Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

      Ναι εννοείται ο καθε γιατρός ξέρει το καλύτερο ανα περιπτωση. Εγώ και δεύτερη μέρα που ξεκίνησα και 3η γιατί την πρώτη δεν είχα ροή το ενδιομητριο μια χαρά έφτιαξε.  Εσένα αυτό που σου έγραψαν. Καλή αρχή!!!! 🙏

Μανούλες Δεκεμβρίου 2017


Recommended Posts

Κοπέλες μου, ρωτηστε εκεί που θα γεννησετε για την λίστα και θα σας πουν. Πχ εμενα βαζουν σαμπουάν στο μωρό απο τα δικά τους αλλά αν θέλεις μπορείς να βάλεις το δικό σου. 

Επισης μπορείς να παρεις μπιμπερο για να αντλης το γαλα σου απο το θυλαστρο της κλινικής και να μην το βάζεις, σε δικο τους. 

Επίσης και οι σερβιέτες γεννας σου δίνουν αν δεν πάρεις αλλά θα σε χρεωσουν. 

Τα δημόσια εμας είναι της διάλυσης. Μονο ενα είναι καλο και τωρα τελευταία ακουσα παλι κατι χειρότερα. Να μην χρειαστεί!!!! 


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, IoannaMas είπε:

 

Λίγο νωρίς δεν είναι για πλύσιμο; θα τα πλύνεις 2 φορές;

θα τα βαλω σε ναύλον απο αυτα που ειναι αποθηκευσης και οταν ερθει η ωρα τους θα τα σιδερωσω.σιγα μην τα πλυνω δυο φορες

  • Μαριγουλα στο ελενα εβαζαν δικα τους ρουχαλακια και οπως τα πηρα τα φορμακια σιδέρωμενα μεσα σε μια μαξιλαροθήκη ετσι τα γυρισα .μετα οταν βγηκαμε του εβαλα τα δικα του.Μπανιο τον εκαναν εξ αρχης.μου τον έφεραν πλυμενο σιδερομενο!και τον εκαναν καθε μερα μπάνιο.Σερβιετες μου εδιναν εκει και πηρα και δικές μου αυτες τις τεραστιες της ακρατειας .Το μωρο το αλλαζαμε μονες σε δωμάτιο που ηταν κοινοχρηστο και ειχε πανες αλοιφη σαπουνια και γαζες πολλες μουσκεμενες με φυσιολογικό ορο  αντι μωρομαντηλων.Βρακια ολες εγραφαν εδω να αγορασουμε μιας χρησης που δεν καταλαβα τον λογο αλλα δεν πηρα ειχα αγορασει μεγαλυτερο μεγεθος και δεν ειχα κανενα προβλημα.Πετσετες ειχα παρει αλλα ειχε και στο δωματιο.Ηταν λουξ μονοκλινο.Παντοφλες ειχα παρει κατι λεπτουλες που μετα τις πεταξα δεν ηθελα να τις γυρισω σπιτι.Ενα νυχτικο και μια πιτζαμα πηρα μαζι.και αν ελλειπε και κατι θα μου το εφερνε ο αντρας μου αφου ερχοταν πρωι μεχρι μεσημερι και μετα το βραδυ .οτι και να μας λειπει μπορούμε  ευκολα να το βρουμε  εστω και σε ενα κοντινο σούπερ μαρκετ  τελευταια στιγμη.εγω δεν εσκαγα για αυτα.οταν μπηκα στις 39 εβδομαδες εβαλα την βαλιτσα στο αυτοκίνητο να μην την εχω στο μυαλο και τελος.εγω παιδια αντι για επιθεματα εβαζα γαζες μου μου ειπαν οι μαιες γιατι αεριζεται το στηθος και δεν κραταει υγρασια.με βολεψε.ειχα και τα επιθεματα αλλα δεν τα προτιμησα.οπως και στο σπιτι προτιμησα αυτα τα κοχυλια που λενε και δεν εμενε υγρη η θηλη.

