Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Cafe Δεκέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα!!! mariaefi καλωσόρισες, με το καλό, είμαστε πολύ κοντά:D

Καμία δεν παίρνει σαλοσπίρ κ utrogestan? Από πονάκια τι έχετε; Εγώ έχω συχνά πόνους περιόδου και τσιμπηματάκια πότε στη μια κ πότε στην άλλη ωοθήκη. Όσο για το στήθος σε λίγο θα θέλω γερανό να το σηκώσω:tongue:

Και κάτι άλλο ήδη μας απαγόρεψαν τις επαφές μέχρι και τον 3ο μήνα, όχι ότι θα κάναμε από το φόβο μας αλλά εσάς τι σας είπε;;


CrCmp2.png

1295335bgma5fa4kz.gif

Link to comment
Share on other sites

Melenia μου εγώ πέρνω ultrogestan 3 την ημέρα και κάνω και ενέσεις προληπτικά αντιπηκτικές ! Πονάκια είχα και εγώ στην αρχή τώρα εχουν αραιώσει αρκετά! Το στήθος μου μεγάλωσε δύο νούμερα παρακαλώ...οπότε καταλαβαίνεις... χαχαχαχαχαχα διαθέτω φονικό όπλο

Όσο για επαφές..εμεις με το που το μάθαμε απο μόνοι μας δεν... θα σου έλεγα καλύτερα αποφυγέ το για λιγάκι! :)


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! mariaefi καλωσόρισες, με το καλό, είμαστε πολύ κοντά:D

Καμία δεν παίρνει σαλοσπίρ κ utrogestan? Από πονάκια τι έχετε; Εγώ έχω συχνά πόνους περιόδου και τσιμπηματάκια πότε στη μια κ πότε στην άλλη ωοθήκη. Όσο για το στήθος σε λίγο θα θέλω γερανό να το σηκώσω:tongue:

Και κάτι άλλο ήδη μας απαγόρεψαν τις επαφές μέχρι και τον 3ο μήνα, όχι ότι θα κάναμε από το φόβο μας αλλά εσάς τι σας είπε;;

λοιπον utrogestan 3 την ημερα παιρνω και 1 felicin....

και βλεπουμε μεχρι να με δει. α και εννοειτε οχι επαφες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παρακάτω τα βρήκα εδώ http://www.i-am-pregnant.com/Pregnancy/calendar/week/4 κ έγινε μια σχετικά καλή μετάφραση

4η εβδομάδα

Μέχρι το τέλος αυτής της εβδομάδας, θα αναμένετε πιθανότατα την περίοδό σας επόμενη. Εντούτοις, εάν είστε έγκυοι η περίοδός σας πιθανότατα δεν θα έρθει. Είναι επίσης δυνατό να υπάρξει η περίοδός σας και να είστε ακόμα έγκυος! Εάν χάνετε την περίοδό σας, αρχίζετε να σκέφτεστε για μια πιθανή εγκυμοσύνη! Οι δοκιμές εγχώριας εγκυμοσύνης δεν είναι τόσο αξιόπιστες όσο τις εξετάσεις αίμα σε αυτό το σημείο. Μια εξέταση αίματος θα ανιχνεύσει μια θετική δοκιμή εγκυμοσύνης σε αυτό το σημείο επειδή η ορμόνη, ανθρώπινη χοριονική γοναδοτροπίνη (hCG), έχει εκκριθεί.

