Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Βάφτιση χωρίς τραπέζι


Ασία

Recommended Posts

Βαφτισαμε ένα αγοράκι με τον άντρα μου.Μετά τη βάφτιση οι γονείς αποφάσισαν να μην κάνουν τραπέζι για τους καλεσμένους.Δεν είπαν ούτε σε εμάς που ήμασταν οι νονοί να πάμε μετά το μυστήριο σε μια ταβέρνα για ένα απλό τραπέζι. Έστω να μας καλέσουν στο σπίτι τους για φαγητό ρε αδερφέ. Εσάς θα σας κακοφαινόταν κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα και παντα αξια!! Ναι να σου πω την αληθεια εμενα θα μου κακοφαινοταν... βεβαια εγω δινω πολυ σημασια στους τυπους και προσεχω να ειμαι κι εγω τυπικη. Δεν το εθιξαν καθολου το ζητημα; απλα μετα την εκκλησια ειπαν αντε γεια και τα λεμε;


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Ναι που λες,δεν είπαν ούτε μια κουβέντα. Όλοι ξέρουμε πως οι καιροί είναι δύσκολοι και αν οι άνθρωποι δεν ήθελαν να μας κάνουν το τραπέζι κάπου έξω λόγω οικονομικών θα ήταν σεβαστό,αλλά αυτοί δεν μας είπαν ούτε στο σπίτι τους να πάμε για να φάμε όλοι μαζί. Που πόσο θα τους κόστιζαν δύο μερίδες παραπάνω στο μεσημεριανό τους φαγητό? Τι να πω...μου έκανε εντύπωση που δεν είπαν λέξη!

Link to comment
Share on other sites

Απαραδεκτο! 

Απο την πλευρά μου για να βαφτίζαμε ενα παιδάκι προϋποτιθονταν οτι θα είχαμε άψογες σχέσεις μας τους κουμπάρους. Και με άνεση θα τους ελεγα μετα το μυστήριο που θα πάμε για φαγητό? ακόμα κι αν πλήρωνα δεν θα με πείραζε....

 Μηπως υπήρξε καποια παρεξήγηση με τα βαφτιστικά ή το δώρο σας?


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Καντι,συμφωνώ μαζί σου για τις σχέσεις που είναι λογικό,απαραίτητο θα έλεγα, να υπάρχουν πριν γίνει μια κουμπαριά. Το ζευγάρι ήταν φίλοι του άντρα μου πριν ακόμη τον γνωρίσω και είχαν "κλείσει" πως νονός θα είναι ο άντρας μου που τους είχε παντρέψει κιόλας. Εγώ είχα λόγους να μην θέλω να γίνουμε νονοί αλλά ο άντρας μου επέμενε πως έτσι πρέπει να γίνει. Μιας και δεν έχω άψογες σχέσεις,δεν τους είπα τίποτα γι αυτό το σκηνικό. Ο άντρας μου δεν έδωσε σημασία και δεν το έκανε θέμα. Δεν έγινε καμία απολύτως παρεξήγηση ούτε με τα βαφτιστικά,ούτε με το δώρο.Όλα καλά. Απλά αυτοί θεώρησαν πως πρέπει να μας πουν "καλό μεσημέρι" και ο καθένας σπίτι του!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Όντως περίεργο αλλά πολύ τυπική αυτή η κουμπαριά.. Βασικά ούτε καν τυπική.. Πιο πολύ μου κάνει "κάποιος μα το βαφτίσει" Τι να πω.. Ίσως να μην ήθελαν να το κοινωνικοποιησουν, να τους ενδιέφερε μόνο το μυστήριο? Αλλά στην Ελλάδα είμαστε διαφορετικά μαθγμενοι.. Μόνο ο άνδρας σου θα μπορούσε να λύσει τον γρίφο... Που τους ξέρει καλύτερα.. 

Πριν κουμπαριασετς δεν είχατε φάει Καμμια φορά μαζί? Δε συζητουσατε γενικά? Δεν είχες καταλάβει τι στυλ άτομα είναι? 

Οκ πάντως δε σε προσβαλλαν, θέλω να πω δε μπορούμε να τους κατηγορήσουμε για κάτι.. Μάλλον να τους ψυχολογησουμε πρέπει.. Για να τους κατανοήσουμε.. 

