Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2011


bloublou

Recommended Posts

κοριτσακια μου ΓΥΡΙΣΑ ΠΙΣΩ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!

γυρισαμε σημερα σπιτακι μας, πηγαν ολα καλα με την αναρρωση μου, εφυγα νωριτερα και απο αυτες που γεννανε με φυσιολογικο.

δεν ποναω, παιρνω παυσιπονα.

σημερα κατεβηκε το γαλα μου, εχω για ολη την παρεα αν θελετε...

αφου το απογευμα πηγα και μου το εβγαλαν με θηλαστρο γιατι ειχε γινει τουμπανο και πονουσε..

η μπεμπουλα τρωει αρκετα και κοιμαται καλα αλλα οχι ολες τις ωρες της ημερας, τωρα ας πουμε το απογευμα τα εχει παει πολυ καλα..

θα σας τα γραψω αναλυτικα.

διαβασα τα νεα σας,

Οζαλινακι μου ολα καλα να πανε ευχομαι ναγυρισετε γρηγορα σπιτακι σας!!

Βιργινια, το πινακακι το εχεις κανεις να μην πω...:D:D

να το φτιαξω αυριο!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΣΑς ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!

επισης η μπεμπα μου ειναι μια κουκλιτσα και μου κανει ηδη ναζια...

λιωνω λεμε..............

λοιπον αγαπουλες, θα παω να ξαπλωσω γιατι δεν ξερω τι βραδυ με περιμενει..

θελω πολλα να σας γραψω...

καληνυχτα!!

καλό σαραντισμό Μαράκι μου ;) τι ωραία να είσαι σπίτι ε?

γυρίσαμε κ εμείς σπίτι δόξα τω Θεό!!!!

η μικρούλα είναι πολύ ήσυχη από την αδυναμία και κάθε 2 ώρες θηλάζει.γάλα πολύ αποθηκεύω και 200 ml την ημέρα στην κατάψυξη γιατί δεν αντέχω να το πετάω.

Μινούλα θήλαστρο πήρα ενα χαζό από τα τζάμπο με 9.90 και βγήκε τέλειο δεν με πονάει καθόλου και το χρησημοποιώ κάθε μέρα γιατί το στήθος μου γινεται πέτρα αν το αφήσω...δοκίμασε το...αφού θηλάζεις μην πετάς χρήματα...και βάλε λάδι ελιάς στις θηλές σου και γαλάτάκι όταν τελειώνεις με τον θηλάσμό.....θα θεραπευτούν σιγά σιγά.και οχι επιθέματα στήθους γιατι κρατούν την υγρασία και πονάνε οι θηλές ακόμα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Μαρία, και πάλι να σου ζήσει η καραμελίτσα σου! Συγχαρητήρια! Με το καλό να τακτοποιηθειτε σπιτάκι σας και να βρείτε τους ρυθμούς σας. Εύχομαι όλα να πάνε καλά και με το θηλασμό!

Λινάκι πολύ χαίρομαι που γυρίσατε κι εσείς σπιτάκι σας! Θα δεις η μικρούλα σου γρήγορα θα πάρει τα πάνω της και θα γίνει γερή και όμορφη κοπέλα!

Μπράβο που έχεις τόσο γαλά! Καλά κάνεις και το φυλάς, είναι κρίμα να πηγαίνει χαμένο! Εγώ μέτρια παραγωγή...


9XBrp3.pngGv5Vp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλό σαραντισμό Μαράκι μου ;) τι ωραία να είσαι σπίτι ε?

γυρίσαμε κ εμείς σπίτι δόξα τω Θεό!!!!

Οζαλινακι μου, καλοζικες στο σπιτακι σας!!!

Καλημερα κοριτσια. Μαρακι εγινες και συ μανουλα!!!! Να σου ζησει η κορακλα σου, να ειστε παντα ευτυχισμενοι.

Δεν περιμενα ο θηλασμος να ειναι τοσο δυσκολος (για μενα). Η ψυχολογια μου εινια υπο του μηδενος. Ποναω τοσο πολυ, που κλαιει ο μπεμπης γιατι δεν μπορει να θηλασει κλαιω κ γω απο τον πονο. Λεω να στειλω τον αντρα μου να παρει θηλαστρο. Μου προτεινετε καποιο;

Μινακι μου ευχαριστω πολυ!

εγω που εχω πολυ γαλα και γινεται τουμπανο το στηθος μου ειπε η παιδιατρος να μην βαλω ακομα θηλαστρο γιατι θα οδηγηθω στην υπερπαραγωγη που ηδη εχω, απλα μετα απο καθε θηλασμο βαζω κομπρεσες και βγαζω οσο μπορω ωστε να ξαλαφρωνω λιγο.

επισης να μην πινω πολλα υγρα.

θελετε να σας γραψω την ιστορια μου τωρα?

ετοιμαστηκα και εγινα μια κουκλα την παραμονη το βραδυ, το πρωι ξυπνησαμε, ηταν εδω τα πεθερικα μου και οι γονεις μου και πηγαμε στην κλινικη.

