Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Αυγούστου 2018


Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , Zouzou94 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πως είστε? Εγώ πάλι όχι και στα καλύτερα μου! Πήγα χτες νοσοκομείο γιατί αισθάνθηκα δύο φορές έντονο πόνο στη κοιλιά και στη μέση και παρολου που δεν πονούσα όταν πήγα ήθελα να είμαι σίγουρη! Με είδαν κολπικά,(έχω κολπιτιδα) και ο τράχηλος άψογος κλειστός (5 άκουσα..γίνεται τόσο μεγάλος? ) Όλα φαίνονταν μια χαρά αλλά είπαν να με κάνουν καρδιοτοκογραφο.. δυστυχώς έδειξες συσπάσεις,πράγμα που εγώ νόμιζα ότι απλά με πίεζε ο μπέμπης τις στιγμές εκείνες.. Ειπαν για εισαγωγή 48ωρη αλλά λόγο που βρισκόμασταν Ξάνθη δεν δέχτηκα να κάτσω! Μου είπαν ξαπλωμένη,να κάνω καλλιέργεια,μέχρι τρεια Orbimag την ημέρα και να πάω στο γιατρό που με παρακολουθεί.. είμαι καλύτερα από χτες και έχω ραντεβού τη Τρίτη..δεν ξέρω τι να κανω.?! Να πάω νωρίτερα?! Φοβάμαι μη με κρατήσουν πάλι και δεν είναι η καλύτερη στιγμη! :(

απτο να σε φαει το ανχος κ να μην ξερεις τι συμβαινει καλητερα δεν θα ηταν να πας να σε δει ο γιατρος σου νωριτερα... μεσα αν σε κρατησουν θα ειναι μονο για το καλο σου δηλαδη προτιμας να γινει κατι βραδιατικα κ να τρεχεις μεσα στο ανχος χωρις να ξερεις το συμβαινει? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Maraki2018 είπε:

Καλημέρα σε όλες, 

Σας γράφω μετά από καιρό για να σας πω και γω την περιπέτεια που πέρασα. Όταν πήγα για β επιπέδου στις 22 εβδομάδες και ενώ το μωρό ήταν μια χαρά, βρέθηκα με πληρη εξάλειψη τραχήλου και δύο εκατοστά διαστολή! Πήγαινα δηλαδή για γέννα. Και για να σας προλάβω θα σας πω ότι ούτε συσπάσεις είχα ούτε πονους ούτε αίμα ούτε ένιωθα βάρος χαμηλά. Επίσης ο τοτε γιατρός μου δεν με είχε κοιτάξει  τον τράχηλο ποτέ  κολπικα. Για να μην τα πολυλογω, μπήκα νοσοκομείο και έκανα έκτακτη περίδεση τραχήλου η οποία δόξα τω θεώ είχε αίσιο αποτέλεσμα. Ευτυχώς δεν έσπασαν τα νερά μου και σήμερα 6 εβδομάδες μετά τα πράγματα βαίνουν καλώς. Έχω κάποιες λίγες μικρές ανώδυνες συσπάσεις μες στη μέρα αλλα δεν είναι ανησυχητικές. Είμαι γενικά ξάπλα ή καθιστή και βγαίνω μόνο για να πάω στον γιατρό. Παίρνω μαγνήσιο και adalat. Επίσης έκανα τις ενέσεις κορτιζόνης όταν ήμουν 24εβδομαδων για παν ενδεχόμενο. Οι δόσεις κορτιζόνης είναι 4. Κάνεις τις 2 την μια μέρα και την επόμενη μερα τις άλλες 2. Οπότε είμαι καλυμμένη μέχρι τέλους. Δεν χρειάζεται να κάνεις ενέσεις κάθε δυο βδομάδες όπως κάνανε παλιά. Αυτό μου είπαν όλοι οι γιατροί όταν ήμουν στο νοσοκομείο αλλά και ο δικός μου ο γιατρός που μου τις έκανε. Απλά θα τονίσω ότι εγώ κινδυνευα και κινδυνεύω με προωρότητα για αυτό και τις έκανα νωρίς. 

Ο γιατρός μου είναι αισιόδοξος ότι θα φτάσουμε μέχρι τέλους. 

Εύχομαι καλή συνέχεια εγκυμοσύνης σε όλες και προσοχή στον τράχηλο σας! 

