Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

      Ναι εννοείται ο καθε γιατρός ξέρει το καλύτερο ανα περιπτωση. Εγώ και δεύτερη μέρα που ξεκίνησα και 3η γιατί την πρώτη δεν είχα ροή το ενδιομητριο μια χαρά έφτιαξε.  Εσένα αυτό που σου έγραψαν. Καλή αρχή!!!! 🙏

Μανούλες Δεκεμβρίου 2017


Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια! χάθηκα λίγο είχαμε αρκετά τρεξίματα τις τελευταίες μέρες .. σήμερα το ξημέρωμα γίναμε 1ας εβδομάδας ! είχαμε περιπέτειες αλλά από οτι φαίνεται  τώρα τακτοποιήθηκαν , λοιπόν τον μωρό μου κατέληξε υποσιτισμένο και αφυδατωμένο μέσα στο μαιευτήριο γιατί προσπαθούσα να κάνω αποκλειστικό θηλασμό. Το πρόβλημα δεν ήταν φυσικά αυτό γιατί την είχα στο στήθος 20ώρες την ημέρα! Είχαμε κοντό χαλινό και δεν μας ενημέρωσε κανένας για αυτό παρά μόνο όταν πήραμε εξιτήριο οπου μας είπαν οτι έχει χάσει πάρει πολύ βάρος και μπορεί να φταίει και αυτό , με τα πολλά κάναμε την μικροεπέμβαση και τώρα τρώει σαν άλλο παιδί ! Είμαι πολύ χαρούμενη για αυτό αλλά οι αγωνίες διαδέχονται η μία την άλλη τώρα που παίρνει βάρος κρύωσε  ! κουράγιο σε όλες μας 

 


MugJp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 15 λεπτά , Alzira είπε:

καλησπέρα κορίτσια! χάθηκα λίγο είχαμε αρκετά τρεξίματα τις τελευταίες μέρες .. σήμερα το ξημέρωμα γίναμε 1ας εβδομάδας ! είχαμε περιπέτειες αλλά από οτι φαίνεται  τώρα τακτοποιήθηκαν , λοιπόν τον μωρό μου κατέληξε υποσιτισμένο και αφυδατωμένο μέσα στο μαιευτήριο γιατί προσπαθούσα να κάνω αποκλειστικό θηλασμό. Το πρόβλημα δεν ήταν φυσικά αυτό γιατί την είχα στο στήθος 20ώρες την ημέρα! Είχαμε κοντό χαλινό και δεν μας ενημέρωσε κανένας για αυτό παρά μόνο όταν πήραμε εξιτήριο οπου μας είπαν οτι έχει χάσει πάρει πολύ βάρος και μπορεί να φταίει και αυτό , με τα πολλά κάναμε την μικροεπέμβαση και τώρα τρώει σαν άλλο παιδί ! Είμαι πολύ χαρούμενη για αυτό αλλά οι αγωνίες διαδέχονται η μία την άλλη τώρα που παίρνει βάρος κρύωσε  ! κουράγιο σε όλες μας 

 

Περαστικα και σιδερενιο το μπεμπακι σου κοριτσι μου. Ολα καλα απο δω και περα. Συνεχιζεις το θηλασμο;


tt1db33b

Link to comment
Share on other sites

@lizaki1111 να σου ζήσει το ζουζουνι σου κοπέλα μου! Ταλαιπωρηθηκες πολύ που προσπαθήσατε για φυσιολογικό; εμένα φαντάσου με έσκισαν κ από κάτω κ τελικά δεν έβγαινε κ μπήκαμε για επείγουσα καισαρική. Παντού ράμματα. Ιστορίες πολλές δηλ... Αλλά το σημαντικό να είμαστε καλά, εύχομαι να έχεις γρήγορη ανάρρωση, είναι πακέτο η καισαρική!

@Alziraτο θέμα με τον χαλινο είναι συχνότερο απ ότι φαντάζεσαι, εμένα δεν με είχε ενημερώσει κανείς κ το έμαθα όταν η κόρη μου ήταν 5 μηνών κ τότε κάναμε το λέιζερ γιατί δεν έπαιρνε βάρος με τον θηλασμό. Σε δάγκωνε, πονουσες στο θηλασμό; τυχερή είσαι που το ανακάλυψες γρήγορα κ τώρα θα είναι όλα καλά! Επηρεάζει κ την ομιλία ο χαλινος απ ότι μου είπαν. 

