Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Δεκεμβρίου 2017


Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , Marigula είπε:

2% μα 2%!!! 2% σε παγκόσμια κλίμακα συμβαίνει αυτό που συνέβη σε εμένα ρε κορίτσια. 

Μια χαρα είμαι και εγω κ τα μωρά. Ευτυχώς το αίμα σταμάτησε, λιγα πονακια αύριο ξανά υπερυχο. Με βλέπω να κανω τριήμερο εδω μεσα, αφού πρέπει να ξανα κανω αναλυσεις οτι δεν υπάρχει αμνιακό στον τράχηλο. 

Και... Απο τωρα κ στο εξής μέχρι να γεννησω, κρεβάτι!!!! Ουτε βαρος, ουτε μετακινησησεις. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ξανά γίνει. 

Αυτα... 

Αναστασία μου καλως ορισες στην παρέα μας. Με το καλο το νινακι. 

Μάρθα, εχω αρκετές φίλες που έχουν το ίδιο σκεπτηκο μαζί σου. Λενε ότι μας έστειλε ο Θεός θα το δεκτουμε. Εγω απλα θα ήθελα να ξέρω, απλα να ειμαι προετιμασμενη ψυχολογικά κ θα το εψαχνα για να ξέρω πως θα το αντιμετωπισω κ κυρίως πως να συμπεριφερθω σε αυτην την ψυχούλα. 

Επισης εδω ειναι υποχρεωτικη εξέταση. 

Καλυνυχτα σε ολες. 

 

Ο Θεός να σου δίνει δύναμη κοριτσάκι!!!Όλα να πάνε τέλεια!

πρίν από 45 λεπτά , lizaki1111 είπε:

Εγω στο Ιασω την εκανα πρεπει να ρωτησεις αν δεχονται με παραπεμπτικο.

Κοριτσια ποτε θα ξαναπατε στο γυναικολογο σας μετα την αυχενικη? 

Εγώ θα πάω σε 13 μέρες που θα πάρω και την απάντηση από το Έλενα.Έκανα.Και εκεί και στην βιοϊατρική.Ανυπομονησία λέγετε αυτό αλλά πάντα είχα μια περιέργεια να κάνω κάποια ανάλυση αίματος την ίδια μέρα σε διαφορετικά μικροβιολογικα Κέντρα  να δω Πόσο κοντά θα έβγαιναν τα αποτελέσματα,είμαι και λίγο πανικοφιλη,χαχα

πρίν από 14 λεπτά , Αναστασία33 είπε:

Ετσι μου φανηκε κι εμενα οταν μου το ειπε και οντως μου φαινεται πολυ μεγαλο διαστημα. Αν θυμαμαι καλα αναμεσα στους 3 που μου ειχε σημειωσει η γυναικολογος ηταν και ο Χατζηθωμας, αλλα εψαχνα το τελευταιο ραντεβου οποιαδηποτε ημερα απο 8/6 και μου βρηκε μονο με τον Τασση (απο τους 3 που ζητησα). Τρελή αγωνία.

Σας εχω ζαλισει σημερα, αλλα μηπως σας εχουν αναφερει κατι για το φτερνισμα; Εμενα μου το απαγορευσε και στην αρχη νομιζα οτι μου εκανε πλακα. Να το κοβεις, μου ειπε. Ε δε γινεται παντα...

Αυτό με το φτάρνισμα δεν το εχω ακούσει ποτέ.Ότι μπορεί να πει καθένας για να το παίξει πρωτοπόρος καλό είναι .Σήμερα ο γυναικολόγος του ΙΚΑ που πηγα να μου γράψει φολλικο μου είπε δεν χρειάζεται να το πίνεις από δω και πέρΑ.Δεν ισχύει λέει αυτό που έλεγαν παλιά.


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 11 λεπτά , Marigula είπε:

2% μα 2%!!! 2% σε παγκόσμια κλίμακα συμβαίνει αυτό που συνέβη σε εμένα ρε κορίτσια. 

Μια χαρα είμαι και εγω κ τα μωρά. Ευτυχώς το αίμα σταμάτησε, λιγα πονακια αύριο ξανά υπερυχο. Με βλέπω να κανω τριήμερο εδω μεσα, αφού πρέπει να ξανα κανω αναλυσεις οτι δεν υπάρχει αμνιακό στον τράχηλο. 

Και... Απο τωρα κ στο εξής μέχρι να γεννησω, κρεβάτι!!!! Ουτε βαρος, ουτε μετακινησησεις. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ξανά γίνει. 

Αυτα... 

Αναστασία μου καλως ορισες στην παρέα μας. Με το καλο το νινακι. 

