Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2011


bloublou

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσακια μου!!!!!! Τι μου κανετε? Εμεις ειμαστε μια χαρα! Μαρακι καλως μας ηρθες και παλι!!! Καλο σαραντισμο! Εγω σημερα ευτυχως τελειωσα με το ικα, την οικογενειακη μεριδα και το αμκα του μικρου. Ευτυχως που συνηθως ειναι ησυχος και μετα τον θηλασμο κοιμαται του καλου καιρου και εχω ενα τριωρακι ελευθερο για εξωτερικες δουλειες. Παμε στο δωματιακι του μαγαζιου και καθεται ησυχος με τον μπαμπα του!!! Τον χαζο-μπαμπα του!!!! Τι απολυτη ευτυχια βρε κοριτσια μου!!! Καθομαι και τους χαζευω μπαμπα και γιο αγκαλια και λιωνω και κλαιω....μετα απο 3 χρονια το ονειρο μας εγινε πραγματικοτητα! Μακαρι να μας στειλει ο Θεος και αλλα παιδακιαααα!!!!! Οσες γεννησατε φυσιολογικα, απο πονους πως πατε? Εγω ποναω απο κατω αρκετα και τα λοχεια συνεχιζονται.... Απο θηλασμο καλα τα παμε. Ευτυχως τωρα δε ποναω, οπως στην αρχη! Βιργινια μου υπεροχα τα πατουσακια σας!!!!! Νομιζω οτι ζηλεψα και θα βγαλω και εγω στη φορα την αντιστοιχη φωτο!!!!!! Βερολινα μου, εγω τον σφηνωνω με μια τυλιγμενη κουβερτα.Γουλιες δε μου βγαζει στο κρεβατι, αλλα μου ειπε ο παιδιατρος να τον κραταω αγκαλια να ρευτει κανα 15' και ριχνει ο μικρος κατι ρεψιματα...σαν να εχει πιει κοκα κολα!!! Για την κλιση στο κρεβατι δε μου εχει πει τιποτα. Φιλακια σε ολες τις μανουλες!!!!!!!!!!!!


GKvPp2.png

nN72p2.png

SoVDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπέρα κορίτσια!

Όλα τα μωράκια και οι θηλάζουσες μανούλες καλά; Κι εμείς, προσπαθούμε!

Να ρωτήσω κάτι, βγάζουν πολλές γουλιές τα μωράκια σας όταν τα ξαπλώνετε; Στην κούνια τους έχετε βάλει σφηνάκι να στέκονται στο πλάι και να μην γυρίζουν ανάσκελά ή μπρούμητα; Επιπλέον ο παιδίατρος μου είπε να ανασηκώσω το στρώμα του, έτσι ώστε να έχει κλίση 15 με 30 μοίρες. Εσείς έχετε κάνει κάτι από αυτά;

Φιλιά

verolina εμενα δεν βγάζει. Μια δυο φορες μονο έβγαλε. Εχω βάλει σφηνάκι για να ειμαι ησχη οτι δεν θα γυρισει.Οσο για το στρώμα εμένα δεν μου ειπε κάτι τετοιο.

καλησπερα κοριτσακια!

τι μου κανετε? εμεις μολις τσιμπησαμε και πεσαμε ξερες για υπνο!

καλα βρε κοριτσια μετα απο καθε γευμα, λιωνει το πουλακι μου.. γινεται αλειφη.

τι αλλα νεα?

