Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Cafe Δεκέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κορίτσια, έχω διαβάσει όλη την τελευταία σας συζήτηση και προσπαθώ να καταλάβω ποιος είναι ο λόγος της μεταξύ σας έντασης!!

Ο καθένας προσπαθεί να μεγαλώσει το παιδί του και να το διαπαιδαγωγήσει με τον τρόπο που αυτός θεωρεί πιο σωστό.

Δεν υπάρχουν σχολεία για γονείς!!

Οι γονείς μας και οι παππούδες μας και οι προπαππούδες μας δεν διάβασαν βιβλία για να μας αναθρέψουν.Κάποιοι από αυτούς δεν ήξεραν καν γράμματα!!

Τι σπουδές έχει κάνει κάποιος και πόσα πτυχία έχει πού κολλάει στην κουβέντα;

Νόμιζα ότι εδώ λέει ο καθένας τις εμπειρίες του και σα νέες μανούλες μοιραζόμαστε τις κοινές μας εμπειρίες.

Δεν είναι καλό να δημιουργούνται εντάσεις!!

Κι εγώ ξέρω παιδί που κοιμάται με τους γονείς του 10 χρόνια και το έκοψε πρόσφατα και ούτε συναισθηματικά ανάπηρο είναι ούτε προβλήματα έχει

Αυτό το αναφέρω έτσι απλά, γιατί αν καθήσει η καθεμιά να λέει τι ξέρει και τι δεν ξέρει ή τι έχει ακούσει να συμβαίνει, άκρη δεν θα βγει.

Το δικό μου μωρό από την αρχή κοιμάται στο δωμάτιό του

Αλλά το τελευταίο διάστημα για να κοιμηθεί θέλει κουβέντα και αγκαλιά.Το κοιμίζω στο δικό μου κρεβάτι και μετά το μεταφέρω στο δικό του.Αν κλάψει ή αν ξυπνήσει θα σηκωθώ να δω τι τρέχει.Κάποιες φορές θέλει άλλαγμα, κάποιες φορές πεινάει.

Δεν θα βάλω στο παιδί πρόγραμμα γιατί είναι μικρό.Δεν είναι εργάτης σε εργοστάσιο.Κι αν χρειαστεί να το βάλω να κοιμηθεί ανάμεσά μας θα το κάνω.

Ολα αυτά τι σημαίνουν;

Οτι δεν έχω σταθερή γραμμή στην ανατροφή του;

Το παιδί και θα κλάψει και μόνο του θα μείνει και αγκαλιά θα έχει όποτε θέλει

Κι εγώ το εχω αφήσει να κλαιει στην διάρκεια της ημέρας γιατί ήθελε συνέχεια αγκαλιά κι είχα απηυδήσει.Κι εγώ θέλω να εχω χρόνο για τον εαυτό μου και τον άντρα μου και δεν μπορώ, αλλά τι να κάνω

Προς Θεού, δεν είμαστε στρατιώτες!!

Η καθεμιά μας κάνει ό,τι θεωρεί σωστό για το παιδί της και για τον εαυτό της και την δική της ψυχική υγεία.

Αυτό έχω να πω και δεν θα σχολιάσω καμιά μανούλα εδώ αρνητικά σε καμιά περίπτωση.

Θα σημειώσω όμως ότι είναι πολύ κρίμα κάποιοι να παριστάνουν τους ειδήμονες επειδή έτσι τους έχει καρφωθεί...

Ας αφήσουμε τις θεωρίες σε όσους ασχολούνται με την εξελικτική ψυχολογία λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε λυπάμαι καθόλου πάλι....

Θεωρώ ότι είναι απολύτως φυσιολογικό, αναμενόμενο, ενδιαφέρον και ειλικρινές να υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις και εμπειρίες.

Επίσης ξέρω ότι στο γραπτό λόγο πολλές παρερμηνείες γίνονται, δεδομένου ότι αδύνατο ο καθένας να κάτσει να γράψει 15 σελίδες, και αδύνατο ο καθένας να κάτσει να τις διαβάσει κ να τις καταλάβει όπως ο άλλος τις είχε στο μυαλό του.