Μάρθα, εχω αρκετές φίλες που έχουν το ίδιο σκεπτηκο μαζί σου. Λενε ότι μας έστειλε ο Θεός θα το δεκτουμε. Εγω απλα θα ήθελα να ξέρω, απλα να ειμαι προετιμασμενη ψυχολογικά κ θα το εψαχνα για να ξέρω πως θα το αντιμετωπισω κ κυρίως πως να συμπεριφερθω σε αυτην την ψυχούλα. 

Επισης εδω ειναι υποχρεωτικη εξέταση. 

Καλυνυχτα σε ολες. 

 

Μπράβο!!!  έτσι γερά να.συνεχίσετε και οι 3 σας!!!  καλό κουράγιο και καλή ξεκούραση τώρα!  

Απλά πότε δεν.ξέρει ς. όλα είναι πιθανότητες!  αν ήταν κάτι σίγουρο κι εγώ θα ήθελα να το ξέρω για να προετοιμαστω. 

πρίν από 15 λεπτά , ERIANTON είπε:

Ούτε Β επιπέδου θα κάνεις?

Αυτήν,εννοείται ότι θα την κάνω βρε. δείχνει πολύ σημαντικά πράγματα!  στο πρώτο παιδάκι μου είχε βρει ένα πρόβλημα με το αίμα που μπόρεσα και το αντιμετωπισα

Link to comment
Share on other sites

@Marigula αχ κοριτσι ευχομαι να ειναι περαστικα κ ολο αυτο να μεινει απλα ως μια κακη αναμνηση. Πρεπει ομως να ειμαστε ρεαλιστες κ η αληθεια ειναι πρεπει να προσεχεις πολυ τον εαυτο σου στους επομενους μηνες. Βοηθεια στο σπιτι εχεις;

@Martha15 σιγουρα ενα μωρακι ειναι δωρο απ το θεο κ ειναι αξιες θαυμασμου οσες αποδέχονται τα παιδια με ιδιαιτεροτητες που τυχον εχουν κ που ειχαν φανει στον προγεννητικο ελεγχο. Παρ ολα αυτα εδω δεν προκειται για αυτο, ειναι απλα μια απο τις βασικες εξετασεις που παρακολουθουν την ανάπτυξη του εμβρυου. Επομενως δεν συμφωνω με το σκεπτικο σου αλλα αν συμφωνει κ ο γιατρος σου με την αποφαση σου τοτε μαλλον θα ειναι σωστη. 

@Αναστασία33 βρε μην αγχωνεστε με δεισιδαιμονίες των παλιων, ακους εκει το φτερνισμα... Κ το φτερνισμα κ ο βηχας ειναι ολα οκ εχουν αμορτισερ τα μπεμπακια μας οπως μου ειχε πει ο παλιος μου γιατρος χαχαχα 

Η εγκυμοσύνη ειναι φυσικη διαδικασια κ οχι ιδανική.


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω βρε κοριτσια επειδη ειχα αιμα και πονουσα αρκετα επομενως εκανε συσπασεις η μητρα, ηθελε να ειμαι τελειως ακινητη. Μου ειχε πει οτι με το φτερνισμα κουνιεται η μητρα, κατι που δε θελουμε στην περιπτωση μου. Η αληθεια ειναι οτι αν μου ξεφυγει και φτερνιστω κανονικα πεθαινω στον πονο και μετα με πιανει και φοβος μηπως επαθε τιποτα. Μια σταλιτσα ειναι ακομα...


tt1db33b

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , Αναστασία33 είπε:

Τι να σας πω βρε κοριτσια επειδη ειχα αιμα και πονουσα αρκετα επομενως εκανε συσπασεις η μητρα, ηθελε να ειμαι τελειως ακινητη. Μου ειχε πει οτι με το φτερνισμα κουνιεται η μητρα, κατι που δε θελουμε στην περιπτωση μου. Η αληθεια ειναι οτι αν μου ξεφυγει και φτερνιστω κανονικα πεθαινω στον πονο και μετα με πιανει και φοβος μηπως επαθε τιποτα. Μια σταλιτσα ειναι ακομα...

Ειχες συσπασεις σ αυτη την εγκυμοσύνη εννοεις; αν συνεβη αυτο σιγουρα θα πρεπει κ εσυ να ξεκουραζεσαι πολυ, τις συσπασεις σιγουρα δεν τις θελουμε στη φαση που ειμαστε. Αλλα το να φταρνιστουμε κ απο κει να προκληθουν συσπασεις μου ακουγεται λιγο τραβηγμενο. Ωστοσο δεν ειμαι γιατρος για αυτο ακολουθα τις οδηγιες του γιατρου σου καλυτερα. Εγω παντως στην κορη μου που εφτασα 42 εβδομαδων, κ φταρνιζομουν κ εβηχα κ κοιμομουν κ ανασκελα που λενε δεν κανει, κ μπρουμυτα ενιοτε. Γενικα ζουσα μια αρκετα φυσιολογικη ζωη κ το ιδιο εχω σκοπο να κανω κ τώρα Θεού θελοντος.

