Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου.Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      • Καλή τύχη! 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2017!


TatKono

Recommended Posts

4 ώρες πρίν, travelM είπε:

Καλή εβδομάδα κορίτσια!

Μπράβο @Angela123 μπήκες στην τελική ευθεία με το καλό και με ένα πόνο που λένε!

Εμένα πάλι άλλη ιστορία με βρήκε...έχει εδώ κ 2 μέρες που έχω έντονη φαγούρα στα πόδια κ στα χέρια. Πήρα τη γιατρό κ μου είπε να ενυδατώνω καλά τις περιοχές κ να πάω να με δει σε 2-3 μέρες. Ελπίζω να μη χρειαστεί να βάλω κορτιζονούχα κρέμα. Έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε κάποια από σας;

Κατά τ άλλα μπαίνω στον μήνα μου στα μέσα της εβδομάδας κ ακόμη δεν έχω τελειώσει με τα πράγματα του μωρού κ με έχει πιάσει ένα ψιλοάγχος!

 

Καλησπέρα κορίτσια , εξαφανίστηκα το ξέρω ....τρέχω με διάφορα ...σας διαβάζω όμως !!

@travelM χωρίς να θέλω να σε αγχώσω θα σου πω την δικία μου εμπειρια απο την προηγούμενη εγκυμοσύνη και θα σε συμβουλεύσω αν συνεχίσει και είναι ενοχλητικό να το ψάξεις και κάνεις αιματολογικές που σχετίζονται με τα υπατικά 'ενζυμα .

Κάπου προς το τέλος της προηγούμενης εγκυμοσύνης άρχισα να έχω φαγούρα στα χέρια και τα πόδια που όσο περνούσε ο καιρός γινόταν τοσο ενοχλητική που στο τέλος δεν κατάφερνα να κοιμηθώ ούτε τα βράδια . Ξυνόμουν με πιρούνι να φανταστείς και δεν ενιωθα την παραμικρή ανακούφιση είχα γεμίσει πληγές . Έκανα αιματολογικές και βρέθηκε πως έχω αυξημένα υπατικά ένζυμα πράγμα που ενδεχομένως να μπορούσε να προκληθεί απο μια κατάσταση της εγκυμοσύνης που ονομάζεται ''Χολόσταση κύησης'' .  Όλα κυλούσαν ομαλά μέχρι τότε και τίποτα δεν προμήνυε οτι θα μπορούσε να συμβεί κατι τέτοιο

Ούτε φάρμακα ουτε κρέμες δεν υπάρχουν για να το καταπραΰνουν ή να το σταματήσουν . Η σωτηρία είναι η γέννα . Μετα την γέννα ολα επανέρχονται στα φυσιολογικά ...τέρμα η φαγούρα και τα επίπεδα τον υπατικών ενζύμων  επανέρχονται και αυτα στο φυσιολογικό .

Αν είναι να σου τύχει δεν μπορείς να το αποφύγεις παρα μόνο να κάνεις υπομονή μέχρι να γεννήσεις .

 

 

 


6bZGp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 634
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

@FRAULA την βέρα την εχω βγάλει εδω και καιρο!!!!  Ιδιαιτερα το ενα ποδι επειδη το ειχα χτυπήσει και στη δουλεια εκτος απο το τεραστιο πρήξιμο φοραω και επιγονατιδα γιατι με πεθαίνει το γόνατο.  Οσο για τον υπνο βαζω ενα μαξιλάρι κατω απο τη κοιλιά μου γιατι μονο πλαγιά με βολεύει να κοιμάμαι! 

 

@Knock Knock σταματα τα τρεχάματα γιατι δεν θα εχουμε μετα χρονο να ξεκουραζομαστε!!!!! 

 

Και αφου και αποψε ο αντρας μου ειναι στο νοσοκομειο για τον πατερα του βρηκα την ευκαιρια και εφτιαξα και το ριλάξ και συνεχεια βαζω πραγματάκια στη βαλίτσα!!!! Τουλαχιστον οταν κοιμουνται τα τερατακια μου να ασχολούμε με τα πραγματα του μωρού! 

