Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Eflenew είπε:

      Αν δε σου ειναι κόπος ναι...σε ευχαριστώ. Δε κρατήθηκα έκανα τώρα το απόγευμα το Predictor early...αχνη γραμμη και αυτό αλλά πιο αξιοπρεπή...αχνη όμως....έπρεπε να πάρω κανονικό που δείχνει πάνω από 25 εκεί θα καταλάβαινα που βρίσκομαι...

      Εγώ και τα 2 early...clearblue early και predictor early.  Έχεις βάλει έμβρυα 3 ημερών ή 5?

      Αχ τι τέλεια νέα!!!! Μπράβο κορίτσι μου❤️

      Την ανέβασα,αυτό είναι από την Τετάρτη,δλδ μια εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Εσενα είναι πιο έντονο? Μπορείς να το ανεβάσεις?

Μανούλες Οκτωβρίου 2017!


TatKono

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 634
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

4 ώρες πρίν, ToniaP είπε:

κοριτσια καλημερα!!!!ηθελα να ρωτησω οσες νεκινησατε να πλένετε τα μωροδιακα τι απορρυπαντικο πηρατε και ειστε ευχαριστημενες!

Τόνια μου μη φοβασαι για την εμπέδωση που λεμε....  Απλως το τελευταίο μηνα ανέβαινε σκάλες και κανε σεξακι!!!! Βοηθάνε υπερβολικά!!!! 

Εγω και απο τα αλλα μου παιδια ήμουν πολυευχαριστημενη με το baby planet με τις χςλωνιτσες,  και το προδερμ αφηνει μια απιστευτη μωρουδιλα αλλα αν υπαρχουν λεκέδες δεν καθαρίζει καλα....  Ακομη δε ξεκίνησα να πλένω περιμένω να σταματησω τη δουλεια και θα ξεκινήσουν και τα μικρα σχολείο Γιάννα εχω την ησυχια μου.....  Το πλυσιμο ειναι ευκολο,  το σιδέρωμα ειναι το μανίκι.  Παντως χθες με τη κορη μου βγάλαμε μπιμπερα, αποστειρωτες θηλαστρο και οτιδηποτε αλλα συμπραγκαλα για το μωρο

  • Μου αρέσει 2

iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο εμενα!!

ToniaP εγω εχω παρει απορρυπαντικο nuk γιατι ηταν το μονο που δεν μου εφερνε αναγουλες απο οσα μυρισα και θα ξεκινησω με αυτο που ειναι και λιγο (12 μεζουρες). Ωστοσο θα ρωτησω τον παιδιατρο να μου συστησει κ θα προτεινα να κανεις το ιδιο γιατι βασικη προυποθεση ειναι να μην κανει ερεθισμους στο δερμα του μωρου σου! 

 Για να παρει θεση το μπεμπε σου και εγω συστηνω σκαλες κ ιδιαιτερα περπατημα γενικα χωρις υπερπροσπαθεια ομως! Χαλαρες απογευματινες βολτουλες! Τουλαχιστον αυτο με ειχε συμβουλευσει ο γιατρος μου κ μαλλον απεδωσε!! Τα φιλια μου*

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ToniaP είπε:

κοριτσια καλημερα!!!!ηθελα να ρωτησω οσες νεκινησατε να πλένετε τα μωροδιακα τι απορρυπαντικο πηρατε και ειστε ευχαριστημενες!

Καλημέρα ToniaP.Εδώ κυκλοφορεί ένα μόνο βρεφικό απορρυπαντικο και αυτό πήρα  (είναι το fairy με ένα μωρό στην ετικετα)αλλά η μαια είπε οποιοδήποτε βιολογικό απορρυπαντικο και να πάρω την κάνει τη δουλειά. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας! Καναμε και εμεις το ντοπλερ την προηγουμενη εβδομαδα.. ολα καλα απλα μας ειπαν οτι ειναι μεγαλο μωρο.. βγηκε 2.500 στον υπερηχο και ακομα δεν εχει παρει θεση.. μου ειπαν οτι αφου δεν γυρισε ακομα μαλλον δεν θα χωραει να γυρισει.. με βλεπω να πηγαινω για καισαρικη.. :(

Εγω επλυνα και σιδερωσα ολα τα ρουχαλακια της.. πηρα στην τυχη το αρκαδι το υγρο.. εχω σταματησει 1 μηνα απο τη δουλεια οποτε ειχα πολυ χρονο και τα εκανα απο νωρις..  σιγα σιγα μαζευω και τα πραγματακια για την βαλιτσα μαιευτηριου.. 

