Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Δεκέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

zounitsa εγω το ειχα αγορασει στο παρελθον το κοιμησου παιδι μου και δεν το χρησιμοποιησα ποτε γιατι δεν το χρειαστηκα. Ωστοσο αυτο που εχω κρατησει απο αυτο ειναι η συγκεκριμενη ρουτινα που ακολουθω καθε μεσημερι και βραδυ πριν τα βαλω για υπνο, η οποια πιστευω οτι τα βοηθαει να εγκληματιστουν καλυτερα σε αυτο που θα ακολουθησει δηλαδη τον υπνο. Αν και σου ξαναλεω δεν χρειαστηκε ποτε να εφαρμοσω την μεθοδο με τα κλαματα. Αν θες στο στελνω αφου πρωτα καταφερω και το ξεθαψω!


[IMG]http://lbyf.lilypie.com/6QhFp3.png?TWzLZ8D5[/IMG]
[IMG]http://lpmf.lilypie.com/K4Sgp2.png?UYTvmZAf[/IMG]
[IMG]http://lb3f.lilypie.com/Qk1Hp3.png?V2xKCBPp[/IMG]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

κορίτσια μου σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση!!!! και εγώ ακολουθώ ρουτίνα μπάνιο-γάλα-μεγάλο ύπνο. βέβαια λόγω της παλινδρόμησης που είχε μικρή και λόγω του ότι κοιμάτε την ώρα που πίνει γάλα, έχει μάθει να κοιμάτε στην αγκαλιά. απλά θέλω να του ρίξω μια ματιά να δω πια τι γράφουν. μίλησα με την Αγγελική και θα σας πω, μάλλον θα το έχει και θα μου το στείλει. θα σας πω όμως.

μωρέ δεν ξέρω τι της φταίει, αλλά κάθε βράδυ ξυπνάει. εύχομαι να είναι φάση δοντιών-αρρώστιας-ηλικίας και σε λίγο να το ξεπεράσει.... τώρα θα μου πείτε "εδώ εμείς ξενυχτάμε όλη νύχτα.." αλλά το έχω ξαναπει, με έχει κακομάθει γιατί μέχρι πριν κανα μήνα κοιμόταν σερί. θα δείξει.... πάντως σας ευχαριστώ!!!


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!

Αυτόν τον καιρό τρέχω με τη δουλειά να προλάβω κάτι προθεσμίες και δεν προλαβαίνω να διαβάσω τα νέα σας (είναι και πολλά πολλά!)

Ελπίζω να είστε όλες καλά.

Zounitsa έχεις pm

Φιλιάαααααααααα

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση!!!! και εγώ ακολουθώ ρουτίνα μπάνιο-γάλα-μεγάλο ύπνο. βέβαια λόγω της παλινδρόμησης που είχε μικρή και λόγω του ότι κοιμάτε την ώρα που πίνει γάλα, έχει μάθει να κοιμάτε στην αγκαλιά. απλά θέλω να του ρίξω μια ματιά να δω πια τι γράφουν. μίλησα με την Αγγελική και θα σας πω, μάλλον θα το έχει και θα μου το στείλει. θα σας πω όμως.

μωρέ δεν ξέρω τι της φταίει, αλλά κάθε βράδυ ξυπνάει. εύχομαι να είναι φάση δοντιών-αρρώστιας-ηλικίας και σε λίγο να το ξεπεράσει.... τώρα θα μου πείτε "εδώ εμείς ξενυχτάμε όλη νύχτα.." αλλά το έχω ξαναπει, με έχει κακομάθει γιατί μέχρι πριν κανα μήνα κοιμόταν σερί. θα δείξει.... πάντως σας ευχαριστώ!!!

Αννουλι μου χαρηκα παρααααα πολυυυυυυ που σε ακουσα live!!!! Μιλαμε εχειςμια φωνη σουπερρρρ!!! Τελικα για αλλη μια φορα εχω να πω οτι η πρωτη εντυπωση που αποκομιζεις απο τον αλλο συνηθως ειναι η σωστη..σπανια μου εχει τυχει να συμπαθησω καποιον απο εδω κ απο κοντα να μην ισχυει το ιδιο!!!

