Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 ώρες πρίν, Faith22 είπε:

      😳Πόσο λυπάμαι.Εσύ από τι έχασες το μωράκι σου?Η ξαδέρφη μου θρόμβωση στον ομφάλιο λώρο περιμένουμε κ τα αποτελέσματα της νεκροψίας βέβαια αλλά μάλλον αυτό ήταν.

      Ακριβώς αυτό που είπες,θύμωσε η μαία κ ο γιατρός,μου έστειλε να με μαλώσει.

      Α να σου πω... καλύτερα μου φαίνεται που δεν θα μπεις στο χώρο των χοριακων,πολύ αγχωτικό κομμάτι κ αυτό.

      Και εγώ κάποια θρόμβωση έπαθα και δεν αιματονωταν καλά το μωρό στη δεξιά πλευρά. Μέχρι τότε είχα κάνει β επιπέδου και ντοπλερ και κανένας γιατρός δεν είχε δει τίποτα (πχ είχε ένα νεφρό). Επίσης έκανα αντιπηκτικες τις οποίες είχα σταματήσει στο ενδιάμεσο για κανένα δίμηνο. Η ξαδέρφη σου έκανε; Η γενετιστρια μου είπε ότι και όλο το διάστημα να έκανα, αν ήταν να το παθω, θα το πάθαινα. Ήταν η πρώτη εξωσωματική και είχα θετικό τεστ. Έχουν περάσει 2 χρόνια και σε όλες τις επόμενες προσπαθεις, τίποτα!ας ελπίσουμε να συμβεί μες το 24!! Με το καλό τα διδυμακια σου!!γερά και καλότυχα να είναι ❤️❤️

Cafe Μαϊος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

Δεν στεναχωριέμαι, μου δημιουργήθηκε όμως μια ανησυχία μήπως και κάνω λάθη στη διαπαιδαγώγηση. Σίγουρα είναι πολύ κολλημένη με εμένα και σε αυτό μάλλον φταίω εγώ με τις αγκαλίτσες και τα φιλάκια........ Αυτό που ανησύχησε είναι η μετέπειτα συμπεριφορά της σε σχολείο, παρέες κλπ... Σίγουρα της κάνει καλό ο παιδικός, γιατί αν δεν είχε και αυτή τη διέξοδο δεν θα μίλαγε σε άνθρωπο από τη ντροπή της. Είναι παιδί που θέλει σε όλα το χρόνο του. Άλλαξαν δασκάλα στις αρχές Οκτώβρη και ενώ η μετάβαση από τη μία στην άλλη έγινε πολύ ομαλά, δηλαδή για 1 περίπου μήνα ήταν και οι δύο δασκάλες, η Αλεξάνδρα μίλησε στη νέα της δασκάλα, να της απευθύνει το λόγο δηλαδή, να ζητήσει κάτι κλπ, αρχές Νοέμβρη!!!! Ένα μήνα μετά!!!! Δεν είναι μεγάλο διάστημα; Μίλαγε στους φίλους της, έπαιζε, έκανε ότι της έλεγε η δασκάλα αλλά δεν της μίλαγε :confused::confused:


27 ΙΟΥΝΙΟΥ 2008 ΑΛΛΑΞΕ Η ΖΩΗ ΜΟΥ! ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΜΟΥ!

19 IOYNIOY 2013... Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟ ΑΣΤΕΡΙ ΜΟΥ

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 46,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    6629

  • Stone

    4617

  • vatraxaki

    3614

  • joa

    3229

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    ριτα79 6.629 δημοσιεύσεις

  • Stone

    Stone 4.617 δημοσιεύσεις

  • vatraxaki

    vatraxaki 3.614 δημοσιεύσεις

  • joa

    joa 3.229 δημοσιεύσεις

Posted Images

Γιοβαννα μου δε φταις εσυ καπου ειναι στο παιδι το πιστευω απολυτα αυτο.Ουτε βλεπω κατι ασχημο απο αυτα που λες...ειναι απλα πιο συγκρατημενη..κακο ειναι αυτο?

