Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2015


Ειρήνη

Recommended Posts

Όμορφα..τόσο όμορφα!Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.Νιώθω σαν να σας βρήκα από ταξίδι!:P

Σήμερα στη δουλειά σε μια από τις λίγες στιγμές χαλάρωσης,το πιστεύετε πως σκέφτηκα ότι το βραδάκι θα μπω για να μυρίσω λίγη μαγεία!Μου είχε λείψει αυτό το συναίσθημα!:P


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε και ας είναι και βροχερό δεν πειράζει ravtaki!

Τα μελομακάρονα τελείωσαν σήμερα (κεράσαμε πολλά δεν τα έφαγα όλα μόνη μου) και θα προσπαθήσω να μην ξανακυλίσω...:tongue::tongue::tongue: σύντομα.

Καλό βράδυ και καλή ξεκούραση!

snow-house-christmas-2560x1600.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από εμένα:D

Συνήθως διαβάζω το θέμα των Χριστουγέννων και δε συμμετέχω αλλά φέτος λέω να προσπαθήσω να κάνω καμία χειροτεχνία με τη κόρη μου οπότε θα παίρνω ιδέες από εσάς.

Μου άρεσαν πάρα πολύ οι κάρτες με τα κουμπιά και λέω να το τολμήσω.

Αν έχετε και άλλες ιδέες για εύκολες κατασκευές (δε πιάνουν και ιδιαίτερα τα χέρια μου) παρακαλώ παρουσιάστε τες σε εμάς τις άσχετες:D

Ειρήνη μου συμφωνώ για το θέμα το περσινό, οι τόσες εικόνες με κούρασαν και κάποια στιγμή σταμάτησα να το παρακολουθώ, πιο ωραίο είναι να υπάρχουν ιδέες και κάποιες εικόνες με δημιουργίες, με διακόσμηση σπιτιού, με όμορφα τοπία, και χρήσιμα πράγματα. Δική μου ταπεινή γνώμη βέβαια;) Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει:D

Link to comment
Share on other sites

Χριστουγεννιάτικα στεφάνια που μπορούμε να φτιάξουμε με τα παιδάκια μας!

Αποτύπωμα χεριών

xmas_craft_3.jpg

Μανταλάκια (2 σε 1! και στεφάνι και στήριγμα για κάρτες)

easy-christmas-projects-crafts-for-kids-wreath.jpg

Αποτύπωμα χεριών

98020be960dbd42223f943faf99b133e.jpg

Δαχτυλίδια από χαρτί κανσόν

013.jpg

Πιάτο μιας χρήσης

toddler-christmas-crafts.jpg

Καλημέρα και καλή Κυριακή!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία είναι....τα μισά πράγματα όμως πρέπει να τα πληρώσεις έξτρα δεν συμπεριλαμβάνονται στην τιμή εισόδου.

Δεν ξέρω για άλλα σχολεία αλλά το δικό μας Δημοτικό πάει τα παιδιά εκεί εκδρομή πριν κλείσει το σχολείο για Χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχες και εξαιρετικά εύκολες κατασκευές Αφροδιτάκι!

Διακαής πόθος για αρκετές από εμάς, η "αμερικανιά" advent calendar. Πρόκειται κατ ουσίαν για ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης μέχρι τα Χριστούγεννα. Κάθε ημέρα το παιδί (μικρό ή μεγάλο!) ανοίγει το κουτάκι της ημέρας και βρίσκει ένα δωράκι. Προτού δούμε αρκετές doable ιδέες για κατασκευή advent calendar, ας δούμε πολύ οικονομικές ιδέες για να γεμίσετε τα 25 κουτάκια μέχρι τα Χριστούγεννα! Σοκολατάκια, καραμελίτσες, γλυφιτζούρια, μπισκοτάκια και όλες οι λιχουδίτσες που μπορεί να χωράνε! Έπειτα πάμε στα "σχολικά"! Ξύστρα, γόμα με σχεδιάκια, σφραγίδες, αυτοκόλλητα, κηρομπογιές, σελιδοδείκτες ή συνδετήρες! Για την τελευταία ημέρα, αφήστε μια φιγούρα του αγαπημένου του παιχνιδιού ή απλά μια ... παραπομπή να πάει κάτω απ το δέντρο!

