Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 32 minutes ago, Eflenew said:

      Ακούσαμε καρδια!!!!!!! 143 παλμοί! Μου έγραψε εξετάσεις και ξανά εξεταση σε 15 μέρες!  Πιθανή ημερομηνία τοκετού Γενάρης 2025!

      Πόσο θυμώνω με το κράτος που δε βοηθάει πιο ουσιαστικά με τα φάρμακα. Εύχομαι να βρεις άμεσα. 🙏

      Η βλαστοκυστη  5ης ημέρας αξιολογείται απο το 1 εως το 6 και πίσω από το νούμερο παίρνει 2 γράμματα από Α-C. Σε βλαστοκυστη 5ης ημέρας το 6 μπροστά δείχνει ότι έχει εκκολαφθει πληρως, έχει εξέλθει από τη διαφανη ζώνη. Είναι καλό ότι προχωρησε.  Εκτός αν εννοούν βλαστοκυστη 6ης ημέρας  που δε γνωριζω για αυτό. 

      Συγκινήθηκα πολύ ! Συγχαρητήρια ! Μια τελειομηνη εγκυμοσύνη ! Όλα να πάνε δεξιά ! 

Cafe Νοέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Kαλησπερα κοριτσια

σχεδον τα χω παιξει,ειμαι πολυ απογοητευμενη και μπερδεμενη απο τις διαφορες θεωριες

Θηλαζω και δινω 3 φορες τη μερα συμπληρωμα

Στην κλινικη η παιδιατρος μας ειπε οτι ναι ειναι ωραιος ο αποκλειστικος θηλασμος αλλα το παιδι δεν το αφηνουμε να πειναει σε περιπτωση που δεν φτανει το γαλα.

Η πεινα καταστρεφει εγκεφαλικα κυτταρα

Και ρωταω εγω: πως ξερουμε οτι το γαλα δε φτανει??

εγω του δινω βυζι οταν ζηταει αλλα τις περισσοτερες φορες ασχολειται 2-3 λεπτα και μετα παιζει με τη θηλη..

επισης μου παν οτι ειναι λαθος να το χω ολη μερα στο βυζι και οτι πρεπει να θηλαζω απο 20 λεπτα μαξιμουμ καθε βυζι

γμτ κλαει παλι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitra83

    1914

  • kisha

    1349

  • elenikaram

    1120

  • Ladycat

    1099

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

μωρε εγω τους ξεχεσα κανονικα στο τηλ με το που αρρωστησε η κορη μου αλλα τι να το κανεις.οριστε 4 ατομα ειμαστε αρρωστοι εξαιτιας τους.δε μπορω καν να το διανοηθω πως μια μανα που εχει κ 2 μικρα παιδια αρα ξερει απο τετοια πως παιρνει το αρρωστο παιδι της κ παει σε σπιτι με νεογεννητο!σα να λεει σας γραφω στα τετοια μου .εγω ηρθα για να βγω απο υποχρεωση!να πω οτι εφεραν κ κανενα δωρο προκοπης.ενα φορμακι για μωρο 50 εκατοστα κ ενα για 56.εδω με εκατοστα ειναι τα νουμερα μεχρι την εφηβια.εντωμεταξυ η μπεμπα γεννηθηκε 53 εκ οποτε δε της χωραει κανενα.ειχαν κ τιμη επανω .15 ευρω εκαναν κ τα 2 !:rolleyes: εμεις οταν γεννησε αυτη πριν 6 μηνες της πηγαμε δωρο 70+ ευρω ρουχακια κ της εδωσα η χαζη κ αφορετα ρουχα της ραφαελα για το μεγαλο της κοριτσι που ειναι 2.5 ετων .και το κορυφαιο ...ο αντρας μου τους εδωσε το καροτσι για διδυμα που ειχα παρει οταν γεννησα τον αλεξ επειδη η ραφαελα ηταν 2 ετων κ κατι τοτε κ δε γινοταν με μονο καροτσι.το ειχαμε παρει 500 ευρω κ το χρησημοποιησα μονο 6 μηνες!και τους το χαρησε!:evil:

