Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

Just now, Nicol_ είπε:

Και εμεις στο νιπτηρα τον κανουμε γιατι στο μπανιερο εκλαιγε.Εμενα μου κλαιει αρκετα και οταν τον αλλαζω πανα.

 Σολ μου λαθος η οδηγια με τους κολικους.Αφου φαντασου σημερα σε σχεση με αλλες μερες ειναι πολυ ηρεμος με τα εντερικα του.Θα δω πως θα παει και εκει γυρω στις 7 το βραδυ που μου εκανε τους εντονους κολικους.Αλλα εχω δει ηδη διαφορα.

Και τι εκανες και αλλαξε αυτο?? Εμενα σημερα ειναι λιγο χειροτερα εκει που παει να κοιμηθει τον πιανει πόνος γαμωτο και στεναχωριεμαι δεν μπορω να τον βλεπω να πονάει.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Sol_10 είπε:

Και τι εκανες και αλλαξε αυτο?? Εμενα σημερα ειναι λιγο χειροτερα εκει που παει να κοιμηθει τον πιανει πόνος γαμωτο και στεναχωριεμαι δεν μπορω να τον βλεπω να πονάει.. 

Εγραψα κ πιο πανω οτι η μαια με έβαλε σε ενα προγραμμα με το θηλασμό που το ξεκίνησα απο χθες το βραδυ. Θηλαζω ανα 2 ωρες. Ετυχε μια δυο φορες δεν μου πετυχε γιατι το μωρο πεινουσε αρκετά και ηθελε νωρίτερα στηθος,αλλα κατα τα αλλα το τήρησα μια χαρα.Και το απίστευτο ειναι πως Σημερα δεν μας εκανε καθολου κολικους! 

  • Μου αρέσει 2

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Nicol_ππολυ χαίρομαι!μπράβο!συνέχισε έτσι!! Αν επιτρέπεται μπορείς Ν μ δώσεις στοιχεία Κ λεπτομέρειες(πόσο αμοιβεται κλπ) σε πμ?Μήπως τη χρειαστώ?μεγάλη ευκολία Ν έρθει σπίτι! Εμείς κορίτσια σαραντισαμε! Αλλά επειδή προσπαθώ Ν επαναγαλακτισω με βλέπω μέσα άλλες 40 μέρες. .Γτ θέλει χρόνο.. Όμως Θ προσπαθήσω Όσο μπορώ! Έχει Κ πέντε μέρες Π Έχω πάλι πολύ αίμα...μιλάμε πλυμηρα..Κ από ότι κατάλαβα Μ ήρθε η περίοδος κανονικότατα. Απλά η πρώτη Μ μετά τη γέννα είναι πάντα βαριά περίοδος με μεγάλη αιμορραγία. Στον δεύτερο Επειδή είχα για πάνω από μιάμιση βδομάδα αίμα Μ εδώ χάπι Ν σταματήσει..Γτ είχα Κ χαμηλό αιματοκρίτη.εδώ Τώρα Ν δω τι Θ κάνω.. το αίμα Π Μ έκαναν μετάγγιση στη γέννα το βγάζω πάλι.. :lol: από βδομάδα Θ παω Ν με δει κιόλας για επανέλεγχο. Ο μικρός πολύ γκρίνια.. τα Αλλά δυο το αγαπάνε μωρέ Αλλά δε ξέρουν πως ν του το δείξουν... Το δείχνουν αρτσουμπαλα..χαχαχα. Αλλά πολύ ζωηραδα.. Κατά τ'άλλα δόξα τω Θεώ προσπαθουμε Ν προσαρμοζομαστε Όσο μπορούμε.!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, oneira_glyka είπε:

@Nicol_ππολυ χαίρομαι!μπράβο!συνέχισε έτσι!! Αν επιτρέπεται μπορείς Ν μ δώσεις στοιχεία Κ λεπτομέρειες(πόσο αμοιβεται κλπ) σε πμ?Μήπως τη χρειαστώ?μεγάλη ευκολία Ν έρθει σπίτι! Εμείς κορίτσια σαραντισαμε! Αλλά επειδή προσπαθώ Ν επαναγαλακτισω με βλέπω μέσα άλλες 40 μέρες. .Γτ θέλει χρόνο.. Όμως Θ προσπαθήσω Όσο μπορώ! Έχει Κ πέντε μέρες Π Έχω πάλι πολύ αίμα...μιλάμε πλυμηρα..Κ από ότι κατάλαβα Μ ήρθε η περίοδος κανονικότατα. Απλά η πρώτη Μ μετά τη γέννα είναι πάντα βαριά περίοδος με μεγάλη αιμορραγία. Στον δεύτερο Επειδή είχα για πάνω από μιάμιση βδομάδα αίμα Μ εδώ χάπι Ν σταματήσει..Γτ είχα Κ χαμηλό αιματοκρίτη.εδώ Τώρα Ν δω τι Θ κάνω.. το αίμα Π Μ έκαναν μετάγγιση στη γέννα το βγάζω πάλι.. :lol: από βδομάδα Θ παω Ν με δει κιόλας για επανέλεγχο. Ο μικρός πολύ γκρίνια.. τα Αλλά δυο το αγαπάνε μωρέ Αλλά δε ξέρουν πως ν του το δείξουν... Το δείχνουν αρτσουμπαλα..χαχαχα. Αλλά πολύ ζωηραδα.. Κατά τ'άλλα δόξα τω Θεώ προσπαθουμε Ν προσαρμοζομαστε Όσο μπορούμε.!

