Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα κορίτσια! Έπεσε 45 η χοριακη,οπότε σταματάω τα φάρμακα και θα μου έρθει περίοδος.Ευτυχως δεν ήταν κατι σοβαρό ☺️Μου είπε να προσπαθήσουμε τον επόμενο μήνα πάλι,για να ξεκουραστεί ο οργανισμός μου.Θα το πάρω πολύ χαλαρά αυτή τη φορά,όπως στη δεύτερη εμβρυομεταφορά,που τελικά έπιασε και γέννησα την κορούλα μου❤️

      Συγχαρητήρια για τις χοριακες σας κορίτσια,έτσι να γεμίζει μωράκια το φόρουμ ❤️Θα έρθουν κ άλλα πολλά,είμαι σίγουρη ❤️ 🥰 

Cafe Μαϊος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

κι εμεις θα παμε στονε θα ξεκινησουμε δηλαδη και θα δουμε πως θα παμε!

Βατραχακι μου εσεις θα ειστε κιόλας 10 μηνων οταν ο Τιμος πάει παιδικό, εμεις μονο 2 μηνων..Δεν παιζει κι αυτο ρόλο??

πετρουλα δεν παλευεται με δυο παιδια στο πσιτι ε ???εκει ειναι και οι ενδοιασμοι μας ..να τον κρατησουμε ή οχι σπιτι μεχρι το μωρο να παει 2 μηνων ???ειναι και παιδι το δικο μας που εχει μαθει να λειπει ολη μερα και δεν κρατιεται με τιποτα σπιτι ..ο αντρας μου ειναι αρνητικος να μεινει ο χρηστος σπιτι ,πιστευει οτι απο τις ζηλιες που θα κανει ο μικρος θα ειναι η κατασταση αφορητη..

Ιωαννα οπως εχω ξαναπει δεν τον ενοχλει καθολου τον μικρο..ενταξει θελει συνεχεια να τον φιλαει, αν κλαίει τρεχει πρωτος να πάει κοντα του, τον εχει μεγαλη εγνοια ομως για μενα το σημαντικοτερο ειναι που - προν το παρόν- δεν βγαζει επιθετικότητα..κανει ομως αλλα όπως πχ εχει γινει πολύ απαιτητικος.Ζηταει ας πουμε να πιει γαλά ή νερο αλλα θελει να το πιει στο μπλέ ποτηρι με κιτρινο καλαμακι (ενα απλό καθημερινο παραδειγμα), ή αν δει κτ στα απλυτα θελει σωνει και καλά να το βαλει εκεινη την ωρα και ας εχει μαλλιασει η γλώσσα μου να εξηγω τα αυτονοητα και αλλα πολλά φυσικα που δεν ξερω αν ειναι της ηλικιας ή τα κανει για να τραβηξει το ενδιαφερον, βλέπω ομως οτι κι εγω κουραζομαι κι εκεινος θελει πλέον κτ αλλο και κυριως παιδακια..

Δυσκολη περιοδος ομως Πετρουλα για να παει πρωτη φορα...εννοω απο αποψη ιωσεων..ετσι λενε ολοι τι να σου πω...Αν κρινω απο εμας μεχρι στιγμης καλα,αν κρινω απο αλλους χαλια...δε ξερω τι να σου πω δυσκολη αποφαση.

Ριτα εσεις πήγατε και καλοκαιρακι, ωραια περίοδος για αποφυγη ιωσεων και να γινει καλή αρχη αφου και στο παιχνιδι τα εβγαζαν εξω αλλα και λιγοτερα παιδακια -απ'όσο ξερω- αυτη την περιοδο ειναι εγγεγραμενα στους παιδικους..


BagRp2.png Spetp2.png eoYFp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 46,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    6629

  • Stone

    4617

  • vatraxaki

    3614

  • joa

    3229

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    ριτα79 6.629 δημοσιεύσεις

  • Stone

    Stone 4.617 δημοσιεύσεις

  • vatraxaki

    vatraxaki 3.614 δημοσιεύσεις

  • joa

    joa 3.229 δημοσιεύσεις

Posted Images

εμας Πετρουλα τα παιδακια ειναι τα ιδια..14 παιδακια το τμημα απο την αρχη.Δεν παιζει να βαλει αλλα τωρα.

Παρολα αυτα ναι σιγουρα ο Σεπτεμβρης ηταν καλος μιας και εξω τα ειχαν πολυ,και λιγοτερες ωρες πηγαιναμε και σιγουρα τα περισσοτερα ηταν καλα απο το καλοκαιρι.