αλλα μολις ειδα το παιδι τους να βηχει με χουρχουρα και να φτερνιζεται κ η μυξα μεχρι το σαγονι ειπα ε οχι ρε γμτο τοσο αναισθησια πια!!μου τη βιδωσε κ ο αντρας μου που οταν ηταν να φυγουν τους πηγε με το αυτοκινητο σπιτι τους!ε οχι ρε συ ηρθαν μας πεταξαν στα μουτρα 2 αχρηστα φορμακια μας γεμισαν μικροβια κ τους παμε κ σπιτι!κ μαλιστα βαζουμε κ τα παιδια τους στα καθισματακια των δικων μας!μηπως να τους δειναμε κ λεφτα!οχι οτι δε τους δωσαμε!ο αντρουλης μου ''ασημωσε'' το μωρο τους με 30 ευρω οταν γεννησε συν οοοολα τα αλλα που τους δωσαμε,κ αντι να κερασει ο πατερας τοτε που γεννησε η γυναικα του ε κερασε ο αντρας μου!μιλαμε για την ultimate τσιγγουνια!ολη την ωρα κλαιγονται οτι δεν εχουμε εκεινο δεν εχουμε το αλλο !οταν γεννησε η γυναικα του ο αντρας της ελεγε οτι δεν μπορουσαν λεει να αγορασουν μια λεκανη για να κανουν μπανιο το μωρο τους γιατι ειναι ακριβη!10 ευρω κανει!τους λυπηθηκε κ ο αντρας μου κ παει κ τους παιρνει κ λεκανη κ σαμπουαν κ ολα τα σχετικα!μεσα στα νευρα εγω!κ μαθαινω σε ασχετη κουβεντα με τη γυναικα του ο κ αυτη κ ο αντρας της κανουν μασκες ομορφιας κ βαζουν κρεμε νυκτος κ ημερας για καλη επιδερμιδα!κ βλεπω τη γυναικα του οταν ηρθαν τις προαλες με ενα μανικιουρ γαλλικο κ με τζελ κ μαλλι κομμωτηριου!για εκει εχουν να δωσουν ενα σωρο λεφτα!αλλα ετσι μια ζωη κοροιδο ο αντρας μου.παει κ τους λυπαται ολους κ τον δουλευουν.μεχρι κ φουρνο μικροκυματων δικο μας τους εδωσε που τον ειχαμε μεσα στο κουτιι αχρησημοποιητο!πωπω τσατιστικα τωρα:evil:


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κοριτσια

σχεδον τα χω παιξει,ειμαι πολυ απογοητευμενη και μπερδεμενη απο τις διαφορες θεωριες

Θηλαζω και δινω 3 φορες τη μερα συμπληρωμα

Στην κλινικη η παιδιατρος μας ειπε οτι ναι ειναι ωραιος ο αποκλειστικος θηλασμος αλλα το παιδι δεν το αφηνουμε να πειναει σε περιπτωση που δεν φτανει το γαλα.

Η πεινα καταστρεφει εγκεφαλικα κυτταρα

Και ρωταω εγω: πως ξερουμε οτι το γαλα δε φτανει??

εγω του δινω βυζι οταν ζηταει αλλα τις περισσοτερες φορες ασχολειται 2-3 λεπτα και μετα παιζει με τη θηλη..

επισης μου παν οτι ειναι λαθος να το χω ολη μερα στο βυζι και οτι πρεπει να θηλαζω απο 20 λεπτα μαξιμουμ καθε βυζι

γμτ κλαει παλι

ο παιδιατρος σου τα ειπε ΟΛΑ ΛΑΘΟΣ.

1ο λαθος. ο θηλασμος δεν εχει ωραριο!ακου εκει 20 λεπτα!αυτουνου αμα του πουν φαε 10 λεπτα απαυτο το πιατο κ 5 λεπτα απο το αλλο θα του αρεσει? θηλαζεις μεχρι να σταματησει το μωρο!το μωρο θα αφησει το στηθος ΜΟΝΟ του η θα αρχισει να το πιπιλαει χωρις να ρουφαει!τοτε το αλλαζεις στηθος κ περιμενεις μεχρι να το αφησει παλι η να πιπιλαει.αυτο μπορει να παρει μιση ωρα μπορει κ μια!μπορει κ 5 λεπτα

2ον αν κανει κακα πανω απο 3 φορες τη μερα κ τσισα πανω απο 6 τοτε το γαλα σου φτανει ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ετσι καταλαβαινεις αν φτανει

ο γιατρος μαλλον πεινουσε πολυ μικρος γιατι εχει αυτος καμμενα εγκεφαλικα κυτταρα:twisted:

δε θα δινεις συμπληρωμα.πρεπει να θηλαζεις 8 με 12 φορες την ημερα για να εδραιωθει ο θηλασμος σου.


