Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

3η συνεχομενη αποτυχια


Recommended Posts

Just now, LenaEsperanzaMar είπε:

Όλα αυτά τα φάρμακα τα έπαιρνα μόλις βγήκε θετικό τεστ εγκυμοσύνης. Τώρα που η χοριακη έπεσε κ απλά περιμένω την αιμορραγία της αποβολής (γιατί ακόμα δεν έχει γίνει) τα σταμάτησα. 
Εμένα με τρομάζει γιατί ο γιατρός λέει ότι είναι το πιθανότερο να υπάρχει θέμα στον καρυότυπο.. λόγω του ότι κ οι 3 εγκυμοσύνες τερματίζονται τόσο πολύ νωρίς. Αυτό δείχνει λέει χρωμοσωμικές ανωμαλίες. 
Ουφ! Ότι κ να σκέφτομαι, ότι κ να υποθέτω, αν δεν γίνουν οι εξετάσεις για να βγουν τα αποτελέσματα θα είναι μάταιο. Πολύ ψυχοφθόρο βέβαια κ μακάρι να μην το ζει καμία κοπέλα όλο αυτό. 
Εμεις πρώτα ο Θεός θα πάμε την Τρίτη στο κέντρο για την αιμοληψία. 
Παρεπιπτόντως, ο γιατρός μου μας στέλνει στο Intergenerics στους Αμπελόκηπους. Το γνωρίζει καμιά σας;; Είναι καλό; 

Πόσων εβδομάδων ήταν το έμβρυο κ του κάνατε την συγκεκριμένη εξέταση; 
Εγώ είμαι 5 εβδομάδων σήμερα κ περιμένω την αιμορραγία της αποβολής, αλλά ο γιατρός δεν μου ανέφερε κάτι για εξέταση στο έμβρυο.  Βέβαια μπορεί να είναι τόσο μικρό σ εμένα σχεδόν ανύπαρκτο που να μην μπορούν καν να πάρουν δείγμα από έμβρυο. 
Αν δεν σας πήρανε επιπλέον χρήματα για εσάς, μια χαρά! Γιατί εγώ πήρα τηλ κ ρώτησα κ ενώ ο απλός καρυότυπος στοιχίζει 240€ για τους δυο μας, ο μοριακός στοιχίζει 840€! 
Σε ποιο κέντρο κάνατε εσείς τις εξετάσεις αυτές; Εμένα ο γιατρός μου μας στέλνει στο intergenetics στους αμπελόκηπους. 