Ομως με αλλες φιλες που μιλαω και ειμαστε σε παρομοια φαση τους ξεκινησαν οι ιωσεις απο τη δευτερη κιολας εβδομαδα τους.Εμας απλα ισως ετυχε και μακαρι να παει ετσι.Απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι ποτε δε ξερεις ποτε ειναι καλυτερα και ποτε χειροτερα και πως θα αντιδρασει ο οργανισμος του καθε παιδιου..για αυτο ειπα δυσκολη αποφαση.


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και τωρα που μιλαμε για γιατρους με πηρε η παιδιατρος αν θελω να τον παω τωρα για το εμβολιο για να μην λιωσουμε στο περιμενε το βραδυ...παω να τον παρω και εφυγα..

Βρε τον φουκαρα μεσημεριατικα...χαχα

Φιλακια!!


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

ana08 εμενα δεν μου το ειχε πει..μαλιστα την ειχα ρωτησει κιολας..με δικη σου πρωτοβουλια μου ειχε πει...ε κλασικα τωρα ο καθενας τα δικα του..

ριτακι ευχομαι να ναι ελαφρυ το τσιμπηματακι σας!


CDp8p2.png 5LNlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ηρθαμε!Αστραπη!Ωραιοτατα κανεις τη δουλεια σου το μεσημερι.

Λοιπον υγιεστατοι ειμαστε φτου φτου και εμβολιαστηκαμε.

Δεν προβλεπετε να κανουμε παρενεργεια αφου ουτε περισυ ειχαμε κανει...

Θα κανουμε 1 δοση αντιγριπικου φετος αφου το ειχαμε κανει και περισυ.

Οσες το κανατε περισυ το αντιγριπικο 1 θα κανετε φετος?

Εγω η χαζη αγορασα 2...

Τεσπα.

Μια χαρα ο Γρηγορης,τον εξεταζει μονο του χωρις να τον κραταμε κτλ εδω και καιρο και καθεται Παναγιτσα,ανεβαινει και μονος του στο κρεβατι μετα την εξεταση λαιμου, λεμφαδενων ,αυτιων και δειχνει την κοιλια του και το τσουτσουνι του...χαχα ...

Με το εμβολιο η μονη διαφωνια του ηταν στο χρωμα του τσιροτου.Ηθελε φυσικα κιτρινο...

Απο υψος 103 ποντους(ορθιος φυσικα) απο βαρος..χμμ στασιμος σχετικα 15,600 .

Ειναι οντως αδυνατος ..τελικα δεν ηταν η ιδεα του κοσμακη..

Μου ειπε οτι αυτη η στασιμοτητα δεν ειναι κατ αναγκη κατι κακο αλλα ειναι πολυ ψηλος και δεν του φαινεται... ειναι και πολυ ζωηρος και δεν του καθονται κιλα με τιποτα .

Εγω να πω την αληθεια μου πιστευα οτι εχει βαρυνει αρκετα αλλα τελικα ειναι στα ιδια(ηταν και φαγωμενος).

Ολα καλα λοιπον.

Ααα το μονο θεμα ειναι οτι σερνεται απο οτι μου ειπε οστρακια και να εχουμε το νου μας,, αν μας ενημερωσουν για κατι σχετικο στο σχολειο να την παρω τηλεφωνο.


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να 'μαι κι εγώ!Πάλι ποδαράτο σήμερα, ο μικρός ξεράθηκε στον ύπνο και η κόρη μου τραγουδάει, κάθε μεσημέρι το ίδιο σκηνικό, έχουν απίστευτη πλάκα και τελικά με τίποτα δεν τους αλλάζω δωμάτιο, θα τα αφήσω στο ίδιο!

Γιοβανάκι μου, ο πυρετός όντως δεν είναι σημαντικός, δεκατάκια μόνο, αλλά από την άλλη έχετε περάσει τόσα που λογικό να σε παίρνει από κάτω.Εγώ δε θα σου πω να τη σταματήσεις από το σχολείο, εκτός κι αν αποφασίσεις ταυτόχρονα να της κόψεις όλα τα πάρε δώσε με παιδάκια και γενικά να αποφεύγετε τους κλειτούς χώρους. Εγώ τουλάχιστον αυτό δε θα το άντεχα. Με είχαν αγχώσει πέρυσι κι εμένα πολύ, κυρίως όσοι δεν είχαν παιδιά που να έχουν ήδη ξεκινήσει το σχολείο οπότε είχα μπει στο τρυπάκι να σκέφτομαι ότι κάτι έχει το παιδί. Η παιδίατρος ήταν απόλυτη πριν ακόμα ξεκινήσει ότι μας περιμένει δύσκολος Χειμώνας (μέχρι τότε ο Γιώργος δεν είχε κάνει ούτε καν δέκατα) αφού αποφασίσαμε να τον στείλουμε μικρό. Στην πορεία μου έλεγε ότι όντως είχε περάσει περισσότερα από όσα ο μέσος όρος των παιδιών που πάνε σταθμό, αλλά αυτό είναι και τυχαίο. Εξάλλου πρόσφατα νομίζω κάνατε και γενικές εξετάσεις αίματος, αν συνέβαινε οτιδήποτε θα το έβλεπαν. Γρήγορα να περάσει κι αυτό και δώσε μια μεγάλη αγκαλιά στο κοριτσάκι σου.