Καλα απο ψυχολογια δεν σας λεω, στα υψη, πετουσα!!

Με εξεταζει ο γιατρος, δεν επιανε το μωρο καθολου, ηταν πολυ ψηλα.

Επισης μου λεει να σου βαλω πονους αλλα και θα ταλαιπωρηθεις και φοβαμαι και την μητρα σου μηπως και δεν αντεξει τις συσπασεις.

Οποτε μου λεει εγω προτεινω καισαρικη, αλλα αν θες να δοκιμασουμε πονους να σου βαλω..

Του απαντησα οτι δεν το συζητω να παμε για καισαρικη, ηθελα να δω την μπεμπουλα!!!!!!!!!!!

μπηκα στο χειρουργειο στις 9:10 και στις 9:30 εβγαλαν το μωρο..

εκανα ραχιαια, δεν καταλαβα τιποτα, μονο μια απαλη πιεση και ειδα και το μωρακι αμεσως, ειχε και περιτυλιξη στο λαιμο.

Μετα με πηγαν στο δωματιο, ηρθαν και ολοι να με δουν, οι οποιοι ηταν ολοι τους κλαμμενοι!!

εγω ενιωθα μια χαρουλα, ουτε πονους, ουτε τιποτα, μονο που ηθελα να κανω εμετο (συγνωμη..) και εκανα τελικα.

Το μωρακι το κρατησαν κανα τριαρι ωρες στην θερμοκοιτιδα για θερμοκρασια και μετα μου την εφεραν, την κρατησα μαζι μου ολες τις μερες.

την εβαλα και στο στηθος και ηταν οτι ωραιοτερο εχω δει ποτε μου... ενα υπεροχο πλασματακι ακουμπισμενο πανω μου...

με σηκωσαν το απογευμα και ευτυχως ειμουν πολυ καλα.

μετα ηρθε και η παιδιατρος, καλουμε οποια θελουμε εμεις εδω, η οποια ειναι πολυ καλη και πολυ υπερ του θηλασμου, μου εδωσε συμβουλες και ελπιζω να πανε ολα καλα.

Τωρα βεβαια εχω ενα αγχος γιατι εχω παρα πολυ γαλα και το στηθος γινεται πολυ βαρυ και η μπεμπουλα δεν πινει τοσο πολυ ακομα.

τα βραδια ειναι πολυ υσηχη και κοιμαται ενω την ημερα τρωει πιο συχνα και μενει και ξυπνια αρκετα.

Ειπα στην παιδιατρο να παρω θηλαστρο και να το βγαζω μετα απο καθε θηλασμο αλλα μου ειπε οχι ακομα.

Βεβαια τωρα που σας γραφω ειναι παλι τουμπανο και περιμενω να ξυπνησει να δουμε τι θα θελει να φαει.

επισης στο δεξι στηθος δεν καθεται πολυ καλα και συνεπως ειναι πιο βαρυ.

θα δουμε.. ελπιζω να τα καταφερω γιατι καταλαβα οτι το θελω πολυ..

Αυτα τα νεα μου αγαπουλες....

νιωθω τελεια και ευτυχισμενη οσο ποτε..

το μωρακι μας ειναι φανταστικο, μοιαζει σε εμενα αρκετα και εχει τα ακρα του μπαμπα της, μακρια και λεπτα..

ειμαστε και οι δυο χαζεμενοι και ολοι μερα καθομαστε και κοιταμε το μωρο..

οταν βλεπω τον αντρα μου και την εχει αγκαλια και της λεει "μπεμπουλα μου, κορουλα μου, καρδουλα μου" βαζω τα κλαματα και δεν σταματαω..

και τωρα που τα γραφω κλαιω..

τρια χρονια το περιμεναμε το αγγελουδι μας και τωρα μας φαινεται σαν ψεμα..

τελικα το νοημα της ζωης ειναι να κοιτας στα ματια το πλασματακι που δημιουργησες με τον ανθρωπο σου...

παω να φτιαξω πινακακι και στικερ...

Μου λειψατε σκατουλες.... αντε να βρουμε τους ρυθμους μας και να τα ξαναλεμε παλι πιο συχνα...

Link to comment
Share on other sites

Οζαλινάκι μου καλή συνέχεια στο σπιτάκι σας τώρα, θα μεγαλώσει η μπεμπούλα κια θα είναι μια χαρά, μη φοβάσαι τίποτα.

Μινούλα μου έχω το swing είναι πολύ καλό, πραγματικά είνια ακριβό, μου το έδωσε η ξαδέλφη μου, οπότε δεν το αγόρασα, κοίταξε σε άμαζον μήπως βρεις κάτι, νομίζω είχα δει με 70 λίρες, εδώ είναι τα διπλά λεφτά.