  • Μου αρέσει 1

iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Knock Knock τι επαθες και εσύ ρε παιδί μου!η εγκυμοσυνη τελικά σε μετατρέπει σε ερείπιο. Που ειναι αυτή η λάμψη της εγκυμοσύνης και το ότι όλοι λένε να το απολαύσεις? ! Τι να απολαύσεις που ακόμα και σε μια νορμάλ κυηση τις δυσκολίες τις έχουμε και με το παραπάνω! 

Fraula ότι στάση και να πάρεις ειναι δύσκολη. Ακόμα και το ότι καθομαι είναι άβολο, σηκώνομαι και νομίζω θα πέσω κάτω,κάνω 2 βήματα και νομίζω ότι έχω τρέξει σε μαραθώνιο! Ο ύπνος πονεμένη ιστορία. Χρησιμοποιώ μαξιλαρι εγκυμοσυνης και οοολη τη νυχτα κοιμάμαι στο αριστερό πλάι με αποτέλεσμα να πιάνομαι. Σάλια τρέχουν στο μαξιλάρι μου (σορρύ κορίτσια απελπιστική κατάσταση ).Μετά πάω πολλες φορές τουαλέτα μέσα στη νύχτα και μέχρι να γυρίσω πλάι και να σηκωθώ από το κρεβάτι νομίζω ότι θέλω γερανό γιατί ποναω παντού. 

Μου λείπει το σώμα μου και η ανεξάρτησια μου. Ο καημένος ο αντρας μου με βοηθάει πάρα πολύ αλλά νιώθω σαν αρρωστη που έχω πέσει στην ανάγκη του.

Alekagala όντως είναι ευκαιρία να συνεχίσεις τις προετοιμασίες με την ησυχία σου αλλά μην το παρακάνεις ειδικά εσύ που έχεις να φροντίσεις και τα άλλα παιδάκια σου.Να ξεκουράζεσαι καλή μου και να ζητάς βοήθεια ακόμα και για το παραμικρό. Δε το βρίσκω κακό.Οι τελευταίες εβδομάδες της εγκυμοσύνης είναι οι πιο δύσκολες και κουραστικες και πρέπει να πάρεις δυνάμεις για τον τοκετό! 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Angela123 πολυ γέλασα νε το σαλιωμενο μαξιλάρι γιατι και εγω το παθαίνω αλλα και με το ροχαλητό μου που νομιζεις οτι περναει τρόλεϊ!!!!  Αλλα το πιο ενοχλητικό αλλα και αστείο ταυτόχρονα ειναι το φτέρνισμα δηλαδη μολις φτερνιζομαι μου φεύγουν συγνωμη κιολας και εχω και τα μικρα που με κοροϊδεύουν η μαμα κατουρηθηκε και μου φέρνουν τις πάνες του μικρού! 

Αν περιμενω βοηθει: την έβαψα..... Κάθε μερα κανω και απο μια άλλη δουλεια ας πουνε σημερα θα κανω σκούπισμα ξεσκόνισμα σφουγγάρισμα μιας και δεν εχω φαγητο....  Ετσι ρυθμιζω και τον χρονο μου και δεν κουρ:ζομαι υπερβολικά.....  Απλως αν ειναι να τα κανω σε 1 ωρα τα κανω σε τρεις!!!!! 

  • Μου αρέσει 1

iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα σας! Ειχα πολυ καιρο να μπω και να διαβασω νεα σας και το εκανα σημερα. Μαλλον ειμαι η ποιο μικρη εγκυουλα της παρεας γιατι απ οτι διαβαζω ολες μπηκατε συον μηνα σας ενω εγω θα μπω την επομενη Παρασκευη καθως εχω Π.Η.Τ. 27.10

Παρ ολα αυτα εχω αρχισει να πλενω και να σιδερωνω τα ρουχα του μωρου. Μου εχουν μεινει λιγα ακομη 3 πλυντηρια.

