Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

      • Χαχα 2

Cafe Δεκέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

α κατσε αλλο το co sleeping και αλλο το co beding.Εγω αυτα που ειπα αφορουν το δευτερο.Και τα δυο παιδια ηταν διπλα μας στην καλαθουνα μεχρι τους τρεις μηνες.Απλα πανω στο κρεβατι μας δεν ηταν if you know what i mean....

εγώ ό,τι είπα το είπα και για τα δυο, δε ξεχωρίζω

το co sleeping πάντως πια συστήνεται και από όλους τους επίσημους φορείς υγείας έως τους 6 μήνες περίπου για αποφυγή του SIDS


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πχ

Η σερβιτόρα στο καφέ που συχνάζω μου χει πει ότι

"ααααααα εγώ και τα δυο μου παιδιά τα άφηνα να κλαίνε κάθε βράδυ από νεογέννητα, έτσι λένε ότι πρέπει να κάνεις για να μαθουν"

Ντοιγκ ντοιγκ!!! Χριστε μου.......... Της ειπες τπτ η την αφησες στον κοσμο της; Τι να πω...μ αυτα που μου λες συνειδητοποιω οτι αντιδρω σε καποια πραγματα που λες γιατι δεν μπορω να διανοηθω οτι σημερα υπαρχουν γονεις που μεγαλωνουν τα παιδια τους μες στην αγνοια...


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν συμφωνω γενικα αλλα και παλι βασισμενο στο δικο μου παιδι. παντως κλεο στα παραπανω δεν διαφωνω καθολου!! Αν τα ειχα καταφερει με ον θηλασμο (την επομενη στανταρρρρ) θα το ειχα κανει κ εγω ετσι οπως το περιγραφεις μαλλον. Εχω τοσο ασχημα παραδειγματα κοντα μου που ξενερωνω εντελως... Αγορακι 9 χρονων που κοιμαται ακομα με τους γονεις...το πλεον συναισθηματικα αναπηρο παιδακι...κριμα...φαντασου μια γνωστη μας πυ το ειδε νομιζε οτι ηταν καθυστερημενο...ασε δραμα...για να εκφραστει κοιταει τους γονεις του...και το χειροτερο..πλαθει με την φαντασια του σεναρια..δηλ ειπε στην γιαγια του οτι χθες η μαμα κ ο μπαμπας εκαναν σεξ ενω ουσιασυτικα την ειχε απλα φιλησει για καληνυχτα

δε νομίζω ρε Αγγελική ότι το μόνο που του φταίει του παιδιού είναι το cobedding....

σίγουρα υπάρχουν και άλλα θέματα....παρόμοιου τύπου....


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Τηρείς τις αναλογίες εννοώ ότι από την αρχή προσπαθείς να έχεις στο μυαλό σου τι θες να πετύχεις, και πας προς τα εκεί σιγά σιγα και απτην αρχή

το χάος το βλέπεις εκεί που δεν υπάρχει οριοθετημένη τακτικη και άποψη, και εχει χαθεί το παιχνίδι

ο δικός σου έχει εξαρχής προφανώς μάθει ότι έτσι είναι τα πράγματα, εφόσον είμαι οκ κ δε πονάω ή πεινάω πχ, κάθομαι κ ηρεμώ μόνος μου και κοιμάμαι. Και σε θυμάμαι πολύ καλά να λες από το πρώτο καιρό ότι ο μικρός σου καθόταν ήρεμος γενικά.

Αλλα μωρά όμως, πολλά μωρα, δε κάθονται ήρεμα, έχουν ενοχλήσεις, διάφορα, και οι μαμάδες ψάχνουν τρόπο να τα ηρεμήσουν, και κάνουν το ένα κάνουν το άλλο, και στη πορεία, εύκολα το χάνεις.....και μετά ψάχνεις τρόπο να το φτιάξεις....

