Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2011


bloublou

Recommended Posts

Poy eisai Μαρακι μου ??

ανησυχη η μπεμπα ηταν ε ??? ε μωρε ειναι λογικο κ μενα ακομα ετσι ειναι πολλα βραδυα !

Αυτο με το γαλα το εχω παθει πολλες φορες να λερωσω ακομα κ το σεντονι ειδικα οταν κοιμαμαι στα πλαγια !!! χαχαχ!!!

παντως εμενα με ειχε βοηθησει πολυ το θηλαστρο , κ να μαι ειλικρινης το βραδυ το χρησιμοποιησα κ γω γιατι ειχε σκληρυνει πολυ κ η μπεμπα δεν το αδειασε καλα επειδη εφαγε λιγο κ ετσι κατα τις 4 τα ξημερωματα εβγαλα με το θηλαστρο !!! η βλακεια ειναι οτι δεν το ειχα αποστηρωσει κ ετσι αναγκαστικα πεταξα κ το γαλα γιατι σιγα μην αποστειρωνα ξημερωματα !

Οσο για τα κακακια ετσι πρεπει να ειναι μουσταρδι κ νερουλα !

κ με σπορακια μεσα !!!! κ αμα κανετε κ πολλες φορες μια χαρα μη στεναχωριεσαι ολα ειναι καλα !

εμενα παλι εχει 2 μερες να κανει κ σκεφτομαι να την αφησω η να της βαλω παλι υποθετο ??? αλλα κ παλι αυτο θα κανω καθε 2 μερες θα της βαζω υποθετο ? δεν ειναι καλη λυση μαλλον !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

ελα αγαπουλα!

δεν με ενοχλει καθολου που ειναι ανυσηχη η μπεμπουλα αρκει να τρωει και να ειναι καλα το στηθος μου..

τα κακακια της ειναι ετσι οπως ειπες νερουλα και πολλα!!

βρε Βιργινακι εμενα μου ειπε η παιδιατρος να μην βαλω θηλαστρο γιατι θα κανω υπερπαραγωγη αφου ηδη εχω παρα πολυ γαλα.

θα δουμε, αφου δεν με ενοχλει το στηθος μου.

μονο για την θηλη ανυσηχω που ειναι λιγο ερεθισμενη η δεξια που δεν την πιανει καλα η καημενουλα μου, δεν με βολευει το δεξι στηθος παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Linaki εδω είμαι γλυκούλα μου;)

Διάβασα τις τελευταίες σελίδες για να μάθω τα νέα σας,,, πλέον επικοινωνούμε σαν μανούλες, απίστευτο ε??

Η αλήθεια είναι ότι ψιλοχάθηκα αλλά η ψυχολογία μου δεν είναι και η καλύτερη,, θα ήθελα οσες γνωρίζετε κάτι να με συμβουλεύσετε

Από τη μια γκρεμίστηκε το όνειρο του φυσιολογικού τοκετού, ok το ξεπέρασα ψυχικά όχι ακόμα σωματικά,,,

Μετά γκρεμίστηκε το μεγαλύτερο όνειρό μου, ο αποκλειστικός μητρικός θηλασμός. Ξεκίνησαν τα προβλήματα στο μαιευτήριο, ενώ η μικρή μου ήπιε το πρωτόγαλά μου μετά τίποτα,,μόνο σταγόνες...

Οπότε για να θρέφεται της έδωσαν ξένο γάλα,, με βοηθούσε μια μαία, μου έκανε μασάζ, και έβαζα κ την μικρή στο στήθος τίποτα

Έρχομαι σπίτι με ψυχολογία "πάτωμα" αλλά διατηρώντας την ελπίδα ότι λόγω καισαρικής θα αργήσει να κατέβει,,,

Ψάχνοντας έμαθα πως το γάλα μπορεί να κατέβει έως κ 15 ημέρες μετά τον τοκετό,,,

Μέχρι σήμερα τα πράγματα έχουν ως εξής: Χτες την έβαζα στο στήθος εναλλαξ για 10 λεπτά, ρουφούσε ότι είχα κ μετά το ξένο

Σήμερα κάθε 3 ώρες θήλαστρο, βγάζω περίπου 5-8 ml την φορά κ από τα δύο στήθη..Το αποθηκεύω ανα 3 φορές κ της δίνω έστω κ τα ελάχιστα γραμμάρια

Πίνω πολλά πολλά υγρά, μπύρες, μαγια μπύρας ,,,

Το θήλαστρο με πονάει όπως κ η μικρή όταν ρουφάει,,Το ψυχάκι μου είναι τόσο καλόβολο που δέχεται άνετα κ την θηλή μου, και των μπουκαλιών,,,