Καλημέρα κορίτσι!!! Καταλαβαίνω απόλυτα τη σύγχυση και τον πανικό σου! Έτσι ήμαστε και εμείς πριν ένα χρόνο όταν δεν ξέραμε τι σημαίνουν όλα αυτά! Κατ αρχάς γνώμη μου είναι να κάνετε με τη σειρά τους καρυότυπους. Ο ένας συμπληρώνει τον άλλο. Δεν σημαίνει ότι ο μοριακός βλέπει όσα και ο συμβατικός συν κάτι παραπάνω. Οπότε ξεκινήστε με τον απλό καρυότυπο και μετά προχωράτε και στον μοριακό. Και σε εμάς ο απλός τα ίδια κόστισε (στην επαρχία όμως) και άλλα τόσα το fish που κάναμε στη συνέχεια (επίσης επαρχία). Στη δική μας περίπτωση ήταν αχρείαστος ο μοριακός γιατί είχαμε πάρει υλικό από το εμβρυάκι και ξέραμε ποια χρωμοσώματα ήταν αλλοιωμένα. Στη δική σου ηλικία κύησης δεν είμαι σίγουρη ότι μπορούν να πάρουν υλικό. Αν θες ρώτα το γιατρό σου να είσαι σίγουρη. Ο ανθρώπινος οργανισμός είναι εξαιρετικά περίπλοκος αλλα και θαυμαστός ταυτόχρονα. Στην περίπτωσή μας ένα κομματάκι χρωμοσώματος έχει αλλάξει θέση με ένα άλλο κομματάκι άλλου χρωμοσώματος. Φαντάσου το σαν ένα βιβλίο που μια σελίδα του αντι να είναι γραμμένη στη θέση της έχει γραφεί ανάποδα. Διαβάζεται και βγαίνει νόημα αλλά με διαφορετικό τρόπο. Ρωτήσαμε αρκετούς γενετιστές. Και αυτοί που συνεργαστήκαμε ρώτησαν άλλους γιατί στην ελληνική βιβλιογραφία δεν έχουν ξαναδεί την αντιστροφή στα συγκεκριμένα χρωμοσώματα. Άλλοι μας είπαν ξαναπροσπαθήστε μόνοι σας μέχρι να συλλάβετε υγιές έμβρυο, άλλοι μας είπαν ξαναπροσπαθήστε μόνοι σας δεν πιστεύουμε ότι είστε τόσο άτυχοι να ξαναπέσετε στην ίδια περίπτωση (μιλάμε για καθηγητες πανεπιστημίου) και ένας μας είπε έχω δει να συμβαίνει φυσιολογική σύλληψη αλλά σπάνια. Απλά εγώ ήμουν και 38 και δεν με έπαιρνε ο χρόνος για πειράματα, αλλιώς θα το προσπαθούσα. Ρωτήσαμε δύο εξωσωματικούς για δότη και μας είπαν ότι εφόσον υπάρχει σύλληψη, δεν υπάρχει θέμα γονιμότητας ή άλλο να πάμε με προεμφυτευτικό. Για εμάς δεν είχε σημασία. Και με δότες να ήταν το μωρό, πάλι μωρό μας θα ήταν. Μπορεί το γενετικό του υλικό να ήταν ξένο, αλλά εγώ θα το έτρεφα, από το δικό μου πλακούντα και εμείς θα του δίναμε ζωή. Όλα τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα. Μάλιστα, αν και δεν έχω γεννήσει ακόμα, από τώρα σκέφτομαι την επόμενη προσπάθεια . Φτάνοντας στον έλεγχο μετά την ωοληψία εμείς μείναμε με μία υγιή βλαστοκυστούλα από τις 6. Οι άλλες 5 όλο και κάποιο θεματάκι είχαν. Αυτό θεωρώ ότι είναι λίγο ψυχοφθόρο, αν και εγώ δεν το βίωσα έντονα λόγω άγνοιας. Και ευτυχώς πήγαν όλα κατ ευχήν στην εμβρυομεταφορά και έπιασε το εμβρυάκι μας!!! Δόξα τω Θεω! Το συγκεκριμένο κέντρο που αναφέρεις δεν το γνωρίζω, γιατί δεν είμαι από Αθήνα. Τα άλλα κορίτσια ίσως το ξέρουν. Εμείς συνεργαστήκαμε για τον προεμφυτευτικό με το Αλφαlab, έχει αξιόπιστα μηχανήματα και υλικά και οι τιμές του δεν ήταν ιδιαίτερα τσουχτερές. Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο σε διάφορα και να ζητήσεις τιμή για τις εξετάσεις σου. 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 ώρες πρίν, LenaEsperanzaMar είπε:

Καλησπέρα σας κ από εμένα!