Να πας στο γιατρό κορίτσι. Προσοχή εάν έχεις χάσει πολύ αίμα μη ζαλιστεις πουθενά! 

@Sol_10 @Nicol_ εμένα το πρώτο διάστημα έκλαιγε στο μπάνιο και στην αλλαγή της πάνας. Σιγά σιγά το συνήθισε και κατάλαβα ότι τα ενοχλεί περισσότερο το γδύσιμο και ότι νιώθουν εκτεθειμένα ή ότι κρυώνουν. Το ίδιο έγινε και όταν της πήραν αίμα, έκλαιγε γιατί της βγάλαμε το χεράκι από το φορμάκι όχι γιατί την τρύπησαν και πόνεσε. Θα το συνηθίσουν μην ανησυχείτε σιγά σιγά. Επίσης, εγώ που χρησιμοποιώ τη γλίστρα είδα μεγάλη διαφορά όταν έριχνα πριν την ακουμπήσω ζεστό νεράκι ή έβαζα μια πετσέτα βρεγμένη με ζεστό νεράκι και δεν ακουμπούσε στο κρύο πλαστικό. 

Επίσης, προσπαθώ να έχω ζέστη την πετσέτα που τη σκουπίζω και τα ρουχαλάκια της όταν την ντύνω αμέσως μετά το μπάνιο. Αυτό που μου είπε ο παιδίατρος είναι ότι δεν τους αρέσει να πέφτει και απότομα νερό πάνω τους απευθείας, καλύτερα να ρίχνουμε νεράκι με το χέρι μας σιγά σιγά πάνω τους. Επίσης αυτό ισχύει και για λόγους ασφαλείας μην αλλάξει απότομα η θερμοκρασία του νερού και τα κάψει εάν ανοίξει κάποιος μια βρύση στο σπίτι ή εάν λειτουργεί κάποιο πλυντήριο. Της βάζω και τραγουδάκια από το YouTube. Εμένα τώρα είναι σε φάση που της αρέσει πολύ το νεράκι αλλά και πάλι τα πρώτα λεπτά θα κλάψει λιγάκι και μετά το απολαμβάνει. 

  • Μου αρέσει 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nicol_ είπε:

Που χαθηκαν οι μανουλες Μαρτιου? Ολες με μουτρα πανω στα μπεμπακια ειμαστε? :-P

Χαχαχα μάλλον!! Εμείς ξεκινησαμε αντιαναγωγικο γάλα, γτ κάνουμε πολύ εμετό και ελπίζουμε Ν στρώσει Μην είναι αλλεργία.. Κατά τ'άλλα η παιδίατρος με αποθαρυνε λίγο για τον επαναγαλακτισμο.ομολογώ λίγο με επηρέασε Αλλά δε Θ το βάλω κάτω.μιλάω ήδη με κοπέλες που επαναγαλακτισαν.Κ εχω στο πρόγραμμα Ν πάρω τηλ για αρχή σύμβουλο Κ αν δω ότι δεν..Θ παω για ραντεβού από κοντά..Όπως κατάλαβες Νικόλ...Ακόμα παίρνω τηλέφωνο.....

Link to comment
Share on other sites

Just now, oneira_glyka είπε:

Χαχαχα μάλλον!! Εμείς ξεκινησαμε αντιαναγωγικο γάλα, γτ κάνουμε πολύ εμετό και ελπίζουμε Ν στρώσει Μην είναι αλλεργία.. Κατά τ'άλλα η παιδίατρος με αποθαρυνε λίγο για τον επαναγαλακτισμο.ομολογώ λίγο με επηρέασε Αλλά δε Θ το βάλω κάτω.μιλάω ήδη με κοπέλες που επαναγαλακτισαν.Κ εχω στο πρόγραμμα Ν πάρω τηλ για αρχή σύμβουλο Κ αν δω ότι δεν..Θ παω για ραντεβού από κοντά..Όπως κατάλαβες Νικόλ...Ακόμα παίρνω τηλέφωνο.....