Ετσι ακριβως...... Συμφωνω με ολα τα παραπανω


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ντοιγκ ντοιγκ!!! Χριστε μου.......... Της ειπες τπτ η την αφησες στον κοσμο της; Τι να πω...μ αυτα που μου λες συνειδητοποιω οτι αντιδρω σε καποια πραγματα που λες γιατι δεν μπορω να διανοηθω οτι σημερα υπαρχουν γονεις που μεγαλωνουν τα παιδια τους μες στην αγνοια...

τι να της πω....

εδώ στο μαιευτήριο προχτές άκουγα την προισταμένη μαία να λέει στη κουμπάρα μου να αφήσει κάτω στο πυρέξ το νεογέννητο για να μη συνηθίζει....4 ώρες μετά τον τοκετό....

καλά, εκεί μια επιστολή διαμαρτυρίας την έγραψα...

στη κοπελιά τι να πω....

δυστυχώς έτσι είναι....και χειρότερα....


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε νομίζω ρε Αγγελική ότι το μόνο που του φταίει του παιδιού είναι το cobedding....

σίγουρα υπάρχουν και άλλα θέματα....παρόμοιου τύπου....

Καλα σιγουρα δεν ειναι μονο αυτο αλλα κ παλι δεν επιβαρυνει αρκετα αυο το γεγονος και μονο; Σου ξαναλεω... 9 χρονων παιδι....

Ξυπνησεεεε παω να τον φερω κ ερχομαιιιιι


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλα σιγουρα δεν ειναι μονο αυτο αλλα κ παλι δεν επιβαρυνει αρκετα αυο το γεγονος και μονο; Σου ξαναλεω... 9 χρονων παιδι....

νομίζω ότι το τόσο παρατεταμένο cobedding είναι συνέπεια άλλων προβλημάτων

και σε αυτό το σημείο δεν μπορούν και δεν πρέπει να ξεκινήσουν την επίλυσή τους από το cobedding γιατί θα διαλυθεί το παιδί.

καλύτερα να αρχίσουν από αλλού....από την πηγή....


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

οι δικές μου ακόμα ξερές είναι, πάω να τις ξυπνήσω πια γιατί θα μας πάρει μπάλα το βράδυ.....

το πρόγραμμα που λέγαμε....

το τραγούδι του κηλαηδόνη το ξέρετε?

http://www.youtube.com/watch?v=dQoqNXhXs0M


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

οι δικές μου ακόμα ξερές είναι, πάω να τις ξυπνήσω πια γιατί θα μας πάρει μπάλα το βράδυ.....

το πρόγραμμα που λέγαμε....

το τραγούδι του κηλαηδόνη το ξέρετε?

http://www.youtube.com/watch?v=dQoqNXhXs0M

Χαχαχχαχαχχα αν το ξερω λεειιιι........


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε μου την γνωμη σας... Πηρα σημερα κατι παντοφλιτσες απο το τζαμπο (σημειωτεων δεν ψωνιζω ποτε ρουχα κτλ απο εκει εχω κολλημα...) ειναι σαν μποτακια...ερωτηση..δεν τα παταει πολυ καλα να τυ τα βγαλω μην δημιουργησει προβλημα στο περπατημα;


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δύσκολη η σημερινή μέρα για μένα.

Εκτός από το άδειασμα που νιώθω με τη δουλειά, όσο και να ξέρω ότι ήταν η σωστή απόφαση και δε γίνεται αλλιώς....σα σήμερα έχασα και το μπαμπά μου πριν 4 χρόνια και έπαθα το μεγαλύτερο σοκ της ζωής μου....πως έγινε έτσι και την 23η νοέμβρη έληξε η άδειά μου....

Τέλοσπάντων....είπαμε....πάμε για άλλα.

Αύριο έχω το οριστικό ραντεβού για το σάιτ, αύριο πληρώνω την αγορά του χώρου μου και ανεβαίνει για δοκιμή...και περιμένω τη λογίστρια πια....και τον τυπογράφο.

Ολα καλά!

Honey δύσκολα...Ούτε που να το φανταστώ μπορώ, το να χάσω κάποιον από τους γονείς μου είναι ένας από τους μεγαλύτερους φόβους μου,τώρα που μεγαλώνουν το νιώθω όλο και πιο έντονα,και ειδικά ο μπαμπάς είναι πάντα το στήριγμα έστω και στο μυαλό μας,γιατί από κάποιο σημειο κι έπειτα οι ρόλοι αντιστρέφονται...Και δύο κύκλοι έκλεισαν την ίδια ημερομηνία...