Σας φιλώ!

Πωπω, άγχος που θα πέρασες, βρε συ! Ευτυχώς που πήγαν όλα καλά και αφού είναι ο γιατρός σου αισιόδοξος, να είσαι κι εσύ! Κάτι παραπάνω θα ξέρει ;-)

@iwanna24, να τσεκάρεις αυτο που λες για το αφρόλουτρο και αν δεν δεις διαφορά, να τσεκάρεις και τα σεντόνια του κρεβατιού. Μπορεί να σε πείραξε το μαλακτικό ή το απορρυπαντικό (αλλά κυρίως τα μαλακτικά κάνουν αλλεργίες, γιατί μένουν και πάνω στα ρούχα).

@Zouzou94, γιατί τόσο τραγικά, βρε συ; Ξεκουράσου λίγο και πήγαινε την Τρίτη στον γιατρό όπως σου είπαν. Πρότειναν εισαγωγή για παν ενδεχόμενο, αλλά δεν νομίζω να σε άφηναν να φύγεις, αν έβλεπαν πραγματικό πρόβλημα. Αφού δεν νιώθεις πόνο, μην αγχώνεσαι άδικα, βρε κορίτσι μου....Και νομίζω ότι συσπάσεις από συσπάσεις έχουν διαφορά...αν τις ένιωθες μόνο σαν πίεση του μωρού, μήπως δεν ήταν πολύ έντονες, άρα δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς;

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

απτο να σε φαει το ανχος κ να μην ξερεις τι συμβαινει καλητερα δεν θα ηταν να πας να σε δει ο γιατρος σου νωριτερα... μεσα αν σε κρατησουν θα ειναι μονο για το καλο σου δηλαδη προτιμας να γινει κατι βραδιατικα κ να τρεχεις μεσα στο ανχος χωρις να ξερεις το συμβαινει? 

Τι συμβαίνει ξέρω..ξέρω πως έχω συσπάσεις και δεν θέλω καθόλου να τρέχω μέσα στη νύχτα! Ξέρω πως αν με κρατήσουν θα είναι για το καλό και το δικό μου και του μπέμπη αλλά δυστυχώς βγήκαν κάτι αποτελεσματα της κόρης μου που δεν είναι καλά και για να το αντιμετωπίσω πρέπει να είμαι σπίτι..από απόσταση δεν είναι καθόλου εύκολο και δεν αφήνουν τη μικρή να έρχεται μέσα στο δωμάτιο! Οπότε μου είναι δύσκολο να μείνω μέσα και προσπαθώ να είμαι ξεκούραστη να ηρεμήσω! Ευελπιστώ τουλάχιστον να γίνει έτσι..αν βέβαια δω ότι δεν..δεν έχω άλλη επιλογή! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , modena είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!!! Ενημερωτικά αύριο έχει σεμινάριο από την nutricia online κ μπορείτε να το παρακολουθήσετε κ οι μανουλες που είστε στο κρεβάτι. Έκανα τσεκ το λινκ κ λειτουργεί μια χαρά κ από το κινητό. Το μόνο που θέλει είναι πολύ κατεβάσετε μια εφαρμογή που δεν αναφέρω τώρα το όνομα κ δουλευει κανονικά!

@iwanna24 κ εγώ πολλή αφυδάτωση γενικά κ αρκετή φαγούρα. Με ενυδάτωση περνάει όμως.

@elenistam εγώ κορίτσι μου δεν μπορώ να πω ότι έχω μεγάλη κοιλιτσα. είναι ανάλογα του σωματότυπου νομίζω της καθεμιάς μας.

@Maraki2018 χαίρομαι που πήγαν όλα καλά άσχετα την ταλαιπωρία σου καλή μου. Αυτό που δεν ελέγχουν τον τράχηλο ορισμένοι γιατροί δεν το καταλαβαίνω.. τι σου είπε μετά?

