Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

3η συνεχομενη αποτυχια


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Επειδή δυστυχώς βιώνω αυτή τη στιγμή την τεταρτη συνεχομενη ατυχία μπορείς να μου πεις τι εξετάσεις έχετε κάνει;Εμείς έχουμε κάνει καρυοτυπο ζεύγους, για θρομβοφιλια,θυρεοειδή ζαχαρο.αλλα σκέφτομαι μήπως υπάρχουν και άλλες πιο εξειδικευμένες εξετάσεις.

Καλησπερα ,λυπαμαι πολυ που το περνας για μια ακομα φορα κ σε νιωθω απολυτα.. λοιπον εχουμε κανει ολα αυτα που ειπες συν υστεροσκοπηση(που τζαμπα την εκανα μιας κ το προβλημα τελικα ειναι στα εμβρυα κ οχι στη μητρα μου αλλα χαλαλι) 

Το θεμα σου κ σενα απο οτι καταλαβα ειναι χρωμοσωμικες ανωμαλιες στα εμβρυα οπως κ σε μενα πραγμα που πραγματικα ειναι το δυσκολοτερο να λυθει

Με δικη μου πρωτοβουλια υστερα κ απο την τελευταια αποτυχια εκανα εξονυχιστικο ελεγχο στον αντρα μου δλδ σπερμοδιαγραμμα που δεν μας ζητησαν ποτε ,dfi ή κατακερματισμος dna σπερματος οπου εδειξε σε λιγο αυξημενο ποσοστο οτι τα σπερματοζωαρια εχουν προβλημα στο dna που κουβαλουν καθως κ μια εξεταση fish που τελικα δεν θα στη συνιστουσα μιας κ ελεγχουν 5 απο τα 23 χρωμοσωματα αν ειναι μονα ή διπλα( δεν μας βοηθησε μιας κ το τελευταιο εμβρυο ειχε τρισωμια 7 κ αυτο το χρωμοσωμα δεν συμπεριλαμβανεται στην εξεταση οποτε δεν ξερουμε απο ποιον το πηρε)

Απο εξετασεις πραγματικα δεν εμεινε τιποτα αλλο να κανουμε κ το μονο προβλημα που βρεθηκε σε μενα ειναι οτι ανεβαινουν τα αντιφωσφολιπιδικα αντισωματα μου μονο σε εγκυμοσυνη κ πρεπει να παιρνω κορτιζονη απο τη μεση του κυκλου( μη ξεροντας ακομα αν ειμαι εγκυος.. αλλα πρεπει) συν αντιπηκτικες ενεσεις

Υστερα απο συζητησεις με 4 γιατρους η μονη λυση που καταληξαμε ειναι περιορισμος ποτου τσιγαρο κ σωστη διατροφη στο συζυγο κ αν παλι αποτυχουμε αναγκαστικα εξωσωματικη με προεμφυτευματικο ελεγχο

Το θεμα ειναι πως αν ο καρυοτυπος ζευγους βγει φυσιολογικος ολοι οι γιατροι επιμενουν οτι τα προβληματικα εμβρυα ειναι απλα ατυχια... δεν μπορω να πιστεψω οτι ολα μας τα ωαρια ειναι προβληματικα ή καθε φορα γονιμοποιει ενα ζαβο σπερματοζωαριο.. απο τυχη δηλαδη σκιζουμε

Ευχομαι να βρεθει καποια λυση για εσας κ να μη χρειαστει να το ξαναπερασεις ποτε αυτο γιατι κακα τα ψεματα ωρες ωρες απορω με την υπομονη κ την ψυχραιμια μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, xristina55 είπε:

Καλησπερα ,λυπαμαι πολυ που το περνας για μια ακομα φορα κ σε νιωθω απολυτα.. λοιπον εχουμε κανει ολα αυτα που ειπες συν υστεροσκοπηση(που τζαμπα την εκανα μιας κ το προβλημα τελικα ειναι στα εμβρυα κ οχι στη μητρα μου αλλα χαλαλι) 

Το θεμα σου κ σενα απο οτι καταλαβα ειναι χρωμοσωμικες ανωμαλιες στα εμβρυα οπως κ σε μενα πραγμα που πραγματικα ειναι το δυσκολοτερο να λυθει

Με δικη μου πρωτοβουλια υστερα κ απο την τελευταια αποτυχια εκανα εξονυχιστικο ελεγχο στον αντρα μου δλδ σπερμοδιαγραμμα που δεν μας ζητησαν ποτε ,dfi ή κατακερματισμος dna σπερματος οπου εδειξε σε λιγο αυξημενο ποσοστο οτι τα σπερματοζωαρια εχουν προβλημα στο dna που κουβαλουν καθως κ μια εξεταση fish που τελικα δεν θα στη συνιστουσα μιας κ ελεγχουν 5 απο τα 23 χρωμοσωματα αν ειναι μονα ή διπλα( δεν μας βοηθησε μιας κ το τελευταιο εμβρυο ειχε τρισωμια 7 κ αυτο το χρωμοσωμα δεν συμπεριλαμβανεται στην εξεταση οποτε δεν ξερουμε απο ποιον το πηρε)

