Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2017!


Hope!

Recommended Posts

Γεια σας εγκυούλες και από εμένα!

Μαίρη καλως ήρθες. Με το καλό το δεύτερο παιδάκι σου. Η κόρη σου τι λέει; Το θέλει το αδερφάκι; Η δικιά μου όποτε τη ρωτάω λέει πως δε θέλει αδερφάκι, πολύ φοβαμαι την αντίδραση της όταν το μάθει και πιο πολύ όταν με το καλό έρθει το μικρούλη!

Κορίτσια, συγγνώμη που ξύνω πληγές, αλλά βλέπω είμαστε πολλές αυτές που είχαν αποβολές. Κάνατε κάποιες εξετάσεις να δείτε τι έφταιξε, ή το αφήσατε έτσι; 

Τελικά αποφάσισα να κάνω κατευθείαν το harmony  αντι την αυχενική. Εύχομαι να μη το μετανιώσω. Το έκλεισα για τις 22/2,μου είπαν πως θα κάνουμε υπέρηχο και αίμα την ίδια μέρα. Μακάρι όλες μας να έχουμε καλά αποτελέσματα

όσο αφορα τη δουλεια, δε το έχω πει σε κανέναν. Ειμαι εκεί λίγο παραπάνω από 2 χρόνια, αλλά δεν έκανα παρέες, να πω κατι τέτοιο και να μείνει κρυφώ. Και σίγουρα δε θα αρέσει πολύ στο αφεντικό μου, γιατί σκέφτομαι πως κατά την 20 και βδομαδα αν δε δείχνω πολύ μεχρι τότε να το πω. 

Οσο αφορα΄άτομα που το έχω πει, το είπα μέχρι στιγμής μόνο στην αδερφή μου, και αυτό γιατί ήταν και αυτή εγκυούλα, θα είχαμε ΠΗΤ την ίδια μέρα, αλλά δυστυχώς απέβαλε. Ο άντρας μου δεν αντέχει και θέλει να το πει στα πεθερικά από τώρα. Εγω πάλι φοβάμαι να πω τίποτα, αν κάτι δε πάει καλά μετά τι λες. Ετσι πως το σκεφτόμουν, και άν αντέξω θα το έλεγα στη μητέρα μου όταν με το καλό έρθει να μας δει το Μάιο. Βλέπετε μένουμε αρκετά μακρυα και μπορώ να το κρύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 368
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια! Ειμαι μανούλα Αυγούστου πρωτα ο Θεός αλλα παρακολουθώ αρκετά τόπικ και μαζι και το δικό σας.

Θέλω να ευχηθώ σε ολες τελειόμηνες εγκυμοσυνες και κυριως σε οσες βίωσαν κάποια απώλεια.. Είμαι κ εγω μία από εσάς γιατί πριν 8-9 μηνες απέβαλλα στην πρωτη εγκυμοσυνη  στις αρχες του 4 μηνα. Ουτε εμεις εχουμε πει κατι περαν των γονεων κ των 2 πολυ καλων φιλων..κ ουτε προκειται. Απο εδω και πέρα ομως ο δρομος εχει μόνο Αισιοδοξία, πίστη και υπομονή! Οσο δυσκολο και αν ειναι καποιες φορες, μην φοβάστε να ζήτε τη χαρά σας, καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετική, αυτα τα μωράκια που ειναι τωρα μέσα μας χρειαζονται μονο θετική ενέργεια :) δεν αξιζουν την αρνητικότητα του παρελθόντος

Εύχομαι για ολες μόνο χαμόγελα, γερά μωράκια και πολύ πολύ τύχη εώς το τέλος!!!


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Καλή Κυριακή!

Αφου έβαλες ωραιότατο.. Επισης λατρεύω το ψευδώνυμο σου. Να πω αλήθεια;;; Με την πρωτη! Οπως και η κόρη μου. Αν και είχα ιστορικό αρκετά βεβαρυμένο.. 


widxp1.png

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Skye είπε:

Γεια σας εγκυούλες και από εμένα!