Μαράκι μου γλυκό να σου ζήσει η καραμελένια σου, άντε και καλούς θηλασμούς, αν και απ' ότι διαβάζω μια χαρά θα τα πάτε. Βγάζε λίγο γάλα με το χέρι σου, έτσι ώστε να μην δίνει το ερέθισμα και να κατεβάζει και άλλο, κάτι που κάνει το θήλαστρο. Καλή επιτυχία σου εύχομαι. Και πραγματικά μας έλειψες. Φιλάκια στη γλυκούλα σου, πάω να ξαπλώσω λίγο, τώρα που κοιμούνται όλοι.


dYU4p3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σου μπλουμπλουδακι μου, αυτο κανω και ελπιζω να πετυχει..

φιλακια στην μπλουμπλουδενια σου..

αν χρειαστω κατι για τον θηλασμο να σου στειλω κανα μυν.. σε εμπιστευομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ότι θέλεις Μαράκι μου εδώ είμαι. Και όποια μανούλα θέλει βοήθεια. Αν και είπαμε το μυστικό για το πρώτο μήνα τουλάχιστον είναι υπομονή και ηρεμία, και βεβαίως δεν κοιτάμε ρολόι, δεν υπάρχει. Και όλα θα πάνε καλά, περιμένω γιατρό απο μεθαύριο, γιατί νομίζω ότι το κιλό το έχει τσιμπησε η μικρή, έχει κάνει μπουτάκια. Αχ πως πέρασε ένας μήνας.


dYU4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Βιργινάκι και ο δικός μου τότε μία απο τα ίδια δεν δεχόταν τίποτα, ξέρουν πολύ καλά τη θέλουν και αυτό είνια η μαμά τους. Μην ανυσηχείς όμως προσαρμόζονται και αν τύχη να λείψεις και πεινάει πραγματικά θα το πιει αλλά μόνο απο άλλο κια όταν λείπεις, μην προσπαθήσεις να το κάνεις εσύ δεν θα έχει αποτέλεσμα αφού θα έχει το ζιζί δίπλα του.

Και ο δικός μου δεν έπινε και αγχωνόμουν και όταν τεσσάρων μηνών τον άφησα στην μαμά μου τα πρωινά γιατί ξεκίνησα δουλειά, μια χαρά το έπινε απο το μπουκάλι.

Όσο για το έξω καλά έκανες, να την βγάζετε όσο μπορείτε ηρεμούν και εσείς κάνετε την βόλτα σας.

Περιμένω τους άντρες απο την θάλασσα για να βγούμε μια βόλτα.

Η μπουμπού σήμερα ρίχνει ύπνους πολυτελείας, τρώει κοιμάται εν αντιθέση με προχθές που ήθελε την αγκαλιά της. Άβυσσος η ψυχούλα τους.

Φιλάκια κοριτσάκια μου.

απλα το θεμα ειναι οτι την ειχε η μαμα μου αγκαλια κ προσπαθουσε να την ταισει κ η μπεμπα γυρναγε στο στηθος της μαμας μου κ ψαχνοτανε !!! αχαχαχαχαχαχ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

οσο για τη βολτα το μονο που με στεναχωρησε ειναι οτι δεν ειχα παρει ευχη αλλα γυρισα πρν νυχτωσει !!!

Καλησπέρα!

Μπαμπας και γιος στη θάλασσα και η μπέμπα....μολις αρχισε να κλαιει. Γεια σας και θα τα ξεναπουμε....ΕΡΧΟΜΑΙ ΚΑΛΕ ΖΟΥΖΟΥΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

χαχαχαχχα γλυκουλα μου ! φιλακια στα παιδακια σου !:P

κοριτσακια μου ΓΥΡΙΣΑ ΠΙΣΩ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Βιργινια, το πινακακι το εχεις κανεις να μην πω...:D:D

να το φτιαξω αυριο!!!

καλως ηρθες πισω την παρεα μας μανουλα !!!!

καλε μη με μαλωνεις ! δεν πειραξα τιποτα ! μονο προσθεσα τα στοιχεια σου !!! αληθεια λεω !!!:-(:sad::-(:sad:

Καλημερα κοριτσια. Μαρακι εγινες και συ μανουλα!!!! Να σου ζησει η κορακλα σου, να ειστε παντα ευτυχισμενοι.

Δεν περιμενα ο θηλασμος να ειναι τοσο δυσκολος (για μενα). Η ψυχολογια μου εινια υπο του μηδενος. Ποναω τοσο πολυ, που κλαιει ο μπεμπης γιατι δεν μπορει να θηλασει κλαιω κ γω απο τον πονο. Λεω να στειλω τον αντρα μου να παρει θηλαστρο. Μου προτεινετε καποιο; Εχω ακουσει για το Medela swing βεβαια κανει ακριβα, αλλα ειλικρινα δεν αντεχω αλλο. Χωρια που τελικα δεν γλυτωσα την μαστιτιδα και τωρα τρεχω κ γιαυτο.