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

fire μυ ακου τξ δημητρα!!!εχει απολυτο δικιο!σημερα ηρθε ο παιδιατρος κλεινουμε μηνα ηρθ εμια στις 10 μερε ςκαι τωρα στις 20,τηνπηρε αιμα απο τη φτερνα γιατι δενεφτασε αυτο που πηραν απο το μαιευτηριο μου εστειλαν γραμμα και κλαμα το μωροο με δακρυα πονεσε η ψυχημου!πηρε 880 γρμ σε 20 μερες φτου φτου διπλασιο βαρος σε σχεση με αυτα που θηλαζουν λεει ο γιατρος,και 4 εκατοστα!εκανε βηματακια,αντιδραει μια χαρα, σηκωνει και κραταει το κεφαλι....αλλα κατι με στεναχωρεσε...εχει 2 λακουβιτσες στο στερνο...τον ρωτησ ατι ειναι καιμου λεει ψευδοθηκες οταν μεγαλωσει θα κανει πλαστικη λεει!αλλα δεν το πιστευω ρε σεις,θα τεντωσει φαβταζομαι το δερμα....τι λετε?


Ηρθε η kisha junior και ειναι οντως γκαυ...τσα!

81299f78bc.png

Για να μη μιλησω για τον κισομπεμπη...κεβλαρ!!!

44cf0f3e83.png

Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβα κισακι μου που τις εχει τις λακουβιτσες?στις θηλες?

κ σε μενα ηρθε η μαια σημερα.ειναι 4660 και 58 εκ.850 γρ πηρε κ η δικια μου.εσενα ποσα κιλα ειναι κισουλινι?


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koritsia ayrio perimenw paidiatro kai ego to prwi na mou pei ti ginete den xerw an tou ftanei to gala re koritsia kai anxonomai an den tin eftane den tha eklaige????????????episis prepei na tin xupnaw ego stis 3 wres xipnaei kai moni alla prepei ego episis to bradu den xupnaei katholou trwei kata tis 12 1 para kai xupnaei 6 to prwi......eseis koritsia ta xupnate eseis ana posi ora??


c7bf85d6fb.png608c15f06b.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κοριτσια

σχεδον τα χω παιξει,ειμαι πολυ απογοητευμενη και μπερδεμενη απο τις διαφορες θεωριες

Θηλαζω και δινω 3 φορες τη μερα συμπληρωμα

Στην κλινικη η παιδιατρος μας ειπε οτι ναι ειναι ωραιος ο αποκλειστικος θηλασμος αλλα το παιδι δεν το αφηνουμε να πειναει σε περιπτωση που δεν φτανει το γαλα.

Η πεινα καταστρεφει εγκεφαλικα κυτταρα

Και ρωταω εγω: πως ξερουμε οτι το γαλα δε φτανει??

εγω του δινω βυζι οταν ζηταει αλλα τις περισσοτερες φορες ασχολειται 2-3 λεπτα και μετα παιζει με τη θηλη..

επισης μου παν οτι ειναι λαθος να το χω ολη μερα στο βυζι και οτι πρεπει να θηλαζω απο 20 λεπτα μαξιμουμ καθε βυζι

γμτ κλαει παλι

Fire τα ίδια μου ειπανε και μενα.οχι για εγκεφαλικα κυτταρα.οτι πρεπει να κοιμαται τριωρα και ειδικα το βραδυ αν μπορει και πενταωρο.πριν λιγο κοιμηθηκε μιση ωρα και ξυπνησε.

Αφου δεν κατεβαζω γαλα δεν προκειται να γινει ποτε αφθονο.Τωρα μου ειπε να βγαλω με το θηλαστρο για να δω ποσο τρωει γιατι μαλλον κουραζεται οταν του δινω απο το στηθος.Οχι πάνω απο 20 λεπτα σε καθε βυζι μου ειπε και μενα.

ουφ! :(


695caa2bf0.png

86ba1a5ca0.png

Link to comment
Share on other sites

Fire τα ίδια μου ειπανε και μενα.οχι για εγκεφαλικα κυτταρα.οτι πρεπει να κοιμαται τριωρα και ειδικα το βραδυ αν μπορει και πενταωρο.πριν λιγο κοιμηθηκε μιση ωρα και ξυπνησε.