χα χα! Μαρια και η δικιά μου στην αρχη ετσι ήταν αλλα τώρα δεν κοιμάται τόσο και θέλει αγκαλιες!!!!!:tongue:

Καλησπερα κοριτσακια μου!!!!!! Τι μου κανετε? Εμεις ειμαστε μια χαρα! Μαρακι καλως μας ηρθες και παλι!!! Καλο σαραντισμο! Εγω σημερα ευτυχως τελειωσα με το ικα, την οικογενειακη μεριδα και το αμκα του μικρου. Ευτυχως που συνηθως ειναι ησυχος και μετα τον θηλασμο κοιμαται του καλου καιρου και εχω ενα τριωρακι ελευθερο για εξωτερικες δουλειες. Παμε στο δωματιακι του μαγαζιου και καθεται ησυχος με τον μπαμπα του!!! Τον χαζο-μπαμπα του!!!! Τι απολυτη ευτυχια βρε κοριτσια μου!!! Καθομαι και τους χαζευω μπαμπα και γιο αγκαλια και λιωνω και κλαιω....μετα απο 3 χρονια το ονειρο μας εγινε πραγματικοτητα! Μακαρι να μας στειλει ο Θεος και αλλα παιδακιαααα!!!!! Οσες γεννησατε φυσιολογικα, απο πονους πως πατε? Εγω ποναω απο κατω αρκετα και τα λοχεια συνεχιζονται.... Απο θηλασμο καλα τα παμε. Ευτυχως τωρα δε ποναω, οπως στην αρχη! Βιργινια μου υπεροχα τα πατουσακια σας!!!!! Νομιζω οτι ζηλεψα και θα βγαλω και εγω στη φορα την αντιστοιχη φωτο!!!!!! Βερολινα μου, εγω τον σφηνωνω με μια τυλιγμενη κουβερτα.Γουλιες δε μου βγαζει στο κρεβατι, αλλα μου ειπε ο παιδιατρος να τον κραταω αγκαλια να ρευτει κανα 15' και ριχνει ο μικρος κατι ρεψιματα...σαν να εχει πιει κοκα κολα!!! Για την κλιση στο κρεβατι δε μου εχει πει τιποτα. Φιλακια σε ολες τις μανουλες!!!!!!!!!!!!

Τα λοχεια ακομα και τωρα τα εχω, αλλα απο πόνους τιποτα, Ημουν και τυχερη γιατι δεν ειχα παρα μονο 2 μικρα ράμματα, αφου δεν χρειάστηκε ο γιατρος να με κόψει. Απλα η μπέμπα καθως εβγαινε με έσκισε λιγάκι.

Α! Τα μωράκια που θηλάζουν δεν ρευονται συχνα. Να το ξέρετε αυτο!!!!!


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μανούλες πως είστε??????βλέπω αστεράκια από την αυπνία:shock:

ο Θωμούλης χθες πονούσε πολύ στην κοιλιά και 1 το βράδυ τρέχαμε στο νοσοκομείο γιατι ο καυμένος μου είπε μαμά φέρε μια βοήθεια δεν αντέχω άλλο.Ευτυχώς δεν ήταν κάτι σοβαρό,μάλλον γαστρεντερίτιδα μας είπαν και τώρα τον έχω σε καραντίνα από την μπέμπα γιατί αν κολλήσει χαθήκαμε.......

Η νεραϊδούλα πάλι μαμ και νάνι.Ηρθε χθες η παιδίατρος και την είδε,ευτυχώς παίρνει καλά βάρος 60 γρ την ημέρα και έφτασε τα 2400.

Ελπίζω να είστε όλες καλά και να αντέχετε:tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Όλα τα μωράκια και οι θηλάζουσες μανούλες καλά; Κι εμείς, προσπαθούμε!

Να ρωτήσω κάτι, βγάζουν πολλές γουλιές τα μωράκια σας όταν τα ξαπλώνετε; Στην κούνια τους έχετε βάλει σφηνάκι να στέκονται στο πλάι και να μην γυρίζουν ανάσκελά ή μπρούμητα; Επιπλέον ο παιδίατρος μου είπε να ανασηκώσω το στρώμα του, έτσι ώστε να έχει κλίση 15 με 30 μοίρες. Εσείς έχετε κάνει κάτι από αυτά;

Φιλιά

εμενα δεν βαζει γουλιες, 2-3 φορες μονο που εφαγε λαιμαργα κ ηταν κ τουμπανο το στηθος μου. σφηνακι δεν εβαλα αλλα τελικα την βαζω κ ανασκελα πολλες φορες βλεπω βολευεται πιο πολυ ετσι, ασε που απο πλαι μου γυρισε μπρουμητα κ χ@στηκ@ πανω μου. για το στρωμα στο ειπε ακριβως επειδη εχετε γουλιες αλλα συνηθως το κανουν στα μωρα με παλλινδρομηση.