Πολλές φορές θηλάζει (ίσως και τίποτα) κ αποκοιμιέται πάνω στο στήθος μου

Σας παρακαλώ αν μπορείτε να μου προτείνετε κάτι, έστω κι αν πονάει δεν με ενδιαφέρει

Μου στερεί η φύση το θείο δώρο του θηλασμού, τη θωράκιση του οργανισμού της μικρής κι αυτό με σκοτώνει,,,αισθάνομαι μια ανίκανη μανούλα

Sorry για το σεντόνι αλλά πραγματικά το θέμα με έχει ρίξει απίστευτα

Σας φιλώ, να χαιρόμαστε τους θησαυρούς μας...


"cogito,ergo sum"

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα.

Δεν εχω χρονο. το μονο που θέλω να πω ειναι:

Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΝΑΚΕΙΑ. ΜΗΝ ΣΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ..! ΓΙΝΑΤΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ! ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ Η ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΟΥΤΕ ΔΙΑΦΟΡΑ.

ΑΣ ΧΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΥΠΟΦΕΡΕΤE ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ!

Σας ΦΙΛΩ ΟΛΕΣ!!!! ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΧΑΡΟΥΜΕΝΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ!


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites

γλυκο μου Βανιλακι, με συγκινησες πολυ και σε συμπονω...

αλλα γλυκια μου βλεπω οτι το προσπαθεις παρα πολυ και δεν πρεπει να εχεις τυψεις..

το βανιλομωρο μας, θα μεγαλωσει πολυ καλα εστω και αν πιει λιγο ξενο.

δυστηχως δεν εχω συμβουλες να σου δωσω, παρα να σου στειλω μια μεγαλη αγκαλια και πολλα φιλια!

και εγω της εδωσα λιγο ξενο στην κλινικη μεχρι να κατεβει το δικο μου και ετρωγα και σουπες και πολυ νερο.

παλεψε το και μην σε παιρνει απο κατω, κοιτα τα ματακια του μωρου σου και ολα θα πανε καλα...

φιλια πολλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοριτσάκια!

Δεν έχω πολυ χρόνο θα γράψω στα πολύ γρήγορα και ίσως αργότερα ξαναμπω. Αχ, κοριτσάκια μην στεναχωριέστε, αυτό δεν βοηθάει σίγουρα τον θηλασμό! Δεν πειράζει και λίγο ξένο γάλα να τους δώσουμε, αρκεί να είναι καλά. Κι εγώ δεν εχω παρα πολύ και ίσως μια φορά την ημέρα του δίνωκαι συμπλήρωμα. Δεν παράγουν όλοι οι οργανισμοί την ίδια ποσότητα γάλακτος προφανώς.

Βανιλίτσα, μην αγχώνεσαι, νομίζω ότι σωστά πράτεις. Από ότι ξέρω όσο περισσότερο τραβάς τόσο βοηθάς την παραγωγή. Κι εμένα πάντως μόλις πριν από δυο τρεις μέρες άρχισε να κατεβαίνει σε ικανές ποσότητες. Ίσως η καισαρική να παίζει ρόλο.

Όπως είπα και στην Μινούλα υπάρχει ένα ειδικό τσάι ΒΙο Ηοlle Still -Tee, το είχα παραγγείλει από Γερμανία, αλλά μπορείς να το φτιάξεις αφέψημο και μόνη σου αν αγοράσεις σπόρια γλυκάνισου και μάραθου και τα βράσεις σε νερό και μετά το πιεις. Αυτό βοηθάει.

Κάτι άλλο που θ αμπορούσα να σου προτείνω είναι να συμβουλευτείς το κέντρο θηλασμού του μαιευτηρίου ΕΛΕΝΑ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ. Εγώ γέννησα εκεί και οι μαίες με βοήθησαν πολύ.

Αυτά για την ώρα.

Μινούλα, επίσης, μην αισθάνεσαι άσχημα. Κορίτσια νομίζω ότι όλες κάνουμε το καλυτερο δυνατό για τα παιδάκια μας. Από κει και πέρα δεν εξαρτώνται όλα από εμάς..

Μαράκι, προσπάθησε, να έχεις το μωράκι ξαπλωμένο, σε ύψος, παράλληλα με την ευθεία γραμμή του σήθους σου και να ρουφήξει αφού έχει βεντουζάρει το στόμα του σε όλο το καφέ της θηλής. Για να βεντουζάρεις σωστά περιμένεις να ανοίξει μεγάλο στόμα και το τοποθετείς λίγο γρήγορα (με μέτρο, ε; χιχιχι) στη θηλή. Να μην κρέμεται από τη θηλή, γιατί τραυματίζεται. Θέλει και μπράτσα η υπόθεση.:rolleyes:

Αυτά μου είχαν πει οι μαίες, ελπίζω να βοηθήσουν!

