Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

      Σε καμία περίπτωση δεν είσαι παράλογη. Εμένα δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα μου είχε πει ο γιατρός να "ακουω-καταλαβαίνω" το μωρό ανά κάποιες ώρες αλλά ήταν σίγουρα πριν τη 30η εβδομάδα γιατί στην 30η όντως δεν το άκουσα μια μέρα. έφαγα γλυκό και εκεί κάπως τη κατάλαβα αλλά με έτρωγε η ανησυχία και πήγα στο γιατρό. κάτι μου έλεγε οτι δεν πάει καλά. δυστυχώς έπαθα το ίδιο με την ξαδέρφη σου 1 μέρα μετά. Δεν το λέω τώρα για να σε τρομοκρατήσω. Αλλά πρέπει να μας ακούνε. Για μένα να βρεις ένα γιατρό που καταλαβαίνει τις ανησυχίες σου και κυρίως να κρατά ένα πεαγγελαμτικό επίπεδο. δλδ θύμωσε η μαία που δεν είπες καλησπέρα και μετά σε διωχνει ο γιατρος;; πάνω στον πανικό σου, θα σκεφτείς τα τυπικα;; 

      😳Πόσο λυπάμαι.Εσύ από τι έχασες το μωράκι σου?Η ξαδέρφη μου θρόμβωση στον ομφάλιο λώρο περιμένουμε κ τα αποτελέσματα της νεκροψίας βέβαια αλλά μάλλον αυτό ήταν.

      Ακριβώς αυτό που είπες,θύμωσε η μαία κ ο γιατρός,μου έστειλε να με μαλώσει.

      πρίν από 8 λεπτά , Lila ki είπε:

      Μακάρι να πάνε όλα καλα !!! Χοριακη δεν ξέρω αλλά μάλλον όχι …. Θα με πάρουν το μεσημεράκι να μου πουν πως προχωράμε αλλά ρώτησα στην γραμματεία κ μ είπαν το επόμενο βήμα είναι σκαν στην 7η εβδομάδα…

      Καλή Ανασταση να έχουμε με υγεία να λέμε μόνο ευχάριστα !!! Χοριακη δεν θα κάνω μάλλον …. Μ είπαν για σκαν υην 7η εβδομάδα θα με πάρουν το μεσημεράκι να με ενημερώσουν ! 

      Α να σου πω... καλύτερα μου φαίνεται που δεν θα μπεις στο χώρο των χοριακων,πολύ αγχωτικό κομμάτι κ αυτό.

Μανούλες Δεκεμβρίου 2017


Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , ERIANTON είπε:

εγω το βολευτηκα.Το ειχα παρει 300 ευρω απο ιταλια και στους 10 μηνες πηραμε του καθισμα recaro young and sport παλι απο εξωτερικο που ειναι μεχρι 36 κιλα απο 9 kila.Μεχρι τωρα καθοτανε και αφου τσακωθηκαμε οτι μονο αυτος καθεται σε τετοια ηλικια του το εβγαλα (χωραγε ανετα αφου ακομα ειναι 22 κιλα)

Θυμισε μου ποσο ειναι ο μικρος σου Ειρηνη.


tt1db33b

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω κορίτσια οπως εχω ξανα πει εχω Δευτέρο χέρι πράγματα απο τον κουνιαδο μου ...ενα καροτσι απλο σπαστο ιγκλεσινα μπλε σκούρο κάθισμα αυτοκινήτου μπλε κ αυτο δυο ρυλαξ ενα μπλε κ ενα κιτρινο μια κουνια ξύλινη σκουρα πηρα κ μια συρταριερα ιδιο χρωμα ικεα θα βαλω απο πανω ενα στρωματακι αλλαξιερας εχω και παρκο παντες κτλ περιμένω και τα ρούχα και καπως ετσι θα βολευτω μια αλλη κοπέλα ειπε θα μ δωσει αποστειρωτηρα μπας και τον χρειαστώ αφου εχω σκοπό να θηλάζω και μαρσιπο αφου μενω στον δευτερο χωρίς ασανσέρ και καπως πρέπει να το κατεβαζω... το κοριτσάκι μ θα ναι μες τα σκουρα

