Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 58 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Υπάρχει κ η επίκτητη θρομβοφιλια εκτός της κληρονομικής που είναι γονιδιακή. Εμένα η αιματολογος μου μου είπε ότι πέρα από αυτό που έχω που είναι γονιδιακό, πρέπει αν μείνω έγγυος ν κάνω εξετάσεις για επίκτητη θρομβοφιλια. Υπάρχει κ το αυτοάνοσο αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο που προκαλεί θρομβωσεις.

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2014!


mama chryssa

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πω-πω!!!

Ερσάκι μου, με άφησες έκπληκτη! Τα έκανες πανέμορφα!!!!!!!! Και του χρόνου!!!! :D:D:D:D

Η Πέπα ε? ;)

Υ.Γ. Βρε κορούλες.. μήπως να το τολμήσω και γω...?

ναι ναι....Πέππα και μπαμπάς Γουρουνάκης, οι αγαπημένοι μας:D:D:D

ναι σαι καλά Ειρήνη μου και του χρόνου!


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!

μια χαρά είναι το θέμα μας, με υπέροχες φωτο και Full Christmas mood!!:Dαν έχουν παράπονα και γι αυτό, εεεεε τι να πω, αυτοι χάνουν:wink:

λοιπόν..φωτό από τα στολίδια μας με τη ζύμη με κορν φλάουρ:

PB290098_zps174e0499.jpg

PB290096_zpsc3ad4d45.jpg

Υπέροχα!!! Μπράβο βρε Mirtoula είναι πανέμορφα! Και του χρόνου!!!

Μου ξέφυγε κάπου η συνταγή για αυτά τα πανέμορφα στολίδια;;;;

Σε όποιον δεν αρέσει ένα θέμα απλά δεν μπαίνει.......προσωπικά κάθε χρονιά το βρίσκω υπέροχο και το περιμένω πως και πως :P:p:p.

ravt δεν έχω ξεχάσει τα φαγητά που έχω ετοιμάσει για την λίστα σου, απλά δεν βρίσκω ακόμη χρόνο για να το κάνω όπως θέλω εγώ.....αλλά πιστεύω το Σ/Κ να είμαι έτοιμη!

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις την βιεννέζικη, μην φοβάσαι από τον αριθμό των υλικών γιατί το αποτέλεσμα είναι απλά τέλειο!

Σου γράφω μια πιο απλή αλλά κλασσική συνταγή.

ΥΛΙΚΑ

750 γρ. αλεύρι που φουσκώνει μόνο του

400 γρ. ζάχαρη

300 γρ. λιωμένο αγελαδινό βούτυρο γάλακτος

1 πρέζα αλάτι

7 αυγά

1 ποτηράκι κονιάκ

χυμός και ξύσμα από 1 πορτοκάλι

1 βανίλια

ολόκληρα γαρίφαλα και αμυγδαλόψιχα για στόλισμα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Κοσκινίζουμε το αλεύρι.

Ρίχνουμε στο μίξερ το αγελαδινό βούτυρο γάλακτος, τη ζάχαρη και το αλάτι και τα χτυπάμε μέχρι να ασπρίσουν και να γίνουν αφράτα.

Προσθέτουμε έναν-έναν τους κρόκους των 6 αυγών και συνεχίζουμε το χτύπημα για 5 λεπτά ακόμα.

Στη συνέχεια ρίχνουμε μέσα το ξύσμα, τη βανίλια, το χυμό και το κονιάκ.

Χτυπάμε τα ασπράδια αυγών σε σφιχτή μαρέγκα.

Στο μίγμα των κρόκων προσθέτουμε εναλλάξ το αλεύρι με τη μαρέγκα και ανακατεύουμε ελαφρά.

Βουτυρώνουμε ένα αλουμινένιο ή ανοξείδωτο ταψί και ρίχνουμε μέσα το μίγμα.

Χτυπάμε με ένα πιρούνι το τελευταίο αυγό και αλείφουμε την πίτα με ένα πινέλο. Τέλος, τη στολίζουμε με τα γαρίφαλα και την αμυγδαλόψιχα.

Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180°C για περίπου 55 λεπτά. Αφήνουμε να σταθεί για 5 λεπτά και τη βγάζουμε από το ταψί σε σχάρα, για να κρυώσει.

Κοσκινίζουμε επάνω της ζάχαρη άχνη, εάν φυσικά θέλουμε.

Είναι δοκιμασμένη και πεντανόστιμη ;) εγώ προσθέτω ακόμη περισσότερο ξύσμα από πορτοκάλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειρήνη θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις την βιεννέζικη, μην φοβάσαι από τον αριθμό των υλικών γιατί το αποτέλεσμα είναι απλά τέλειο!

Σου γράφω μια πιο απλή αλλά κλασσική συνταγή.

ΥΛΙΚΑ

750 γρ. αλεύρι που φουσκώνει μόνο του

400 γρ. ζάχαρη

300 γρ. λιωμένο αγελαδινό βούτυρο γάλακτος

1 πρέζα αλάτι

7 αυγά

1 ποτηράκι κονιάκ

χυμός και ξύσμα από 1 πορτοκάλι

1 βανίλια

ολόκληρα γαρίφαλα και αμυγδαλόψιχα για στόλισμα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Κοσκινίζουμε το αλεύρι.

