Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες από τα παλιά


thomai62

Recommended Posts

Καλημέρα! Παστίτσιο σήμερα!

@thomai62 η δικιά μου είναι πολύ μικρή οπότε δεν ξέρω να σου πω. Η αλήθεια είναι ότι το έψαξα φέτος με διάφορες εκδηλώσεις για βρέφη, όπως πχ κάτι θέατρα, όμως δεν την πήγα τελικά γιατί λίγο φοβήθηκα μήπως κολλήσει τίποτα σε κλειστό χώρο με τόσα μωρά. Πάντως γενικά είμαι πολύ υπέρ όλων αυτών!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα όλη μέρα και καλή εβδομάδα!!! Κορίτσια εγώ νομίζω ότι όλα αυτα βοηθούν πολύ τα παιδιά από τη βρεφική κιόλας ηλίκία. Τον γιό.μου τον ξεκίνησα θέατρο από 18μηνών. 

Την προηγούμενη εβδομάδα πήγανε με το σχολείο στο θέατρο και υπέγραψα να πάει εννοείται( 32μηνών). Είναι πολύ εξοικειωμένος κι όντως πέρασε πολύ ωραία γτ γύρισε ενθουσιασμένος.

Θεωρώ ότι η επανάληψη τους εξοικειώνει αλλά είναι και στο παιδί σαφώς. Στην αρχή πολλά δεν κάθονται αλλά μετά τα δύο που καταλαβαίνουν τι παρακολουθουν κάθονται μια χαρά

Κοτόπουλο με λάχανο τουρσί στην κατσαρόλα για εμάς @CME2205 να προσθέσω ότι αυτό με τις ιώσεις ποτέ δεν το κατάλαβα... εγώ τον εκθέτω με δραστηριότητες από 8 μηνών κι έχει αρρωστήσει ελάχιστα. Η παιδίατρος λέει ότι είναι από την υπερέκθεση και τις απέραντες καροτσάδες που τον έβγαζα από 15 ημερών κι έπειτα... μου είπε να κάνω τα ίδια και σε αυτό τώρα. Να δω αν έχω τις ίδιες αντοχες....


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

@SFSI81 εμείς με τις ιώσεις έχουμε ταλαιπωρηθεί πολύ. Εγώ γύρισα στη δουλειά όταν η μικρή ήταν 3 μηνών και την κρατούσε η γιαγιά, η οποία κρατούσε μαζί και την ξαδέρφη της που είναι 1,5 χρόνο μεγαλύτερη και στις 2 που σχόλαγε και το 3ο ξαδερφάκι από το σχολείο (3,5 χρόνια μεγαλύτερο) πήγαινε κι αυτό στη γιαγιά για 2 ώρες μέχρι να έρθει η μαμά τους να τα πάρει. Άρα η μικρή ήταν σαν να πήγαινε σχολείο από 3 μηνών. Προσωπικά από την ημέρα που σαράντησε την βγάζω βόλτα κάθε μέρα (αν φτάσω πριν τις 7 σπίτι από τη δουλειά) και ΠΣΚ που δεν δουλεύω πρωί και απόγευμα. Απλά προτιμώ χώρους ανοιχτούς, όπως παιδικές χαρές. Αρρώστησε λοιπόν άπειρες φορές τον προηγούμενο χειμώνα και μάλιστα κάποιες από αυτές πολύ βαριά. Όσο μπορώ λοιπόν να αποφεύγω κάτι που μπορεί να κολλήσει, το κάνω!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

@CME2205 κατάλαβα...κακή εμπειρία λοιπόν. Γι αυτό θα τον σταματήσω ένα 3μηνο από τον παιδικό όταν γεννήσω παρόλο που 2 μήνες τώρα μόνο μύξες παρουσίασε. Αλλά μου πε η παιδίατρος ότι ακόμη κι αν δεν αρρωσταίνει ο ίδιος μπορεί να "κουβαλάει" στο σπίτι...


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, SFSI81 είπε:

@CME2205 κατάλαβα...κακή εμπειρία λοιπόν. Γι αυτό θα τον σταματήσω ένα 3μηνο από τον παιδικό όταν γεννήσω παρόλο που 2 μήνες τώρα μόνο μύξες παρουσίασε. Αλλά μου πε η παιδίατρος ότι ακόμη κι αν δεν αρρωσταίνει ο ίδιος μπορεί να "κουβαλάει" στο σπίτι...