Αφου δεν κατεβαζω γαλα δεν προκειται να γινει ποτε αφθονο.Τωρα μου ειπε να βγαλω με το θηλαστρο για να δω ποσο τρωει γιατι μαλλον κουραζεται οταν του δινω απο το στηθος.Οχι πάνω απο 20 λεπτα σε καθε βυζι μου ειπε και μενα.

ουφ! :(

κοριτσια δεν μπορω να ακουω βλακειες, συμφωνο με τη δημητρα, εμενα και στο μαιευτηριο και ο παιδιατρος μου ειπαν να τρωει οσο θελει κι αν χρειαζεται 23 ωρες το 24 να τις τρωει και ο δικος μου τρωει συνεχεια, αφου σε 20 μερες εχεις παρει 930 γρ., μην ακουτε κανεναν κι αφηστε τα να θηλαζουν οσο αυτα θελουν, για να εχετε γαλα πρεπει να θηλαζουν, το μωρο σας ειναι υπευθυνο για την παραγωγη σας


vnNUp3.png

Aoqwp3.png

dKvJp3.png

Link to comment
Share on other sites

u atrvei oso θελει οποτε θελει στηθος να το εχει. με το θηλαστρο ειναι οσο μπ0οεις να βγαλεις οχι οσο εχεις....

τις εχει κατω αποτο στηθος...στο στερνο...η μικρη τωρα ειναι 4280


Ηρθε η kisha junior και ειναι οντως γκαυ...τσα!

81299f78bc.png

Για να μη μιλησω για τον κισομπεμπη...κεβλαρ!!!

44cf0f3e83.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


koritsia ayrio perimenw paidiatro kai ego to prwi na mou pei ti ginete den xerw an tou ftanei to gala re koritsia kai anxonomai an den tin eftane den tha eklaige????????????episis prepei na tin xupnaw ego stis 3 wres xipnaei kai moni alla prepei ego episis to bradu den xupnaei katholou trwei kata tis 12 1 para kai xupnaei 6 to prwi......eseis koritsia ta xupnate eseis ana posi ora??

μερικα νεογενητα ειναι νωθρα και ακομα κ αν πεινανε δε διαμαρτυρονται.σαυτη την περιπτωση θα μετρας πανες.αν βρεχει πανω απο 6 πανες κ κανει πανω απο 3 κενωσεις τοτε δε χρειαζεται να το ξυπνας γιατι σημαινει οτι τρωει καλα.επισης οπως ειπα πρεπει τις πρωτες 40 μερες να κανεις απο 8 εως 12 θηλασμους την ημερα για να εχεις την σωστη παραγωγη που χρειαζεται το δικο σου μωρο.

Fire τα ίδια μου ειπανε και μενα.οχι για εγκεφαλικα κυτταρα.οτι πρεπει να κοιμαται τριωρα και ειδικα το βραδυ αν μπορει και πενταωρο.πριν λιγο κοιμηθηκε μιση ωρα και ξυπνησε.

Αφου δεν κατεβαζω γαλα δεν προκειται να γινει ποτε αφθονο.Τωρα μου ειπε να βγαλω με το θηλαστρο για να δω ποσο τρωει γιατι μαλλον κουραζεται οταν του δινω απο το στηθος.Οχι πάνω απο 20 λεπτα σε καθε βυζι μου ειπε και μενα.

ουφ! :(

η απαντηση ειναι η ιδια που εδωσα κ πιο πανω νικχ μου.δε θα μετρας ομως 20λεπτα κ 15λεπτα.μπορει στο ενα γευμα το μωρο να τρωει λαιμαργα κ γρηγορα κ να χορτασει σε 10 λεπτα κ στο επομενο γευμα να τρωει αργα κ να χορτασει σε μιση ωρα!

κοριτσια δεν μπορω να ακουω βλακειες, συμφωνο με τη δημητρα, εμενα και στο μαιευτηριο και ο παιδιατρος μου ειπαν να τρωει οσο θελει κι αν χρειαζεται 23 ωρες το 24 να τις τρωει και ο δικος μου τρωει συνεχεια, αφου σε 20 μερες εχεις παρει 930 γρ., μην ακουτε κανεναν κι αφηστε τα να θηλαζουν οσο αυτα θελουν, για να εχετε γαλα πρεπει να θηλαζουν, το μωρο σας ειναι υπευθυνο για την παραγωγη σας

αυτο ακριβως!

u atrvei oso θελει οποτε θελει στηθος να το εχει. με το θηλαστρο ειναι οσο μπ0οεις να βγαλεις οχι οσο εχεις....

