Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Επίδομα κυοφορίας SOS!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας,όσον αφορά τα επιδόματα που παίρνεις από το ΙΚΑ 56 μέρες πριν την ΠΗΤ αλλά και μετά . Ξέρει καμία μανούλα την διαδικασία που να την έχει κάνει πρόσφατα για  να με βοηθήσει;  Έχω πάει στο ΙΚΑ της περιοχής μου και το μόνο που κατάφεραν είναι να με μπερδέψουν παραπάνω! Δεν ξέρουν τι τους γίνεται δυστυχώς! 

Γνωρίζω επίσης ότι πρέπει να έχω σύνολο 200 ένσημα δύο χρόνια πριν και μέχρι την ΠΗΤ. Προσωπικά τα 200 τα μαζεύω με τα ένσημα του Δεκεμβρίου τα οποία όμως δεν φαίνονται ακόμη στο σύστημα τους και μου είπαν ότι μπορεί να πάρει και ένα μήνα για να φανούν. Εγώ όμως στις 20 Ιανουαρίου πρέπει να βγω σε άδεια  (56 μέρες πριν την ΠΗΤ) . Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται; 

Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσι μου, Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά!

Κι εγώ στις 20 Γενάρη θα βγω σε άδεια κυοφορίας, ξέρω ότι παίρνεις χαρτί από το γιατρό σου που γράφει την ΠΗΤ, (αρκεί να είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΠΥ) και σου γράφει την άδεια στο βιβλιάριο σου, και παίρνεις και ένα χαρτί από τον εργοδότη σου -υπεύθυνη δήλωση ότι δεν θα δουλεύεις κατά την διάρκεια της άδειας.

Για τα ένσημα σου μήπως μπορεί να κάνει κάτι ο εργοδότης, πχ να κάνει οριστικοποίηση άμεσα ώστε να φανούν πιο γρήγορα στο σύστημα του ΙΚΑ;


g1Htp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Elise76 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά!

Κι εγώ στις 20 Γενάρη θα βγω σε άδεια κυοφορίας, ξέρω ότι παίρνεις χαρτί από το γιατρό σου που γράφει την ΠΗΤ, (αρκεί να είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΠΥ) και σου γράφει την άδεια στο βιβλιάριο σου, και παίρνεις και ένα χαρτί από τον εργοδότη σου -υπεύθυνη δήλωση ότι δεν θα δουλεύεις κατά την διάρκεια της άδειας.

Για τα ένσημα σου μήπως μπορεί να κάνει κάτι ο εργοδότης, πχ να κάνει οριστικοποίηση άμεσα ώστε να φανούν πιο γρήγορα στο σύστημα του ΙΚΑ;

Καλή Χρονιά  κοπέλα μου και χρόνια πολλά ! Ούτε ευχήθηκα από το άγχος μου!!!! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!!

Το αν φαίνονται τα ένσημα η όχι αυτό οφείλετε στον εργοδότη και όχι στο σύστημα του ΙΚΑ; 

Επίσης ο γιατρός μου μου γράφει την άδεια; εμένα μου έδωσαν ένα χαρτί από το ΙΚΑ που το υπογράφει ο γιατρός μου  ο οποίος γράφει την ΠΗΤ (είναι συμβεβλημενος),  υπογράφει ο εργοδότης μου ότι σταματησα να εργαζομαι και μετά   εγώ. Αρα απ οτι καταλαβα το υπογραφουμε ολοι αυτο και το παμε στο ικα ετσι δεν ειναι; Εσένα στις 20 σου είπαν να πάς να τα καταθέσεις; 