Πολλά φιλιά!


9XBrp3.pngGv5Vp3.png
Link to comment
Share on other sites

Vanilla οπως λεει και η Κατερίνα ο θηλασμός δεν ειναι πανάκια,μην ταλαιπωρήσαι και χάνεις τις υπέροχες στιγμές σου με την γλυκούλα σου......μια χαρά θα μεγαλώσει και με το ξένο.Και όσο κλαίς κ είσαι χάλια γάλα γιοκ......αυτό είναι σίγουρο.....ηρέμησε λοιπόν και μην σκας...

και τα μωράκια είναι βολικά.η νεραιδούλα μου 8 μέρες στη μοναδα ετρωγε με μπιμπερό και την 9η την έβαλα στο στήθος και θήλασε κανονικά...δοκίμασε και το μάραθο...αλλά πρώτα από ολα ηρεμία έτσι? μεγάλη αγκαλίτσα κουκλίτσα μου;)

ΜΙΝΟΥΛΑ θα σε μαλώσω.......είσαι μια χαρά μαμά απλά η πραγματικότητα απέχει απο την φαντασία βρε;)...όσο για το κλάμα οι παλιοορμόνες φταίνε.....και εγώ μερικές φορές κλαίω τοσο που γονατίζω.......ελα ρίξε τώρα ένα χαμογελάκι:tongue:

εμείς είμαστε καλά θηλάζουμε και κοιμόμαστε......αύριο θα έρθει κ η παιδίατρος σπίτι να την ζυγίσει και να την δεί....ο Θωμάς την λατρεύει,δεν ξεκολλάει από κοντά της αλλά παθαίνει κ καμια κρίση ζήλιας......για την ώρα όλα οκ εκτός από την τομή μου που πονάει αρκετά όταν κουράζομαι.:(

Link to comment
Share on other sites

Ει καριτσια;;;; Εγω να δειτε κλαμα που ριχνω...για το παραμικρο!

Vanilla και Mινουλα ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΨΗΛΑ!!!!

Linaki και παλι σαν να διαβαζω εμένα πριν 2,5 χρονια....Σπιτι πλέον ε; τι ωραια!

Μαρακι όλα καλα εσυ ετσι;; Μπραβο κοριτσακι μου!

Virgi σας παιδευει η μπουμπου;;;

Lisa μου....καλη ανάρρωση. Ο μικρος απο την αρχη στα δύσκολα αλλα ειναι παλικάρι!!!! Ετσι;;

Σας φιλώ και παλι. Αν ξέχασα κάποια ΥΓΝΩΜΗ...αλλα πραγματικά αυτα τα 5 λεπτα ήταν πολυτέλεια για μένα!


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι μου οτι σου λεει να κανεις, απλα κ γω ειχα υπερπαραγωγη αλλα σου λεω αν δεν το εβγαζα υπεφερα κ δεν αδειαζε με τιποτα με το χερι !

εσυ αν ετσι εισαι οκ το τε μην χρησιμοποιησεις !!

οσο για τις θηλες σε θεωρω κ τυχερη που απλα ειναι ερεθισμενη !!! φανταζομαι εχεις διαβασει πως εχω περασει με του ςπονους ε ?? χιχιχι!!! αλλα ολα καλα τωρα!!!

κατερινακι ναι μωρε η καημενη ταλαιπωρειται κ αυτο με στεναχωρει περισσοτερο !

Βανιλακ ιμου θα συμφωνησω με τις υπολοιπες κοπελες !

αλλα εγω απλα θα σου πω οτι αν μπορεις να εχεις τη μπεμπα στο στηθος οσο πιο πολυ γινεται κ ας μην εχει να ρουφηξει αρκει να κανει θηλαστικες κινησεις κ ισως αυτο βοηθησει στο να δωθει εντολη να κατεβει γαλα !