Έχει όντως περάσει καιρός απ’την δημιουργία του θέματος, αλλά χαίρομαι που ακόμα κάποιες μπορούν κ συμμετέχουν στην συζήτηση κ θα μπορέσω κ εγώ να μοιραστώ μαζί σας την δίκη μου ιστορία. 
Τον Φεβρουάριο έμεινα πρώτη φορά έγκυος. Στις 3 μέρες καθυστέρηση έκανα χοριακή που ήταν μόλις 118 μονάδες. Η μαία που επικοινώνησα αρχικά μου είπε ότι είναι πολύ χαμηλή κ να την επαναλάβω σε 2 ημέρες. Το ίδιο απόγευμα όμως εμφανίστηκαν καφέ υγρά κ ελαφρύς πόνος χαμηλά. Το επόμενο πρωί τα καφέ υγρά ήταν πολύ πιο σκούρα κ περισσότερα κ αφού ξαναμίλησα με την μαία μου είπε να πάω πάλι για χοριακη την ίδια μέρα να δούμε αν ανεβαίνει κ την επόμενη να πάω για κολπικό υπέρηχο να δούμε το έμβρυο. Η χοριακη μετά από 24 ώρες είχε πάει 189 κάτι που φαινομενικά ήταν καλό. Την επόμενη ημέρα λοιπόν πήγαμε για τον υπέρηχο που δυστυχώς δεν είδαμε τπτ. Την επόμενη ημέρα απέβαλα κιόλας. Βιοχημική εγκυμοσύνη μου είπαν. Οφείλεται σε χρωμοσωμικες ανωμαλίες του εμβρύου, δεν συμβαίνει κάτι παθολογικό κ να μην ανησυχούμε. Τυχαίο γεγονός που συμβαίνει. Μετά από 2 μήνες ξεκινήσαμε πάλι τις προσπάθειες. Τον Ιούνιο έμεινα πάλι έγκυος. Κάνω χοριακη κ δυστυχώς η τιμή ήταν 5.82. Παρά πολύ χαμηλή. Δεν έγινε καν εμφύτευση μου λέει ο γιατρός. Την επόμενη μέρα έρχεται κ η αιμορραγία της αποβολής. Τον Σεπτέμβριο μπαίνω για υστεροσκόπηση να δούμε το εσωτερικό της μήτρας. Υπήρχε μια μικρή φλεγμονή μου λέει ο γιατρός, με καθάρισε κ συνεχίζεις κανονικά τις προσπάθειες μου λέει. Εντωμεταξύ είχα κάνει κ καμπύλη ζαχάρου για να ελέγξουμε την ανοχή μου στη γλυκόζη. Μια χαρά, δεν υπήρχε θέμα. Την προηγούμενη Κυριακή λοιπόν, πριν καν από την καθυστέρηση κάνω τεστ εγκυμοσύνης κ βγαίνει θετικό. Πάω για χοριακη την Τρίτη, 29 μονάδες. Πάω την Παρασκευή 73 μονάδες. Μια χαρά μου λέει ο γυναικολόγος μου. Αφού ακόμα δεν έχεις καν καθυστέρηση είναι λογικό να είναι χαμηλή, εμάς μας νοιάζει να ανεβαίνει. Ξεκινάω εντωμεταξύ από την Τρίτη κιόλας utrogestan πρωί μεσημέρι βράδυ. Cyclacur, salospir, felicine, prezolon κ σήμερα είχαμε ραντεβού για υπέρηχο που κανονικά θα βλέπαμε σάκο. 
εχοντας όμως εγώ την έννοια, πάω κ κάνω μια χοριακη το πρωί που δυστυχώς έδειξε να έχει πέσει στις 46.77 μονάδες. Πάλι πάει για αποβολή. 
ο γιατρός μου είπε πλέον ότι μάλλον μιλάμε για αποκλειστικά χρωμοσωμικό θέμα κ να κάνουμε καρυοτυπο ζεύγους, fish (αν το θυμάμαι καλά) κ κάποιες άλλες ορμονολογικές δικές μου. 
εχω πέσει παρά πολύ ψυχολογικά. Κ νομίζω ότι αυτή η εκδοχή είναι η χειρότερη. Τον ρώτησα αν είναι κάτι αντιμετωπίσιμο κ μου είπε εξαρτάται από το χρωμόσωμα που το δημιουργεί το πρόβλημα κ τότε θα ξέρουμε τι πιθανότητες έχουμε. 
Αχ, πείτε μου... λέτε να υπάρχει όντως πρόβλημα στο dna μας κ να μην μπορούμε να κάνουμε παιδάκι φυσιολογικά; Μακάρι να βγει καλός ο καρυοτυπος κ να μην δείξει κάτι, γιατί πραγματικά έχω τρομάξει πολύ. Την θρόμβοφιλια την απέκλεισε, αν κ μου έγραψε να κάνω εξετάσεις, γιατί τότε θα γινόταν αποβολή σε πιο προχωρημένη κύηση κ όχι τόσο νωρίς. Γιατί σ εμένα κ τις 3 φορές συνέβη στην 5η εβδομάδα. (Λίγες μέρες πριν ή μετά)
ειχε κάποια άλλη κοπέλα παρόμοιο θέμα που όμως κατέληξε σε μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη κ κατάφερε να γεννήσει το μωράκι της; 

