Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Σε καμία περίπτωση δεν είσαι παράλογη. Εμένα δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα μου είχε πει ο γιατρός να "ακουω-καταλαβαίνω" το μωρό ανά κάποιες ώρες αλλά ήταν σίγουρα πριν τη 30η εβδομάδα γιατί στην 30η όντως δεν το άκουσα μια μέρα. έφαγα γλυκό και εκεί κάπως τη κατάλαβα αλλά με έτρωγε η ανησυχία και πήγα στο γιατρό. κάτι μου έλεγε οτι δεν πάει καλά. δυστυχώς έπαθα το ίδιο με την ξαδέρφη σου 1 μέρα μετά. Δεν το λέω τώρα για να σε τρομοκρατήσω. Αλλά πρέπει να μας ακούνε. Για μένα να βρεις ένα γιατρό που καταλαβαίνει τις ανησυχίες σου και κυρίως να κρατά ένα πεαγγελαμτικό επίπεδο. δλδ θύμωσε η μαία που δεν είπες καλησπέρα και μετά σε διωχνει ο γιατρος;; πάνω στον πανικό σου, θα σκεφτείς τα τυπικα;; 

Μανούλες Δεκεμβρίου 2017


Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , Αναστασία33 είπε:

Αχ μου τα αλλαζετε κι εγω θα τον επαιρνα με το καθισμα αυτοκινητου αυγο!!!

 

ολα τα καθισματακια δεν ειναι ακριβως ιδια.εμενα ηταν ποκυ βαθυ και διπλωνε μεσα ο τυπακος βεβαια εφτιαξα ενα στρωμματακι που το βοηθησε να μην ειναι τελειως βυθισμενος μεσα και βοηθησε.Το ασχημο ειναι οτι το καοκαιρι εβραζε μεσα σε αυτο.Γενικα παντα ιδρωνε πολυ και ηταν και ειναι πολυ ζεστος. 


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 29 λεπτά , Maria K8 είπε:

Σαν να λέμε δηλαδή οτι για τη μεταφορά από το μαιευτήριο στο σπίτι,καλύτερα να έχω πορτ μπεμπε που δένει στο αυτοκίνητο παρά καθισμα?

Ειδικός δεν είμαι αλλά από προσωπική μου εμπειρία εγω θα πρότεινα ως καλύτερο το πορτ μπεμπέ με τις ζώνες. (Τις αγοράζεις όμως έξτρα , λέγεται car kit νομίζω). Γιατί εκεί το μωρό είναι ξαπλωτο, Ενώ στο κάθισμα αυτοκινήτου είναι κάπως άκαμπτο. Για να λένε όμως 0+ στο κάθισμα λογικά θα κάνει , αλλά σε μεγάλες αποστάσεις πάλι δεν νομίζω, θα κρεμάσει το κεφαλάκι κάτω.. 

Σίγουρα είναι στην κρίση του καθενός, σκεφτείτε τα όλα... , Εγώ θα χρησιμοποιήσω το πορτ μπεμπέ για το πρώτο τρίμηνο.

Αυτό με τον ιδρώτα είναι άλλη ιστορία, ισχύει κ για το καρεκλάκι φαγητού αλλά Δεν ξέρω αν υπάρχει λύση σε αυτό! Νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρη, δείτε κ στα μαγαζιά) ότι τα πρώτα καθίσματα αυτοκινήτου 0-12 κιλά, Γενικά είναι άκαμπτα κ βυθίζουν πολύ το μωρό γιατί θεωρούνται υψηλής Προστασίας. Για τα μεγαλύτερα παιδάκια αρχίζουν κ έχουν ανακλισεις Κ διάφορα. Μαξιλαράκι είχε κ το δικό μου αλλά κ πάλι έπρεπε να λυγίσει την πλάτη για να μπει. Το δικό μου είναι το peg perego primo viaggio.


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα τι κανετε? 

Αναστασία μου η ουρολοιμωξη, γενικά δεν μπορείς να κάνεις πιπι. Κανείς λιγο λίγο γιατι σε καιει πολυ. Αυτό που λες το επαθα κι εγω και ην καλλιέργεια ηταν καθαρη. Ο γιατρός μου είπε πως ειναι απο τα πολλά υγρά που εχουμε. Μου εδωσε κρεμουλα trevor αν την εγραψα καλά. Εβαζα για δυο μέρες και τέλος. 