Σε αυτό το σημείο στην εγκυμοσύνη σας, το αυξανόμενο μωρό σας είναι πολύ μικρό και είναι περίπου 1 χιλ. στο μήκος. Ένα χιλ. είναι το μισό από το μέγεθος ενός δακτυλογραφημένου γράμματος `ο `. Ακόμα δεν παρουσιάζετε καθόλου και δεν έχετε κερδίσει ακόμα οποιοδήποτε βάρος. Ακόμα κι αν είστε στα πολύ αρχικά στάδια της εγκυμοσύνης σας, πολλές μεγάλες αλλαγές εμφανίζονται. Το εμφυτευμένο έμβρυο ενσωματώνεται βαθύτερος στην επένδυση της μήτρας σας και η αμνιακή κοιλότητα αρχίζει να διαμορφώνει. Ο πλακούντας διαμορφώνει επίσης και θα παραδίδει το οξυγόνο και τις θρεπτικές ουσίες στο αναπτυσσόμενο μωρό σας. Αυτή η εβδομάδα το blastocyst αρχίζει να μετασχηματίζει σε ένα έμβρυο. Το έμβρυο θα έχει τρία διαφορετικά στρώματα με τους διαφορετικούς τύπους ιστών. Το εσωτερικό στρώμα θα διαμορφώσει τους πνεύμονες, το συκώτι, το χωνευτικά σύστημα και το πάγκρεας. Το μέσο στρώμα θα γίνει ο σκελετός, οι μυ'ες, τα νεφρά, τα σκάφη αίματος και η καρδιά. Το εξωτερικό στρώμα θα γίνει το δέρμα, τρίχα, φακοί των ματιών, σμάλτο δοντιών και το νευρικό σύστημα.

Ακόμα κι αν δεν έχετε κερδίσει ακόμα οποιοδήποτε βάρος, πρέπει να προετοιμαστείτε να κερδίσετε το βάρος κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Το κέρδος ενός υγιούς ποσού βάρους είναι κρίσιμο για την υγεία και της μητέρας και του μωρού κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Μπορείτε να ελέγξετε το κέρδος βάρους σας με την κατανάλωση υγιών και θρεπτικών γευμάτων. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τρώτε για δύο, αλλά αυτή δεν σημαίνει ότι πρέπει να φάτε δύο φορές τόσο πολύ!

Το σώμα σας αρχίζει τώρα μια ορμόνη που σας σταματά την περίοδό σας, και παρουσιάζει στα ούρα σας.

Είναι τώρα δυνατό για την εγκυμοσύνη σας να παρουσιάσουν στις εξετάσεις αίματος, και ακόμη και τις δοκιμές εγχώριας εγκυμοσύνης.

Περίπου 1 σε 3 γυναίκες έχει ένα φως αιμορραγώντας σε αυτό το σημείο. Αυτό συμβαίνει προτού να αναμείνετε την περίοδό σας για να φθάσετε. Εκτός αν συνοδευόμενος με τον περιορισμό, ο πόνος στην πλάτη ή η αυξανόμενη αιμορραγία, ένα αίμα μικρής ποσότητας που απαλλάσσεται πρέπει να θεωρηθεί ως αιμορραγία εμφύτευσης που δεν είναι τίποτα για να ανησυχήσει για.

Σε αυτό το σημείο, το μωρό σας δεν είναι ακόμα ορατό στο γυμνό μάτι


CrCmp2.png

1295335bgma5fa4kz.gif

Link to comment
Share on other sites

5η εβδομάδα

Είστε τώρα στο δεύτερο μήνα εγκυμοσύνης σας και το αναπτυσσόμενο μωρό σας είναι 3 εβδομάδες! Μερικές γυναίκες ακόμα δεν συνειδητοποιούν ότι είναι έγκυες ακόμα. Δύναμη είχατε ήδη μια θετική δοκιμή εγκυμοσύνης. Πολλές δοκιμές μπορούν να παρουσιάσουν θετικό αποτέλεσμα της δοκιμής 10 ημέρες μετά από τη σύλληψη, αλλά συνιστάται να περιμένετε έως ότου έχετε χάσει πραγματικά την περίοδό σας. Το μωρό δεν έχει αυξηθεί πάρα πολύ από την περασμένη εβδομάδα και είναι τώρα περίπου 1.25 χιλ. μακρύ.