Αχ αχ αχ να μην ειμασταν πιο κοντα γμτ...μου φαινεται καποια φαση θα παρω τον μικρο κ θα κανουμε εκδρομη χιχιχιχιιχχι

Οτι θελεις ξερεις...παρε με τηλ θα ειμαι εδω οτι χρειαστεις μακιααααα


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες!

Αυτόν τον καιρό τρέχω με τη δουλειά να προλάβω κάτι προθεσμίες και δεν προλαβαίνω να διαβάσω τα νέα σας (είναι και πολλά πολλά!)

Ελπίζω να είστε όλες καλά.

Zounitsa έχεις pm

Φιλιάαααααααααα

Που εισαι φιλεναδουλα μου γλυκεια;;; Εχω παθει στερησηηηηηηηη!!!! Ευτυχως που θα τα πουμε οικογενειακως την Κυριακη γιατι του Λεωνιδα του λειπει ο bff μας(best friends for ever)!!!


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ααα Αννουλα ξεχασα να σου πω...πηρα το Ολυμπος βιολογικο που μου ειπες..ξεκινησα να το τρωω και τσουπ να σου κ ο Λεωνιδας να ζητιανευει χαχαχχαχα του δινω μια κουταλια κ λεω απο μεσα μου τωρα θα μου το φτυσει...αμ δε...μπορει να ξυνισε λιγο το μουτρακι του αλλα

Ξαναηρθε κ για αλλη μια κουταλια!!!! Συγκλονιστικο...εφαγε λιγο γιαουρτι!!! Μπραβο κοριτσακι ευχαριστω πολυ!!!!! Ααα κ μεταξυ μας τα μπιλακια δεν παιζονται ετσι; Τα τσακισα πριν απονλιγο...βλεπεις τα κρατησα για σνακ τρομαρα μου...


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτά τα σκαμπανεβάσματα στις συνήθειες των παιδιών υπάρχουν συνέχεια, και βασικά είναι ανησυχητικό να μην υπάρχουν!

Δεν είναι -ή δε θα πρεπε να είναι- κουρδισμένα μηχανηματάκια τα μωρά μας! Αλίμονο!

Εσύ Ζουνίτσα κάθε βράδυ σερί ξερή κοιμάσαι? Μπα.....Απλά μάλλον εχεις μαθει να ξανακοιμάσαι μόνη σου κάποια στιγμή.....άλλες φορές εύκολα άλλες δύσκολα.....ε τα παιδάκια ακόμα είναι πολύυυυυυυ μικρά.....θα το μάθουν και αυτά!

Οι δασκάλες κ η παιδοψυχολόγος στο σχολείο αυτό μας έλεγαν τις προάλλες....πόσο ανησυχούν όταν βλέπουν παιδάκια, νήπια, πολύ σταθερά και τέλοσπάντων αδιαμαρτύρητα....κ να χαιρόμαστε για τα σκαμπανεβάσματα των παιδιών μας σε όλους τους τομείς.....απλά εμείς να μαστε σταθεροί για να μη τα μπερδεύουμε κ να νιώθουν ασφάλεια οπότε θα ξαναγυρνάνε στο "σωστό"

Εριξα μια ματιά επί τη ευκαιρία στα βιβλία μου, τελικά μακράν το καλύτερο είναι το No cry sleep solution, και αυτό για τα μωρά κ αυτό για τα νηπια, και ειλικρινές και ανθρώπινο και επιστημονικά δεδομένα και καλύπτει τα παντα.

Αν είστε οκ με αγγλικά αξίζει το κόπο.

Αύριο επισήμως δηλώνω τη παραίτησή μου στη πρώην μου πλέον δουλειά...

Δύσκολη απόφαση.....αν και πρακτικά δεν υπάρχει άλλη επιλογή, παραμένει δύσκολη απόφαση να αφήσω μια τόσο καλή δουλειά που με κόπο κατέκτησα....