 

Υγ. Υπάρχει περίπτωση να έχουν πένθος η να συμβαίνει κάτι που δεν τους επέτρεπε να γλςμτησουν ας πούμε? Διαθεση κακη για κάποιο λόγο που δε γνωρίζετε? Και επειδή δεν είστε πολύ κοντά να μην είχαν αναφερθεί? Θα φανεί πάντως ότι είναι και τι ανθρωποι είναι.. 

 

Παντως μη βιαστείς να βγάλεις συμπεράσματα, μπορεί να ειναι εξαιρετικοί ανθτλρωοιι και αυτό να είναι ανούσιο... Ίσως εμείς έχουμε μάθει στα πρέπει, δεν είναι και υποχρεωτικό εδώ που τα λέμε να πας να φας μετά. Ένα έθιμο ειναι.. Αν το καλοσκεφτείς το μυστήριο έχει σημασία.. Και μπορεί επειδή δεν κάλεσαν κανέναν να το έκαναν για όλους αυτό χώρις Καμμια εξαίρεση.. 


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Όντως περίεργο αλλά πολύ τυπική αυτή η κουμπαριά.. Βασικά ούτε καν τυπική.. Πιο πολύ μου κάνει "κάποιος μα το βαφτίσει" Τι να πω.. Ίσως να μην ήθελαν να το κοινωνικοποιησουν, να τους ενδιέφερε μόνο το μυστήριο? Αλλά στην Ελλάδα είμαστε διαφορετικά μαθγμενοι.. Μόνο ο άνδρας σου θα μπορούσε να λύσει τον γρίφο... Που τους ξέρει καλύτερα.. 

Πριν κουμπαριασετς δεν είχατε φάει Καμμια φορά μαζί? Δε συζητουσατε γενικά? Δεν είχες καταλάβει τι στυλ άτομα είναι? 

Οκ πάντως δε σε προσβαλλαν, θέλω να πω δε μπορούμε να τους κατηγορήσουμε για κάτι.. Μάλλον να τους ψυχολογησουμε πρέπει.. Για να τους κατανοήσουμε.. 

 

Υγ. Υπάρχει περίπτωση να έχουν πένθος η να συμβαίνει κάτι που δεν τους επέτρεπε να γλςμτησουν ας πούμε? Διαθεση κακη για κάποιο λόγο που δε γνωρίζετε? Και επειδή δεν είστε πολύ κοντά να μην είχαν αναφερθεί? Θα φανεί πάντως ότι είναι και τι ανθρωποι είναι.. 

 

Παντως μη βιαστείς να βγάλεις συμπεράσματα, μπορεί να ειναι εξαιρετικοί ανθτλρωοιι και αυτό να είναι ανούσιο... Ίσως εμείς έχουμε μάθει στα πρέπει, δεν είναι και υποχρεωτικό εδώ που τα λέμε να πας να φας μετά. Ένα έθιμο ειναι.. Αν το καλοσκεφτείς το μυστήριο έχει σημασία.. Και μπορεί επειδή δεν κάλεσαν κανέναν να το έκαναν για όλους αυτό χώρις Καμμια εξαίρεση.. 

Εγώ από την αρχή που τους γνώρισα κατάλαβα τι άτομα είναι κ γι αυτό δεν είχα πολλά πολλά.η γνώμη μου είναι πως ζήτησαν από τον άντρα μου να τους βαφτίσει το παιδί μόνο κ μόνο γιατί έτσι είναι το έθιμο μιας κ τους πάντρεψε ο άντρας μου. κ φυσικά ο δικός μου δέχτηκε μόνο κ μόνο γι αυτό το λόγο(κακώς για μένα). σχέσεις με το παιδάκι δεν έχουμε δυστυχώς, μιας κ με τους γονείς δεν έχουμε πλέον παρά μόνο τα τυπικά. είναι κρίμα... Αλλά για να πω κ την αλήθεια μου δεν με νοιάζει κιόλας.όσο κ να ήθελες να έχεις καλές σχέσεις με το βαφτιστήρι σου, όταν βλέπεις τους γονείς του δύο φορές το χρόνο μόνο, πως να έχεις περισσότερες σχέσεις με το παιδί?

