Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

      • Μου αρέσει 1

Μέτρηση μήκους τραχήλου


Nefeli2014

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα και με το καλό τα μωρά σας όσες περιμένετε, να σας ζήσουν όσες τα αποκτήσατε!

Θέλω όλες να σας ρωτήσω πότε σας έκαναν πρώτη φορά μέτρηση τραχήλου και τελικά ποιά είναι τα φυσιολογικά όρια;

Πρώτη φορά εγκυμονούσα εγώ, δε γνώριζα γι' αυτή την μέτρηση μέχρι την β' επιπέδου, όπου βρήκαν το μήκος 3,5 και με διαβεβαiωσαν πώς όλα πάνε καλά.

Εγώ όμως αναρωτιέμαι γιατί δε μου είχε γίνει μέτρηση νωρίτερα και πότε ξαναγίνεται; Μία φίλη μου έκανε μέτρηση στην αυχενική(περιμένει δίδυμα) κι έκανε περίδεση. Εγω είχα ήδη φτάσει όμως στα μισά της εγκυμοσύνης και μου ''κακοφάνηκε'' που δεν μου είχε γίνει κι εμένα μέτρηση νωρίτερα. Προληπτικά...

Υπάρχει περίπτωση να μικραίνει ο τράχηλος απότομα από μέρα σε μέρα;


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα νεφελη!!! τι κανεις;;; να σου πω πως και μενα πρωτη φορα στην β επιπεδου μου μετρησαν με λεπτομερεια τον τραχηλο, αλλα επειδη εγω ρωτησα τον γιατρο μου , δεν χρειαστηκε να μου τον ξαναμετρησει επειδη φαινοταν αν υπαρχει προβλημα στους υπερηχους για να το ψαξει περεταιρω, βεβαια δεν ειμαι ειδικη αλλα πιστευω πως αν χρειαζοταν θα το ειχε κανει ο γιατρος σου νωριτερα, μην αγχωνεσαι!! μπορεις να τον παρεις και τηλεφωνο να σου πει και ο ιδιος τον λογο για να εισαι σιγουρη


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό σκέφτηκα κι εγώ εξαρχής. Όμως μπαίνοντας στο ίντερνετ και διαβάζοντας εμπειρίες, παρατηρώ πως είναι κάτι σημαντικό και δε δίνεται μεγάλη βαρύτητα. Θέλω να πω, στο site του parents.gr, κοπέλας της μετρήθηκε στην β επιπέδου κι όλα καλά κι έπειτα από δυο βδομάδες μίκρυνε απότομα. Το αφήνουμε στην τύχη οπότε κι ο,τι μας λέει ο γιατρός;

Μama είμαι καλά αν εξαιρέσεις μερικές καούρες πρωινές και βραδινές! Εσυ πως είσαι; :)


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλα ειμαι κι εγω, εγω δεν εχω καουρες απο την μια ευτυχως αλλα απο την αλλη δεν μπορω να βαλω φρενο στην ορεξη μου!!! χαχα

οσο για τον τραχηλο ξερω οτι ειναι πολυ σημαντικο αλλα λογικα καθε μηνα τον κοιταει ο γιατρος στον υπερηχο....εμενα τουλαχιστον σχολιαζει οτι ο πλακουντας μια χαρα και ο τραχηλος.... δεν ηξερα οτι μεσα σε λιγο χρονικο διαστημα μικραινει ετσι αποτομα, οταν θα παω θα τον ρωτησω

μην διαβαζεις στο ιντερνετ (και εγω το κανω) γιατι βλεπεις πολλα και αγχωνεσαι


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω σκεφτει mama να κλεισω τον υπολογιστη και να τον ανοιξω μολις γεννησω. Το πιστευεις; :D

Aλλα σημασια εχει να φιλτραρεις. Αλλα οσο ναναι σου προκαλειται ανησυχια οταν διαβαζεις διαφορα.