Εάν επιλέξουμε μια κατασκευή που έχει ευελιξία στο τι μπορεί να χωρέσει, μπορείτε κάθε μέρα να το αφήνετε να βρίσκει και από ένα "υλικό" για μια κατασκευή που θα κάνετε μαζί! Έτσι, την ημέρα των Χριστουγέννων θα έχει συγκεντρώσει όλα τα υλικά για να φτιάξει, για παράδειγμα, μια προσωποποιημένη κάρτα για τη γιαγιά που γιορτάζει την Πρωτοχρονιά ή τα Θεοφάνεια!

Ας δούμε μερικές ιδέες κατασκευής advent calendar!

Υπέροχη ιδέα που μόλις ανακάλυψα!

1. Οι μπότες του Αγίου!

a32f114ab9e7788aa63d68307ad6d5a0.jpg

Κανσόν χαρτόνια σε κόκκινο και λευκό. Κορδέλα,βαμβάκι, φτερά και ότι άλλο προστάζει η φαντασία σας! Και επειδή -πιθανότατα- δεν έχουμε κοπτικό, δε πειράζει, γράφουμε τον αριθμό στο λευκό χαρτόνι και το κολάμε!

2. Χαρτοσακούλες!

enhanced-buzz-10282-1354056130-2.jpg

Πολύ απλή κατασκευή! Θέλετε 25 λευκές χαρτοσακούλες, 1 μαρκαδόρο και 1 τοίχο!

Εγώ, εάν κατέφευγα σε αυτή την κατασκευή, θα έβαζα τα παιδιά να ζωγραφίσουν σε κάθε σακούλα κάτι που τους θυμίζει Χριστούγεννα και έτσι θα είχα διακοσμήσει υπέροχα τον τοίχο μου!

3. Χαρτοκιβώτια!

enhanced-buzz-21966-1354118575-0.jpg

Κάθε μεγέθους και είδους. Βολεύουν εάν επιθυμείτε να κρύβετε μεγαλούτσικα δωράκια! Αν ήμουν στο εξωτερικό που συνηθίζουν να στολίζουν την παραμονή των Χριστουγέννων με friends & family (μα καθόλου ξωτικά δεν είναι αυτοί οι άνθρωποι;;;), ιδανικά κάθε ημέρα θα είχε και από ένα στολίδι! Για την 25η ημέρα, θα φύλαγα το αστέρι ή το αγγελάκι της κορυφής! Μέχρι το ρολόι να δείξει μεσάνυχτα και να το ανοίξουμε, να τοποθετηθεί στην κορυφή!

4. Οι φάκελοι κάνουν το δέντρο ή το δέντρο το... ημερολόγιο;

enhanced-buzz-19151-1354120015-2.jpg

Φακελάκια σε μαυροπίνακα! Τώρα τι θα βάλετε στα φακελάκια; Σοκολατάκιααααααα!!!

5. Το πιο υπέροχο χριστουγεννιάτικο χωριό!

enhanced-buzz-30182-1354123722-6.jpg

Ξεκινήστε να μαζεύετε τα κουτιά απ το γάλα και τον χυμό! Στολίστε τα και δημιουργήστε το δικό σας DIY advent calendar!

6. advent calendar in a jar!!!

Τι όμορφη ιδέα βρήκα μόλις;;; Δεν πρόκειται για την παραδοσιακή μορφή του αλλά θεωρήστε το ένα γιορτινό παιχνίδι για όλη την οικογένεια ή μόνο για τους 2 σας :wink:

enhanced-buzz-4237-1354127237-0.jpg

Κάθε ημέρα, τραβάτε ένα χαρτάκι (ή όπως δείχνει η εικόνα βρίσκεται το χαρτάκι της ημερομηνίας αυτής) και κάνετε αυτό που λέει! Όπως καταλάβατε, σε κάθε χαρτάκι υπάρχει μια... προσταγή! "Δείτε μια ταινία", "παίξτε ένα παιχνίδι", "αλλάξτε θέση στα στολίδια του δέντρου" κ.α.

Υπέροχο;;;

7. Παστίλιες τρώτε; Κρατήστε τα κουτάκια!

enhanced-buzz-26916-1354137053-5.jpg

Κολλήστε στην επιφάνειά του τους αριθμούς και τοποθετήστε μέσα τους δωράκια!

Ιδανικά, αγοράστε τις "παστίλιες για τον πόνο του άλλου" και κάντε και την καλή σας πράξη ταυτόχρονα!

