Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, linaa είπε:

      Καλέ πόσο είναι η fsh k η ε2 σου? Αυτό έχει σημασία . Αν είναι καλές θα έχεις Κ καλή διεργεση 

      Συμφωνώ...παίζουν ρόλο και οι άλλες ορμόνες...Η ΑΜΗ δε καθορίζει την έκβαση μιας προσπάθειας. Το έχουμε δει άπειρες φορές! Πίστεψε με! Κάνε την προσπαθεια σου!! Σου εύχομαι να πετύχεις το θαυματακι σου!!!!

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Δεκεμβρίου 2017


Recommended Posts

@ERIANTON Γιατί δεν του ζητάς να σου γράψει εξετάσεις να μην το έχεις στο νου σου?

Μόλις γύρισα από τη β επιπέδου,όλα βαίνουν καλώς.Το ίδιο εύχομαι και σε όσες ακολουθούν

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Αναστασία33 είπε:

Ναι χθες Δωρακι μου ταλαιπωρηθηκα στο καραβι γιατι ειχε πολλη ζεστη, αλλα κι εδω εχει ζεστη μη νομιζετε. Δεν ξερω εχω ψιλοπελαγωσει ολη την ωρα με το κινητο να κοιταζω την ωρα 6 φορες για τα γευματα αλλες 4 για τις μετρησεις που ειναι μια ωρα μετα... αχχχ στο τελος θα ξεχναω τα φαρμακα και τα συμπληρωματα :shock:

μια χαρα στο νησακι σας!!στο καραβι δεν ειχε δροσια?εγω παντα παγωνα στα καραβια θυμαμαι.

πρίν από 5 λεπτά , Maria K8 είπε:

@ERIANTON Γιατί δεν του ζητάς να σου γράψει εξετάσεις να μην το έχεις στο νου σου?

Μόλις γύρισα από τη β επιπέδου,όλα βαίνουν καλώς.Το ίδιο εύχομαι και σε όσες ακολουθούν

τι εξετασεις ?

μπραβο σας !!πως το ειδες ειχε μεγαλωσει πολύ απο την τελευταια φορα?


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι θα γραψω.την τελευταία φορα μου ειχε γραψει τοσες πολλες που μου ειπε δν επιτρεπονται αλλες.μου ειχε γραψει ενα καρο κολπικες και τραχιλικη  καλλιέργεια και καποιες αιματος.σκεψου δεν μου ειχε γραψει ουτε γενικές ουρων ουτε σακχαρο.γενικη εκανα μονη μου,εννοω την πληρωσα εξτρα.Θα παω στο ικα να μου γραψει γιατι ο  γιατρος μου θα ερθει Σεπτέμβρη οποτε θα τα κανω μονη μου.


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Maria K8 είπε:

@ERIANTON Γιατί δεν του ζητάς να σου γράψει εξετάσεις να μην το έχεις στο νου σου?

Μόλις γύρισα από τη β επιπέδου,όλα βαίνουν καλώς.Το ίδιο εύχομαι και σε όσες ακολουθούν

Μπράβο Μαράκι. Μόνο καλά νέα να μαθαίνουμε κ να προχωράμε δυνατά. 

  • Μου αρέσει 1

V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , Maria K8 είπε:

@ERIANTON Γιατί δεν του ζητάς να σου γράψει εξετάσεις να μην το έχεις στο νου σου?

Μόλις γύρισα από τη β επιπέδου,όλα βαίνουν καλώς.Το ίδιο εύχομαι και σε όσες ακολουθούν

Μπραβο Μαρια μου!!!

πρίν από 21 λεπτά , ERIANTON είπε:

μια χαρα στο νησακι σας!!στο καραβι δεν ειχε δροσια?εγω παντα παγωνα στα καραβια θυμαμαι.

τι εξετασεις ?

μπραβο σας !!πως το ειδες ειχε μεγαλωσει πολύ απο την τελευταια φορα?

Ασε κι εγω αυτο θυμομουν και ειχα παρει και ζακετα στην τσαντα που να ηξερα;;; Μιλαμε για ζεστη οχι αστεια. Δουλευαν τα κλιματιστικα αλλα δεν επιαναν ολους τους χωρους το ιδιο ισως εφταιγε που ειχε και πολυ κοσμο. Δεν δικαιολογειται παντως αν δεν εχουν υποδομες για τοσο κοσμο ας μην κοβουν τοσα εισιτηρια. Τριτοκοσμικες συνθηκες.