  • Μου αρέσει 1

%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , ERIANTON είπε:

σχεδον 8.Θα παει δευτερα δημοτικου

Κανονικα λενε οτι πρεπει να καθονται μεχρι μεγαλα, αλλα τα βλεπεις ολοκληρα παιδια πια πως να τα εχεις στο καρεκλακι δεν ξερω... Αφου καθισε και μεχρι τωρα παλι καλα το αντρακι σου.


tt1db33b

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Eutuxia25 είπε:

Εγω κορίτσια οπως εχω ξανα πει εχω Δευτέρο χέρι πράγματα απο τον κουνιαδο μου ...ενα καροτσι απλο σπαστο ιγκλεσινα μπλε σκούρο κάθισμα αυτοκινήτου μπλε κ αυτο δυο ρυλαξ ενα μπλε κ ενα κιτρινο μια κουνια ξύλινη σκουρα πηρα κ μια συρταριερα ιδιο χρωμα ικεα θα βαλω απο πανω ενα στρωματακι αλλαξιερας εχω και παρκο παντες κτλ περιμένω και τα ρούχα και καπως ετσι θα βολευτω μια αλλη κοπέλα ειπε θα μ δωσει αποστειρωτηρα μπας και τον χρειαστώ αφου εχω σκοπό να θηλάζω και μαρσιπο αφου μενω στον δευτερο χωρίς ασανσέρ και καπως πρέπει να το κατεβαζω... το κοριτσάκι μ θα ναι μες τα σκουρα

μια χαρα  Ευτυχια μου.Εμενα μου εδωσε η νυφη μου και μια φιλη ρουχα για  νεογεννητο  πολλες φιλες μου μου ελεγαν πρωτο παιδι και θα του βαλεις φορεμενα? γιατι λεω  αν ηταν δευτερο ή τρίτο θα αλλαζε η αξια του.χρειαζοντουσαν οσα πολλα ρούχαλακια επειδη ολο κατι επεφτε πανω του ή ξεφευγαν κακα και τσισα που λεω μια χαρα που τα πηρα και δεν ενιωσα αυτα που ηθελαν να μου περασουν.

  • Μου αρέσει 1

4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Αναστασία33 είπε:

Κανονικα λενε οτι πρεπει να καθονται μεχρι μεγαλα, αλλα τα βλεπεις ολοκληρα παιδια πια πως να τα εχεις στο καρεκλακι δεν ξερω... Αφου καθισε και μεχρι τωρα παλι καλα το αντρακι σου.

μιλαμε για ομηρικους καυγαδες.γιατι μονο εγω? ολοι ετσι καθονται.υου εβαλα καποια βιντεο απο εικονικα crash test  που βαζουν ανα καιρους σε εκπομπες να του δειξω που πανε τα παιδια χωρις  καθισμα ( και χωρις το καταλληλο καθισμα,δηλαδη να εχει και πλευρικη προστασια),ε για λιγο καιρο ηρεμισε και μετά ππαλι τα ιδια.μον κατασκηνωση δεν  το διαπραγματευτηκα και πηγε ηρθε με το καθισμα.


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ERIANTON είπε:

μιλαμε για ομηρικους καυγαδες.γιατι μονο εγω? ολοι ετσι καθονται.υου εβαλα καποια βιντεο απο εικονικα crash test  που βαζουν ανα καιρους σε εκπομπες να του δειξω που πανε τα παιδια χωρις  καθισμα ( και χωρις το καταλληλο καθισμα,δηλαδη να εχει και πλευρικη προστασια),ε για λιγο καιρο ηρεμισε και μετά ππαλι τα ιδια.μον κατασκηνωση δεν  το διαπραγματευτηκα και πηγε ηρθε με το καθισμα.

Αχ τι με περιμενει... ειναι και αντρακια βλεπεις και ντρεπονται.