Μαίρη καλως ήρθες. Με το καλό το δεύτερο παιδάκι σου. Η κόρη σου τι λέει; Το θέλει το αδερφάκι; Η δικιά μου όποτε τη ρωτάω λέει πως δε θέλει αδερφάκι, πολύ φοβαμαι την αντίδραση της όταν το μάθει και πιο πολύ όταν με το καλό έρθει το μικρούλη!

Κορίτσια, συγγνώμη που ξύνω πληγές, αλλά βλέπω είμαστε πολλές αυτές που είχαν αποβολές. Κάνατε κάποιες εξετάσεις να δείτε τι έφταιξε, ή το αφήσατε έτσι; 

Τελικά αποφάσισα να κάνω κατευθείαν το harmony  αντι την αυχενική. Εύχομαι να μη το μετανιώσω. Το έκλεισα για τις 22/2,μου είπαν πως θα κάνουμε υπέρηχο και αίμα την ίδια μέρα. Μακάρι όλες μας να έχουμε καλά αποτελέσματα

όσο αφορα τη δουλεια, δε το έχω πει σε κανέναν. Ειμαι εκεί λίγο παραπάνω από 2 χρόνια, αλλά δεν έκανα παρέες, να πω κατι τέτοιο και να μείνει κρυφώ. Και σίγουρα δε θα αρέσει πολύ στο αφεντικό μου, γιατί σκέφτομαι πως κατά την 20 και βδομαδα αν δε δείχνω πολύ μεχρι τότε να το πω. 

Οσο αφορα΄άτομα που το έχω πει, το είπα μέχρι στιγμής μόνο στην αδερφή μου, και αυτό γιατί ήταν και αυτή εγκυούλα, θα είχαμε ΠΗΤ την ίδια μέρα, αλλά δυστυχώς απέβαλε. Ο άντρας μου δεν αντέχει και θέλει να το πει στα πεθερικά από τώρα. Εγω πάλι φοβάμαι να πω τίποτα, αν κάτι δε πάει καλά μετά τι λες. Ετσι πως το σκεφτόμουν, και άν αντέξω θα το έλεγα στη μητέρα μου όταν με το καλό έρθει να μας δει το Μάιο. Βλέπετε μένουμε αρκετά μακρυα και μπορώ να το κρύψω!

μην ανησυχεις,ειμαι σιγουρη πως θα το λατρεψει το αδερφακι ,οσο και να λεει πως δεν θελει... Αν δε νιωθεις καλα,να μην το πεις στη δουλεια,γενικα ειναι καλο να το πεις οπου αισθανεσαι ανετα...εμενα ο διευθυντης μου ειναι εξαιρετικος ανθρωπος και τον ενημερωσα ωστε αν συμβει κατι να ειναι ενημερος...

φαντασου το μεσημερι ερχεται και με ρωταει αν εφαγα,αν ειμαι καλα,αν χρειαζομαι κατι....τι να πεις μετα...ειμαι πολυ τυχερη. Λυπαμαι για την αδερφη σου...

οσον αφορα το αν συμβει κατι,καλυτερα να μην εχεις αυτη τη λογική,γιατι να συμβει κατι??ολα καλα θα πανε!!!τελεια!! πρεπει να σκεφτομαστε θετικα!!!

τι ειναι το harmony?δεν το εχω ξανακουσει...

1 hour ago, Karmaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ειμαι μανούλα Αυγούστου πρωτα ο Θεός αλλα παρακολουθώ αρκετά τόπικ και μαζι και το δικό σας.