Σας ευχαριστω κ παλι ολες για τις συμβουλες σας, νιωθω πολυ καλυτερα οταν μπαινω εδω κ σας διαβαζω (οποτε προλαβαινω).

Α! και κατι αλλο. Βαλαμε επιτελους το καθισμα στο τουτου, θελω παρα πολυ να παρουμε τον μικρο κ να παμε μια βολτα, μονο τουτου, οχι να τον βγαλουμε εντελως εξω. Του αρεσει πολυ η βολτα-το ανακαλυψα οταν χρειαστηκε να παμε 2 φορες νοσοκομειο. Λετε οτι ειναι πολυ νωρις; ειναι μολις 9 ημερων το μικρο μου...

Οζαλινα ευχομαι τωρα που γραφω να κρατας τη μικρη σου σπιτι σου πια, αγκαλιτσα. Και να τελειωσαν εδω τα τρεχαματα σας.

Βιργινια σε καταλαβαινω απολυτα για το θεμα του ζιζιου. Ο δικος μου πια το θελει και για πιπιλα, προσπαθω να τον βγαζω, μην συνηθισει, αλλα γκρινιαζει. Χωρια οτι ειναι ωρες πανω στο ζιζι, που σημαινει οτι εγω ουτε τουαλετα δεν προλαβαινω να παω! Ελπιζω τουλαχιστον να τα καταφερω με τον θηλασμο, και χαλαλι τα παντα, ας μην εχω ουτε χρονο για να κοιμηθω!

εγω εχω της AVENT το χειροκινητο κ ειμαι ευχαριστημενη !

οσο για το στηθος συνηθως την ακουω που καταπινει λιγες φορες το χει γι απιπιλα !!! ετσι αλλωστε δικαιολογειται που πηρε 1 κιλο σε 2 βδομαδες !

Μινακι μου ευχαριστω πολυ!

εγω που εχω πολυ γαλα και γινεται τουμπανο το στηθος μου ειπε η παιδιατρος να μην βαλω ακομα θηλαστρο γιατι θα οδηγηθω στην υπερπαραγωγη που ηδη εχω, απλα μετα απο καθε θηλασμο βαζω κομπρεσες και βγαζω οσο μπορω ωστε να ξαλαφρωνω λιγο.

επισης να μην πινω πολλα υγρα.

θελετε να σας γραψω την ιστορια μου τωρα?

ετοιμαστηκα και εγινα μια κουκλα την παραμονη το βραδυ, το πρωι ξυπνησαμε, ηταν εδω τα πεθερικα μου και οι γονεις μου και πηγαμε στην κλινικη.

Καλα απο ψυχολογια δεν σας λεω, στα υψη, πετουσα!!

Με εξεταζει ο γιατρος, δεν επιανε το μωρο καθολου, ηταν πολυ ψηλα.

Επισης μου λεει να σου βαλω πονους αλλα και θα ταλαιπωρηθεις και φοβαμαι και την μητρα σου μηπως και δεν αντεξει τις συσπασεις.

Οποτε μου λεει εγω προτεινω καισαρικη, αλλα αν θες να δοκιμασουμε πονους να σου βαλω..

Του απαντησα οτι δεν το συζητω να παμε για καισαρικη, ηθελα να δω την μπεμπουλα!!!!!!!!!!!

μπηκα στο χειρουργειο στις 9:10 και στις 9:30 εβγαλαν το μωρο..

εκανα ραχιαια, δεν καταλαβα τιποτα, μονο μια απαλη πιεση και ειδα και το μωρακι αμεσως, ειχε και περιτυλιξη στο λαιμο.

Μετα με πηγαν στο δωματιο, ηρθαν και ολοι να με δουν, οι οποιοι ηταν ολοι τους κλαμμενοι!!

εγω ενιωθα μια χαρουλα, ουτε πονους, ουτε τιποτα, μονο που ηθελα να κανω εμετο (συγνωμη..) και εκανα τελικα.

Το μωρακι το κρατησαν κανα τριαρι ωρες στην θερμοκοιτιδα για θερμοκρασια και μετα μου την εφεραν, την κρατησα μαζι μου ολες τις μερες.

την εβαλα και στο στηθος και ηταν οτι ωραιοτερο εχω δει ποτε μου... ενα υπεροχο πλασματακι ακουμπισμενο πανω μου...

με σηκωσαν το απογευμα και ευτυχως ειμουν πολυ καλα.

μετα ηρθε και η παιδιατρος, καλουμε οποια θελουμε εμεις εδω, η οποια ειναι πολυ καλη και πολυ υπερ του θηλασμου, μου εδωσε συμβουλες και ελπιζω να πανε ολα καλα.

Τωρα βεβαια εχω ενα αγχος γιατι εχω παρα πολυ γαλα και το στηθος γινεται πολυ βαρυ και η μπεμπουλα δεν πινει τοσο πολυ ακομα.

τα βραδια ειναι πολυ υσηχη και κοιμαται ενω την ημερα τρωει πιο συχνα και μενει και ξυπνια αρκετα.