Ρίχνουμε στο μίξερ το αγελαδινό βούτυρο γάλακτος, τη ζάχαρη και το αλάτι και τα χτυπάμε μέχρι να ασπρίσουν και να γίνουν αφράτα.

Προσθέτουμε έναν-έναν τους κρόκους των 6 αυγών και συνεχίζουμε το χτύπημα για 5 λεπτά ακόμα.

Στη συνέχεια ρίχνουμε μέσα το ξύσμα, τη βανίλια, το χυμό και το κονιάκ.

Χτυπάμε τα ασπράδια αυγών σε σφιχτή μαρέγκα.

Στο μίγμα των κρόκων προσθέτουμε εναλλάξ το αλεύρι με τη μαρέγκα και ανακατεύουμε ελαφρά.

Βουτυρώνουμε ένα αλουμινένιο ή ανοξείδωτο ταψί και ρίχνουμε μέσα το μίγμα.

Χτυπάμε με ένα πιρούνι το τελευταίο αυγό και αλείφουμε την πίτα με ένα πινέλο. Τέλος, τη στολίζουμε με τα γαρίφαλα και την αμυγδαλόψιχα.

Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180°C για περίπου 55 λεπτά. Αφήνουμε να σταθεί για 5 λεπτά και τη βγάζουμε από το ταψί σε σχάρα, για να κρυώσει.

Κοσκινίζουμε επάνω της ζάχαρη άχνη, εάν φυσικά θέλουμε.

Είναι δοκιμασμένη και πεντανόστιμη ;) εγώ προσθέτω ακόμη περισσότερο ξύσμα από πορτοκάλι.

Αφροδιτούλα μου, χίλια ευχαριστώ!

Ηδη την έσωσα, θα την κάνω και θα σου πω, εντυπωσεις. Πραγματικά, φαίνεται πανεύκολη!!!

:-D:grin::-D:grin:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η φωτογραφία είναι από τις πιο λατρεμένες μου και μου αρέσει πολύ που την βλέπω κάθε χρόνο στο θέμα μας.

Επίσης, δεν είδα καμία τεράστια φωτογραφία, μια χαρά είναι όλες...

Kι εμένα Αρροδιτάκι μου, αλλά δες κι αυτην....

7519e7ab26a235dcb34853ca477cf8c3.jpg


4XDDp3.png

line_m123_beg_xbliz43_time_1223092800_text_f4e120ecf9f1e1eae9e120eceff520e5e3e9ede1ed20eae9efebe1f2.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! Πόσο όμορφες εικόνες και πόσο μα πόσο ζηλεύω αφού δεν έχουμε καταφέρει να στολίσουμε ακόμη (έχουμε μαστόρια..ναι ναι χειμωνιάτικα!) και περιμένω όλο αγωνία να τελειώσουν, να καθαρίσω και να στολίσουμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ που το ζητάει πια επίμονα και η κόρη μου!!

Σας διαβάζω ανελλιπώς αν και δεν γράφω και να ξέρετε πως πραγματικά η παρέα σας μου κάνει πολύ καλό!! Οπότε μην ακούτε τίποτα και συνεχίστε!! :D


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο, αγαπημένη μου Χρύσα!

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω {και αναφέρομαι σε σένα επειδή το ανέφερες αλλά ξοδεύεις και πολύ από το χρονο σου για το θέμα, κάτι που εκτιμω πολύ!!!} και δεν θέλω να στεναχωρήσω κανέναν δηλαδή και ποτέ {νομίζω το έχω αποδείξει αυτό στα χρόνια συμμετοχής μου} αλλά δυστυχώς φέτος περισσότερα προσωπικά μηνύματα έλαβα με παράπονα για το θέμα μας, παρά συμμετοχές... :?

Του χρόνου, να είμαστε καλά.. θα το πιάσουμε σε άλλη βάση. Μην μου "στεναχωριέστε"... :D:D

Υ.Γ. Αχ Χρύσα μου, περιμένω τις φωτό από το σπιτι σου με λαχτάρα! Πάντα με μαγεύουν τα χρυσά σου χεράκια!

Να περνάμε όλες υπεροχα και να ευχαριστιόμαστε τις ομορφες στιγμές! :D

Μου αρκει να ξέρω οτι μας διαβάζουν Ειρήνη μου, αλλά η αλήθεια είναι πως καθε πέρσυ και καλύτερα:(...

Υ.Γ δεν ξέρω για τι παράπονα λες, εμείς πάντως νομίζω ( εγω τουλάχιστον, για να μιλήσω για μένα), οτι προσπαθω να ''εμπνευσω'' ή να βοηθήσω άν μπορω σε θέματα χριστουγεννιάτικης διακόσμησης, τιποτε περισσότερο.

Και φυσικά είμαστε εδω γαι να περνάμε καλά και να ευχαριστιόμαστε τις όμορφες στιγμές:-D:-D:-D

66c22724b809aa27549984ca877e9c9c.jpg

81f86de1b25598346dac7d331ecf2677.jpg


4XDDp3.png

line_m123_beg_xbliz43_time_1223092800_text_f4e120ecf9f1e1eae9e120eceff520e5e3e9ede1ed20eae9efebe1f2.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...