Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Οκτωβρίου 2017!


TatKono

Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Καλά ψωνια σε όλες τις μανούλες! Πόσο σε ζηλεύω Alekagala που απολαμβάνεις τα μπάνια σου!Μου έχει λείψει πολύ η θάλασσα! Είμαι πιο άσπρη και από το γάλα! Μιας που αναφέρει τα μωρόμαντηλά τι έχεις πάρει? Εγώ έψαξα να βρω τα πιο φυσικά χωρίς χημικά.Waterwipes λέγονται και είναι φτιαγμένα μόνο με νερό και ένα εκχύλισμα φρούτου.Θα τα χρησιμοποιώ όμως μόνο όταν είμαστε έξω γιατί μέσα στο σπίτι σκέφτομαι μόνο βαμβάκι και χλιαρό νερό. Γενικά δε θέλω να "πειραματιζομαι" πολύ με αυτήν την ευαίσθητη περιοχή και θέλω όλα να είναι όσο πιο φυσικά γινονται

Οταν εισαι σπιτι μονο νεράκι με βαμβάκι για καθαρισμό.... Απλως επειδη εχω και τα μεγαλύτερα τέκνα χρειάζομαι αρκετα μωρομαντηλα!! Ειμαι ευχαριστημένη με τα babycare και αυτα ακομη περνω


iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 634
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Γειά σας κοπέλες! Πως είστε? Σήμερα παρακολουθησα μαθήματα ανωδυνου τοκετου.Εσείς εχετε/σκοπεύετε να παρακολουθησετε? 

Νόμιζα πως θα ειχε να κάνει πιο πολύ με αναπνοές αλλά έγινε μόνο μια σύντομη αναφορά. Γενικά έμαθα πολλα και μου φάνηκε πολύ χρήσιμο.Επίσης, μπορεσα να φανταστώ πως θα είναι η αίθουσα ωδινων όταν έρθει η ώρα και έμεινα πολύ ευχάριστημενη με αυτά που άκουσα  (μουσική της προτίμησης μου,μπάλες, πουφ,μπάνιο σε ζεστό νερό, μπορώ να φέρω δικα μου αντικείμενα και να φτιαξω τη δική μου "φωλιτσα"όπως την αποκάλεσε η μαια).

Τώρα το μόνο που μένει είναι τα δω και στην πράξη. ...

Επίσης το άλλο που συζητήθηκε και με έκανε να αλλάξω γνώμη είναι το θέμα της αποστειρωσης. Σκεφτόμουν να χρησιμοποιώ τη κλασσική μέθοδο βρασμού αλλά τώρα σκέφτομαι να χρησιμοποιώ ειδικές ταμπλέτες αποστειρωσης μέσα σε κρύο νερό που είναι πολύ αποτελεσματικες και οικονομικές! 

Link to comment
Share on other sites

Μπαινω σφηνα στη συζητηση σας( μανουλα Ιουλιου). Κοριτσια βρεθηκα με 3 αποστηρωτες( μου πηραν φιλες κ μαμα κ λογω διακοπων κ λοχειας παρηλθε το περιθωριο αλλαγης) αν καποια ενδιαφερεται δινω τον εναν της

Dr. Brown's Ηλεκτρικός Αποστειρωτής Ατμού LED Καθαρισμού Μπιμπερό AC043

ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΚΑΝ

που στα μαγαζια εχει 67 ευρω κ ειναι απο τους καλυτερους στα 55( με στοχο να παρω θηλαστρο χιχι) αν καποια ενδιαφερεται ας μου στειλει μηνυμα..με το καλο τα μωρακια σας

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα σε όλες τις μανούλες!!!!

εγώ έκανα το doppler στις 18/8 και ήταν όλα οκ.

η μπεμπούλα μου βγαίνει 1800 σχεδόν γραμμάρια και είμαι 31 εβδομάδα.

τώρα σειρά 'έχει να πλύνω όλα τα ρουχαλάκια για να είναι έτοιμα.

την άλλη εβδομάδα θα πάω να ξανακάνω μια καμπύλη σακχάρου

η πρώτη είχε βγει φυσιολογική αλλά ο γιατρός μου ,μου συνέστησε να ξανακάνω άλλη μία.

είμαι και στην προσπάθεια να κόψω τα τσία και τα κακα του μικρού μου που είναι 3 ετών...