Να ναι καλά η χώρα που ζούμε....που δε μου επιτρέπει να πάω να δουλέψω γιατί....δε μου φτάνουν τα λεφτά!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

http://to-gamato.blogspot.com/2011/11/blog-post_8735.html?spref=fb

Καλα μιλαμε κοριτσια ελιωσα στο γελιο διαβαστε το θα σας φτιαξει το κεφι!!!!!!

Καλό καλό

στα λέει όλα μαζεμένα κ κάπως σου ρχεται!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ αυτά τα σκαμπανεβάσματα στις συνήθειες των παιδιών υπάρχουν συνέχεια, και βασικά είναι ανησυχητικό να μην υπάρχουν!

Δεν είναι -ή δε θα πρεπε να είναι- κουρδισμένα μηχανηματάκια τα μωρά μας! Αλίμονο!

Εσύ Ζουνίτσα κάθε βράδυ σερί ξερή κοιμάσαι? Μπα.....Απλά μάλλον εχεις μαθει να ξανακοιμάσαι μόνη σου κάποια στιγμή.....άλλες φορές εύκολα άλλες δύσκολα.....ε τα παιδάκια ακόμα είναι πολύυυυυυυ μικρά.....θα το μάθουν και αυτά!

Οι δασκάλες κ η παιδοψυχολόγος στο σχολείο αυτό μας έλεγαν τις προάλλες....πόσο ανησυχούν όταν βλέπουν παιδάκια, νήπια, πολύ σταθερά και τέλοσπάντων αδιαμαρτύρητα....κ να χαιρόμαστε για τα σκαμπανεβάσματα των παιδιών μας σε όλους τους τομείς.....απλά εμείς να μαστε σταθεροί για να μη τα μπερδεύουμε κ να νιώθουν ασφάλεια οπότε θα ξαναγυρνάνε στο "σωστό"

Εριξα μια ματιά επί τη ευκαιρία στα βιβλία μου, τελικά μακράν το καλύτερο είναι το No cry sleep solution, και αυτό για τα μωρά κ αυτό για τα νηπια, και ειλικρινές και ανθρώπινο και επιστημονικά δεδομένα και καλύπτει τα παντα.

Αν είστε οκ με αγγλικά αξίζει το κόπο.

Αύριο επισήμως δηλώνω τη παραίτησή μου στη πρώην μου πλέον δουλειά...

Δύσκολη απόφαση.....αν και πρακτικά δεν υπάρχει άλλη επιλογή, παραμένει δύσκολη απόφαση να αφήσω μια τόσο καλή δουλειά που με κόπο κατέκτησα....

Να ναι καλά η χώρα που ζούμε....που δε μου επιτρέπει να πάω να δουλέψω γιατί....δε μου φτάνουν τα λεφτά!

Εννοειται καλε οτι τα παιδια δεν ειναι κουρδισμενα ρομποτακια και δεν θελουμε να ειναι!!! Ειμαστε ανθρωποι και αυτα τα μικρα μας ανθρωπακια με τις αδυναμιες, τις κακοκεφιες και οτι αλλο συνεπαγετε!!! Βεβαια αλλο τα σκαμπανευσματα και αλλο κακες συνηθειες που οφειλονται κυριως σε ξεροκεφαλιες και διαφορεσ πεποιθησεις ενηλικων. Πιστευω ακραδαντα οτι καθε μανουλα μεσα της ξερει το παιδι της πολυ καλα και αναγνωριζει τα σημαδια που της δινει καθε φορα ετσι ωστε να ξερει πως να τ βοηθησει!

Σχετικα με το no cry επειδη το εχω διαβασει και αυτο αν μου επιτρεπετε να πω την γνωμη μου..ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο..επισης εχει μακροπροθεσμα και δυστηχως οχι σιγουρα αποτελεσματα...ακομα για να υπαρξει πιθανοτητα επιτυχιας κ λογος υπαρξης της θεωριας αυτης πρεπει να εφαρμοστει απο νεογεννητο, οποτε καποιος αν θελει να βελτιωσει καπως την ποιοτητα υπνου υ παιδιου του τωρα θεωρω οτι θα ειναι αρκετα δυσκολο! Παρεπιπτοντως επειδη εχω διαβασει και ο βιβλιο του Παπαβεντζη ο οποιος ειναι οντως αξιολογος επιστημονας, στην ενοτητα του πως βελιωνονται τα προβληματα υπνου αναφερει ως μεθοδο το ελεγχομενο κλαμα το οποιο θεωρω και γνωριζω οι εχει αποτελεσματα! Ενας λογος παραπανω που το υποστηριζει ενας ανθρωπος ο οποιος με βρισκει καθολα συμφωνη με την γονεικη που αναφερει!!