Καλή επίσημη αρχή με τη δουλειά!!!


hMt4p2.png

CvxKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε νηπια δηλ απο 12 μηνων...με λιγα λογια δεν ειναι Γιαννης ειναι Γιαννακης...να ξεχωρισουμε λιγο την βρεφικη ηλικια...

Θελω επισης να πιστευω οτι μετα απο ενα χρονο με το παιδι μας ξερουμε πλεον να ξεχωριζουμε ποτε κλαιει και γιατι, εγω προσωπικα καταλαβαινω αν ποναει, αν βαριεται, αν του λειπω κτλ...και τελος και σημαντικοτερο ολων δεν λεμε να κλαει απο δω κ περα το παιδι και να το αφηνεις απαρηγορητο δηλ δεν μιλαμε για τακτικη αλλα αν εφαρμοσεις τις συμβουλες του Παπαβεντζη θα δεις οτι το πολυ 1 με 2 νυχτες θα ειναι δυσκολες και μετα το παιδι θα κοιμαται σαν πουλακι. Τουλαχιστον σε μας ετσι λειτουργησε! Το να κοιμαται τι παιδι σαν πουλακι δεν ειναι καλο κυριως για μας αλλα για την σωστη αναπτυξη του εγκεφαλου του καθως επισης βοηθα στην ψυχοκινηυπτικη του αναπτυξη οποτε νομιζω οτι αξιζει να θυσιασω 2 βραδια απο την ζωη του για ολα τα υπολοιπα.

Ξερεις καμια φορα προκειμενου να μην νιωσουμε αβολα εμεις οι γονεις κανουμε επιλογες που δεν ειναι μακροπροθεσμα καλες για τα παιδια μας τα κανουμε συναισθηματικα αναπηρα αφου δεν εχουν μαθει καποιες βασικες αρχες. Θεωρω οτι τα πιο δυσκολα πραγματα στην ζωη να εφαρμοσεις ειναι αυτα που εχουν αποτελεσματα σε αντιθεση με θεωριες ομορφες μεν βολικες για την συνειδηση μας αλλα τελικα οχι κ τοσο σωστες για τα παιδια μας.

Αυτη η εμμονη του να μην επιτρεπεις στο παιδι να κλαψει ειναι τουλαχιστον παρανοικη συμφωνα με την isabelle filliozat... Αναρωτησου πως νιωθεις εσυ οταν επιτελους κλαψεις μετα απο μια ενταση συναισυπθηματων...νομιζω λυτρωση

Ας σκεφτουμε λιγο κ ας αφησουμε τις ταμπελες ας εμπιστευτουμε τ ενστικτο μας κ ας ενημερωθουμε επιτελους!!! Εγω παντως δεν θελω να μεγαλωσω τον Λεωνιδα μου ως συναισθηματικα αναπηρο ουτε σε κλιμα αναρχιας ετσι ωστε να νιωθει αυτος γονιος στην σχεση μας.

Στο όλο θέμα θα συμφωνήσω με την Κλεοπάτρα ,είμαι κι εγώ της ίδιας σχολής.Βρε συ Αγγελικούλα μου,είναι απόλυτα φυσιολογικό για ένα παιδάκι στη βρεφική ή στη νηπιακή ηλικία να ξυπνάει κατά τη διάρκεια της νύχτας,αυτό δεν σημαίνει ότι καταστρέφεται η ψυχοκινητική ανάπτυξή του γιατί δεν κοιμάται σερί!!!Θεωρώ πιο σημαντικά αυτά που κάνουμε κατά τη διάρκεια του ξύπνιου του!!Και μήπως όλοι οι ενήλικες κοιμόμαστε το ιδιο;;Άλλος θέλει πολύ ύπνο,άλλος λιγότερο. Το ίδιο ισχύει και με το φαγητό..