4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνη μου η κάθε κλινική εχει τον τρόπο που δουλεύει. Σε εμένα που πηγα το πρωι χαράματα, προγραμματισμένη καισαρικη, ηρθε η νοσοκόμα και μου ζήτησε τα πρώτα ρουχαλάκια του μωρού. Μαζί με τα πανια κ τα μωρομαντηλα. Πηρε το σεντονακι κ κουβερτες. 

Εμας εδω δεν τα κανουν μπανιο την πρώτη μέρα. Τα σκουπιζουν για να τα καθαρίσουν. Μετα τα μεταφερουν στο δωμάτιο των μωρών που εκεί έχει μεγαλο γυαλι που το ντυνουν και το δείχνουν στον πάτερα και το συγγενολοι που βλέπει. Μετα ολα τα μωρά μπαινουν θερμοκοιτίδα για μια ώρα για να παρουν την θερμοκρασία του σώματος τους που πρέπει. Μεσα σε αυτη την ώρα η μαμά ειναι ηδη στο δωμάτιο της. Βγαίνει το μωρό και παει στην μαμά να θυλασει, αφου βγαλουν ολους εξω. Μονο ο πατέρας δικαιούται. Αυτο γίνεται την πρώτη μερα. 

Την 2κ την 3 μερα το πρωί έρχεται στις 8 η νοσοκόμα και περνει τα ρουχα του μωρού για το μπανιο. Υποχρεωτικο μαθημα για την μητέρα. Στις 8.30 αρχιζει κανει μπανιο τα μωρά με την σειρά που ξυπνουν. Σου εξηγα τα παντα στο μπάνιο, πως το ντυνεις πως βάζεις πανα κτλ. Όταν τελειώσει φαγητο κ νανι. Η μητέρα παει στο δωμάτιο της οπου εχει μεγαλη τηλεόραση που παρακολουθεί το μωρό. Πλέον η ευθύνη για το φαγητό του μωρό το έχει η μητέρα με την παρακολούθηση της μαιας που είναι στο δωμάτιο των μωρών. Ακόμη και η ώρα 2 το πρωί. 

Το δωμάτιο των μωρών ειναι παντα κλειδωμένο και επιτρέπεται μονο στις μητερες να μπαινουν. Παντα εχει μεσα μαια, οπου χτυπας κ σου άνοιγει. Τωρα αν θέλεις να το έχεις μαζί σου το μωρό μπορείς να το κάνεις. 

Την 4η μέρα που θα φύγεις πλεον έχεις την επιμέλεια του μωρού εσυ. Η μητέρα θα το κάνει μπανιο, η μητέρα θα το αλλάξει θα το ταισει κτλ. Απλά η μαια παρακολουθεί. 

Στο δωμάτιο σου έχει και πετσέτες και σαμπουάν απο ολα, απλά αν ζητησεις το οικονομικο πακέτο τα μοιράζεσαι με ακομη μια που γέννησε. Ολα! Ετσι καλύτερα να έχεις τα δικα σου. Τωρα αν διαλέξεις το μονο δωμάτιο ολα δικα σου ματια μου... 

Ααα ο παιδίατρος έρχεται καθημερινά και εξέταζει το μωρό. Καταγράφετε ποσο και τι εφαε. Θυλασμο ή ξενο. Καταγραφετε ποσες γεματες πανες άλλαξε. Τα βλέπει και γραφει οδηγίες. Επίσης την 2η βραδιά ο παιδίατρος συστήνει να έχεις το μωρό μαζί σου, στο δωμάτιο και να μείνει κ ο πατέρας μαζί σου. Ο λόγος οπως μας εξήγησε το μωρό καταλαμβάνει οτι πλεον δεν ειναι στο περιβάλλον της μητρας και αναζητεί την μυρωδιά της μαμάς του, ετσι ειναι ανυσηχο και θα ηταν καλο να το ειχα μαζί μου. Έτσι κι έγινε. 