Αυτό είναι το οποίο εγώ βρίσκω ενδιαφέρον, αν είναι να γράφω κ να διαβάζω μόνο για τα πόσα δόντια έβγαλε το παιδί μου κ πόσα μλ γάλα ήπιε, προσωπικά βαριέμαι. Μου αρέσει πολύ να πηγαίνουν όλες οι κουβέντες για όλα τα θεματα λίγο παραπέρα γιατί έτσι ανοίγουν τα μυαλά μας νομίζω. Και για το λόγο αυτό κάθομαι και ξοδεύω πολύτιμο χρόνο -ο οποίος δεν μου βρίσκεται- για να γράφω και να γράφω αυτά που εγώ θεωρώ χρήσιμα και βοηθητικά, αυτά που γνωρίζω σε κάτι άλλο, για να τα διαβάσουν και άλλοι και ίσως να βοηθηθούν.

Οπως κάνω και γω διαβάζοντας γραφόμενα άλλων.

Και εδώ, και αλλού, και σε βιβλία, και όπου βρω διαθέσιμες πληροφορίες.

Αυτό είναι ένα από τα λίγα καλά της εποχής μας πιστεύω.

Οτι έχουμε τη δυνατότητα να έχουμε πρόσβαση σε πολλές πληροφορίες, σε μόρφωση, σε γνώση, για να κάνουμε τα πράγματα ολοένα καλύτερα. Και να πάμε μπροστά. Και έτσι γίνεται!

Οσο για το σημερινό πχ θέμα, το οποίο είναι γενικά πολύ ζόρικο πάντα και παντού, ό,τι γράφω δεν είναι αυτό που εγώ απαραίτητα κάνω μόνο και μαρέσει.

Γιατί όντως έχω ασχοληθεί και ασχολούμαι, με τη ψυχολογία του παιδιού της νηπιακής ηλικίας. Το σπούδασα και αυτό, δεν το εξάσκησα για άλλους λόγους, με γοητεύει όμως ακόμα, ιδίως τώρα πια που έχω παιδιά.

Και όπως έχω ξαναπεί έχω τη τύχη να έχω στον άμεσο κύκλο μου άτομα επαγγελματίες του χώρου και να λαμβάνω συνέχεια πληροφορίες, να κάνω συνέχεια συζητήσεις και να κουβεντιάζω πολλά πολλά πράγματα.

Και σας διαβεβαιώ

Η μαμά ψυχολόγος δεν εχει το τέλειο και ισορροπημένο παιδί

Η μαμά ψυχολόγος τσακώνεται με τη μαμά της και με τη πεθερά της

Ο μπαμπάς ψυχολόγος δεν περνά τον τέλειο ποιοτικό χρόνο με το παιδί του

Το ζευγάρι ψυχολογων τσακώνεται όπως εγώ με τον άντρα μου

Αυτό θα πει πως ναι, τα περισσότερα είναι σχετικά....αλλά όχι όλα....οι θεωρίες είναι τέλειες....η πράξη όχι....η πράξη όμως που έχει μια βαση πίσω της είναι σαφώς καλύτερη....τέλεια ποτέ....


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καλησπερα

θα συμφωνησω με την κλεοπατρα οτι καλο ειναι να εκφραζονται οι διαφορετικες αποψεις και για αυτο ειμαστε αλλωστε εδω για να τα συζηταμε ολα.

Φανταζομαι οτι καμια μας εδω μεσα ουτε ειδημων το παιζει ουτε εχει καμια διαθεση να κρινει καποια αλλη. Ολες τις προσωπικες μας αποψεις καταθετουμε την προσωπικη μας εμπειρια και πρακτικη και η καθεμια φιλτραρει αυτα που ακουει και κραταει αυτα που τις κανουν.......


[IMG]http://lbyf.lilypie.com/6QhFp3.png?TWzLZ8D5[/IMG]
[IMG]http://lpmf.lilypie.com/K4Sgp2.png?UYTvmZAf[/IMG]
[IMG]http://lb3f.lilypie.com/Qk1Hp3.png?V2xKCBPp[/IMG]
Link to comment
Share on other sites

Και για να κλείσω βραδιάτικα, και να πάω να κοιμηθώ λιγουλάκι μετά από αυτή τη δύσκολη για μένα μέρα, σας παραθέτω 2 μικρά και όμορφα άρθρα της Στέλλας από το Asteraki τα οποία μιλάνε βασικά για το babywearing αλλά νομίζω βρίσκουν εφαρμογή σε τόσα μα τόσα πολλά τελικά!

