Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

Cafe Ιανουάριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

cristin αρχισε να του δινεις διαφορα αλλα παντα σε συμφωνια με τη γιατρο σου εγω δεν της δινω ακομη μονο οσπρια κατ εντολην γιατρου διοτι λεει μετα το χρονο και το ψαρι θα το αρχισουμε σε καμια 20αρια μερες..σημερα της εδωσα αυγο (κροκο σχεδον μελατο) δεν το αρνηθηκε αλλα δεν πεταξε και τη σκουφια της..εφαγε σχεδον τον μισο κροκο..αλλα ετσι κανει με τα παντα..σε καμια βδομαδα θα της το δινω ειπε ολοκληρο..

ακουω και διαβαζω για μωρα που θελουν να τρωνε τα παντα και με πιανει ενα κατι της διοτι η δικια μου ειναι τελειως αδιαφορη.. βρε τι να της δινω να δοκιμαζει, τι να της το δινω στο χερι για να το περιεργαστει μπας και τα βαλει στο στομα..τιποτα!! εκει..απλα παιζει..και μονο αλεσμενα μπορει και τρωει..αλλα οχι μακαρονια με κιμα και παστιτσια και μουσακαδες και οτι τρωμε ..μπορει μονο παραλλαγες αυτων (δηλαδη αναλατα χωρις μπαχαρικα και τηγανισμενα) να εχω ηδη δωσει..

Α ΝΑΙ!! 6 ΔΟΝΤΑΚΙΑ!!!και βλεπω και το 7ο μπροστα!! αλλα το περναει πολυ καλα μεχρι τωρα..

εγω επειδη με το αντλημενο εχανε το ενδιαφερον της για τη φορυτοκρεμα και αργουσαμε να φθασουμε στο μεσημεριανο οσο ελειπα για δουλεια τελικα αποφασισαμε να κοψουμε το αντλημενο για να ενδωσει στις στερεες αποκλειστικα και ετσι μετα οταν θα γυριζω σπιτι θα θηλαζω..μονο ευχομαι αυτη η αλλαγη να μην αποβει δραματικη γιατι κοβοντας την αντληση θα μειωθει και η παραγωγη..

cristin..παλι γυριζω σε σενα..αυτο με το σπυρι επρεπε να το δεις απο τοτε που το συζυτουσαμε..ειναι θεμα υγιεινης τοσο για το παιδι οσο και για σενα..

βεβαια η παιδιατρος δεν εγγυομαι αν ξερει να σου απαντησει..ενας δερματολογος μαλλον ναι..

φιλα μου τον παιδαρο...που θα γινει ο μελλοντικος Κεντερης!!

κοριτσια που συνθηλαζετε μη μασατε..που δεν μασατε γιατι αν το κανατε δεν θα συνεχιζατε..

αχ..σημερα εχει υπεροχη ημερα και εγω εχω υπεροχες δουλειες στο σπιτι αλλα την εβγαλα τη μπουμπου στην παιδικη χαρα οπου μονο ενα παιδακι ειδε και επαθε σοκ απο τη χαρα της αλλα το παιδακι (4-5 ετων) την αγνοουσε και στενοχωρηθηκε..ειλικρινα αδιαφορει για τις κουνιες αλλα τρελλαινεται να βλεπει αλλα παιδακια..να δω αποψε στο παρτυ γενεθλιων του βαφτισημιου μου τι θα κανει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 32,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • prosperous

    8175

  • miamama

    5658

  • jesgk

    4748

  • maestria77

    4508

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Υποφερω από νυστα κ ημικρανια...

Το είχε παραθεσει καπου η σοφουκα το παρακάτω.. το κολλαω εδώ για να περνετε κουραγιο οι ομοιοπαθεις....

I am an Adjunct (semi-retired) Associate Professor of Anthropology and Nutrition at Texas A&M University, and I do research on infant/child feeding beliefs/practices both cross-culturally and from an evolutionary perspective, as well as research on children's health and growth. I know from first-hand experience that being a new parent is a difficult time of adjustment, especially when expectations don't match reality, especially when our culture has taught us that children should have certain needs/wants/behaviors and then our children don't seem to fit that mold. This problem of a mismatch between expectations and reality can be very difficult for new parents to accept and adjust to. Sometimes, some children can be encouraged/convinced/forced to fit the mold of cultural expectations, and they do fine. Othertimes, though they do eventually fit the mold, it is at the expense of their sense of who they are, their self-confidence, their view of the world as a safe and trusting place, sometimes, even, at the expense of their health or life. Probably nowhere do cultural expectations and the reality of children's needs conflict more than in the two areas of breastfeeding frequency and sleeping behaviors.