Η μπεμπουλα μου ομως ειμαι ακομη ισχιακη δηλαδη αναποδα και η γιατρος ειπε πως ειναι πολυ επικυνδινο να παμε με φυσιολογικο τοκετο αν δεν γυρησει.εγω ελπιζω ομως γιατι ειναι μικρουλα 2 κιλα  και φανταζομαι να εχει χωρο αν και δεν εχω μεγαλη κοιλια. Στην αρχη αγχωθηκα αλλα τωρα το ξεπερασα δεν πειραζει ας γινει οτι ειναι καλυτερο για το μωρακι μου κι εμενα. Αν παω με καισαρικη θα ειναι και προγραμματισμενο ραντεβου και θα εχω χρονο να προετοιμασω καλυτερα την μεγαλη μου.

Χαρηκα που διαβασα τα νεα σας ευχομαι να τα λεμε ποιο συχνα μεχρι να γεννησουμε γιατι μετα δεν μας βλεπω να προλαβαινουμε!!!!! 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@ToniaP επειδη ειναι λιγο νωρις θα γυρίσει μην αγχωθεις....  Απλως και να πας για καισαρική δεν ειναι τιποτα....  Επειδη εχω προσπαθήσει με φτ και δεν τ: καταφερα και πηγα εσπευσμένα για καισαρική ναι εγινα ράκος ημουν στα πρόθυρα κατάθλιψης.  Μετα στο δευτερο παιδάκι μου επειδη ηταν προγράμματισμενο πηγα πιο χαλαρή και άνετη και ετσι και κατευθείαν σηκώθηκα και θηλασα αμεσως! 

Ποσο ειναι η μεγαλη σου?  Εμενα πλεον το'χουν καταλαβει πλήρως οτι ερχεται ο αδελφουλης στο σπιτι....  Χαϊδεύουν την κοιλιά μου βαζουν πιπιλες και ο γιος μου βγαζει τα ρουχα που δεν του κανουν και μου τα βαζει στη κοιλιά!!!! 

  • Μου αρέσει 2

iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Alekagala είπε:

@ToniaP επειδη ειναι λιγο νωρις θα γυρίσει μην αγχωθεις....  Απλως και να πας για καισαρική δεν ειναι τιποτα....  Επειδη εχω προσπαθήσει με φτ και δεν τ: καταφερα και πηγα εσπευσμένα για καισαρική ναι εγινα ράκος ημουν στα πρόθυρα κατάθλιψης.  Μετα στο δευτερο παιδάκι μου επειδη ηταν προγράμματισμενο πηγα πιο χαλαρή και άνετη και ετσι και κατευθείαν σηκώθηκα και θηλασα αμεσως! 

Ποσο ειναι η μεγαλη σου?  Εμενα πλεον το'χουν καταλαβει πλήρως οτι ερχεται ο αδελφουλης στο σπιτι....  Χαϊδεύουν την κοιλιά μου βαζουν πιπιλες και ο γιος μου βγαζει τα ρουχα που δεν του κανουν και μου τα βαζει στη κοιλιά!!!! 

Τι γλυκά παιδάκια που έχεις! Πόσο τρυφερό να βλέπεις τα παιδιά σου να ανυπομονούν για το αδερφάκι που έρχεται! Αυτο σημαίνει οικογένεια! 

Εγώ πάλι αν και είναι όλα έτοιμα δεν έχω συνειδητοποιησει πλήρως τι μου συμβαίνει. Ίσως γιατί είναι το πρώτο μου και δεν έχω ένα άλλο παιδάκι να μου το θυμίζει με ενθουσιασμό. 

Χθες δε ξέρω τι με έπιασε και εκλαιγα γιατί δε μπορούσα να βρω ένα σημαντικό χαρτι (η τουλάχιστον αυτό ήταν η αφορμή γιατί δε ξέρω τι έπαθα στα καλά καθούμενα ).

Ευτυχώς το βρήκε ο άντρας μου και τον ευχαριστούσα για ένα 5 λεπτό! Χάζεψα. ...Αυτές οι ορμονες θα με τρελανουν

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Angela123 με αυτα που μου συμβαίνουν τον τελευταίο καιρό πραγματικα δε σκέφτομαι το μωρό ευτυχώς έχω τα τερατακια και με πειράζουν η εμένα ή την κοιλιά μου! 