κ σιγουρα θα σου προτεινω να μιλησεις με εναν συμβουλο θηλασμου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΟNOMA……….ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ....Π.Η.Τ....ΦΥΛΟ

1.titina(Χριστινα)................................ .........21/4/11...MΠΕΜΠΑ 2300gr 48πον. 33w2d

2.Rena2010-Διδυμα......ΙΑΣΩ..........................7/5/11....ΜΠΕΜΠΗΣ 2180gr + ΜΠΕΜΠΑ1970gr 33w3d

3.LisaH........................ΙΑΣΩ............... ..........14/5/11......ΜΠΕΜΠΗΣ 2600gr 35w4d

4.katerinars.................ΜΗΤΕΡΑ............... .....17/5/11....ΜΠΕΜΠΗΣ 3250gr 37w2d

5.αντυ1998..................ΜΗΤΕΡΑ................ .....22/5/11....ΜΠΕΜΠΗΣ 2870gr 35w2d

6.kiki2011....................ΙΑΣΩ................ ...........27/5/11....ΜΠΕΜΠΗΣ 2600gr 36w7d

7.Gina_cfu................... ΡΕΑ................. .........1/6/11......MΠΕΜΠΗΣ 3200gr 38w1d

8.bloublou…...............ΟΛΥΜΠΙΟΝ(ΠΑΤΡΑ)...4/6/11......ΜΠΕΜΠΑ 3150gr 51πον. 39w5d

9.Marilou85..Διδυμα.....ΙΑΣΩ.......................6/6/11.......ΜΠΕΜΠΗΣ + ΜΠΕΜΠΑ 2650gr, 2680gr 36w4d

10.Katerina_s……….......ΓΑΙΑ......……..........7/6/11.......ΜΠΕΜΠΑ 2900gr 52πον.

11.virgi…………………..ΜΗΤΕΡΑ...................10/6/11......ΜΠΕΜΠΑ 3600gr 51πον. 38w2d

12.Εua_...............ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ(ΛΑΡΙΣΑ)......10/6/11......ΜΠΕΜΠΑ 3170gr 50πον. 40w

13.βαλι..........................EΛΕΝΑ............ ........15/6/11......ΜΠΕΜΠΑ

14.linja.........................ΠΝ ΛΑΡΙΣΑΣ.............16/6/11......ΜΠΕΜΠΑ 2910gr 51πον.

15.verolina....................................... .........17/6/11........ΜΠΕΜΠΗΣ 3600gr 38w1d

16.aggeliki83................ΓΑΙΑ................. .....21/6/11........ΜΠΕΜΠΗΣ 3480gr 50πον

17.Οzalina...................ΠΠΓΝΙ................ ....23/6/11.........ΜΠΕΜΠΑ 2400gr 48πον. 35w6d

18.μινουλα……………...ΑΤΤΙΚΟΝ................24/6/11.......ΜΠΕΜΠΗΣ 3550gr 53πον.

19.παπακι4501.............ΠΝ ΛΑΡΙΣΑΣ............8/7/11..........ΜΠΕΜΠΗΣ 3200gr

20.Vanilla.....................ΙΑΣΩ............... .......25/6/11.......ΜΠΕΜΠΑ 3270gr 51 πον.

21.momm.....................ΡΕΑ................... .... 27/6/11........ΜΠΕΜΠΗΣ

22.maria-elpida.............ΛΗΤΩ(ΚΑΛΑΜΑΤΑ)..29/6/11.....ΜΠΕΜΠΑ 3000gr 51πον.

23.titina37(Κατερινα)......ΓΑΙΑ................... ... 30/6/11........ΜΠΕΜΠΗΣ

24.Mamatopolina...........ΜΗΤΕΡΑ (ΑΡΤΑ)..... 30/6/11.........ΜΠΕΜΠΗΣ

25.Mammyblue...................................... .... 30/6/11........ΜΠΕΜΠΑ

26.aobatsan..................ΕΛΕΝΑ................ ..1-2/7/11.......ΜΠΕΜΠΑ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακια!

τι μου κανετε? εμεις μολις τσιμπησαμε και πεσαμε ξερες για υπνο!

καλα βρε κοριτσια μετα απο καθε γευμα, λιωνει το πουλακι μου.. γινεται αλειφη.

τι αλλα νεα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Όλα τα μωράκια και οι θηλάζουσες μανούλες καλά; Κι εμείς, προσπαθούμε!

Να ρωτήσω κάτι, βγάζουν πολλές γουλιές τα μωράκια σας όταν τα ξαπλώνετε; Στην κούνια τους έχετε βάλει σφηνάκι να στέκονται στο πλάι και να μην γυρίζουν ανάσκελά ή μπρούμητα; Επιπλέον ο παιδίατρος μου είπε να ανασηκώσω το στρώμα του, έτσι ώστε να έχει κλίση 15 με 30 μοίρες. Εσείς έχετε κάνει κάτι από αυτά;

Φιλιά


9XBrp3.pngGv5Vp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...