Human children are designed (whether you believe by millions of years of evolution, or by God, it doesn't matter) -- to nurse *very* frequently, based on the composition of the milk of the species, the fact that all higher primates (Primates are the zoological Order to which humans belong, higher primates include monkeys and apes) keep their offspring in the mother's arms or on her back for several years, the size of the young child's stomach, the rapidity with which breast milk is digested, the need for an almost constant source of nutrients to grow that huge brain (in humans, especially), and so on. By very frequently, I mean 3-4 times per hour, for a few minutes each time. The way in which some young infants are fed in our culture -- trying to get them to shift to a 3-4 hour schedule, with feedings of 15-20 minutes at a time, goes against our basic physiology. But humans are very adaptable, and some mothers will be able to make sufficient milk with this very infrequent stimulation and draining of the breasts, and some children will be able to adapt to large meals spaced far apart. Unfortunately, some mothers don't make enough milk with this little nursing, and some babies can't adjust, and so are fussy, cry a lot, seem to want to nurse "before it is time" and fail to grow and thrive. Of course, usually the mother's body is blamed -- "You can't make enough milk" -- rather than the culturally-imposed expectation that feeding every 3-4 hours should be sufficient, and the mother begins supplementing with formula, which leads to a steady spiral downward to complete weaning from the breast. Human children are also designed to have breast milk be a part of their diet for a minimum of 2.5 years, with many indicators pointing to 6-7 years as the true physiological duration of breastfeeding -- regardless of what your cultural beliefs may be. I can provide you with references to my research on this topic if you wish to read more.

The same is true of sleeping. Human children are designed to be sleeping with their parents. The sense of touch is the most important sense to primates, along with sight. Young primates are carried on their mother's body and sleep with her for years after birth, often until well after weaning. The expected pattern is for mother and child to sleep together, and for child to be able to nurse whenever they want during the night. Normal, healthy, breastfed and co-sleeping children do not sleep "through the night" (say 7-9 hours at a stretch) until they are 3-4 years old, and no longer need night nursing. I repeat -- this is NORMAL and HEALTHY. Dr. James McKenna's research on co-sleeping clearly shows the dangers of solitary sleeping in young infants, who slip into abnormal patterns of very deep sleep from which it is very difficult for them to rouse themselves when they experience an episode of apnea (stop breathing). When co-sleeping, the mother is monitoring the baby's sleep and breathing patterns, even though she herself is asleep. When the baby has an episode of apnea, she rouses the baby by her movements and touch. This is thought to be the primary mechanism by which co-sleeping protects children from Sudden Infant Death Syndrome. In other words, many cases of SIDS in solitary sleeping children are thought to be due to them having learned to sleep for long stretches at a time at a very early age, so they find themselves in these deep troughs of sleep, then they may experience an episode of apnea, and no one is there to notice or rouse them from it, so they just never start breathing again. Co-sleeping also allows a mother to monitor the baby's temperature during the night, to be there if they spit up and start to choke, and just to provide the normal, safe environment that the baby/child has been designed to expect.

Is this convenient for parents? No!

Is this difficult for some new parents to adjust to? Yes!

No doubt about it, the gap between what our culture teaches us to expect of the sleep patterns of a young child (read them a story, tuck them in, turn out the light, and not see them again for 8 hours) and the reality of how children actually sleep if healthy and normal, yawns widely.

But the first steps to dealing with the fact that your young child doesn't sleep through the night, or doesn't want to sleep without you is to realize that:

  • (1) Not sleeping through the night until they are 3 or 4 years of age is normal and healthy behavior for human infants.
  • (2) Your children are not being difficult or manipulative, they are being normal and healthy, and behaving in ways that are appropriate for our species.

Once you understand these simple truths, it becomes much easier to deal with parenting your child at night. Once you give up the idea that you must have 8 hours of uninterrupted sleep at night, and view these nighttime interactions with your child as precious and fleeting, you get used to them very quickly.

I highly recommend Dr. Sears' book on Nighttime Parenting [available from the La Leche League International Catalogue]. Our children's early years represent the most important and influential time of their lives. It passes all too quickly. But meeting your child's needs during these first few years will pay off in many ways in the years to come.

Prepared August 25, 1997.

Κριστιν, το ιδιο ακριβώς κανω κ εγω με το φαϊ, το απόγευμα της δινω από το μεσημεριανο που δεν τρωει (οχι να έχει μπει κουταλι μεσα όμως).