Αχ κι εγω τρωω, αναρωτιεμαι που θα φτασω! Κοντευουμε!!! :)


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω διαβαζω διαφορα στο ιντερνετ, παρολα αυτα δεν αγχωνομαι τοσο αφου κι εγω αναρωτιεμαι, μονο πρηζω τον γιατρο με διαφορα καθε φορα που παω!!! εκεινος με εμαθε πια και επιδη ξερει οτι ειμαι πολυ αγχωδης γελαει και περιμενει αποριες!!! και ολο λεει :αλλο;; την τελευταια φορα ηταν πολλα και επειδη ξεχνουσα τα γραψα, ανοιξα το σημειωματαριο και ελεγα....:tongue:

τι θα γινει μ αυτο το φαι;;; το σαββατο πηγαμε σουπερ μαρκετ και εγω το μονο που ειχα στο μυαλο μου ηταν να παρω χαζομαρες, ευτυχως ο αντρας μου εβαλε φρενο αλλιως ποιος ξερει τι αλλο θα παιρνα!!!

εγω μεχρι τωρα εχω +8 κιλα, αλλα τα 4 τα εβαλα τον τελευταιο μηνα!!! γι αυτο αγχωνομαι...απο τωρα και στο εξης θα μπαινουν πιο πολλα και αποτομα, ξεκινησα και πολλα κιλα και αντε να δουμε που θα φτασω;;;


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νεφέλι. Μην αγχώνεσαι για τον τράχηλο.

Συνήθως νωρίτερα τον μετράνε αν υπάρχει πρόβλημα τραχήλου στη γυναίκα ή αν είναι εγκυμοσύνη υψηλού κινδύνου. Εμένα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη τον είχανε μετρήσει μόνο μια φορά στη β επιπέδου και μάλιστα ήτανε 28χιλ, αλλά δεν βρήκανε πρόβλημα και τώρα τον μετρήσανε πάλι πρώτη φορά στην β επιπέδου και τον βρήκανε 33χιλ και τον ξαναμετρήσανε 1,5 μήνα μετά, γιατί είχα αρκετές συσπάσεις, αλλιώς δεν βρήσκανε πρόβλημα.

Γενικώς είναι πολύ σπάνιο να μικρύνει ο τράχηλος απότομα χωρίς κανένα σύμπτωμα. Μπορεί η κοπέλα που λες να είχε πολλές συσπάσεις και να μην έδωσε σημασία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κι απο μένα κορίτσια.εμένα μου τον μετράει σε κάθεεεπίσκεψη,αλλά απο πανω,οχι κολπικά.πριν ενα μήνα ηταν 5 και τη πεμπτη που πήγα ηταν 4,3. Ρώτησα αν υπάρχει πρόβλημα που έπεσε και μου είπε οτι είναι όλα καλά . τώρα θα δουμε στη β επιπέδου....εγώ απο κιλά κορίτσια είμαι +5. Κι έχουμε μέλλον...


Maternity_codemini.php#
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!έκανα αυχενικη πριν μια εβδομάδα και πριν ξεκινήσουμε μου είπε ο γιατρός ότι ο γυναικολόγος μου του ζήτησε και μέτρηση τραχήλου.άρα το μυαλό μου πάει στο ότι δεν είναι υποχρεωτικό να το εξεταζουν πάντα.τον ρώτησα και μου είπε ότι τον ενδιαφέρει λόγω πρόωρου πρώτου τοκετου(36 εβδ).θα ξανακάνουμε μέτρηση στην β επιπεδου.


GeU3p2.png

F3H2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Εμένα ο γιατρός σε κάθε επίσκεψη βλέπει τον τράχηλο στον υπερηχο και λέει όλα οκ... Στη β' επιπέδου έδειξε οτι ειναι 30χιλιοστα... Την άλλη εβδομάδα που θα πάω στον γιατρό θα τον ρωτήσω πάλι... Όσο για τα κιλά κοντεύουμε τα 8... Να δω που θα φτάσουμε... :D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και με το καλό τα μωρά σας όσες περιμένετε, να σας ζήσουν όσες τα αποκτήσατε!

