Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Cafe Δεκέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Καταλαβαίνω απ'ότι λες Honey ότι το μωρό αποφασίζει ποιό μπιμπερό του αρέσει, άσχετο με τι μας αρεσει εμάς. Οπότε μήπως θα πρέπει να πάρω ένα μπιμπερό να υπάρχει και μετά αν του αρέσει του μπεμπιού παίρνω πάλι ίδιο, διαφορετικά αλλάζω και εφαρμόζουμε την τεχνική δοκιμής-σφάλματος μέχρι να βρούμε κάποιο να του αρέσει?

Καλό θα ήταν με μπιμπερό και θηλές, ναι.

Το ίδιο και με τις πιπίλες πιο μετά.

Ολες οι κοπέλες του Αυγούστου το αντιμετωπίσαμε σχεδόν.

Η δικιά μου με τα κίκο πχ δε μπορούσε, πνιγόταν. Με τα νουκ δε ρούφαγε τίποτα. Ενώ σε άλλα μωρά ήταν οκ.

Πάρε 2-3, και βλέπεις.

Εξάλλου τις πρώτες μέρες της προσαρμογής θα υπάρχει όπως και να χει λίγο τρέξιμο παραπάνω. ΑΝ χρειαστεί κάποιος πάει να αγοράσει 2-3 ακόμα.


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Μαριλενακι μου πωπω κοντα ενα κιλο ο μπεμπης σου!!ουαου!

τα υγρα δεν ειναι τιποτα αρκει να μην μυριζουν και να μην σε τσουζει...

τα λεφτα απο το ΙΚΑ μπορεις να τα παρεις και μεχρι μετα απο 3 μηνες μην ανυσηχεις.και το χαρτι για το εργοδοτη το παιρνεις απο οποιοδηποτε ΙΚΑ (επειδη θα παω να παρω και για μενα παιρνω και ενα εξτρα και οταν συναντηθουμε στο δινω No problem). οσο για τον εργοδοτη θα στα δωσει αναγκαστικα γιατι θα σου ζητησει και χαρτι για να δικαιολογησει τις μερες (το χρειαζετε το λογιστηριο για να βγαλει τα ενσημα που πρεπει να πληρωσει ο εργοδοτης).απλα εμενα με καθυστερει στις πληρωμες.Σκεψου δωρο πασχα πηρα...Ιουλη!

εγω περναω επιτροπη στις 23/9.

Link to comment
Share on other sites

Μαριλενα μου να χαιρεσαι τον μπεμπακο σου αντρουλης ολοκληρος!!!

πολυ καλη τιμη ο γιατρος σου σε ιδιωτικο να φανταστω??

Εγω που θα γεννησω σε δημοσιο θα του δωσω απο οσο υπολογιζω σχεδον τα μισα χωρια το δωματιο που θελω να παρω μονοκλινο αν βρω!!120 ευρω/μερα νομιζω οτι αξιζει!!! παντως και εγω θα σε συμβουλευα να κανεις μαθηματα υπαρχουν πολλες γυναικες που ασχετα απο την επισκληρηδιο τα εξυμνουν λενε οτι σε κρατανε ησυχη και αντι να βογκας γιατι (και με την επισκληρηδιο εχεις καποιους πονους) να ανασαινεις ηρεμα και σπρωχνεις που εκεινη την ωρα αυτο χρειαζεται ωστε να μην ταλαιπωρηθουν και τα μωρακια μας και να τελειωσει πιο γρηγορα ο τοκετος!!!

εγω παντως με την επισκληριδιο καισαρικη δεν καταλαβα τιποτα !μετα πονουσε λιγο η τομη αλλα οχι κατι ανυποφορο.

