Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2017!


Hope!

Recommended Posts

5 hours ago, mantelena είπε:

Μου θυμίζει νερό με λίγο άρωμα, αλλά από την άλλη δεν έχει ούτε parabens, ούτε κάτι άλλα που δε θυμάμαι πως τα λένε, και λέω μήπως αυτή η κατηγορία αποσμητικών γενικά λόγω συστατικών δεν είναι για αξιώσεις. Θα δοκιμάσω όμως το δικό σου και θα σου πω. Ναι, Αθήνα μένω.

Είναι απίστευτος ο ήχος της καρδιάς-δεν περιγράφεται, απλά το βιώνεις! Καρδούλα ακούσαμε πρώτη φορά στις 16 Ιανουαρίου. Τη Δευτέρα που πέρασε, στις 30 που πήγαμε μου είπε ότι ημερολογιακά ήμουν 8 και 6 ημ., ενώ υπερηχογραφικά μετρώντας το έμβρυο 9 και 1 ημ. και ΠΗΤ μου έδωσε τελικά 9/9.

Η αυχενική δυστυχώς δε γράφεται, τουλάχιστον αυτό μου είπε που τον ρώτησα. Αν την γράφουν και την πάτησα, θα τον πάρω τηλέφωνο. Θα μου έκανε εντύπωση πάντως, γιατί γενικά μου γράφει τα πάντα από ότι γράφεται.

Είναι συμπαθητικά, τζιν που πήρα είχε με έκπτωση, μαύρο παντελόνι που ήθελα για τη δουλειά πήρα από την κανονική κολεξιόν, ήταν πιο τσιμπημένο. Βασικά μου άρεσαν κάτι μπλουζάκια βαμβακερά για θηλασμό.

θα παω κι εγω να ριξω μια ματια στην συλλογη...γιατι παροτι ειναι νωρις δεν ανεχομαι στενα... Παντως κι εγω εχω την αισθηση πως συστυχως δεν γραφεται...

5 hours ago, Maria kelly είπε:

Τωρα μου ειπε να παω την Τριτη που λογικα θα ειμαι 6.3 εβδομαδων μπας και δουμε τον σακο... φοβαμαι για εξωμητριο βρε κοριτσι χωρις λογο... μου ειπε βεβαια οτι στην ηλικια μου δεν υπαρχουν πολλες πιθανοτητες για να παθω κατι τετοιο..(24)

Κανονικα απαγορευεται.. Αλλα εγω στην 1η εγκυμοσυνη το εμαθα στην 8η εβδομαδα και μεχρι τοτε τα ειχα βαψει 3 φορες... Δοξα το Θεο το μπουμπουκακι μου δεν επαθε τιποτα..!:)

γιατι βρε αγαπη να ειναι εξωμητριο??? Μη σκεφτεσαι αρνητικα.... Θα δεις που όλα καλα θα πανε...θα δειτε σακο στις 6 εβδ, και εμβρυικα στοιχεια! Εδω θα ειμαστε και θα μου τα λες!!!

2 hours ago, Mary_M είπε:

Κοριτσια βλέπω πήραμε φόρα.. Μπράβο, δεν σας προλαβαίνω.. Κι εγω ετσι λέω να κανω, εδω τς ρούχα εγκυμοσύνης ειναι σούπερ με πολλές επιλογές. Ήδη ψάχνω τι θα παραγγείλω. 

Αχ Αθηναίες μου εσείς, κι εγω Αθηναία είμαι, γέννημα θρεμα.. Σνιφ.. Η αυχενική δεν γράφεται αν θυμάμαι καλα, αν και εγω όλες τις εξετάσεις τις έκανα στο Ιασώ.

Jane τις βιταμίνες σου μπορώ και απο το Αμαζόν τελικα αλλα θα ρωτήσω τον γιατρό πρώτα. 

Το σποφασισα: απο Δευτερα ξεκινώ διατροφή, οχι ακριβώς δίαιτα. 

Μαρία μου ειναι πολυ νωρίς. Η χοριακή ειναι μια χαρα.. Ευχαριστω λιγο ηρέμησα τωρα.. Το Πασχα που θα τς ξανά βάψω θα έχει περάσει το πρώτο τρίμηνο. Εγω έχω στις 13/2 παλι υπέρηχο, ΕΣΥ!; 

ναι μαιρουλα,εννοειται να ρωτησεις πρωτα! Όλες Αθηναιες??wow....που θελετε να γεννησετε με το καλο κοριτσια???

Εγω κοριτσια σημερα ξυπνησα με τρελο πονολαιμο....μαλλον αρρωστησα...αυτα τα παθαινει οποιος δουλευει με παιδια....τωρα ειναι περιοδος ιωσεων και παρολες τις προφυλλαξεις κατι με τριγυρναει...

Πηρα εννοειται γιατρο, μου ειπε γαργαρες αλατονερο, οτριβιν παιδικο κι αν εχω πολυ πονοκεφαλο  ή ανεβασω πθρετο 38+ το ντεπον αφοβα καθε 6 ωρες...προς το παρον βασταω με οτριβιν και αλατονερο...αν και νιωθω πως χειροτερευει.....


c6xsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 368
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 hours ago, jane.austen είπε:

θα παω κι εγω να ριξω μια ματια στην συλλογη...γιατι παροτι ειναι νωρις δεν ανεχομαι στενα... Παντως κι εγω εχω την αισθηση πως συστυχως δεν γραφεται...