Νατασάκι καλά αποτελέσματα σε γιο και σύζυγο!

Ρίτα ελπίζω να μην πονέσει πολύ ο γρήγορος. Ο Γιώργος έχει παρει πια το κολλάει με τους γιατρούς και δε βγάζει γκιχ ούτε καν στο εμβόλιο! Η μικρή πάλι κλαίει από την ώρα που της απλώνει τα χέρια να την πάρει η γιατρός!

Πετρούλα μου για εσάς και τον σταθμό να πω ότι όποια απόφαση κι αν πάρεις θα είναι δύσκολη περίοδος! Αν πάει -πέραν της προσαρμογής που για πολλά παιδάκια είναι δύσκολη-είναι αρκετά πιθανό να αρρωσταίνει πιο συχνά καί ίσως μεταφέρει και στο μικρό ιωσούλες, αν δεν πάει θα βαριέται στο σπίτι και ειδικά όσο μεγαλώνει ο μπεμπάκος και πρέπει να αφιερώνεις εσύ περισσότερο χρόνο σε εκείνον, θα προσπαθεί να τραβήξει το ενδιαφέρον με λάθος τρόπο και να εκτονωθεί. Νομίζω, αν υπάρχει η δυνατότητα, ένα δυωράκι το πιο δύσκολο για σένα κάθε πρωί να πηγαίνει σε μια γιαγιά, σε μια θεία θα του κάνει καλό! Φυσικά, αν θέλει και το παιδί!


mGKop3.png60Jvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γυρίσατε κιόλας? Μια χαρά τσακ μπαμ! Μια χαρά είναι καλέ το παιδί, δεν είναι αδύνατο, αλλά πολύ ψηλό! Αναρωτιέμαι, αν μάθεις για οστρακιά στο σχολείο του παιδιού τι μπορεί να κάνεις. Το Καλοκαίρι γνωρίσαμε ένα κοριτσάκι που πέρασε πέρυσι το Χειμώνα οστρακιά και πρέπει να πήγαινε στο ίδιο σχολείο με τον Κωνσταντίνο της Κωνκων!


mGKop3.png60Jvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα μαλλον δεν μπορεις να κανεις διοτι τη ρωτησα ''αν μας πουν για οστρακια τι να κανω να τον κρατησω?''Και μου λεει τι νοημα εχει?Σημερα νοσει το ενα μετα απο 10 μερες το αλλο...αν αρχισει, ετσι παει η φαση..μεχρι να αρρωστησουν οσα ειναι να αρρωστησουν.

Δεν ειναι και τιποτα τρομερο απλα εχει πυρετο και εξανθηματα και συνηθως χρειαζεται αντιβιωση (αντιθετα με τις αλλες παιδικες ασθενειες)μου ειπε απλα να της τηλεφωνησω για να μου πει τι να περιμενω και να μην αγχωθω.


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ριτα super ο Γρηγορης και ειναι μια χαρα τα κιλα του, γιατι να ειναι περισσότερο??Ποσο θα επρεπε να ηταν?

Μαρινα μου οι γιαγιαδες οπως εχω πει δουλευουν..η μαμα μου με τπτ τα πρωινα, η πεθερα μου προσφερθηκε χτες να τον κραταει 1-2 φορες μες τη βδομαδα ενα δυωρακι οπως ειπες-μιας και εκεινη μπορει να ειναι περισσότερο ευελικτη με τα ωραρια- αλλα ακομη αντεχω..Απο την αλλη δεν θελω μωρε να το παρει αλλιως κι αυτος, ο παιδικος στην ουσια ειναι σχολειο ή μια εισαγωγη για το σχολειο και εκει θα πηγαίνει για καποιο σκοπό περα απο τη φυλαξη..παιδακια, παιχνιδια, δραστηριοτητες

Πάντως θα εχουμε να αντιμετωπισουμε δυο προκλήσεις.. και την προσαρμογη και τις επιθεσεις των ιωσεων :-(


BagRp2.png Spetp2.png eoYFp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βατραχακι μου εσεις θα ειστε κιόλας 10 μηνων οταν ο Τιμος πάει παιδικό, εμεις μονο 2 μηνων..Δεν παιζει κι αυτο ρόλο??