Θέλω να ευχηθώ σε ολες τελειόμηνες εγκυμοσυνες και κυριως σε οσες βίωσαν κάποια απώλεια.. Είμαι κ εγω μία από εσάς γιατί πριν 8-9 μηνες απέβαλλα στην πρωτη εγκυμοσυνη  στις αρχες του 4 μηνα. Ουτε εμεις εχουμε πει κατι περαν των γονεων κ των 2 πολυ καλων φιλων..κ ουτε προκειται. Απο εδω και πέρα ομως ο δρομος εχει μόνο Αισιοδοξία, πίστη και υπομονή! Οσο δυσκολο και αν ειναι καποιες φορες, μην φοβάστε να ζήτε τη χαρά σας, καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετική, αυτα τα μωράκια που ειναι τωρα μέσα μας χρειαζονται μονο θετική ενέργεια :) δεν αξιζουν την αρνητικότητα του παρελθόντος

Εύχομαι για ολες μόνο χαμόγελα, γερά μωράκια και πολύ πολύ τύχη εώς το τέλος!!!

καλημερα καρμακι μου!!! ποτε εχεις ΠΗΤ εσυ?? εχει τυχει να διαβασω κι εγω το τοπικ σας,ειναι πολυ δυνατο,γραφετε ασταματητα!! Λυπαμαι για την πρωτη εγκυμοσυνη....τι συνεβη τοτε?τι σας ειπε ο γιατρος? ολα θα πανε καλα τωρα!!

κοριτσια πρεπει να σκεφτομαστε θετικα, τα μωρακια και τα σπορακια θελουν αισιοδοξια!!!

 

1 hour ago, Mary_M είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Καλή Κυριακή!

Αφου έβαλες ωραιότατο.. Επισης λατρεύω το ψευδώνυμο σου. Να πω αλήθεια;;; Με την πρωτη! Οπως και η κόρη μου. Αν και είχα ιστορικό αρκετά βεβαρυμένο.. 

μπραβο κοριτσακι μου!!! κι εμεις γρηγορα,το δευτερο μηνα προσπαθειας....ημασταν πολυ τυχεροι....ουτε το περιμενα τοσο γρηγορα! απο συμπτωματα πως τα πας..?  αααα για τικερακι το βρηκα...πατα πανω στο δικο μου, διαλεξε αυτο που θες εσυ απ τη σελιδα, μετα πηγαινε "ρυθμισεις λογαριασμου" και θα δεις αριστερα "υπογραφη. Εκει θα κανεις επικολληση τον κωδικο του τικερ που σου βγαζει στο τελευταιο βημα(για φορουμ)!


c6xsp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Skye είπε:

Γεια σας εγκυούλες και από εμένα!

Μαίρη καλως ήρθες. Με το καλό το δεύτερο παιδάκι σου. Η κόρη σου τι λέει; Το θέλει το αδερφάκι; Η δικιά μου όποτε τη ρωτάω λέει πως δε θέλει αδερφάκι, πολύ φοβαμαι την αντίδραση της όταν το μάθει και πιο πολύ όταν με το καλό έρθει το μικρούλη!

Κορίτσια, συγγνώμη που ξύνω πληγές, αλλά βλέπω είμαστε πολλές αυτές που είχαν αποβολές. Κάνατε κάποιες εξετάσεις να δείτε τι έφταιξε, ή το αφήσατε έτσι; 

Τελικά αποφάσισα να κάνω κατευθείαν το harmony  αντι την αυχενική. Εύχομαι να μη το μετανιώσω. Το έκλεισα για τις 22/2,μου είπαν πως θα κάνουμε υπέρηχο και αίμα την ίδια μέρα. Μακάρι όλες μας να έχουμε καλά αποτελέσματα

όσο αφορα τη δουλεια, δε το έχω πει σε κανέναν. Ειμαι εκεί λίγο παραπάνω από 2 χρόνια, αλλά δεν έκανα παρέες, να πω κατι τέτοιο και να μείνει κρυφώ. Και σίγουρα δε θα αρέσει πολύ στο αφεντικό μου, γιατί σκέφτομαι πως κατά την 20 και βδομαδα αν δε δείχνω πολύ μεχρι τότε να το πω. 