8. Το δάσος μας!

enhanced-buzz-19917-1354132897-1.jpg

Με σύμμαχο το παιδί σας (αλλά και αυτό που κρύβετε μέσα σας), δημιουργήστε ένα χαρτονένιο δάσος- ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης! Τι υπέροχη DIY ιδέα;

9. Πουγκιά!

enhanced-buzz-18855-1354133213-7.jpg

f767fa0606172be3d397d036021e5e7a.jpg

74c7f88d610124512fc9e4868180576f.jpg

Ιδανικό εάν θέλετε να κρύψετε μεγαλύτερα δωράκια!

10. Κονσερβοκούτια!

enhanced-buzz-22331-1354137573-5.jpg

Εγώ θα "έπαιζα" με διαφορετικά μεγέθη και - εννοείται- διαφορετικό στολισμό του καθενός!

11. Χαρτί υγείας!

enhanced-buzz-26950-1354137717-5.jpg

Όχι αυτό καθεαυτό, το χαρτόνι που μας μένει... αμανάτι! Ξεκινήστε να μαζεύετε και δημιουργήστε ένα σπιτάκι!

Για ακόμα πιο δύσκολη αλλά δημιουργική κατασκευή, κάντε τα καραμελίτσες!

87cc0ba479e7062f93593244cc9ba90a.jpg

12. Μπουκάλια κρασιού!

Κάθε ημέρα και ένα διαφορετικό κρασί! Στο τέλος, αν δεν καταντήσετε αλκοολικοί θα είστε τουλάχιστον οινογνώστες!

enhanced-buzz-25389-1354138851-1.jpg

13. Μανταλάκια!

Μια όμορφη κατασκευή! Ένας λευκός πίνακας, μερικά μανταλάκια, κορδέλες, κορδόνια και craft χαρτιά is all you need!

enhanced-buzz-31320-1354139455-3.jpg

13. Κάδρο!

enhanced-buzz-1643-1354139977-1.jpg

Εξαιρετική, υπέροχη, μοναδική ιδέα για τους λάτρεις του crafting! Πλαίσιο κορνίζας, craft φακελάκια με μοναδικά χριστουγεννιάτικα σχέδια στο εξωτερικό τους! Μέσα σε αυτά, μπορείτε να κρύβετε στοιχεία για το που βρίσκεται το δώρο της ημέρας! Avdent calendar και κυνήγι θησαυρού παράλληλα!

Extra!

Δεν θα το έκανα διότι είναι μαγικό για διακόσμηση αλλά μετά την 25η Δεκεμβρίου τι θα μείνει παρά μια θλιβερή εικόνα; Εκτός κι αν το αφήσουμε έτσι!

enhanced-buzz-27463-1354138242-2.jpg

Το θέμα αυτό είναι ανεξάντλητο, θα μπορούσα να βάλω κι άλλες ιδέες αλλά μιας και ενοχλούν οι πολλές φωτογραφίες θα επανέλθω άλλη στιγμή στα αγαπημένα μας ημερολόγια αντίστροφης μέτρησης!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Αχ και μένα, πολύ! ;)

Χαίρομαι που σε κάναμε να νιώσεις έτσι! Αυτός είναι ο σκοπός του θέματος.. ηρεμία...θαλπωρή :P

Όμορφα..τόσο όμορφα!Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.Νιώθω σαν να σας βρήκα από ταξίδι!:P

Σήμερα στη δουλειά σε μια από τις λίγες στιγμές χαλάρωσης,το πιστεύετε πως σκέφτηκα ότι το βραδάκι θα μπω για να μυρίσω λίγη μαγεία!Μου είχε λείψει αυτό το συναίσθημα!:P

Α και κατά ένα παράξενο τρόπο η μεγάλη μου κόρη με ρώτησε πότε θα στολίσουμε το δικό της δεντράκι στο δωμάτιο της!:shock:

Δεν κρατιέμαι!

Είναι δικό μας παιδί, γι αυτό!!!! :tongue:

Μια πολύ δύσκολη μέρα φτάνει στο τέλος της...Ευχαριστώ για το "ταξίδι" που μόλις έκανε το μυαλό μου!

Καλό σαββατοκύριακο κι ας είναι και βροχερό!

6df998611331736e17799352f04acab2.jpg

Αχ, ξέρω.. κάπως έτσι νιώθω και γω.. μία μικρή βοήθεια από το θέμα για τις ζόρικες μέρες... :rolleyes:

Ευχαριστούμε Βουλάκι μου!

Καλημέρα και από εμένα:D

Συνήθως διαβάζω το θέμα των Χριστουγέννων και δε συμμετέχω αλλά φέτος λέω να προσπαθήσω να κάνω καμία χειροτεχνία με τη κόρη μου οπότε θα παίρνω ιδέες από εσάς.