 

Σε ευχαριστώ @modena μου. Ο γιατρος μου όταν έμεινα έγκυος το πρώτο πράγμα που με είπε είναι ότι πρέπει να προσέχουμε τον τραχηλο μου επειδή πέρσι που είχα κάνει διακοπή κύησης γέννησα το μωρό πολύ γρήγορα (μέσα σε επτά ώρες όλα είχαν τελειωσει). Το ξαναειπε αυτό και όταν ήμουν στον δεύτερο μήνα. Παρόλαυτα δεν τον κοίταξε ούτε στις 18 ούτε στις 20 εβδομάδες που είχα πάει για εξέταση. Εγώ επειδή δεν είχα κανένα σύμπτωμα δεν πήγε το μυαλό μου ότι κάτι δεν πάει καλά. 

Τον πήρα τηλ εκείνη τη μέρα που έκανα τη β επιπεδου και του είπα ότι πάω νοσοκομείο άρον άρον για έκτακτη περίδεση και αντί την άλλη μέρα να με πάρει ένα τηλ να με ρωτήσει τι έγινε αυτός δεν πήρε. Τον πήρα εγώ τη μεθεπόμενη. Αλλά ήδη είχα νευριάσει γιατί δεν ενδιαφέρθηκε να με πάρει να δει πώς πήγε η επέμβαση. Με έπαιρνε μετά από δέκα μέρες αλλά δε το σήκωσα. Άλλωστε ήδη είχα απευθυνθεί σε άλλο μαιευτήρα.

 


ZWS3p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , linaa είπε:

απτο να σε φαει το ανχος κ να μην ξερεις τι συμβαινει καλητερα δεν θα ηταν να πας να σε δει ο γιατρος σου νωριτερα... μεσα αν σε κρατησουν θα ειναι μονο για το καλο σου δηλαδη προτιμας να γινει κατι βραδιατικα κ να τρεχεις μεσα στο ανχος χωρις να ξερεις το συμβαινει? 

Τώρα βλέπω ότι είπαμε τα ανάποδα στην Zouzou94:(

Μπορεί να'χεις δίκιο, μέχρι το ραντεβού με τον γιατρό της είναι κοντά βδομάδα...αρκετές μέρες δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Heidelberg είπε:

Πωπω, άγχος που θα πέρασες, βρε συ! Ευτυχώς που πήγαν όλα καλά και αφού είναι ο γιατρός σου αισιόδοξος, να είσαι κι εσύ! Κάτι παραπάνω θα ξέρει ;-)

@iwanna24, να τσεκάρεις αυτο που λες για το αφρόλουτρο και αν δεν δεις διαφορά, να τσεκάρεις και τα σεντόνια του κρεβατιού. Μπορεί να σε πείραξε το μαλακτικό ή το απορρυπαντικό (αλλά κυρίως τα μαλακτικά κάνουν αλλεργίες, γιατί μένουν και πάνω στα ρούχα).

@Zouzou94, γιατί τόσο τραγικά, βρε συ; Ξεκουράσου λίγο και πήγαινε την Τρίτη στον γιατρό όπως σου είπαν. Πρότειναν εισαγωγή για παν ενδεχόμενο, αλλά δεν νομίζω να σε άφηναν να φύγεις, αν έβλεπαν πραγματικό πρόβλημα. Αφού δεν νιώθεις πόνο, μην αγχώνεσαι άδικα, βρε κορίτσι μου....Και νομίζω ότι συσπάσεις από συσπάσεις έχουν διαφορά...αν τις ένιωθες μόνο σαν πίεση του μωρού, μήπως δεν ήταν πολύ έντονες, άρα δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς;

 

Τη προηγούμενη φορά φαινόταν στον υπέρηχο οι συσπαδεις..τώρα δεν φαίνονταν..ο καρδιοτοκογραφος τις κατέγραψε..πίεση νιώθω και δεν ξανά είχα πόνο! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Zouzou94 είπε:

Τι συμβαίνει ξέρω..ξέρω πως έχω συσπάσεις και δεν θέλω καθόλου να τρέχω μέσα στη νύχτα! Ξέρω πως αν με κρατήσουν θα είναι για το καλό και το δικό μου και του μπέμπη αλλά δυστυχώς βγήκαν κάτι αποτελεσματα της κόρης μου που δεν είναι καλά και για να το αντιμετωπίσω πρέπει να είμαι σπίτι..από απόσταση δεν είναι καθόλου εύκολο και δεν αφήνουν τη μικρή να έρχεται μέσα στο δωμάτιο! Οπότε μου είναι δύσκολο να μείνω μέσα και προσπαθώ να είμαι ξεκούραστη να ηρεμήσω! Ευελπιστώ τουλάχιστον να γίνει έτσι..αν βέβαια δω ότι δεν..δεν έχω άλλη επιλογή! 