Καλησπερα κοριτσακια μου!!!!!! Τι μου κανετε? Εμεις ειμαστε μια χαρα! Μαρακι καλως μας ηρθες και παλι!!! Καλο σαραντισμο! Εγω σημερα ευτυχως τελειωσα με το ικα, την οικογενειακη μεριδα και το αμκα του μικρου. Ευτυχως που συνηθως ειναι ησυχος και μετα τον θηλασμο κοιμαται του καλου καιρου και εχω ενα τριωρακι ελευθερο για εξωτερικες δουλειες. Παμε στο δωματιακι του μαγαζιου και καθεται ησυχος με τον μπαμπα του!!! Τον χαζο-μπαμπα του!!!! Τι απολυτη ευτυχια βρε κοριτσια μου!!! Καθομαι και τους χαζευω μπαμπα και γιο αγκαλια και λιωνω και κλαιω....μετα απο 3 χρονια το ονειρο μας εγινε πραγματικοτητα! Μακαρι να μας στειλει ο Θεος και αλλα παιδακιαααα!!!!! Οσες γεννησατε φυσιολογικα, απο πονους πως πατε? Εγω ποναω απο κατω αρκετα και τα λοχεια συνεχιζονται.... Απο θηλασμο καλα τα παμε. Ευτυχως τωρα δε ποναω, οπως στην αρχη! Βιργινια μου υπεροχα τα πατουσακια σας!!!!! Νομιζω οτι ζηλεψα και θα βγαλω και εγω στη φορα την αντιστοιχη φωτο!!!!!! Βερολινα μου, εγω τον σφηνωνω με μια τυλιγμενη κουβερτα.Γουλιες δε μου βγαζει στο κρεβατι, αλλα μου ειπε ο παιδιατρος να τον κραταω αγκαλια να ρευτει κανα 15' και ριχνει ο μικρος κατι ρεψιματα...σαν να εχει πιει κοκα κολα!!! Για την κλιση στο κρεβατι δε μου εχει πει τιποτα. Φιλακια σε ολες τις μανουλες!!!!!!!!!!!!

ευχαριστω αγαπουλα, βεβαιως κ να το κανεις! η επομενη θα ειναι τα χερακια μας!!!! εισαι τυχερη που εχει προγραμμα ο μικρος εμενα ακομα ειναι ανα μια ωρα εως κ ανα τετραωρο βαρια ! λοχεια εχω κ γω ακομα ειμαι στη φαση ου ειναι ψιλοκιτρινα ! οσο για το ρεψιμο εμενα η που δεν θα ρευεται καθολου εκεινη την ωρα αλλα λιγο πριν το επομενο γευμα, η που θα ρευεται κατευθειαν με το που τη σηκωσω !(σπανια ομως αυτο)

Link to comment
Share on other sites

οζαλινακι μια χαρα ειστε ! περαστικα μωρε στο θωμακο σου !!!

Μαρακι μου τι κανεις ???? που εισαι ????

οι υπολοιπες μανουλες μην μας ξεχνατε !!! αν κ γω θα λειψω για ενα μηνα κοριτσια την αλλη βδομαδα φευγω στις 15 κ γυρναω ξανα 15 αυγουστου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χτες καναμε βολτα κ ηταν κυρια το λουλουδακι μου!!! μολιε γυρισαμε σπιτι ομως αρχισε ο πολεμος! να κλαιει να μην ηρεμει με τιποτα να μην τρωει....ισως ζεσταινοταν ομως!