Επίσης για το που βρισκω χρονο:

Ο αντρας είναι με το μωρο τωρα που γραφω, οι δουλειες στο σπίτι έχουν γινει αφού με βοηθάει κ γενικα μπαινω όταν κοιμαται το μωρό, κ το βραδυ πολύ αργα....

Αχ κεφαλιιιιιιιιιιιιι ποναει..................

Link to comment
Share on other sites

yioupi,

εχω μεινει με το στομα ανοιχτο!!!!τρομερες αληθειες λεει το αποσπασμα.....

πηρα κουραγιο !!!!οποτε εχω ακομα 3-4 χρονια ξυπνηματος βραδινου,τι ωραια τι καλααααα

προσπερινα,θα παω συντομα για την κοκκινιλα,μην μαλωνεις

φιλια σε ολες.....


kKhCp3.png

b5ebp2.png

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να βρισκω χρονο να σας επισκεπτομαι συχνα στο καφε,αλλα πειτε μου ........πού βρισκεται το χρονο ?????????:P:p:p

Γραφω οταν θηλαζει η μικρη, ξαπλωμενες κι οι δυο μας στο κρεβατι και το laptop διπλα:D:D. Ξεκινησα οταν καναμε τους μαραθωνιους θηλασμους, αλλα τωρα που ειναι πιο γρηγορη δεν μπαινω τοσο συχνα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω γραφω οταν κοιμαται η μικρη και οταν ειμαι στη δουλεια και κ...βαραω..αν και ειμαι ατομο που ακομη και να πνιγομαι στις υποχρεωσεις παντα βρισκω να συνδυαζω αυτα που με ενδιαφερουν..

Μπραβο Yioupi για τη παρεθεση..να την copaρω να τη δωσω σε μερικους και μερικες που με εχουν ζαλισει τελευταια..

η καημενη η μικρη απο χθες το απογευμα υποφερει πραγματικα με τα δοντακια..εν ολιγοις

την ξαναπηρα στο κρεβατι απο προχθες για να την ανακουφιζω λιγακι θηλαζοντας την πιο συχνα γιατι τωρα ανα μια ωρα μου ξυπναει..

α ναι..οσες θηλαζετε ακομη να προσεχετε πολυ τη διατροφη σας και να μη ξεχνατε να τρωτε ιδιως οσες παραλληλα δουλευετε..εγω καπως ετσι επιδεινωσα την υγεια μου, επειδη ξεχνουσα η βαριομουν να τρωω..

καλη Κυριακη!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ cristin όταν ειμαι στη δουλειά μπορώ να μπαίνω στο foroum απο το σπίτι μου είναι λίγο δύσκολο γιατί πάντα έχω δουλειές να κάνω.Οταν κοιμάται ο μπεμπης γιατι αν είναι ξυπνιος ειμαστε συνέχεια αγκαλίτσα.:D:D

Link to comment
Share on other sites

αχ πηγαμε βολτουλα στον Εθνικο Κηπο (πρωην βασιλικος για τους παπουδες μας!) και ειχε πολυυυυυυ πλακα γιατι εχει κατι καημενα ζωακια που ναι εκει κλεισμενα για ατραξιον (αιωνες τωρα) και η μικρη ειχε παθει αμοκ απο τη χαρα της που εβλεπε ζωα και παιδακια..φωναζε απο τη χαρα της ολη την ωρα..την λυπηθηκα που ακομη δεν ξερει να περπαταει..αλλα ανακουφιζομουν εγω (σκυλα μανα) που δεν θα την κυνηγουσα σε ολο τον κηπο..τον αμαζευτο θα χει..ομως ηταν χαρμα να την βλεπω κατ ενθουσιασμενη και ξεσηκωμενη..βεβαια Κυριακες εχει πολυ κοσμο αλλα Σαββατα η Καθημερινες θα ειναι μια χαρουλα για βολτα και φαγητο..