προσπαθώ να τον βάλω στο γιογιο και κλαίει ....θέλει υπομονή το ξέρω αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι μπορεί να μην είναι έτοιμος ακόμα...ουφ!!!:-(

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, iolh34 είπε:

Καλημέρα και από εμένα σε όλες τις μανούλες!!!!

εγώ έκανα το doppler στις 18/8 και ήταν όλα οκ.

η μπεμπούλα μου βγαίνει 1800 σχεδόν γραμμάρια και είμαι 31 εβδομάδα.

τώρα σειρά 'έχει να πλύνω όλα τα ρουχαλάκια για να είναι έτοιμα.

την άλλη εβδομάδα θα πάω να ξανακάνω μια καμπύλη σακχάρου

η πρώτη είχε βγει φυσιολογική αλλά ο γιατρός μου ,μου συνέστησε να ξανακάνω άλλη μία.

είμαι και στην προσπάθεια να κόψω τα τσία και τα κακα του μικρού μου που είναι 3 ετών...

προσπαθώ να τον βάλω στο γιογιο και κλαίει ....θέλει υπομονή το ξέρω αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι μπορεί να μην είναι έτοιμος ακόμα...ουφ!!!:-(

Τελεια τα νεα σας!!!!  Οσο για το κόψιμο της πάνας θα σε συμβούλευα αστο λιγο ακομη....  Ο γιος μου την εκοψε 3.5χρονων αλλα καθολου στο γιογιο μονο στη κανονική τουαλέτα με καρεκλάκι αλλα έβαζα το ξυπνητηρι του κινητού ανα 15λεπτα και τον πήγαινα συνεχεια.... Αφου να φανταστείς είχα παρει και σκαμπό και καθομουν και εγω στο μπανιο.... Επισης τον πηρα και διάλεξε μονος του βρακακια και καινουργια σεντόνια σα μεγαλο παιδι.... Αλλα καθολου πάνα ολη τη μερα και το μεσημερι.... Σε πληροφορώ σε 7μέρες καθαρίσαμε απο τα παντα και βάλαμε τα καινουργια σεντόνια στο κρεβατι του


iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και απο εδώ!!!

Εμείς κάναμε μία εβδομάδα μινι διακοπούλες με τον μικρό μου και τώρα πίσω στην δουλειά μέχρι τέλος του μήνα που αρχίζει και η οριστική άδεια!!! Χαρά στο κουράγιο σας όσες θα συνεχίσετε μέχρι τον μήνα σας!!

Αχ.. μάλλον εγώ είμαι πολύ τυχερή στο θέμα πάνα! Ο μικρός μου ούτε 2,5 είπα να κάνω μια δοκιμή για γιογιό, μπας και γλιτώσω τις διπλές πάνες τώρα με το μωρό και ήταν πολύ θετικός! Αμέσως πήγαινε και χωρίς καθόλου ατυχήματα... Έχει 1 μήνα τώρα μόνο στον ύπνο φοράει και αυτό γιατί δεν την παλεύω εγώ να σηκώνομαι να τον βάζω!

Πάντως δύσκολα με την κοιλιά και την ζέστη και όλα... Με κουράζει και μόνο να σηκωθώ απο τον καναπέ και πρέπει να τρέχω και συνέχεια πίσω απο τον μικρό... πφφφφ! Μου φαίνονται όλα πολύ πιο δύσκολα απο την πρώτη φορά.. Και νιώθω και τύψεις.. γιατί την πρώτη εγκυμοσύνη την ευχαριστήθηκα πολύ περισσότερο.. ξάπλωνα και έπιανα κοιλιτσα, ένιωθα και την παραμικρή κίνηση, του μιλούσα - τραγουδούσα κτλ. Τώρα, δεν έχω καθόλου χρόνο να την απολαύσω.. η καημένη η μπέμπα βαράει κάτι κλωτσιές, σαν να θέλει να κάνει αισθητή την παρουσία της και αντί για τραγούδια, με ακούει να γκαρίζω στον μικρό... χαχαχα

@Angela123 αυτά τα waterwipes που λες τα έχεις βρει πουθενά? Τα έψαχνα και εγώ παλαιότερα αλλά δεν τα βρήκα κάπου.. Τα θεωρώ απίστευτα βολικά και υγιεινά.. Στον μικρό μου δεν την πάλευα με πλυσίματα και βαμβάκια και νερά και έτσι πολύ σύντομα κατέληξα σε μωρομάντηλα, αφού βεβαιώθηκα ότι δεν τον ερεθίζουν, αλλά θα ήθελα να το αποφύγω αυτή την φορά..