γιατι βρε αγαπη να ειναι εξωμητριο??? Μη σκεφτεσαι αρνητικα.... Θα δεις που όλα καλα θα πανε...θα δειτε σακο στις 6 εβδ, και εμβρυικα στοιχεια! Εδω θα ειμαστε και θα μου τα λες!!!

ναι μαιρουλα,εννοειται να ρωτησεις πρωτα! Όλες Αθηναιες??wow....που θελετε να γεννησετε με το καλο κοριτσια???

Εγω κοριτσια σημερα ξυπνησα με τρελο πονολαιμο....μαλλον αρρωστησα...αυτα τα παθαινει οποιος δουλευει με παιδια....τωρα ειναι περιοδος ιωσεων και παρολες τις προφυλλαξεις κατι με τριγυρναει...

Πηρα εννοειται γιατρο, μου ειπε γαργαρες αλατονερο, οτριβιν παιδικο κι αν εχω πολυ πονοκεφαλο  ή ανεβασω πθρετο 38+ το ντεπον αφοβα καθε 6 ωρες...προς το παρον βασταω με οτριβιν και αλατονερο...αν και νιωθω πως χειροτερευει.....

Αμάν με αυτές τις ιώσεις.. Εγω θα σου έλεγα πάρε ενα ντεπόν μήπως το προλάβεις λιγο. Και εντριβές με vicks. Θα σου έλεγα και τσίπουρο αλλα δεν ενδείκνυται . 

Εγω Αθηναία που μένει πλέον Γερμανία. Θα έρθω ομως σύντομα . Η εμπειρία μου απο το Ιασω ήταν τέλεια, αλλα απο ότι έχω καταλάβει απο τοτε όλα υπολειτουργούν λόγω μείωσης κίνησης και προσωπικού. Στο ΡΕΑ που γέννησε η κουνιάδα μου το 2015 έλεγε ότι ειχε υπερβολικά νεαρό σε ηλικία προσωπικό και της δημιουργούσε ανασφάλεια.. 

Όλα ειναι σχετικά. Πάνω απο όλα ο γιατρός και η μαία θα έλεγα αν μιλάμε για φυσιολογικό τοκετό. Σιγουρα ομως το νοσοκομείο πρεπει να ειναι σε θέση να αντιμετωπίσει κατι σοβαρό άμεσα..


widxp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγκυούλες! 

Βλέπω έχουμε λίγο από όλα, χαρές, αγωνίες, στενοχώριες! Είναι και αυτές οι ορμόνες!

Απο την εμπειρία μου να πω στις κοπέλες που λίγο στενοχωριουνται με την εμφάνιση τους, πως και εγώ έτσι ήμουν στη πρώτη εγκυμοσύνη. Νόμιζα πως απλώς θα έχω μια όμορφη στρογγυλή κοιλιτσα. Αλλά η αλήθεια καμιά φορά δεν έιναι έτσι. Για κάποιο καιρό απλώς θα φαίνεσαι χοντρούλα. Δε φαντάζομαι τα κιλά να μπαίνουν τόσο εύκολα, πιο πολύ κατακράτηση γίνεται. Βεβαια μιλάω και εγώ που ανέβηκα στη ζυγαριά της μαίας και της έλεγα πως φαντάζομαι να είμαι γύρω στα 58 και με έδειξε 60.6! Μαλλον να σταματήσω το μασούλημα!

Οσο για τα αποσμητικά και όλα τα άλλα, άποψη μου όσο μπορούμε να αποφεύγουμε του εμπορίου, και όσα λιγότερα βάζουμε στο σώμα μας τόσο καλύτερα. 

Αλήθεια, έχει ανησυχήσει καμιά για τα wifi και τα κινητά; Αραγέ πόσο κακό κάνουν στα σποράκια μας. Αλλά και πάλι, πως μπορείς να τα αποφύγεις; Ημουν στο νοσοκομείο τη Τετάρτη, και όλες οι εγκυούλες (ήταν και πολλές) ήταν με ένα κινητό στο χέρι!

Θα ήθελα να σχολιάσω και κάτι ακόμα χωρίς παρεξήγηση. Καταλαβαίνω την ανησυχία όλων μας σχετικά με το τι κάνει άραγε το μωράκι μας, αλλά μήπως στην Ελλάδα γίνονται υπερβολικά πολλοί υπέρηχοι; Και στην Αγγλία αλλά εδώ ακόμα περισσότερο οι υπέρηχοι διαρκούν μόλις 3 με 4 λεπτά, και μάλιστα η γιατρός όταν ήμουν 7 +4 δεν έβαλε ήχο να ακούσουμε καρδούλα γιατί λέει δεν είναι καλό. Και στην Αγγλία που είχα πάει ιδιωτικά να κάνω το ντόπλερ,είχα ζητήσει να δώ κάτι με τις αρτηρίες και την αιμάτωση και ο γιατρός μου είχε πει πως κανονικά δεν επιτρέπεται γιατί δε κάνει καλό. Τι να πω. 