@ERIANTONτι ικτερο είχατε εσείς; 

Εμείς έχουμε ακόμα ικτερο 15.1, μας τον βάφτισαν παρατεταμένο ικτερο αλλά μας είπαν ότι από 20 ημερών κ πέρα το όριο φωτουεραπειας είναι πλέον το 20 άρα να μην ανησυχώ. Για την ώρα μας είπαν να μας παρακολουθεί παιδίατρος κ έτσι δεν θα ξαναπάμε για μέτρηση στο νοσοκομείο. Μόνο την προσληψη βαρους μου είπαν να προσέξω κ αν χρειαστεί να δώσω συμπλήρωμα αλλά ακόμα το παλεύω κ δεν δίνω. Φοβάμαι ότι αν δώσω θα μου μειωθεί η παραγωγή κ θέλω να το παλέψω λίγο ακόμα. Ευτυχώς σε γενικές γραμμές παίρνει βάρος ο κιτρινουλης μας

 


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αναστασία33 είπε:

Περαστικα και σιδερενιο το μπεμπακι σου κοριτσι μου. Ολα καλα απο δω και περα. Συνεχιζεις το θηλασμο;

Συνεχίζω τον θηλασμό και παρόλο που πάει μια χαρά και η παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού είναι πολύ ικανοποιημένη με την πρόοδο που κανει  αφού βγήκαμε από το μαιευτήριο εγώ από φόβο έχω νοικιάσει και το νοσοκομειακό θήλαστρο μήπως χρειαστεί να φάει και δεν μπορεί οπώς γινόταν τις πρώτες τρεις μέρες!  

πρίν από 1 λεπτό , IoannaMas είπε:

θέμα με τον χαλινο είναι συχνότερο απ ότι φαντάζεσαι, εμένα δεν με είχε ενημερώσει κανείς κ το έμαθα όταν η κόρη μου ήταν 5 μηνών κ τότε κάναμε το λέιζερ γιατί δεν έπαιρνε βάρος με τον θηλασμό. Σε δάγκωνε, πονουσες στο θηλασμό; τυχερή είσαι που το ανακάλυψες γρήγορα κ τώρα θα είναι όλα καλά! Επηρεάζει κ την ομιλία ο χαλινος απ ότι μου είπαν. 

Με δάγκωνε και πονούσα και μάτωνα και όλα  και αυτό το έβλεπα αλλά μπορούσα να κάνω υπομονή προκειμένου να θηλάσω αλλά δεν ετρωγε τίποτα η ψυχούλα μου και μετά ανέβασε και λίγο ίκτερο και έγινε ληθαργική , εγώ εκεί τα είδα όλα ! Να μην μπορώ να την ξυπνήσω και να νομίζω οτι πέθανε δύσκολες μέρες αλλά το σημαντικό είναι οτι λύθηκε το θέμα! 

  • Λυπημένη/-ος 1

MugJp2.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Alzira είπε:

Συνεχίζω τον θηλασμό και παρόλο που πάει μια χαρά και η παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού είναι πολύ ικανοποιημένη με την πρόοδο που κανει  αφού βγήκαμε από το μαιευτήριο εγώ από φόβο έχω νοικιάσει και το νοσοκομειακό θήλαστρο μήπως χρειαστεί να φάει και δεν μπορεί οπώς γινόταν τις πρώτες τρεις μέρες!  

Με δάγκωνε και πονούσα και μάτωνα και όλα  και αυτό το έβλεπα αλλά μπορούσα να κάνω υπομονή προκειμένου να θηλάσω αλλά δεν ετρωγε τίποτα η ψυχούλα μου και μετά ανέβασε και λίγο ίκτερο και έγινε ληθαργική , εγώ εκεί τα είδα όλα ! Να μην μπορώ να την ξυπνήσω και να νομίζω οτι πέθανε δύσκολες μέρες αλλά το σημαντικό είναι οτι λύθηκε το θέμα! 

Κ εμένα δεν ξυπνάει αν κοιμηθεί κ είπαν είναι λόγω του ικτερου. Αφού έπεσε σε εσάς εντάξει είστε, δες κ εμένα τι τραβάω! Κανονικά πάντως όλοι οι παιδίατροι θα πρέπει να κοιτάνε για χαλινο , είναι κρίμα να χάνεις τον θηλασμό για αυτό το λόγο. Κ Εγώ επειδή το έψαξα πολύ ανακάλυψα τι έφταιγε! Ο παιδίατρος απλά μου έλεγε "δεν παίρνει βάρος, δώσε συμπλήρωμα" κ τα έλυνε όλα! 