Κοριτσια εμένα το λικνο με βοηθήσε παρα πολύ. Και τωρα τα μωρα παλι σε λικνο θα τα βαλω. Μεχρι και 6 μηνών. Εχω εγω ενα κ θα μου δώσει κ η αδερφή μου το δικο της. Εύκολο να τα κοιμησεις και να ξυπνήσουν με ενα κουνημα ξανακοιμουνται. 

Αλαξιερα, εμενα με βοηθησε γιατι την μικρή την ειχα μαζι μου στην κουζίνα και καθιστικό που ηταν πιο ζέστα. Το σπίτι μου ειναι διοροφο. Ετσι ειχα την αλλαξιερα για να μπορω να την αλλάζω. Δεν ήθελα να την αλλαζω πχ στον καναπε. Προγραμματιστε που θα περνατε τις περισσότερες ώρες με το μωρό σας και θα δειτε αν χρειάζεται ή όχι. Πχ αν θα ειστε στο υπνοδωμάτιο μπορείτε να αλαζετε το μωρό στο κρεβάτι αρα δεν θα την χρειαστειτε. 

Για το πορτ μπεμπε!!! Αχρείαστο!!! Πηρα το καροτσι που ηταν 3 σε ένα. Πηρα το πορτ μπεμπε στην κλινική για παρω το μωρό και η παιδίατρος δεν μου έδινε εξιτήριο αν δεν εφερνα car seat relax. Mexri 6μηνων ειχα το μωρό εκεί. Ξεκουραζετουν καλύτερα. Κοιμοταν καλύτερα. Και πηρα και στρώμα για το πορτ μπεμπε που ακομη ειναι μεσα στο σακουλι του. Οταν το μωρό σρχισε να καθετε τοτε εκανα το πορτ μπεμπε καρεκλακι και καθόταν. 

Αααασ ξερετε τι ειναι ππολυ χρήσιμο. Βραστήρας γιατο γαλα του μωρού. Σας συστηνω το ηλεκτρονικό που το κρατα για ωρες σε θερμοκρασία που θελετε. Ακομη ζεστανει το μητρικο γαλα που εχετε στο ψυγείο στους 37 βαθμούς οσο πρεπει να είναι. Εγω οταν εκοψα τον θυλασμο, ειχα νερο εβραζε στους 38 βαθμους για πχ 2 ωρες, σταθερή θερμοκρασία και τοτε μόλις ήθελε το μωρό γαλα το ειχα ετοιμο. Πολυ χρήσιμο. Δυστυχώς αυτο που ειχα απο την πολυ χρηση δεν δουλεύει. Ετσι τωρα θα παρω 2. 

Αυτα!!! 

Σε λιγο θα σας γραψω κ τον καταλογο με τα πράγματα του μευτηριου. 

  • Μου αρέσει 1

L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ERIANTON είπε:

μπηκες κοριτσακι!!!! αντε με το καλο και στον ενατο!!!!!!!!!

Οφουυυυ μου τελειωσαν τα λαικ :-P

Σ' ευχαριστω πολυ Ειρηνη μου. Μακαρι να μπορεσουμε να το απολαυσουμε μεχρι τοτε κι εμεις οι λιγο πιο αγχωμενες. Μετα ξερω οτι θα το αναπολω, αλλα ο χρονος δε γυριζει πισω...

  • Μου αρέσει 1

tt1db33b

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Marigula είπε:

Καλησπέρα τι κανετε? 

Αναστασία μου η ουρολοιμωξη, γενικά δεν μπορείς να κάνεις πιπι. Κανείς λιγο λίγο γιατι σε καιει πολυ. Αυτό που λες το επαθα κι εγω και ην καλλιέργεια ηταν καθαρη. Ο γιατρός μου είπε πως ειναι απο τα πολλά υγρά που εχουμε. Μου εδωσε κρεμουλα trevor αν την εγραψα καλά. Εβαζα για δυο μέρες και τέλος. 

Κοριτσια εμένα το λικνο με βοηθήσε παρα πολύ. Και τωρα τα μωρα παλι σε λικνο θα τα βαλω. Μεχρι και 6 μηνών. Εχω εγω ενα κ θα μου δώσει κ η αδερφή μου το δικο της. Εύκολο να τα κοιμησεις και να ξυπνήσουν με ενα κουνημα ξανακοιμουνται. 