Στα δικά μου τα νέα, πήγα στο νοσοκομείο τη Τετάρτη να δω την αιματολόγο. Λίγο μπάχαλο μου φάνηκε, αλλά δε μπορώ να πω, με πρόσεξαν.Τελικά με είδαν και οι μαίες, με στείλαν και για ένα γρήγορο υπέρηχο, αν και η γιατρός δεν είχε καταλάβει γιατί ήμουν εκει,μου πήραν γύρω στις 12 αμπούλες αιματάκι και ραντεβού ξανά στις 29 Μαρτίου! Αργα μου φαίνεται, αλλά στις 22 έχω την αυχενική οπότε θέλω να πιστεύω πως θα είναι όλα καλα! Συνεχίζω την αγωγή μου ως έχει για την ώρα και βλέπουμε. 

Ευχομαι από εδώ και πέρα μόνο ευχάριστα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μένα κορίτσια!

12 hours ago, jane.austen said:

ναι μαιρουλα,εννοειται να ρωτησεις πρωτα! Όλες Αθηναιες??wow....που θελετε να γεννησετε με το καλο κοριτσια???

Εγω κοριτσια σημερα ξυπνησα με τρελο πονολαιμο....μαλλον αρρωστησα...αυτα τα παθαινει οποιος δουλευει με παιδια....τωρα ειναι περιοδος ιωσεων και παρολες τις προφυλλαξεις κατι με τριγυρναει...

Περαστικά σου ! Εμένα ο γιατρος μου ξεγεννάει στο Ιασώ κυρίως αλλά και σε όλα τα ιδιωτικά οπότε μάλλον για Ιασώ με βλέπω αλλά θα δούμε μέχρι τότε.

 

8 hours ago, Skye said:

Απο την εμπειρία μου να πω στις κοπέλες που λίγο στενοχωριουνται με την εμφάνιση τους, πως και εγώ έτσι ήμουν στη πρώτη εγκυμοσύνη. Νόμιζα πως απλώς θα έχω μια όμορφη στρογγυλή κοιλιτσα. Αλλά η αλήθεια καμιά φορά δεν έιναι έτσι. Για κάποιο καιρό απλώς θα φαίνεσαι χοντρούλα. Δε φαντάζομαι τα κιλά να μπαίνουν τόσο εύκολα, πιο πολύ κατακράτηση γίνεται. Βεβαια μιλάω και εγώ που ανέβηκα στη ζυγαριά της μαίας και της έλεγα πως φαντάζομαι να είμαι γύρω στα 58 και με έδειξε 60.6! Μαλλον να σταματήσω το μασούλημα!

Άστα κι εμένα δεν μου κουμπώνουν τα τζιν μου στην κοιλιά ή πάχυνα ή είναι κατακράτηση . έχει χαλάσει και η ζυγαρια και δεν μπορώ να το ελεγξω...

 

8 hours ago, Skye said:

Θα ήθελα να σχολιάσω και κάτι ακόμα χωρίς παρεξήγηση. Καταλαβαίνω την ανησυχία όλων μας σχετικά με το τι κάνει άραγε το μωράκι μας, αλλά μήπως στην Ελλάδα γίνονται υπερβολικά πολλοί υπέρηχοι; Και στην Αγγλία αλλά εδώ ακόμα περισσότερο οι υπέρηχοι διαρκούν μόλις 3 με 4 λεπτά, και μάλιστα η γιατρός όταν ήμουν 7 +4 δεν έβαλε ήχο να ακούσουμε καρδούλα γιατί λέει δεν είναι καλό. Και στην Αγγλία που είχα πάει ιδιωτικά να κάνω το ντόπλερ,είχα ζητήσει να δώ κάτι με τις αρτηρίες και την αιμάτωση και ο γιατρός μου είχε πει πως κανονικά δεν επιτρέπεται γιατί δε κάνει καλό. Τι να πω. 

Άυτο το έχω ακούσει κι εγώ για τους πολλούς υπέρηχους. Έχουν γίνει έρευνες σε ποντίκια και δεν κάνουν καλο. Έγω επειδή νόμιζε ο πρώτος μου γιατρός ότι θα αποβάλω έχω κάνει 5 κολπικούς υπέρηχους! Την επόμενη φορά θα κάνω υπέρηχο στην κοιλιά. Θα ρωτήσω και το γιατρό να δώ και τι πιστευει αυτός αν βλάπτουν ή όχι.

Γενικά όσο λιγότερες παρεμβάσεις κάνουμε τόσο το καλλύτερο πρέπει να ναι για το παιδι


yH5Ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!

αρχικά πηρα χτες το βραδυ ενα ντεπον και σημερα ξυπνησα σαφως καλυτερα...! ευτυχως...

Λοιπον.εγω χρησιμοποιω κινητο ελαχιστα εως καθολου κινητο, ενω γι αυτες της μερες αλλαξαμε συσκευη ασυρματου και βαλαμε σταθερο με καλώδιο...όσο λιγότερο χρησιμοποιουμε ακτινολολία, προφανως και προστατευουμε τα εμβρυακια....βεβαια δεν πιστευω και στην υπερβολή,μη γινουμε υστερικες...