πρίν από 28 λεπτά , ERIANTON είπε:

ολα θα φτιαξουν μην στεναχωριεσαι.εγωπινω 6.30 σιδηρο ξανακοιμαμαι και κατα τις 9 τρωω ή πινω οτι θελω

και εγω δεν ειμαι τελειως μπρουμυτα λογω του μαξιλαριου αλλα σαν να το εχω καβαλα.μενει ενα κενο μεταξυ μαξιλαριου  και στρωματος

Ηδη δε βολευομαστε με τον αντρα μου στο κρεβατι αν του κουβαλησω και μαξιλαρι τον βλεπω να φευγει :-P

  • Μου αρέσει 1

tt1db33b

Link to comment
Share on other sites

Μόνο καλά νέα από δω και πέρα για όλες μας κορίτσια!

@ERIANTON Ω ναι καμιά σχεση.Η αλήθεια είναι ότι πέθανα στο γέλιο με τη στάση του.Καθόταν σταυροπόδι και μου είχε τα χέρια πίσω από το κεφάλι.Μπήκε σε μουντ Αυγούστου το παιδί χαχαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μαρακι!!!

Κοριτισα εγώ όπως να ναι παίρνω τα φάρμακα δλδ.. όταν ξυπνήσω θα πιω το σίδηρο... βεβαια..μια ξυπνάω στις 9.. μια στις 11... οποτε όλα πάνε ανάλογα μετά... δεν έχω στάνταρ ώρα.. ελπίζω να μην κάνω μεγάλη βλακεια..

 


Lilypie - (Lzpn)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Αναστασία33 είπε:

Τα utrogestan μου τα ειχε 3 φορες τη μερα, αρα ανα 8ωρο. Το σιδηρο με το που ξυπναω, το μαγνησιο μετα το φαγητο το μεσημερι, το ασβεστιο βραδυ πριν κοιμηθω.

Μας εχουν αλλαξει τα φωτα τα μπεμπουλινια μας η μου φαινεται; :-P

Θυμαστε ποσες ωρες μετα το σιδηρο μπορω να πιω γαλα; 

Εμενα μου τα εχει ανα 6ωρο κ μια ένεση προγεστερονης για την λήξη!! Αχαχαχα 

πρωι πρωι : σίδηρο- φιλισιν 

πρωινο: μετα αντιβίωση- ουτρο

μεσημεριανο: Σαλοσπίρ - μαγνήσιο- ουτρο 

βραδυ: ουτρο- αντιπηκτική - σικλακουρ - μαγνήσιο 

πιο αργα: ένεση προγεστερονης - κρέμα κολπικη 

 


1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Rena87 είπε:

Μπράβο Μαρακι!!!

Κοριτισα εγώ όπως να ναι παίρνω τα φάρμακα δλδ.. όταν ξυπνήσω θα πιω το σίδηρο... βεβαια..μια ξυπνάω στις 9.. μια στις 11... οποτε όλα πάνε ανάλογα μετά... δεν έχω στάνταρ ώρα.. ελπίζω να μην κάνω μεγάλη βλακεια..

 

Και εγω οπότε να ναι το πινω το σίδηρο...δεν νομίζω να πειραζει ...σημασία έχει να μην τρως τπτ κοντα κοντα που χει ασβέστιο πχ τυρι κτλ 

  • Μου αρέσει 2

%20url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Κι εγώ δεν τα παιρνω στανταρ ωρα, απλα μακριά απο το φαγητο το σίδηρο και μετά από πρωινο και βραδυνό το μαγνήσιο. Ευτυχώς μου περασαν οι κράμπες.

Αύριο θα παω για εξετάσεις, τις μηνιαίες.

Αν δε σας κουράζει, σκεφτομουν να σας γραψω ενα θέμα συμπεριφοράς που αντιμετωπίζουμε με τον μικρό, στις διακοπές. Εκπαιδευτικοί , ψυχολόγοι και μαμάδες, αν εχετε όρεξη...


gmPyp3.png[/url] dBOUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας το γράφω όπως το παρέθεσα σε ομαδα στο Facebook:


Ειμαστε διακοπές με τον 3 ετων και 3 μηνων γιο μας στους παππούδες σε νησί.Το Δεκέμβριο περιμένουμε κι αλλο παιδί.
 Μαζί μας κανουν διακοπές και ο θείος , θεια και η 4 ετων ξαδέρφη του και ο 2 ετων ξάδελφος του. Μένουμε σε ξεχωριστά σπίτια που βλέπουν στην ίδια αυλη.
Στην Αθήνα οταν βρίσκονται για λιγες ώρες παιζουν καλα πια τα 2 μεγάλα. Εδώ , μετα τις 3πρωτες μέρες ο μικρός μας ξεκίνησε ναπαιρνει τα παιχνίδια απο τα ξαδέρφια του και να χτυπάει ή σπρώχνει συχνά την μικρή. Ακόμα κι αν ασχολειται με κάτι αλλο το κοριτσάκι, ο δικος μας θα πάει να της το χαλάσει, οχι για να παίξει, απλα για να την ενοχλήσει.
Σε συναναστροφές με αλλα παιδιά και στον παιδικό σταθμό που πηγε την προηγούμενη χρονιά δεν εχει δειξει ποτε τέτοια συμπεριφορά.
Ξέρω ότι δε μπορω να συμπεριλάβω πολλες πληροφορίες σε ενα ποστ, αλλα 1) για το μωρο ξέρει απο τη στιγμή που το μάθαμε κι εμείς, ερχεται στο γυναικολόγο μαζί και γενικά δείχνει πολυ θετικός και να ενδιαφέρεται για το "μπεμπιδι μας"
2) Αν μπορω να βρω ημέρα εναρξης αυτής της συμπεριφοράς ειναι η μερα που πήγαμε για υπερηχογράφημα εδώ, και δεν τον πηραμε μαζί, αφου δεν ξεραμε τι αναμονη θα εχει, καθώς δεν ηταν ο γιατρός που με παρακολουθεί. Λειψαμε 3 ωρες.
3) Του μιλάμε συνέχεια και του προτείνουμε αλλες δραστηριότητες οταν παει να ξεκινήσει καβγάς, αλλα μολις επιστρεψουν σε ελεύθερο παιχνίδι θα ξανατσακωθουν.
4) Δεν εχει ευθυνη μονο ο μικρος μας, καθώς το κοριτσάκι του μιλάει δασκαλιστικα και ανταγωνιστικά πολυ συχνά τυπου "πρέπει να τρωμε ολο μας το φαγητό, κοιτα εγω σε περασα" και αυτο τον εκνευρίζει .
5) Με την αλλη οικογένεια έχουμε αρκετά διαφορετική προσέγγιση στη σταση απέναντι στα παιδιά, απο βρέφη. Και αυτή τη στιγμή νιώθουμε πολυ πιεσμενοι που ο μικρος μας έχει αυτή τη συμπεριφορά.

Ευχαριστώ για την υπομονή. Με ενδιαφερουν τοσο ιδεες-προτασεις για το τι μπορουμε να κάνουμε οσο και άρθρα που μπορω να διαβασω αμεσα στις διακοπες τώρα, εστω κι αν είμαι απο κινητο.


gmPyp3.png[/url] dBOUp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , gaidaki είπε:

Σας το γράφω όπως το παρέθεσα σε ομαδα στο Facebook:


Ειμαστε διακοπές με τον 3 ετων και 3 μηνων γιο μας στους παππούδες σε νησί.Το Δεκέμβριο περιμένουμε κι αλλο παιδί.
 Μαζί μας κανουν διακοπές και ο θείος , θεια και η 4 ετων ξαδέρφη του και ο 2 ετων ξάδελφος του. Μένουμε σε ξεχωριστά σπίτια που βλέπουν στην ίδια αυλη.
Στην Αθήνα οταν βρίσκονται για λιγες ώρες παιζουν καλα πια τα 2 μεγάλα. Εδώ , μετα τις 3πρωτες μέρες ο μικρός μας ξεκίνησε ναπαιρνει τα παιχνίδια απο τα ξαδέρφια του και να χτυπάει ή σπρώχνει συχνά την μικρή. Ακόμα κι αν ασχολειται με κάτι αλλο το κοριτσάκι, ο δικος μας θα πάει να της το χαλάσει, οχι για να παίξει, απλα για να την ενοχλήσει.
Σε συναναστροφές με αλλα παιδιά και στον παιδικό σταθμό που πηγε την προηγούμενη χρονιά δεν εχει δειξει ποτε τέτοια συμπεριφορά.
Ξέρω ότι δε μπορω να συμπεριλάβω πολλες πληροφορίες σε ενα ποστ, αλλα 1) για το μωρο ξέρει απο τη στιγμή που το μάθαμε κι εμείς, ερχεται στο γυναικολόγο μαζί και γενικά δείχνει πολυ θετικός και να ενδιαφέρεται για το "μπεμπιδι μας"
2) Αν μπορω να βρω ημέρα εναρξης αυτής της συμπεριφοράς ειναι η μερα που πήγαμε για υπερηχογράφημα εδώ, και δεν τον πηραμε μαζί, αφου δεν ξεραμε τι αναμονη θα εχει, καθώς δεν ηταν ο γιατρός που με παρακολουθεί. Λειψαμε 3 ωρες.
3) Του μιλάμε συνέχεια και του προτείνουμε αλλες δραστηριότητες οταν παει να ξεκινήσει καβγάς, αλλα μολις επιστρεψουν σε ελεύθερο παιχνίδι θα ξανατσακωθουν.
4) Δεν εχει ευθυνη μονο ο μικρος μας, καθώς το κοριτσάκι του μιλάει δασκαλιστικα και ανταγωνιστικά πολυ συχνά τυπου "πρέπει να τρωμε ολο μας το φαγητό, κοιτα εγω σε περασα" και αυτο τον εκνευρίζει .
5) Με την αλλη οικογένεια έχουμε αρκετά διαφορετική προσέγγιση στη σταση απέναντι στα παιδιά, απο βρέφη. Και αυτή τη στιγμή νιώθουμε πολυ πιεσμενοι που ο μικρος μας έχει αυτή τη συμπεριφορά.