Οσο αφορα΄άτομα που το έχω πει, το είπα μέχρι στιγμής μόνο στην αδερφή μου, και αυτό γιατί ήταν και αυτή εγκυούλα, θα είχαμε ΠΗΤ την ίδια μέρα, αλλά δυστυχώς απέβαλε. Ο άντρας μου δεν αντέχει και θέλει να το πει στα πεθερικά από τώρα. Εγω πάλι φοβάμαι να πω τίποτα, αν κάτι δε πάει καλά μετά τι λες. Ετσι πως το σκεφτόμουν, και άν αντέξω θα το έλεγα στη μητέρα μου όταν με το καλό έρθει να μας δει το Μάιο. Βλέπετε μένουμε αρκετά μακρυα και μπορώ να το κρύψω!

Ευχαριστω πολυ και ΕΣΥ με το καλο!! 

Η κόρη μου δεν το ξέρει ακόμη λόγω του ότι δεν ειδαμε τίποτα στον υπέρηχο και θέλω να περιμένω μεχρι να ακούσουμε καρδούλα. Μεχρι τώρα ζήταγε συνέχεια αδερφούλα ( για αγόρι ούτε λόγος). Τώρα τελευταία ομως δεν την νοιάζει λεει. Νομίζω ομως ότι θα χαρεί, αν και όντας μοναχοπαίδι δεν μοιράζεται εύκολα. 

Ελπίζω να το πάρει καλα και να μην εχουμε προβληματα.. 

Το εχουμε πει στους γονείς μου μόνο γιατί ήταν σε εμάς όταν το μάθαμε και δεν ήθελα να το πω απο το τηλεφωνο (μένουμε Γερμανία). Οι υπόλοιποι θα περιμένουν. 

Το harmony τι ειναι;; Ούτε εγω το έχω ακούσει. Η κόρη γεννήθηκε Ελλαδα.

1 hour ago, jane.austen είπε:

μην ανησυχεις,ειμαι σιγουρη πως θα το λατρεψει το αδερφακι ,οσο και να λεει πως δεν θελει... Αν δε νιωθεις καλα,να μην το πεις στη δουλεια,γενικα ειναι καλο να το πεις οπου αισθανεσαι ανετα...εμενα ο διευθυντης μου ειναι εξαιρετικος ανθρωπος και τον ενημερωσα ωστε αν συμβει κατι να ειναι ενημερος...

φαντασου το μεσημερι ερχεται και με ρωταει αν εφαγα,αν ειμαι καλα,αν χρειαζομαι κατι....τι να πεις μετα...ειμαι πολυ τυχερη. Λυπαμαι για την αδερφη σου...

οσον αφορα το αν συμβει κατι,καλυτερα να μην εχεις αυτη τη λογική,γιατι να συμβει κατι??ολα καλα θα πανε!!!τελεια!! πρεπει να σκεφτομαστε θετικα!!!

τι ειναι το harmony?δεν το εχω ξανακουσει...

καλημερα καρμακι μου!!! ποτε εχεις ΠΗΤ εσυ?? εχει τυχει να διαβασω κι εγω το τοπικ σας,ειναι πολυ δυνατο,γραφετε ασταματητα!! Λυπαμαι για την πρωτη εγκυμοσυνη....τι συνεβη τοτε?τι σας ειπε ο γιατρος? ολα θα πανε καλα τωρα!!

κοριτσια πρεπει να σκεφτομαστε θετικα, τα μωρακια και τα σπορακια θελουν αισιοδοξια!!!

 

μπραβο κοριτσακι μου!!! κι εμεις γρηγορα,το δευτερο μηνα προσπαθειας....ημασταν πολυ τυχεροι....ουτε το περιμενα τοσο γρηγορα! απο συμπτωματα πως τα πας..?  αααα για τικερακι το βρηκα...πατα πανω στο δικο μου, διαλεξε αυτο που θες εσυ απ τη σελιδα, μετα πηγαινε "ρυθμισεις λογαριασμου" και θα δεις αριστερα "υπογραφη. Εκει θα κανεις επικολληση τον κωδικο του τικερ που σου βγαζει στο τελευταιο βημα(για φορουμ)!