ευχομαι σε όλες να ζήσουν σύντομα το θαύμα που περιμένουν!!! Κ καμία άλλη κοπέλα να μην νιώσει την απογοήτευση κ τον φόβο που έχουμε ζήσει όλες εμείς με τις αποβολές κ το αβέβαιο μέλλον...! 
 Σας φιλώ. 

Καλησπέρα κοπέλα μου πέρασα και εγώ πολλά μέχρι να αποκτήσω την κόρη μου . Τρεις αποτυχημένες εγκυμοσύνες με χρωσωματικες ανωμαλίες επιβεβαιωμένες στις δυο από αυτές, όλες οι συλλήψεις φυσιολογικές  . Έπειτα ένας αποτυχημένος προεμφυτευτικος και τελικά μια φυσιολογική σύλληψη που κατέληξε σε ένα υγιές παιδάκι . Είχαν γίνει τα πάντα από εξετάσεις , δεν βρέθηκε ποτέ κάτι σημαντικό . Το intergenetics είναι το κέντρο του Παγκαλου και είναι ένα από τα καλύτερα καθώς και το Αλφα λαμπ . Συζητά και μαζί τους τι σου προτείνουν από εξετάσεις από το ιστορικό σου αλλά ναι νομίζω βήμα βήμα ένας Καρυτυπος ζεύγους απλός για αρχή μια χαρά ειανι . Αν τελικά χρειάζεται κάτι παραπάνω θα σου πουν , κλείνουν και ραντεβού για συμβουλευτική . Αν βρεθεί κάτι θα σου εξηγήσουν πιθανότητες ποσοστά και θα σου πουν αν χρειάζεται προεμφυτευτικος στα έμβρυα η όχι . Αν βρεθεί κάτι γιατί πολύ πιθανόν και τίποτα . 

Άλλες εξετάσεις που συνήθως γίνονται μετά από αποτυχημένες εγκυμοσύνες ( αφού δεν ξέρεις και επιβεβαιωμένα ότι τα έμβρυα είχαν ανωμαλίες τυχαίες η μη ) είναι θρομβοφιλια , καμπύλη σακχαρου (νομίζω έκανες ήδη ) και άλλες θα στα πει ο γιατρός σου . 

Μην πελαγωνεις βήμα βήμα !! 

Οτι θες μας ρωτάς !! 

  • Μου αρέσει 1

NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love είπε:

Το intergenetics είναι το κέντρο του Παγκαλου και είναι ένα από τα καλύτερα καθώς και το Αλφα λαμπ .

Οτι θες μας ρωτάς !! 

Δεν ήξερα ότι έτσι λέγεται του Πάγκαλου! Τότε ναι, είναι πολύ καλός, από τους πιο καλούς στην Αθήνα, με πολύ καλά μηχανήματα και αντιδραστήρια και αυτός.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!!! 
Σας ευχαριστώ τόσο πολύ που με αγκαλιάσατε τόσο πολύ κ τόσο γρήγορα! Ειλικρινά, καθώς χθες ξεκίνησα να γράφω δεν περίμενα ότι θα είχα τέτοια υποστήριξη κ ανταπόκριση κατευθείαν. 
Ολες σας οι συμβουλές κ οι εμπειριες που μου έχετε παραθέσει είναι σημαντική βοήθεια για μένα τώρα! 
Εύχομαι όλες να ζήσουμε το θαύμα που περιμένουμε!

Θα σας ενημερώσω όταν με το καλό ξεκινήσουμε κ έχουμε νεότερα!