και οσο για την καμπυλη σουπερ τιμες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τις innohep μπορεί να σου τις γράψει και ο οικογενειακός γιατρός (ο παθολόγος που γράφει στην τελευταία σελίδα του βιβλιαρίου του ΙΚΑ). Εγώ σε αυτόν πήγαινα στην αρχή και όλες τις έγκυες που ήμασταν εκεί μας εξυπηρετούσε κατά προτεραιότητα. Παρεμπιπτόντως, τις Innohep τις βρίσκεις εύκολα στο φαρμακείο? Εγώ τους δύο τελευταίους μήνες έχω πάει πολλές φορές γιατί μου τις βρίσκουν λίγες λίγες.

Αφού έχεις ολοκληρώσει τη διαδικασία με τα χαρτιά τα λεφτά από το ΙΚΑ μπορείς να τα πάρεις μέσα σε 6 μήνες. Αλλά επειδή τα λεφτά του ΙΚΑ είναι πολύυυυυυ λίγα (εγώ για 15 μέρες είχα πάρει κάτι παραπάνω από 100 ευρώ) τα υπόλοιπα τα δικαιούσαι από τον εργοδότη και αυτός είναι υποχρεωμένος να σου τα δώσει (μόλις το επιβεβαίωσα και με τον λογιστή μας για να μην σου λέω βλακείες). Οπότε προσωπική μου άποψη είναι να μην του τα χαρίσεις του εργοδότη σου.

Δυστυχως εδω δεν εχουμε οικογενειακο γιατρο(τον δινουν με την εναρξη του βιβλιαριου και εγω οταν μετακομισα απο Αθηνα Ηρακλειο μου ειπαν οτι δεν μπορω να παρω τωρα!)

οσο για τις Inohep οντως εχει ελειψη και ετσι τις παιρνω και εγω σε δυο δοσεις.

οσο για το ικα εχεις δικιο απλα εδω τουλαχιστον που ρωτησα μου ειπαν 3 μηνες.

ΙΚΑ δεν βρισκεις ποτε ποτε ακρη!

Link to comment
Share on other sites

Honey αυτό το bpa εννοούσα!!! έχεις απόλυτο δίκιο σ'αυτά που λες..... αλλά όπως τα μάθουμε τα παιδιά μας!!! αν ζούνε σε ένα αποστειρωμένο περιβάλλον, έτσι θα μάθουν για όλη τους τη ζωή. Παράδειγμα ο ένας ανηψιός μου όταν άρχισε να περπετάει, επειδή έχει σπίτι με κήπο η κουνιάδα μου, όταν έπεφτε κάτω αυτό που έτρωγε, το έπαιρνε και το έτρωγε. μα λίγο χώμα, με σκόνη.... όταν τον προλαβα'ιναμε οκ, αλλά μερικές φορές δεν το παίρναμε χαμπάρι. Μέχρι τώρα ούτε αντιβίωση δεν έχει πάρει.... και είναι 6 χρονών.


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσακια!

Πηγα την Δευτερα και ειδα την μπεμπουλα μου! Φτασαμε τα 1260 γραμμαρια και περιπου 40 εκετοστα!!! γιναμε ολοκληρες κοπελες!

Εβαψα χθες και το δωματιο της και αυριο θα μου περασει και την χρυσοσκονη πανω στο χρωμα. Ελπιζω να γινει καλο!Μολις στεγνωσει καλα θα βαλω και τα αυτοκολλητα/ταπετσαρια το πιθανοτερο ειναι να βαλω την χιονατη με τους 7 νανους.

χθες παρελαβα τα προικια και το καθισμα του αυτοκινητου! Σιγα σιγα ερχονται τα πραγματα και συγκινουμε η χαζομαμα! Χθες παλευαμε ολο το απογευμα με τον αντρα μου να δουμε πως δουλευει το καθισμα, ολοκληρη επιστημη ειναι!!!

Εσεις τι κανετε με τα ψωνια και το δωματιο?

Σας φιλω στην κοιλιτσα!

καλοριζικα να ειναι γερη η μπεμπουλα σας!!!