Όσον αφορα τους υ/η κι εμενα ο γιατρος μου μου ειπε οτι στο εξωτερικο δεν τα κανουν όλα αυτα που κανουμε στην ελλαδα...για άλλους ειναι υπερβολη για αλλους απλά προληψη σε κατι που θα προκυψει ωστε να το αντιμετωπισεις.. Βεβαια νομιζω ως ενα βαθμο καθυστερουνε κι ολα αυτα γιατι σε καποιες χωρες απαγορευεται η εκτρωση λογω καθολικισμου (γερμανια αν θυμαμαι καλα) επομενως δεν εχει και νοημα κατα καποιο τροπο...οι κοπελες που μενετε εξω ίσως γνωριζετε καλυτερα...παντως αν υπηρχε καποιο προβλημα θα ηθελα να το ξερω προσωπικα... δυστυχως η ευτυχως ακολουθουμε την κουλτουρα της χωρας σε αυτον τον τομεα όπως κι εσεις του εξωτερικο την κουλτουρα που υπαρχει εκει..Λογικά αν βρισκοσασταν Ελλάδα θα κάνατε οτι σας προτεινε ο γιατρος σας....θεωρω παντως πως οι Ελληνες γιατροι εχουν υψηλο επίπεδο και γνωσεις και τους εμπιστευομαι.. Φυσικά και προφανώς όλα θελουν ενα μετρο... Βρηκα κι ενα αρθρο όποια θελει ας το διαβασει..http://www.mommy.gr/πόσο-ασφαλές-είναι-το-υπερηχογράφημα/

Εγω εφοσον πανε ολα καλα,θα γεννησω στο Μητερα,εκει ειναι ο γιατρος μου.

Τι κανετε γενικά; συμπτωματακια εχουμε;;;
 


c6xsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 hours ago, jane.austen είπε:

ναι μαιρουλα,εννοειται να ρωτησεις πρωτα! Όλες Αθηναιες??wow....που θελετε να γεννησετε με το καλο κοριτσια???

Εγω κοριτσια σημερα ξυπνησα με τρελο πονολαιμο....μαλλον αρρωστησα...αυτα τα παθαινει οποιος δουλευει με παιδια....τωρα ειναι περιοδος ιωσεων και παρολες τις προφυλλαξεις κατι με τριγυρναει...

Πηρα εννοειται γιατρο, μου ειπε γαργαρες αλατονερο, οτριβιν παιδικο κι αν εχω πολυ πονοκεφαλο  ή ανεβασω πθρετο 38+ το ντεπον αφοβα καθε 6 ωρες...προς το παρον βασταω με οτριβιν και αλατονερο...αν και νιωθω πως χειροτερευει.....

Σου εύχομαι ολόψυχα περαστικά κορίτσι, αν και αφού δουλεύεις με παιδιά πρακτικά νομίζω είναι δύσκολο να ξεφύγεις!Μακάρι να είσαι η εξαίρεση!Τώρα τουλάχιστον που έρχεται ΣΚ, προσπάθησε να ξεκουραστείς και πιες όση πορτοκαλάδα αντέχεις! Επίσης, μίλησε με το γιατρό σου μήπως είναι σκόπιμο να κάνεις κάποιο εμβόλιο.

Πάντως κι εμένα μου έχει βγει μια φοβία επειδή μετακινούμαι με τρένο, μετρό, λεωφορεία κι έχω τον κάθε μπάρμπα να φταρνίζεται στη μούρη μου και απλά περιμένω πότε θα συμβεί, το έχω στάνταρ ότι θα αρπάξω κάτι.

Τώρα για τη γέννα, δεν το έχω σκεφτεί ακόμα, φοβάμαι να προτρέχω. Ο γιατρός μου, ο οποίος σημειωτέον δεν έχει κάποια μαία, συνεργάζεται με ρεα και λητώ. Δεν έχω εικόνα τι ακριβώς παίζει στο καθένα, οπότε οποιαδήποτε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη.  

13 hours ago, Skye είπε:

Αλήθεια, έχει ανησυχήσει καμιά για τα wifi και τα κινητά; Αραγέ πόσο κακό κάνουν στα σποράκια μας. Αλλά και πάλι, πως μπορείς να τα αποφύγεις; Ημουν στο νοσοκομείο τη Τετάρτη, και όλες οι εγκυούλες (ήταν και πολλές) ήταν με ένα κινητό στο χέρι!

Θα ήθελα να σχολιάσω και κάτι ακόμα χωρίς παρεξήγηση. Καταλαβαίνω την ανησυχία όλων μας σχετικά με το τι κάνει άραγε το μωράκι μας, αλλά μήπως στην Ελλάδα γίνονται υπερβολικά πολλοί υπέρηχοι; Και στην Αγγλία αλλά εδώ ακόμα περισσότερο οι υπέρηχοι διαρκούν μόλις 3 με 4 λεπτά, και μάλιστα η γιατρός όταν ήμουν 7 +4 δεν έβαλε ήχο να ακούσουμε καρδούλα γιατί λέει δεν είναι καλό. Και στην Αγγλία που είχα πάει ιδιωτικά να κάνω το ντόπλερ,είχα ζητήσει να δώ κάτι με τις αρτηρίες και την αιμάτωση και ο γιατρός μου είχε πει πως κανονικά δεν επιτρέπεται γιατί δε κάνει καλό. Τι να πω. 

Στα δικά μου τα νέα, πήγα στο νοσοκομείο τη Τετάρτη να δω την αιματολόγο. Λίγο μπάχαλο μου φάνηκε, αλλά δε μπορώ να πω, με πρόσεξαν.Τελικά με είδαν και οι μαίες, με στείλαν και για ένα γρήγορο υπέρηχο, αν και η γιατρός δεν είχε καταλάβει γιατί ήμουν εκει,μου πήραν γύρω στις 12 αμπούλες αιματάκι και ραντεβού ξανά στις 29 Μαρτίου! Αργα μου φαίνεται, αλλά στις 22 έχω την αυχενική οπότε θέλω να πιστεύω πως θα είναι όλα καλα! Συνεχίζω την αγωγή μου ως έχει για την ώρα και βλέπουμε. 