Μπράβο και σε σας!! Κι εγω δεν μπορώ να το πιστέψω. Θα το κανω όταν πάω σπίτι. Ευχαριστω πολυ 


widxp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας καλά μου κορίτσια και πάλι. Καρδούλα ακούσαμε, το μέγεθος είναι σωστό αλλά πάθαμε άλλα και τώρα είμαστε πάλι στον πανικό. Προέκυψε θυρεοειδίτιδα και μάλιστα βαρβάτη (που δεν προϋπήρχε) και μέχρι και για διακοπή μου μίλησαν. Ο γυναικολόγος βέβαια με καθησύχασε οτι όλα θα πάνε καλά και απλώς μπορεί να αποβάλω. :shock:

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, pepe είπε:

Γειά σας καλά μου κορίτσια και πάλι. Καρδούλα ακούσαμε, το μέγεθος είναι σωστό αλλά πάθαμε άλλα και τώρα είμαστε πάλι στον πανικό. Προέκυψε θυρεοειδίτιδα και μάλιστα βαρβάτη (που δεν προϋπήρχε) και μέχρι και για διακοπή μου μίλησαν. Ο γυναικολόγος βέβαια με καθησύχασε οτι όλα θα πάνε καλά και απλώς μπορεί να αποβάλω. :shock:

Καλα μιλαμε φοβερα σε καθησυχασε.. Παει καλα;; Πρωτη φορα το ακουω αυτο, τι συμβαινει δηλαδη;; ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ κοριτσακι μου! Δεν γινεται να παρεις χαπι η κατι;;


widxp1.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, pepe είπε:

Γειά σας καλά μου κορίτσια και πάλι. Καρδούλα ακούσαμε, το μέγεθος είναι σωστό αλλά πάθαμε άλλα και τώρα είμαστε πάλι στον πανικό. Προέκυψε θυρεοειδίτιδα και μάλιστα βαρβάτη (που δεν προϋπήρχε) και μέχρι και για διακοπή μου μίλησαν. Ο γυναικολόγος βέβαια με καθησύχασε οτι όλα θα πάνε καλά και απλώς μπορεί να αποβάλω. :shock:

Κορίτσι μου αρχικά ψυχραιμία.. Τι είναι αυτό τι  σου είπε ακριβώς ο γιατρός; όπως και να έχει σου προτείνω να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη... 


c6xsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες τις μελλουσες μανουλες! Θελω να πω οτι ζηλεψα κι εβαλα κι εγω τικερακι κι ευχαριστω για τις οδηγίες!

Jane austen καλησπερα! Με το καλο ο υπερηχος-μακαρι να ακουσετε και καρδουλα!εγω ειμαι τελη 8ης εβδομαδας- αρχες 9ης.

Mary M καλωσηρθες! Τι αναπαντεχα ευχαριστη εκπληξη πρεπει να ηταν! Με το καλο! Θα ειναι ωραια πιστευω να εχει παρεουλα κι η μεγαλη, θα της αρεσει!

Skye καλησπερακι σ εσενα! Μετα την παλινδρομη, αν και ο γιατρος ηταν ξεκαθαρος οτι δν υπαρχει λογος με μια αποβολη  να μπουμε στη διαδικασια,επειδη με ετρωγε του ειπα οτι δεν μπορω να ξαναπερασω τα ιδια,γνωριζοντας οτι δεν εχω κανει οτι περναει απο το χερι μου για να το αποφυγω, σιγα σιγα (επειδη ηταν κι ακριβουτσικες) καναμε αρκετες εξετασεις κι εγω κι ο ανδρας μου,οι οποιες ομως ηταν αρκετα καλες. Πηγαμε επισης και σε αλλο γιατρο γιατι ηθελα μια δευτερη γνωμη, μου ειπε ακριβως οτι κι ο πρωτος-ακριβως ομως,καθως και οτι ηταν υπερβολη ολες αυτες οι εξετασεις, και καπως ηρεμησα.  Στο θεμα με τους γονεις κι εμας μας τρωει απο τη μια,απο την αλλη οπως λες αν κατι παει στραβα μπλεκει το πραγμα,και τελικα λεμε να περιμενουμε ακομα.