Απο εξετασεις πραγματικα δεν εμεινε τιποτα αλλο να κανουμε κ το μονο προβλημα που βρεθηκε σε μενα ειναι οτι ανεβαινουν τα αντιφωσφολιπιδικα αντισωματα μου μονο σε εγκυμοσυνη κ πρεπει να παιρνω κορτιζονη απο τη μεση του κυκλου( μη ξεροντας ακομα αν ειμαι εγκυος.. αλλα πρεπει) συν αντιπηκτικες ενεσεις

Υστερα απο συζητησεις με 4 γιατρους η μονη λυση που καταληξαμε ειναι περιορισμος ποτου τσιγαρο κ σωστη διατροφη στο συζυγο κ αν παλι αποτυχουμε αναγκαστικα εξωσωματικη με προεμφυτευματικο ελεγχο

Το θεμα ειναι πως αν ο καρυοτυπος ζευγους βγει φυσιολογικος ολοι οι γιατροι επιμενουν οτι τα προβληματικα εμβρυα ειναι απλα ατυχια... δεν μπορω να πιστεψω οτι ολα μας τα ωαρια ειναι προβληματικα ή καθε φορα γονιμοποιει ενα ζαβο σπερματοζωαριο.. απο τυχη δηλαδη σκιζουμε

Ευχομαι να βρεθει καποια λυση για εσας κ να μη χρειαστει να το ξαναπερασεις ποτε αυτο γιατι κακα τα ψεματα ωρες ωρες απορω με την υπομονη κ την ψυχραιμια μας

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!το σιγουρο ειναι οτι θελω να κανουμε οτι εξεταση υπαρχει..καπου πρεπει να κρυβεται η αιτια..Ναι το πιθανότερο είναι και σε μενα χρωμοσωμικες ανωμαλιες..θα κάνουμε βεβαια καρυοτυπο στο έμβρυο που θα αφαιρεθεί αύριο(ακόμα εγκυος είμαι) για να δούμε τι ακριβώς είχε και αν ηταν όντως χρωμοσωμιακο η κάτι αλλο.                                            Αυτό που λες με τα σπερματοζωαρια που έχουν λίγο πρόβλημα στο dna μήπως είναι η αιτια για σας;Δεν υπάρχει λύση σε αυτό;η απλα ρισκαρεις για να σου τύχει το καλο σπερματοζωάριο; αυτο παντως που λες για τα τυχαία γεγονότα που λένε εχει άρχισει να με εκνευριζει..ποσο τυχαία μπορεί να είναι;Όσο για τον καρυοτυπο μου είπε χθες ο δεύτερος γιατρός που πήγα οτι υπάρχει ο απλός και ο μοριακος που δείχνει περισσότερες λεπτομέρειες και μεταλλάξεις.εγω νομιζω έχουμε κάνει τον απλό θα ρωτήσω τον γιατρό μου.δεν ξέρω αν έχεις κάνει εσύ και μοριακό..                                                Ίσως σε βοηθήσουν η κορτιζόνη και οι ενέσεις  (Στο εύχομαι πραγματικα)Και πάνε όλα καλά την επόμενη φορά.           Κι εγώ απορω..δεν περίμενα ποτέ ότι είναι τόσο δύσκολο να κάνεις ένα παιδί..πιστευα ότι απλά θα εμενα εγκυος και θα γεννούσα.το πιστεύω παντως ότι θα κάνουμε παιδι..δεν μπορει.θα ερθει.απλα ελπίζω όχι άλλη ταλαιπωρία..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!το σιγουρο ειναι οτι θελω να κανουμε οτι εξεταση υπαρχει..καπου πρεπει να κρυβεται η αιτια..Ναι το πιθανότερο είναι και σε μενα χρωμοσωμικες ανωμαλιες..θα κάνουμε βεβαια καρυοτυπο στο έμβρυο που θα αφαιρεθεί αύριο(ακόμα εγκυος είμαι) για να δούμε τι ακριβώς είχε και αν ηταν όντως χρωμοσωμιακο η κάτι αλλο.                                            Αυτό που λες με τα σπερματοζωαρια που έχουν λίγο πρόβλημα στο dna μήπως είναι η αιτια για σας;Δεν υπάρχει λύση σε αυτό;η απλα ρισκαρεις για να σου τύχει το καλο σπερματοζωάριο; αυτο παντως που λες για τα τυχαία γεγονότα που λένε εχει άρχισει να με εκνευριζει..ποσο τυχαία μπορεί να είναι;Όσο για τον καρυοτυπο μου είπε χθες ο δεύτερος γιατρός που πήγα οτι υπάρχει ο απλός και ο μοριακος που δείχνει περισσότερες λεπτομέρειες και μεταλλάξεις.εγω νομιζω έχουμε κάνει τον απλό θα ρωτήσω τον γιατρό μου.δεν ξέρω αν έχεις κάνει εσύ και μοριακό..                                                Ίσως σε βοηθήσουν η κορτιζόνη και οι ενέσεις  (Στο εύχομαι πραγματικα)Και πάνε όλα καλά την επόμενη φορά.           Κι εγώ απορω..δεν περίμενα ποτέ ότι είναι τόσο δύσκολο να κάνεις ένα παιδί..πιστευα ότι απλά θα εμενα εγκυος και θα γεννούσα.το πιστεύω παντως ότι θα κάνουμε παιδι..δεν μπορει.θα ερθει.απλα ελπίζω όχι άλλη ταλαιπωρία..