Υπέροχα!

http://asterakislings.blogspot.com/2011/11/blog-post_08.html

http://asterakislings.blogspot.com/2008/11/blog-post_10.html


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως το θεμα υπνος ειναι πραγματικα για καποιους πονεμενη ιστορια.....Εμεις τωρα τον τελευταιο μηνα που τους ειχαμε και τους δυο αρρωστους και ξυπναγαν τακτικα και εναλλαξ μεσα στη νυχτα τα παιξαμε πραγματικα. Δεν μπορω να φανταστω πως θα ηταν να ειμαι καθε βραδυ στο ποδι ολη νυχτα και αυτο για χρονια. Σιγουρα παντως θα προσπαθουσα να κανω κατι. Ειμαι μαλλον πολυ τυχερη με τα αγορακια μου που δεν με ξενυχτανε.....

Θα συμφωνησω παντως με την Αγγελικη στο οτι ενας καλος υπνος ειναι απαραιτητος για τη σωστη ψυχοκινητικη αναπτυξη του παιδιου. Σκεφτειτε εμας πως ειμαστε αν δεν εχουμε κοιμηθει ενα βραδυ και οχι ολοκληρους μηνες σερι....


[IMG]http://lbyf.lilypie.com/6QhFp3.png?TWzLZ8D5[/IMG]
[IMG]http://lpmf.lilypie.com/K4Sgp2.png?UYTvmZAf[/IMG]
[IMG]http://lb3f.lilypie.com/Qk1Hp3.png?V2xKCBPp[/IMG]
Link to comment
Share on other sites

Για πειτε μου την γνωμη σας... Πηρα σημερα κατι παντοφλιτσες απο το τζαμπο (σημειωτεων δεν ψωνιζω ποτε ρουχα κτλ απο εκει εχω κολλημα...) ειναι σαν μποτακια...ερωτηση..δεν τα παταει πολυ καλα να τυ τα βγαλω μην δημιουργησει προβλημα στο περπατημα;

Αγγελικη εγω παντα στα παιδια δινω ιδιαιτερη σημασια στα παπουτσια και τις παντοφλες. Δηλαδη ενω στα ρουχα μπορει να παρω και κατι πιο δευτερο στα παπουτσια ποτε γιατι ειναι μικρα και επηρεαζουν το περπατημα τους.Αν δεν παταει το ποδι καλα ενω με παπουτσια περπαταει καλα θα τις εβγαζα...


[IMG]http://lbyf.lilypie.com/6QhFp3.png?TWzLZ8D5[/IMG]
[IMG]http://lpmf.lilypie.com/K4Sgp2.png?UYTvmZAf[/IMG]
[IMG]http://lb3f.lilypie.com/Qk1Hp3.png?V2xKCBPp[/IMG]
Link to comment
Share on other sites

Καλα θα κανεις να συμφωνησεις με οποια θελεις αλλα δεν καταλαβα για πια σχολη λες; Δηλ εγω ειμαι αλλης σχολης; Κριμα γιατι μαζι μιλαμε αλλα χωρια καταλαβαινομαστε... Ποιος ειπε οτι δεν ειναι απολυτα φυσιολογικο να ξυπνανε τα παιδια μας σ αυτην την ηλικια; Εγω;;; Διαβασε λιγο πιο προσεκτικα κμθα δεις πως κ το δικο μου ξυπναει και πηγαινω καθε φορα κ το περνω αγκαλια. Αυτο που ειπα ομως επισης ειναι οτι εχει μαθει να αποκοιμαται μονο του στην πλειοψηφια κ αυτο δεν το εμαθε ετσι απλα...προσπαθησε κ εκεινος κνεγω μαζι του!!! Αυτο εννοουσα να νιωσει η μανα αβολα...γιατι δεν μου αρεσε καθολου που εκλαψε για 2 βραδια προκειμενου να μαθει αλλα εβλεπα οτι αυτο ειχε αναγκη να κοιμαται Και μονος του.