 

 


fMxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κοριτσια τα ψεμματα τελειωσαν  ..... 9/10 τερμα η μπαλοκοιλιτσα,  ο γιωργαρας θα σκάσει μυτη!!!!  Βγαινει μια βδομαδα μεγαλύτερος και λογω καισαρικης θα γεννηθεί δευτερα 9/10 ζυγός....  Το καλο ειναι οτι γινεται επισκληριδιο και για το ράψιμο των σαλπίγγων και δεν θα αργήσω να ανέβω πανω στο δωματιο και δεν θα εχω αυτο το περιεργο ξύπνημα μετα την ολική! 

  • Μου αρέσει 1

iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Thessaloniki_mum δε γνωρίζω που μπορείς να  βρεις τα συγκεκριμενα μωρομαντηλα στην Ελλάδα γιατί εγώ μένω Αγγλία και είναι πολύ διαδεδομένα εδώ αν και πιο τσιμπημένα στην τιμή. Αν τα παραγγέλνεις online ίσως? 

Alekagala αντε δε σου μενει πολύ καιρός μέχρι να κρατήσεις το bebe αγκαλίτσα! Αυτό είναι και ένα καλό της προγραμματισμενης καισαρική, ξέρεις ακριβώς πότε θα γεννήσεις και προετοίμαζεσαι κατάλληλα. Αλίμονο σε μας που μπορεί να γεννήσουμε από τις 36 εβδομάδες μέχρι και τις 42!!!

Ουφ κορίτσια δε θέλω να τραβήξει τόσο πολύ και να γεννήσω 42 εβδομάδες!Βαθιά μέσα μου έχω το προαισθημα (η μάλλον ευχομαι)να γεννήσω πριν τις 40 εβδομάδες εύκολα και γρήγορα! Χαχα και μετά ξύπνησα! 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Angela123 μακαρι να μπορούσα να κανω φτ πίστεψε με.... Καλος ο προγραμματισμός αλλα εχει αλλα κουσούρια η καισαρική!!!!  Χθες που πηγα μου ειπε οτι αν ηθελα θα μπορουσα για φτ δηλαδη για vbac λόγω που δεν εχω πάρει κιλα....  Αλλα με το αυτοανοσο μου δεν θα ηταν δυνατο..... 

Εμενα με συμφέρει προγράμματισμενα γιατι πρεπει να φερω και την οικογένεια μου  εδω στο νησι για να φροντίζουν τα παιδια μου αλλα και εμενα λογω που ο συζυγος ακομα θα δουλευει και μονο μια μερα θα εχει ρεπο

  • Μου αρέσει 1

iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγκυουλες! :) πως τα πατε? Ετοιμαστηκατε? Εγω συγκεντρωσα τα πειρισσοτερα ρουχα και πραγματα και απο βδομαδα θα κανω γενικη καθαριοτητα και μετα θα αρχισω να πλενω και να σιδερωνω.

Χθες πηγαμε στην γυναικολογο, η μπεμπουλα μας ειναι περιπου 1.800 kg μια χαρα την βρηκεκαι στις 5.9 θα παμε για τον dobbler! 

Ευχομαι να ειστε ολες καλα... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα καλε χαθήκατε ολες για ελατε να μαζευόμαστε σιγα σιγα!  Τα παιδια μου ξαναρθαν στο σπιτι και εγω νιωθω πιο κουρασμένη απο ποτε τα πόδια πριστηκαν,  τα δάκτυλα μου απο τα χερια ειναι διαρκώς μουδιασμένα και θελω μονο να κοιμάμαι!!!! Σημερα κανω και τος τελευταιες εξετάσεις να ξεμπερδεύω και ειναι κολπικες....  10/9 βγαινει και η αδεια μου να καθήσω να ξεκουραστώ γιατι δεν αντεχω αλλο στη δουλεθα

  • Μου αρέσει 1

iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσαρες!ToniaP καλά αποτελέσματα με το ντοπλερ! Έχω πλύνει και εγώ τα περισσοτερα ρουχαλάκια και μου μένουν κάτι λιγα (υπνοσακοι, μπουφάνακια κτλ)τα οποία σκοπεύω να τελειώσω από εβδομαδα!Σίδερο δε χρησιμοποιώ για να είμαι ειλικρινής (το έχω να διακοσμεί την ντουλάπα μου και κάνει εμφανίσεις μόνο σε εξαιρετικές και σπάνιες περιπτώσεις πχ κανένα πουκαμισο του συζύγου )αλλά τα βάζω στο στεγνωτηριο και έτσι αποστειρωνονται ούτως ή άλλως. 