μολις τελειωσει το δωματιο να μας στειλεις φωτογραφιες!

οσο για το καθισμα δεν μπορεις να φανταστεις ποσες ωρες παλευαμε να το βαλουμε στο αυτοκινητο!χιχιχι!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως με την επισκληριδιο καισαρικη δεν καταλαβα τιποτα !μετα πονουσε λιγο η τομη αλλα οχι κατι ανυποφορο.

Αλλη δόση βάζουν στη καισαρική....

Και στο φυσιολογικό κατά περίπτωση.

Ορός είναι και βάζουν όσο κρίνουν.

Ασχετο, εγώ καμπύλη δεν....

Ούτε πέρσι μου χε ζητήσει.

Τον είχα ρωτήσει και μου χε πει όχι δε χρειάζεται να κάνω.

Θα τον ρωτήσω και φέτος.


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Honey αυτό το bpa εννοούσα!!! έχεις απόλυτο δίκιο σ'αυτά που λες..... αλλά όπως τα μάθουμε τα παιδιά μας!!! αν ζούνε σε ένα αποστειρωμένο περιβάλλον, έτσι θα μάθουν για όλη τους τη ζωή. Παράδειγμα ο ένας ανηψιός μου όταν άρχισε να περπετάει, επειδή έχει σπίτι με κήπο η κουνιάδα μου, όταν έπεφτε κάτω αυτό που έτρωγε, το έπαιρνε και το έτρωγε. μα λίγο χώμα, με σκόνη.... όταν τον προλαβα'ιναμε οκ, αλλά μερικές φορές δεν το παίρναμε χαμπάρι. Μέχρι τώρα ούτε αντιβίωση δεν έχει πάρει.... και είναι 6 χρονών.

Ακριβώς!

Εννοείται στα πρώτα κρίσιμα χρόνια, θα το γλιτώσεις από ό,τι μπορείς, αλλά όχι υστερίες.

Θα ναι χειρότερα μετά....

Εγώ προσωπικά αποφάσισα να στραφώ στην ομοιοπαθητική σαν επένδυση υγείας και για τώρα και για μακροπρόθεσμα, μιας και το κόσμο να τον αλλάξω δυστυχώς δε μπορώ.

Μέχρι στιγμής δεν έχω μετανιώσει. Θα δείξει!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Αλλη δόση βάζουν στη καισαρική....

Και στο φυσιολογικό κατά περίπτωση.

Ορός είναι και βάζουν όσο κρίνουν.

Ασχετο, εγώ καμπύλη δεν....

Ούτε πέρσι μου χε ζητήσει.

Τον είχα ρωτήσει και μου χε πει όχι δε χρειάζεται να κάνω.

Θα τον ρωτήσω και φέτος.

δεν ξερω για το φυσιολογικο τοκετο εγω καισαρικη!

ουπς σορρυ για την Μαργιουλα πηγαινε το θεμα με την καμπυλη Μελακι!

δυο καθισματακια μωρε τι γλυκο!και εμεις δυο θα εχουμε και ηδη συγκινουμε αληθεια!!

οσο για τα μπιμπερο ρωτα τον παιδιατρο αλλα το πιο πιθανο ειναι να σου πει καινουργια γιατι οσο να ναι θα ειναι χρησιμοποιημενα(εκτος αν ειναι καινουργια και εγω εχω 6-7 τελειως αθικτα).

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω τη παιδίατρο, ναι. Ποοοολλά μπιμπερό!

Στο φυσιολογικό βάζουν τον ορό με την επισκληρίδιο και αναλόγως στη πορεία προσθέτουν και αυξομειώνουν. Εμένα πχ μου έβαλαν τη 1η φορά και δε ξαναβαλα γιατί δε προλαβαίναμε. Την έκανα και αρκετά αργά, δε πονούσα.