Αλαξιερα, εμενα με βοηθησε γιατι την μικρή την ειχα μαζι μου στην κουζίνα και καθιστικό που ηταν πιο ζέστα. Το σπίτι μου ειναι διοροφο. Ετσι ειχα την αλλαξιερα για να μπορω να την αλλάζω. Δεν ήθελα να την αλλαζω πχ στον καναπε. Προγραμματιστε που θα περνατε τις περισσότερες ώρες με το μωρό σας και θα δειτε αν χρειάζεται ή όχι. Πχ αν θα ειστε στο υπνοδωμάτιο μπορείτε να αλαζετε το μωρό στο κρεβάτι αρα δεν θα την χρειαστειτε. 

Για το πορτ μπεμπε!!! Αχρείαστο!!! Πηρα το καροτσι που ηταν 3 σε ένα. Πηρα το πορτ μπεμπε στην κλινική για παρω το μωρό και η παιδίατρος δεν μου έδινε εξιτήριο αν δεν εφερνα car seat relax. Mexri 6μηνων ειχα το μωρό εκεί. Ξεκουραζετουν καλύτερα. Κοιμοταν καλύτερα. Και πηρα και στρώμα για το πορτ μπεμπε που ακομη ειναι μεσα στο σακουλι του. Οταν το μωρό σρχισε να καθετε τοτε εκανα το πορτ μπεμπε καρεκλακι και καθόταν. 

Αααασ ξερετε τι ειναι ππολυ χρήσιμο. Βραστήρας γιατο γαλα του μωρού. Σας συστηνω το ηλεκτρονικό που το κρατα για ωρες σε θερμοκρασία που θελετε. Ακομη ζεστανει το μητρικο γαλα που εχετε στο ψυγείο στους 37 βαθμούς οσο πρεπει να είναι. Εγω οταν εκοψα τον θυλασμο, ειχα νερο εβραζε στους 38 βαθμους για πχ 2 ωρες, σταθερή θερμοκρασία και τοτε μόλις ήθελε το μωρό γαλα το ειχα ετοιμο. Πολυ χρήσιμο. Δυστυχώς αυτο που ειχα απο την πολυ χρηση δεν δουλεύει. Ετσι τωρα θα παρω 2. 

Αυτα!!! 

Σε λιγο θα σας γραψω κ τον καταλογο με τα πράγματα του μευτηριου. 

Like! 

  • Μου αρέσει 2

1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Marigula είπε:

Καλησπέρα τι κανετε? 

Αναστασία μου η ουρολοιμωξη, γενικά δεν μπορείς να κάνεις πιπι. Κανείς λιγο λίγο γιατι σε καιει πολυ. Αυτό που λες το επαθα κι εγω και ην καλλιέργεια ηταν καθαρη. Ο γιατρός μου είπε πως ειναι απο τα πολλά υγρά που εχουμε. Μου εδωσε κρεμουλα trevor αν την εγραψα καλά. Εβαζα για δυο μέρες και τέλος. 

Κοριτσια εμένα το λικνο με βοηθήσε παρα πολύ. Και τωρα τα μωρα παλι σε λικνο θα τα βαλω. Μεχρι και 6 μηνών. Εχω εγω ενα κ θα μου δώσει κ η αδερφή μου το δικο της. Εύκολο να τα κοιμησεις και να ξυπνήσουν με ενα κουνημα ξανακοιμουνται. 

Αλαξιερα, εμενα με βοηθησε γιατι την μικρή την ειχα μαζι μου στην κουζίνα και καθιστικό που ηταν πιο ζέστα. Το σπίτι μου ειναι διοροφο. Ετσι ειχα την αλλαξιερα για να μπορω να την αλλάζω. Δεν ήθελα να την αλλαζω πχ στον καναπε. Προγραμματιστε που θα περνατε τις περισσότερες ώρες με το μωρό σας και θα δειτε αν χρειάζεται ή όχι. Πχ αν θα ειστε στο υπνοδωμάτιο μπορείτε να αλαζετε το μωρό στο κρεβάτι αρα δεν θα την χρειαστειτε. 