πρίν από 13 λεπτά , Eutuxia25 είπε:

Εγω κορίτσια οπως εχω ξανα πει εχω Δευτέρο χέρι πράγματα απο τον κουνιαδο μου ...ενα καροτσι απλο σπαστο ιγκλεσινα μπλε σκούρο κάθισμα αυτοκινήτου μπλε κ αυτο δυο ρυλαξ ενα μπλε κ ενα κιτρινο μια κουνια ξύλινη σκουρα πηρα κ μια συρταριερα ιδιο χρωμα ικεα θα βαλω απο πανω ενα στρωματακι αλλαξιερας εχω και παρκο παντες κτλ περιμένω και τα ρούχα και καπως ετσι θα βολευτω μια αλλη κοπέλα ειπε θα μ δωσει αποστειρωτηρα μπας και τον χρειαστώ αφου εχω σκοπό να θηλάζω και μαρσιπο αφου μενω στον δευτερο χωρίς ασανσέρ και καπως πρέπει να το κατεβαζω... το κοριτσάκι μ θα ναι μες τα σκουρα

Μακαρι να ειχα κι εγω τα μισα απ' αυτα Ευτυχουλα... :-D

  • Μου αρέσει 1

tt1db33b

Link to comment
Share on other sites

Γειά κ Από μένα! 

Εγώ έχω σύστημα 3 σε 1 της peg perego κοστίζει γύρω στα 900 ευρώ. Άλλα έχει κ πολλά αξεσουάρ τα οποία αγοράζεις έξτρα. Πχ ομπρέλα ηλιοπροστασίας για το καρότσι, στρωματακι για το πορτ μπεμπέ (με το οποίο κοιμάται μέσα φυσικά),βάση για το πορτ μπεμπε κ ειδικές ζώνες για να δένει το πορτ μπεμπέ στο αυτοκίνητο για όσο το μωρό δεν μπορεί να λυγίσει την πλατουλα του κ επομένως δεν κάθεται βολικά στο καρεκλάκι αυτοκινήτου. Εγώ έχω τα παραπάνω αξεσουάρ κ έτσι χρησιμοποίησα πολύ το πορτ μπεμπέ Επειδή το έβαζα στη βάση κ με το στρωματακι μέσα, κοιμόταν εκεί το μωρό. Αν δεν σκοπεύετε να πάρετε βάση Κ στρωματακι τότε ίσως είναι λίγο περιττό. Βέβαια όταν λέω το χρησιμοποίησα εννοώ μέχρι 4 μηνών, μετά δε χωρούσε. 

Τα καρεκλάκι αυτοκινήτου στα 3 σε 1 σετ είναι συυνηθως τα 0 έως 12 κιλά, η πρώτη κατηγορία δηλαδή. Απο 0 κιλά δεν θεωρώ ότι είναι χρήσιμο βέβαια γιατί είναι σε ημιξαπλωτη θέση Κ τα νεογέννητα δεν μπορούν να λυγίσουν το σώμα τους. Εγώ το χρησιμοποίησα περίπου από 3-4 μηνών μέχρι 7-8 μηνών. Μετά πήρα το μεγαλύτερο για 9-36 κιλά, το οποίο έχω ακόμα. 

Όσο για τον σκελετό καροτσιού του 3 σε 1, το χρησιμοποιώ ακόμα στην κόρη μου, μου αρέσει που η ανάκληση του είναι μέχρι κάτω στην ευθεία κ το κοιμιζεις κιόλας σε καμία βόλτα.

Γενικά λοιπόν χρήσιμο είναι το 3 σε 1 αλλά δεν θεωρώ ότι δεν θα τα είχα βγάλει πέρα κ χωρίς αυτό. Χρειάζεται μεν αλλά για λίγο καιρό..

Το ρηλαξ δεν χρησιμοποίησα πάνω απο 3-4 φορές γιατί δεν καθόταν η μικρή μου, έχω ένα μάρκας chicco. Το μισούσε για κάποιο λόγο επομένως το έχω καινούριο. Άλλες μανούλες ξέρω το χρησιμοποίησαν... Τον μάρσιπο τον χρησιμοποιήσαμε πολύ αλλά μόνο ο μπαμπάς, εγώ δεν μπορούσα με βάραινε. Βέβαια ήταν κ καλοκαίρι. Κ ήταν Κ no name, δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσεις 100 ευρώ σε μάρσιπο εκτός αν είναι καλοκαίρι κ είσαι πραγματικά τύπος που περπατάει πολύ κ του αρέσει η περιπέτεια. 