Και απο εκεινη την μερα, η μικρή μου, έμαθε τι εστι αγκαλιά. Μονο αγκαλιές ήθελε!!!! Και το περνεις αγκαλιά και σου κάνει κατι γκριμάτσες κ κατι χαμογελάκια, που λιώνεις. Και ας κλείνουν τα μάτια σου απο την κούραση. 

Πωπω, πόσο μου έλειψαν ολα αυτα!!! Πωπω, θα τα ξαναζησω!!! 

Θεέ μου δωσμου μονο δύναμη να φτασω μέχρι το τέλος!!! 36 εβδομάδες!!!! 

Οταν δεν έχεις ύπνο... Γραφεις και γράφεις!!! 

  • Μου αρέσει 4

L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

@ERIANTON ακούγονται ωραία όσα γράφεις αλλά έχεις κ πιο πρόσφατη εμπειρία από το Έλενας; ίσως έχουν αλλάξει κάποιες παροχές γιατί από τότε που γεννήσεις μέχρι σήμερα έχουν πολλές ελλείψεις τα νοσοκομεία δυστυχώς. 

Αυτό που λέει η @Marigula για το μπάνιο το επιβεβαιώνω κ εγώ που γεννησα πέρυσι στο αττικό. Το πρώτο 24ώρο μου είπαν ότι απαγορευεται το μπάνιο γιατί έχει αυτή την άσπρη ουσία σαν σκόνη που λέει είναι για να ρυθμίζει τη θερμοκρασία του σώματος την πρώτη μέρα ζωής. Επομένως απλά το σκουπίζουν λίγο κ από τη δεύτερη μέρα το κάνουν μπάνιο. 

Από παροχές πάντως δεν μας έδιναν τίποτα εκτός από χαρτί υγείας που είχε η τουαλέτα κ ζεστό νερό. Σαπούνια, κρέμες, πετσέτες, ρούχα μωρού, πάνες, σερβιέτες όλα δικά μας. Οποία κοπέλα δεν είχε , πήγαιναν οι δικοί της κ της έφερναν.

Μπορώ να μάθω κ για το Έλενα, γέννησε φίλη πέρυσι το χειμώνα πριν περίπου 10 μήνες.. Όσο να πεις είναι πιο πρόσφατη εμπειρία!


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 53 λεπτά , IoannaMas είπε:

 

 

 

@ERIANTON ακούγονται ωραία όσα γράφεις αλλά έχεις κ πιο πρόσφατη εμπειρία από το Έλενας; ίσως έχουν αλλάξει κάποιες παροχές γιατί από τότε που γεννήσεις μέχρι σήμερα έχουν πολλές ελλείψεις τα νοσοκομεία δυστυχώς. 

Αυτό που λέει η @Marigula για το μπάνιο το επιβεβαιώνω κ εγώ που γεννησα πέρυσι στο αττικό. Το πρώτο 24ώρο μου είπαν ότι απαγορευεται το μπάνιο γιατί έχει αυτή την άσπρη ουσία σαν σκόνη που λέει είναι για να ρυθμίζει τη θερμοκρασία του σώματος την πρώτη μέρα ζωής. Επομένως απλά το σκουπίζουν λίγο κ από τη δεύτερη μέρα το κάνουν μπάνιο. 

Από παροχές πάντως δεν μας έδιναν τίποτα εκτός από χαρτί υγείας που είχε η τουαλέτα κ ζεστό νερό. Σαπούνια, κρέμες, πετσέτες, ρούχα μωρού, πάνες, σερβιέτες όλα δικά μας. Οποία κοπέλα δεν είχε , πήγαιναν οι δικοί της κ της έφερναν.

Μπορώ να μάθω κ για το Έλενα, γέννησε φίλη πέρυσι το χειμώνα πριν περίπου 10 μήνες.. Όσο να πεις είναι πιο πρόσφατη εμπειρία!