Για το πορτ μπεμπε!!! Αχρείαστο!!! Πηρα το καροτσι που ηταν 3 σε ένα. Πηρα το πορτ μπεμπε στην κλινική για παρω το μωρό και η παιδίατρος δεν μου έδινε εξιτήριο αν δεν εφερνα car seat relax. Mexri 6μηνων ειχα το μωρό εκεί. Ξεκουραζετουν καλύτερα. Κοιμοταν καλύτερα. Και πηρα και στρώμα για το πορτ μπεμπε που ακομη ειναι μεσα στο σακουλι του. Οταν το μωρό σρχισε να καθετε τοτε εκανα το πορτ μπεμπε καρεκλακι και καθόταν. 

Αααασ ξερετε τι ειναι ππολυ χρήσιμο. Βραστήρας γιατο γαλα του μωρού. Σας συστηνω το ηλεκτρονικό που το κρατα για ωρες σε θερμοκρασία που θελετε. Ακομη ζεστανει το μητρικο γαλα που εχετε στο ψυγείο στους 37 βαθμούς οσο πρεπει να είναι. Εγω οταν εκοψα τον θυλασμο, ειχα νερο εβραζε στους 38 βαθμους για πχ 2 ωρες, σταθερή θερμοκρασία και τοτε μόλις ήθελε το μωρό γαλα το ειχα ετοιμο. Πολυ χρήσιμο. Δυστυχώς αυτο που ειχα απο την πολυ χρηση δεν δουλεύει. Ετσι τωρα θα παρω 2. 

Αυτα!!! 

Σε λιγο θα σας γραψω κ τον καταλογο με τα πράγματα του μευτηριου. 

Περιμενω κι εγω τον καταλογο!!! Αρα ενταξει με το καθισμα αυτοκινητου θα τον παρω απ' το μαιευτηριο το λυσαμε.

  • Μου αρέσει 1

tt1db33b

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο κατάλογος :

Για το μωρο :

4 φορμακια ολοσωμα

4 φανελιτσες με μακρυ μανικι

4 πετσέτες μπανιου

4 ζευγάρια κάλτσες 

4 σκουφάκια - προαιρετικά 

Γαντακια - προαιρετικά 

4 μικρά σεντονακια

2 κουβερτες 

1 κουτί πανακια

1 κουτί μωρομαντηλα

Καλυντικα μωρού ( σαμπουάν, κρεμα συγκαμματος, πατονετες, χτενα) προαιρετικα

Για την μαμα:

3 ζευγάρια πιτζάμες 

1 νυχτικο - απαραίτητο ειδικά στην καισαρικη. 

Πρωινες παντόφλες 

4 πετσέτες μπάνιου (εγω θεωρησα οτι ειναι υπερβολη κ εβαλα κ θα βαλω μονο 2)

1 κουτί σερβιέτες γεννας

1 κουτί επιθεματα στηθους

Καλυντικα οπως σαμπουάν, σαπούνι, χτενα, οδοντόκρεμα, οδοντοβρουτσα κτλ 

 

Εγω στο μωρό έβαλα περισσότερα. Και τώρα το ίδιο. Πχ την πρώτη μέρα δεν κανουν το μωρό μπανιο, με αποτέλεσμα οι κουβερτα εγινε ολο αιματα, ετσι χρειαστηκαν κ οι δυο την πρώτη μέρα. 

Tips: τα φορμακια στην βαλίτσα βαρτετα με την ημερα που θελετε να τα φορησει το μωρο. Πχ την πρώτη μερα το πρώτο την δεύτερη μερα το δεύτερο. Τα ρουχακια που θα φύγετε βαρτετα ξεχωριστά σε μια γωνιτσα. 

  • Μου αρέσει 2

L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Αναστασία33 είπε:

Περιμενω κι εγω τον καταλογο!!! Αρα ενταξει με το καθισμα αυτοκινητου θα τον παρω απ' το μαιευτηριο το λυσαμε.

Απλά μια διευκρίνιση για να μην παρεξηγηθώ: όταν λέω το βάζουμε στο αυτοκίνητο με το πορτ μπεμπέ, εννοώ με τις ζώνες του auto kit που αγοράζονται έξτρα, είναι γύρω στα 50ευρώ. Αλλιώς το πορτ μπεμπέ στο αμαξι έτσι απλά ΔΕΝ είναι ασφαλές.