μιλα με τον γιατρο σου κ μπορει να μην σε κρατησουν μεσα. δεν μπορεις να τα εχεις ολα υπο ελενχο κοριτσι μου καποιες φορες θα χρειαστει κατι παραπανω ητε για το ενα παιδι ητε για το αλλο ... δυστηχως δεν ειμαστε υπερανθρωποι να τα παμε τελεια παντου πρεπει να μιλησεις με το γιατρο σου να τα συνηπολογισετε ολα μην περνεις αποφασεις με δικη σου ευθυνη κ οτι γινει. περαστικα κ ολα θα πανε καλα απλα μην προσπαθεις να ειναι ολα υπο τον ελενχο σου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Zouzou94 είπε:

Τη προηγούμενη φορά φαινόταν στον υπέρηχο οι συσπαδεις..τώρα δεν φαίνονταν..ο καρδιοτοκογραφος τις κατέγραψε..πίεση νιώθω και δεν ξανά είχα πόνο! 

Δεν έχω κάνει καρδιοτοκογράφημα, αλλά νομίζω πως το μηχάνημα έχει διαβαθμίσεις στις συσπάσεις που δείχνει; Δείχνει και τις πολύ μικρές και τις πιο ανησυχητικές με νούμερα, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Heidelberg είπε:

Τώρα βλέπω ότι είπαμε τα ανάποδα στην Zouzou94:(

Μπορεί να'χεις δίκιο, μέχρι το ραντεβού με τον γιατρό της είναι κοντά βδομάδα...αρκετές μέρες δηλαδή...

αναποδα ναι ειναι αρκετες μερες εγω θα ανχωνομουν κ ειδικα αν υπαρχει κ καποια αποσταση με το νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , modena είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!!! Ενημερωτικά αύριο έχει σεμινάριο από την nutricia online κ μπορείτε να το παρακολουθήσετε κ οι μανουλες που είστε στο κρεβάτι. Έκανα τσεκ το λινκ κ λειτουργεί μια χαρά κ από το κινητό. Το μόνο που θέλει είναι πολύ κατεβάσετε μια εφαρμογή που δεν αναφέρω τώρα το όνομα κ δουλευει κανονικά!

@iwanna24 κ εγώ πολλή αφυδάτωση γενικά κ αρκετή φαγούρα. Με ενυδάτωση περνάει όμως.

@elenistam εγώ κορίτσι μου δεν μπορώ να πω ότι έχω μεγάλη κοιλιτσα. είναι ανάλογα του σωματότυπου νομίζω της καθεμιάς μας.

@Maraki2018 χαίρομαι που πήγαν όλα καλά άσχετα την ταλαιπωρία σου καλή μου. Αυτό που δεν ελέγχουν τον τράχηλο ορισμένοι γιατροί δεν το καταλαβαίνω.. τι σου είπε μετά?

 

Αλήθεια;;;μακάρι να μπορέσω να το παρακολουθησω από το κινητό!!!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

μιλα με τον γιατρο σου κ μπορει να μην σε κρατησουν μεσα. δεν μπορεις να τα εχεις ολα υπο ελενχο κοριτσι μου καποιες φορες θα χρειαστει κατι παραπανω ητε για το ενα παιδι ητε για το αλλο ... δυστηχως δεν ειμαστε υπερανθρωποι να τα παμε τελεια παντου πρεπει να μιλησεις με το γιατρο σου να τα συνηπολογισετε ολα μην περνεις αποφασεις με δικη σου ευθυνη κ οτι γινει. περαστικα κ ολα θα πανε καλα απλα μην προσπαθεις να ειναι ολα υπο τον ελενχο σου. 