Ρωτα για πιο σιγουρα αλλα για τα μονολινα γιατι εκει ημουν στα τρίκλινα σιγουρα δεν ειχε χαρτι ουτε  τοτε.Στο Ιασω της φιλης μου που γεννησε αρχες Μαιου τις το εφεραν πλυμενο.Οταν γεννησα η μαια ειπε στον γιατρο ειναι πρόωρο το μωρο?τις  λεει οχι ειναι 39 και 4 μερες τις λεει.Ρωτησε γιατι ο γιος μου ηταν γεματος αυτο το "βουτυρο " ας το πουμε που δεν ειναι για την θερμοκρασια αλλα για να μην μουλιαζει μεσα στα αμνιακα.ειναι η προστασια τους αλλιως θα εβγαιναν ζαρωμενα.

παρακατω αναζήτηση εγραψα απο ενα σαιτ αυτο για το "βουτυρο" που εγφαψα:

 

Στο δέρμα του εμφανίζεται ένα λεπτό άχρωμο Στη θαλπωρή του αμνιακού υγρού πάνω στο οποίο αγκιστρώνεται το εμβρυϊκό σμήγμα, μια κολλώδης ουσία που εκκρίνουν οι σμηγματογόνοι αδένες. Η ουσία αυτή λειτουργεί σαν προστατευτικό κάλυμμα, ώστε να μη "μουλιάσει" το υπερευαίσθητο δέρμα του εμβρύου στο αμνιακό υγρό. Επίσης, κάτω από το δέρμα αρχίζει να παράγεται το λίπος. Στρώσεις καστανού λίπους, το φαιό λίπος, εμφανίζονται στο λαιμό, στο στήθος και στα νεφρά, ενώ σε όλο το υπόλοιπο σώμα του αναπτύσσεται λευκό λίπος, με 


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , ERIANTON είπε:

Ρωτα για πιο σιγουρα αλλα για τα μονολινα γιατι εκει ημουν στα τρίκλινα σιγουρα δεν ειχε χαρτι ουτε  τοτε.Στο Ιασω της φιλης μου που γεννησε αρχες Μαιου τις το εφεραν πλυμενο.Οταν γεννησα η μαια ειπε στον γιατρο ειναι πρόωρο το μωρο?τις  λεει οχι ειναι 39 και 4 μερες τις λεει.Ρωτησε γιατι ο γιος μου ηταν γεματος αυτο το "βουτυρο " ας το πουμε που δεν ειναι για την θερμοκρασια αλλα για να μην μουλιαζει μεσα στα αμνιακα.ειναι η προστασια τους αλλιως θα εβγαιναν ζαρωμενα.

παρακατω αναζήτηση εγραψα απο ενα σαιτ αυτο για το "βουτυρο" που εγφαψα:

 

Στο δέρμα του εμφανίζεται ένα λεπτό άχρωμο Στη θαλπωρή του αμνιακού υγρού πάνω στο οποίο αγκιστρώνεται το εμβρυϊκό σμήγμα, μια κολλώδης ουσία που εκκρίνουν οι σμηγματογόνοι αδένες. Η ουσία αυτή λειτουργεί σαν προστατευτικό κάλυμμα, ώστε να μη "μουλιάσει" το υπερευαίσθητο δέρμα του εμβρύου στο αμνιακό υγρό. Επίσης, κάτω από το δέρμα αρχίζει να παράγεται το λίπος. Στρώσεις καστανού λίπους, το φαιό λίπος, εμφανίζονται στο λαιμό, στο στήθος και στα νεφρά, ενώ σε όλο το υπόλοιπο σώμα του αναπτύσσεται λευκό λίπος, με 

Καλημερα κοριτσια μου!!! Αν το θυμηθω θα ρωτησω κι εγω τη μαια μου απο περιεργια να δουμε τα πλενουν η οχι; Αν και ισως απο μαιευτηριο σε μαιευτηριο διαφερει. Εχω την εντυπωση οτι πρωτη μερα οντως δεν τα πλενουν.


tt1db33b

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Αναστασία33 είπε:

Καλημερα κοριτσια μου!!! Αν το θυμηθω θα ρωτησω κι εγω τη μαια μου απο περιεργια να δουμε τα πλενουν η οχι; Αν και ισως απο μαιευτηριο σε μαιευτηριο διαφερει. Εχω την εντυπωση οτι πρωτη μερα οντως δεν τα πλενουν.