Οσο για τις εξετασεις που λες,η κουμπαρα μου που ειναι ενα μηνα πριν απο εμας εγκυος,εκανε μια εξεταση αιματος που απομονωνουν το dna του μωρου,για να δει αν θα εκανε κι αμνιοπαρακεντηση, και δεν εκανε αυχενικη, αλλα δε θυμαμαι πως την ειπαν την εξεταση. Της ειπαν επισης και το φυλλο του μωρου με αυτη την εξεταση του αιματος.

Pepe κουραγιο!Οτι και να σου πουμε ειναι πολυ δυσκολες οι περπτωσεις αυτες και μακαρι να πανε ολα καλα και καμια κοπελα να μη χρειαζεται να αντιμετωπισει τετοιες καταστασεις. Παντως αν μου επιτρεπεις, συντασσομαι με τη jane, παρτε και μια δευτερη γνωμη-σιγουρα δε χανετε τιποτα και ψυχραιμια! Ειμαστε εδω,αν μπορουμε να βοηθησουμε σε κατι και ευχομαστε να μας ξαναγραψεις με ευχαριστα νεα,

  • Μου αρέσει 1

lqUsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα. Καλώς σας βρήκα.
Και εγώ στο club σας. Αν και δεν το έχουμε πει σε γονείς/φίλους κτλ. Έχω ΠΗΤ 21 Σεπτέμβρη. Ελπίζω να μη με τσιμπήσουν οι φίλες/γνωστες απο το Μανούλες Μαρτίου 2015 οτι γράφω εδω... αχαχαχαχα
Θα ειναι το 2ο μας με το καλό. Έχουμε ενα γιό κοντά 2 ετών (22 μηνών). Δεν ζω Ελλάδα και το πρωτόκολλο εξετάσεων κτλ είναι διαφορετικό. 
Την άλλη Πεμπτη έχω τον πρώτο υπέρηχο (για επιβεβαίωση βιώσιμης εγκυμοσύνης και προσδιορισμού ηλικίας κύησης). Χοριακές δεν έχω κάνει. Μόνο άγχος δημιουργούν έχω να σας πω. 
Η κοπέλα που ανέφερε για θυρεοειδίτιδα και της είπαν για διακοπή κύησης να πάρει και μια δεύτερη γνώμη. Έχω 10 χρόνια θυρεοειδίτιδα Hashimoto. Πριν λίγους μήνες ήταν και αρυθμιστος ο θυρεοειδής. Και η πρώτη μου εγκυμοσυνη πήγε μια χαρά και ελπίζω και η δεύτερη.
Το harmony (το τεστ αίματος για τις τρισωμίες)  είναι πανάκριβο και δείχνει τα ίδια με την αυχενική απλά προσδιορίζει και το φύλο. Σκεφτόμουν να το κάνω λογω ηλικίας (37.5) αλλα τελικά θα κανω την αυχενική. Αν χρειαστεί και δείξει κάτι περιέργο θα το κάνω μετά. 