Λίκνο δεν πήρα ποτέ ούτε πάρκο λόγω έλλειψης χώρου άρα δεν έχω άποψη, πάντως δε μου λειψανε. Αλλά έχω μπανακι αλλαξιερα μάρκας cam που μας βόλεψε Πολύ κ το χρησιμοποιούμε ακόμα στην κόρη μου. Αλλαγή πάνας Κ μπάνιο χωρίς σκύψιμο! Βέβαια πιάνει τον χώρο του κ αυτό Για αυτό αν είστε στριμωχτα πάρτε απλά ένα απλό μπανακι κ κάνετε τη δουλειά σου. Η αλλαξιερα η φορητη μπορεί να κουμπωσει σε πάρκο ή κούνια, ίσως βολεύει κάποιες μανούλες γιατί μπαίνει κ βγαίνει. Διαφορετικά με τον παλιό πατροπαράδοτο τρόπο, Αλλαγή πάνας στο κρεβάτι με σκύψιμο κ εντάξει. 

Συγνωμη για το τεράστιο μήνυμα ουφφ

  • Μου αρέσει 3

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 19 λεπτά , IoannaMas είπε:

Γειά κ Από μένα! 

Εγώ έχω σύστημα 3 σε 1 της peg perego κοστίζει γύρω στα 900 ευρώ. Άλλα έχει κ πολλά αξεσουάρ τα οποία αγοράζεις έξτρα. Πχ ομπρέλα ηλιοπροστασίας για το καρότσι, στρωματακι για το πορτ μπεμπέ (με το οποίο κοιμάται μέσα φυσικά),βάση για το πορτ μπεμπε κ ειδικές ζώνες για να δένει το πορτ μπεμπέ στο αυτοκίνητο για όσο το μωρό δεν μπορεί να λυγίσει την πλατουλα του κ επομένως δεν κάθεται βολικά στο καρεκλάκι αυτοκινήτου. Εγώ έχω τα παραπάνω αξεσουάρ κ έτσι χρησιμοποίησα πολύ το πορτ μπεμπέ Επειδή το έβαζα στη βάση κ με το στρωματακι μέσα, κοιμόταν εκεί το μωρό. Αν δεν σκοπεύετε να πάρετε βάση Κ στρωματακι τότε ίσως είναι λίγο περιττό. Βέβαια όταν λέω το χρησιμοποίησα εννοώ μέχρι 4 μηνών, μετά δε χωρούσε. 

Τα καρεκλάκι αυτοκινήτου στα 3 σε 1 σετ είναι συυνηθως τα 0 έως 12 κιλά, η πρώτη κατηγορία δηλαδή. Απο 0 κιλά δεν θεωρώ ότι είναι χρήσιμο βέβαια γιατί είναι σε ημιξαπλωτη θέση Κ τα νεογέννητα δεν μπορούν να λυγίσουν το σώμα τους. Εγώ το χρησιμοποίησα περίπου από 3-4 μηνών μέχρι 7-8 μηνών. Μετά πήρα το μεγαλύτερο για 9-36 κιλά, το οποίο έχω ακόμα. 

Όσο για τον σκελετό καροτσιού του 3 σε 1, το χρησιμοποιώ ακόμα στην κόρη μου, μου αρέσει που η ανάκληση του είναι μέχρι κάτω στην ευθεία κ το κοιμιζεις κιόλας σε καμία βόλτα.

Γενικά λοιπόν χρήσιμο είναι το 3 σε 1 αλλά δεν θεωρώ ότι δεν θα τα είχα βγάλει πέρα κ χωρίς αυτό. Χρειάζεται μεν αλλά για λίγο καιρό..

Το ρηλαξ δεν χρησιμοποίησα πάνω απο 3-4 φορές γιατί δεν καθόταν η μικρή μου, έχω ένα μάρκας chicco. Το μισούσε για κάποιο λόγο επομένως το έχω καινούριο. Άλλες μανούλες ξέρω το χρησιμοποίησαν... Τον μάρσιπο τον χρησιμοποιήσαμε πολύ αλλά μόνο ο μπαμπάς, εγώ δεν μπορούσα με βάραινε. Βέβαια ήταν κ καλοκαίρι. Κ ήταν Κ no name, δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσεις 100 ευρώ σε μάρσιπο εκτός αν είναι καλοκαίρι κ είσαι πραγματικά τύπος που περπατάει πολύ κ του αρέσει η περιπέτεια. 