Οσο για την δουλεια...σιγουρα δεν ειναι ευκολο ολο αυτο και σε καταλαβαινω...βλεπεις δεν ημουν παντοτε χαρωπη νοικοκυρα..κρατουσα ολοκληρο τμημα στην ναυτιλια κ πιστεψε με ηταν μεγαλο πακετο αλλα πιστευω οτι σου παει πολυ αυτο που ξεκινησες και μην πισογυρισεις τωρα!!! Go go go!!!!


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια είμαι πολύ υπερήφανη που ανοίξαμε πάλι διάλογο για παιδάκια όπως πέρσυ!!!! "οι παλιές" χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχα

Αγγελικούλα μου και εγώ χάρηκα που μιλήσαμε και ομολογώ οτι είσαι πολύ ψαγμένη...!! μπράβο σου!!!! ευχαριστώ για το κοπλιμάν της φωνής!! χαχαχα και εννοείται οτι σας περιμένουμε τρίπολη ή οπως είπα και στο βελισάκι πάμε στη μέση. Κόρινθο. όσο αφορά το γιαούρτι και εγώ σώθηκα και το τσακίζει παρακαλώ!! και η μαμά τα μπιλάκια.... χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα είναι ότι πρέπει για διατροφή, δημητριακά με βιολογική σοκολάτα!! μια χαρά!!! καλέ τι ευχαριστείς!! σιγά την πληροφορία. απλά είναι πιο υγειινό από τα υπόλοιπα παιδικά γιούρτια.

Μελάκι εγώ με τπτ δεν κοιμάμε σερί, απλά έχω καταλάβει οτι εκμεταλεύεται καταστάσεις η ζούνα μου. γιατί?? ξυπνάει κάθε βράδυ την ίδια ώρα, κοιμάτε στην αγκαλιά μου και όταν πάω να την βάλω στην κούνια κλαίει. δεν πεινάει γιατί έχει μάθει να πέφτει και νηστική όπως πιο παλιά που μπορεί να μην έπινε καθόλου γάλα. δλδ της αρκούσε τα 100μλ που έπινε και ξύπναγε το πρωι. δυστυχώς εγώ με τα αγγλικά δεν τα πολυπάω καλά για να διαβάσω βιβλίο. ο άντρας μου ναι αλλά αυτό τον καιρό πνίγεται και γενικά αργεί να έρθει από το μαγαζί οπότε αδύνατον να τον στριμώξω. όσο αφορά την δουλειά, προχώρα με το κεφάλι ψηλά. όλα μες τη ζωή είναι!!!! και αφού έχεις και το χόμπυ σου που σου προσφέρει χαρτζιλίκι μην κολλάς πουθενά.

το link όλα τα λεφτά!!!!!!!!! με ωμές αλήθειες!!!!! ειδικά για τις συμβουλές των άλλων!!!!!

αυτά!!!! τα φιλιά μου σε όλες!!!!!!


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο Παπαβέντσης ξεκαθαρίζει ότι το ελεγχόμενο κλάμα μπορεί να εφαρμοστεί σε ΝΗΠΙΑ, όχι στη βρεφική ηλικία, και νήπια είναι τα παιδιά άνω των 2 ετών όπως γράφει, όπου υπάρχει πια μια στοιχειώδης επικοινωνία.

Επίσης δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε απαρηγόρητο κλαμα, αλλά σε εκείνο το κλάμα της διαμαρτυρίας μόνο.