  • Μου αρέσει 1

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 49 λεπτά , IoannaMas είπε:

Κ εμένα δεν ξυπνάει αν κοιμηθεί κ είπαν είναι λόγω του ικτερου. Αφού έπεσε σε εσάς εντάξει είστε, δες κ εμένα τι τραβάω! Κανονικά πάντως όλοι οι παιδίατροι θα πρέπει να κοιτάνε για χαλινο , είναι κρίμα να χάνεις τον θηλασμό για αυτό το λόγο. Κ Εγώ επειδή το έψαξα πολύ ανακάλυψα τι έφταιγε! Ο παιδίατρος απλά μου έλεγε "δεν παίρνει βάρος, δώσε συμπλήρωμα" κ τα έλυνε όλα! 

Οι μαίες στο μαιευτήριο παρόλο που συνέχεια λέγαν ότι ο μητρικός θηλασμός είναι η καλύτερη τροφή όταν τους ρώτησε ο παιδοχειρουργος αν έχει πρόβλημα με την σιτιση είπαν ότι το μπουκάλι που δώσανε 2 φορές το έπιανε μια χαρά και ίσως δεν χρειάζεται καθόλου να την εξετάσουν , ευτυχώς που ήμουν μπροστά και επέμενα ότι με τον θηλασμό δεν τα καταφέρνουμε. Μόλις το φτιάξαμε είχε πλάκα γιατί δυσκολεύτηκε 1-2 ώρες με τις δυνατότητες της γλώσσας της !

Είναι πάρα πολύ κρίμα να χάνεται ο θηλασμός ευτυχώς δεν τον χάσαμε αλλά θέλει προσοχή !

Η πιο τρομακτική νύχτα της ζωής μου ήταν όταν δεν μπορούσα να την ξυπνήσω ! Απελπισία με είχε πιάσει γιατί δεν με είχε προειδοποιήσει κανένας. Σκέψου εμείς δεν είχαμε πολύ ίκτερο κάπου στο 12 φτάσαμε αλλά σε συνδιασμό με τον υποσιτισμό του βρέφους ήταν τόσο λιθαργικη ...


MugJp2.png 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Αναστασία33 είπε:

Κι εγω θηλαζω και δινω μετα συμπληρωμα και φοβαμαι μηπως μου κοπει ετσι το γαλα.

Δεν νομίζω ότι κόβεται το γάλα απλά αν δώσεις συμπλήρωμα.δεν ξέρω αν επηρεάζει την παραγωγή βεβαια.εμενα από το μαιευτήριο μου είχαν πει να δίνω πάντα συμπλήρωμα μετά το θηλασμό και άμα θέλει το πίνει. Μερικές φορές το πίνει κι άλλες όχι. Η παραγωγή μου δεν ήταν ποτέ τεράστια αλλά δεν νομίζω ότι έχει μειωθεί καθόλου. Γενικά κι εγώ είμαι μπερδεμένη στο πως πρέπει να τους ταιζω αλλά αφού παίρνουν βάρος πάλι καλά!!

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!εμεις σήμερα γίναμε 17 ημερών και έχει φτάσει 3300(γεννήθηκε 2800 αλλά είχε χάσει και την πήρα από το μαιευτήριο 2690).εγω την θηλάζω αλλά το βράδυ κάνει ένα γεύμα ξένο για να μπορώ  να κοιμάμαι λίγο γτ αλλιώς δν αντέχω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια μου!!! Έχουμε καιρό να τα πούμε!!! Στις 6 του Δεκέμβρη γέννησα κι εγώ τον μπεμπακο μου 3.050 με κ.τ.... Αύριο πρώτα ο Θεός βγαίνουμε αν και μου έκανε λιγο ίκτερο και έχουμε και κάτι θεματακια στον θηλασμο.... Τρώει πολύ και λαίμαργα και μου τραυμάτισε τις θήλες όμως το παλεύουμε γιατί θέλω πολύ να φάει το δικό μου γαλατακι... Όσο για το Ρέα που είμαι μόνο τα καλύτερα μπορώ να πω σε ολα τα επίπεδα!!!! Εύχομαι σε όσες γέννησατε να σας ζήσουν τα αγγελουδακια σας και όσες περιμένετε με το καλό και με έναν πόνο!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την γέννησα 2960 στις 2/12 στις 5/12 που βγήκαμε είχε χάσει πολύ και είχε φτάσει 2590 , ευτυχώς 8/12 που την ζυγίσαμε είχε φτάσει 2920. Τα πήρε δηλαδή αυτά που εχασε σίγουρα μέχρι σήμερα αλλά με θηλασμό ανά 2ώρες όλο το 24ωρο χωρίς να χάνει ούτε γεύμα (γερμανικό πρόγραμμα έχω)  έχουμε χαλαρώσει λίγο το πρόγραμμα αυτό . ο θηλασμός κρατούσε 25 λεπτά πχ και την ξυπνούσα ξανά σε 1ώρα και 35 .. και άντε να την πείσω να φάει πάλι. έχω βάλει 2-3 γεύματα δικό μου γάλα στο ψυγείο ώστε αν δεν την παλεύω καθόλου να μην φάει φόρμουλα τουλάχιστον. 

