Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Αυγούστου 2018


Recommended Posts

1 hour ago, λιλιτο είπε:

ποσο καιρο ησουν ξαπλα? ποναει η τοποθετηση?πρεπει μετα να προσεξεις κατι?  μεγαλωσε ο τραχηλος με τον πεσσο και σηκωνεσαι ? 

Ήμουν ξάπλα από την β'επιπεδου που είδαμε οτι ο τράχηλος ηταν 2,5 εκατοστά με 2 εκατοστά χοάνη!ξεκίνησα Vasclor κρέμα που μου είπε και ο εμβρυολογος και ο γιατρός μου οτι είναι οτι καλύτερο υπάρχει τώρα για την αντιμετώπιση του τραχήλου και ξάπλα!σηκωνομουν για τσισακια, μπάνιο το βράδυ και να βάλω να φάω!τα βασικά έκανα δηλαδή!

Ο γιατρός μου είχε πει οτι αν μικρύνει μέχρι την 28η βδομάδα θα μου βάλει πεσσό και δεν θα εχω πρόβλημα!τελικά 27+4 που πήγα ο τράχηλος ηταν 2,3 και το κεφαλακι της μικρής πίεζε πολύ τον τράχηλο ήταν ακριβώς πάνω από την χοάνη!τον βαλαμε για λόγους ασφαλείας γιατί απο την πίεση θα μου τον μίκραινε κι άλλο!

Εγω στην τοποθέτηση πονεσα πολύ!2 λεπτά έκανε να τον βάλει αλλά μου φάνηκε αιώνας!αν γίνει σωστή τοποθέτηση δεν καταλαβαίνεις τίποτα μετά και έτσι πρέπει αλλιώς δεν έχει τοποθετηθεί σωστά!πολύ προσοχή μου είπε τις πρώτες 4 μέρες μέχρι να με ξαναεβλεπε για να δούμε οτι όλα είναι οκ!είδαμε οτι είναι ολα καλά και με αφήνει πλέον να κινούμαι μέσα στο σπίτι πιο άνετα και να βγω για καφέ αν θέλω χωρίς να περπατησω όμως!

 


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, samiam είπε:

Κοριτσι σ ευχαριστω αλλα μαλλον δεν ξερεις την ιστορια μου...ειμαι ξαπλα με περιδεση απο την 22η βδομαδα, εννοειται παιρνω τη μεγαλυτερη δοσολογια σε μαγνησιο! Επισης με βλεπει πολυ συχνα ο γιατρος μου κ ενδοκολπικα γιατι  μετραμε τον τραχηλο. Η μονη μου διαδρομη ειναι μεχρι το μπανιο.

Όχι δεν το ήξερα! Υπομονή τότε και όλα καλά θα πάνε! :)Σε ποια βδομάδα είσαι τώρα? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , rapounzel_rapounzel είπε:

Ήμουν ξάπλα από την β'επιπεδου που είδαμε οτι ο τράχηλος ηταν 2,5 εκατοστά με 2 εκατοστά χοάνη!ξεκίνησα Vasclor κρέμα που μου είπε και ο εμβρυολογος και ο γιατρός μου οτι είναι οτι καλύτερο υπάρχει τώρα για την αντιμετώπιση του τραχήλου και ξάπλα!σηκωνομουν για τσισακια, μπάνιο το βράδυ και να βάλω να φάω!τα βασικά έκανα δηλαδή!

Ο γιατρός μου είχε πει οτι αν μικρύνει μέχρι την 28η βδομάδα θα μου βάλει πεσσό και δεν θα εχω πρόβλημα!τελικά 27+4 που πήγα ο τράχηλος ηταν 2,3 και το κεφαλακι της μικρής πίεζε πολύ τον τράχηλο ήταν ακριβώς πάνω από την χοάνη!τον βαλαμε για λόγους ασφαλείας γιατί απο την πίεση θα μου τον μίκραινε κι άλλο!