Ειπα στην παιδιατρο να παρω θηλαστρο και να το βγαζω μετα απο καθε θηλασμο αλλα μου ειπε οχι ακομα.

Βεβαια τωρα που σας γραφω ειναι παλι τουμπανο και περιμενω να ξυπνησει να δουμε τι θα θελει να φαει.

επισης στο δεξι στηθος δεν καθεται πολυ καλα και συνεπως ειναι πιο βαρυ.

θα δουμε.. ελπιζω να τα καταφερω γιατι καταλαβα οτι το θελω πολυ..

Αυτα τα νεα μου αγαπουλες....

νιωθω τελεια και ευτυχισμενη οσο ποτε..

το μωρακι μας ειναι φανταστικο, μοιαζει σε εμενα αρκετα και εχει τα ακρα του μπαμπα της, μακρια και λεπτα..

ειμαστε και οι δυο χαζεμενοι και ολοι μερα καθομαστε και κοιταμε το μωρο..

οταν βλεπω τον αντρα μου και την εχει αγκαλια και της λεει "μπεμπουλα μου, κορουλα μου, καρδουλα μου" βαζω τα κλαματα και δεν σταματαω..

και τωρα που τα γραφω κλαιω..

τρια χρονια το περιμεναμε το αγγελουδι μας και τωρα μας φαινεται σαν ψεμα..

τελικα το νοημα της ζωης ειναι να κοιτας στα ματια το πλασματακι που δημιουργησες με τον ανθρωπο σου...

παω να φτιαξω πινακακι και στικερ...

Μου λειψατε σκατουλες.... αντε να βρουμε τους ρυθμους μας και να τα ξαναλεμε παλι πιο συχνα...

ενταξει τωρα με εκανε κ μενα ο αντρας σου να κλαψω !!!

εμενα παλι δεν μου βγαινει κλαμα βρε παιδι μου ! εκει που παω να κλαψω μου βγαινουν κατι χαμογελα να με το συμπαθειο ! χαχαχα!!!!!

οσο για το θηλαστρο επειδη ετσι ακριβως επαθα κ γω με το που βγηκα(εγω ομως ανεβασα κ 38 πυρετο) το εβγαζα κανονικα με θηλαστρο γιατι με το χερι κουραζομουν, κ το αποθηκευα ! κ μπορω να πω οτι με εσωσε γιατι χωρις αυτο κ με σκετες κομπρεσες θα ειχα παθει ζημια με τοσο γαλα που κατεβασα αποτομα !

κ επεισης ο γιατρος μου ειχε πει λιγο πριν απο καθε θηλασμο να παιρνω ενα ντεπονακι η ανα 8 ωρες ! ετσι κ εκανα κ πραγματικα το ντεπον κ το θηλαστρο με εσωσαν !!!!!

Απ οτι βλεπω εισαι μια χαρα αγαπη μου !!!! πολυ χαιρομαι ! ολα καλα!

καλο σαραντισμο !!!! κ να μην χανεσαι !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ότι θέλεις Μαράκι μου εδώ είμαι. Και όποια μανούλα θέλει βοήθεια. Αν και είπαμε το μυστικό για το πρώτο μήνα τουλάχιστον είναι υπομονή και ηρεμία, και βεβαίως δεν κοιτάμε ρολόι, δεν υπάρχει. Και όλα θα πάνε καλά, περιμένω γιατρό απο μεθαύριο, γιατί νομίζω ότι το κιλό το έχει τσιμπησε η μικρή, έχει κάνει μπουτάκια. Αχ πως πέρασε ένας μήνας.

αχ ! εμεις να δεις κατι διπλες που καναμε ! ολοι μου λενε οτι δεν μοιαζει για 20 ημερων αλλα για 3 μηνων ! αχαχαχα!!!!

επισης για το θηλασμο για πες μου !

ειναι φυσιολογικο τη μια στιγμη να θηλαζει για 5 λεπτα κ την αλλη για μιση ωρα ?

οπως επισης τη μια θηλαζουμε ανα μιση ωρα κ ανα μια ωρα (αναλογα την προηγουμενη ποσοτητα) αλλα κ ανα τετραωρα αν μας εχει παρει ο υπνος !!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ ! εμεις να δεις κατι διπλες που καναμε ! ολοι μου λενε οτι δεν μοιαζει για 20 ημερων αλλα για 3 μηνων ! αχαχαχα!!!!

επισης για το θηλασμο για πες μου !

ειναι φυσιολογικο τη μια στιγμη να θηλαζει για 5 λεπτα κ την αλλη για μιση ωρα ?

οπως επισης τη μια θηλαζουμε ανα μιση ωρα κ ανα μια ωρα (αναλογα την προηγουμενη ποσοτητα) αλλα κ ανα τετραωρα αν μας εχει παρει ο υπνος !!!!