Link to comment
Share on other sites

Σε μια φυσιολογικη κουμπαρια, αυτο δεν θα συνεβαινε ποτε! Και σε περιπτωση εξαιρετικης οικονομικης δυσκολιας θα σας καλουσανε στο σπιτι για ενα καφε.Αλλα στην περιπτωση σας, απο αυτα που λες καταλαβαινω οτι δεν χωνευστε μεταξυ σας και βαπτισατε το μωρο απο υποχρεωση, προφανως μενετε απο επαρχια και ακολουθειται μια συγκεκριμενη παραδοση.οι γονεις θα καταλαβαν οτι το κανατε απο υποχρεωση και ηταν απολυτως λογικό να μην εχουν καμια διάθεση να σας κανουν το τραπεζι, απο τη στιγμη που κανεις δεν θα πέρναγε καλα.

Φανταζομαι και εσυ στην περιπτωση που σας κανανε το τραπεζι, θα ανυπομονουσες να περασει η ωρα να φυγεις...

Συνεπως για την περιπτωση σας θεωρω οτι ορθως ή εστω λογικως πραξανε οι κουμπαροι σας να μην σας κανουν το τραπεζι για να συνεχιζετε να παιζετε κουκλοθεατρο για 3-4 ωρες ακομη , χωρις να διασκεδαζει κανεις. Μπορει να κανω και λαθος, αλλα εχω την εντυπωση, οτι με το θεμα στην πραγματικοτητα θελεις να σου επιβεβαιωσουν οτι καλα κανεις που δεν τους πολυσυμπαθεις, αλλα η πραξη τους ειναι αποτελεσμα των εως τωρα σχεσεων σας, δεν μετεβαλε η πραξη τους την ποιοτητα της σχεσης σας.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι αυτή η άτυχη στιγμή να μην επηρεάσει τη σχέση σας με το βαφτιστήρι σας. Καταλαβαινω πως αισθάνεσαι όμως το παιδάκι δεν φταίει σε κάτι. Νομίζω ότι από πλευράς σας θα πρέπει να προσπαθήσετε να είστε κοντά στο παιδί και ελπίζω και εύχομαι να ήταν απλά μια άτυχη στιγμή! 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως επιλογή του άντρα της ήταν.. Ας είναι εκείνος κοντά στο παιδί.. Κι έπειτα ακολουθεί και η θεματοθετρια..  Αλλα και τι σχέσεις να προσπαθήσει να έχει εδώ ούτε ένα πιάτο φαΐ δεν τους φίλεψαν. Λάθος των γονιών, είναι φανερό. Αλλά και λάθος του άντρα της που ακολουθεί κι αυτός τους τύπους..

Τίποτα... Θα χαθούν με τα χρόνια.. Εγώ έτσι νομίζω.. Κλασσικές περιπτώσεις...

Αλλά εντάξει δε θα πάθει και τίποτα το παιδάκι με νονούς μακρινούς. Εγώ έχω να δω τον νονό μου από πολύ μικρή.. Αυτός χάνοταν.. Μια χαρά είμαι και αγκάθι δε μου έμεινε..

Βεβαια αθτο δε σημαίνει ότι μου αρέσει. γιαυτό στα παιδιά μου είμαι πολύ προσεκτική στην επιλογή αν και πότε δεν ξέρεις πως στα φέρνει η ζωή... Προς ώρας έχω επιλέξει άτομα που αγαπώ και με αγαπάνε πολύ και αγαπούν και τα παιδιά μου και ενδιαφέρονται. Αλλά ξέρεις τι γίνεται αύριο?.. 


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ πάλι κορίτσια δεν θα παρεξηγιομουν αλλά γενικά είμαι λίγο χύμα σε αυτά. Δλδ πιο πολύ με ενδιαφέρει να υπάρχει ουσιαστική κ καλή σχέση με τους κουμπάρους κι ας μην μου έκαναν τραπέζι εκείνη την μέρα. Όμως το να μην υπάρχει επικοινωνία γενικά τότε ναι θα το παρεξηγουσα. Στην κόρη μου έβαλα 2 νοναδες. Η μια ζει εξωτερικό κι όμως είναι πάρα πολύ τυπική και κάνει πολλά για την κόρη μου. Η άλλη μένει 4 στενά από το σπίτι μου και θυμάται το παιδι παραμονές Πάσχα!!! Ε... παρεξηγήθηκα αλλά μου πήρε 2χρονια για να γίνει αυτό.. και τώρα που έγινε και το κατάλαβε έχω παγώσει τόσο μαζί της που ούτε τηλέφωνο δε σηκώνω όταν με παίρνει. Πάντως ελπίζω στο τέλος να είστε καλά λόγω του παιδιού! 