Εμενα σιγουρα τον ειχαν πλυνει τοτε γιατι ηταν βουτυρενιος εντελως ,εκτος εαν τον καθαρισαν με κατι γιατι δεν μου τον εφεραν οπως τον ειδα.


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , ERIANTON είπε:

Ρωτα για πιο σιγουρα αλλα για τα μονολινα γιατι εκει ημουν στα τρίκλινα σιγουρα δεν ειχε χαρτι ουτε  τοτε.Στο Ιασω της φιλης μου που γεννησε αρχες Μαιου τις το εφεραν πλυμενο.Οταν γεννησα η μαια ειπε στον γιατρο ειναι πρόωρο το μωρο?τις  λεει οχι ειναι 39 και 4 μερες τις λεει.Ρωτησε γιατι ο γιος μου ηταν γεματος αυτο το "βουτυρο " ας το πουμε που δεν ειναι για την θερμοκρασια αλλα για να μην μουλιαζει μεσα στα αμνιακα.ειναι η προστασια τους αλλιως θα εβγαιναν ζαρωμενα.

παρακατω αναζήτηση εγραψα απο ενα σαιτ αυτο για το "βουτυρο" που εγφαψα:

 

Στο δέρμα του εμφανίζεται ένα λεπτό άχρωμο Στη θαλπωρή του αμνιακού υγρού πάνω στο οποίο αγκιστρώνεται το εμβρυϊκό σμήγμα, μια κολλώδης ουσία που εκκρίνουν οι σμηγματογόνοι αδένες. Η ουσία αυτή λειτουργεί σαν προστατευτικό κάλυμμα, ώστε να μη "μουλιάσει" το υπερευαίσθητο δέρμα του εμβρύου στο αμνιακό υγρό. Επίσης, κάτω από το δέρμα αρχίζει να παράγεται το λίπος. Στρώσεις καστανού λίπους, το φαιό λίπος, εμφανίζονται στο λαιμό, στο στήθος και στα νεφρά, ενώ σε όλο το υπόλοιπο σώμα του αναπτύσσεται λευκό λίπος, με 

Σε μονοκλινο ήταν αυτή η κοπέλα.. Δεν ξέρω ποιο λες σαν βούτυρο εγω σαν άσπρη σκόνη το θυμάμαι κ επίσης είχε αίμα Στο κεφάλι κ ούτε τότε την έκανα η μπάνιο, μου είπα η μπάνιο το δεύτερο 24ωρο. Από κει κ πέρα δεν το ψαξα παραπέρα. 

Πάντως οι παροχές που είπες παραπάνω πολλές μου φάνηκαν, μακάρι να ισχύουν κ τώρα αλλά τα νοσοκομεία έχουν ελλείψεις κ υπάρχει περίπτωση να έχουν κόψει πολλα


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!! 

Εδω άρχισε να ψιχαλίζει κ μοσχοβολησε ο τόπος. Μετα απο ενα μηνα πρωι- βραδυ ανεμιστηρα επιτελους τον εκλεισα!! 

Πως ειστε; πως κοιμηθήκατε; 

  • Μου αρέσει 1

1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, IoannaMas είπε:

Σε μονοκλινο ήταν αυτή η κοπέλα.. Δεν ξέρω ποιο λες σαν βούτυρο εγω σαν άσπρη σκόνη το θυμάμαι κ επίσης είχε αίμα Στο κεφάλι κ ούτε τότε την έκανα η μπάνιο, μου είπα η μπάνιο το δεύτερο 24ωρο. Από κει κ πέρα δεν το ψαξα παραπέρα. 

Πάντως οι παροχές που είπες παραπάνω πολλές μου φάνηκαν, μακάρι να ισχύουν κ τώρα αλλά τα νοσοκομεία έχουν ελλείψεις κ υπάρχει περίπτωση να έχουν κόψει πολλα

αυτο το ασπρο ειναι το σμηγμα .μπορει να τα κανουν την δευτετη μερα τι να σου πω.εμενα ηταν καθαρος παντως σε σχέση με το πως τον ειδα οταν μου τον ακουμπησαν πανω μου στην γεννα.