Ευχομαι από εδώ και πέρα μόνο ευχάριστα!

Αυτό με τα κινητά πολύ με προβληματίζει, αλλά πείτε τι να κάνω, που με τη δουλειά πρέπει να είμαι συνεχώς διαθέσιμη? Όσο μπορώ χρησιμοποιώ σταθερό και το βράδυ τουλάχιστον το αφήνω σε άλλο δωμάτιο, αλλά τι να του κάνει αυτό, που τόσες ώρες το έχω πάνω μου?

Για τους υπέρηχους πολύ φοβάμαι ότι έχεις δίκιο και προχθές σκέφτηκα ότι ήταν πολύ εγωιστικό από πλευράς μου να ακούω την καρδούλα του για να χαίρομαι εγώ και αυτό να δυσφορεί, όμως από την άλλη σκέφτομαι ότι θα είναι κρίμα να πάει κάτι στραβά και να χάσω κι άλλο σποράκι, αν με τον υπέρηχο θα μπορούσε να είχε εντοπισθεί και αντιμετωπιστεί έγκαιρα. Επίσης ο γιατρός με τον υπέρηχο την τελευταία φορά τα 3/4 του χρόνου εξέταζε τον τράχηλο και φαντάζομαι ( ή θέλω να φαντάζομαι) ότι ξέρει τι κάνει. Τουλάχιστον τώρα ξανά υπέρηχο με την αυχενική, τέλη του μήνα.

Όπως λέει και η Ιοannita,  όσο λιγότερες παρεμβάσεις, τόσο το καλύτερο.

Τώρα από συμπτώματα, οι ναυτίες έχουν κάπως αραιώσει, αλλά το πρήξιμο πρήξιμο και από υπνηλία άλλο τίποτα. Α, και όποτε πάω τουαλέτα, κάνω πάρτυ!

 


lqUsp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ απο συμπτώματα ελάχιστη ναυτία , πιο πολύ το βράδυ που είμαιι κουρασμένη , λίγο πρήξιμο στην κοιλιά, υπνηλία όλη την ώρα χασμουριέμαι, δυσπεψια το βράδυ πρέπει να φαω πολύ ελαφριά αλλιώς δεν χωνευω , συχνοουρία αλλά και πολύ δίψα . ( σηκώνομαι και τη νύχτα για να πιώ νερό)

κορίτσια για επαφές τι σας είπε ο γιατρός? εμας μας είπε λίγες και με προσοχή μέχρι να περάσει το πρώτο τρίμηνο.


yH5Ap2.png

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Skye είπε:

Καλησπέρα εγκυούλες! 

Βλέπω έχουμε λίγο από όλα, χαρές, αγωνίες, στενοχώριες! Είναι και αυτές οι ορμόνες!

Απο την εμπειρία μου να πω στις κοπέλες που λίγο στενοχωριουνται με την εμφάνιση τους, πως και εγώ έτσι ήμουν στη πρώτη εγκυμοσύνη. Νόμιζα πως απλώς θα έχω μια όμορφη στρογγυλή κοιλιτσα. Αλλά η αλήθεια καμιά φορά δεν έιναι έτσι. Για κάποιο καιρό απλώς θα φαίνεσαι χοντρούλα. Δε φαντάζομαι τα κιλά να μπαίνουν τόσο εύκολα, πιο πολύ κατακράτηση γίνεται. Βεβαια μιλάω και εγώ που ανέβηκα στη ζυγαριά της μαίας και της έλεγα πως φαντάζομαι να είμαι γύρω στα 58 και με έδειξε 60.6! Μαλλον να σταματήσω το μασούλημα!

Οσο για τα αποσμητικά και όλα τα άλλα, άποψη μου όσο μπορούμε να αποφεύγουμε του εμπορίου, και όσα λιγότερα βάζουμε στο σώμα μας τόσο καλύτερα. 

Αλήθεια, έχει ανησυχήσει καμιά για τα wifi και τα κινητά; Αραγέ πόσο κακό κάνουν στα σποράκια μας. Αλλά και πάλι, πως μπορείς να τα αποφύγεις; Ημουν στο νοσοκομείο τη Τετάρτη, και όλες οι εγκυούλες (ήταν και πολλές) ήταν με ένα κινητό στο χέρι!

Θα ήθελα να σχολιάσω και κάτι ακόμα χωρίς παρεξήγηση. Καταλαβαίνω την ανησυχία όλων μας σχετικά με το τι κάνει άραγε το μωράκι μας, αλλά μήπως στην Ελλάδα γίνονται υπερβολικά πολλοί υπέρηχοι; Και στην Αγγλία αλλά εδώ ακόμα περισσότερο οι υπέρηχοι διαρκούν μόλις 3 με 4 λεπτά, και μάλιστα η γιατρός όταν ήμουν 7 +4 δεν έβαλε ήχο να ακούσουμε καρδούλα γιατί λέει δεν είναι καλό. Και στην Αγγλία που είχα πάει ιδιωτικά να κάνω το ντόπλερ,είχα ζητήσει να δώ κάτι με τις αρτηρίες και την αιμάτωση και ο γιατρός μου είχε πει πως κανονικά δεν επιτρέπεται γιατί δε κάνει καλό. Τι να πω. 