φυσιολογικότατο είναι Βιργινία....άλλωστε είπαμε όποτε θέλει όσο θέλει χωρίς ρολόι......μόλις νιαουρίσει αγκαλίτσα και στήθος.εγώ έτσι κάνω με την μπεμπούλα.θέλουν και αυτά το χρόνο τους για να προσαρμοστούν......;)

η δικιά μου κοιμάται τώρα σαν αγγελούδι έχι σταυρώσει και τα χεράκια.......αχχχχχχχχ δεν αντέχω......την κοιτάζω και λιώνω.:tongue::tongue::tongue:

η Βανίλλα που είναι? έχει καμία νέα της?

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι πολυ ομορφα μας τα περιγραφεις ολα! Χαιρομαι πολυ που ηρθε η μικρη σας να ολοκληρωσει την ευτυχια σας.

Εγω πηρα σημερα ξενο γαλα. Ποναω τοσο πολυ που καθε φορα που εβαζα το μωρο στο στηθος εκλαιγα με λυγμους. Τωρα κλαιω που πηραμε ξενο γαλα. Νιωθω πολυ ανεπαρκης μαμα. Τιποτα δεν κανω ετσι οπως τα φανταστηκα. Δεν το δωσαμε τελικα το γαλα γιατι κοιμηθηκε ο μικρος απο τις 4 το απογευμα μολις τωρα, αλλα αν χρειαστει το βραδυ μαλλον θα δωσω γιατι δεν αντεχω ουτε τον αερα πανω στο στηθος! Χωρια που ειμαι κουρελι ψυχολογικα. Αντι να χαιρομαι το παιδακι μου, εχω πλανταξει στο κλαμα...


wcBmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


φυσιολογικότατο είναι Βιργινία....άλλωστε είπαμε όποτε θέλει όσο θέλει χωρίς ρολόι......μόλις νιαουρίσει αγκαλίτσα και στήθος.εγώ έτσι κάνω με την μπεμπούλα.θέλουν και αυτά το χρόνο τους για να προσαρμοστούν......;)

η δικιά μου κοιμάται τώρα σαν αγγελούδι έχι σταυρώσει και τα χεράκια.......αχχχχχχχχ δεν αντέχω......την κοιτάζω και λιώνω.:tongue::tongue::tongue:

η Βανίλλα που είναι? έχει καμία νέα της?

το βανιλακι εχει απαντησει στις ευχες που της ανοιξαμε αλλα κ γω δεν προλαβα να της απαντησω ! ειναι καλα απλα ποναει ακομα λεει κ κλαιει απο χαρα συνεχεια !!!!

οσο για το σταυρωμα των χεριων ! χριστε μου το κανει κ η δικια μου! λιωνω οταν τη βλεπω ετσι !!!!

και για το θηλασμο παω πασο ! εσεις οι παλιες αλλωστε ειστε πιο εμπειρες !!!;)

Μαρακι πολυ ομορφα μας τα περιγραφεις ολα! Χαιρομαι πολυ που ηρθε η μικρη σας να ολοκληρωσει την ευτυχια σας.

Εγω πηρα σημερα ξενο γαλα. Ποναω τοσο πολυ που καθε φορα που εβαζα το μωρο στο στηθος εκλαιγα με λυγμους. Τωρα κλαιω που πηραμε ξενο γαλα. Νιωθω πολυ ανεπαρκης μαμα. Τιποτα δεν κανω ετσι οπως τα φανταστηκα. Δεν το δωσαμε τελικα το γαλα γιατι κοιμηθηκε ο μικρος απο τις 4 το απογευμα μολις τωρα, αλλα αν χρειαστει το βραδυ μαλλον θα δωσω γιατι δεν αντεχω ουτε τον αερα πανω στο στηθος! Χωρια που ειμαι κουρελι ψυχολογικα. Αντι να χαιρομαι το παιδακι μου, εχω πλανταξει στο κλαμα...

κοριτσακι μου καλο σε καταλαβαινω τοσο πολυ γιατι τα περασα !!!

αλλα σε παρακαλω μη δωσεις ξενο ! παλεψε το βρε αγαπη !!!!

κ γω θηλαζα κ μου ειχε κανει απιστευτα μεγαλη ζημια κ οταν ημουν στο κρεββατι κοπανουσα το κεφαλι μου στο προσκεφαλο, κ οταν δεν αντεχα ουτε εκει σηκωνομουν με το μωρο στο στηθος κ κοπανουσα κ στον τοιχο ! σου μιλαω ειλικρινα !!!!! ειχα τετοιο πονο που εκανα απο τις δαγκωνιες μου σημαδια στα δαχτυλα μου !!!! αλλα δεν σκεφτηκα στιγμη το ξενο !

κ οσο το χεις μεσα στο σπιτι τοσο πιο ευκολα θα μπεις στον πειρασμο !

βαζε συχνα μητρικο γαλα επανω στο στηθος κ συντομα θα φτιαξει ! εμενα ηταν υποθεση 10 ημερων !!!!