πρίν από 24 λεπτά , Dwroulita85 είπε:

Καλημερα κοριτσια!! 

Εδω άρχισε να ψιχαλίζει κ μοσχοβολησε ο τόπος. Μετα απο ενα μηνα πρωι- βραδυ ανεμιστηρα επιτελους τον εκλεισα!! 

Πως ειστε; πως κοιμηθήκατε; 

καλημερα Δωρουλιτα !!Αχ στειλε και απο εδω λίγη βροχουλα!!ευτυχως κοιμαμαι πολυ ωραία ακομα.τι κανει ο μικρολης σου?

  • Μου αρέσει 1

4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Dwroulita85 είπε:

Καλημερα κοριτσια!! 

Εδω άρχισε να ψιχαλίζει κ μοσχοβολησε ο τόπος. Μετα απο ενα μηνα πρωι- βραδυ ανεμιστηρα επιτελους τον εκλεισα!! 

Πως ειστε; πως κοιμηθήκατε; 

Καλημερα Δωρακι!!! Εγω δυστυχως τοσους μηνες δεν εχω ευχαριστηθει υπνο. Και χθες παλι δε θυμαμαι ποσες φορες ξυπνησα για τουαλετα. Χωρια οι εφιαλτες. Μετα το πρωι πρεπει να με πηρε ενας ωραιος υπνος τοσο που δε θα κανα την αντιπηκτικη αν δε με ξυπνουσε ο γατος...

  • Μου αρέσει 1

tt1db33b

Link to comment
Share on other sites

@ERIANTON Καλημέρα! Ηταν 600 γραμμ.άνθρωπος την Πέμπτη ο μικρός. Σαν να λεμε μισό κιλό φέτα! :-P

Ήρθε η μερα να γραψω για τα θηλαστρα : Οταν γέννησα ειχα αρκετό εως πολυ γαλα απο την 3μέρα μετα τον τοκετό. Χρειάστηκα να αντλησω για μενα, αλλα μπορουσα να αφησω και στον μικρό που ειχε μείνει σε παρακολούθηση. (Οχι θερμοκοιτιδα)

Μου έφεραν γνωστοί ενα chicco . Ημουν ποση ώρα στο "άρμεγμα" και βγήκε ελάχιστο. Ε, λεω έτσι θα ναι.

Μια κυριουλα - πλασιε απο τις πολλές που πέρασαν απο το δωμάτιο είχε μεταξύ αλλων προιντων το Medela Swing. Ειχα δει τιμη πιο πριν στο Σκρουτζ γιατι μου το χε προτείνει και η μαια του γιατρού και ηταν φτηνότερο απο την κυριουλα. Το παρήγγειλα και....κορίτσια δε φανταζόμουν ποτέ οται θα ενθουσιαζομουν τοοοοοοσο πολυ με τετοιου είδους προϊόν! Απ' τις καλύτερες αγορες που κάναμε για το μωρό! Μεγάλη διαφορά και στην αίσθηση στο στηθος αλλα και στο πόσο γαλα έβγαινε.

Το χρησιμοποιούσα για 3-4 μήνες πρωι - βράδυ , κάθε μέρα. Ο ήχος του μοιαζει λίγο με την ανάσα του Darth Vader, αλλα το μωρο το αποκοιμιζε.:-P

Απλα... τώρα που εχω τον μικρό και καλώς εχόντων των πραγμάτων στο 2μηνο σκοπευω να επιστρεψω στα μαθήματα, θέλω κατι πιο γρήγορο. Σκέφτομαι λοιπόν να νοικιασω το Medela το νοσοκομειακο για τους πρωτους μηνες για να μη μου παίρνει πολυ χρόνο η άντληση. Και τώρα θα διαχειριστώ καλύτερα την "κάβα" που φτιάχνεις στην κατάψυξη. Διατηρείται ως 6 μήνες, σε ειδικά σακουλάκια που γράφεις ημερομηνία άντλησης.