Εγω στην τοποθέτηση πονεσα πολύ!2 λεπτά έκανε να τον βάλει αλλά μου φάνηκε αιώνας!αν γίνει σωστή τοποθέτηση δεν καταλαβαίνεις τίποτα μετά και έτσι πρέπει αλλιώς δεν έχει τοποθετηθεί σωστά!πολύ προσοχή μου είπε τις πρώτες 4 μέρες μέχρι να με ξαναεβλεπε για να δούμε οτι όλα είναι οκ!είδαμε οτι είναι ολα καλά και με αφήνει πλέον να κινούμαι μέσα στο σπίτι πιο άνετα και να βγω για καφέ αν θέλω χωρίς να περπατησω όμως!

 

ευχαριστω για τις πληροφοριες. και σου ευχομαι οτι καλυτερο και με ενα τελειομηνο μωρακι!!!


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Χαρά Τριανταφυλλακι. είπε:

Ναι και εγώ το σπαθολαδο σκεφτόμουν έχει η frezyderm απ'οτι είδα αλλά θα ρωτήσω και στο φαρμακείο.

Είδες τι είπε για τα ρουχαλάκια? Μ'άρεσε που κάνει τα σκουφακια να τα βάλουν αυτοί που θα σας το πουν.. Πολύ γέλασα..

Έχει κ η agnotis, από κει το έμαθα για να μαι ειλικρινής.

  • Μου αρέσει 1

XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , λιλιτο είπε:

ευχαριστω για τις πληροφοριες. και σου ευχομαι οτι καλυτερο και με ενα τελειομηνο μωρακι!!!

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου!!!και σε εσένα εύχομαι τα καλύτερα και τα παιδάκια μας στην ώρα τους!πότε θα βάλεις τον πεσσό;;;


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , λιλιτο είπε:

@rapounzel_rapounzel Tην αλλη Πεμπτη,  με ειπε πρωτα θα κανω μια θεραπεια 3ημερη για ελαφρα μυκητιαση που βρηκε στην καλλιεργεια και θα τον παραγγειλω αυριο.

Αφού θα βάλεις πεσσό ολα καλά θα πάνε!!!:)


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, rapounzel_rapounzel είπε:

Αφού θα βάλεις πεσσό ολα καλά θα πάνε!!!:)

το ελπιζω. αν και ολα προς τα εκει δειχνουν. δεν εχω συσπασεις ουτε διαστολη ειναι τελειως κλειστος προς το παρον. ας κατσω και ξαπλα μεχρι τον 9ο  δεν με πειραζει.αρκει να πανε ολα καλα. εσενα τι σου ειπε για τον πεσσο.οτι δεν θα μειωθει αλλοο τραχηλος? θα τον βγαλεις οταν ειναι να γεννησεις?


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , λιλιτο είπε:

το ελπιζω. αν και ολα προς τα εκει δειχνουν. δεν εχω συσπασεις ουτε διαστολη ειναι τελειως κλειστος προς το παρον. ας κατσω και ξαπλα μεχρι τον 9ο  δεν με πειραζει.αρκει να πανε ολα καλα. εσενα τι σου ειπε για τον πεσσο.οτι δεν θα μειωθει αλλοο τραχηλος? θα τον βγαλεις οταν ειναι να γεννησεις?

Εγω εχω και συσπάσεις, παίρνω τοκολυτικά!μου είπε οτι όλα δείχνουν πολύ καλά!!!διαστολή ούτε εγω έχω!απλά έκανε χοάνη από την απότομη μείωση!

Ο πεσσός είναι για να συγκρατεί τον τράχηλο και να μην τρώει το ζόρι ο τράχηλος!μπορεί να μικρύνει λίγο ακόμα αλλά το θέμα είναι μέχρι τις 32 να παραμείνει σταθερός!

Θα τον βγάλω 36η βδομάδα!ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχω πλέον γιατί όλα δείχνουν ότι θε γέννησω μετά την 34η σίγουρα!και περιμένουμε να κάνω και το doppler για να δούμε τι θα δείξει για προωρότητα!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , rapounzel_rapounzel είπε:

Εγω εχω και συσπάσεις, παίρνω τοκολυτικά!μου είπε οτι όλα δείχνουν πολύ καλά!!!διαστολή ούτε εγω έχω!απλά έκανε χοάνη από την απότομη μείωση!