Να μην νιώσουμε άβολα;;;;;Θεωρείς πιο βολικό το να ξυπνάς για να καθυσηχάσεις το μωρό σου 10 φορές μέσα στη νύχτα;;;;Τη δικιά μου τη "βολή" κοιτάω όταν δεν το αφήνω να κλαίει μόνο του;;;I don't think so!!!

Το "συναισθηματικά ανάπηρο" το θεωρώ πολύ βαρύ χαρακτηρισμό.Και θεωρώ επίσης ότι ορμώμενη από την ιστορία που διηγήθηκες παρακάτω το σκέφτεσαι αυτό,όπου επίσης θα συμφωνήσω με την Κλεοπάτρα,σίγουρα υπάρχουν κι άλλα πολλά από πίσω και δεν είναι το co sleeping.1000 τοις 100. Δηλαδή εγώ που κατά τη διάρκεια της ημέρας και πρόγραμμα έχω με το κοριτσάκι μου,και ανεξάρτητο το αφήνω,και είναι ένα πολύ πολύ χαρούμενο παιδάκι, αλλά το βράδυ δεν κοιμάται με διακόπτη μεγαλώνω ένα συναισθηματικά ανάπηρο παιδι;;Είναι μόλις ενός έτους και ούτε!!!!!!Δεν μπορεί να ανακουφιστεί και να λυτρωθεί από το κλάμα όπως οι ενήλικες ,γιατί δεν έχει σύνθετη σκέψη όπως ο ενήλικας,και γιατί απλούστατα το κλάμα είναι ο ΜΟΝΟΣ τρόπος της να μου δείξει ότι κάτι την ενοχλεί,είτε συναισθηματικά είτε σωματικά!!!Για όλα τα άλλα έχει τα γελάκια της,τα λογάκια της ,τα χαδάκια της ,τις αγκαλίτσες της,τις φωνούλες της..

Θα συμφωνήσω και με τις δυο στο ότι το κάθε παιδί είναι διαφορετικό.Το δικό μου το παιδί δεν ήταν ποτέ εύκολο,δεν έκατσε ποτέ ήσυχο σε μια γωνιά,πάντα έκανε πολύ ξεκάθαρο το τι θελει και τι δεν θέλει.Επίσης εγώ -οπως και άλλες μανούλες-λόγω θηλασμού δεν έχω και πολλές επιλογές στο πώς θα αποκοιμηθεί το παιδί μου:κοιμάται πάνω στο στήθος κατά τον τελευταίο θηλασμό.

Συμφωνώ επίσης στο να αφουγκραζόμαστε τα παιδιά μας,αλλά και πιστευω ότι λίγο πολύ όλες εδώ το κάνουμε.Και φυσικά η καθεμια μας κάνει το καλύτερο για το παιδάκι της.

Πάντα με καλή διάθεση,έτσι;;:P


hMt4p2.png

CvxKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο όλο θέμα θα συμφωνήσω με την Κλεοπάτρα ,είμαι κι εγώ της ίδιας σχολής.Βρε συ Αγγελικούλα μου,είναι απόλυτα φυσιολογικό για ένα παιδάκι στη βρεφική ή στη νηπιακή ηλικία να ξυπνάει κατά τη διάρκεια της νύχτας,αυτό δεν σημαίνει ότι καταστρέφεται η ψυχοκινητική ανάπτυξή του γιατί δεν κοιμάται σερί!!!Θεωρώ πιο σημαντικά αυτά που κάνουμε κατά τη διάρκεια του ξύπνιου του!!Και μήπως όλοι οι ενήλικες κοιμόμαστε το ιδιο;;Άλλος θέλει πολύ ύπνο,άλλος λιγότερο. Το ίδιο ισχύει και με το φαγητό..

Να μην νιώσουμε άβολα;;;;;Θεωρείς πιο βολικό το να ξυπνάς για να καθυσηχάσεις το μωρό σου 10 φορές μέσα στη νύχτα;;;;Τη δικιά μου τη "βολή" κοιτάω όταν δεν το αφήνω να κλαίει μόνο του;;;I don't think so!!!