Σε ένα μωρό μικρότερο των 2 ετών που δε ξερεις στα σίγουρα ακόμα αν κλαίει γιατί πονάνε τα ούλα του, αν κλαίει γιατί πεινάει, αν κλαίει γιατί νιώθει άγχος αποχωρισμού, αν κλαίει γιατί ξεκινά μια αρρώστια, αν αν αν αν, δεν μπορεί να εφαρμοστεί αυτή η μέθοδος.

Τώρα αν κάποιος θέλει να αφήσει νεογέννητο ή μωρό να κλαίει....οκ....προσωπικά δε μπορώ να το δεχτώ....

Οκ υπαρχουν νεογέννητα που όταν τα αφήνεις κάτω γλαρώνουν κ κοιμούνται, πολλά όμως δεν το κάνουν....για πολλούς λόγους....τι θα κάνεις εκεί, θα κάτσεις να το διαπραγματευτείς με το νεογέννητο? Εγώ όχι....

Ζουνίτσα εννοείται εκμεταλλεύεται καταστάσεις, εννοείται, αυτή είναι η δουλειά της βρε! Που να δεις σε κανα δυο χρόνια τι θα κάνει! Ουουοουου

Τη συγκεκριμένη συμπεριφορά που περιγράφεις την έχω ζήσει δις, η μεγάλη το έκανε πολλές φορές επί 1 μήνα κάθε νύχτα όταν ήμουν 3 μηνών έγκυος, είχα λιώσει.

Η μικρή το κανε 3 φορές από 3-4 μέρες τη κάθε φορά.

Ακριβώς το ίδιο που λες!

Τι έγινε εντέλει?

Εσκασαν τα δόντια.....και οκ.....επανήλθαμε....κάναμε υπομονή πολλή....και θα ξανακάνουμε σύντομα σίγουρα....


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

ναι μόνο που εμένα γίνεται επί ένα μήνα και δεν μπορεί να συνεχιστεί αιωνίως γιατί θέλα να κάνω κι άλλο παιδάκι!!! χιχιχιχι. έσκασαν και τα δόντια, πέρασε και η ίωση, έφαγε όταν πεινούσε και κάποια βράδυα άρχισε να παίζει. μόνο που αυτή κοιμόταν το πρωί και εγώ έλιωνα.... γι'αυτό θέλω να διαβάσω το βιβλίο, να δω τι λέει και από'κει και πέρα βλέποντας και κάνοντας. σίγουρα δεν είναι όλα τα παιδιά τα ίδια, σίγουρα δεν μπορείς να συνενοηθείς με τα παιδιά, αλλά μια γενική εικόνα συμπεριφοράς την παίρνεις. το να αφήσω το παιδί να σπαράζει στο κλάμα μέχρι να ξανακοιμηθεί μόνο του, δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να το κάνω. έγινε μια φορά καταλάθος (κοιμόμουν τόσο βαριά, δεν είχα την ενδοσυνενόηση κοντάμου γιατί κοιμόμουν στον καναπέ και ο άντρας μου επίσης λιώμα που δεν πήραμε αμέσως χαμπάρι) και μόλις την σηκώσαμε έκανε εμετό όλο το γάλα. μετά μέχρι να ηρεμήσει και να ξανακοιμηθεί άρχισε η πείνα και δεινοπάθησα όλο εκείνο το βράδυ.

θα ενημερωθώ, θα φιλτράρω και θα πράξω ανάλογα. όπως πρέπει να γίνεται με όλες τις πληροφορίες που δέχεσαι!!


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites

Αύριο επισήμως δηλώνω τη παραίτησή μου στη πρώην μου πλέον δουλειά...

Δύσκολη απόφαση.....αν και πρακτικά δεν υπάρχει άλλη επιλογή, παραμένει δύσκολη απόφαση να αφήσω μια τόσο καλή δουλειά που με κόπο κατέκτησα....

Να ναι καλά η χώρα που ζούμε....που δε μου επιτρέπει να πάω να δουλέψω γιατί....δε μου φτάνουν τα λεφτά!

Μελακι μου προχωρα μια χαρα τα πας με τις τουρτιτσες σου!!!!!!!!!


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...