Σε αυτό το σημείο στην εγκυμοσύνη σας, μπορείτε να αρχίσετε να δοκιμάζετε μερικά συμπτώματα. Ένα πρόωρο σύμπτωμα της εγκυμοσύνης είναι ναυτία. Μερικές γυναίκες θα κάνουν εμετό πραγματικά και άλλες. Η ναυτία ή/και ο εμετός που εμφανίζεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης καλούνται ασθένεια πρωινού. Τις περισσότερες φορές η ασθένεια πρωινού είναι χειρότερη το πρωί, αλλά όχι πάντα. Η ασθένεια πρωινού συνήθως βελτιώνεται ή εξαφανίζεται μέχρι το τέλος του πρώτου τριμήνου. Ένα άλλο πρόωρο σημάδι της εγκυμοσύνης είναι η αυξανόμενη ανάγκη να ουρήσει. Το συχνό urination μπορεί να συνεχιστεί σε όλο το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης λόγω της μήτρας ανάπτυξης και του αυξανόμενου ποσού ρευστών που πίνετε. Πολλές γυναίκες παρατηρούν επίσης τις αλλαγές στηθών νωρίς στην εγκυμοσύνη. Είναι κοινό να γίνει αισθητή μια τσούζοντας ή επώδυνη αίσθηση στα στήθη ή τις θηλές.Η περιοχή γύρω από τη θηλή, το areola, γίνεται σκοτεινότερη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Δεν είναι επίσης ασυνήθιστο να αισθανθεί κουρασμένο ή κουρασμένο σε αυτό το σημείο. Δύναμη αισθάνεστε όπως σας την ανάγκη στο NAP στην ώρα μεσημεριανού γεύματος και μπορεί να πρέπει να πάτε στο κρεβάτι νωρίτερα για να προσαρμόσετε τις ανάγκες του σώματός σας.

Από αυτήν την εβδομάδα, το πιάτο που θα γίνει η καρδιά έχει αναπτυχθεί. Ο εγκέφαλος του μωρού σας, ο νωτιαίος μυελός, οι μυ'ες, και ο σχηματισμός κόκκαλων αρχίζουν επίσης να διαμορφώνουν. Ο σκελετός του μωρού διαμορφώνει αυτή τη στιγμή επίσης. Το έμβρυο έχει μια ευδιάκριτη οργάνωση που έχει μια κορυφή, κατώτατο σημείο, αριστερός, δεξιός, μπροστινός και πίσω. Είναι σημαντικό ότι συνεχίζετε ή αρχίζετε για να παίρνετε τις βιταμίνες σας για να αποτρέψετε τις ατέλειες γέννησης.

Στην αρχική επίσκεψη γιατρών σας μπορείτε να ελεγχθείτε στον αιματοκρίτη, αιμογλοβίνη, άσπρη αρίθμηση κυττάρων αίματος, τύπος ομάδας αίματος, παράγοντας RH, αντισώματα στα αντιγόνα ομάδας αίματος, VDRL, τίτλος αντισωμάτων ερυθράς, ηπατίτιδα Β, τοξοπλάσμωση, πολιτισμός ούρων, και HIV.

Μερικές φορές από το δεύτερο μήνα της εγκυμοσύνης, τα εσωτερικά των χεριών σας και τα κατώτατα σημεία των ποδιών σας μπορούν να φαγουρίσουν και να πάρουν ένα κοκκινωπό χρώμα. Αυτός ο ενοχλητικός όρος καλείται παλαμικό ερύθημα. Το αυξανόμενο χρώμα δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια περιέργεια της εγκυμοσύνης.