Υγ Γεννησες Ασία μου; ήσουν έγκυος ή κάνω λαθος; αν κάνω λάθος ζητάω συγγνώμη...

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάθος και των γονιών που ζήτησαν από τομ άντρα σου ν στο βαπτίσει λάθος και του άντρα σου που δέχθηκε, από την στιγμή που οι σχέσεις δεν ήταν καλές. Οπότε θεωρώ ούτε καλώς ούτε κακως έκαναν που εν σάς κάλεσαν με την έννοια εδώ έκαναν κουμπαρια για τους τύπους το τραπέζι θα τούς χαλούσε κι από την άλλη αφού είναι κουμπαρια για τους τύπους γιατί να σάς υπομείνουν παραπάνω άρα λογικό να μην ασχολείται κι ο άντρας σου. Κι εμείς θέλαμε το παιδάκι μας να το βαπτίσει ο κουμπάρος μας που μας στεφάνωσε όμως έχουμε χαθεί έχουμε να πιούμε καφέ ένα χρόνο και βάλε σε μια μικρή πολύ τόση δα όλο δικαιολογίες είναι εεεεεεε δεν υπήρχε περίπτωση να του δώσουμε την κόρη μας να τής βάλει το λάδι. Οι νονοί είναι πνευματικοί γονείς είναι ιερό πράγμα. Εγώ. Θέλω οι νονοί των παιδιών μου να είναι σαν δεύτεροι γονείς αν το παιδί μου έχει ένα θέμα κ ντρέπεται ας πούμε νά το πει να πάει στο νονο/νονα. Έτσι λοιπόν διαλέξαμε ένα ζευγάρι όπου έχουμε άριστες σχέσεις οι οποίοι τρελαίνονται πεθαίνουν για τα πιτσιρίκια. Τι θα γίνει στο μέλλον δεν ξέρω, ξέρω όμως πώς ο χαρακτήρας τους και να τα τσουγκρισουμε δεν θα τους επιτρέψει να κόψουν σχέσεις με το βαπτηστηρι τους. Είναι αμαρτία για μένα. Γνώμη μου λοιπόν είναι μην σκέφτεσαι καθόλου το τραπέζι. Σκεφτείτε μόνο πως θα κρατάτε τίς σχέσεις με το βαπτηστηρι σάς, έστω έναν καφέ τον μήνα για δύο ώρες,δεν είναι τίποτα αυτό κι αν σάς γυρνούν την πλάτη εσείς τουλάχιστον θα χετε προσπαθήσει. 

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την @Smile89 σε όλα! Εσείς με το παιδάκι που δεν φταίει σε τίποτα να κρατάτε επαφή. Οι γονείς ας κάνουν ότι καταλαβαινουν! Όσο για το τραπέζι απλά μεγάλο φάουλ από πλευράς τους! Και φυσικά καταλαβαίνεις ότι δεν σου αφήνουν και πολλά περιθώρια για να προσπαθήσεις να κρατήσεις σχέσεις μαζί τους!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 7/12/2018 at 4:25 ΜΜ, Καραμελακι είπε:

Σε μια φυσιολογικη κουμπαρια, αυτο δεν θα συνεβαινε ποτε! Και σε περιπτωση εξαιρετικης οικονομικης δυσκολιας θα σας καλουσανε στο σπιτι για ενα καφε.Αλλα στην περιπτωση σας, απο αυτα που λες καταλαβαινω οτι δεν χωνευστε μεταξυ σας και βαπτισατε το μωρο απο υποχρεωση, προφανως μενετε απο επαρχια και ακολουθειται μια συγκεκριμενη παραδοση.οι γονεις θα καταλαβαν οτι το κανατε απο υποχρεωση και ηταν απολυτως λογικό να μην εχουν καμια διάθεση να σας κανουν το τραπεζι, απο τη στιγμη που κανεις δεν θα πέρναγε καλα.

Φανταζομαι και εσυ στην περιπτωση που σας κανανε το τραπεζι, θα ανυπομονουσες να περασει η ωρα να φυγεις...

Συνεπως για την περιπτωση σας θεωρω οτι ορθως ή εστω λογικως πραξανε οι κουμπαροι σας να μην σας κανουν το τραπεζι για να συνεχιζετε να παιζετε κουκλοθεατρο για 3-4 ωρες ακομη , χωρις να διασκεδαζει κανεις. Μπορει να κανω και λαθος, αλλα εχω την εντυπωση, οτι με το θεμα στην πραγματικοτητα θελεις να σου επιβεβαιωσουν οτι καλα κανεις που δεν τους πολυσυμπαθεις, αλλα η πραξη τους ειναι αποτελεσμα των εως τωρα σχεσεων σας, δεν μετεβαλε η πραξη τους την ποιοτητα της σχεσης σας.