τις εχει κατω αποτο στηθος...στο στερνο...η μικρη τωρα ειναι 4280

ετσι ειναι.μπορει το μωρο να θηλαζει κ να τρωει πχ 100 γραμμαρια ενω με το θηλαστρο να βγαλεις μονο 20!τα γραμμαρια που βγαζει το θηλαστρο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ.ειναι αυτα που το ΔΙΚΟ ΣΟΥ στηθος μπορει με το θηλαστρο να βγαλει.εγω πχ βγαζω με το θηλαστρο και 150 κ 180 γρ.ενω καποια αλλη μπορει να βγαζει μονο 50 ενω οταν θηλαζει το μωρο να πινει 150!

ΜΗ βαζισεστε στο θηλαστρο.

1ον ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η χρηση του τις πρωτες 40 μερες καθως μονο προβλημα στην παραγωγη κ συγχηση θηλων μπορει να δημιουργησει.

2ον θηλαστρο σηνησταται μονο σε περιπτωση υποσιτισμου για να το πινει το μωρο σαν συμπληρωμα μετα τους θηλασμους.υποσυτισμος συμβαινει κυριως σε μικρα μωρα πχ προωρα η σε μωρα που γεννιουνται με μικρο βαρος.κατω των 2600 κ δεν εχουν δυναμη να θηλασουν(καθως το μπιμπερο τρεχει πιο ευκολα)

3ον απαξ κ μαθει μπιμπερο 3 περιπτωσεις υπαρχουν η θα πρεπει ΟΛΗ μερα να ειστε αντληση μιση ωρα ταισμα αλλη μιση ωρα πλυσημο αποστειρωση μπιμπερο κ θηλαστρου αλλη μιση ωρα δηλαδη μιαμιση ωρα κ μολις τελειωσετε ολααα αυτα μεχρι να το αλλαξετε κ να κοιμηθει θα εχει ξαναπεινασει κ φτου κ απο την αρχη!για να κανει ενα γευμα το οποιο θα το εκανε κατα μεσο ορο σε μιση ωρα αν ετρωγε απο το στηθος!Η η δευτερη περιπτωση να αγανακτησετε κ να παρατησετε το θηλασμο κ να δωσετε σκονη.η τριτη κ σιγουρη περιπτωση ειναι ο αποθηλασμος


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα ακολουθώ τις συμβουλες σου! Τωρα κοιμηθηκε παλι μετα απο θηλασμο χωρις συμπλήρωμα.Να δω ποση ωρα θα κανει.

Πήρα ότι υπάρχει να με βοηθησει να γινω καλη αγελαδίτσα.Μέχρι και μπύρα χωρις αλκοόλ.


695caa2bf0.png

86ba1a5ca0.png

Link to comment
Share on other sites

προσεχε μονο για υπερπαραγωγη(πρασινα κακα),να ξερεις οτι η μπυρα φερνει πικρη γευση στο γαλα σου.καλα εκανες κ δεν εδωσες συμπληρωμα!πες μου ποση ωρα κοιμηθηκε εχω απορια κ εγω μαζι με σενα:tongue: αν κανει 2 ωριτσες τοτε μια χαρα ειστε σε καλο δρομο.


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

προσεχε μονο για υπερπαραγωγη(πρασινα κακα),να ξερεις οτι η μπυρα φερνει πικρη γευση στο γαλα σου.καλα εκανες κ δεν εδωσες συμπληρωμα!πες μου ποση ωρα κοιμηθηκε εχω απορια κ εγω μαζι με σενα:tongue: αν κανει 2 ωριτσες τοτε μια χαρα ειστε σε καλο δρομο.

Εσυ φοβασαι και την υπερπαραγωγη! :tongue: Μαλλον αυριο θα σε ενημερωσω αλλιως απο το κουνητο.


695caa2bf0.png

86ba1a5ca0.png

Link to comment
Share on other sites

οκ αντε ευχομαι να κοιμηθει καλα το νινι.να ξερεις παντως οτι μερικα μωρα τρωνε περισσοτερο τα βραδυα οταν δε τρωνε συχνα την ημερα.οποτε φροντησε να μπουκωνεις περισσοτερο την ημερα:tongue:


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...