Πολύ περίπλοκα μου φαίνονται πφφφ!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ απλη η διαδικασια! Αν ο γιατρος σου ειναι συμβεβλημενος με τον ΕΟΠΥ σου δινει ενα χαρτι με την ΠΗΤ. Αν ο γιατρος σου ειναι ιδιωτης κλεινεις ενα ραντεβου στο κεντρο μητερας παιδιου του ΙΚΑ, πας με τη β επιπεδου μαζι και ο γιατρος εκει σου γραφει την ΠΗΤ. Αυτο το χαρτι το παιρνει ο εργοδοτης σου για να το υπογραψει και αυτος υπολογιζει και ποτε ακριβως ξεκινουν οι 56 ημερες. Σου το δινει και το υπογραφεις κι εσυ. ΑΦΟΥ ΒΓΕΙΣ ΣΕ ΑΔΕΙΑ δηλαδη μετα τις 20 Ιανουαριου, πας το χαρτι αυτο στο ΙΚΑ μαζι με το βιβλιαριο σου και τελος! Σου δινουν αυτοι μια βεβαιωση να την πας στη δουλεια σου και σου δινουν ενα χαρτι με τα δικαιολογητικα που χρειαζεται να τους πας αφου γεννησεις.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, επανέρχομαι για να πω τα νεότερα:

Μου έδωσε ο γιατρός ένα χαρτί που γράφει ότι έχω ΠΗΤ 18/03/18 και δικαιούμαι άδεια κυοφορίας από 21/01/18-17/03/18 (υπολόγισε εκείνος δηλ.τις 56 ημέρες) και έβαλε την σφραγίδα του.Το έδωσα στην δουλειά μου και μου ζήτησαν επιπλέον να πάω στο ΙΚΑ και να πάρω υπεύθυνη δήλωση που θα την συμπληρώσουν εκείνοι, ότι δεν θα με αφήσει να δουλέψω από 21/01 και μετά, στο ίδιο χαρτί πρέπει κι εγώ να υπογράψω ότι θα σταματήσω να δουλεύω από 21/01.

Από το ΙΚΑ μου είπαν να πάω την Δευτέρα 22/01 (αφού 21/01 πέφτει Κυριακή) με αυτή την υπεύθυνη δήλωση και με φωτοτυπία του iban λογαριασμού από οποιαδήποτε τράπεζα θέλω για να μου καταθέσουν το επίδομα.

Αυτά , ελπίζω να βοήθησα!

 

 

 


g1Htp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα...μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος..!Λαμβάνω ταμείο ανεργίας κ λήγει λίγο πριν την Πητ.. αλλά μέχρι την Πητ..έχω όλες τι προϋποθέσεις να πάρω επίδομα κυοφορίας κ λοχείας.. έχω 200 ενσυμα μέχρι την Πητ..πώς υπολογίζεται το ποσό?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ALEX210 είπε:

Καλημέρα...μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος..!Λαμβάνω ταμείο ανεργίας κ λήγει λίγο πριν την Πητ.. αλλά μέχρι την Πητ..έχω όλες τι προϋποθέσεις να πάρω επίδομα κυοφορίας κ λοχείας.. έχω 200 ενσυμα μέχρι την Πητ..πώς υπολογίζεται το ποσό?

Έλα μην αγχώνεσαι και εγώ στην ίδια φαση είμαι. Άκου τι θα κάνεις.  Μόλις μπεις στον εβδομο θα κλείσεις ένα ραντεβού με τον γυναικολόγο του ικα θα πας με τις εξετάσεις σου και θα σου γράψει μια βεβαίωση.  Με αυτήν 56 μέρες πριν τον τοκετό θα πας στο ΙΚΑ αν έχεις και χαρτί απόλυσης παρτο μαζί και θα κάνεις αίτηση για το επίδομα κυοφορίας! Όλα καλά! 

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2018 at 6:50 ΜΜ, katsif είπε:

Έλα μην αγχώνεσαι και εγώ στην ίδια φαση είμαι. Άκου τι θα κάνεις.  Μόλις μπεις στον εβδομο θα κλείσεις ένα ραντεβού με τον γυναικολόγο του ικα θα πας με τις εξετάσεις σου και θα σου γράψει μια βεβαίωση.  Με αυτήν 56 μέρες πριν τον τοκετό θα πας στο ΙΚΑ αν έχεις και χαρτί απόλυσης παρτο μαζί και θα κάνεις αίτηση για το επίδομα κυοφορίας! Όλα καλά! 