  • Μου αρέσει 1

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Αναστασία33 είπε:

Ναι σ' αυτή την εγκυμοσύνη. Όλη μέρα στο κρεβάτι τη βγάζω και μεταφέρομαι στον καναπέ μόνο για να φάω. 

Πωπω υπομονη κ εσυ λοιπον. Πρεπει να ειναι μαρτυριο να εισαι ολο κρεβατωμενη αλλα σιγουρα ειναι προτιμοτερο απ το να συμβεί κατι κακο. Ευχομαι να καλυτερευσει γρηγορα η κατασταση κ να μην περασεις το καλοκαιρι σου στο κρεβατι...


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Marigula είπε:

2% μα 2%!!! 2% σε παγκόσμια κλίμακα συμβαίνει αυτό που συνέβη σε εμένα ρε κορίτσια. 

Μια χαρα είμαι και εγω κ τα μωρά. Ευτυχώς το αίμα σταμάτησε, λιγα πονακια αύριο ξανά υπερυχο. Με βλέπω να κανω τριήμερο εδω μεσα, αφού πρέπει να ξανα κανω αναλυσεις οτι δεν υπάρχει αμνιακό στον τράχηλο. 

Και... Απο τωρα κ στο εξής μέχρι να γεννησω, κρεβάτι!!!! Ουτε βαρος, ουτε μετακινησησεις. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ξανά γίνει. 

Αυτα... 

Αναστασία μου καλως ορισες στην παρέα μας. Με το καλο το νινακι. 

Μάρθα, εχω αρκετές φίλες που έχουν το ίδιο σκεπτηκο μαζί σου. Λενε ότι μας έστειλε ο Θεός θα το δεκτουμε. Εγω απλα θα ήθελα να ξέρω, απλα να ειμαι προετιμασμενη ψυχολογικά κ θα το εψαχνα για να ξέρω πως θα το αντιμετωπισω κ κυρίως πως να συμπεριφερθω σε αυτην την ψυχούλα. 

Επισης εδω ειναι υποχρεωτικη εξέταση. 

Καλυνυχτα σε ολες. 

 

Καλημερα Μαριγούλα μου!! Μπραβο βρε κοριτσι!! Ολα καλα τωρα, υπομονη ειναι η μαγική λέξη!! Αχ αυτο το 2%... το ξερω πολυ καλα κ γω ανήκω σε τετοια κατηγορία!!! Ασε μην το ψάχνεις!!! Αχαχαχαχχαχαα 

αν θες ιδέες για να περνας την ωρα σου πες μου! Εχω πια άπειρες!! Φιλάκια στη δίδυμοκοιλιτσα σου!!! 

πρίν από 57 λεπτά , ERIANTON είπε:

Καλημέρα σας !Πώς είστε κοριτσάκια?

Εγώ πάλι αυπνη,μια τα κουνούπια μια ι γιος μου μια το κεφάλι μου πάλι,σκατουλες.

Καλημερα Ειρήνη μου!! Εγω ειχα πολυ πόνο στον αφαλό κ επίσης δεν κοιμηθηκα καλα. Αν συνεχιστεί σημερα θα παρω τον ντοκ.. Ωχ ξεκίνησαν οι επιδρομές;;;; τελεια!!! 

10 ώρες πρίν, Αναστασία33 είπε:

Ναι σ' αυτή την εγκυμοσύνη. Όλη μέρα στο κρεβάτι τη βγάζω και μεταφέρομαι στον καναπέ μόνο για να φάω. 

Σε καταλαβαινω απόλυτα!!!! ❤️


1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Δωρουλιτα!!Εσύ δεν είσαι ξάπλα πια έτσι?Είχες δει αίμα και σε είχε περιορίσει ο Γιατρουλης?

@Αναστασία33 Τελικά ρώτησα μια γνωστή μου που γέννησε στο Ιασώ και είπε ότι δεν δέχονται συνταγογραφημενη Β Επιπέδου και ότι κοστίζει 130 .Πήρα τηλέφωνο  Για μένα στο Έλενα μπας και έχει προκύψει Κανένα ακυρωμενο ραντεβού για Β επιπέδου και μου λέει πάρε σε δύο βδομάδες.Πήρα και βιοϊατρική να ρωτήσω Πόσο κοστίζει και μου είπαν 6 ευρώ με συνταγή.Ρώτησα και ποιος γυναικολόγος είναι και μου είπαν το όνομα και ο ίδιος ειναι Ειδικός Εμβρυομητρικής Ιατρικής.Αν δεν βρω στο Έλενα θα καταλήξω εκεί.