Μου άρεσαν πάρα πολύ οι κάρτες με τα κουμπιά και λέω να το τολμήσω.

Αν έχετε και άλλες ιδέες για εύκολες κατασκευές (δε πιάνουν και ιδιαίτερα τα χέρια μου) παρακαλώ παρουσιάστε τες σε εμάς τις άσχετες:D

Ειρήνη μου συμφωνώ για το θέμα το περσινό, οι τόσες εικόνες με κούρασαν και κάποια στιγμή σταμάτησα να το παρακολουθώ, πιο ωραίο είναι να υπάρχουν ιδέες και κάποιες εικόνες με δημιουργίες, με διακόσμηση σπιτιού, με όμορφα τοπία, και χρήσιμα πράγματα. Δική μου ταπεινή γνώμη βέβαια;) Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει:D

Καλώς ήρθες! Καλώς σε βρήκαμε!

Πολύ χαίρομαι που σε παρακινήσαμε να τολμήσεις! Εύγε! Περιμένουμε αποτελέσματα!

Υ.Γ. Αχ, ξέρω.. έλαβα κάποια email πέρσι, λέγοντας μου ακριβώς το πόσο κούραζαν οι πολλές εικόνες.. γι αυτό και παρακάλεσα φέτος, να συζητάμε, ν ανταλλάζουμε, να γλυκαινόμαστε... η μία από την άλλη! :P

Χριστουγεννιάτικα στεφάνια που μπορούμε να φτιάξουμε με τα παιδάκια μας!

Αποτύπωμα χεριών

Μανταλάκια (2 σε 1! και στεφάνι και στήριγμα για κάρτες)

easy-christmas-projects-crafts-for-kids-wreath.jpg

Πόσο υπέροχο στεφάνι!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σας εύχομαι ένα ήρεμο και ξεκούραστο βράδυ και ελπίζω να σας ταξιδέψω γλυκά, με τις εξής εικόνες:

cf1283b6fbea1a19872cf6f6105db28a_zpstskap4e5.jpg

c7c0fa8b02ce4e4dcc3166a88fc2165b_zpsl4flt4qe.jpg

9db72f33157e957d97c0315a3a4890ef_zpsdlnacztk.jpg

52802fe9cf05f26fd17b21d4f52268b7_zps0af0kznq.jpg

Y.Γ. Κάπως έτσι θα φανταζόμουν ένα μαγικό, χριστουγεννιάτικο μέρος..


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Advent calendar πήρα έτοιμο πέρυσι για πρώτη φορά στην κόρη μου και ξετρελάθηκε.Μου το ξαναζήτησε εννοείται και φέτος!Αχ πόσο ωραίες ιδέες!Αλλά τα χέρια μου δεν πιάνουν!Πάντως ήταν μεγάλη χαρά να ανοίγουμε μια πορτούλα κάθε μέρα!Με δελεάσατε να το κάνω μόνη μου φέτος!:P


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες.

ravtaki σούπερ ανάρτηση! Χρειάζεται μελέτη όμως και θα το κάνω το βράδυ ;);););).

Ειρήνη, όνειρο ειδικά η πρώτη και η τελευταία φωτογραφία!

Υ.Γ.1 Γέλασα πολύ με το κρασί :tongue::tongue::tongue::tongue:.

Υ.Γ.2 Προσωπικά δεν θεώρησα κουραστικό το περσινό θέμα γιατί μου αρέσουν πολύ οι φωτογραφίες. Ωστόσο όμως συμφωνώ με ravt για λιγότερες φωτογραφίες ανά ανάρτηση για να μην μπουκώνει το μάτι.

c12734087f83ebb792aefab5e42a6ada.jpg

Φιλιά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν θέλουν κλασσικό Χριστουγεννιάτικο δέντρο στο παιδικό δωμάτιο ή και όσους αναζητούν ιδέες για χειροτεχνίες με τα παιδιά, ένα Χριστουγεννιάτικο δέντρο που θα μείνει αξέχαστο στα παιδιά και θα αλλάξουν την διακόσμηση του όσο συχνά θέλουν!

Το είχα κάνει όταν ήταν μικρούλικα και τους άρεσε πολύ!

P1040265.jpg

images?q=tbn:ANd9GcSpOkqOIAvyorZmm-9jXHogMoCYQRqjoEn4NQ_AjkVGkwnFdvuM

felt_christmas_tree_kids_cr.jpg

248-1-555x796.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...