το προβλημα μου ειναι οτι μου κανει νουμερα στο φαι εφαγε στις 7 το απογευμα κανα τεταρτο μετα στις 10παρα ουτε 5 λεπτα, ξυπνησε χωρις γκρινια στις 2,30 τα ξημερωματα ρουφηξε ουτε 5 λεπτα κ ταβλιαστηκε παλι κ ξαναεφαγε στις 6,30 κανα τεταρτακι! ευτυχως απο κει κ περα ξυπναει για να φαει κανα 5 λεπτο αλλα πολυ συχνα!!

κ αγχωθηκα τι σκαμπανευασμα ειναι αυτο?

εντωμεταξυ γεμισε σπυρια το προσωπο ολο. το απογευμα λεω να παρω την παιδιατρο!

αλλα μανουλες για βοηθηστε μας ! τι μπορει να φταιει ??

Link to comment
Share on other sites

χτες καναμε βολτα κ ηταν κυρια το λουλουδακι μου!!! μολιε γυρισαμε σπιτι ομως αρχισε ο πολεμος! να κλαιει να μην ηρεμει με τιποτα να μην τρωει....ισως ζεσταινοταν ομως!

το προβλημα μου ειναι οτι μου κανει νουμερα στο φαι εφαγε στις 7 το απογευμα κανα τεταρτο μετα στις 10παρα ουτε 5 λεπτα, ξυπνησε χωρις γκρινια στις 2,30 τα ξημερωματα ρουφηξε ουτε 5 λεπτα κ ταβλιαστηκε παλι κ ξαναεφαγε στις 6,30 κανα τεταρτακι! ευτυχως απο κει κ περα ξυπναει για να φαει κανα 5 λεπτο αλλα πολυ συχνα!!

κ αγχωθηκα τι σκαμπανευασμα ειναι αυτο?

εντωμεταξυ γεμισε σπυρια το προσωπο ολο. το απογευμα λεω να παρω την παιδιατρο!

αλλα μανουλες για βοηθηστε μας ! τι μπορει να φταιει ??

Βιργινία τα σπυράκια είναι μάλλον απο τις ορμόνες σου που περνουν από το γάλα στο μωρό.......έτσι είχε πάθει κ ο Θωμάς και η παιδίατρος μου είχε δώσει μια ενυδατική και μετά από λίγες μέρες είχε συνέλθει......

μην ανησυχείς;)

και για το φαγητό αφού έτσι θέλει αφησέ την.......θα βρεί τους ρυθμούς της.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμας, τι κανετε μανουλες;

Λιγο σας εχω διαβασει, ευχομαι να μην ταλαιπωρειστε παρα πολυ με το θηλασμο, μπραβο σε οσες αντεχουν, ειναι πολυ δυσκολο, εγω στεναχωριεμαι πολυ που δεν τα καταφερα.

Εμεις καλα ειμαστε, αφρατευει ο μπεμπης μου αλλα το προβλημα με τα κακα συνεχιζεται. Επισης καποιες φορες τον πιανει ενα απιστευτο κλαμα χωρις λογο και ηρεμει μονο με βολτα το πουλακι μου.. Επισης συνηθως τον βαζω πλαι να κοιμηθει, μετα απο λιγο γυριζει ανασκελα και μετα απο λιγο εχει γκρινια γιατι θελει μπρουμητα, τον βαζω και ηρεμει ετσι για αρκετες ωρες, τον προσεχω βεβαια.. Γενικα νομιζω οτι ο καλος ο υπνος θα ερθει σε μερικα χρονια παλι για εμας τους γονεις, αλλα τι να κανουμε, χαλαλι.. Ο αντρας μου ειναι ξετρελαμενος και ονειρευεται τι θα κανει με το γιο του καθως μεγαλωνει.

Σας φιλω πολυ ολες και να ξερετε οτι σας σκεφτομαι πολυ!!!!!