Και ο Γρηγορης ειναι πολυ τρυφερουλης μονο οταν θελει εκεινος ομως...ποιες αγκαλιτσες και φιλακια?Αμα δε θελει δεν καθεται στην αγκαλια με τιποτα...ουτε βρεφος δεν καθοταν κλωτσοβολαγε να φυγει.Ο ανδρας μου παραπονο το εχει να του πουμε μια φορα ελα κατσε λιγο στην αγκαλια (μπας και ησυχασουμε καπου δλδ και κατσουμε σε ενα σημειο 5 λεπτα)και δεν εχει κατσει ποτε...

Ειναι στο παιδι και επιμενω.

Σιγουρα τα πιο ντροπαλα παιδακια θελουν μια ενθαρρυνση παραπανω και λιγη περισσοτερη τονωση της αυτοπεποιθησης τους.Εγω θα σου προτεινα να την αφησεις λιγο πιο ελευθερη και να της δινεις πολλες πρωτοβουλιες.

Πιστευω οτι σιγουρα καπου τα παιδια μας τα διαμορφωνουμε και εμεις αναλογα με το πως προτιμαμε να ειναι ή λογω ανασφαλειων που μπορει να εχουμε εμεις .Μιλαω για τον εαυτο μου, μπορει να γκρινιαζω οτι ειναι ζωηρος οτι δεν ακουει τιποτα κτλ ομως κατα βαθος ξερω οτι το ειχε φυσικα αλλα το ενθαρρυναμε και εμεις με το να τον αφηνουμε ανεξαρτητο λιγο παραπανω απο αλλα παιδια απο νωρις.

Βεβαιως ξαναλεω ειναι πρωτα απο ολα θεμα χαραχτηρα!Ακομα και μεσα στην ιδια οικογενεια τα παιδια ειναι τελειως διαφορετικα μεταξυ τους.

Εγω ημουν πολυ ησυχη αλλά ατρομητη, η αδερφη μου θηριο (στις σκανταλιες σχεδον σαν αγορι)αλλά πολυ φοβιτσιαρα ,η μανα μου ιδια και απαραλλαχτη και στις δυο μας και εως τωρα στο εγγονι ειναι υπερπροστατευτικη.Τα αδερφια του ανδρα μου ολααα διαφορετικα.


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλες μου!!! Καλά και σήμερα! :-)

giovanna μου εγώ δεν βρίσκω τίποτα μη φυσιολογικό στην συμπεριφορά της Αλεξάνδρας. Στο βιβλίο που σας έβαλα εχτές διαχωρίζει τα παιδιά σε ευαίσθητα, ενεργητικά, πρόθυμα και δεκτικά. Για τα δεκτικά παιδιά λοιπόν λέει ότι δεν τους αρέσει να ξεφεύγουν από την ρουτίνα τους. Όπως και με τα ευαίσθητα χρειάζονται χρόνο για κάποια πραξη η αλλαγή και αν τα πιέσουμε να κάνουν κάτι βιαστικά θα αντιδρασουν.. Λέει κι άλλα πολλά βέβαια απλά θέλω να σου πω ότι το κάθε παιδί έχει τον δικό του χαρακτήρα κι εμείς απλά τα ''βοηθάμε'' βάση πάντα όμως του χαρακτήρα τους.

Κικιτσα μου ελπιζω και εύχομαι ολόψυχα να τελειώσουν πια οι ταλαιπωρίες σας..Περαστικά κι αγύριστα!

Φιλιά σε όλες τις υπόλοιπες!!!


an1cCua0g410010MTA5bGR8NDc3ODg4ZGF8aSBleWEgbWFzIGVpbmFp.gif

an1cJNb0g410010MjJkfDUwMjMyNjQ3dmF8dG8gYW50cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχιζω γιατι μου αρεσει αυτο το θεμα...