Σας φιλώ όλες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , LenaEsperanzaMar είπε:

Όλα αυτά τα φάρμακα τα έπαιρνα μόλις βγήκε θετικό τεστ εγκυμοσύνης. Τώρα που η χοριακη έπεσε κ απλά περιμένω την αιμορραγία της αποβολής (γιατί ακόμα δεν έχει γίνει) τα σταμάτησα. 
Εμένα με τρομάζει γιατί ο γιατρός λέει ότι είναι το πιθανότερο να υπάρχει θέμα στον καρυότυπο.. λόγω του ότι κ οι 3 εγκυμοσύνες τερματίζονται τόσο πολύ νωρίς. Αυτό δείχνει λέει χρωμοσωμικές ανωμαλίες. 
Ουφ! Ότι κ να σκέφτομαι, ότι κ να υποθέτω, αν δεν γίνουν οι εξετάσεις για να βγουν τα αποτελέσματα θα είναι μάταιο. Πολύ ψυχοφθόρο βέβαια κ μακάρι να μην το ζει καμία κοπέλα όλο αυτό. 
Εμεις πρώτα ο Θεός θα πάμε την Τρίτη στο κέντρο για την αιμοληψία. 
Παρεπιπτόντως, ο γιατρός μου μας στέλνει στο Intergenerics στους Αμπελόκηπους. Το γνωρίζει καμιά σας;; Είναι καλό; 

Πόσων εβδομάδων ήταν το έμβρυο κ του κάνατε την συγκεκριμένη εξέταση; 
Εγώ είμαι 5 εβδομάδων σήμερα κ περιμένω την αιμορραγία της αποβολής, αλλά ο γιατρός δεν μου ανέφερε κάτι για εξέταση στο έμβρυο.  Βέβαια μπορεί να είναι τόσο μικρό σ εμένα σχεδόν ανύπαρκτο που να μην μπορούν καν να πάρουν δείγμα από έμβρυο. 
Αν δεν σας πήρανε επιπλέον χρήματα για εσάς, μια χαρά! Γιατί εγώ πήρα τηλ κ ρώτησα κ ενώ ο απλός καρυότυπος στοιχίζει 240€ για τους δυο μας, ο μοριακός στοιχίζει 840€! 
Σε ποιο κέντρο κάνατε εσείς τις εξετάσεις αυτές; Εμένα ο γιατρός μου μας στέλνει στο intergenetics στους αμπελόκηπους. 

ηταν μεγάλο 13η εβδομάδα..αν γίνει μόνη της  η αποβολή είναι αδύνατο να πάρετε δείγμα από το έμβρυο αλλά και απόξεση να γινόταν σε αυτή την εβδομάδα μάλλον αδυνατο να φανει κάτι..τις εξετάσεις τις κάναμε στο access to genome Αθηνα αλλά τον προεμφυτευτικο τον κάναμε στο genesis genoma.μπορείς να ρωτησεις διαφορα εργαστηρια για τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 19/12/2019 at 1:44 ΜΜ, LenaEsperanzaMar είπε:

Όλα αυτά τα φάρμακα τα έπαιρνα μόλις βγήκε θετικό τεστ εγκυμοσύνης. Τώρα που η χοριακη έπεσε κ απλά περιμένω την αιμορραγία της αποβολής (γιατί ακόμα δεν έχει γίνει) τα σταμάτησα. 
Εμένα με τρομάζει γιατί ο γιατρός λέει ότι είναι το πιθανότερο να υπάρχει θέμα στον καρυότυπο.. λόγω του ότι κ οι 3 εγκυμοσύνες τερματίζονται τόσο πολύ νωρίς. Αυτό δείχνει λέει χρωμοσωμικές ανωμαλίες. 
Ουφ! Ότι κ να σκέφτομαι, ότι κ να υποθέτω, αν δεν γίνουν οι εξετάσεις για να βγουν τα αποτελέσματα θα είναι μάταιο. Πολύ ψυχοφθόρο βέβαια κ μακάρι να μην το ζει καμία κοπέλα όλο αυτό. 
Εμεις πρώτα ο Θεός θα πάμε την Τρίτη στο κέντρο για την αιμοληψία. 
Παρεπιπτόντως, ο γιατρός μου μας στέλνει στο Intergenerics στους Αμπελόκηπους. Το γνωρίζει καμιά σας;; Είναι καλό; 