Και εγώ το κλαμα στο τσεπακι τοχω! Και γενικά πανικοβαλομαι εύκολα....ορμόνες είναι που θα πάνε θα στρωσουν


iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Alekagala τι γλυκουλια παιδακια εμενα η δικια μου 4 χρονων κι εμενα μου χαιδευει την κοιλια αλλα πιστευω πως θα εχω θεμα μετα και θα ζηλευει δεν πειραζει ομως ολα θα γινουν καθε αρχη και δυσκολη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!

εγώ σήμερα πήγα γιατρό και κλείσαμε ραντεβού για καισαρική στις 11/10 (κατά 95%)

3 εβδομάδες έμειναν δηλαδή!!!!!και εγώ δεν κοιμάμαι καθόλου καλά τα βράδια.πέρα από την συχνοουρία με πονάνε τα πόδια(ευτυχώς δεν είναι πρησμένα)ξυπνάω βέβαια και εγώ με πρησμένα δάχτυλα κάθε μέρα σχεδόν(την βέρα την έχω βγάλει εδώ και ένα μήνα)

βρε κορίτσια όσο περνάει ο καιρός 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 minutes ago, Alekagala said:

@ToniaP ναι θα εχεις αρκετες ζηλιες φαντασου εμενα ακομη και τωρα %ου ειναι μεγαλα ο ενας ζηλεύει την αλλη! 

 

@iolh34 αν επιτρέπεται γιατι καισαρική? 

γιατί και στην 1η εγκυμοσύνη μπήκα με σκοπό φ.τ αλλά στην πορεία επειδή δεν προέκυψε (άρχισαν να πέφτουν οι σφυγμοί του παιδιου γιατί μάλλον είχε τυλιχτει με τον λώρο) μου το πήρε κατεπείγον με καισαρικη

και βασικα νομίζω ότι όταν μπαίνεις για τεχνικούς πόνους όπως εγώ κατά 90% πας καισαρική.αυτό έχω καταλάβει.

ήθελα πάρα πολύ φτ και να σου πω στενοχωρήθηκα μετά.δεν πειράζει όμως .τα παιδάκια μας να βγουν γερά και τίποτα άλλο.

τώρα βασικά αγχώνομαί για το αν θα έιναι πιο εύκολο ή πιο δύσκολο να συνέλθω κλπ γιατι στην 1η εγκυμοσύνη είχα σηκωθεί σχεδόν αμέσως με βοήθεια και την παρότρυνση της μαμάς μου βέβαια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , iolh34 είπε:

γιατί και στην 1η εγκυμοσύνη μπήκα με σκοπό φ.τ αλλά στην πορεία επειδή δεν προέκυψε (άρχισαν να πέφτουν οι σφυγμοί του παιδιου γιατί μάλλον είχε τυλιχτει με τον λώρο) μου το πήρε κατεπείγον με καισαρικη

και βασικα νομίζω ότι όταν μπαίνεις για τεχνικούς πόνους όπως εγώ κατά 90% πας καισαρική.αυτό έχω καταλάβει.

ήθελα πάρα πολύ φτ και να σου πω στενοχωρήθηκα μετά.δεν πειράζει όμως .τα παιδάκια μας να βγουν γερά και τίποτα άλλο.

τώρα βασικά αγχώνομαί για το αν θα έιναι πιο εύκολο ή πιο δύσκολο να συνέλθω κλπ γιατι στην 1η εγκυμοσύνη είχα σηκωθεί σχεδόν αμέσως με βοήθεια και την παρότρυνση της μαμάς μου βέβαια.

Ειχα ξεχασει οτι εχεις και αλλο παιδάκι!!!  Ισα ισα επειδη ξερεις πως να συνέλθεις θα ειναι αρκετα πιο ευκολο... 


iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Alekagala είπε:

Καλησπερα σας κοριτσια!!!!  Σημερα έχω ενα περιεργο φούσκωμα και δεν τη γλύτωσα τη κοκα κολα....  Ελπιζω να μην ανοιξω πρωτη το χορο.... 

Καλησπέρα? Τι εννοείς να μην ανοίξεις πρώτη το χόρο? Να γεννήσεις δηλ?είναι το φούσκωμα σημάδι τοκετου?

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...