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 hours ago, daip είπε:

Καλησπέρα και απο μένα. Καλώς σας βρήκα.
Και εγώ στο club σας. Αν και δεν το έχουμε πει σε γονείς/φίλους κτλ. Έχω ΠΗΤ 21 Σεπτέμβρη. Ελπίζω να μη με τσιμπήσουν οι φίλες/γνωστες απο το Μανούλες Μαρτίου 2015 οτι γράφω εδω... αχαχαχαχα
Θα ειναι το 2ο μας με το καλό. Έχουμε ενα γιό κοντά 2 ετών (22 μηνών). Δεν ζω Ελλάδα και το πρωτόκολλο εξετάσεων κτλ είναι διαφορετικό. 
Την άλλη Πεμπτη έχω τον πρώτο υπέρηχο (για επιβεβαίωση βιώσιμης εγκυμοσύνης και προσδιορισμού ηλικίας κύησης). Χοριακές δεν έχω κάνει. Μόνο άγχος δημιουργούν έχω να σας πω. 
Η κοπέλα που ανέφερε για θυρεοειδίτιδα και της είπαν για διακοπή κύησης να πάρει και μια δεύτερη γνώμη. Έχω 10 χρόνια θυρεοειδίτιδα Hashimoto. Πριν λίγους μήνες ήταν και αρυθμιστος ο θυρεοειδής. Και η πρώτη μου εγκυμοσυνη πήγε μια χαρά και ελπίζω και η δεύτερη.
Το harmony (το τεστ αίματος για τις τρισωμίες)  είναι πανάκριβο και δείχνει τα ίδια με την αυχενική απλά προσδιορίζει και το φύλο. Σκεφτόμουν να το κάνω λογω ηλικίας (37.5) αλλα τελικά θα κανω την αυχενική. Αν χρειαστεί και δείξει κάτι περιέργο θα το κάνω μετά. 

Καλησπέρα daip!! Με το καλό και το δεύτερο μωρακι!!! 

Γιατί το λες αυτό για τις χοριακες; εγώ ίσα ίσα απ την στιγμή που τις έκανα και είδα πως υπερδιπλασιαστηκαν είμαι πολύ χαλαρή μέχρι να κάνουμε τον πρώτο υπέρηχο τώρα μες στη βδομάδα... Βέβαια καθεμία την αγχώνουν διαφορετικά πράγματα.. Πητ έχουμε πολύ κοντά αν έχω υπολογίσει σωστά είναι 22/9..θα μου πει κι ο γιατρός την Τετάρτη που θα με δει.. 

Τι πρωτόκολλο εξετάσεων έχετε στο εξωτερικό;; 

 


c6xsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Η δεύτερη γνώμη ήταν πράγματι καλύτερη και είπε οτι δεν τίθεται θέμα διακοπής και πως όλα θα πάνε καλά  απλώς είναι τα πράγματα επικίνδυνα για αποβολή μέχρι να ρυθμιστεί η κατάσταση.

Αυτό τώρα που λέτε για την εξέταση dna αντί για αυχενική, γίνεται; Η αυχενική δεν κοιτάζει λίγο και την ανατομία του εμβρύου, την καρδιά, τα άλλα όργανα κτλ;

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, pepe είπε:

Καλησπέρα και πάλι. Η δεύτερη γνώμη ήταν πράγματι καλύτερη και είπε οτι δεν τίθεται θέμα διακοπής και πως όλα θα πάνε καλά  απλώς είναι τα πράγματα επικίνδυνα για αποβολή μέχρι να ρυθμιστεί η κατάσταση.

Αυτό τώρα που λέτε για την εξέταση dna αντί για αυχενική, γίνεται; Η αυχενική δεν κοιτάζει λίγο και την ανατομία του εμβρύου, την καρδιά, τα άλλα όργανα κτλ;

Ετσι μπράβο!! Πολυ χάρηκα. Θα σου πω ενα μυστικό, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα κι εγω κάποια θέματα ( θα τα πουμε κάποια στιγμή) αλλα αυτο που έλεγα στον εαυτό μου ήταν ότι ότι και να γίνει εγω θα το γνωρίσω το μωρο μου!! Μόνο ετσι να σκέφτεσαι, θετικά και αποφασιστικά. Βρες  γιατρό που να εμπιστεύεσαι και μην φοβάσαι τίποτα .. 200 τόσες μέρες μείνανε.λολ