Πόσων εβδομάδων ήταν το έμβρυο κ του κάνατε την συγκεκριμένη εξέταση; 
Εγώ είμαι 5 εβδομάδων σήμερα κ περιμένω την αιμορραγία της αποβολής, αλλά ο γιατρός δεν μου ανέφερε κάτι για εξέταση στο έμβρυο.  Βέβαια μπορεί να είναι τόσο μικρό σ εμένα σχεδόν ανύπαρκτο που να μην μπορούν καν να πάρουν δείγμα από έμβρυο. 
Αν δεν σας πήρανε επιπλέον χρήματα για εσάς, μια χαρά! Γιατί εγώ πήρα τηλ κ ρώτησα κ ενώ ο απλός καρυότυπος στοιχίζει 240€ για τους δυο μας, ο μοριακός στοιχίζει 840€! 
Σε ποιο κέντρο κάνατε εσείς τις εξετάσεις αυτές; Εμένα ο γιατρός μου μας στέλνει στο intergenetics στους αμπελόκηπους. 

Καλημέρα και χρόνια πολλά!! Έκανα αποξεση στις 27 Νοέμβρη και απο το Ιασω έστειλαν τα προϊόντα της απόξεσης στον Πάγκαλο και ακομη να πάρω αποτελέσματα... Κάνουν τόσο καιρό να βγουν;;;; Ο γιατρός ακατάλληλος... δε με έχει ενημερώσει για τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 22/12/2019 at 10:19 ΠΜ, Ρούλα Γ. είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά!! Έκανα αποξεση στις 27 Νοέμβρη και απο το Ιασω έστειλαν τα προϊόντα της απόξεσης στον Πάγκαλο και ακομη να πάρω αποτελέσματα... Κάνουν τόσο καιρό να βγουν;;;; Ο γιατρός ακατάλληλος... δε με έχει ενημερώσει για τίποτα...

Καλημέρα κ καλή χρονιά!

Λογικά θα πρέπει να έχουν βγει απαντήσεις μετά από τόσο χρονικό διάστημα. Γιατί δεν παίρνεις απευθείας τηλέφωνο στο κέντρο του Παγκαλου να ρωτήσεις; 
Εκεινοι θεωρώ θα έχουν ήδη ενημερώσει τον ιατρό..

Ευχομαι ότι καλύτερο. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας κ Καλή χρονιά με υγεία!

Μόλις παρέλαβα τα αποτελέσματα των εξετάσεων θρομβοφιλιας που έκανα κ ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει καμιά σας τι σημαίνουν τα παρακάτω:

FV G1691A: ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ

ΜTHFR A1298C: ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ

Prothrombin G20210A: ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ

EPCR G4678C:  ΟΜΟΖΥΓΟ

Ολα τα υπόλοιπα λένε φυσιολογικό, όποτε φαντάζομαι στα παραπάνω κάτι παίζει. Απ’ότι ψιλοκατάλαβα από αυτά που διάβασα στο Ίντερνετ μάλλον βγήκα θετική στη θρομβοφιλία. Θα περιμένω ενημέρωση από τον αιματολόγο. Είχε καμιά σας όμως κάτι παρόμοιο; Κ τι έκανε; Ακολούθησε κάποια αγωγή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 
 

Σας φιλώ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, LenaEsperanzaMar είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας κ Καλή χρονιά με υγεία!