@Marigula μου πως ήταν το βράδυ σου Καλό μου?


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , ERIANTON είπε:

Γεια σου Δωρουλιτα!!Εσύ δεν είσαι ξάπλα πια έτσι?Είχες δει αίμα και σε είχε περιορίσει ο Γιατρουλης?

@Αναστασία33 Τελικά ρώτησα μια γνωστή μου που γέννησε στο Ιασώ και είπε ότι δεν δέχονται συνταγογραφημενη Β Επιπέδου και ότι κοστίζει 130 .Πήρα τηλέφωνο  Για μένα στο Έλενα μπας και έχει προκύψει Κανένα ακυρωμενο ραντεβού για Β επιπέδου και μου λέει πάρε σε δύο βδομάδες.Πήρα και βιοϊατρική να ρωτήσω Πόσο κοστίζει και μου είπαν 6 ευρώ με συνταγή.Ρώτησα και ποιος γυναικολόγος είναι και μου είπαν το όνομα και ο ίδιος ειναι Ειδικός Εμβρυομητρικής Ιατρικής.Αν δεν βρω στο Έλενα θα καταλήξω εκεί.

Η Αληθεια ειναι οτι ξεθαρεψα λιγο τωρα τελευταια αλλα παλι δεν κανω τιποτα. Απλα κοβω καμια βολτα κ στο μπαλκονι!! Ειχα δει αιμα στην 8βδομαδα. Αλλα γενικα λόγο ιστορικού με εχουν ολοι περιορισμένοι. Γιατροι, γονεις, σύζυγος χαμος!!! 


1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Dwroulita85 είπε:

Η Αληθεια ειναι οτι ξεθαρεψα λιγο τωρα τελευταια αλλα παλι δεν κανω τιποτα. Απλα κοβω καμια βολτα κ στο μπαλκονι!! Ειχα δει αιμα στην 8βδομαδα. Αλλα γενικα λόγο ιστορικού με εχουν ολοι περιορισμένοι. Γιατροι, γονεις, σύζυγος χαμος!!! 

Σε προσέχουν μωρέ!!Ωραία ,και εγώ ολο από καναπέ σε καναπέ παω.Ευτυχώς που δεν  πάρει τίποτα απο κιλά  ίσα ίσα έχασα κιόλας .Κοιλιά πλάκα,ειδικά το πρωί πριν σηκωθώ όλη μέσα κατά το απόγευμα νιώθω ότι είναι λίγο αλλιώς αλλά ελάχιστα.Εσάς σας ξεχωριζουν ότι είστε "ενδιαφέροντα κορίτσια"?


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Μια χαρά σας βλέπω ολες. Χαίρομαι κορίτσια. Μεγαλώνουν τα μπουμπουκια μας. 

Εμείς εδώ απλα πράγματα. Ξύπνησαμε κατα τις 4 το πρωί, με χίλια βάσανα να σηκωθείς να πάεις για πιπι. Αντε να παεις 5 μέτρα και να σέρνεις και τον ορο μαζί σου. Εκεί ανακαλύπτεις οτι πάλι δεν είσαι μόνη αλλά παρέα με αιματακι. Εκνευρίζεσαι... 

Άκουσα, χωρίς να μου πουν κάτι, την νοσοκομα, μετά από οδηγίες του γιατρού μου, που έκλεισε ραντεβού με τον γιατρο που μου έκανε την αυχενική, να περάσει να με δει, μήπως και χρειάζομαι κολποραφη. 

Θα περάσουμε όμορφα, ομορφα... 

Κανενα Αγιο Ευχαιλεο, ρε παιδιά... 


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μας! 

@ERIANTON τελικα ουτε εσυ εχεις ραντεβου για β επιπεδου; αυτο με τη βιοιατρικη που λες καλο μου ακουγεται αλλα θα το δεχτει ο γιατρος σου; συνηθως λενε οτι θελουν να τις κανεις εκει. Θα ρωτησω παντως κ εγω το δικο μου να παω αλλου αν ειναι γιατι χωρίς ραντεβου πρεπει να σκασεις 50ευρω.

@Marigula τι αμαρτιες πληρωνεις ρε κοριτσι.. Περαστικα ευχομαι χρειάζεσαι πολυ δυναμη υπομονη κ υποστήριξη! Να σου δινει δυναμη π θεος ευχομαι κ οσο εισαι νοσοκομειο ειστε ολοι ασφαλης αυτο να σκέφτεσαι.


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...