CrCmp2.png

1295335bgma5fa4kz.gif

Link to comment
Share on other sites

6η εβδομάδα

Για το μέγεθος ενός αναπτυσσόμενου μωρού, οι περισσότεροι την προμηθευτές υγειονομικής περίθαλψης θα συζητήσουν το μήκος κορώνα--γλουτών μεγέθους από άποψη. Το μήκος κορώνα--γλουτών σημαίνει απλά την απόσταση από την κορυφή του κεφαλιού του μωρού στους γλουτούς του. Επειδή τα πόδια του μωρού κάμπτονται συνήθως ή πτυχώνονται προς το εσωτερικό, το μήκος κορώνα--τακουνιών είναι δύσκολο να καθοριστεί. Μέχρι την έκτη εβδομάδα της εγκυμοσύνης, το αναπτυσσόμενο μωρό σας είναι 2 έως 4 χιλ. μακρύ.

Είστε πραγματικά έγκυοι για έναν ολόκληρο μήνα τώρα! Περισσότερο από πιθανώς, έχετε παρατηρήσει μερικές αλλαγές μέσα στο σώμα σας και δύναμη επίσης παρατηρείτε ότι τα ενδύματά σας είναι ελαφρώς σφιχτά γύρω από τη μέση. Μερικές γυναίκες κερδίζουν επίσης το βάρος εγκυμοσύνης στα πόδια, το πρόσωπο και τα στήθη τους. Δεν είναι ασυνήθιστο να βιωθεί η καούρα ή η δυσκοιλιότητα αυτή τη στιγμή. Τα συμπτώματα δεν είναι συνήθως αυστηρά αυτή τη στιγμή. Αν και δεν θα είστε σε θέση να ακούσετε τον κτύπο της καρδιάς του μωρού σας με ένα Doppler ακόμα, εσείς είστε σε θέση να το δείτε έχοντας έναν υπέρηχο τώρα.

Από την εβδομάδα 6 στην εβδομάδα 10 της εγκυμοσύνης σας, θα είστε στην εμβρυική περίοδο. Αυτό είναι ένας πολύ σημαντικός χρόνος της ανάπτυξης για το μωρό σας και το έμβρυο είναι το πιό ευαίσθητο στις αναπτυξιακές παρεμβάσεις αυτή τη στιγμή. Αν και το έμβρυο είναι ακόμα πολύ μικρό, αυξάνεται και αναπτύσσεται γρήγορα. Οι πρόωρες αίθουσες εγκεφάλου του μωρού σας διαμορφώνουν και τα μάτια αρχίζουν επίσης να διαμορφώνουν. Οι οφθαλμοί θα εμφανιστούν και θα αναπτυχθούν στα όπλα και τα πόδια στις πιό πρόσφατες εβδομάδες.

ο γιατρός σας θα συλλέξει μια ιστορία υγείας σας, του πατέρα και των οικογενειών σας. Πρέπει να υποβάλετε τις ερωτήσεις και να τον γνωρίσετε καλά . Ο γιατρός σας θα ρωτήσει πιθανώς για οποιαδήποτε προγενέστερα ιατρικά προβλήματα, την ιστορία σας εγκυμοσύνης και γέννησης και άλλες γυναικολογικές ανησυχίες. Πρέπει να πείτε για οποιεσδήποτε προγενέστερες αποβολές, θνησιγένειες ή αμβλώσεις που είχατε. Πρέπει επίσης να πείτε στο γιατρό σας για οποιαδήποτε φάρμακα που παίρνετε ή τις αλλεργίες που έχετε. Ο γιατρός σας θα σας δώσει έναν πυελικό διαγωνισμό και μια Pap κηλίδα. Κατά τη διάρκεια της εξέτασης, ο γιατρός σας θα είναι σε θέση να καθορίσει εάν η μήτρα σας είναι το κατάλληλο μέγεθος. Μια εξέταση στηθών θα εκτελεσθεί επίσης. Οι δοκιμές εργαστηρίων μπορούν επίσης να γίνουν σε αυτήν την επίσκεψη. Μερικοί γιατροί θα εκτελέσουν επίσης τους πρόωρους υπερήχους κατά τη διάρκεια της πρώτης εξέτασης, θα επιβεβαιώσουν την εγκυμοσύνη ή θα ελέγξουν για τις ανωμαλίες.