Λες για το αγορακι που ειναι 9 χρονων κμκοιμαται στο κρεββατι των γονιων του; Αν το γνωριζες απο κοντα θα το ελεγες κ εσυ δυστηχως κ με στεναχωρει πολυ γιατι το ξερω καλα...

Φυσικα κ δεν ειναι ολα τα παιδια ιδια επιμενω να λεω πως ολα τα παραπανω τα πιστευω αλλα παντα για το δικο μου το παιδι κ την ιδιοσυγκρασια του!!

Ασχετο αλλα παρολο που δεν θηλαζω ο μικρος μου απο νεογεννητο ως τωρα σχεδον παντα κοιμαται με το τελευταιο γαλα μας αγκαλια και με χαδια....δεν καταλαβαινω τι λετε ωρες ωρες αληθεια..

Ειμαι σιγουρη απολυτα οτι ολες οι μανουλες εδω μεσα κανουμε οτιιιιι καλυτερο κ ακομα παραπανω περναει απο το χερι μας για την ευτυχια των παιδιων μας δεν ξερω αληθεια γιατι καποια πραγματα παρερμηνευονται...ισως να μην εκφραζομαι σωστα τι να πω...

Με καλη διαθεση παντα.....

Χμμμ...Εγώ δεν ήθελα να τσατίσω κανέναν και μάλλον το έκανα...Αγγελική μου ειλικρινά δεν σε κρίνω για το τι μεθόδους ακολουθείς με το μωράκι σου,δεν έίχα καμία διάθεση να το κάνω και δεν το εκανα,και χίλια μπράβο στον μικρούλη σου που έμαθε να αποκοιμιέται μόνος του.Θεώρησα όμως τους χαρακτηρισμούς "συναισθηματικά ανάπηρος" και "κλίμα αναρχίας" βαρείς και άδικους για εμάς που δεν μας ταιριάζει η μέθοδος του ελεγχόμενου κλάμματος,και έπρεπε να το πω.Όσο για το σχολή,εννοούσα "σχολή".Εντός εισαγωγικών.Οτι δηλαδή κι εγώ δεν συμφωνώ και δεν εφαρμόζω τη μέθοδο αυτή.Στο δικό μου παιδί.Τίποτα περισσότερο!


hMt4p2.png

CvxKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια, έχω διαβάσει όλη την τελευταία σας συζήτηση και προσπαθώ να καταλάβω ποιος είναι ο λόγος της μεταξύ σας έντασης!!

Ο καθένας προσπαθεί να μεγαλώσει το παιδί του και να το διαπαιδαγωγήσει με τον τρόπο που αυτός θεωρεί πιο σωστό.

Δεν υπάρχουν σχολεία για γονείς!!

Οι γονείς μας και οι παππούδες μας και οι προπαππούδες μας δεν διάβασαν βιβλία για να μας αναθρέψουν.Κάποιοι από αυτούς δεν ήξεραν καν γράμματα!!

Τι σπουδές έχει κάνει κάποιος και πόσα πτυχία έχει πού κολλάει στην κουβέντα;

Νόμιζα ότι εδώ λέει ο καθένας τις εμπειρίες του και σα νέες μανούλες μοιραζόμαστε τις κοινές μας εμπειρίες.

Δεν είναι καλό να δημιουργούνται εντάσεις!!

Κι εγώ ξέρω παιδί που κοιμάται με τους γονείς του 10 χρόνια και το έκοψε πρόσφατα και ούτε συναισθηματικά ανάπηρο είναι ούτε προβλήματα έχει

Αυτό το αναφέρω έτσι απλά, γιατί αν καθήσει η καθεμιά να λέει τι ξέρει και τι δεν ξέρει ή τι έχει ακούσει να συμβαίνει, άκρη δεν θα βγει.

Το δικό μου μωρό από την αρχή κοιμάται στο δωμάτιό του

Αλλά το τελευταίο διάστημα για να κοιμηθεί θέλει κουβέντα και αγκαλιά.Το κοιμίζω στο δικό μου κρεβάτι και μετά το μεταφέρω στο δικό του.Αν κλάψει ή αν ξυπνήσει θα σηκωθώ να δω τι τρέχει.Κάποιες φορές θέλει άλλαγμα, κάποιες φορές πεινάει.