Link to comment
Share on other sites

Τους πρώτους μήνες που θηλαζε με τις ώρες έμπαινα συνέχεια, τώρα συνήθως το βράδυ όταν θηλάζω, σπάνια απ'τη δουλειά γιατί τρέχω αρκετά κ όταν είναι κούνιες όπως τώρα. Θα γυρίσει στις 6 βέβαια ΄κ μετά μπανάκι γιατί επιστρέφει μέσα στην βρώμα σαν βρομερό γουρουνάκι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τους πρώτους μήνες που θηλαζε με τις ώρες έμπαινα συνέχεια, τώρα συνήθως το βράδυ όταν θηλάζω, σπάνια απ'τη δουλειά γιατί τρέχω αρκετά κ όταν είναι κούνιες όπως τώρα. Θα γυρίσει στις 6 βέβαια ΄κ μετά μπανάκι γιατί επιστρέφει μέσα στην βρώμα σαν βρομερό γουρουνάκι

παιδια εγω δεν παιζει να κατσω να γραψω στο laptop οταν θηλαζω τη μικρη γιατι ειναι μεγαααααλη κουτσομπολα..μολις με δει με το μαραφετι θελει και εκεινη να το πειραξει και να παταει τα πληκτρα..γενικα οταν θηλαζουμε πρεπει να μαστε απομονωμενες γιατι αλλιως δεν αφηνει μυγα να περασει απαρατηρητη..

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω δεν παιζει να κατσω να γραψω στο laptop οταν θηλαζω τη μικρη γιατι ειναι μεγαααααλη κουτσομπολα..μολις με δει με το μαραφετι θελει και εκεινη να το πειραξει και να παταει τα πληκτρα..γενικα οταν θηλαζουμε πρεπει να μαστε απομονωμενες γιατι αλλιως δεν αφηνει μυγα να περασει απαρατηρητη..

ακριβως το ιδιο κ η δικια μου.....:evil:

Link to comment
Share on other sites

πω πω YIOUPI...δεν θα μας αφησουν χλωρο κλαρι η μικρες κυριες μας..

ασχετο..ελεγα να της αγορασω το σετ τσαγιου που μιλαει της fischer για να παιζει ..τις κουμπαρες με τη θεια της (οπως συχνα πυκνα λεει και η ιδια) αλλα να μαι ειλικρινης βρηκα πιο δελεαστικο το βαλιτσακι με τα εργαλεια που μιλανε..αλλα κρατιεμαι για να το αγορασω στο βαφτιστηρι μου..

παντως πηξαμε στο παιχνιδι και οχι μονο αυτα που εχουμε αγορασει η τα δωρα αλλα και τα αυτοσχεδια..

ειμαι της λογικης να της κρυβω μερικα παιχνιδια για να τα ξεχναει και να της τα δινω μερες μετα ωστε να χει ενδιαφερον ειδαλλως πολλα παιχνιδια μαζι και τα βαριεται και χανεται και δεν τα βρισκει ολα..ε! δεν ειναι και αθλημα να της δινεις συνεχεια καινουργια παιχνιδια..με νυχια και με δοντια κραταω τη κουνιαδα μου απο το να μην της βγαζει καθε τρεις λιγο και λιγακι τα διαφορα που αγοραζε χρονια πριν μπας και ο αδελφος της κανει ποτε παιδι..μιλαμε περιπτωση..

Link to comment
Share on other sites

πω πω YIOUPI...δεν θα μας αφησουν χλωρο κλαρι η μικρες κυριες μας..

ασχετο..ελεγα να της αγορασω το σετ τσαγιου που μιλαει της fischer για να παιζει ..τις κουμπαρες με τη θεια της (οπως συχνα πυκνα λεει και η ιδια) αλλα να μαι ειλικρινης βρηκα πιο δελεαστικο το βαλιτσακι με τα εργαλεια που μιλανε..αλλα κρατιεμαι για να το αγορασω στο βαφτιστηρι μου..

παντως πηξαμε στο παιχνιδι και οχι μονο αυτα που εχουμε αγορασει η τα δωρα αλλα και τα αυτοσχεδια..

ειμαι της λογικης να της κρυβω μερικα παιχνιδια για να τα ξεχναει και να της τα δινω μερες μετα ωστε να χει ενδιαφερον ειδαλλως πολλα παιχνιδια μαζι και τα βαριεται και χανεται και δεν τα βρισκει ολα..ε! δεν ειναι και αθλημα να της δινεις συνεχεια καινουργια παιχνιδια..με νυχια και με δοντια κραταω τη κουνιαδα μου απο το να μην της βγαζει καθε τρεις λιγο και λιγακι τα διαφορα που αγοραζε χρονια πριν μπας και ο αδελφος της κανει ποτε παιδι..μιλαμε περιπτωση..

κι εγω μια απο τα ιδια κανω.Της τα κρυβω και μολις βαριεται αυτα που παιζει της δινω τα καινουργια.Εγω παλι κοριτσια γραφω ή απο τη δουλεια ή οταν κοιμαται η μικρη ή οταν ακουει ζουζουνια στην τηλεοραση.Αχ αυτα τα ζουζουνια μας εχουν σωσει!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...