πρίν από 34 λεπτά , ERIANTON είπε:

μολις απλωσα τα πρωτα ρουχαλακια και πανακια του μπεμπουλη και ο γιος εχει παει τα βγαζει και τα μυριζει.

Λίγο νωρίς δεν είναι για πλύσιμο; θα τα πλύνεις 2 φορές;


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , IoannaMas είπε:

Απλά μια διευκρίνιση για να μην παρεξηγηθώ: όταν λέω το βάζουμε στο αυτοκίνητο με το πορτ μπεμπέ, εννοώ με τις ζώνες του auto kit που αγοράζονται έξτρα, είναι γύρω στα 50ευρώ. Αλλιώς το πορτ μπεμπέ στο αμαξι έτσι απλά ΔΕΝ είναι ασφαλές.

Λίγο νωρίς δεν είναι για πλύσιμο; θα τα πλύνεις 2 φορές;

Το ξερω καλουλα μου ειδα που το γραφατε πριν για το κιτ. Δεν το ειπα γι' αυτο. Νομιζα πως το καθισμα αυτοκινητου που για καποιο λογο μου χει καρφωθει σαν εικονα να το παιρνω μ' αυτο δεν ηταν καταλληλο τελικα.

6 ώρες πρίν, ERIANTON είπε:

Δε φαινεται εκει η κουνια

1 hour ago, Marigula είπε:

Ο κατάλογος :

Για το μωρο :

4 φορμακια ολοσωμα

4 φανελιτσες με μακρυ μανικι

4 πετσέτες μπανιου

4 ζευγάρια κάλτσες 

4 σκουφάκια - προαιρετικά 

Γαντακια - προαιρετικά 

4 μικρά σεντονακια

2 κουβερτες 

1 κουτί πανακια

1 κουτί μωρομαντηλα

Καλυντικα μωρού ( σαμπουάν, κρεμα συγκαμματος, πατονετες, χτενα) προαιρετικα

Για την μαμα:

3 ζευγάρια πιτζάμες 

1 νυχτικο - απαραίτητο ειδικά στην καισαρικη. 

Πρωινες παντόφλες 

4 πετσέτες μπάνιου (εγω θεωρησα οτι ειναι υπερβολη κ εβαλα κ θα βαλω μονο 2)

1 κουτί σερβιέτες γεννας

1 κουτί επιθεματα στηθους

Καλυντικα οπως σαμπουάν, σαπούνι, χτενα, οδοντόκρεμα, οδοντοβρουτσα κτλ 

 

Εγω στο μωρό έβαλα περισσότερα. Και τώρα το ίδιο. Πχ την πρώτη μέρα δεν κανουν το μωρό μπανιο, με αποτέλεσμα οι κουβερτα εγινε ολο αιματα, ετσι χρειαστηκαν κ οι δυο την πρώτη μέρα. 

Tips: τα φορμακια στην βαλίτσα βαρτετα με την ημερα που θελετε να τα φορησει το μωρο. Πχ την πρώτη μερα το πρώτο την δεύτερη μερα το δεύτερο. Τα ρουχακια που θα φύγετε βαρτετα ξεχωριστά σε μια γωνιτσα. 

Αν ρωτησω στο μαιευτηριο λες να εχουν κι αυτοι λιστα να μου δωσουν; Νομιζω καπου ελεγε για το μωρο οτι χρειαζονται μονο τα ρουχαλακια που θα το παρεις και το κουβερτακι που θα το σκεπασεις βγαινοντας.


tt1db33b

Link to comment
Share on other sites

@Αναστασία33 Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι σε ιδιωτικά μαιευτήρια σου παρέχουν πολλά πράγματα (φορμακια για τα μωρά όσο είστε εκεί, πάνες, σερβιέτες κλπ) ενώ στο Δημόσιο καλό είναι να χουμε κ χαρτί υγείας μαζί Μην τυχουμε σε καμία έλλειψη. (Στο αττικό που γέννησα πχ δεν είχαν αλλαξια σεντόνια κ φέραμε από το σπίτι). Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις εκεί που γέννας ή αν βρεις κοπέλα που έχει γεννήσει στο μαιευτήριο που θα πας.

  • Μου αρέσει 1

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...