Κι εμάς η παιδίατρος μας είπε εκείνη την περίοδο να την πηγαίνουμε βόλτες αλλά όχι σε χώρους κλειστούς και με άλλα παιδιά. Γενικά να μην έρχεται σε επαφή με παιδιά που πηγαίνουν σχολείο. Η μικρή είχε ξεκινήσει μύξες από 5 ημερών!! Μάλλον κόλλησε στο μαιευτήριο, τραγικό κι αυτό με τις επισκέψεις στο μαιευτήριο!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ημερών; :confused::confused::confused: και της έκανες ορό τόσο μικρούλα ε; 

Γι αυτό φοβάμαι το rooming-in μωρέ... στο πρώτο δεν έκανα αλλά το φέρνανε κάθε 3 ώρες και οι 2 από αυτες ήταν μετά το επισκεπτήριο... είχα αυνέχεια το παράθυρο ανοιχτό και μου την έλεγαν ότι θ αρρωστήσω.. ότι μπορει ν αρρωσταινε το βρέφος από τον κόσμο που ερχόταν και καθόταν ανενόχλητος δεν το σκεφτόταν. Τι να πώ!!! Τώρα εαν το χω μαζί μου θα προσπαθήσω για μονόκλινο και δε θα δεχτώ κανέναν


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Δεν μπήκα να σας γραψω το ΣΚ, προσπαθω να κανω αποτοξίνωση από κινητά κλπ...Οπότε θα τα γράψω μαζεμένα τώρα......

Χαρούμενη μαμά καταπληκτικά τα γενέθλιά σας!!!!! Να το χαίρεσαι το παληκάρι σου! Να είναι χιλιόχρονος!!!!

ΣΦΣΙ εγώ θα προτιμούσα να κάνω το πάρτι πρίν την έλευση του μωρού, με τη λογική ότι θα έχεις περισσότερη άνεση για την προετοιμασία του, θα μπορείτε να το ¨οργανώσετε¨ και μαζί, αλλά και την ημέρα εκείνη θα μπορέσεις να την περάσεις με άνεση μαζί του και ν του την αφιερώσεις 100%, χωρίς άγχος για το μωρό, την άντληση κλπ. Νομίζω ότι θα είναι μια όμορφη στιγμή για εκείνον πριν έρθει το αδερφάκι, κάτι που θα έχει να θυμάται!

Τελευταία στιγμή θα αρχίσω κ εγώ ετοιμασίες...σήμερα θα παραγγείλω τούρτα!

Εκπαιδευτική εκδρομή πήγε ο μεγάλος πέρυσι, σε ένα μουσέιο, του άρεσε πολύ. Στην Αθηνα επίσης πέρυσι πήγαμε στο Πλανητάριο και στο Νιαρχο (δεν είχαν βάλει ακόμη βιβλία βέβαια) και αυτά του άρεσαν πολύ σαν βόλτα... Βέβαια κ εμείς τα πηγαίνουμε τα καημένα από μωρά σε εκδηλώσεις, ομιλίες κλπ οπότε έχουν συνηθίσει... δεν λένε τίποτα χαχα

Αυτό το προγραμμα που λες Θωμαή  θα γίνει εντός του σχολείου?

Όσο για την έκθεση σε κόσμο, ανήκουμε κ εμείς στην κατηγορία που πηγαίνουμε παντού και αρρωσταίνουμε σπάνια... ευτυχώς! πχ  πρόπερσι πηγαίναμε με το μεγάλο σε παρτι γενεθλίων συμμαθητών, έπαιρνα κ το νεογέννητο μαζί, δεν μπορούσα ούτε ήθελα να το αφήσω.. Νομίζω πως μου βγήκε σε καλό όλο αύτο, δεν ξέρω...

Τώρα ας πούμε στενοχωριέμαι πολύ με ένα ανιψάκι μας που απέκτησε μικρή αδερφούλα και το έχουν στείλει να μείνει στους παππούδες και δεν έρχεται σε επαφή με κανένα παιδάκι, ούτε στο πάρτι του μικρού μου δεν θα έρει για να μην κολλήσει τπτ.. Δεν κρίνω τους γονείς που το κάνουν, αλλά προσωπικά δεν ξέρω αν θα το άντεχα...Βέβαια θα μου πει κπ ότι ρισκάρω την υγεία τους, αλλά νομίζω δν υπάρχει σωστό και λάθος σε αυτα!

Κατα τα άλλα φάγαμε ψαράκια το Σάββατο και κοτόπουλο λαδορίγανη την Κυριακή... Σήμερα.... δεν ξέρω ακόμη.....


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!