Υπαρχουν γονεις και δεν αναφερομαι εδω σε εσας γιατι σας ξερω ελαχιστα αλλα απο τον ευρυτερο κυκλο μου που ενδιαφερνται πολυ τα παιδια τους να ειναι ''καθως πρεπει''. εχω φιλους που τα παιδια εξω τα ταραζουν στα μη και στα οχι για να μην ριξουν φαγητα κατω στην ταβερνα για να μη κανουν αταξια σε εναν χωρο κτλ.Σε σημειο υπερβολικο, να τους φωναζουν και να τα τραβολογανε εξω απο το εστιατοριο επειδη ας πουμε εχυσαν ενα ποτηρι νερο στην ταβερνα.Ενω ας πουμε στο σπιτι τους τα αφηνουν να κανουν οτι θελουν.Εγω παλι ναι μεν θα ηθελα καπου ο Γρηγορης να εχει ενα μετρο και αυτο επιδιωκω αλλα απο την αλλη βρισκω απολυτως λογικο να κανει διαφορα ''χαζα'' στην ηλικια του και οχι δεν ντρεπομαι καθολου.. μπορει στιγμιαια να μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι αλλα καποιες φορες με πιανω να κρυφογελαω...

Ομως η αντιμετωπιση μου ειναι η ιδια απεναντι του εντος και εκτος των τειχων.

Επισης βλεπω γονεις που δισταζουν να δωσουν πρωτοβουλιες στα παιδια τους γιατι τα θεωρουν πολυ μικρα εγω παλι θεωρω οτι πρεπει να τα ενθαρρυνουμε σε οτιδηποτε ακομα και αν ξερουμε οτι δεν θα το καταφερουν.

Δε λεω οτι κανω το σωστο γιατι ο Γρηγορης ειναι αρκετα ατιθασο παιδι και σιγουρα δεν αποτελει προτυπο ''ευκολου''παιδιου αλλά εβλεπα οτι η ταση του ειναι να ειναι πιο ανεξαρτητος οποτε δεν θελω σε καμμια περιπτωση να τον φρεναρω.Το μονο που μπορω να κανω ειναι να του μιλαω πολυ και να τον συμβουλευω και πιστευω οτι υπαρχει ενα μικρο αποτελεσμα.

Αρα οπως εχω ξαναπει καλο ειναι να κινουμστε με βαση τα ορια των παιδιων μας και ο καιρος θα δειξει...κανεις δε γεννηθηκε γονιος ετοιμος ολοι εμαθαν στην πορεια.


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ,

Από το πρωι προσπαθω να γραψω αλλα εχω πολύ δουλεια και τρεχω.

Μαράκι χαίρομαι που εδωσες το παρον!!!!!Αντε το πήρε απόφαση ο μπεμπούλης να ηρεμησει λιγο η μανουλα!;)

Κική μου από τη μια χαίρομαι που μαθαμε νεα αλλα από την άλλη… αρωστειες!!!!:(

Περαστικα σας ευχομαι !!!!

Giovanna μου να μην ανυσηχεις.Και η Ανδρεανα είναι παιδι που θελει το χρονο της αλλα εχει και πολλα πολλα αλλα.

Ας πούμε αν καποιος της «κατσει» από την αρχή στραβα δεν προκειται να τον πλησιασει με τιποτα.

Δεν ξερω αν θα την χαρακτηριζα ντροπαλη αλλα συνεσταλμενη είναι σιγουρα .

Το κάθε παιδακι είναι ιδιατερο παντως αυτό είναι σιγουρο.

Οσο για τις αγκαλιες τα φιλια και τα χαδια καλα κανεις!!!

Και εγω την «πνιγω» την μικρη μου!!!!

Εγω σημερα το πρωι πήρα μια κρυαδα μια και πήγα εγω τη μικρη σχολειο και για πρωτη φορα εκλαψε και δεν ηθελε να φυγω.

Μας ειπαν ότι εκλαψε για λιγο αλλα μετα ξεχαστηκε.