Στα δικά μου τα νέα, πήγα στο νοσοκομείο τη Τετάρτη να δω την αιματολόγο. Λίγο μπάχαλο μου φάνηκε, αλλά δε μπορώ να πω, με πρόσεξαν.Τελικά με είδαν και οι μαίες, με στείλαν και για ένα γρήγορο υπέρηχο, αν και η γιατρός δεν είχε καταλάβει γιατί ήμουν εκει,μου πήραν γύρω στις 12 αμπούλες αιματάκι και ραντεβού ξανά στις 29 Μαρτίου! Αργα μου φαίνεται, αλλά στις 22 έχω την αυχενική οπότε θέλω να πιστεύω πως θα είναι όλα καλα! Συνεχίζω την αγωγή μου ως έχει για την ώρα και βλέπουμε. 

Ευχομαι από εδώ και πέρα μόνο ευχάριστα!

Καλησπερα σε όλες! Επιτελους Παρασκευή.. 

Θα συμφωνήσω ότι εδω ειναι πιο κουλ γενικά. Δεν μεγαλοποιούν, ούτε δραματοποιούν τα πράγματα. Επίσης στην Ελλάδα πολλα γίνονται καθαρά για οικονομικούς λόγους. Το έχω ζήσει αλλά καμία εγκυμονούσα δεν πρόκειται να πει δεν πληρώνω εξεταςεις γιατί με κοροϊδεύεις. Που να το ξέρει;

Εδω δεν ξερω αν επιτρέπονται οι εκτρώσεις. Μια συνάδελφος πχ που γέννησε πέρυσι και την έζησα, δεν έκανε καν αυχενική. Και προβλημα να ειχε το μωρο δεν την ένοιαζε.. Εγω είχα περισσότερο άγχος απο εκείνη. Όπως και με τα βλαστοκύτταρα ας πουμε. Κανεις σχεδον δεν κανει. 

Εμενα ο γιατρός μου είπε κατευθείαν για επιπλέον εξετάσεις για αυτο και τον επέλεξα. Στην κόρη μου είχα τραυματική εμπειρία. Η αυχενική ήταν πολυ κακή και έπαθα σοκ. Απο τοτε σε όλες τις εξεταςεις ήμουν μέσα στο άγχος. 

Οσο για τα κινητά και το wifi τι να πω. Όλη μερα με υπολογιστή δουλεύω. Κινητο χρησιμοποιώ επίσης αρκετά. Τουλάχιστον να κλείνουμε το wifi οπου δεν χρειάζεται. 

Συμπτωματα φτου φτου μεχρι τωρα τίποτα ιδιαίτερο. Στήθος πολυ πρησμένο και παντελόνια που δυσανασχετούν αρκετά. Για συχνουρία δεν μιλώ καν, δεν ξέρετε τι θα πει αν δεν φτάσετε 7ο - 8ο μήνα. Λολ!!


widxp1.png

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Ioanitta είπε:

εγώ απο συμπτώματα ελάχιστη ναυτία , πιο πολύ το βράδυ που είμαιι κουρασμένη , λίγο πρήξιμο στην κοιλιά, υπνηλία όλη την ώρα χασμουριέμαι, δυσπεψια το βράδυ πρέπει να φαω πολύ ελαφριά αλλιώς δεν χωνευω , συχνοουρία αλλά και πολύ δίψα . ( σηκώνομαι και τη νύχτα για να πιώ νερό)

κορίτσια για επαφές τι σας είπε ο γιατρός? εμας μας είπε λίγες και με προσοχή μέχρι να περάσει το πρώτο τρίμηνο.

Aχ, αυτό με τη δίψα μου συμβαίνει κι εμένα!Εγώ που ξεραινόμουν στον ύπνο, σερί, δε με κούναγε τίποτα, τώρα θα σηκωθώ το βράδυ για τουαλέτα και νερό σίγουρα. Πολύ δίψα αλλά είναι καλό είπε ο γιατρός μ!

Για επαφές, στο πρώτο ραντεβού τον ρώτησα, μας είπε όχι ακόμα. Στο δεύτερο τον ξαναρώτησα, μας είπε όχι. Στο τρίτο είπα στον άντρα μου να ρωτήσει, μη με περάσει για νυμφομανή, και με το ζόρι, πολύ διστακτικά, μας είπε "ε, ίσως, θα δείτε, μήπως περιμένετε, πολύ προσεκτικά, πολύ χαλαρά, μην πιεστεί η κοιλιά", κοινώς μας υποχρέωσε πάλι.:roll:

 

  • Μου αρέσει 1

lqUsp2.png

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, mantelena είπε:

Aχ, αυτό με τη δίψα μου συμβαίνει κι εμένα!Εγώ που ξεραινόμουν στον ύπνο, σερί, δε με κούναγε τίποτα, τώρα θα σηκωθώ το βράδυ για τουαλέτα και νερό σίγουρα. Πολύ δίψα αλλά είναι καλό είπε ο γιατρός μ!