Από κουραση άλλο τίποτα Alekagala.Συνεχίζω ακόμα στη δουλειά όπως και εσύ και νιώθω ότι θα μείνω στον τόπο. Δεν κοιμάμαι και καλά τα βράδια λόγω κοιλιάς και καουρας και αυτό κάνει την κούραση ακόμα πιο έντονη. 

Έχει εδώ και λίγες μέρες που νιώθω σουβλιες από κάτω και μέσα στον κολπο (σαν κάποιος να με τρυπάει με βελονες)και η μαια μου είπε ότι μπορεί να είναι το μωρο που έχει σχεδόν εμπεδώθει η ίσως να έχω ουρολοιμωξη γιατί τα λευκά τα βρήκε ανεβασμενα.Θα στείλει τι δείγμα για καλλιέργεια και αν είναι λοίμωξη θα ξεκινήσω αντιβίωση από εβδομαδα.

Στεναχωριεμαι γιατί απέφευγα τελείως τα φάρμακα. Ούτε ένα ντεπον δεν έχω πάρει και το gaviscon για τις καούρες το αγόρασα αλλά δε το χρησιμοποιησα πότε. Προτιμάω να υποφέρω πάρα να πάρω φάρμακα και η μαια με "κατσαδιασε" που υποφέρω χωρίς λόγο αφού είναι ασφαλές φάρμακο! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλα τα κορίτσια !!!

πως είστε συνεγκυούλες μου; εγώ είμαι ποοοοολύ ενθουσιασμένη! χθες πήγα στο γιατρό για το ντοπλερ και ο μικρούλης μας είναι πολύ καλά, έχει πάρει θέση και ζυγίζει 2.400!!!!!!!!!! άντε φτάσαμε πιά στην τελική ευθεία!! εγώ προσωπικά ανυπομονώ για τη μεγάλη μέρα!! πρηξίματα είχα πάρα πολύ, ειδικά τις ημέρες που εργαζόμουν, με λίγη ξεκούραση όμως πέρασαν και αυτά! την επόμενη εβδομάδα θα ξεκινήσω και εγώ τα πλυσίματα και τα σιδερώματα... προς το παρόν όμως απολαμβάνω αρκετές ώρες υπνου και ηρεμίας! με το καλό να έχουμε όλες μας τελειόμηνες εγκυμοσύνες και έναν πολύ εύκολο και καλό τοκετό ! τα φιλιά μου!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγκυουλες-μανουλες! Καναμε και τον ντοπλερ χθες και πηγαν ολα καλα! Ο γιατρος ηταν πολυ ευχαριστημενος αν εξαιρεσουμε το γεγονος οτι δεν γυρησε και οτι ειναι λιγο μικρο αλλα μεσα στα φυσιολογικα ορια. Θελω να γυρησει ρε κοριτσια φοβαμαι την καισαρικη :oops:

Σημερα περιμενω γυναικα να καθαρισει και απο Δευτερα επιτελους θα ξεκινησω να πλενω τις μπεμπουλας μου τα ρουχαλακια! 

Ελπιζω να ειστε ολες καλα... :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ToniaP είπε:

Καλημερα εγκυουλες-μανουλες! Καναμε και τον ντοπλερ χθες και πηγαν ολα καλα! Ο γιατρος ηταν πολυ ευχαριστημενος αν εξαιρεσουμε το γεγονος οτι δεν γυρησε και οτι ειναι λιγο μικρο αλλα μεσα στα φυσιολογικα ορια. Θελω να γυρησει ρε κοριτσια φοβαμαι την καισαρικη :oops:

Σημερα περιμενω γυναικα να καθαρισει και απο Δευτερα επιτελους θα ξεκινησω να πλενω τις μπεμπουλας μου τα ρουχαλακια! 

Ελπιζω να ειστε ολες καλα... :)

ToniaP μην φοβασαι!! Εχουμε ακομα 1 μηνα, θα δεις πως ολα θα πανε καλα! Κ θα μεγαλωσει κ θα γυρισει! Κ σκεψου οτι και η καισαρικη δεν ειναι κατι τραγικο, μαλλον μας εχουν φοβισει ολ' αυτα που εχουμε ακουσει κατα καιρους!! Positive thinking καλο μου!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...