Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

3η συνεχομενη αποτυχια


Recommended Posts

Just now, μπιλακι είπε:

εγω σε αυτους τους παραγοντες θρομβοφιλιας δεν βγηκε τιποτα . βγηκα ετερωζηγωτης στο pai -2 για το οποιο εγραφαν τα αποτελεσματα οτι προκαλουν αυτοματες αποβολες... τι να πω μακαρι να ειναι αυτο και με τις αντιπικτικες να λυθει το προβλημα...καρυοτυπο ο γιατρος μου ηταν καθετος οτι πρεπει να κανουμε τον απλο οπως και καναμε...κοριτσι μου παντως δειτε το dna του σπερματος γιατι ολοι οι γιατροι που πηγα ηταν η πρωτη εξεταση που μιυ ζητουσαν οταν ελεγα οτι εχω βιοχημικες..

κοστος περιπου σπερμοδιαφραμμα και κατακερματισμο 250-300€ . τα αποτελεσματα τα πηραμε σε 1 εβδομαδα

Κατακερματισμό εμένα μου είπε να κάνουμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, DIAMANTW είπε:

Κατακερματισμό εμένα μου είπε να κάνουμε..

εμας μας ειχε βαλει να κανουμε και σπερμοδιαγραμμα μαζι με τον κατακερματισμο . παντως εχω καταλαβει οτι ειναι σημαντικη εξεταση !! ελπιζω να βοήθησα !!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! 
Μόλις πήρα τις απαντήσεις κ των άλλων εξετάσεων. Όλες οι ορμονολογικές είναι φυσιολογικές, τα NK όμως είναι αυξημένα (20%). 
Είχε κάποια τέτοιο θέμα; Κ τι έκανε τελικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα κορίτσια! Διάβασα με πολύ προσοχή τις ιστορίες σας. Βγάλατε άκρη τελικά;;; Εγώ έχω 3 συνεχόμενες αποβολές (βιοχημική-παλίνδρομη-βιοχημική) μετά΄ όμως από επιτυχή σύλληψη και γέννηση του παιδιού μου. Από εξετάσεις έκανα όλες τις σχετικές αιματολογικές σε εμένα και δεν βρέθηκε πρόβλημα. Καρυότυπο δεν είχαμε κάνει επειδή είχαμε ήδη αποκτήσει παιδί πριν τις καθ εξιν αποβολές και θεωρήθηκε από τον γιατρό μέχρι τη δεύτερη αποβολή τυχαίο γεγονός. Αυτό που μας μπερδεύει είναι ότι το πρώτο (και τελευταίο) παιδί ήρθε ευτυχώς αμέσως και χωρίς δυσκολίες. Μπορεί μέσα σε 2 χρόνια να χάλασε η ποιότητα του σπέρματος / ωαρίων κλπ; Η' να ήμασταν τόσο τυχεροί που ενώ έχουμε πρόβλημα στον καρυότυπο ζευγους πχ να συλλάβαμε με τη πρώτη και να γέννησα χωρίς προβλήματα. Είμαι πολύ μπερδεμένη και απογοητευμένη! Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία, και τι κάνατε;;;;

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, anna34 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Διάβασα με πολύ προσοχή τις ιστορίες σας. Βγάλατε άκρη τελικά;;; Εγώ έχω 3 συνεχόμενες αποβολές (βιοχημική-παλίνδρομη-βιοχημική) μετά΄ όμως από επιτυχή σύλληψη και γέννηση του παιδιού μου. Από εξετάσεις έκανα όλες τις σχετικές αιματολογικές σε εμένα και δεν βρέθηκε πρόβλημα. Καρυότυπο δεν είχαμε κάνει επειδή είχαμε ήδη αποκτήσει παιδί πριν τις καθ εξιν αποβολές και θεωρήθηκε από τον γιατρό μέχρι τη δεύτερη αποβολή τυχαίο γεγονός. Αυτό που μας μπερδεύει είναι ότι το πρώτο (και τελευταίο) παιδί ήρθε ευτυχώς αμέσως και χωρίς δυσκολίες. Μπορεί μέσα σε 2 χρόνια να χάλασε η ποιότητα του σπέρματος / ωαρίων κλπ; Η' να ήμασταν τόσο τυχεροί που ενώ έχουμε πρόβλημα στον καρυότυπο ζευγους πχ να συλλάβαμε με τη πρώτη και να γέννησα χωρίς προβλήματα. Είμαι πολύ μπερδεμένη και απογοητευμένη! Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία, και τι κάνατε;;;;

 

Γεια σου κορίτσι μου.εγω έμεινα έγκυος στα 30 στον γιο μου τον δεύτερο μήνα προσπάθειας,και στα 37 ξεκίνησα για δεύτερο,έπιασα πάλι αμέσως,είχε το μωρό σπάνιο πρόβλημα κ έκανα διακοπή κύησης και μετά στο καπάκι δύο παλινδρομες 11 εβδομάδα κιόλας.εκανα έλεγχο σε αιματολογο μάλλον προεκειψε θρομβοφιλια εγκυμοσύνης.αλλα ναι μπορεί να κάναμε ένα υγιές παιδί,μπορεί να είχαμε εύκολη εγκυμοσύνη χωρίς συμβαματα και ναι αργότερα να προκειψουν τα πάντα,να χαλάσει η ποιότητα των υλικών μας να πάθουμε εμείς αυτοάνοση θρομβοφιλια,κλπ.δυστυχως συμβαίνει κ εγώ αυτό ζω.και μένω και πολύ εύκολα για την ηλικία μου δηλαδή από 37 ως 39 τρεις εγκυμοσύνες.ιανουαριο έκανα τελευταία αποξεση και ακόμα τίποτα.ισως ήταν κ η τελευταία για μένα.εσυ αν είσαι όπως κατάλαβα 34 έχεις παρά πολύ καιρό μπροστά σου να ψαχτεις κ θα το πιάσεις στα σίγουρα.στο εύχομαι.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Emilly είπε:

Γεια σου κορίτσι μου.εγω έμεινα έγκυος στα 30 στον γιο μου τον δεύτερο μήνα προσπάθειας,και στα 37 ξεκίνησα για δεύτερο,έπιασα πάλι αμέσως,είχε το μωρό σπάνιο πρόβλημα κ έκανα διακοπή κύησης και μετά στο καπάκι δύο παλινδρομες 11 εβδομάδα κιόλας.εκανα έλεγχο σε αιματολογο μάλλον προεκειψε θρομβοφιλια εγκυμοσύνης.αλλα ναι μπορεί να κάναμε ένα υγιές παιδί,μπορεί να είχαμε εύκολη εγκυμοσύνη χωρίς συμβαματα και ναι αργότερα να προκειψουν τα πάντα,να χαλάσει η ποιότητα των υλικών μας να πάθουμε εμείς αυτοάνοση θρομβοφιλια,κλπ.δυστυχως συμβαίνει κ εγώ αυτό ζω.και μένω και πολύ εύκολα για την ηλικία μου δηλαδή από 37 ως 39 τρεις εγκυμοσύνες.ιανουαριο έκανα τελευταία αποξεση και ακόμα τίποτα.ισως ήταν κ η τελευταία για μένα.εσυ αν είσαι όπως κατάλαβα 34 έχεις παρά πολύ καιρό μπροστά σου να ψαχτεις κ θα το πιάσεις στα σίγουρα.στο 

Βρηκες σε τι οφειλεται; Η θρομβοφυλια απ οτι εχω καταλαβει ρυθμιζεται. Ο γιατρος τι σε συμβουλεψε να συνεχισεις να προσπαθεις φυσιολογικα; Εχω χρονο να το ψαξω.. αλλα αν δεν ειναι στους στανταρ παραγοντες - θρομβοφυλια, διαβητης, αυτοανοσα , που στην περιπτωση μου δεν ειναι - γιατι τις εκανα αυτες τις εξετασεις - τοτε μαλλον ειναι σε προωρα γερασμενα ωαρια κλπ και δεν εχω πολλες επιλογες.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anna34 είπε:

Βρηκες σε τι οφειλεται; Η θρομβοφυλια απ οτι εχω καταλαβει ρυθμιζεται. Ο γιατρος τι σε συμβουλεψε να συνεχισεις να προσπαθεις φυσιολογικα; Εχω χρονο να το ψαξω.. αλλα αν δεν ειναι στους στανταρ παραγοντες - θρομβοφυλια, διαβητης, αυτοανοσα , που στην περιπτωση μου δεν ειναι - γιατι τις εκανα αυτες τις εξετασεις - τοτε μαλλον ειναι σε προωρα γερασμενα ωαρια κλπ και δεν εχω πολλες επιλογες.. 

Ναι φυσιολογικά θα προσπαθήσω.δεν έχω σκοπό να πάω για εξωσωματική για δεύτερο.αλλα και πάλι πιστεύω ότι και κάποια είναι τυχαία χρωμοσωμιακα προβλήματα.πιστευω να κάτσει κάποια στιγμή ένα καλό ωαριο.δεν μπορεί να μένεις τόσο εύκολα έγκυος και συνέχεια κ να είναι τόσο σκάρτα τα ωάρια σου.παντως και σε κορίτσια που έκαναν εξωσωματική σε πολύ γνωστούς δεν τις συμβούλευσαν προεμφυτευτικο έλεγχο.αυτο για μένα σημαίνει ότι οπως είπε κ ο δικός μου γιατρός όταν τον ρώτησα αν όλα τα ωάρια μου είναι σάπια """ούτε μια στο εκατομμύριο""έτσι μου είπε.ενταξει υπάρχουν αλλαγές και μιλάω για μένα 40 αλλά εσύ είσαι μικρή.λοιπον για θρομβοφιλια εγώ έκανα 20 μέρες μετά την αποβολή έλεγχο κ ήταν αμφιβολο το αποτέλεσμα.εσυ πρέπει σε επόμενη εγκυμοσύνη να πας κατευθείαν σε αιματολογο γιατί η θρομβοφιλια αυτή φαίνεται μόνο επί εγκυμοσύνης και βγαίνει περίπου 8 εβδομάδα.δεν έχει νόημα να εξεταστεί όσο δεν είσαι έγκυος.αλλα θα πάς αμέσως με το θετικό σου τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες, μου δινεις κουραγιο:) Στην πρωτη και στη τελευταια αποβολη, δεν εφτασε 8η βδομαδα.. χαθηκε πολυ νωρις (βιοχημικη) 4η- 5η βδομαδα. Εχω ακουσει για περιπτωσεις που ειχαν πολλες αποβολες και εκαναν παιδια φυσιολογικα.. αλλα ειχαν τις εγκυμοσυνες ενδιαμεσα.. δεν ηταν δηλαδη συνεχομενες οι αποβολες. . 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...