Καλημερα ,καταρχην να σου πω συγχαρητηρια για τη δυναμη σου γιατι συνειδητοποιω οτι θα κανεις διακοπη για 2η φορα.. εγω οταν εκανα στις 14 εβδομαδες μου στοιχισε τοσο πολυ κ δεν ξερω αν θα μπορουσα να το ξανακανω..ευχομαι καθε φορα αν ειναι να παει κατι στραβα να γινει στην αρχη κ οχι να περασει ενα ολοκληρο τριμηνο.. στο πρωτο εμβρυο δεν ειχαμε κανει καρυοτυπο γιατι οπως μας ειπανε ηταν τυχαιο...

Αν ξανακουσω τη λεξη τυχαιο απο γιατρο νομιζω οτι θα δειρω καποιον !!στο τελευταιο που μπορεσαμε κ καναμε δοθηκε μεν εξηγηση αλλα οπως ξαναειπα οι χρωμοσωμικες ανωμαλιες ειναι το μονο που δεν περναει απο το χερι μας..ειναι πραγματικα λαχειο εκεινη τη στιγμη της συλληψης ποιο ωαριο κ σπερματοζωαριο θα ενωθει

Οπωσδηποτε να κανεις καρυοτυπο γιατι πιστευω με βαση τα προβληματα που βρεθηκαν στην αυχενικη η μονη λογικη εξηγηση ειναι οτι εχει καποια ανωμαλια ,η θρομβοφιλια πχ δεν μπορει να προκαλεσει τετοια βλαβη

Οσο για τον καρυοτυπο ζευγους νομιζω κ μεις τον απλο εχουμε κανει αλλα κανενας γιατρος δεν μας ειπε για τον μοριακο ή να κανουμε κατι αλλο γιατι αν εχεις καποιο θεμα στο dna σου πχ θα βγαινει το ιδιο προβλημα καθε φορα κ οχι διαφορετικο

Το τελευταιο εμβρυο μας πχ ειχε 3 χρωμοσωματα 7 αντι για 2 που επρεπε και ειναι καθαρα θεμα συλληψης κ σιγουρα τα προηγουμενα εμβρυα ειχαν κατι αλλο

Οσο για το σπερμα ,το ποσοστο βγηκε 35% με οριο το 30 ,αυξημενο λιγο αλλα οχι τραγικο..κ δεν δικαιολογει καθε φορα να χει προβλημα το εμβρυο ουτε το οτι μενω ευκολα εγκυος

Τωρα αν εχουν προβλημα τα δικα μου ωαρια ειναι κατι που δεν μπορουμε να ελεγξουμε ουτε να διορθωσουμε.. ενω στους αντρες με βιταμινες  τροπος ζωης υπαρχει βελτιωση

Οι γιατροι λενε συνεχισε να μενεις εγκυος κ καποια στιγμη θα γινει.. τυχαιο πλεον θα ειναι να βγαλουμε γερο μωρο ! Κ μενα με εχει τρελανει ολο αυτο συν οτι εχω χασει τη χαρα της εγκυμοσυνης γιατι δεν ξερω απο που θα μου ρθει.. μην εχεις αγχος μου λενε ,μα πως πραγματικα??

Ευχομαι να τελειωσεις γρηγορα με αυτη τη δυσαρεστη εμπειρια κ να επανελθεις σιγα σιγα απο ολες τις αλλαγες  κ τα συμπτωματα κ του χρονου με το καλο να ειναι η τυχερη μας χρονια

Υ.γ.τις ενεσεις κ την κορτιζονη τα επαιρνα στις 2 τελευταιες μου εγκυμοσυνες κ απο οτι καταλαβαινεις δεν βοηθησαν γιατι το προβλημα αλλου...εχω βαλει 10 κιλα τζαμπα κ μωρο πουθενα αλλα δεν πειραζει λες θα κανω οτι θυσια χρειαζεται για ενα γερο μωρο..

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά σε καταλαβαίνω σε όλα τόσο πολύ.καποιος που δεν εχει ζήσει κατι τέτοιο δεν μπορεί να καταλάβει..πραγματικα κι εγω το θεωρώ τραγικο το ότι προχώρησε ξανά η εγκυμοσυνη.φτασαμε 13η εβδομαδα.αυτο λέω δεν μπορούσε να γίνει νωρίτερα;οι δυο ενδιάμεσες ατυχίες που είχαμε όγδοη και έβδομη εβδομαδα ήταν πολύ ασχημες βεβαια αλλά η πρώτη που ήταν στη δωδεκατη μου έχει μείνει ως η πιο δυσάρεστη και τωρα αυτό..κι εγω τώρα πια το θεωρώ τόσο δυσκολο να υπάρξει μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και να είναι όλα καλά.και το κακό είναι ότι κάθε φορά παίρνεις τη χαρά λες ωραία και μετά βιωνεις τέτοιο πόνο.αλλα δεν πρέπει να το βάζουμε κάτω.θα κάνουμε σίγουρα καρυοτυπο στο έμβρυο και θα φανεί αν το πρόβλημα ξεκινάει από τη σύλληψη η αν η συλληψη είναι καλή αλλά κάτι μετα το εμποδίζει να αναπτυχθεί σωστά.γιατι κι αυτο ειναι πιθανο μου ειπανε.και από κει και πέρα θα προχωρήσουμε αναλόγως.σου ευχομαι να μην ταλαιπωρηθεις αλλο και επιτελους να πανε ολα καλα την επομενη φορα.ενταξει δεν πιστευω ολα τα ωαρια σου να εχουν προβλημα.τι στο καλο;δεν μπορει.αχ το εύχομαι πραγματικά να είναι η τυχερή μας χρόνια το 18.και να εχουμε και οι δύο γερα μωρακια.νομιζω δεν αξίζουμε αλλη ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Nansy29 είπε:

Πραγματικά σε καταλαβαίνω σε όλα τόσο πολύ.καποιος που δεν εχει ζήσει κατι τέτοιο δεν μπορεί να καταλάβει..πραγματικα κι εγω το θεωρώ τραγικο το ότι προχώρησε ξανά η εγκυμοσυνη.φτασαμε 13η εβδομαδα.αυτο λέω δεν μπορούσε να γίνει νωρίτερα;οι δυο ενδιάμεσες ατυχίες που είχαμε όγδοη και έβδομη εβδομαδα ήταν πολύ ασχημες βεβαια αλλά η πρώτη που ήταν στη δωδεκατη μου έχει μείνει ως η πιο δυσάρεστη και τωρα αυτό..κι εγω τώρα πια το θεωρώ τόσο δυσκολο να υπάρξει μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και να είναι όλα καλά.και το κακό είναι ότι κάθε φορά παίρνεις τη χαρά λες ωραία και μετά βιωνεις τέτοιο πόνο.αλλα δεν πρέπει να το βάζουμε κάτω.θα κάνουμε σίγουρα καρυοτυπο στο έμβρυο και θα φανεί αν το πρόβλημα ξεκινάει από τη σύλληψη η αν η συλληψη είναι καλή αλλά κάτι μετα το εμποδίζει να αναπτυχθεί σωστά.γιατι κι αυτο ειναι πιθανο μου ειπανε.και από κει και πέρα θα προχωρήσουμε αναλόγως.σου ευχομαι να μην ταλαιπωρηθεις αλλο και επιτελους να πανε ολα καλα την επομενη φορα.ενταξει δεν πιστευω ολα τα ωαρια σου να εχουν προβλημα.τι στο καλο;δεν μπορει.αχ το εύχομαι πραγματικά να είναι η τυχερή μας χρόνια το 18.και να εχουμε και οι δύο γερα μωρακια.νομιζω δεν αξίζουμε αλλη ταλαιπωρία.

Εχεις απολυτο δικιο σε αυτο ,νιωθω οτι απο τους δικους μου ανθρωπους κανεις δεν μπορει να με καταλαβει κ ολο ακουω κουβεντες του τυπου "μικρη εισαι ακομα" ( παρεπιντοντως 33 ειμαι δεν ειμαι κ 20...) ή "δεν ειναι η ωρα του ακομα κ ο θεος ξερει..) κ πραγματικα εξοργιζομαι

Δεν λεω οτι το να μην μενεις καν εγκυος ειναι καλυτερο αλλα κ αυτο το πραγμα που ζουμε κ μαλιστα με τα συμπτωματα στο φουλ γιατι κ εσυ οπως γω αναγουλες εμετοι καθε φορα κ στο καπακι μια αποξεση κ ξανα στο μηδεν ειναι πραγματικα ψυχοφθορο

Συν οτι καθε φορα η πρωτη σου σκεψη ειναι τι δεν θα παει καλα αυτη τη φορα... αφου σκεφτομαι πως αν μου τυχει κατι τετοιο πχ στον μεγαλο υπερηχο 5 6ο μηνα δεν ξερω πως θα αντιδρασω μετα απο ολα αυτα...

Και το χειροτερο να κανεις τοσες εξετασεις ,να δινεις τοσα λεφτα κ να μην μπορει κανενας να σου δωσει μια λυση

Εχω πραγματικα πεισμωσει κ θυμωσει απιστευτα.. σε 2 3 βδομαδες ξεκιναμε παλι προσπαθειες κ αν παλι κατι στραβωσει του χρονου ξεκιναω ετοιμασιες για εξωσωματικη οπου τα λεφτα δεν τα χουμε ουτε κατα διανοια συν  οτι κ εκει δεν εχεις εγγυηση οτι θα πετυχει..

Ευχομαι να ειναι η τελευταια σου αποξεση κ να μην το ξαναζησεις ποτε πραγματικα  

Υπομονη κ ελπιδα...ειμαι σιγουρη πως θα ταλαιπωρηθουμε αλλα θα τα καταφερουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, xristina55 είπε:

Εχεις απολυτο δικιο σε αυτο ,νιωθω οτι απο τους δικους μου ανθρωπους κανεις δεν μπορει να με καταλαβει κ ολο ακουω κουβεντες του τυπου "μικρη εισαι ακομα" ( παρεπιντοντως 33 ειμαι δεν ειμαι κ 20...) ή "δεν ειναι η ωρα του ακομα κ ο θεος ξερει..) κ πραγματικα εξοργιζομαι

Δεν λεω οτι το να μην μενεις καν εγκυος ειναι καλυτερο αλλα κ αυτο το πραγμα που ζουμε κ μαλιστα με τα συμπτωματα στο φουλ γιατι κ εσυ οπως γω αναγουλες εμετοι καθε φορα κ στο καπακι μια αποξεση κ ξανα στο μηδεν ειναι πραγματικα ψυχοφθορο

Συν οτι καθε φορα η πρωτη σου σκεψη ειναι τι δεν θα παει καλα αυτη τη φορα... αφου σκεφτομαι πως αν μου τυχει κατι τετοιο πχ στον μεγαλο υπερηχο 5 6ο μηνα δεν ξερω πως θα αντιδρασω μετα απο ολα αυτα...