Τηγανια κοτοπουλο με πουρε σημερα!1

Θωμαή και  εμενα εινα μικρουλα και φετος αρχισε παιδικο. Οπου είναι για την ηλικια της παντως και μπορούμε παμε.

 

sfs και εμενα η κορη μου δεν εχει αρρωστησει σχεδόν ποτε. Από ημερων κάθε μερα εξω, μπανιο από 4 μηνων στη θαλασσα κτλ αλλα ο μικρος μου αρρωσταινει πολύ συχνα λογω της μεγαλης παρολο που επισης είναι συνεχεια εξω. Παιζει πολύ σημαντικο ρολο στο να μην ερχονται σε επαφη με αλλα παιδια που πηγαινουν σχολειο. Στα μεγαλα δε φαινεται πλεον, τα περνανε στο ποδι αλλα τα μικρούλια είναι αλλιως. Βεβαια εμενα είναι μ,ε χημειοπροφυλαξη ο μικρος και αυτό τον κανει ακομη πιο ευαλωτο. 


 kRl9p2.png kRl9p2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμενα..!!! θωμαι ουτε εγω γνωριζω απο  τετοιες δραστηριοτητες για την ωρα για να μπορεσω να εκφερω γνωμη...!!!!!... για τις ιωσεις ουτε κ εγω δε το καταλαβενω ιδιαιτερα η αληθεια ειναι αλλα ξερω πως εχει να κανει και με τον οργανισμο του καθε βρεφους αλλα ειναι ποιο ευαισθητα αλλα οχι.. και τον γιο μου απο 20 μερων των πηγενω συνεχεια βολτες και εχουμε παρευρεθει και σε σπιτια λογο γιορτων χριστουγεννα πρωτοχρονια και βολτα στη βροχη εχει κανει με το καροτσι (ενταξει ειχαμε την κουκουλα βροχης..!! και εχει αρρωστησει ελαχιστα δυο φορες... και μια δυο  τρεις φορες μυξουλες ..!! αν και εγω πιστευω οτι το χειμωνα αγχωνομαστε με το κρυο και ντυνουμε τα παιδια μας πολυ βαρια που αυτο του κανει περισσοτερο κακο.. ειχε τυχει στο παρελθων να παω σε φυλικο ζευγαρι και το μωρο το ειχαν δυπλα στο τζακι με οτι ρουχαλακια φορουσε και μια ζακετα.. τα μαγουλακια του μωρου ηταν κατακκοκινα ...εγω προσωπικα το λυπηθηκα..!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες σας για το πάρτυ...κατευθύνομαι για Μάρτιο προς το παρόν όμως!!

Τον δικό μου του δίνω εχινάτσια σταγόνες με βιταμίνη c απ όταν άρχισε σχολείο-δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά και η παιδίατρος είπε κακό δεν του κάνει οπότε συνεχίζω..


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, anath είπε:

Καλημερα!

Δεν μπήκα να σας γραψω το ΣΚ, προσπαθω να κανω αποτοξίνωση από κινητά κλπ...Οπότε θα τα γράψω μαζεμένα τώρα......

Χαρούμενη μαμά καταπληκτικά τα γενέθλιά σας!!!!! Να το χαίρεσαι το παληκάρι σου! Να είναι χιλιόχρονος!!!!

ΣΦΣΙ εγώ θα προτιμούσα να κάνω το πάρτι πρίν την έλευση του μωρού, με τη λογική ότι θα έχεις περισσότερη άνεση για την προετοιμασία του, θα μπορείτε να το ¨οργανώσετε¨ και μαζί, αλλά και την ημέρα εκείνη θα μπορέσεις να την περάσεις με άνεση μαζί του και ν του την αφιερώσεις 100%, χωρίς άγχος για το μωρό, την άντληση κλπ. Νομίζω ότι θα είναι μια όμορφη στιγμή για εκείνον πριν έρθει το αδερφάκι, κάτι που θα έχει να θυμάται!

Τελευταία στιγμή θα αρχίσω κ εγώ ετοιμασίες...σήμερα θα παραγγείλω τούρτα!

Εκπαιδευτική εκδρομή πήγε ο μεγάλος πέρυσι, σε ένα μουσέιο, του άρεσε πολύ. Στην Αθηνα επίσης πέρυσι πήγαμε στο Πλανητάριο και στο Νιαρχο (δεν είχαν βάλει ακόμη βιβλία βέβαια) και αυτά του άρεσαν πολύ σαν βόλτα... Βέβαια κ εμείς τα πηγαίνουμε τα καημένα από μωρά σε εκδηλώσεις, ομιλίες κλπ οπότε έχουν συνηθίσει... δεν λένε τίποτα χαχα

Αυτό το προγραμμα που λες Θωμαή  θα γίνει εντός του σχολείου?