Η καρδιά ξεκινά. Η ομάδα αίματος εμβρύων `μπορεί να είναι διαφορετική από δικοί σας!

Τα του προσώπου χαρακτηριστικά γνωρίσματα είναι ορατά, συμπεριλαμβανομένου ενός στόματος και μιας γλώσσας. Τα μάτια έχουν έναν αμφιβληστροειδή και έναν φακό.

Το χωνευτικό σύστημα αρχίζει, αρχίζοντας με τα πρώτα κύτταρα του στομαχιού και του εντέρου.

Υπάρχουν μικρές εγκοπές επικεφαλής, έτοιμος για την ανάπτυξη των του προσώπου χαρακτηριστικών γνωρισμάτων, των ματιών, και των αυτιών. Η περίληψη του σαγονιού αρχίζει να διαμορφώνει.


CrCmp2.png

1295335bgma5fa4kz.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!!

μπορει το τικερακι μου να ειναι για 3 Ιανουαριου αλλα επειδη εχω πολλες φιλες πραγματικες εδω και επειδη παω για καισαρικη λογω και της πρωτης μου γεννας ετσι,αν με θελετε και εμενα εδω??!!

Αν σε θελουμε λεει???? Εννειοται!!!!

Καλως ηρθες και ευχομαι να παραμεινουμε ολες και σε 8 μηνες να συζηταμε για τον θηλασμο!!!!


maWTp2.png716242kmi87gjtrd.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


melenia 21 πολυ κατατοπιστικα και τα 2 αρθρα!

κριστυ μου σε ευχαριστω και εσενα dsunny!(θυμαμαι που τα ειπαμε και στο Parents στο ειμαι αραγε έγκυος??)

λοιπον θα κανω και μια πρωτη κατασταση για το ποιες περιμενουν....χμμμμ για να δω...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον να η λιστα μας οποια ερχετε στην παρεα μας ας βαζει αν θελει και το ονομα της:

Angelikig ΠΗΤ 9/12

BLUE_VELVET ΠΗΤ 25/12

dsunny ΠΗΤ???? ΑΝ θες βαλε

annia ΠΗΤ 25/12 (Ο ΘΡΥΛΟΣ)

flosummer ΠΗΤ 25/12

baila ΠΗΤ 23/12

Christy28 ΠΗΤ ??ΑΝ θες βαλε

melenia21 ΠΗΤ ??ΑΝ θες βάλε

mariaefi ΠΗΤ ???Μολις μαθω θα σας πω!

ελπίζω συντομα να γεμισει!!!!!!!!!

τελειομηνες και ευκολες εγκυμοσυνες σε όλες σας!

Link to comment
Share on other sites

http://www.babybaby.gr/showarticle.jsp?CMRCode=11O70VV5F&CMCCode=0206&extLang=

ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ


cIhqp3.png

9knMp3.png

"TO ΠΑΙΔΙ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ.Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ"

Ευτυχισμένος δεν είναι αυτός που έχει ό,τι θέλει,αλλά αυτός που θέλει ό,τι έχει!!!

Link to comment
Share on other sites

Angelikig ΠΗΤ 9/12

BLUE_VELVET ΠΗΤ 25/12

dsunny ΠΗΤ 25/12

annia ΠΗΤ 25/12 (Ο ΘΡΥΛΟΣ)

flosummer ΠΗΤ 25/12

baila ΠΗΤ 23/12

Christy28 ΠΗΤ ??ΑΝ θες βαλε

melenia21 ΠΗΤ ??ΑΝ θες βάλε

mariaefi ΠΗΤ ???Μολις μαθω θα σας πω!

ολες Χριστουγεννιατικα μωρακια-δωρακια θα εχουμε!!

τι καλα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...