Φτανει ο καιρος και αγχωνομαι.. 

 


nqrDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γιούπι!!! " επιτελους σταμάτησα απο τη δουλεια και λεω να αφιερωθω στο πλύσιμο απο αυριο....  Παρασκευη ξαναεχω ντοπλερ και δεν ανυσηχω καθολου μιας και ειμαι πρόγραμματισμενη ακριβως σε ενα μηνα απο τωρα....  Ελπιζω τωρα να εχω χρονο να απολαύσω τη κοιλίτσα μου!!!! 


iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Dimaki νομίζω πως έχεις ακόμα χρόνο να γυρίσει το μωρο.Μη στεναχωριεσαι!

Ακόμα και αν δε γυρίσει,δεν είναι απόλυτο ότι θα πας για καισαρική!Έχεις ρωτήσει το γιατρο σου αν θες να δοκιμάσεις εξωτερικό μετάσχηματισμό ?Αν όχι πολλά μωρα έρχονται στον κόσμο ανάποδα με φυσιολογικό τοκετό και είναι μια χαρά αλλά βέβαια ο γιατρός ξέρει πάντα καλύτερα γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετικη.

Alekagala επιτέλους ήρθε η ώρα να ξεκουραστεις λιγάκι. Εγώ σταματάω τη δουλειά σε 1 εβδομαδα ακριβώς και ανυπομονώ γιατί σέρνομαι! Δεν αντέχω άλλο! Με έχει τσακίσει ότι είναι και η δουλεια μακριά και οδηγώ καθημερινά με μια κοιλιά τούρλα σχεδόν 2 ωρες πήγαινε έλα! 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες!!!

άντε κορίτσια πλησιάζει ο καιρός....

 εμένα ο γιατρός θα με βάλει για προγραμματισμένη καισαρική την εβδομάδα 9-13 /10.

η μπέμπα είναι με το κεφάλι προς τα κάτω εδώ και πολύ καιρό αλλά λόγω 1ης καισαρικής θα πάω και για 2η.

είναι σχεδόν 2500 κιλά!!!

δυσκολεύομαι πολύ να κοιμηθώ και επιπλέον βλέπω και εφιάλτες:shock: μάλλον από το άγχος μου....

εγώ της προδρεμ ή της chicco παίρνω απορρυπαντικό και μαλακτικό ...τα ίδια έπαιρνα και στον γιο μου...αναλόγως τι βρίσκω και σε προσφορά..

Angela123 απορώ βρε κοπέλα μου με την αντοχή σου..και εγώ οδηγώ ακόμα αλλά για να πάω κάπου κοντά...πρέπει να προσέχουμε και με τις κοιλίτσες μας....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Dimaki νομίζω πως έχεις ακόμα χρόνο να γυρίσει το μωρο.Μη στεναχωριεσαι!

Ακόμα και αν δε γυρίσει,δεν είναι απόλυτο ότι θα πας για καισαρική!Έχεις ρωτήσει το γιατρο σου αν θες να δοκιμάσεις εξωτερικό μετάσχηματισμό ?Αν όχι πολλά μωρα έρχονται στον κόσμο ανάποδα με φυσιολογικό τοκετό και είναι μια χαρά αλλά βέβαια ο γιατρός ξέρει πάντα καλύτερα γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετικη.

Alekagala επιτέλους ήρθε η ώρα να ξεκουραστεις λιγάκι. Εγώ σταματάω τη δουλειά σε 1 εβδομαδα ακριβώς και ανυπομονώ γιατί σέρνομαι! Δεν αντέχω άλλο! Με έχει τσακίσει ότι είναι και η δουλεια μακριά και οδηγώ καθημερινά με μια κοιλιά τούρλα σχεδόν 2 ωρες πήγαινε έλα! 