Όπως τα λες είναι.

On 7/12/2018 at 5:31 ΜΜ, palmoira είπε:

Εύχομαι αυτή η άτυχη στιγμή να μην επηρεάσει τη σχέση σας με το βαφτιστήρι σας. Καταλαβαινω πως αισθάνεσαι όμως το παιδάκι δεν φταίει σε κάτι. Νομίζω ότι από πλευράς σας θα πρέπει να προσπαθήσετε να είστε κοντά στο παιδί και ελπίζω και εύχομαι να ήταν απλά μια άτυχη στιγμή! 

Εμείς προσπαθούμε να είμαστε κοντά στο παιδί αλλά δεν γίνεται όσο θα θέλαμε μιας κ με τους γονείς βρισκόμαστε μόνο όταν "πρέπει" γιατί είμαστε κουμπάροι.

On 8/12/2018 at 1:10 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Η αλήθεια είναι πως επιλογή του άντρα της ήταν.. Ας είναι εκείνος κοντά στο παιδί.. Κι έπειτα ακολουθεί και η θεματοθετρια..  Αλλα και τι σχέσεις να προσπαθήσει να έχει εδώ ούτε ένα πιάτο φαΐ δεν τους φίλεψαν. Λάθος των γονιών, είναι φανερό. Αλλά και λάθος του άντρα της που ακολουθεί κι αυτός τους τύπους..

Τίποτα... Θα χαθούν με τα χρόνια.. Εγώ έτσι νομίζω.. Κλασσικές περιπτώσεις...

Αλλά εντάξει δε θα πάθει και τίποτα το παιδάκι με νονούς μακρινούς. Εγώ έχω να δω τον νονό μου από πολύ μικρή.. Αυτός χάνοταν.. Μια χαρά είμαι και αγκάθι δε μου έμεινε..

Βεβαια αθτο δε σημαίνει ότι μου αρέσει. γιαυτό στα παιδιά μου είμαι πολύ προσεκτική στην επιλογή αν και πότε δεν ξέρεις πως στα φέρνει η ζωή... Προς ώρας έχω επιλέξει άτομα που αγαπώ και με αγαπάνε πολύ και αγαπούν και τα παιδιά μου και ενδιαφέρονται. Αλλά ξέρεις τι γίνεται αύριο?.. 

Είναι πολύ σημαντικό να επιλέγεις για νονό του παιδιού ένα άτομο που συμπαθείς κ ξέρεις πως θα είναι μια ζωή κοντά στην οικογένεια σου. μεγάλο λάθος να διαλέγουμε νονό με άλλα κριτήρια.Εγώ δεν θα το έκανα ποτέ.

On 8/12/2018 at 4:27 ΜΜ, Farmakotriftena είπε:

Εγώ πάλι κορίτσια δεν θα παρεξηγιομουν αλλά γενικά είμαι λίγο χύμα σε αυτά. Δλδ πιο πολύ με ενδιαφέρει να υπάρχει ουσιαστική κ καλή σχέση με τους κουμπάρους κι ας μην μου έκαναν τραπέζι εκείνη την μέρα. Όμως το να μην υπάρχει επικοινωνία γενικά τότε ναι θα το παρεξηγουσα. Στην κόρη μου έβαλα 2 νοναδες. Η μια ζει εξωτερικό κι όμως είναι πάρα πολύ τυπική και κάνει πολλά για την κόρη μου. Η άλλη μένει 4 στενά από το σπίτι μου και θυμάται το παιδι παραμονές Πάσχα!!! Ε... παρεξηγήθηκα αλλά μου πήρε 2χρονια για να γίνει αυτό.. και τώρα που έγινε και το κατάλαβε έχω παγώσει τόσο μαζί της που ούτε τηλέφωνο δε σηκώνω όταν με παίρνει. Πάντως ελπίζω στο τέλος να είστε καλά λόγω του παιδιού! 

Υγ Γεννησες Ασία μου; ήσουν έγκυος ή κάνω λαθος; αν κάνω λάθος ζητάω συγγνώμη...