στα λεω αυτα με ολο το θαρρος , εννοειται οτι θα κανεις οτι νοιωθεις καλυτερο για σας ... απλα σου λεω παλεψε το !!!!!!

κ ακομα κ ετσι προσπαθησε να το χαρεις !!!! θα πονας κ θα κοιτας τα ματακια του κ θα ικανοποιεισαι μονο απο αυτο !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κ μεις τωρα το απογευμα δεν ξερω τι παθαμε ενω κοιμηθηκε μια χαρα 3,5 ωριτσες μετα απο ενα αρκετα καλο γευμα ξυπνησε με κλαμματα !

την εβαζα στο στηθος ρουφαγε κ σταματαγε για να κλαψει την επερνα αγκαλια παλι εκλαιγε σπαρταρουσαν τα χειλακια της κ δεν αντεχα να τη βλεπω ετσι !!!!

τελικα δεν ειχε ρευτει απο το προηγουμενο φαγητουλι κ μαλλον αυτο ηθελε κ εκανε ετσι ! λιγο μετα καταφερα κ την κοιμησα ..περιπου στις 8,30 κ κοιμαται ακομη ! ελπιζω μεχρι τις 11,30 να ξυπνησει να φαει αλλιως θα την ξυπνησω εγω !!!!

φιλακια κ καλο βραδακι σε ολες !!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου γεια σας μετα απο πολυ πολυ καιρό. Πρώτα απο όλα να ζήσουν όλα τα μωρακια κ να είναι καλοτυχα.

Χαθηκα γιατί η ψυχολογία μου ήταν χαλια. Σας λέω μόνο ότι ακόμα ο μικρουλης είναι στην μονάδα, αλλα σε 3-4 μερες το πολυ βγαίνουμε. Έκανε 2 επεμβάσεις στο εντερο κ μολις πριν μια βδομάδα κατάφερε να φάει, παρότι πεινουσε τρελα, το έκανε αμέσως εμετο. Τώρα είναι μια χαρα, έχει μια μικρή παλινδρομηση, αλλα παλευεται. Έχει φτάσει τα 4 κιλά.

Πρόλαβα να διαβάσω τις αγωνίες σας για το θηλασμο, κ αυτο που εχω να πω είναι κάντε ο,τι μπορείτε, αλλα μη σκατε κιόλας. Δεν τον θηλασα ποτέ, έβγαζα για 1 μήνα με θηλαστρο αλλα απο το πολυ κλάμα που έβλεπα το μωρακι μου να σπαραζει απο την πείνα κ να μην μπορει να φάει μου κόπηκε το γάλα. Ούτως η άλλως του δίνουν ειδικό υποαλλεργικο κ δεν ξέρω αν θα του δώσουν ποτέ το δικό μου. Κι αυτο για μένα είναι πολυτέλεια όταν δεν ήξερα καν αν θα μπορέσει ποτέ να φάει... Για μας είναι λύτρωση ότι τρώει κ δουλεύει το εντερακι του μια χαρα. Κάποια απλά πράγματα τελικά δεν είναι δεδομένα για όλους. Φιλια πολλα κ καλή συνέχεια μανουλες


Gbjsp2.png

XUUFp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια μου...

πως ειστε? εμεις ειμαστε μια χαρουλα, ολα καλα!

περασαμε ενα λιγο ανυσηχο βραδυ, η μπεμπουλα ηθελε αγκαλιτσες και φαγακι αλλα το πρωι κοιμηθηκε μια χαρα.

εχω τοσο γαλα που το πρωι ξυπνησα και ειχα λερωσει τα παντα, σουτιεν, πυτζαμες, χαμος!!!!

αλλα ευτυχως η μπεμπουλα μολις τρωει το στηθος μου ξαλαφρωνει, μετα κανω κομπρεσουλες και βγαζω και λιγο ακομα οποτε νομιζω πως παμε καλα..

Μονο που η δεξια θηλη ειναι λιγο ευαισθητη και με ποναει, μαλλον την βαζω λαθος την μικρη. πως να την κανω να το πιασει σωστα?

Α! κοριτσια κατι αλλο, απο κακα πως πατε?

εμεις τα κανουμε πολλες φορες και πολυ νερουλα. η παιδιατρος ειπε οτι ειναι ενταξει, εσεις τι λετε?

Βιργινακι μου, εγω να σε μαλωσω????? οχι γλυκεια μου! για πλακα το ειπα..

Οζαλινακι μου, πως ειστε?

Ποναω τοσο πολυ που καθε φορα που εβαζα το μωρο στο στηθος εκλαιγα με λυγμους. Τωρα κλαιω που πηραμε ξενο γαλα. Νιωθω πολυ ανεπαρκης μαμα. Τιποτα δεν κανω ετσι οπως τα φανταστηκα. Χωρια που ειμαι κουρελι ψυχολογικα. Αντι να χαιρομαι το παιδακι μου, εχω πλανταξει στο κλαμα...