Για επαφές, στο πρώτο ραντεβού τον ρώτησα, μας είπε όχι ακόμα. Στο δεύτερο τον ξαναρώτησα, μας είπε όχι. Στο τρίτο είπα στον άντρα μου να ρωτήσει, μη με περάσει για νυμφομανή, και με το ζόρι, πολύ διστακτικά, μας είπε "ε, ίσως, θα δείτε, μήπως περιμένετε, πολύ προσεκτικά, πολύ χαλαρά, μην πιεστεί η κοιλιά", κοινώς μας υποχρέωσε πάλι.:roll:

 

Μην σε περάσει για νυμφομανή.. :-D. Πολυ μου άρεσε!! Εγω δεν ρώτησα καν.. Στην πρώτη εγκυμοσύνη ομως είχαμε 9 μήνες εμπάργκο.. Οποτε ειμαι προετοιμασμένη., που λεει ο λόγος. Αχ αχ 


widxp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Ioanitta είπε:

εγώ απο συμπτώματα ελάχιστη ναυτία , πιο πολύ το βράδυ που είμαιι κουρασμένη , λίγο πρήξιμο στην κοιλιά, υπνηλία όλη την ώρα χασμουριέμαι, δυσπεψια το βράδυ πρέπει να φαω πολύ ελαφριά αλλιώς δεν χωνευω , συχνοουρία αλλά και πολύ δίψα . ( σηκώνομαι και τη νύχτα για να πιώ νερό)

κορίτσια για επαφές τι σας είπε ο γιατρός? εμας μας είπε λίγες και με προσοχή μέχρι να περάσει το πρώτο τρίμηνο.

εγω ρωτησα κανονικα...με βαση την εικονα που βλεπουν απαντουν παντα...εμας μας ειπε 1ο+2ο τριμηνο κανονικα απλά προτεινει με προφυλαξη για μικροβια κι οχι καποιον αλλον λογο...3ο τριμηνο απ οσο τον επιασα θα μας απαγορευσει...θα δουμε!

1 hour ago, Mary_M είπε:

Καλησπερα σε όλες! Επιτελους Παρασκευή.. 

Θα συμφωνήσω ότι εδω ειναι πιο κουλ γενικά. Δεν μεγαλοποιούν, ούτε δραματοποιούν τα πράγματα. Επίσης στην Ελλάδα πολλα γίνονται καθαρά για οικονομικούς λόγους. Το έχω ζήσει αλλά καμία εγκυμονούσα δεν πρόκειται να πει δεν πληρώνω εξεταςεις γιατί με κοροϊδεύεις. Που να το ξέρει;

Εδω δεν ξερω αν επιτρέπονται οι εκτρώσεις. Μια συνάδελφος πχ που γέννησε πέρυσι και την έζησα, δεν έκανε καν αυχενική. Και προβλημα να ειχε το μωρο δεν την ένοιαζε.. Εγω είχα περισσότερο άγχος απο εκείνη. Όπως και με τα βλαστοκύτταρα ας πουμε. Κανεις σχεδον δεν κανει. 

Εμενα ο γιατρός μου είπε κατευθείαν για επιπλέον εξετάσεις για αυτο και τον επέλεξα. Στην κόρη μου είχα τραυματική εμπειρία. Η αυχενική ήταν πολυ κακή και έπαθα σοκ. Απο τοτε σε όλες τις εξεταςεις ήμουν μέσα στο άγχος. 

Οσο για τα κινητά και το wifi τι να πω. Όλη μερα με υπολογιστή δουλεύω. Κινητο χρησιμοποιώ επίσης αρκετά. Τουλάχιστον να κλείνουμε το wifi οπου δεν χρειάζεται. 

Συμπτωματα φτου φτου μεχρι τωρα τίποτα ιδιαίτερο. Στήθος πολυ πρησμένο και παντελόνια που δυσανασχετούν αρκετά. Για συχνουρία δεν μιλώ καν, δεν ξέρετε τι θα πει αν δεν φτάσετε 7ο - 8ο μήνα. Λολ!!

Ξερω κι εγω εχω φιλες στη Γερμανια και μου περιγραφουν αυτο που λες... επισης ξερω οτι οντως οταν θελουν να κανουν εκτρωση πανε Αγγλια γιατι εκει δεν επιτρεπεται... ενταξει,εγω ξαναλεω θα ηθελα να μαθω αν κατι συμβαινει.. Τωρα σιγουρα δεν θα ηθελα να κανω καθε εμβομαδα κι υπερηχο...ομως θελω να ακουσω καρδια που θα ειναι ενα βασικο σημαδι πως ολα πανε καλα! Τωρα αυτο θεωρω ειναι επιλογη της καθε μελουσσας μανουλας...ολα εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους τα ζυγιζει κι αποφασιζει...

 

εγω εχω πολύ πρηξιμο....συχννουρια,ζαλαδες... ευτυχως οχι ναυτιες....

 

Μαντελενα μου δεν ξεφευγω το περιμενα,δουλευω καθημερινα,οποτε η επαφη ειναι αναποφευκτη,δασκαλα ειμαι....μου ειπε για το εμβολιο αλλα το σκεφτομαι να σου πω λογω οτι ειμαι τοσο στην αρχη....θελω να το αποφυγω τουλαχιστον στο πρωτο τριμηνο... μετα θα το σκεφτω σε νεα βαση... θα εχει ανοιξει κι ο καιρος...


c6xsp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Mary_M είπε:

Μην σε περάσει για νυμφομανή.. :-D. Πολυ μου άρεσε!! Εγω δεν ρώτησα καν.. Στην πρώτη εγκυμοσύνη ομως είχαμε 9 μήνες εμπάργκο.. Οποτε ειμαι προετοιμασμένη., που λεει ο λόγος. Αχ αχ 

9 μήνες, ε???:confused: Βέβαια εντάξει, τι να λέμε, το μωράκι να είναι καλά. Ότι πει ο γιατρός θα κάνω, αλλά και παρά κάτι χρόνος χωρίς σεχ, δεν είναι αμελητέο.