Θέλω όλες να σας ρωτήσω πότε σας έκαναν πρώτη φορά μέτρηση τραχήλου και τελικά ποιά είναι τα φυσιολογικά όρια;

Πρώτη φορά εγκυμονούσα εγώ, δε γνώριζα γι' αυτή την μέτρηση μέχρι την β' επιπέδου, όπου βρήκαν το μήκος 3,5 και με διαβεβαiωσαν πώς όλα πάνε καλά.

Εγώ όμως αναρωτιέμαι γιατί δε μου είχε γίνει μέτρηση νωρίτερα και πότε ξαναγίνεται; Μία φίλη μου έκανε μέτρηση στην αυχενική(περιμένει δίδυμα) κι έκανε περίδεση. Εγω είχα ήδη φτάσει όμως στα μισά της εγκυμοσύνης και μου ''κακοφάνηκε'' που δεν μου είχε γίνει κι εμένα μέτρηση νωρίτερα. Προληπτικά...

Υπάρχει περίπτωση να μικραίνει ο τράχηλος απότομα από μέρα σε μέρα;

Λοιπον nefeli μου,τον τραχηλο δεν τον μετρανε στο πρωτο τριμηνο γιατι πολυ απλα δεν εχει βαρος το εμβρυο να πιεζει τον τραχηλο.Τον κοιτανε μονο σαν εικονα υπερηχογραφικα και οι μετρησεις σε χιλιοστα ξεκινανε απο το δευτερο τριμηνο που ουσιαστικα παιρνει βαρος το μωρο.Οσο για τη φιλη σου αλλο διδυμη κυηση,αλλο κυηση με ενα εμβρυο στην κοιλια.Δεν συγκρινουμε τα ανομοια.Αλλους κινδυνους συντρεχει η μια, αλλους η αλλη.Αλλα σιγουρα θα συμφωνησω και εγω να μην συγκρινεις καμια περιπτωση με τη δικη σου.Ο γιατρος σου θελω να πιστευω οτι ξερει και βλεπει καλυτερα!!!!!! Το οτι δεν σου λεει αριθμο σε mm για το μηκος τραχηλου δε σημαινει οτι δεν τον κοιταζει.Απλα βαρυτητα δινουνε απο τον πεμπτο μηνα περιπου και μετα.Αποτομα ο τραχηλος δεν εξαλειφεται.Θελει κοπο και τροπο.Οποτε ακου το σωμα σου και μην κουραζεσαι πολυ για να φτασεις ως το τελος,με εναν κλειστο και δυνατο τραχηλο.Αυτα με αγαπη...!!!!απο μια παθουσα....


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και με το καλό τα μωρά σας όσες περιμένετε, να σας ζήσουν όσες τα αποκτήσατε!

Θέλω όλες να σας ρωτήσω πότε σας έκαναν πρώτη φορά μέτρηση τραχήλου και τελικά ποιά είναι τα φυσιολογικά όρια;

Πρώτη φορά εγκυμονούσα εγώ, δε γνώριζα γι' αυτή την μέτρηση μέχρι την β' επιπέδου, όπου βρήκαν το μήκος 3,5 και με διαβεβαiωσαν πώς όλα πάνε καλά.

Εγώ όμως αναρωτιέμαι γιατί δε μου είχε γίνει μέτρηση νωρίτερα και πότε ξαναγίνεται; Μία φίλη μου έκανε μέτρηση στην αυχενική(περιμένει δίδυμα) κι έκανε περίδεση. Εγω είχα ήδη φτάσει όμως στα μισά της εγκυμοσύνης και μου ''κακοφάνηκε'' που δεν μου είχε γίνει κι εμένα μέτρηση νωρίτερα. Προληπτικά...

Υπάρχει περίπτωση να μικραίνει ο τράχηλος απότομα από μέρα σε μέρα;

Όχι, δεν υπάρχει! Δεν μικραίνει έτσι απλά.

Μην αγχώνεσαι κούκλα μου, οι γιατροί ξέρουν απλά δεν μας τα λένε όλα γιατί δεν τα κρίνουν απαραίτητα.

Και τον δικό σου τραχηλο παρακολουθεί αλλα

Έχει καλό μήκος όπως αποδεικνύεται γιατι η τιμή που γράφεις είναι σούπερ.

Χαλαρά λοιπόν!!!!!


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...