IAL5p2.png

u83tp3.png

Link to comment
Share on other sites

οζαλινακι μου λες ??? εγω σκεφτομουν οτι ειναι απο τον ιδρωτα!

στο μεταξυ τι ηθελα πριν κ ειπα για γουλιες? εφαγε του σκασμου μαλλον το μεσημερι κ εκανε εμετο. κ μετα η γλωσσα εξω. για την οποια γλωσσα διαβασα οτι ειναι συμπτωμα θυροειδη, που στο μαιευτηριο μου ειπαν δεν εχει. πρεπει να το πω στην παιδιατρο κ αυτο.

κατερινακι μου μας λειπεις!!

για τα κακα σου λεω κ μεις εχουμε θεμα δεν κανουμε ευκολα περνανε 2-3 μερες κ αυτο με βοηθεια. η υποθετο γλυκαιρινης η μπατονετα με ελαιολαδο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Virgi και εμένα ο μεγάλος τα είχε βγάλει αυτά τα σπυράκια που περιγράφεις (φαντάζομαι είναι τα ίδια) στην αντίστοιχη ηλικία. Η δερματολόγος που τον πήγα μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και θα φύγουν μόνα τους με την χρήση απλής ενυδατικής κρέμας. Έτσι και έγινε!

Όσο για την γλώσσα και το θυροειδή, αυτό το ακούω πρώτη φορά. Στο μαιευτήριο τους έκαναν εξέταση για θηροειδή;

Εμένα βγάζει αρκετές γουλιές και δεν ξέρω που είναι το όριο ανάμεσα στο φυσιολογικό και την ΓΟΠ (παλινδρόμηση), αχ όλο άγχη είναι αυτή η ηλικία....ενώ μετά τους 6 μήνες είναι πιο εύκολα τα πράγματα!

Οι υπόλοιπες, τί κανετε; Τα μπεμπάκια σας;


9XBrp3.pngGv5Vp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας κοριτσακια μου,

τι μου κανετε?

εμεις ειμαστε μια χαρουλα, φαγαμε το απογευματινο μας και τωρα πεσαμε ξερες για υπνο.

ολα καλα πανε, μονο με την μια μου θηλη εχω θεμα, με ποναει καθε φορα που την πιανει η μπεμπουλα.. προσπαθω να την εχω εξω να παιρνει αερα και να βαζω και κρεμα και βλεπουμε..

Βερολινακι, εμενα δεν βγαζει γουλιες, σφηνακι δεν της εχω αλλα μια θεια μου μου εφτιαξε μια καραμελιτσα πολυ μαλακη και την ακουμπω απαλα στην πλατουλα της αλλα καμια φορα την βρισκω ανασκελα και κοιμαται.

στο στρωματακι εχουμε βαλει μια πετσετουλα απο κατω και ανασηκωνετε λιγακι.

Βιργινακι, πολλα φιλακια, εμεις με τα κακα δεν εχουμε θεμα, κανουμε αρκετα και πολλες φορες την ημερα.

Σημερα ειχε ερθει και μια φιλη μου μαια απο την Αθηνα και μου ειπε οτι μια χαρα τα παω με τον θηλασμο και το στηθος μου ειναι οκ. και να μην αγχωνομαι για τιποτα..

και εσεις το ιδιο να κανετε, ολα τα παιδια μεγαλωνουν και θελουν ηρεμες μανουλες!

παω για μπανακι.. φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου σας στέλνω τα φιλιά μου! Σας διαβαζω στα γρήγορα αλλα δεν εχω χρονο να γράψω.Ειμαστε καλα, μεγαλώνουμε μια χαρα.Παρασκευη παμε παιδιατρο. Να δουμε ποσο μεγαλώσαμε.