Ο πεσσός είναι για να συγκρατεί τον τράχηλο και να μην τρώει το ζόρι ο τράχηλος!μπορεί να μικρύνει λίγο ακόμα αλλά το θέμα είναι μέχρι τις 32 να παραμείνει σταθερός!

Θα τον βγάλω 36η βδομάδα!ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχω πλέον γιατί όλα δείχνουν ότι θε γέννησω μετά την 34η σίγουρα!και περιμένουμε να κάνω και το doppler για να δούμε τι θα δείξει για προωρότητα!

αντε να δουμε. υπομονη τωρα και οσο παει...

  • Μου αρέσει 1

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 20 λεπτά , rapounzel_rapounzel είπε:

Εγω εχω και συσπάσεις, παίρνω τοκολυτικά!μου είπε οτι όλα δείχνουν πολύ καλά!!!διαστολή ούτε εγω έχω!απλά έκανε χοάνη από την απότομη μείωση!

Ο πεσσός είναι για να συγκρατεί τον τράχηλο και να μην τρώει το ζόρι ο τράχηλος!μπορεί να μικρύνει λίγο ακόμα αλλά το θέμα είναι μέχρι τις 32 να παραμείνει σταθερός!

Θα τον βγάλω 36η βδομάδα!ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχω πλέον γιατί όλα δείχνουν ότι θε γέννησω μετά την 34η σίγουρα!και περιμένουμε να κάνω και το doppler για να δούμε τι θα δείξει για προωρότητα!

 Το doppler δείχνει κάτι για προωροτητα? Δε δείχνει μόνο αν αναπτύσσεται σωστά?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , katia2018 είπε:

 Το doppler δείχνει κάτι για προωροτητα? Δε δείχνει μόνο αν αναπτύσσεται σωστά?

Βγάζει ποσοστά προωροτητας!γιατί ελέγχουν τράχηλο και πλακούντα!και πως τρέφεται τό μωρό απο εμάς!και για προεκλαμψία βλέπει στο doppler ο εμβρυολογος αν είναι έμπειρος!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , rapounzel_rapounzel είπε:

Βγάζει ποσοστά προωροτητας!γιατί ελέγχουν τράχηλο και πλακούντα!και πως τρέφεται τό μωρό απο εμάς!και για προεκλαμψία βλέπει στο doppler ο εμβρυολογος αν είναι έμπειρος!

Πολύ καλό,δεν τα ήξερα αυτά!Άντε όλα να μας πάνε καλά και σ'αυτην την εξέταση!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , katia2018 είπε:

Πολύ καλό,δεν τα ήξερα αυτά!Άντε όλα να μας πάνε καλά και σ'αυτην την εξέταση!

Ναι!!!!η τελευταία σημαντική εξέταση!!!νομίζω οτι το αξιζουμε στο τέλος να είναι ολα καλά και θα είναι!!!:)


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , rapounzel_rapounzel είπε:

Ναι!!!!η τελευταία σημαντική εξέταση!!!νομίζω οτι το αξιζουμε στο τέλος να είναι ολα καλά και θα είναι!!!:)

Μακάρι ρε συ, γιατί αυτές τις μέρες έχω πέσει πάρα πολύ...δεν έχω άλλο κουράγιο...δεν περνάει η ώρα, πώς θα περάσουν οι μέρες???? Κανείς γύρω μας δεν καταλαβαίνει... μπορεί να είναι υποστηρικτικοί,αλλά όταν έχεις ξεχάσει ότι υπάρχει και ζωή έξω από το δωμάτιο που είσαι ξάπλα όλη μέρα, τότε τι να σου πουν όλοι αυτοί.....

Μη με παρεξηγήσεις, είναι βράδυ και πάντα πέφτω μετά το απόγευμα!!

Άντε καληνύχτα κοριτσάκι μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...