Αλλα η εικονα να με κοιταει δακρυσμενη και να με παρακαλαει να μην φυγω με τσακισε.:cry::cry:

Οποτε εγω δεν την ξαναπαω .Αφου με τον μπαμπα της δεν κλαει ας την πηγαινει εκεινος!

Επίσης μας ειπαν από το σχολείο ότι με το φαγητό της παίζει και φυσικα το σκορπαει (ότι δλδ κανει και στο σπίτι).

Τι καλο παιδακι ε???:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαργαρίτα πανω σε αυτά που λες θελω να πω ότι θέλω και προσπαθω το παιδακι μου να είναι σωστο και «καθώς πρεπει» αλλα μεσα σε λογικα πλαισια.

Τι να απαιτησω από ένα παιδακι 2,5 χρονών ???

Φυσικα και θα του μιλησω και φυσικα θα το μαλωσω αν κανει κατι που δεν πρεπει και θα της εξηγησω και το γιατι δεν πρεπει κτλ αλλα το βασικότερο ακολουθω την ιδια γραμμη ειτε ειμαι σπιτι ειτε εξω ειτε οπουδηποτε.

Δεν νομιζω ότι ένα παιδι που στο σπιτι το αφηνεις ανεξέλεγκτο απαιτεις μετα εξω να είναι «κυριλε».

Απλα δεν γινεται!

Οσο για πρωτοβουλίες κτλ νομιζω ότι ο κάθε γονιος ξερει τις δυνατοτητες του παιδιου και πρατει αναλογα.

Γνώμη μου πάντα !

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι μου να σας ζησει το ανηψι !!!!

Οσο για συμπεριφορα παιδιων ...πιστευω οτι το παν μετρον αριστον ισχυει και εδω...τα παιδια μας ειναι μικρα παιδακια αλλα δεν εχουν το ακαταλογιστο και ειλικρινα δεν ντροπιαζομαι αν ριξει κατι κατω αλλα καλο ειναι να υπαρχει ενα οριο και μες στο σπιτι αλλα και εξω ..

Εγω εχω παρει τον χρηστο απο καφε που εκανε ζημιες και γελαγε η καφετερια και φυγαμε περισσοτερο για να παραδειγματιστει .

Αλλα και παλι ειμαι σιγουρη οτι ειναι θεμα χαρακτηρα παιδιου..γεννιεται ο ανθρωπος ...εγω παντως λαχταρω ενα συνεσταλμενο παιδι ...2 χρηστους σε 1 σπιτι δεν γινεται!!

Σουλα προσπαθηστε μεχρι να προσαρμοστει η μικρη στον παιδικο να εχετε την ιδια ρουτινα καθε μερα...θα της κανει πολυ καλο...αν αυτο με τον μπαμπα πιανει μην το αλλαζετε...


cca53e644d.png

eTRlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σουλα αι Ιωαννα συμφωνω απολυτα και με τις δυο σας αυτο ηθελα να πω επειδη το βλεπω τελευταια σε φιλους και αναρωτιεμαι ειμαι εγω γαιδουρα ή ειναι οι αλλοι υπερβολικοι?

Αρμα συμφωνω απολυτα οτι δεν υπαρχει τιποτα ανησυχητικο απλα ειναι αλλος χαραχτηρας το παιδι.

Τεσπα...

Σουλιτσα θυμασαι που σου ειχα πει για την πρωινη ρουτινα?

Προσπαθηστε να μην αλλαζετε στυλ για κανα μηνα ακομα.Δεν εχει προσαρμοστει το παιδι ακομα.

Φανταζομαι στεναχωρεθηκες ε?Εγω δεν το εζησα αλλα ειμαι λιγο μουρλη δε ξερω πως θα φερομουν αν μου αντιστεκοταν οταν πηγαιναμε...εβλεπα άλλα και σπαραζε η καρδια μου...

Θα συνηθισει ομως δεν τιθεται θεμα.