Το "συναισθηματικά ανάπηρο" το θεωρώ πολύ βαρύ χαρακτηρισμό.Και θεωρώ επίσης ότι ορμώμενη από την ιστορία που διηγήθηκες παρακάτω το σκέφτεσαι αυτό,όπου επίσης θα συμφωνήσω με την Κλεοπάτρα,σίγουρα υπάρχουν κι άλλα πολλά από πίσω και δεν είναι το co sleeping.1000 τοις 100. Δηλαδή εγώ που κατά τη διάρκεια της ημέρας και πρόγραμμα έχω με το κοριτσάκι μου,και ανεξάρτητο το αφήνω,και είναι ένα πολύ πολύ χαρούμενο παιδάκι, αλλά το βράδυ δεν κοιμάται με διακόπτη μεγαλώνω ένα συναισθηματικά ανάπηρο παιδι;;Είναι μόλις ενός έτους και ούτε!!!!!!Δεν μπορεί να ανακουφιστεί και να λυτρωθεί από το κλάμα όπως οι ενήλικες ,γιατί δεν έχει σύνθετη σκέψη όπως ο ενήλικας,και γιατί απλούστατα το κλάμα είναι ο ΜΟΝΟΣ τρόπος της να μου δείξει ότι κάτι την ενοχλεί,είτε συναισθηματικά είτε σωματικά!!!Για όλα τα άλλα έχει τα γελάκια της,τα λογάκια της ,τα χαδάκια της ,τις αγκαλίτσες της,τις φωνούλες της..

Θα συμφωνήσω και με τις δυο στο ότι το κάθε παιδί είναι διαφορετικό.Το δικό μου το παιδί δεν ήταν ποτέ εύκολο,δεν έκατσε ποτέ ήσυχο σε μια γωνιά,πάντα έκανε πολύ ξεκάθαρο το τι θελει και τι δεν θέλει.Επίσης εγώ -οπως και άλλες μανούλες-λόγω θηλασμού δεν έχω και πολλές επιλογές στο πώς θα αποκοιμηθεί το παιδί μου:κοιμάται πάνω στο στήθος κατά τον τελευταίο θηλασμό.

Συμφωνώ επίσης στο να αφουγκραζόμαστε τα παιδιά μας,αλλά και πιστευω ότι λίγο πολύ όλες εδώ το κάνουμε.Και φυσικά η καθεμια μας κάνει το καλύτερο για το παιδάκι της.

Πάντα με καλή διάθεση,έτσι;;:P

Καλα θα κανεις να συμφωνησεις με οποια θελεις αλλα δεν καταλαβα για πια σχολη λες; Δηλ εγω ειμαι αλλης σχολης; Κριμα γιατι μαζι μιλαμε αλλα χωρια καταλαβαινομαστε... Ποιος ειπε οτι δεν ειναι απολυτα φυσιολογικο να ξυπνανε τα παιδια μας σ αυτην την ηλικια; Εγω;;; Διαβασε λιγο πιο προσεκτικα κμθα δεις πως κ το δικο μου ξυπναει και πηγαινω καθε φορα κ το περνω αγκαλια. Αυτο που ειπα ομως επισης ειναι οτι εχει μαθει να αποκοιμαται μονο του στην πλειοψηφια κ αυτο δεν το εμαθε ετσι απλα...προσπαθησε κ εκεινος κνεγω μαζι του!!! Αυτο εννοουσα να νιωσει η μανα αβολα...γιατι δεν μου αρεσε καθολου που εκλαψε για 2 βραδια προκειμενου να μαθει αλλα εβλεπα οτι αυτο ειχε αναγκη να κοιμαται Και μονος του.

Λες για το αγορακι που ειναι 9 χρονων κμκοιμαται στο κρεββατι των γονιων του; Αν το γνωριζες απο κοντα θα το ελεγες κ εσυ δυστηχως κ με στεναχωρει πολυ γιατι το ξερω καλα...

Φυσικα κ δεν ειναι ολα τα παιδια ιδια επιμενω να λεω πως ολα τα παραπανω τα πιστευω αλλα παντα για το δικο μου το παιδι κ την ιδιοσυγκρασια του!!