Ιωαννα οπως εχω ξαναπει δεν τον ενοχλει καθολου τον μικρο..ενταξει θελει συνεχεια να τον φιλαει, αν κλαίει τρεχει πρωτος να πάει κοντα του, τον εχει μεγαλη εγνοια ομως για μενα το σημαντικοτερο ειναι που - προν το παρόν- δεν βγαζει επιθετικότητα..κανει ομως αλλα όπως πχ εχει γινει πολύ απαιτητικος.Ζηταει ας πουμε να πιει γαλά ή νερο αλλα θελει να το πιει στο μπλέ ποτηρι με κιτρινο καλαμακι (ενα απλό καθημερινο παραδειγμα), ή αν δει κτ στα απλυτα θελει σωνει και καλά να το βαλει εκεινη την ωρα και ας εχει μαλλιασει η γλώσσα μου να εξηγω τα αυτονοητα και αλλα πολλά φυσικα που δεν ξερω αν ειναι της ηλικιας ή τα κανει για να τραβηξει το ενδιαφερον, βλέπω ομως οτι κι εγω κουραζομαι κι εκεινος θελει πλέον κτ αλλο και κυριως παιδακια....

stone μου ναι εμεις θα ειμαστε 9 μηνων οταν με το καλο θα ξεκινησει ο τιμος

οσο για την συμπεριφορα του Ανασταση ετσι ακριβως ειμσαστε κι εμεις και πιστευω οτι το κανουν για να μας κεντρισουν την προσοχη το ενδοιαφερον.

κι εγω ετσι σκεφτομαι παντως οτι πλεον στο σπιτι κουραζομαατε και οι δυο θελει αλλα πραγματα να κανει.


33fdd32819.png459830qyqjkq81to.gif6dc7cf086f.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω το εχω ξαναπει..ο κυριοτερος λογος που τον εστειλα περα απ οτο γεγονος οτι επρεπε να επιστρεψω στη δουλεια καποια στιγμη ηταν για να βγαλουμε το Χειμωνα πιο ευχαριστα.Θα μπορουσε να καθησει με τη γιαγια αλλά άλλο Χειμωνα μεσα με κρυο και βροχες δεν εβγαζε το παιδι..ηταν που ηταν θηριο ειχε απογινει..

Απο αποψη εκτονωσης σιγουρα ειναι ενα συν.

Εμεις προσαρμογη με την εννοια του αποχωρισμου δεν ζησαμε παρολα αυτα ξαναλεω ειναι δυσκολο για την ψυχολογια τους.Μπορει να δειχνουν οτι ανυπομονουν αλλα μετα νοσταλγουν και το σπιτακι τους σε καποιες φασεις,οσο να ειναι ειναι πολλες οι αλλαγες που εχουν να αντιμετωπισουν.


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα Βατραχακι μου ειλικρινα αμα τον δεις και δεν τον σηκωσεις δεν τον κανεις για τοσο..ειναι και ο σκελετος του..ξερω και εγω?

Πετρουλα οχι δε θα επρεπε να ειναι παραπανω αλλα ειναι στασιμος στα ιδια απο το Πασχα...ισως και νωριτερα?Δε θυμαμαι καλα... και οσο να ειναι υπο αλλες συνθηκες αυτο ισως ηταν θεμα.Απλα στην προκειμενη ο Γρηγορης ειναι ψηλος,ειναι και πολυ δραστηριος,δεν τον λες και λαιμαργο οποτε ειναι λογικο να εχει κολλησει.


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πετρούλα ο Αναστάσης θέλει να πάει στη γιαγιά του? Δεν πιστεύω να νιώσει απόρριψη αν πάει μία βόλτα μαζί της ή αν καθίσει σπίτι της και έχει και εκείνη τη διάθεση να παίξουν μαζί! Εξάλλου πριν σταματήσεις τη δουλειά τον κρατούσε τα πρωινά, δεν του είναι άγνωστη! Από το σχολείο, σίγουρα μαθαίνουν πράγματα και ας είναι μόνο παιδικός σταθμός, αλλά εγώ γενικά ειμαι της άποψης ότι καλό είναι να αλλάζουν παραστάσεις τα παιδιά και να μη μένουν όλη την ημέρα στον ίδιο χώρο κλπ! Βέβαια μάλλον επειδή είμαι και η ίδια σουρτούκα και θέλω να γυρνάω συνεχώς βαζω και τα παιδιά μου σε αυτό το τρυπάκι! :)!


mGKop3.png60Jvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...