Και το χειροτερο να κανεις τοσες εξετασεις ,να δινεις τοσα λεφτα κ να μην μπορει κανενας να σου δωσει μια λυση

Εχω πραγματικα πεισμωσει κ θυμωσει απιστευτα.. σε 2 3 βδομαδες ξεκιναμε παλι προσπαθειες κ αν παλι κατι στραβωσει του χρονου ξεκιναω ετοιμασιες για εξωσωματικη οπου τα λεφτα δεν τα χουμε ουτε κατα διανοια συν  οτι κ εκει δεν εχεις εγγυηση οτι θα πετυχει..

Ευχομαι να ειναι η τελευταια σου αποξεση κ να μην το ξαναζησεις ποτε πραγματικα  

Υπομονη κ ελπιδα...ειμαι σιγουρη πως θα ταλαιπωρηθουμε αλλα θα τα καταφερουμε!

Ακριβώς ακριβώς!μην τους θυμώνεις όμως δεν ξέρουν δεν μπορούν να καταλάβουν..κι αυτοί να βοηθήσουν θέλουν προφανώς απλά δεν ξέρουν ότι τα λόγια παρηγοριάς που λένε μας κάνουν τελικά χειρότερα...ποιος μπορει να καταλαβει τετοια ταλαιπωρια τοσα συμπτωματα τοσοι εμετοι αδιαθεσια κοπωση;ολα;συν οτι εγω στερηθηκα τα παντα με τη διατροφη για το ζαχαρο.κοιτουσα τα γλυκα σαν ξελιγωμενη.η εσυ συν την ταλαιπωρια με τις ενεσεις..γιατι ολα αυτα τα κανεις και λες χαλαλι θα εχω ενα υγιες μωρο σε λιγο καιρο..οχι στο τελος να μην εχεις μωρό..μονο ταλαιπωρια. Παντως εφοσον ξεκινάτε ξανά προσπαθειες θα σου πρότεινα ηρεμία και θετική σκέψη!και στην ψυχολογια πιστευω παρα πολυ!Να σαι καλα με βοήθησες πολυ να ξέρεις σε αυτή τη δύσκολη στιγμή.θα είμαστε σε επικοινωνια.θα περιμένω να μου πεις τα ευχάριστα!εύχομαι να μην χρειαστεις εξωσωματική να πανε όλα καλα αυτή τη φορά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Εννοειται θα ειμαστε σε επικοινωνια γιατι εχουμε πραγματικα παρα πολλα κοινα

Ευχομαι να πανε ολα καλα με τη διακοπη κ να αφησεις αυτον τον εφιαλτη πισω σου κ οτι χρειαστεις να ρωτησεις μη διστασεις

Να σου πω την αληθεια στην τελευταια εγκυμοσυνη ειχα πολυ καλη ψυχολογια ,ημασταν κ διακοπες,ηρθε κ αμεσως μετα απο ταμα... κ με πονεσε πολυ που δεν προχωρησε

Οποτε τωρα πια ( πεστο αμυνα ισως) εχω μια απαθεια... καθολου ενθουσιασμο κ ειμαι προετοιμασμενη για το κακο σεναριο λογω ιστορικου

Οτι ειναι να γινει θα γινει ομως..λιγο τυχη χρειαζομαστε

Μακαρι να μεινω παλι σχετικα ευκολα οποτε αν δεν προχωρησει να ξεκινησουμε προετοιμασια για εξωσωματικη που θελει αρκετο χρονο

Καρυοτυπο μην ξεχασεις να ζητησεις ,αν και θα σε σκασει μεχρι να βγει ,3 βδομαδες κανει

Περιμενω νεα σου ,φιλια!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, xristina55 είπε:

Καλημερα! Εννοειται θα ειμαστε σε επικοινωνια γιατι εχουμε πραγματικα παρα πολλα κοινα

Ευχομαι να πανε ολα καλα με τη διακοπη κ να αφησεις αυτον τον εφιαλτη πισω σου κ οτι χρειαστεις να ρωτησεις μη διστασεις

Να σου πω την αληθεια στην τελευταια εγκυμοσυνη ειχα πολυ καλη ψυχολογια ,ημασταν κ διακοπες,ηρθε κ αμεσως μετα απο ταμα... κ με πονεσε πολυ που δεν προχωρησε

Οποτε τωρα πια ( πεστο αμυνα ισως) εχω μια απαθεια... καθολου ενθουσιασμο κ ειμαι προετοιμασμενη για το κακο σεναριο λογω ιστορικου

Οτι ειναι να γινει θα γινει ομως..λιγο τυχη χρειαζομαστε

Μακαρι να μεινω παλι σχετικα ευκολα οποτε αν δεν προχωρησει να ξεκινησουμε προετοιμασια για εξωσωματικη που θελει αρκετο χρονο

Καρυοτυπο μην ξεχασεις να ζητησεις ,αν και θα σε σκασει μεχρι να βγει ,3 βδομαδες κανει

Περιμενω νεα σου ,φιλια!