Ευχαριστώ για την υπομονή. Με ενδιαφερουν τοσο ιδεες-προτασεις για το τι μπορουμε να κάνουμε οσο και άρθρα που μπορω να διαβασω αμεσα στις διακοπες τώρα, εστω κι αν είμαι απο κινητο.

Σ αυτο μάλλον πρέπει να σ απαντησει η δωρουλιτα... αλλα μια απλη γνωμη δικη μ ειναι μιας κ τα χω κ πιο πρόσφατα απο την δικη μ παιδική ηλικία ειναι πως ολα τα παιδιά ετσι τσακώνονται εμενα δεν θα με ανησυχούσε αρκει να μην κινδυνεύουν να χτυπήσουν άσχημα...ισως θελει να τραβήξει την προσοχή της μεγαλύτερης τ απλα για να ασχοληθεί μαζι τ εστω κ για να τσακωθουν....εγω αν κ κορίτσι έπαιζα ξύλο με όλους τους φίλους μ και μετα συνεχιζαμε σαν να μην συνεβει ποτε...ισως εκτονώνει την ενέργεια του ...είναι μια απλη γνωμη ετσι? Και εξάλλου η άλλη ειναι πιο μεγάλη δεν χρειάζεται προστασία αν τσακωνοταν με το πιο μικρό εγω θα τ εξηγουσα οτι ειναι μικροτερο και μπορει να το χτυπήσει άθελά τ σοβαρα...


%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!! 

Χτες κοιμηθηκα με τον ανδρουλι μου κ δεν ξυπνησα καθολου!! Μου ειχε λείψει!! Ερχεται μεσα στη μερα αλλα δεν μπορει να κοιμηθεί γιατι ειναι λιγο στενό το κρεβατι κ φοβάται λεει να μην με χτυπήσει. Το δικο μας ειναι υπερδιπλο κ γι αυτο εδω στης μαμας δεν ευχαριστιέται. 

@gaidaki γενικα οπως τα λες δεν ειναι κατι τοσο τραγικό. Ειναι σε μια ηλικία κ ο δικός μας κ η ξαδέρφη που προσπαθούν να επιβληθούν ο ένας στον αλλο. Εφόσον δεν υπάρχει σωματική βία μην ανησυχείς. Ομως ειναι ωραιο να τα βγάζουν πέρα μόνα τους. Βγάζουν την προσωπικότητα τους κ προσπαθούν λεκτικα κ με τις αρχεσ Που εχουν μαθει να τα καταφέρουν. Στην ηλικία αυτη γενικα ειναι προστατευμένα κ στο σπίτι κ στο σχολείο όπου τα περισσότερα παιδακια ακολουθούν τους κανονες της δασκάλας, άρα παλι υπάρχει μεγάλος. 

Ας δουμε ομως τι γινεται στο οικογενειακό περιβάλλον κ τι συμβουλές θα μπορούσα να σου δώσω. 

1) πόσες φορες εχουν βρεθεί στο εξοχικό τα ξαδέρφια; 

2) ποια η στάση των θείων απέναντι στην ξαδέρφη κ ποια η δίκη σας στο παιδι σας; αντίστοιχα στα αλλα παιδια, Εσεις στην ξαδέρφη κ οι θεοί στο δικο σας παιδι; 

3) ο δικός μας το παλευει ή τρέχει σε σας για να τον βοηθήσετε; 

4) με το μικρο ξαδέρφακι τι σχεση εχει ο δικός μας; 

5) οι παππούδες τι ρόλο εχουν; 

6) τα παιχνίδια τους ειναι δομημένα ή ελεύθερα οτι πει η μεγαλη ξαδέρφη; 

7) εχετε παρακολουθήσει το παιχνίδι τους διακριτικα; αν ναι εχετε παρέμβει ποτε; 

εχω κι αλλα να ρωτήσω γιατι πρεπει να εχω εικονα. 