Οταν ειχα παει τον προηγουμενο μηνα το ειχα ρωτησει αν μπορουμε να την γυρισουμε αλλα μου ειπε οτι ειναι επικινδυνο.. Απο οτι διαβασα δεν το κανουν πολυ οι γιατροι στην Ελλαδα αυτο.. παντως ο δικος μου ηταν αρνητικος! Εκει που πηγα για το ντοπλερ μου ειπαν οτι χρονο εχει για να γυρισει αλλα ειναι μεγαλο μωρο και ειναι σχεδον απιθανο να χωραει απο εδω και περα να γυρισει.. Εκει μου ειπαν επισης οτι στην πρωτη γεννα δεν το προσπαθουν καν να βγει το μωρο με τα ποδια.. μονο αν εχεις ηδη γεννησει εστω μια φορα.. δεν καταλαβα γιατι ομως..

Αυριο εχω ραντεβου με τον γιατρο μου και θα τα συζητησω αναλυτικα.. Θελω να κανω φυσιολογικο αλλα αν μου πουν οτι ειναι επικινδυνο δεν θα το ρισκαρω.. 


nqrDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια κ από μένα! Είχα πάρα πολύ καιρό να γράψω σχεδόν 1,5 μήνα!  Συνοπτικά τα νέα μου....πέρασα δύσκολα στον 7ο μήνα έπρεπε να μετακομίσουμε κ ίσως από το άγχος κ την κούραση ... το καλοκαίρι με βρήκε με συσπασούλες, ξάπλα κ χάπια αγγειοδιασταλτικά. Το μόνο θετικό είναι ότι σταμάτησα τη δουλειά. Ευτυχώς μου πέρασαν όταν μπήκα στον 8ο μήνα κ έτρεχα να προλάβω να ετοιμάσω το δωμάτιο της μικρής μιας κ είναι το πρώτο παιδάκι στην οικογένεια κ δεν είχα τίποτε. Τώρα συνεχίζουμε την μετακόμιση με πολύ βοήθεια από την μαμά μου (να είναι καλά) κ τελείωνουμε κ με τις αγορές για τα πράγματα του μωρού!

Κι εμένα δε γύρισε το μωρό κ ζυγίζει 2300, η γιατρός μου είπε ότι μάλλον θα πάμε για καισαρική αλλά θα με πει την επόμενη βδομάδα που έχω ραντεβού για ντόπλερ πιο σίγουρα. Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα φυσιολογικό τοκετό, με τρομάζει η καισαρική! Κάνω κάτι ασκησούλες που μου πρότεινε η μαία αλλά όσο μεγαλώνει είναι πολύ δύσκολο να γυρίσει! Πάντως ήταν τελείως αρνητική στο να γεννηθεί με φ.τ. αν δε γυρίσει...υπάρχουν πολλοί κίνδυνοι μου είπε.

Από αύριο λέω να ξεκινήσω κι εγώ να πλένω τα ρουχαλάκια της μικρής (πήρα βρεφικο απορ με πράσινο σαπούνι) κ να τα σιδερώνω σιγά σιγά.  

Κορίτσια ήθελα να ρωτήσω το εξής...όταν βγει το μωρό από την κλινική μπορεί να μεταφερθεί με το πορτ μπεμπε/καλαθούνα ή χρειαζεται απαραίτητα καθισματάκι αυτοκινήτου; (γιατί δεν έχουμε πάρει ακόμα κι έλεγα μήπως παίρναμε πιο μετά). Πάντως πολλά τα έξοδα μέχρι στιγμής....

Εύχομαι να σας βρίσκω όλες καλά!

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες τις μανουλες της παρεας!!!

TravelM κ εμας το πρωτο μας ειναι κ ακριβως επειδη τα εξοδα ειναι πααααρα πολλα προτιμησαμε να ξεκινησουμε τις αγορες με το καροτσι που ειναι 4 σε 1 (δηλ περα απο καροτσι γινεται αυγό, καλαθουνα κτλ κ εχει κ συστημα isofix γ το αυτοκινητο),παρα να βιαστουμε τοσο με την κουνια! Ενω λοιπον το καροτσι ειναι ηδη εδω διπλα μου στο σπιτι, η κουνια θα ερθει στις 20/9! Παντως νομιζω οτι το καθισμα αυτοκινητου ειναι απολυτως απαραιτητο γιατι περα απο την ασφαλεια του μωρου που ειναι βασικη, αν σας σταματησει κανεις γ ελεγχο παιζει μεγαλη καμπανα αν πχ το εχετε αγκαλια κ δεν το εχετε σε ειδικο καθισμα. Τουλαχιστον αυτο μου εχουν πει πωλητες σε καταστηματα βρεφικων ειδων! Δεν ξερω αν ισχυει ομως..! Αληθεια εσεις τι καροτσι πηρατε;; εμεις πηραμε το manri της peg-perego. 