Για τις γουλιτσες μην σκάτε.Φυσιολογικο ειναι. Τώρα, για περισσοτερο γάλα...δεν ξέρω. Και η μικρη εχει σπυρακια στο προσωπάκι της. Θα μαθω την παρασκευη τι ειναι.

σας φιλώ ΟΛΕΣ!


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου που έχετε θέμα με τα κακάκια καλό είναι να τρώτε λίγα φρουτάκια για να βοηθιούνται τα μωράκια.Βερύκοκα,δαμάσκηνα ή ακτινίδια...όχι ποσότητες ,ένα δύο είναι αρκετά για λειτουργήσει πιο εύκολα το εντεράκι......και οι γουλιές είνα φυσιολογικές,να τα κρατάτε να ρευτούν αν και δεν είναι απαραίτητο με τον θηλασμό......

η mamatopolina γέννησε?????

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια τι κανετε;

Στα γρηγορα να πω τα νεα μου.

Λοιπον, μετα απο μερες κλαμα πανω απο το μωρο καθως θηλαζα (ο θεος να το κανει θηλασμο αυτο) εδωσα ξενο γαλα την κυριακη, γιατι ηταν αδυνατον να μπει το μωρο στο στηθος. Απο την κυριακη λοιπον ο μικρος μου ταλαιπωρειται απιστευτα απο δυσκοιλιοτητα, δεν μπορει να κοιμηθει και κλαιει συνεχεια. Κοντευω να σκασω. Η παιδιατρος ειπε να του δωσουμε υποθετο μετα την συμπληρωση των 3 24ωρων δυσκοιλιοτητας, ευτυχως χτες εκανε κακακια (δεν προλαβαιναμε να τον καθαριζουμε, 3 ημερων πραγμα εβγαλε:D)

Τωρα τι κανω με τον θηλασμο. Δεν τα παρατησα ακομη. Δεν μπορω να δεχθω οτι δεν θα θηλασω, και μονο που το σκεφτομαι κλαιω. Νοικιασα θηλαστρο νοσοκομειακο την Δευτερα και αντλω ανα 3ωρο. Οι ποσοτητες που βγαζω ειναι μικρες, γυρω στα 30 μλ και απο τα 2 στηθη τη φορα. Αλλα απο το τιποτα... καλο και αυτο. Ουσιαστικα το συμπληρωμα ειναι το δικο μου γαλα :-(.

Φωναξα συμβουλο θηλασμου που με βοηθησε πολυ με τις στασεις θηλασμου, πως να βαζουμε σωστα το μωρο, και με βοηθησε πολυ και ψυχολογικα. Επειδη εκανα μαστιτιδα και στα 2 στηθη, μου εδωσε φαρμακα, αλοιφες και λεκιθινη, συμβουλες για ζεστες κομπρεσες κτλ.

Ταχω παιξει! Η θαμαι με το θηλαστρο αγκαλια ή με τον μικρο μου. Σημερα καταφερα να τον βαλω λιγο στηθος, φοβαμαι ομως μηπως δεν τραβαει απο το ζιζι αλλα κανει μονο πιπιλα... Μηπως εμαθε στο μπιμπερο...

Μαρεσε που ειπα οτι θα γραψω στα γρηγορα τα νεα μου!!:rolleyes:

Γενικα ειμαι αρκετα χαλια, προσπαθω να κανω οτι καλυτερο για τον μικρο μου. Για οσο μπορω και εχω γαλα με το θηλαστρο. Μετα βλεπουμε.

Φιλια πολλα σε ολα τα μωρο-πατουσακια


wcBmp3.png

Link to comment
Share on other sites

η mamatopolina γέννησε?????

και εγω το σκεφτομουν αυτο, μονο η μαματοπολινα εμεινε και η aobatsan!

Μινουλα μου, καλο δυναμη να σου ευχηθω και πολλα μπραβο που το προσπαθεις, αλλα καλη μου μην κλαις και χαλας την ψυχολογια σου..

ολα θα πανε καλα, αφου το παλευεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...