Όσες δίνεται με μπουκάλι μητρικό γνωρίζετε την ποσότητα που πρέπει να τρώνε 7-10 ημερών σε κάθε γεύμα?


MugJp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


:)Μανούλες Δεκεμβρίου 2017:)

(Οκτωβρίου & Νοεμβρίου)

1) @Dwroulita85 20.09.2017 αγοράκι :-D 

2) @butterfly1986 23.10.2017 αγοράκια :-D:-D

3) @Marigula 31.10.2017 κοριτσάκια :-D:-D

4) @Eutuxia25 15.11.2017 κοριτσάκι :-D

5) @IoannaMas 17.11.2017 αγοράκι :-D

6) @Ersikapa6 22.11.2017 κοριτσάκι :-D

7) @Maria D 22.11.2017 αγοράκι :-D

8 )@gaidaki 28.11.2017 αγοράκι :-D

9) @Αναστασία33 28.11.2017 αγοράκι :-D

10) @ERIANTON 30.11.2017 αγοράκι :-D

11) @Alzira 02.12.2017 κοριτσάκι :-D

12) @Ioanna2* 02.12.2017 αγοράκι :-D

13) @natasaki34 06.12.2017 αγοράκι :-D

14) @Elpidaaa 08.12.2017 αγοράκι :-D

15) @lizaki1111 08.12.2017 κοριτσάκι :-D

@sofaki887- κορίτσι:-D ΠΗΤ-24.11.17

@tinkerbell1991 - αγόρι:-DΠΗΤ-30.11.17

@Rena87 - κορίτσι:-D ΠΗΤ-12.12.17

@Maria K8 -  αγόρι:-D ΠΗΤ-13.12.17

@Stefounia- αγόρι :-D ΠΗΤ-27.12.17

@tina26 - αγόρι:-D ΠΗΤ-30.12.17

@gtkt1311 - αγόρι:-D ΠΗΤ-30.12.17

@Natale1 - κορίτσι:-D ΠΗΤ-31.12.17

Να σου ζήσει ο μπεμπουλης @natasaki34!!! Να ειναι παντα γερος και τυχερος!!!

  • Μου αρέσει 1

tt1db33b

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Αναστασία33 είπε:

:)Μανούλες Δεκεμβρίου 2017:)

(Οκτωβρίου & Νοεμβρίου)