Χριστίνα μου ευτυχως πήγαν όλα καλά.. τελειώσαμε είμαι σπίτι και ξεκουραζομαι.ηταν πολύ εφιαλτικές οι στιγμές που πέρασα για αλλη μια φορά αλλά τωρα θα μαζέψουμε τα κομμάτια μας και θα συνεχίσουμε..στειλαμε το έμβρυο για καρυοτυπο θα κάνει 3 εβδομάδες ναι αλλά δεν πειράζει θα περιμένουμε και μετά θα κινηθούμε αναλόγως..οσο για την ψυχολογια που λες και μας ήταν παρά πολυ καλή τώρα περισσότερο απο κάθε άλλη φορά και για αυτό πιστευαμε ότι θα πάει καλά..και γι αυτό απογοητευτηκαμε περισσότερο.παρολα αυτά συνεχίζω να πιστεύω ότι η καλή διάθεση παίζει ρόλο.ασχετα αν δεν σταθήκαμε τυχεροι ουτε τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που πηγαν ολα καλα γιατι κακα τα ψεματα εχουμε κ το αγχος στην αποξεση να μη στραβωσει κατι

Δεν ξερω αν νιωθεις το ιδιο αλλα εγω καθε φορα μετα ενιωθα ενα τεραστιο κενο..σαν να μου πηραν ενα κομματι του εαυτου μου,συν τα συμπτωματα που σχεδον εξαφανιζονται κ νομιζεις οτι το σωμα δεν ειναι το δικο σου..

Δωσε λιγες μερες στον εαυτο σου να πενθησει ,να κλαψει κ οτι αλλο θελεις κ θα δεις πολυ συντομα θα σαι παλι νορμαλ ,αλλωστε ειμαστε κ ψημενες πλεον :-)

Απο περιεργεια ρωταω ,ποσο βγηκε η αυχενικη σου?

Εμενα στο πρωτο ηταν 7 χιλιοστα..ρεκορ νομιζω ! Ολα τα υπολοιπα ηταν φυσιολογικα ,160 παλμους κ καμια ανωμαλια στη διαπλαση αλλα δε μου ζητησαν ουτε αιματολογικες ουτε τιποτα ,μου το καταδικασαν αμεσως...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , xristina55 είπε:

Χαιρομαι που πηγαν ολα καλα γιατι κακα τα ψεματα εχουμε κ το αγχος στην αποξεση να μη στραβωσει κατι

Δεν ξερω αν νιωθεις το ιδιο αλλα εγω καθε φορα μετα ενιωθα ενα τεραστιο κενο..σαν να μου πηραν ενα κομματι του εαυτου μου,συν τα συμπτωματα που σχεδον εξαφανιζονται κ νομιζεις οτι το σωμα δεν ειναι το δικο σου..

Δωσε λιγες μερες στον εαυτο σου να πενθησει ,να κλαψει κ οτι αλλο θελεις κ θα δεις πολυ συντομα θα σαι παλι νορμαλ ,αλλωστε ειμαστε κ ψημενες πλεον :-)

Απο περιεργεια ρωταω ,ποσο βγηκε η αυχενικη σου?

Εμενα στο πρωτο ηταν 7 χιλιοστα..ρεκορ νομιζω ! Ολα τα υπολοιπα ηταν φυσιολογικα ,160 παλμους κ καμια ανωμαλια στη διαπλαση αλλα δε μου ζητησαν ουτε αιματολογικες ουτε τιποτα ,μου το καταδικασαν αμεσως...

Φυσικά και νιώθω κενό..εμεις οι γυναίκες γινόμαστε μανούλες από την ώρα που είμαστε έγκυες..χανουμε τα μωρα μας στην ουσία και είναι πολύ βαρύ αυτό..κι ας είναι μικρά δεν έχει σημασία.ειναι μέσα μας έστω και για λίγο..αυτο που με πονάει περισσότερο είναι ότι σε αυτή οπως και στην πρωτη διακοπη τα μωρα ηταν ζωντανα χτυπαγε η καρδούλα τους(έστω και ελάχιστα σε αυτό το τελευταιο)..αυτο με σκοτώνει διπλα..προτιμω να προνοησει η φυση και να φυγει μόνο του.                                                                  Η αυχενικη ηταν 5,8...αλλα το προβλήμα της καρδιας ήταν που δεν έδινε καμία ελπίδα.διαφορετικα δεν θα αποκλειαμε κανενα ενδεχομενο θα κάναμε εξετάσεις μου ειπε ο γιατρός κι ας ηταν όλα χαλια.1 στις 4 για down και μεγάλο ποσοστό για αλλά σύνδρομα.αλλα και πάλι δεν θα προχωρούσαμε σε διακοπή αν δεν ήμασταν 1σιγουροι.φανταζομαι για να σου είπανε έτσι τότε δεν θα υπήρχε καμία ελπίδα και σε σένα.διαφορετικα πως μπορούν να το καταδικάσουν αν υπάρχει εστω και 1 πιθανότητα να είναι υγιες;                                                            

