στο χαμογελο του παιδιου πάλι αλλα δεν βρισκω την ιστοσελίδα την σωστη μάλλον

Ξερετε αν έχει οικονομικά???????

Με τοση κριση ψαχνουμς πολυ οικονομικά

Ειχα μια ιδεα: επιδη μετα το μαιευτηριο δυκολευομαστε οικονομικά σκεφτηκα μηπως δεν στελναμε καθολου προσκλητηρια και καλουσαμε μονο τηλεφωνικώς!!! Μου το έχουν ξανακάνει και εμενα αυτο κάποιοι φιλοι. Ειναι πολύ ασχημο λέτε??? ΔΕν θα ξανοιχτουμε πολυ βεβαια σε καλεσμενους. Τι λετε?????????

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με τη ζεστη πώς ντυνετε τα μωράσας????????? Εγω βαμβακερο μακρυμανοκο φορμακι μονο και κοιμαται με σεντονάκι κ πανινη κουβερτουλα. Με τα παραθυρα φοβάμαι τα ανοιγουμε πολύ λίγο αλλα ζεσταινιμαστε λεω να τα ανοιγουμς περισσότερο. Αλλα επιδη ειναι νεογέννητο μηπως ειναι επικυνδυνο ???:confused::confused::confused:Εσεις????????

Link to comment
Share on other sites

Angicat εγω εχω ένα θηλαστρο της Medela. Ειnai άλλο το symphony Medela?????????? Tι

διαφορα εχουν???

Βοηθάει να το βγάζουμε με θηλαστρο συχνά το γάλα λες >???????????? Δεν ξερω αν αξιζει το κοπο να το κάνω αφου εμενα δυστυχώς η παραγωγή μου εξακολουθει να ειναι 40-90 ml το πολύ Θα δω διαφορά λες??????

Σύμφωνα με τα κορίτσια από το πάρεντς το πρωτόκολλο αντλήσεων έχει ως εξής: 8-10 αντλήσεις το 24 ώρο με μια τουλάχιστον μεταξύ 12-6 την νύχτα. Οι αντλήσεις πρέπει να είναι τουλάχιστον 15 λεπτά και ας μην βγάζεις γάλα και τα 15 λεπτά. Χρειάζεται το ερέθισμα. Έτσι ναι θα αυξηθεί το γάλα. Εμένα το χειροκίνητο θήλαστρο που χρησιμοποιούσα μου φάνηκε πως μου μείωσε το γάλα οπότε πήρα το επαγγελματικό και από σήμερα ξεκίνησα. Για να δούμε αν θα δω διαφορά. Τα κορίτσια λένε ότι λειτουργεί.

Επίσης διάβασα για κάτι χάπια τα fenugreek που βοηθάνε αλλά δεν ξέρω πόσο καλά είναι, από τι παρασκευάζονται, αν είναι χημικά ή βιολογικά. Διάβασα πάντως ότι αν έχεις παραγωγή καλή δεν κάνει να τα πάρεις γιατί δημιουργούν υπερπαραγωγή οπότε αν κάποια δεν έχει πολύ μάλλον καλό θα κάνουν. Ρωτήστε την παιδίατρό σας και κάντε μια αναζήτηση στο άλλο φόρουμ που μιλάνε γι αυτά. Όταν βρω ακριβώς τι είναι θα σας πω.


mU4Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με τη ζεστη πώς ντυνετε τα μωράσας????????? Εγω βαμβακερο μακρυμανοκο φορμακι μονο και κοιμαται με σεντονάκι κ πανινη κουβερτουλα. Με τα παραθυρα φοβάμαι τα ανοιγουμε πολύ λίγο αλλα ζεσταινιμαστε λεω να τα ανοιγουμς περισσότερο. Αλλα επιδη ειναι νεογέννητο μηπως ειναι επικυνδυνο ???:confused::confused::confused:Εσεις????????

Εγώ ανοίγω τα παράθυρα αλλά είμαι σε σοφίτα και το σπίτι έχει 25 βαθμούς μέσα. Τον μπέμπη τον ντύνω με φορμάκια, είτε βαμβακερά είτε βελουτέ, με παντελονάκια και σήμερα που κάνει περισσότερη ζέστη δεν του φόρεσα καλτσούλες. Το βράδυ πλέον δεν τον σκεπάζω παρά μόνο στα ποδαρίνια του με μια λεπτούλα κουβέρτα.


mU4Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα μανούλες! Βικάκι μου Να Ζήσετε! Πάντα ευτυχισμένοι γλυκιά μου, και μην στενοχωριέσαι. Έτσι είναι οι άντρες, δυστυχώς.

Εμείς απόψε κοιμηθήκαμε 2 τρίωρα αντί για 2ωρα. ΕΛπίζω να το καθιερώσουμε, ωραία ήταν! Το βράδυ που την άλλαζα μου τα κατούρησε όλα, εμένα από πάνω μέχρι κάτω και την αλλαξιέρα της, και σαν να μην έφτανε αυτό, μόλις της έβαλα την καινούρια πάνα, την έχεσε κι αυτήν. Το κάνει συνεχώς και μας έχει αλλάξει τα φώτα. Και είναι τόσο πονηρή που ενώ την περιμένουμε με ανοιχτή πάνα μήπως τα κάνει, το αποφασίζει αφού την πλύνουμε και τα κάνει όλα λίμπα.

Σήμερα ήρθα για πρώτη φορά στο κομπιούτερ μετά από τόσες μέρες αλλά έχει έρθει ο κουμπάρος μας και πρέπει να πάω έξω.

Ελπίζω να καταφέρνω να μπαίνω από εδώ και πέρα γιατί απ'το κινητό είναι πολ'υ δύσκολο.

Σας φιλώ όλες και τα μπεμπάκια σας.


ZYoVp3.png

60gdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμάς μανούλες!!! Επιτέλεους κοιμήθηκε.... και κοιμήθηκα και εγώ ένα 2ωρο και έστρωσα.

Βικάκι να ζήσετε και να κάνετε πολλά-πολλά παιδάκια, γλυκά σαν την κοντεσίνα σας!

Τα έχω ψιλοπαίξει με το ψυχουλάκι μου, ενώ τρωει, την αλλάζουμε, κοιμάται στην αγκαλιά μας, με το που θα την αφήσουμε στο κρεββάτι κλαίει. Ο Γιάννης τα έχει δει όλα, έχει ασπρίσει από την αυπνία, αλλά δεν παραπονιέται ο καυμένος, ίσα-ισα με βοηθάει αρκετά! Που θα πάει θα μεγαλώσουν και θα στρώσουν.

Σήμερα φάγαμε και το πρώτο μπουκάλι με μητρικό γάλα, από χθες μέχρι σήμερα έβγαλά 90 ml, άντε να δούμε πως θα πάει σήμερα.


eNortjKzUjI0Mjc2MlGyBlwwFXYC0A,,71.png

rdESp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρία το ίδιο θήλαστρο έχουμε! Αλλά φαντάσου διαφορά εσύ έβγαλες 360 σε μία άντληση και εγώ 90 σε μία μέρα!!!:shock::shock::shock:

Που θα πάει θα αυξηθεί η παραγωγή μου!

Άννυ αν ενδιαφέρεσαι για θήλαστρο πες μου να σου πω από που το νοίκιασα. Εγώ το νοίκιασα 65 το μηνα +30 αγόρασα τις χοάνες και +10 αγόρασα τρία μπουκάλια αποθήκευσης, οπότε η ιστορία μου βγήκε 105 ευρώ.


eNortjKzUjI0Mjc2MlGyBlwwFXYC0A,,71.png

rdESp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...