Λίκνο δεν πήρα ποτέ ούτε πάρκο λόγω έλλειψης χώρου άρα δεν έχω άποψη, πάντως δε μου λειψανε. Αλλά έχω μπανακι αλλαξιερα μάρκας cam που μας βόλεψε Πολύ κ το χρησιμοποιούμε ακόμα στην κόρη μου. Αλλαγή πάνας Κ μπάνιο χωρίς σκύψιμο! Βέβαια πιάνει τον χώρο του κ αυτό Για αυτό αν είστε στριμωχτα πάρτε απλά ένα απλό μπανακι κ κάνετε τη δουλειά σου. Η αλλαξιερα η φορητη μπορεί να κουμπωσει σε πάρκο ή κούνια, ίσως βολεύει κάποιες μανούλες γιατί μπαίνει κ βγαίνει. Διαφορετικά με τον παλιό πατροπαράδοτο τρόπο, Αλλαγή πάνας στο κρεβάτι με σκύψιμο κ εντάξει. 

Συγνωμη για το τεράστιο μήνυμα ουφφ

Λοιπον αυτο για το πορτ μπεμπε ακουσα κι εγω οτι δηλαδη δε χωρανε για πολυ καιρο κυριως αν ειναι ψηλα μωρα. Ομως αν μεχρι 6 μηνων πρεπει να μπει ξαπλωτο στο πορτ μπεμπε αλλα δε χωραει που το βαζουμε, αφου σε αρκετα καροτσια ειναι απο 6 μηνων;

Σχετικα με το καρεκλακι αυτοκινητου 0, νομιζα οτι με αυτο το παιρνουμε απο το μαιευτηριο. Δεν ισχυει;


tt1db33b

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Αναστασία33 είπε:

Λοιπον αυτο για το πορτ μπεμπε ακουσα κι εγω οτι δηλαδη δε χωρανε για πολυ καιρο κυριως αν ειναι ψηλα μωρα. Ομως αν μεχρι 6 μηνων πρεπει να μπει ξαπλωτο στο πορτ μπεμπε αλλα δε χωραει που το βαζουμε, αφου σε αρκετα καροτσια ειναι απο 6 μηνων;

Εμένα στο πορτ μπεμπέ που έχω του 3 σε 1 χωρούσε μέχρι 4 μηνών. Προφανώς παίζει ρόλο το μέγεθος του μωρού αλλά κ το μέγεθος του πορτ μπεμπέ γιατί κ αυτά έχουν διαφορετικά μεγέθη, κ Εγώ αργά το έμαθα! Το δικό μου είναι μικρό, έχω δει μεγαλύτερα.. 

Αν δε χωράει πια τότε για ύπνο το βάζεις στην κούνια. Για τη βόλτα βάζεις τον σκελετό του καροτσιού σε ημιξαπλωτη κ όχι καθιστή θέση.. Αλλά τότε καλό είναι να είναι καρότσι από 0 μηνών (έτσι λένε αλλά δεν είναι από 0, ίσως από 4-5 μηνών) , Γιατί αυτά τα καρότσια που λες από 6 μηνών ίσως δεν έχουν καλή ανάκληση κ δεν ξαπλώνουν αρκετά.. Σκέψου δηλ ότι περίπου στο 6 μηνο αρχίζουν κ κάθονται σε καθιστή θέση. 

Επομένως αν θες να πάρεις καρότσι που λέει 6μηνών+, τότε δες να πάρεις μεγάλη καλαθούνα για να χωράει για περισσότερο καιρό αλλιώς πάρε καρότσι 0+.


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω με το πορτ μπεμπε τον πηρα απο το μαιευτηριο

στο καροτσι το κανονικο μπορει να μπει απο οταν στηριζει το κεφαλακι τουγυρω στον 5 μηνα.εγω τουλαχιστον ετσι το εβαλα.ειχε και ζωνη ασφαλειας γενικά και ηταν σε ημικλινη θεση δηλαδη δεν ηταν καθιστος.

  • Μου αρέσει 1

4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...