Ενιωθα κανονικά, περπατούσα κιόλας, αλλά χωρίς πόνο πολύ, μόνο πίεση τρομερή και...δε ξέρω πως να το περιγράψω...κάπως παράξενα! Αλλά και τις συσπάσεις ένιωθα, πότε ερχόταν και έπρεπε να σπρώξω, κανονικά.

Ε, στη καισαρική φαντάζομαι σε μουδιάζουν εντελώς βέβαια!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχως εδω δεν εχουμε οικογενειακο γιατρο(τον δινουν με την εναρξη του βιβλιαριου και εγω οταν μετακομισα απο Αθηνα Ηρακλειο μου ειπαν οτι δεν μπορω να παρω τωρα!)

οσο για τις Inohep οντως εχει ελειψη και ετσι τις παιρνω και εγω σε δυο δοσεις.

οσο για το ικα εχεις δικιο απλα εδω τουλαχιστον που ρωτησα μου ειπαν 3 μηνες.

ΙΚΑ δεν βρισκεις ποτε ποτε ακρη!

Το ΙΚΑ στο ΗΡΑΚΛΕΙΟ δεν παει καλά μου φαίνεται. Προφανώς και μπορείς να αλλάξεις οικογενειακό γιατρό. Τι δηλαδή, θα ανεβαίνεις Αθήνα για ένα κρύωμα?

Και για τα χρήματα αν θυμάμαι καλά το 6μηνο το γράφει στο πίσω μέρος του χαρτιού που συμπληρώνει ο εργοδότης και το ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω τη παιδίατρο, ναι. Ποοοολλά μπιμπερό!

Στο φυσιολογικό βάζουν τον ορό με την επισκληρίδιο και αναλόγως στη πορεία προσθέτουν και αυξομειώνουν. Εμένα πχ μου έβαλαν τη 1η φορά και δε ξαναβαλα γιατί δε προλαβαίναμε. Την έκανα και αρκετά αργά, δε πονούσα.

Ενιωθα κανονικά, περπατούσα κιόλας, αλλά χωρίς πόνο πολύ, μόνο πίεση τρομερή και...δε ξέρω πως να το περιγράψω...κάπως παράξενα! Αλλά και τις συσπάσεις ένιωθα, πότε ερχόταν και έπρεπε να σπρώξω, κανονικά.

Ε, στη καισαρική φαντάζομαι σε μουδιάζουν εντελώς βέβαια!

τιποτα για την ακριβεια δεν ενιωθα με την επισκληριδιο.

σκεψου οτι ποσες ωρες μετα για να με πανε στο δωματιο επειδη δεν μπορουσα να περπατησω απο το μουδιασμα με πηγαν με αναπηρικο καροτσακι!πολυ γελιο!

οταν πηγα να περπατησω επιτελους με κραταγε ο αντρας μου σαν γριουλα!!

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΚΑ στο ΗΡΑΚΛΕΙΟ δεν παει καλά μου φαίνεται. Προφανώς και μπορείς να αλλάξεις οικογενειακό γιατρό. Τι δηλαδή, θα ανεβαίνεις Αθήνα για ένα κρύωμα?

Και για τα χρήματα αν θυμάμαι καλά το 6μηνο το γράφει στο πίσω μέρος του χαρτιού που συμπληρώνει ο εργοδότης και το ΙΚΑ.

ναι 6 μηνες γραφει το χαρτι αλλα οταν πηγε ο αντρας μου να πληρωθει μετα απο 2 μηνες του την ειπαν ενολιγις και οτι μεχρι 3 μηνες....

οσο για τον οικογενειακο γιατρο λεει ειναι μοιρασμενοι ηδη.

ασε εδω γενικα ειναι λιγο καπως......

και για να κανεις εμβολια στο κεντρο μανας και παιδιου πρεπει να παρεις τηλ απο τις 7 το πρωι για να βρεις ραντεβου και αν γιατι ο γιατρος ειναι 1 για όλο τον νομο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...