Οσον αφορα στη βαλιτσα μαιευτηριου τωρα, να ρωτησω εγω.. την εχετε ηδη ετοιμασει;; κ τι ακριβως εχετε βαλλει μεσα; θα παω μεθαυριο με την φιλεναδα μου να εφοδιαστουμε με πραγματακια κ φοβαμαι οτι κατι θα ξεχασω!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!!  Ακομη σιδερώνω τον ατελείωτο εχουν τα μωρουδιακα!!!  Βααλιτσα ακομα δεν ετοίμασα απλως εχω βγαλει χωρια τα ρουχα του μωρού που θα παρω μαζι.....  Τωρα εξαρτάται απο αν θα γεννήσεις σε ιδιωτικό η σε δημοσιο....  Εγω που θα γεννήσω σε δημοσιο σχεδον μεχρι και τον αποστειρωτη πηρα μαζι μου,  αυτη τη φορα οχι γιατί ξερω ακριβως τι θα περασω!!! Καλο ειναι να παρεις μια λιστα απο το μαιευτήριο παντα εχουν και βλεπεις τις αναγκες σου


iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

TravelM εγώ τον γιο μου με το πορτ μπεμπε τον είχα πάρει από το μαιευτήριο και κάθισα εννοείται μαζί με το πορτ μπεμπε στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου.όταν γεννήσω την μπεμπούλα και φύγουμε από το μαιευτήριο το ίδιο θα κάνω...

έχω έτοιμες την βαλίτσα της μπέμπας και από την δική μου λείπουν ορισμένα ψιλοπράγματάκια

ναι συμφωνώ στα ιδιωτικά δίνουν ορισμένα πράγματα που δεν τα δίνουν στα δημόσια όπως βρακάκια μιας χρήσης.

πάντως βρε κορίτσια σε αυτό που θα πω θα με καταλάβουν όσες έχετε και άλλο ένα παιδάκι όπως εγώ...

αγχώνομαι αν θα τα καταφέρω με  2 παιδιά..αν θα μπω σε έναν ρυθμό ,πως θα είναι κλπ...γενικά είμαι και αγχώδης τύπος από μικρή αλλά μάλλον δεν θα καταφέρω και τίποτα έχοντας άγχος συνέχεια...με καταλαβαίνετε έτσι?:cool:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να υπαρχει καρεκλάκι το αβγό που λεμε για μεσα στο αυτοκινητο...  Εγω επειδη οδηγούσα και στα δυο παιδια μονη μου ειχα παρει τις εξτρα ζώνες που ειναι για τα πορτμπεμπε.... Θα βγω και αυτη τη φορα με το καρεκλάκι του αυτοκινήτου και θα οδηγήσω μονη μου μεχρι το σπιτι!  

Μην αγχωνεσαι και εγω σε περιπου τετοια κατασταση πανικού ειμαι....  Βλεπω τα παντα μισοετοιμα και με πιανει πανικός....  Αφου να φανταστείς ζήτησα απο τον αντρα μου καινουργιο σίδερο για δωρο για την γεννά!!!! Περιμενω πως και πως να ξεκινήσουν τα παιδια ολοήμερο για να μπω σε διαφορετικό προγραμμα για να ειμαι σιγουρη για το πρόγραμμα τους! 

Αύριο εχω γιατρο για ντοπλερ και δυστυχως θα παρω και τον κουραμπιέ τον γιο μου μαζι γιατι ακομη κανουν προσαρμογή στο σχολειο και σχολανε 11 και φοβαμαι μην καθυστερήσω γιαυτο και παρεούλα!!! 

  • Μου αρέσει 1

iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...