Δεν θα βάλω στο παιδί πρόγραμμα γιατί είναι μικρό.Δεν είναι εργάτης σε εργοστάσιο.Κι αν χρειαστεί να το βάλω να κοιμηθεί ανάμεσά μας θα το κάνω.

Ολα αυτά τι σημαίνουν;

Οτι δεν έχω σταθερή γραμμή στην ανατροφή του;

Το παιδί και θα κλάψει και μόνο του θα μείνει και αγκαλιά θα έχει όποτε θέλει

Κι εγώ το εχω αφήσει να κλαιει στην διάρκεια της ημέρας γιατί ήθελε συνέχεια αγκαλιά κι είχα απηυδήσει.Κι εγώ θέλω να εχω χρόνο για τον εαυτό μου και τον άντρα μου και δεν μπορώ, αλλά τι να κάνω

Προς Θεού, δεν είμαστε στρατιώτες!!

Η καθεμιά μας κάνει ό,τι θεωρεί σωστό για το παιδί της και για τον εαυτό της και την δική της ψυχική υγεία.

Αυτό έχω να πω και δεν θα σχολιάσω καμιά μανούλα εδώ αρνητικά σε καμιά περίπτωση.

Θα σημειώσω όμως ότι είναι πολύ κρίμα κάποιοι να παριστάνουν τους ειδήμονες επειδή έτσι τους έχει καρφωθεί...

Ας αφήσουμε τις θεωρίες σε όσους ασχολούνται με την εξελικτική ψυχολογία λοιπόν

Good point.


hMt4p2.png

CvxKp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μπήκα χτές βιαστικά για να ευχηθώ στη Κρίστυ μας και διαβάζω σήμερα τόσα μυνήματα...τι έγινε εδώ βρέ κορίτσια...χαμός...

μου φαίνεται ότι όλες μας έχουμε ακούσει τόσες συμβουλές από ένα

σωρό κοσμό για το πώς θα κοιμίζουμε τα παιδιά μας που είμαστε μέχρι εδώ.

και ξεσπάμε μεταξύ μας...εγώ πάντως έχω μπουχτίσει ακούγοντας άλλες

μαμάδες πιο έμπειρες να με κατευθύνουν

αλλά δεν νευριάζω

ίσα ίσα μ'αρέσει να ακούω διαφορετικές γνώμες

από περιέργεια κιόλας

ακούω αλλά στο τέλος

κάνω αυτό που πιστεύω εγώ ότι έχει ανάγκη το παιδάκι μου

αυτό κάνουμε όλες εξάλλου

εγώ νομίζω ότι δεν διαφωνούμε

είμαστε κατά βάθος της ίδιας σχολής

και αυτή η σχολή λέγεται

ΑΚΟΎΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ

Θεωρίες υπάρχουν πολλές αλλά όλες παρουσιάζουν ένα σωρό

διαφορετικούς τρόπους για να κοιμίσεις το παιδί σου

Σαν τις θρησκείες ένα πράγμα αλλά να μην φανατιζόμαστε τόσο:wink:

co bedding, co sleeping, non cry sleep solution, ελεγχόμενου κλάματος κτλ.

κάποια από αυτές ή και καμία αυτές ταιριάζει και στο παιδί μου

κάθε μαμά έχει βρεί το δικό της τρόπο να κοιμίζει το παιδί της

διάβασε, συζήτησε, άκουσε το παιδάκι της και διάλεξε αυτή

τον καλύτερο τρόπο για το παιδί της γιατί κάθε μανούλα ξέρει

με ποιό τρόπο κοιμάται καλύτερα το παιδάκι της

και δεν χρειάζεται κανέναν να την κρίνει και της κάνει υποδείξεις

αλίμονο

είναι σωστό που υπάρχουν τόσες διαφορετικές μέθοδοι ύπνου

αν κοιμόντουσαν όλα τα παιδάκια με έναν τρόπο αυτό θα ήταν το λάθος

καμία θεωρία δεν είναι απόλυτα σωστή και απόλυτα λάθος κατά τη γνώμη μου...κι όποια διάλεξα εγώ είναι γιατί αυτή ταιριάζει στο παιδί μου

και στο τρόπο σκέψης μου δεν σημαίνει ότι είναι η καλύτερη για όλους...