Daip καλώς μας ήρθες! Που μένεις ΕΣΥ; Εγω Γερμανια τα τελευταία 4 χρόνια. Όσο για τα πρωτόκολλα θα δω τι κάνουμε εδω και θα σας πω, μεχρι τώρα ίδια νομίζω. Και εγω δεν τα ξερω καλα τα πράγματα αλλα ευτυχώς έχω καλο γιατρό 

Αχ τι τραβάμε οι μανούλες.. Σας φιλώ 


widxp1.png

Link to comment
Share on other sites

Γειας κοριτσια μου ευχομαι απο καρδιας ομορφες και τελειομηνες εγκυμοσυνες!!Εγω βρισκομαι στην αρχη της κυησης.. ειμαι 5.3 εβδομαδων.. Εκανα εξεταση χοριακης 3 μερες μετα την αναμενομενη περιοδο και βγηκε 70.38 χαμηλη μου φαινεται... Το πρωι θα παω για τον πρωτο υπερηχο και αλλη μια χοριακη..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γλυκιες μανουλες.Ή μαλλον καλημερα,τετοια ωρα που γραφω.:).Ποσο χαιρομαι που ηρθαν στην παρεα μας και νεες μανουλες.Με το καλο να κυλησει η εγκυμοσυνη σας.

Με μια πολυ γρηγορη ματιά, διαπιστωσα πως,σχεδον ολες βιωσαμε μια παλινδρομη κυηση.Το ιδιο και γω,πριν 3 χρονια περιπου.Δεν το ειχα ψαξει,εμενα ηταν λογω δουλειας.Δουλευω σε ψυχιατρικη κλινικη,εγιναν καποια περιστατικα,δεν ηθελε και πολυ.Ετσι και γω,και στις 3 εγκυμοσυνες μου,έβγαλα αναρρωτικη.Λυπαμαι που δεν σε καποιες το εργασιακο περιβαλλον δεν ειναι καλο.

Εμείς το ειπαμε μονο σε γονεις και αδέρφια και φυσικα στις κολλητες μου.

Και γω μονο φυλλικο οξυ παιρνω.

Εχω τρομερες ζαλαδες και πεφτει συνεχεια η πιεση μου,εξου και δεν συμμετεχω ενεργα.Μου προκαλεί ναυτια το κινητο ή ο υπολογιστης.Και επισης απο χθες ειμαι με δεκατα και πυρετο.Κολλησα απο την μεγαλη μου.

Τα πρωτα παιδακια,παιρνανε ενα σοκ οταν γεννιεται το μωρο.Αλλο να το συζητας ενω ειναι ακομη στην κοιλιά και αλλο οταν ερθει στον κοσμο.Ομως θέλει υπομονη.Θα σας αποζημιωσουν μετα.Τωρα βλεπω τι παιχνιδι κανουν οι κορες μου και ποσο αγαπιουνται,και συγκινουμαι.

7 hours ago, pepe είπε:

Καλησπέρα και πάλι. Η δεύτερη γνώμη ήταν πράγματι καλύτερη και είπε οτι δεν τίθεται θέμα διακοπής και πως όλα θα πάνε καλά  απλώς είναι τα πράγματα επικίνδυνα για αποβολή μέχρι να ρυθμιστεί η κατάσταση.

Αυτό τώρα που λέτε για την εξέταση dna αντί για αυχενική, γίνεται; Η αυχενική δεν κοιτάζει λίγο και την ανατομία του εμβρύου, την καρδιά, τα άλλα όργανα κτλ;

Γλυκα μου,ποσο χαιρομαι με τα νεα σου.Να σκεφτεσαι οσο μπορείς θετικα.Ειμαι σιγουρη πως ολα θα πανε καλα.Αυτη η εγκυμοσυνη ξερυθμιζει πολλα.Υπομονη.καλη μου. 


Qilcp2.pngkB3Gp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...