Καλημέρα..!! Μόλις είδα το μνμ!το ίδιο ισχύει κ για το επίδομα λοχείας? βασικός μου μισθός ήταν 600€ .. γνωρίζεις τι πόσο μπορεί να δικαιούμαι?

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, ALEX210 είπε:

Καλημέρα..!! Μόλις είδα το μνμ!το ίδιο ισχύει κ για το επίδομα λοχείας? βασικός μου μισθός ήταν 600€ .. γνωρίζεις τι πόσο μπορεί να δικαιούμαι?

Τα παίρνεις και τα δύο. Πόσο δεν ξέρω,  αν κάνεις λίγο υπομονή μόλις τα πάρω θα ρωτησω και θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 10/3/2018 at 12:45 ΜΜ, ALEX210 είπε:

Καλημέρα..!! Μόλις είδα το μνμ!το ίδιο ισχύει κ για το επίδομα λοχείας? βασικός μου μισθός ήταν 600€ .. γνωρίζεις τι πόσο μπορεί να δικαιούμαι?

Αν θυμάμαι καλά κ τα δύο μαζί είναι γύρω στα 1600 ευρώ.. Με το καλό να γεννηθούν τα μωρακια σας!!

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2018 at 9:47 ΠΜ, katsif είπε:

Τα παίρνεις και τα δύο. Πόσο δεν ξέρω,  αν κάνεις λίγο υπομονή μόλις τα πάρω θα ρωτησω και θα σου πω!

Ευχαριστώ πολύ !

On 11/3/2018 at 3:55 ΜΜ, mama16 είπε:

Αν θυμάμαι καλά κ τα δύο μαζί είναι γύρω στα 1600 ευρώ.. Με το καλό να γεννηθούν τα μωρακια σας!!

Ευχαριστώ πολύ !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια ας πω κ εγώ τον προβληματισμό μου. Μαζεύω 200 ένσημα 45 μέρες πριν την Πητ. Αυτά τα ένσημα θα φαίνονται δύο μήνες μετά δηλαδή αφού γεννήσω ένα μήνα μετά περίπου... Πότε θα καταθέσω εγώ αυτά τα χρήματα; Θα πάρω λογικά επίδομα για λιγότερες μέρες αντί για 119 στο σύνολο για 103???


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, kiki1986 είπε:

Κορίτσια ας πω κ εγώ τον προβληματισμό μου. Μαζεύω 200 ένσημα 45 μέρες πριν την Πητ. Αυτά τα ένσημα θα φαίνονται δύο μήνες μετά δηλαδή αφού γεννήσω ένα μήνα μετά περίπου... Πότε θα καταθέσω εγώ αυτά τα χρήματα; Θα πάρω λογικά επίδομα για λιγότερες μέρες αντί για 119 στο σύνολο για 103???

Σε άδεια από τον εργοδότη βγαίνεις κάπου στον 8ο μήνα, έως τότε θα έχεις μαζέψει 200 ενσημα? Γιατι απ τη στιγμή που βγεις σε άδεια δεν ασφαλιζεσαι. Επειδή τα χαρτιά θα τα κάνεις φαντάζομαι όταν γεννήσεις στην ουσία πρέπει να έχεις συμπληρώσει 200 ενσημα πριν την πραγματική ημερομηνία τοκετού κ όχι την πιθανή. Πάντως να πηγαίνεις να κάνεις εκτύπωση των ενσημων κ όταν οριστικοποιηθούν κάνεις κανονικά τα χαρτιά. Άδεια θα πάρεις κανονικά, δεν θα σ κόψουν μέρες απ ότι ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Σε άδεια θα βγω σαράντα μέρες πριν την Πητ. Όταν βγω θα πάω στο ΙΚΑ να καταθέσω τα χαρτιά με βεβαίωση από εργοδότη ότι δεν θα δουλέψω.μεχρι την Πητ και 63 μέρες μετά. 


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...