Δεν κατάφερα να επικοινωνήσω μαζί του ακόμα.. υπεράνθρωπος δεν είμαι,ούτε είναι ότι θέλω να τα έχω όλα υπό έλεγχο..απλά αν δεν φροντίσω εγώ τη μικρή θα γίνει χάλια αυτές τις μερες και δεν έχω κάποιον να τη φροντίσει όπως πρέπει ..ο άντρας μου λείπει εξωτερικό και η μόνη επιλογή είμαι εγώ! Έπεσαν δυστυχώς όλα μαζί! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , modena είπε:

Θα επανέλθει αυτό, δεν μπορεί.. εγώ όλη μέρα πίνω νερά κ ειμαι στην τουαλέτα κ τπτ... Αφυδατωμένο δέρμα παντού κ γέμισα κ κυτταρίτιδα.. :-(

Πονεμένη ιστορία η κυτταριτιδα κορίτσια!μου εχει φτάσει στο γόνατο και είμαι 54 κιλά τώρα!μέχρι να γέννησω θα είναι στον αστράγαλο!εχω φρικαρει!!!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zouzou94 είπε:

Δεν κατάφερα να επικοινωνήσω μαζί του ακόμα.. υπεράνθρωπος δεν είμαι,ούτε είναι ότι θέλω να τα έχω όλα υπό έλεγχο..απλά αν δεν φροντίσω εγώ τη μικρή θα γίνει χάλια αυτές τις μερες και δεν έχω κάποιον να τη φροντίσει όπως πρέπει ..ο άντρας μου λείπει εξωτερικό και η μόνη επιλογή είμαι εγώ! Έπεσαν δυστυχώς όλα μαζί! 

καταλαβα μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα!!! κανε υπομονη κ αυριο θα τον βρεις τον γιατρο σου! τουλαχιστον να εχεις καποιον σπιτι να σε βοηθαει.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , linaa είπε:

αναποδα ναι ειναι αρκετες μερες εγω θα ανχωνομουν κ ειδικα αν υπαρχει κ καποια αποσταση με το νοσοκομειο.

Μισή ώρα και λιγότερο απόσταση είμαι από το νοσοκομείο εδώ στη Χαλκιδική,δεν είναι δίπλα αλλά δεν είναι τεράστια απόσταση

πρίν από 12 λεπτά , Heidelberg είπε:

Δεν έχω κάνει καρδιοτοκογράφημα, αλλά νομίζω πως το μηχάνημα έχει διαβαθμίσεις στις συσπάσεις που δείχνει; Δείχνει και τις πολύ μικρές και τις πιο ανησυχητικές με νούμερα, έτσι δεν είναι;

Έβλεπα όταν ένιωθα τη πίεση να ανεβαίνει ο αριθμός και μόλις άφηνε η πίεση κατέβαινε στο 0 ..τώρα πως μετριούνται και πόσο είχα δεν μου είπαν να σου πω την αλήθεια! 

πρίν από 3 λεπτά , linaa είπε:

καταλαβα μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα!!! κανε υπομονη κ αυριο θα τον βρεις τον γιατρο σου! τουλαχιστον να εχεις καποιον σπιτι να σε βοηθαει.. 

Πονεμένη ιστορία η βοήθεια στο σπίτι.. ίσως να μπορεί μέχρι ένα βαθμό ο μπαμπάς μου..θα δείξει! Σε ευχαριστώ πάντως! 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Zouzou94 είπε:

Δεν κατάφερα να επικοινωνήσω μαζί του ακόμα.. υπεράνθρωπος δεν είμαι,ούτε είναι ότι θέλω να τα έχω όλα υπό έλεγχο..απλά αν δεν φροντίσω εγώ τη μικρή θα γίνει χάλια αυτές τις μερες και δεν έχω κάποιον να τη φροντίσει όπως πρέπει ..ο άντρας μου λείπει εξωτερικό και η μόνη επιλογή είμαι εγώ! Έπεσαν δυστυχώς όλα μαζί! 

Καταρχήν χρειάζεται ψυχραιμία κοπέλα μου!!!και για τα δύο μωρακια σου!!!εύχομαι για την μικρή σου να πάνε ολα καλά και να ξεπερασετε γρήγορα οτι έχει προκύψει!εγω λεω να πας νωρίτερα στον γιατρό σου να σε δει για παν ενδεχόμενο γιατί μέχρι την άλλη τρίτη είναι σχεδόν μια βδομάδα!να σου δώσει τοκολυτικά για νσ γλιτωσεις και την εισαγωγή αν είναι εφικτό!πήγαινε και βλέπεται πως θα κινηθειτε αλλά μην το αφήσεις!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...