1) @Dwroulita85 20.09.2017 αγοράκι :-D 

2) @butterfly1986 23.10.2017 αγοράκια :-D:-D

3) @Marigula 31.10.2017 κοριτσάκια :-D:-D

4) @Eutuxia25 15.11.2017 κοριτσάκι :-D

5) @IoannaMas 17.11.2017 αγοράκι :-D

6) @Ersikapa6 22.11.2017 κοριτσάκι :-D

7) @Maria D 22.11.2017 αγοράκι :-D

8 )@gaidaki 28.11.2017 αγοράκι :-D

9) @Αναστασία33 28.11.2017 αγοράκι :-D

10) @ERIANTON 30.11.2017 αγοράκι :-D

11) @Alzira 02.12.2017 κοριτσάκι :-D

12) @Ioanna2* 02.12.2017 αγοράκι :-D

13) @natasaki34 06.12.2017 αγοράκι :-D

14) @Elpidaaa 08.12.2017 αγοράκι :-D

15) @lizaki1111 08.12.2017 κοριτσάκι :-D

@sofaki887- κορίτσι:-D ΠΗΤ-24.11.17

@tinkerbell1991 - αγόρι:-DΠΗΤ-30.11.17

@Rena87 - κορίτσι:-D ΠΗΤ-12.12.17

@Maria K8 -  αγόρι:-D ΠΗΤ-13.12.17

@Stefounia- αγόρι :-D ΠΗΤ-27.12.17

@tina26 - αγόρι:-D ΠΗΤ-30.12.17

@gtkt1311 - αγόρι:-D ΠΗΤ-30.12.17

@Natale1 - κορίτσι:-D ΠΗΤ-31.12.17

Να σου ζήσει ο μπεμπουλης @natasaki34!!! Να ειναι παντα γερος και τυχερος!!!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!! Τα καλύτερα και σε εσένα και στο νινί σου!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, IoannaMas είπε:

@lizaki1111 να σου ζήσει το ζουζουνι σου κοπέλα μου! Ταλαιπωρηθηκες πολύ που προσπαθήσατε για φυσιολογικό; εμένα φαντάσου με έσκισαν κ από κάτω κ τελικά δεν έβγαινε κ μπήκαμε για επείγουσα καισαρική. Παντού ράμματα. Ιστορίες πολλές δηλ... Αλλά το σημαντικό να είμαστε καλά, εύχομαι να έχεις γρήγορη ανάρρωση, είναι πακέτο η καισαρική!

@Alziraτο θέμα με τον χαλινο είναι συχνότερο απ ότι φαντάζεσαι, εμένα δεν με είχε ενημερώσει κανείς κ το έμαθα όταν η κόρη μου ήταν 5 μηνών κ τότε κάναμε το λέιζερ γιατί δεν έπαιρνε βάρος με τον θηλασμό. Σε δάγκωνε, πονουσες στο θηλασμό; τυχερή είσαι που το ανακάλυψες γρήγορα κ τώρα θα είναι όλα καλά! Επηρεάζει κ την ομιλία ο χαλινος απ ότι μου είπαν. 

@ERIANTONτι ικτερο είχατε εσείς; 

Εμείς έχουμε ακόμα ικτερο 15.1, μας τον βάφτισαν παρατεταμένο ικτερο αλλά μας είπαν ότι από 20 ημερών κ πέρα το όριο φωτουεραπειας είναι πλέον το 20 άρα να μην ανησυχώ. Για την ώρα μας είπαν να μας παρακολουθεί παιδίατρος κ έτσι δεν θα ξαναπάμε για μέτρηση στο νοσοκομείο. Μόνο την προσληψη βαρους μου είπαν να προσέξω κ αν χρειαστεί να δώσω συμπλήρωμα αλλά ακόμα το παλεύω κ δεν δίνω. Φοβάμαι ότι αν δώσω θα μου μειωθεί η παραγωγή κ θέλω να το παλέψω λίγο ακόμα. Ευτυχώς σε γενικές γραμμές παίρνει βάρος ο κιτρινουλης μας

 

χτες ειχαμε 12,5 και θα παμε αυριο παλι.


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Αναστασία33 είπε:

Κορίτσια μου έχετε χαιρετίσματα από τη @Maria K8. Την Τρίτη μπαίνει με πρόκληση. Έχει χάσει τους κωδικούς της.

δωσε χαιρετίσματα και απο εμενα και ευχες για μια τελεια γεννα!!!

5 ώρες πρίν, natasaki34 είπε:

Γειά σας κορίτσια μου!!! Έχουμε καιρό να τα πούμε!!! Στις 6 του Δεκέμβρη γέννησα κι εγώ τον μπεμπακο μου 3.050 με κ.τ.... Αύριο πρώτα ο Θεός βγαίνουμε αν και μου έκανε λιγο ίκτερο και έχουμε και κάτι θεματακια στον θηλασμο.... Τρώει πολύ και λαίμαργα και μου τραυμάτισε τις θήλες όμως το παλεύουμε γιατί θέλω πολύ να φάει το δικό μου γαλατακι... Όσο για το Ρέα που είμαι μόνο τα καλύτερα μπορώ να πω σε ολα τα επίπεδα!!!! Εύχομαι σε όσες γέννησατε να σας ζήσουν τα αγγελουδακια σας και όσες περιμένετε με το καλό και με έναν πόνο!!!!

να σου ζησει το βρεφακι!!με τονκαλο να πατε.σπιτι σας !

  • Μου αρέσει 1

4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...