αλλα είναι η καλύτερη για μένα...

και όποια θεωρία δεν ακολούθησα εγώ είτε γιατί

δεν ήθελα είτε γιατί δεν μπόρεσα είτε γιατί το παιδάκι μου δεν με άφησε

δεν σημαίνει ότι είναι λάθος


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να είμαστε απόλυτοι στις απόψεις μας

αλλά σε ότι κάνουμε εμείς

και όχι σ'αυτά που κάνουν οι άλλοι

και για την ιστορία

εγώ τον κοιμίζω στο διπλο κρεβάτι μας

και είναι η καλύτερη ώρα της ημέρας μας

ξαπλώνουμε με χαρά

κοιταζόμαστε, κάνουμε γκριμάτσες, γελάμε, γαργαλιόμαστε,

φιλιόμαστε, διαβάζουμε το παραμυθάκι μας αγκαλίτσα, του δίνω το γαλατάκι του...και μετά χαλαρώνουμε χαιδεύουμε ο ένας τα μαλλιά του άλλου, λέμε πόσο πολύ ο ένας αγαπάει τον άλλο

εγώ με το στόμα κι εκείνος με τις ματάρες του που με κοιτάζουν με λατρεία...και μετά κλείνει τα ματάκια του και τον παίρνει ο ύπνος

με ένα χαμόγελο στο στόμα...

τον χαζεύω συγκινημένη κάθε μέρα κανά τέταρτο ή και μισάωρο μετά

(πολλές φορές στεναχωριέμαι αν κοιμηθεί πολύ γρήγορα γιατί δεν τον

χόρτασα)

τον κοιτάζω που κοιμάται ευτυχισμένος και παίρνω ενέργεια....

μετά τον μεταφέρω στην κούνια του και σηκώνομαι να κάνω

τις δουλειες μου...αργότερα ξαπλώνουμε με το σύζυγο...

επίσης να πώ ότι μέχρι να σαραντίσει κοιμόμασταν αγκαλίτσα

και είχα εκτοπίσει το σύζυγο (είχα τόσο άσχημη ανάρρωση από τα ράματα που θήλαζα μόνο ξαπλωμένη)

αλλά από 2 μηνών τον πήγα

στη κούνια του στο δωμάτιο του και το δέχτηκε εύκολα

αν ξυπνήσει την νύχτα εννοείται ότι τον παίρνω στο κρεβάτι μας

για να ξανακοιμηθεί (δηλαδή αμέσως) και τον επιστρέφω στην κούνια του

τώρα τελευταία δεν πολυξυπνάει κι αν το κάνει με μια πιπίλα

δεν τον σηκώνω κάν

και εννοείται ότι έχει κοιμηθεί αναμεσά μας σε δύσκολες νύχτες

εμείς βέβαια μένουμε άυπνοι γιατί κάνει ανήσυχο ύπνο

και όλο κλωτσιές κουτουλιές και σφαλιάρες τρώμε:lol:

οπότε δεν το προτιμούμε

είναι ανέφικτο το co bedding στη δική μας περίπτωση

και ως μανούλα που θήλασε ενιάμιση μήνες έχω να πώ ότι το

co bedding ξεκίνησε περισσότερο όταν έκοψα το θηλασμό

ο καθένας μπορεί να λέει τη γνώμη του αλλά ας μην γινόμαστε κακές

αυτά από μια μανούλα που δουλεύει αρκετές ώρες την ημέρα

και της λείπει πολύ το παιδάκι της....


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Ειρήνη ημίν και υμίν

:P

καλό είναι να είμαστε απόλυτοι στις απόψεις μας

αλλά σε ότι κάνουμε εμείς

και όχι σ'αυτά που κάνουν οι άλλοι

συμφωνώ απόλυτα

και για την ιστορία

εγώ τον κοιμίζω στο διπλο κρεβάτι μας

και είναι η καλύτερη ώρα της ημέρας μας

ξαπλώνουμε με χαρά

κοιταζόμαστε, κάνουμε γκριμάτσες, γελάμε, γαργαλιόμαστε,

φιλιόμαστε, διαβάζουμε το παραμυθάκι μας αγκαλίτσα, του δίνω το γαλατάκι του...και μετά χαλαρώνουμε χαιδεύουμε ο ένας τα μαλλιά του άλλου, λέμε πόσο πολύ ο ένας αγαπάει τον άλλο

εγώ με το στόμα κι εκείνος με τις ματάρες του που με κοιτάζουν με λατρεία...και μετά κλείνει τα ματάκια του και τον παίρνει ο ύπνος

με ένα χαμόγελο στο στόμα...