κι εμένα αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο,να ήταν οι σχέσεις μας σωστές κι όχι το τραπέζι φυσικά. ας ήμασταν καλά κ δεν θα παρεξηγούσα που δεν έκαναν τραπέζι.γέννησα ναι, είμαστε 5 μηνών τώρα!! Εσύ πως πηγαίνεις με την εγκυμοσύνη? όλα καλά?

On 9/12/2018 at 1:12 ΜΜ, ΦαιηΚατς είπε:

Συμφωνώ με την @Smile89 σε όλα! Εσείς με το παιδάκι που δεν φταίει σε τίποτα να κρατάτε επαφή. Οι γονείς ας κάνουν ότι καταλαβαινουν! Όσο για το τραπέζι απλά μεγάλο φάουλ από πλευράς τους! Και φυσικά καταλαβαίνεις ότι δεν σου αφήνουν και πολλά περιθώρια για να προσπαθήσεις να κρατήσεις σχέσεις μαζί τους!

το αστείο είναι πως μας έχουν πει κιόλας πως χανόμαστε. ενώ εμείς τους λέμε πιο συχνά να βρεθούμε. τι να πεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. 

Παθουσα και γω. Δεν είχα βαφτηστηρι και έψαχνα και ξάφνου μια συνάδελφος που διορίστηκε μαζί και κάναμε παρέα μου το ζήτησε και δέχτηκα υπό όρους. Δλδ εγώ θέλω το παιδί να μενει κοντα μου για να το βλέπω συχνά και να το κοινωναω. Της το είπα γιατι εγώ μεν διορίστηκα στον τόπο μου αλλά αυτή δεν ήταν από κει.είναι ο κουμπάρος μου. Έγινε λοιπόν ο γάμος στον τόπο της 3 ώρες από το δικό μου. Ήρθε και η ώρα της βαφτισης.Της πήγα εγώ όλο το στολισμό που ήταν πακέτο με τα βαφτίστηκα.Πήγα με την αδερφή τις ανηψιες μου και 3 φίλες, νοίκιασαμε μόνες δωμάτια, τα πληρώσαμε. Την ημέρα της βάφτισης είχε μπουφέ έξω από την εκκλησία. Καμία κουβέντα για το μετά. Ούτε ρώτησαν τι ώρα θα αναχωρήσουμε. Λοιπόν πάμε για φαγητό στην ίδια ταβέρνα .......και ήταν εκεί με τις φίλες της. Μου κακοφάνηκε πάρα πολύ και ντράπηκα για τους δικούς μου. Ο κουμπάρος από ντροπή ήρθε στο τραπέζι και μας κέρασε τα ποτά.Δεν στάθηκα τόσο γιατί ήθελα να βλέπω το παιδάκι αλλά όσο περνούσε ο καιρός απομακρυνθηκαμε. Στα 5 χρόνια πήραν και μετάθεση στον τόπο της και τον βλέπω πλέον Χριστούγεννα και Πάσχα. Αντε και αν τύχει αλλη 1 φορά. Είναι πολύ καλό παιδάκι. Μαγαπαει. Τον παίρνω συχνά τηλ. Είχα και γω τον νονό μου πολύ μακριά αλλά δεν με ξεχνουσε ποτέ. Του έχω κουμπάρα εκτός από τα δώρα και κάποια στιγμή θα του ανοίξω λογαριασμό. Το ίδιο είχε κάνει ο νονός μου και όταν έγινα 18 μου έδωσε το βιβλιάριο. Με συγκίνησε πάρα πολύ όχι για τα λεφτά που δεν ήταν εκατομμύρια αλλά κατάλαβα ότι τόσα χρόνια ήταν μακριά μου αλλά και κοντά μου και η σκέψη του ήταν σε μένα. Επίσης πριν λίγο καιρό βαφτησα και 1 κοριτσάκι αφού προηγήθηκε κ ο γάμος. Ήταν κουμπάρος από τους γονείς μου και ο κουμπάρος μου ήθελε να το συνεχίσει. Εγώ όχι τόσο γιατί είχα την πίκρα από το πρώτο. Λοιπόν μας τιμάει τόσο πολύ που δεν το περίμενα για την γυναίκα που πήρε. Έχουμε άριστες σχέσεις πραγματικής τιμής και η μικρή κ αυτή είναι πολύ καλή. Γέννησε και δεύτερο και θελω πάλι να το βαφτησω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...