Μόλις παρέλαβα τα αποτελέσματα των εξετάσεων θρομβοφιλιας που έκανα κ ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει καμιά σας τι σημαίνουν τα παρακάτω:

FV G1691A: ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ

ΜTHFR A1298C: ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ

Prothrombin G20210A: ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ

EPCR G4678C:  ΟΜΟΖΥΓΟ

Ολα τα υπόλοιπα λένε φυσιολογικό, όποτε φαντάζομαι στα παραπάνω κάτι παίζει. Απ’ότι ψιλοκατάλαβα από αυτά που διάβασα στο Ίντερνετ μάλλον βγήκα θετική στη θρομβοφιλία. Θα περιμένω ενημέρωση από τον αιματολόγο. Είχε καμιά σας όμως κάτι παρόμοιο; Κ τι έκανε; Ακολούθησε κάποια αγωγή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 
 

Σας φιλώ. 

Εγώ θυμάμαι πως τα αποτελέσματα μου γράφανε θετικό και αρνητικό αλλά σε μια μετάλλαξη που είμαι θετική έγραφε  σε παρένθεση ομοζυγος φορέας 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κορίτσι μου.και εγω μετα απο δυο παλινδρομες εκανα εξετάσεις και βρεθηκα θετικη για θρομβοφιλια σε διάφορους παράγοντες δεν θυμαμαι συγκεκριμένα σε ποιους.ο γιατρός μου ειπε σε επομενη προσπάθεια απο ωορρηξία και μετα σαλοσπιρ και οσο πιο νωρίς επιβεβαιώσω την εγκυμοσύνη θα ξεκινήσω ενεσουλες.μακαρι να ειναι μονο αυτο το θεμα και να λυθει με θεραπεία.....οτι υπάρχει και το ανακαλύπτεις μονο θετικο ειναι ψυχη μου ..ετσι το σκέφτομαι εγω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@basw2 Συμφωνώ! Κ εγώ κάπως ανακουφίστηκα που βρέθηκε αυτό. Το προτιμώ από κάτι άλλο πιο δύσκολο. Τουλάχιστον ξέρω ότι υπάρχει αντιμετώπιση κ θεραπεία. Βέβαια περιμένω ακόμα κ τ αποτελέσματα του καρυότυπου. (Ας είναι φυσιολογικοί Θεέ μου!)
Κ εμένα ο γιατρός μου είπε στην επόμενη εγκυμοσύνη, απ την πρώτη μέρα καθυστέρησης κιόλας θα ξεκινήσω αντιπηκτικές. Για πριν την σύλληψη δεν μου είπε κάτι. Πάντως δεν είμαι πολύ ευχαριστημένη από την όλη αντιμετώπιση του γιατρού. Κ Σκέψου ότι την θρομβοφιλία εγώ του την είχα αναφέρει κ είχα πει να κάνω εξετάσεις,  εκείνος μου την είχε αποκλείσει. Μάλλον θα αλλάξω γιατρό. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ και εγω το ιδιο επαθα.ο πρωτος μου γιατρός μετα την δευτερη αποβολη μετα απο φυσιολογικό καριορυπο ζεύγους με έστειλε κατευθείαν για εξωσωματική καθως ο καρυοτυπος εμβρύου έδειξε πως το έμβρυο ειχε χρωμοσωμικη. Μπυ λεει εχεις πρόβλημα στα ωάρια αν θες γερό παιδί χωρις αλλες αποβολες πηγαινε για προεμφυτευτικο.του λεω μόνη  μ σε παρακαλω γράψε θρομβοφιλια γιατ αν σε επομενη εγκυμοσύνη ειναι υγιες το μωρο και εγω εχω θρομβοφιλια δεν θα ειναι κρίμα να το χασω και μου λεει θα σου γράψω προληπτικα ανριπηκτικες τι της θες τις εξετάσεις αφου το μωρο ηταν αρρωστο την εχουμε την αιτία που απεβαλες....αλλαζω γιατρο μου γράφει και βγαινω φουλ θρομβοφιλικη...τι να πω ένα χρονο τωρα που το ζω αυτό εχω παρει τόσες στενοχώριες αλλα και τοσα μαθηματα....