τον χαζεύω συγκινημένη κάθε μέρα κανά τέταρτο ή και μισάωρο μετά

(πολλές φορές στεναχωριέμαι αν κοιμηθεί πολύ γρήγορα γιατί δεν τον

χόρτασα)

τον κοιτάζω που κοιμάται ευτυχισμένος και παίρνω ενέργεια....

μετά τον μεταφέρω στην κούνια του και σηκώνομαι να κάνω

τις δουλειες μου...αργότερα ξαπλώνουμε με το σύζυγο...

...

Αυτό που ζω κάθε βράδυ κι εγώ με το αγοράκι μου έτσι θα το περιέγραφα ακριβώς chrimai

Link to comment
Share on other sites

προκάλεσα θύελλα αντιδράσεων και ξεκόλλησε λίγο το φόρουμ μας και πήρε ζωή!!!!!!! χαχαχαχαχαχαχα

η αλήθεια είναι οτι κανόνας δεν υπάρχει στα παιδιά. ή μάλλον υπάρχει' αυτός που πιστεύει οτι είναι καλός κ σωστός για το παιδί του ο κάθε γονιός. επειδή λοιπόν εγώ πιστευω οτι κάπου πάω να χάσω το παιχνίδι με το θέμα του ύπνου και της αγκαλιάς, ζήτησα να διαβάσω αυτό το βιβλίο που για άλλους είναι σκουπίδι κ για αλλους είναι σωτήριο. δεν σημαίνει οτι προσκυνω ούτε την μία άποψη ούτε την άλλη. θα κρίνω εγώ τι είναι σωστό και τι θα κάνω. από την άλλη δεν είναι κακό να ενημερωθώ και όπως έχω πει και πιο πάνω, θα φιλτράρω και θα κρατήσω αυτά που θέλω και μ'αρέσουν και με βόλευουν στην τελική.

και φυσικά είμαι υποστηρικτής της κουβέντας και των απόψεων αλλά τελικά κάνω αυτό που θέλω εγώ!!!! και για παράδειγμα (για να ξεφύγουμε από αυτό το θέμα) έχω μια γειτόνισα πολύ καλή κοπέλα με 2 παιδιά και γενικώς τα λέμε πολύ τελευταία. της είπε λοιπόν ο άντρας μου οτι η Αγγελική έχει μύξες και του είπε οτι η ίδια στα δικά της καθόταν 1 ώρα από πάνω και έβγαζε τις μύξες τους. όταν ήρθα λοιπόν στο μαγαζί μου είπε να της πάω την μικρή να της ρουφήξει η ίδια τις μύξες αλλά (μου λέει) θα την λυπηθείς!!!!! την αγαπάω, την εκτιμάω, την λατρεύω αλλά το δικό μου το παιδί θα το κάνω μόνο εγώ να κλαίει!!!!!!!!!!!!! δεν ανέχομαι και δεν δέχομαι κανέναν άλλο να κάνει το παιδί μου να κλάψει έστω και για πλάκα!!!!!! τα πήρα τόσο πολύ απο'κεινη την ώρα........ θα μου πείτε γιατί, πολύ απλά δεν θα την πας. ναι, και εγώ μαζί σας, αλλά κανένας δεν μπορεί να πει σε μια μάνα "θα το λυπηθείς" και αυτή θα το δεχτεί. θα βγάλω τα νύχια μου κ θα τους βγάλω τα μάτια!!!!!!! τελοσπάντων απλά ήθελα να το πω για να μου φύγει η οργή από μέσα μου!!!!!

όσο αφορά τις παντόφλες Αγγελικούλα εγω τις πλήρωσα 23 παρακαλώ!!! έχουν όμως μέσα καμάρα για την ανατομία και επειδή τις πατάει πρέπει να είναι καλές!!!! γνώμη μου βέβαια!!!!


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...