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σουλα αι Ιωαννα συμφωνω απολυτα και με τις δυο σας αυτο ηθελα να πω επειδη το βλεπω τελευταια σε φιλους και αναρωτιεμαι ειμαι εγω γαιδουρα ή ειναι οι αλλοι υπερβολικοι?

Τεσπα...

Σουλιτσα θυμασαι που σου ειχα πει για την πρωινη ρουτινα?

Προσπαθηστε να μην αλλαζετε στυλ για κανα μηνα ακομα.Δεν εχει προσαρμοστει το παιδι ακομα.

Φανταζομαι στεναχωρεθηκες ε?Εγω δεν το εζησα αλλα ειμαι λιγο μουρλη δε ξερω πως θα φερομουν αν μου αντιστεκοταν οταν πηγαιναμε...εβλεπα άλλα και σπαραζε η καρδια μου...

Θα συνηθισει ομως δεν τιθεται θεμα.

Εσένα σκέφτηκα το πρωι Μαργαριτα.

Δεν το ξανακανω παντως .Θα την πηγαινει ο μπαμπας της.

Χαλια εγινα γμτ .Ασχημη εικονα .

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλε το ειχα πει πρωτο πρωτο χαχα...εγω μπορει να μην τα εζησα και ολα αυτα αλλά τα συγκεκριμενα τα κατεγραψα οταν μας τα ειπαν γιατι καταλαβα οτι η προσαρμογη παιζει σημαντικο ρολο και ειναι κατι που δεν εχουμε ξανααντιμετωπισει.

Σουλιτσα με τον μπαμπα για ενα διαστημα για να ειστε ολοι ησυχοι.


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αααα και κατι αλλο που ηθελα να πω γιοβαννα μου .Μην ασχολησε και τοσο με το τι σου ειπαν κτλ.Καταλαβαινω οτι το κανεις απο αγχος μηπως δεν κανεις κατι σωστα και εγω τις προαλλες εφυγα σκεπτικη απο το σχολειο(σας το ειχα πει) οταν μου τον επαν επιμονο,ατιθασο κτλ αλλα μετα καθισα και σκεφτηκα ''Μας ειπε και τιποτα καινουργιο?''

Θελω να πω οτι καλα και τα βιβλια και εγω διαβαζα,καλα και τα σεμιναρια και οι ψυχολογοι αλλα ολοι ξερουμε τα καλα και τα στραβα των παιδιων μας.

Διαβασα καναδυο βιβλια ,ακουσα και ενα σεμιναριο με θεμα ''συναισθηματικη νοημοσυνη'' και μετα το εκοψα.Δε θυμαμαι πια κοπελα ελεγε για ενα σεμιναριο προχθες στο fb αλλα ακι εκει το ιδιο ειπα οτι δεν ταιριαζουν ολα αυτα που ακουμε σε εμας.Και να σου πω γιατι?Γιατι επιανα τον εαυτο μου να σκεφτεται πως θα μιλησει στο παιδι και πως θα λειτουργησω.Κανενας δεν ξερει το παιδι καλυτερα απο μενα.Και λαθη να κανω,που κανω, προτιμω να τα κανω αυθορμητα και να τα αντιμετωπισω εγω .Δεν εννοω φυσικα την περιπτωση που καποιος ανθρωπος ή παιδι χρειαζεται ειδικη μεταχειριση και παρακολουθηση.Αλλα σε απλα καθημερινα πραγματα και σε στοιχεια της συμπεριφορας του επαψα να ψαχνομαι.Προτιμω να παραδειγματιζομαι απο το περιβαλλον μου, απο εμπειριες αλλων γονιων και απο αυτα που βλεπω απο το ιδιο το παιδι παρα να ειμαι συνεχως στο τρυπακι τι πρεπει να κανω και να λεω.

Ελπιζω να μη με παρεξηγησεις το λεω για καλο!Ειναι σουπερ το κοριτσακι σου!


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...