Link to comment
Share on other sites

@basw2 μόλις τώρα είδα την απάντησή σου, συγγνώμη για την καθυστέρηση. 
Καλά έκανες κ άλλαξες. Είσαι ευχαριστημένη τώρα; Κανείς κάποια θεραπεία προληπτική για την θρομβοφιλία; Εγώ χθες πήγα στις μαίες μου κ μου είπαν ότι πρέπει από την επόμενη περίοδο να ξεκινήσω παιδική ασπιρίνη. Κ οι ενέσεις εννοείται όταν έχουμε θετικό τεστ. Σήμερα έχω ραντεβού κ με αιματολόγο κ βλέπουμε. 
Εγω μόλις πήρα κ τ αποτελέσματα του καρυότυπου κ είναι όλα φυσιολογικά. 
Ευελπιστώ να μη χρειαστεί να κάνουμε τπτ άλλο σε αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κοριτσακι και παλι....ο καινούργιος γιατρός μου ειπε οταν ξεκινήσω προσπάθεια για νινι θα πρέπει απο το μεσο του κύκλου και μετα να παίρνω σαλοσπιρ. Αν αδίαθετησω το κόβω και το κανω αυτό σε καθε κύκλο. Οταν ανακαλύψω εγκυμοσυνη ξεκινώ κατευθείαν ενεσεις.αυτα.....και ο θεος βοηθός....δεν ξερω πως το αντιμετωπίζεις εσυ σε τι φαση εισαι αλλα εγω φοβάμαι παρα πολυ να ξανα προσπαθήσω...το θελω τοσο πολυ....τι να πω...εσυ μπορεις να με καταλαβεις...εσυ και ολες που το περασαν η το περνανε.

Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2020 at 11:06 ΠΜ, basw2 είπε:

Ρε συ και εγω το ιδιο επαθα.ο πρωτος μου γιατρός μετα την δευτερη αποβολη μετα απο φυσιολογικό καριορυπο ζεύγους με έστειλε κατευθείαν για εξωσωματική καθως ο καρυοτυπος εμβρύου έδειξε πως το έμβρυο ειχε χρωμοσωμικη. Μπυ λεει εχεις πρόβλημα στα ωάρια αν θες γερό παιδί χωρις αλλες αποβολες πηγαινε για προεμφυτευτικο.του λεω μόνη  μ σε παρακαλω γράψε θρομβοφιλια γιατ αν σε επομενη εγκυμοσύνη ειναι υγιες το μωρο και εγω εχω θρομβοφιλια δεν θα ειναι κρίμα να το χασω και μου λεει θα σου γράψω προληπτικα ανριπηκτικες τι της θες τις εξετάσεις αφου το μωρο ηταν αρρωστο την εχουμε την αιτία που απεβαλες....αλλαζω γιατρο μου γράφει και βγαινω φουλ θρομβοφιλικη...τι να πω ένα χρονο τωρα που το ζω αυτό εχω παρει τόσες στενοχώριες αλλα και τοσα μαθηματα....

Κορίτσι μου χαίρομαι που βρήκες την αιτία και είμαι σίγουρη πως σύντομα θα κρατήσεις το μωράκι σου στα χέρια σου... Εμένα ο καρυοτυπος έδειξε Τρισωμια 16 και πηγα στο Έλενα αλλα δε μου έδωσε ιδιαίτερες εξετάσεις (να φανταστείς θυρεοειδή  κ καμπύλη σακχάρου τα έγραψα μονη μου στην παθολόγο και τα έκανα)...Για θρομβοφιλία ουτε λόγος... Μου είπε πως δεν υπάρχει περίπτωση και δε χρειάζεται να την κανω... Εμένα ομως με ζώνουν τα φίδια και σκέφτομαι να την κανω ιδιωτικά για να μου φύγει η υπόνοια γιατι ολοι το θεωρούν τυχαίο... Αν ήταν κατι παθολογικό θα το είχε βρει η ιστολογικη ή θα φαινόταν στον καρυοτυπο εμβρύου και η υπεύθυνη στο Έλενα ειναι τόσο σίγουρη;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...