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ακριβως αυτο που λες ελεγα κ γω...χιλιες φορες να αποβαλω κ να μην περναει απο το χερι μου παρα να πρεπει να κανω εγω την επιλογη...το αισθανομαι σαν φονο πραγματικα ,οι τυψεις πιστευω δεν θα φυγουν ποτε

Να σου πω την αληθεια αν γυρνουσα το χρονο πισω στο πρωτο θα επραττα αλλιως τουλαχιστον να ξερω οτι σιγουρα ειχε προβλημα το μωρακι μας κ να μη ζω με την καθημερινη αμφιβολια κ αυτο το βαρος..εγινε μια σειρα πολλων λαθων τοτε

Ειχαμε κανει υπερηχο στις 11,5 εβδομαδες κ ολα ηταν σουπερ κ επειδη η γιατρος ελειπε διακοπες με εκλεισε για αυχενικη στις 13+2( αρκετη καθυστερηση δλδ) οπου επι 1 ωρα επρεπε να βλεπω το παιδακι μου να κινειται κ να χτυπαει η καρδουλα του φυσιολογικα κ μια ακαρδη ακτινολογο που απο το πρωτο λεπτο μας ειπε οτι το παιδι μας ειναι για πεταμα... εκεινη την ωρα δεν θα τη ξεχασω πραγματικα ποτε ,δεν εχω νιωσει τετοιο πονο

Η γιατρος μας εδωσε 10% πιθανοτητα να ειναι φυσιολογικο κ σαν να ειναι μεταχειρισμενο αμαξι μας λεει το πετατε κ πατε για αλλο

Επρεπε να κανουμε αμνιοπαρακεντηση ή κατι αλλο,αλλα η γιατρος καθετη...με πιεσε κιολας κ με αγχωσε πως αν καθυστερησουμε λιγες μερες ακομα πρεπει να παμε για τοκετο

Πως να παρεις τετοια αποφαση??τοτε δεν αντεχα να το ζησω ουτε μια μερα παραπανω..τωρα θα εκανα τα παντα μεχρι να ειμαστε 1000% σιγουροι

Σε 3 μηνες μου λεει θα ξαναμεινεις εγκυος ,ολα θα πανε καλα κ θα το ξεχασεις αυτο που εγινε..κ το αποτελεσμα βεβαια γνωστο

Τεσπα ας μη χαλιομαστε αλλο για αυτα που εγιναν κ ας προσπαθησουμε να κοιταμε μπροστα κ να ονειρευομαστε τη μερα που θα κρατησουμε το γερο αγγελουδι μας αγκαλια...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, xristina55 είπε:

Ακριβως αυτο που λες ελεγα κ γω...χιλιες φορες να αποβαλω κ να μην περναει απο το χερι μου παρα να πρεπει να κανω εγω την επιλογη...το αισθανομαι σαν φονο πραγματικα ,οι τυψεις πιστευω δεν θα φυγουν ποτε

Να σου πω την αληθεια αν γυρνουσα το χρονο πισω στο πρωτο θα επραττα αλλιως τουλαχιστον να ξερω οτι σιγουρα ειχε προβλημα το μωρακι μας κ να μη ζω με την καθημερινη αμφιβολια κ αυτο το βαρος..εγινε μια σειρα πολλων λαθων τοτε

Ειχαμε κανει υπερηχο στις 11,5 εβδομαδες κ ολα ηταν σουπερ κ επειδη η γιατρος ελειπε διακοπες με εκλεισε για αυχενικη στις 13+2( αρκετη καθυστερηση δλδ) οπου επι 1 ωρα επρεπε να βλεπω το παιδακι μου να κινειται κ να χτυπαει η καρδουλα του φυσιολογικα κ μια ακαρδη ακτινολογο που απο το πρωτο λεπτο μας ειπε οτι το παιδι μας ειναι για πεταμα... εκεινη την ωρα δεν θα τη ξεχασω πραγματικα ποτε ,δεν εχω νιωσει τετοιο πονο

Η γιατρος μας εδωσε 10% πιθανοτητα να ειναι φυσιολογικο κ σαν να ειναι μεταχειρισμενο αμαξι μας λεει το πετατε κ πατε για αλλο

Επρεπε να κανουμε αμνιοπαρακεντηση ή κατι αλλο,αλλα η γιατρος καθετη...με πιεσε κιολας κ με αγχωσε πως αν καθυστερησουμε λιγες μερες ακομα πρεπει να παμε για τοκετο

Πως να παρεις τετοια αποφαση??τοτε δεν αντεχα να το ζησω ουτε μια μερα παραπανω..τωρα θα εκανα τα παντα μεχρι να ειμαστε 1000% σιγουροι

Σε 3 μηνες μου λεει θα ξαναμεινεις εγκυος ,ολα θα πανε καλα κ θα το ξεχασεις αυτο που εγινε..κ το αποτελεσμα βεβαια γνωστο

Τεσπα ας μη χαλιομαστε αλλο για αυτα που εγιναν κ ας προσπαθησουμε να κοιταμε μπροστα κ να ονειρευομαστε τη μερα που θα κρατησουμε το γερο αγγελουδι μας αγκαλια...