Ασχετο αλλα παρολο που δεν θηλαζω ο μικρος μου απο νεογεννητο ως τωρα σχεδον παντα κοιμαται με το τελευταιο γαλα μας αγκαλια και με χαδια....δεν καταλαβαινω τι λετε ωρες ωρες αληθεια..

Ειμαι σιγουρη απολυτα οτι ολες οι μανουλες εδω μεσα κανουμε οτιιιιι καλυτερο κ ακομα παραπανω περναει απο το χερι μας για την ευτυχια των παιδιων μας δεν ξερω αληθεια γιατι καποια πραγματα παρερμηνευονται...ισως να μην εκφραζομαι σωστα τι να πω...

Με καλη διαθεση παντα.....


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έφτασα σχεδόν 41, με ένα παν. πτυχίο στη πλάτη μου, με μια αξιοζήλευτη θέση στη δουλειά μου και συναδέλφους να με εκτιμούν. Παρόλα αυτά δεν θεωρώ ότι έχω ούτε το δικαίωμα ούτε τα προσόντα να χαρακτηρίζω τον τρόπο που μεγαλώνει μια μάνα το παιδί της.

Πριν κάποιους μήνες που είχε ξανανοιχτεί το ίδιο θέμα, μια συμφορουμίτισα μας (kourkoubeli) είπε ότι επισκέφτηκε ψυχολόγο και της είπε «πρoς θεού μην αφήνετε τα βρέφη να κλαίνε». Της έστειλα pm να μου συστήσει το παιδοψυχολόγο, ο οποίος όμως ήταν επαρχία. Συγγενής παιδαγωγός μου σύστησε άλλο στην Αθήνα που μου είπε τα ίδια.

Ποιος ψυχολόγος είπε «Το να κοιμάται τι παιδί σαν πουλάκι δεν είναι καλό κυρίως για μας αλλά για την σωστή ανάπτυξη του εγκέφαλου του καθώς επίσης βοηθά στην ψυχοκινητική του ανάπτυξη οπότε νομίζω οτι αξιζει να θυσιασω 2 βραδια απο την ζωη του για ολα τα υπολοιπα.

Ξερεις καμια φορα προκειμενου να μην νιωσουμε αβολα εμεις οι γονεις κανουμε επιλογες που δεν ειναι μακροπροθεσμα καλες για τα παιδια μας τα κανουμε συναισθηματικα αναπηρα αφου δεν εχουν μαθει καποιες βασικες αρχες.»

Ας σκεφτουμε λιγο κ ας αφησουμε τις ταμπελες ας εμπιστευτουμε τ ενστικτο μας κ ας ενημερωθουμε επιτελους!!! Εγω παντως δεν θελω να μεγαλωσω τον Λεωνιδα μου ως συναισθηματικα αναπηρο ουτε σε κλιμα αναρχιας ετσι ωστε να νιωθει αυτος γονιος στην σχεση μας.

Δεν λέω, ο καθένας σε ένα forum θεωρεί ότι αποκτά το βήμα, και το δικαίωμα να διαβάζει ένα βιβλίο της σειράς και να αναπτύσει θεωρίες. Και μάλιστα γνωρίζοντας πολύ καλά ότι αυτά μπορεί να θίγουν άλλες μανούλες οι οποίες επέλεξαν άλλες μεθόδους. Που η σύγχρονη ψυχολογία υποστηρίζει.

Λυπάμαι Αγγελικούλα που ξαναγυρνάς στο ίδιο θέμα. Εμένα μου φαίνεται περισσότερο σαν ένας τρόπος να δικαιολογήσουμε τις επιλογές μας (που δεν με ενδιαφέρουν στο κάτω κάτω της γραφής).

Όσο για το θέμα του co sleeping και του co bedding αφορά κυρίως μανούλες που θηλάζουν. Να πάρει θέση κάποιος άλλος, θα είναι απλά για φλυαρία.


DZLjp2.png

Μετά από 16 υπέροχους μήνες, αποθηλάσαμε.

3r0ap2.pngLVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...