Φυσικά ολα αυτα προϋποθέτουν να πανε ολα καλα με τον καινούριο μικρό "λεβέντη" και να χει όρεξη να θηλάσει :?

Αυτά! Μεγάλο ποστ, αλλά ήθελα να τα συμπεριλάβω όλα!

ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΆΔΑ!

 

  • Μου αρέσει 2

gmPyp3.png[/url] dBOUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε gaidaki μου εγω αρχιζω και αγχονομαι που είναι 700 .σκεφτομαι για σακχαρο μηπως υπαρχει καποιο προβλημα και ειναι ετσι μεγαλο.

στον γιο μου 22  + 1 ηταν 420 γρ και τωρα 23+4 (με βαση τον υπερηχο) ειναι 698 γρ.

εχω σκοπο και γω να νοικιασω θηλαστρο .απο το klinikum το ειχες νοικιασει?


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , gaidaki είπε:

@ERIANTON Καλημέρα! Ηταν 600 γραμμ.άνθρωπος την Πέμπτη ο μικρός. Σαν να λεμε μισό κιλό φέτα! :-P

Ήρθε η μερα να γραψω για τα θηλαστρα : Οταν γέννησα ειχα αρκετό εως πολυ γαλα απο την 3μέρα μετα τον τοκετό. Χρειάστηκα να αντλησω για μενα, αλλα μπορουσα να αφησω και στον μικρό που ειχε μείνει σε παρακολούθηση. (Οχι θερμοκοιτιδα)

Μου έφεραν γνωστοί ενα chicco . Ημουν ποση ώρα στο "άρμεγμα" και βγήκε ελάχιστο. Ε, λεω έτσι θα ναι.

Μια κυριουλα - πλασιε απο τις πολλές που πέρασαν απο το δωμάτιο είχε μεταξύ αλλων προιντων το Medela Swing. Ειχα δει τιμη πιο πριν στο Σκρουτζ γιατι μου το χε προτείνει και η μαια του γιατρού και ηταν φτηνότερο απο την κυριουλα. Το παρήγγειλα και....κορίτσια δε φανταζόμουν ποτέ οται θα ενθουσιαζομουν τοοοοοοσο πολυ με τετοιου είδους προϊόν! Απ' τις καλύτερες αγορες που κάναμε για το μωρό! Μεγάλη διαφορά και στην αίσθηση στο στηθος αλλα και στο πόσο γαλα έβγαινε.

Το χρησιμοποιούσα για 3-4 μήνες πρωι - βράδυ , κάθε μέρα. Ο ήχος του μοιαζει λίγο με την ανάσα του Darth Vader, αλλα το μωρο το αποκοιμιζε.:-P

Απλα... τώρα που εχω τον μικρό και καλώς εχόντων των πραγμάτων στο 2μηνο σκοπευω να επιστρεψω στα μαθήματα, θέλω κατι πιο γρήγορο. Σκέφτομαι λοιπόν να νοικιασω το Medela το νοσοκομειακο για τους πρωτους μηνες για να μη μου παίρνει πολυ χρόνο η άντληση. Και τώρα θα διαχειριστώ καλύτερα την "κάβα" που φτιάχνεις στην κατάψυξη. Διατηρείται ως 6 μήνες, σε ειδικά σακουλάκια που γράφεις ημερομηνία άντλησης.

Φυσικά ολα αυτα προϋποθέτουν να πανε ολα καλα με τον καινούριο μικρό "λεβέντη" και να χει όρεξη να θηλάσει :?

Αυτά! Μεγάλο ποστ, αλλά ήθελα να τα συμπεριλάβω όλα!

ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΆΔΑ!

 

Λες αυτο που ιντερνετικα εχει γυρω στα 160€; Τα επαγγελματικα της medela στα μαιευτηρια ποσο τα νοικιαζουν ξερουμε;


tt1db33b

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...