Όντως ειναι λιγο περίεργο έτσι όπως λες οτι έγινε.10%πιθανότητα είναι σεβαστό ποσοστο..αλλα αφου ήταν κάθετη η γιατρός..καταλαβαινω σκέφτεσαι έχει γούστο να ηταν καλά το μωρό και να μην υπήρχε λόγος να γίνει.αλλα τώρα εμείς δεν είμαστε και γιατροί κάτι θα είδαν που απέκλειε κάθε ενδεχόμενο..και μενα στο πρωτο μου ειχε πει οτι δεν εχει εγκεφαλο.χωρις καμια αμφιβολια.δεν πηγα να παρω δευτερη γνωμη τοτε.ο γιατρος μου ειναι πολυ καλος τον ειχα χρονια πριν δεν τον αμφισβητησα αλλα μετα μου ειπανε καποιοι μα καλα δεν πηγες και αλλου να εισαι σιγουρη;και το σκεφτομουν λιγο.ειπα εχει γουστο να εγινε καποιο λαθος και να μην επρεπε να γίνει διακοπή.αλλα το αποκλειω.ο ανθρωπος οτι εχει πει μεχρι τωρα εχει πεσει μεσα 100%.δεν τον αμφισβητω.ασχετα που τωρα πηρα και δευτερη γνωμη ετσι μονο και μονο να μην εχω στο μυαλο μου οτι δεν το εψαξα οσο επρεπε.δεν έχει νόημα πάντως να το σκέφτεσαι πια.οντως μόνο μπροστά πρέπει να κοιταμε!το παρελθόν ας μείνει εκεί που είναι.δεν μπορούμε να αλλάξουμε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κοριτσάκια μου διαβασα τυχαία σημερα τις ιστορίες σας.ειμαι και εγω στο ψάξιμο μετα σπο δύο συνεχόμενες παλλινδρομες κυησεις η μια σιγουρα με χρωμοσωμικη ανωμαλια του εμβρύου. επειδη οι αναρτήσεις σας είναι δυο χρόνια πριν αν διαβάζεται ακόμα θα με ενδιέφερε να μαθω  (αν το επιθυμείτε βεβαίως)αν ειστε καλα και τη συνεχεια των ιστοριών σας.......

Link to comment
Share on other sites

Just now, basw2 είπε:

Κοριτσάκια μου διαβασα τυχαία σημερα τις ιστορίες σας.ειμαι και εγω στο ψάξιμο μετα σπο δύο συνεχόμενες παλλινδρομες κυησεις η μια σιγουρα με χρωμοσωμικη ανωμαλια του εμβρύου. επειδη οι αναρτήσεις σας είναι δυο χρόνια πριν αν διαβάζεται ακόμα θα με ενδιέφερε να μαθω  (αν το επιθυμείτε βεβαίως)αν ειστε καλα και τη συνεχεια των ιστοριών σας.......

Γεια σου κορίτσι μου.λυπαμαι για τις απώλειες σου.εγω μετά από 4 ατυχίες το έβαλα σκοπο να βρω την αιτία και τελικά βρέθηκε στον μοριακό μου καρυοτυπο μια μικροελλειψη σε ένα χρωμόσωμα το οποίο οι γενετιστες είπαν ότι ευθύνεται..απλο καρυοτυπο ειχαμε κανει μετα τη 2η ατυχια αλλα δεν ειχε δειξει τιποτα..τελικα καναμε εξωσωματικη με προεμφυτευτικη διαγνωση και τώρα είμαι έγκυος στην 10η εβδομάδα σε δίδυμα..δεν ξέρω τι θα γίνει αυτή τη φορά αλλά ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Παράλληλα έκανα καμπύλη ζάχαρου και ινσουλινης έλεγχο θυρεοειδή, ανοσολογικες εξετάσεις, για θρομβοφιλια ,υστεροσκοπηση..και δεν θύμαμαι τωρα αν ξεχνάω κάτι

Σε όλα βρέθηκε κάτι περίεργο και θρομβοφιλια και προδιάθεση για ζάχαρο κλπ κλπ..ομως τιποτα απο αυτα δεν ευθυνοταν απο οτι μας ειπαν αλλα οι ατυχιες ηταν θεμα εμβρυων..παντως σε κάποια φάση είχα αγανακτήσει τόσο με τις εξετάσεις που δεν τελείωναν..

Τώρα εσυ μετα απο 2 ατυχίες ίσως είναι καλό να κάνεις έλεγχο ζάχαρου,θυρεοειδή, καρυοτυπο και θρομβοφιλιας.τα βασικά δηλαδη..παντως πολλές κοπελες μετά από 2 αποβολες έχουν μια τέλειομηνη εγκυμοσύνη..μπορει πραγματικα να ήταν τυχαία γεγονότα αλλά έλεγξε τα βασικά να είσαι σίγουρη..Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά την επόμενη φορά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν διάβασα τα μηνύματα σας η διαίσθηση μου μου ελεγε οτι η ιστοριες σας θα εχουν αίσιο τελος και μου το απεδειξες!!!!ποσο χαίρομαι που είσαι εγκυουλα και σου εύχομαι με ολη μου την καρδια να πανε ολα τέλεια.....εχεις περάσει τοσα μα δεν τα παρατησες.....εισαι το παραδειγμα μου μαζι με τοσες αλλες δυνατες μανουλες που γνωρισα δοαβαζομτας τις ιστοριες τους εδω μέσα.....προς το παρον εκανα τον απλο καρυοτυπο που βγηκε φυσιολογικός.....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...