Μινακι μου, αυτο να μην το ξαναπεις, ουτε να το ξανασκεφτεις!!!!!!!!!!!!!!

ακου δεν ειναι επαρκης μαμα... τι ειναι αυτα, θα σε μαλωσω!

τι, μονο αυτες που θηλαζουν ειναι καλες? και εγω δεν ξερω για ποσο θα τα καταφερω, ενταξει φαινεται οτι παμε καλα αλλα αν κατι στραβωσει τοτε θα πιει ξενο και θα μεγαλωσει και ετσι μια χαρουλα!

τα ματακια της να κοιταω που με κοιτανε και μονο να ειναι καλα θελω...

Αυτο να θελεις και εσυ για το μπεμπιτο σου..

Τωρα για τις θηλες σου, υπομονη αγαπουλα, προσπαθησε να τις φτιαξεις, με λαλολινη, λαδακι ελιας, περαστικα βρε αγαπουλα..

Λιζακι μου, αντε με το καλο να βγειτε και να ησυχασετε επιτελους!

μην στεναχωριεσαι ολα καλα πανε και πανω απο ολα η υγεια του μικρου σου..

ΟNOMA……….ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ....Π.Η.Τ....ΦΥΛΟ

1.titina(Χριστινα)................................ .........21/4/11...MΠΕΜΠΑ 2300gr 48πον. 33w2d

2.Rena2010-Διδυμα......ΙΑΣΩ..........................7/5/11....ΜΠΕΜΠΗΣ 2180gr + ΜΠΕΜΠΑ1970gr 33w3d

3.LisaH........................ΙΑΣΩ............... ..........14/5/11......ΜΠΕΜΠΗΣ 2600gr 35w4d

4.katerinars.................ΜΗΤΕΡΑ............... .....17/5/11....ΜΠΕΜΠΗΣ 3250gr 37w2d

5.αντυ1998..................ΜΗΤΕΡΑ................ .....22/5/11....ΜΠΕΜΠΗΣ 2870gr 35w2d

6.kiki2011....................ΙΑΣΩ................ ...........27/5/11....ΜΠΕΜΠΗΣ 2600gr 36w7d

7.Gina_cfu................... ΡΕΑ................. .........1/6/11......MΠΕΜΠΗΣ 3200gr 38w1d

8.bloublou…...............ΟΛΥΜΠΙΟΝ(ΠΑΤΡΑ)...4/6/11......ΜΠΕΜΠΑ 3150gr 51πον. 39w5d

9.Marilou85..Διδυμα.....ΙΑΣΩ.......................6/6/11.......ΜΠΕΜΠΗΣ + ΜΠΕΜΠΑ 2650gr, 2680gr 36w4d

10.Katerina_s……….......ΓΑΙΑ......……..........7/6/11.......ΜΠΕΜΠΑ 2900gr 52πον.

11.virgi…………………..ΜΗΤΕΡΑ...................10/6/11......ΜΠΕΜΠΑ 3600gr 51πον. 38w2d

12.Εua_...............ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ(ΛΑΡΙΣΑ)......10/6/11......ΜΠΕΜΠΑ 3170gr 50πον. 40w

13.βαλι..........................EΛΕΝΑ............ ........15/6/11......ΜΠΕΜΠΑ

14.linja.........................ΠΝ ΛΑΡΙΣΑΣ.............16/6/11......ΜΠΕΜΠΑ 2910gr 51πον.

15.verolina....................................... .........17/6/11........ΜΠΕΜΠΗΣ 3600gr 38w1d

16.aggeliki83................ΓΑΙΑ................. .....21/6/11........ΜΠΕΜΠΗΣ 3480gr 50πον

17.Οzalina...................ΠΠΓΝΙ....................23/6/11.........ΜΠΕΜΠΑ 2400gr

18.μινουλα……………...ΑΤΤΙΚΟΝ................24/6/11.......ΜΠΕΜΠΗΣ 3550gr 53πον.

19.παπακι4501.............ΠΝ ΛΑΡΙΣΑΣ............8/7/11..........ΜΠΕΜΠΗΣ 3200gr

20.Vanilla.....................ΙΑΣΩ............... .......25/6/11.......ΜΠΕΜΠΑ 3270gr 51 πον.

21.momm.....................ΡΕΑ................... .... 27/6/11........ΜΠΕΜΠΗΣ

22.maria-elpida.............ΛΗΤΩ(ΚΑΛΑΜΑΤΑ)..29/6/11.....ΜΠΕΜΠΑ 3000gr 51πον.

23.titina37(Κατερινα)......ΓΑΙΑ................... ... 30/6/11........ΜΠΕΜΠΗΣ

24.Mamatopolina...........ΜΗΤΕΡΑ (ΑΡΤΑ)..... 30/6/11.........ΜΠΕΜΠΗΣ

25.Mammyblue...................................... .... 30/6/11........ΜΠΕΜΠΑ

26.aobatsan..................ΕΛΕΝΑ................ ..1-2/7/11.......ΜΠΕΜΠΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...