1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @Dwroulita85

Ειναι το δεύτερο καλοκαίρι που περνάνε τόσες μέρες μαζί. Πέρσι η μικρή τον έσπρωχνε και του έπαιρνε τα πάντα απο τα χέρια.

Ο θείος, αδελφός του αντρα μου, ειναι αυτος που θα επέμβει αν κανουν κατι τα μικρά, η θεια ειναι φεεεετα... αλλα αν μιλησεις για τα παιδιά της, κατι που τόλμησε ο άντρας μου με το θαρρος του συγγενή και την ιδιότητα του παιδαγωγού θίγεται. Σε σημείο που δεν ηρθαν για μπάνιο μαζί μας καν εκεινη τη μέρα. Και το θεμα δεν αφορουσε το δικο μας και την ξαδέρφη του, αλλα τα 2 εκεινα αδελφια μεταξυ τους.

Η στάση μας στα αλλα 2 μικρά ειναι παιχνιδιάρικη, τύπου εγω θα τους βάλω να ζωγραφίσουν ολοι μαζί, ο άντρας μου θα κάνει παιχνίδια κ με τα άλλα παιδιά. Και οι αλλοι γονείς φερονται καλα στο δικό μας, δεν παιζει μαλωμα, ωστόσο η μαμά της, (κουνιαδα μου, τι μου ειναι;;; ) δεν παιζει ποτέ με τα παιδιά. Τα ταΐζει, τα καθαρίζει τα ντύνει τα κοιμίζει, αυτο. Αν μετραει ως πληροφορία ειναι Φιλιππινεζα και ειναι 5 χρόνια στην Ελλάδα. 

Ο δικός μας ο Θ. το παλεύει και επάξια μάλιστα, γιατι τους έχει φέτος. Πέρσι σωματικά δε μπορούσε να κοντραριστει. Δεν ερχεται σε εμάς τις περισσότερες φορές.

Τον ξάδελφο τον βλεπει πολυ μικρό. Παρ'οτι εχουμ μονο 1 χρόνο διαφορά, λεει ο "μπέμπης μας" γιατι δεν πολυ μιλάει, δε συμμετεχει στα παιχνίδια τους ισοτιμα και ειναι λιγο αργουλης στην αναπτυξη. Του φερεται καλα και προστατευτικά, που και που κανει καμια σκατουλια και του παιρνει καποιο παιχνίδι. Ο μικρός ξάδελφος τωρα εδω κ 4 μέρες ξεκίνησε να κοπαει τον δικο μας συο άσχετο, περναει, του τη ρίχνει , με χειροτερο μια δαγκωνια. Στην αρχη ο δικος μας δεν απαντούσε, γιατι τον βλέπει μικρό κ καλά δεν καταλαβαίνει. Το επισημάναμε στους γονείς του κυριως γιατι δε θα αργουσε να ερθει απάντηση απο τον Θ. Αλλα ποτε δεν τον μαλωσαν και γελουσαν μάλιστα τυπου "χαχαχα, του τα χει φυλαγμένα". Αυτό λιγο μας εχει τσιτωσει με τον αντρα μου και πρεπει να κρατηθουν οι ισορροπίες γαμ... και ο δικος μας το ξερω οτι προφανως περναει φαση και βρηκε εδω να δειξει "αντριλα" αλλα πεφτει καθε φορα στην παγιδα για τσακωμο κλπ.

Τα παιχνίδια ειναι ρόλων, ιπποτης -πριγκίπισσα, ή μιμούνται δουλειές, μαγειρεμα κλπ.με τα ποδήλατα πανε σε "βενζινάδικο". Δεν παρεμβαινουμε παρα μονο αν "μυριζει μπαρούτι".Οταν πανε να τσακωθοτν για μοιρασιά.

 

Οι παππούδες κανουν.τις γνωστες μαλ...που και που να επισημαινουν ποιις εφαγε πρώτος, ποιος ξέρει τα νούμερα (γαμωτο ειναι 3 κ 4!!!). Αλλα τπυς ακυρωνουμε ειτε αμεσα είτε σε συζήτηση με τον Θ. 

Στα αληθεια δεν ανησυχω μακροπρόθεσμα, το καταλαβαίνω οτι μαλλον ειναι η φαση κ οι συνθήκες, αλλα... ειναι και οι ισορροπίες ...

Διαφωτιστικές οι πληροφορίες; :-P

  • Μου αρέσει 1

gmPyp3.png[/url] dBOUp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...