Όσο για την έκθεση σε κόσμο, ανήκουμε κ εμείς στην κατηγορία που πηγαίνουμε παντού και αρρωσταίνουμε σπάνια... ευτυχώς! πχ  πρόπερσι πηγαίναμε με το μεγάλο σε παρτι γενεθλίων συμμαθητών, έπαιρνα κ το νεογέννητο μαζί, δεν μπορούσα ούτε ήθελα να το αφήσω.. Νομίζω πως μου βγήκε σε καλό όλο αύτο, δεν ξέρω...

Τώρα ας πούμε στενοχωριέμαι πολύ με ένα ανιψάκι μας που απέκτησε μικρή αδερφούλα και το έχουν στείλει να μείνει στους παππούδες και δεν έρχεται σε επαφή με κανένα παιδάκι, ούτε στο πάρτι του μικρού μου δεν θα έρει για να μην κολλήσει τπτ.. Δεν κρίνω τους γονείς που το κάνουν, αλλά προσωπικά δεν ξέρω αν θα το άντεχα...Βέβαια θα μου πει κπ ότι ρισκάρω την υγεία τους, αλλά νομίζω δν υπάρχει σωστό και λάθος σε αυτα!

Κατα τα άλλα φάγαμε ψαράκια το Σάββατο και κοτόπουλο λαδορίγανη την Κυριακή... Σήμερα.... δεν ξέρω ακόμη.....

ναι αλλα παραμενει αρνητικος να παει 

και εγω μολις σαραντησαν και τα 2 τα εβγαζα συνεχεια βολτα 

και μολις εκαναν το πρωτο τους εμβολιο χρησιμοποιησουμε τα μεσα μαζικης μεταφορας εγω πηγα στην δουλεια οταν εγιννα 2 μηνων ( εργαζομουν σε παιδικο σταθμο ) και ευτυχως μεχρι στιγμης εχουμε αρρωστησει ελαχιστα αντιβιωσηγ δεν εχει παρει κανεις 

εγω στο μαιευτηριο ειχα πει να ερθουν μονο οι πολοι στενοι συγγενεις υπολοποι ηρθαν οταν επεστρεψα στο σπιτι 

ειχα επιλεξει rooming in και οταν ηταν τα μικρα οι σεκιουριτι του νοσοκομειου εδιωχναν τους επισκεπτες στα σαλονακια  ( στο ιασω )

 


rS0gp3.pngTCVip3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Κ μεις βολτες καναμε απο 3εβδ η κορη κ 10ημ ο μικρος.η μεγαλη εχει γερο ανοσοποιητικο.αντιβιωση μονο μια φορα για ουρολοιμωξη οταν εβγαλε την πανα,αλλα δυο φορες ιωσουλα,μυξες,βηχα,λιγο πυρετο.τη δευτερη ειχα κ τον μικρο κ την αρπαξε κ αυτος 2μηνων

Βιτ c,εχινακεια κ προπολη συμφωνω για τονωση.κ κουρκουμα κ τζιντζερ

Θωμαη τι εκπαιδευτικο προγραμμα ειναι αυτο που εκλαιγε μετα;γενικα αν δ θελει να πηγαινει στα εξτρα τυπου εκδρομες με το σχολειο,δ θα το πιεζα να δεχτει.θα πηγαιναμε μαζι οπου μπορουσαμε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Παστίτσιο από χθες και σήμερα!

@SFSI81  Άστα μωρούλι με τους ορούς την είχα!! Μας βγήκε πολύ μυξιάρα, τι να κάνουμε;;;; 

@xaroumenh mama αυτή είναι πάντα μία από τις διαφωνίες που έχω με την πεθερά μου! Πάω να την πάρω το απόγευμα από τη δουλειά και τη βρίσκω ντυμένη σαν χιονάνθρωπο σε ένα δωμάτιο με 2 σόμπες! Αφού της το έχει πει ακόμα και η παιδίατρος να μην την έχει σε τόση ζέστη γιατί ειδικά αν αλλάξει δωμάτιο ή βγει έξω η διαφορά θερμοκρασίας είναι τεράστια κι αυτό κάνει περισσότερο κακό! Όμως όπως και σε πολλά άλλα εξακολουθεί να κάνει αυτό που θεωρεί η ίδια σωστό....


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...