Στις αρχές είχα τρελές ορέξεις και ένταση, τώρα λίγο η κούραση, λίγο που (σχετικά) συνήθισα στην ιδέα, το ψιλοδιαχειρίζομαι.

1 hour ago, jane.austen είπε:

Μαντελενα μου δεν ξεφευγω το περιμενα,δουλευω καθημερινα,οποτε η επαφη ειναι αναποφευκτη,δασκαλα ειμαι....μου ειπε για το εμβολιο αλλα το σκεφτομαι να σου πω λογω οτι ειμαι τοσο στην αρχη....θελω να το αποφυγω τουλαχιστον στο πρωτο τριμηνο... μετα θα το σκεφτω σε νεα βαση... θα εχει ανοιξει κι ο καιρος...

Σου είπε ότι το εμβόλιο μπορεί να πειράξει το μωράκι? Είσαι καθόλου καλύτερα?


lqUsp2.png

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, mantelena είπε:

9 μήνες, ε???:confused: Βέβαια εντάξει, τι να λέμε, το μωράκι να είναι καλά. Ότι πει ο γιατρός θα κάνω, αλλά και παρά κάτι χρόνος χωρίς σεχ, δεν είναι αμελητέο.

Στις αρχές είχα τρελές ορέξεις και ένταση, τώρα λίγο η κούραση, λίγο που (σχετικά) συνήθισα στην ιδέα, το ψιλοδιαχειρίζομαι.

Σου είπε ότι το εμβόλιο μπορεί να πειράξει το μωράκι? Είσαι καθόλου καλύτερα?

Οχι δεν μου ειπε κατι τετοιο, μου ειπε πως αν θελησω να το κανω θα το συζητησουμε διεξοδικα(οποτε και το αφησαμε λιγο φλου εκεινη τη στιγμη)..απλα απ οσο διαβασα οι αποψεις διυστανται και καποιοι το απαγορευουν στο 1ο τριμηνο...οποτε λεω να μην το ρισκαρω με κανεναν τροπο στο 1ο τριμηνο και να προσεχω παραπανω στο θεμα της προφυλαξης....γενικα αρρωσταινω πολύ δυσκολα,ειδικα με πυρετους....επιπλεον, το εμβρυο δεν επηρρεαζεται απ την ασθενεια εκτος αν ο πυρετος γινει πολύ υψηλος...απλα ταλαιπωρειται η εγκυος περισσοτερο γιατι δεν μπορει να ανακουφισει τα συμπτωματα τοσο καλα...

ευτυχως ειμαι πολύ καλυτερα...περασε ο λαιμος,μονο το μπουκωμα εμεινε....το αλατονερο θαυματουργο...

σου απαγορεψε το σεξ τελειως? σου εξηγησε για ποιο λογο?


c6xsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και πάλι από εμένα. Πολύ χαίρομαι που είμαστε πολλές. Εγώ την δευτέρα θα πάω για να ακούσουμε καρδιά. Είχα πάει αυτή την εβδομάδα αλλά ήταν πολύ νωρίς είδαμε μόνο ένα κουκιδάκι. Από συμπτώματα μια χαρά είμαι. Έκανα και τις πρώτες εξετάσεις αίματος και καμπύλη ζαχάρου. Εσείς κάνατε ή ακόμα? 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mantelena είπε:

9 μήνες, ε???:confused: Βέβαια εντάξει, τι να λέμε, το μωράκι να είναι καλά. Ότι πει ο γιατρός θα κάνω, αλλά και παρά κάτι χρόνος χωρίς σεχ, δεν είναι αμελητέο.

Στις αρχές είχα τρελές ορέξεις και ένταση, τώρα λίγο η κούραση, λίγο που (σχετικά) συνήθισα στην ιδέα, το ψιλοδιαχειρίζομαι.

Σου είπε ότι το εμβόλιο μπορεί να πειράξει το μωράκι? Είσαι καθόλου καλύτερα?

Ναι ετσι ειναι, αν σου μπει η ιδέα Ότι το βλάπτεις σου κόβεται μαχαίρι η όρεξη.. Άσε που μετά απο τοσο καιρό ερωτεύεσαι απο την αρχή τον άντρα σου :mad:

1 minute ago, stelkyritsa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και πάλι από εμένα. Πολύ χαίρομαι που είμαστε πολλές. Εγώ την δευτέρα θα πάω για να ακούσουμε καρδιά. Είχα πάει αυτή την εβδομάδα αλλά ήταν πολύ νωρίς είδαμε μόνο ένα κουκιδάκι. Από συμπτώματα μια χαρά είμαι. Έκανα και τις πρώτες εξετάσεις αίματος και καμπύλη ζαχάρου. Εσείς κάνατε ή ακόμα? 

Καμπύλη Ζαχαρού;;; Πολυ νωρίς δεν ειναι; Έχεις κάποιο θέμα;; Αχ τι καλα!! Κι εγω ανυπομονώ να το δω..


widxp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...