Γιατι σε αποθαρρύνε?? Τι σου είπε? Ασε γιατι κ εγω απο την παιδιατρο την επαθα..παρε τηλ.και ζητα μια καθοδήγηση και ολα γίνονται. Εννοείται λιγο δυσκολα στην αρχη αλλα θα το καταφέρεις 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Nicol_ είπε:

Γιατι σε αποθαρρύνε?? Τι σου είπε? Ασε γιατι κ εγω απο την παιδιατρο την επαθα..παρε τηλ.και ζητα μια καθοδήγηση και ολα γίνονται. Εννοείται λιγο δυσκολα στην αρχη αλλα θα το καταφέρεις 

Γτ λέει πως δε Θ του φτάνει το γαλα Μ. Κ Θ θέλει συμπλήρωμα. Όμως υπάρχει πιθανότητα Ν μη κατάλαβε ακριβώς τι κάνω Γτ τα είπαμε στο πόδι..Όχι σε επίσκεψη κανονισμενη.Όπως Κ να χει.. Θ το παλέψω Μέχρι Όσο μπορώ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Που χαθηκαν οι μανουλες Μαρτιου? Ολες με μουτρα πανω στα μπεμπακια ειμαστε? :-P

Με μουτρα απο πανω δεν λες τιποτα Νικολ μου χαχα!! Πραγματικα εχω ερωτευτεί!! 

Εμεις περναμε τωρα λιγο κολικους καθε απόγευμα και δεν αντέχω να πονάει και να μην μπορω να τον βοηθησω... Και εχουμε τωρα 3 πρωινα που παμε και την βολτα μας το πρωί! Εχει πολυ ωραιο καιρο και ειναι οτι πρεπει! 

Εσεις τι κανετε?? Απο κολικους ηρεμησατε καθολου??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Εδω η δικια μου κοιμαται ολο το απογευμα κ τωρα δε λεει να ξυπνησει. Μαντεψτε ποια θα ειναι ξυπνια ολη νυχτα...Μου εκανε κ ενα ωραιο χουνερι σημερα. Γενικα κανει κακα κ κατουραει αφου την εχω πλυνει οταν αλλαζουμε πανα. Οποτε κατουραει η κυρια την πετσετα που την σκουπιζα κ την παιρνω αγκαλια κ παμε κρεβατοκαμαρα να παρω αλλη πετσετα να την ξαναπλυνω. Αποτελεσμα να κανει κακα πανω μου, στο πατωμα της κρεβατοκαμαρας κ στο χωλ. Τραβουσα τις κοτσιδες μου. Εχει τυχει σε ενα αλλαγμα να κατουρησει κ χεσει 3 πετσετες κ αλλα τοσα σελτεδακια. Ουτε πανα δεν προλαβαινεις να της βαλεις. Και αντε μετα να προλαβω να σας πω κανα νεο χαχαχα!

  • Χαχα 2

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, evio είπε:

Γεια σας κοριτσια! Εδω η δικια μου κοιμαται ολο το απογευμα κ τωρα δε λεει να ξυπνησει. Μαντεψτε ποια θα ειναι ξυπνια ολη νυχτα...Μου εκανε κ ενα ωραιο χουνερι σημερα. Γενικα κανει κακα κ κατουραει αφου την εχω πλυνει οταν αλλαζουμε πανα. Οποτε κατουραει η κυρια την πετσετα που την σκουπιζα κ την παιρνω αγκαλια κ παμε κρεβατοκαμαρα να παρω αλλη πετσετα να την ξαναπλυνω. Αποτελεσμα να κανει κακα πανω μου, στο πατωμα της κρεβατοκαμαρας κ στο χωλ. Τραβουσα τις κοτσιδες μου. Εχει τυχει σε ενα αλλαγμα να κατουρησει κ χεσει 3 πετσετες κ αλλα τοσα σελτεδακια. Ουτε πανα δεν προλαβαινεις να της βαλεις. Και αντε μετα να προλαβω να σας πω κανα νεο χαχαχα!

Χαχαχα καλα περναμε ολεε κορίτσια!  Εμεις συνεχιζουμε δυστυχώς με τους κολικους και ειμαστε στο πικ νομιζω. Ξεκιναμε 7 το απογευμα και παμε μεχρι 11 το βραδυ. Με μικρες διακοπες ενδιαμεσα αλλα τι να το κανεις..κλαμα γοερο και μονο αγκαλιά. Απαρηγόρητος.. Πολυ δυσκολη φαση. Τον στεναχωριέμαι απίστευτα


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Τελικα οπως το περιμενα, το ξενυχτησαμε χτες... Αρχισε να βγαζει φωνουλες κοριτσια κ ειναι τοσο γλυκια η σκατου, θα την φαω καμια ωρα.

@Nicol_μακαρι να ηρεμησει στα κοντα ο μικρος σου. Ποσο κριμα ειναι να πονανε μια σταλια ανθρωπακια. Ειναι κ αγορακι οποτε τον πιανουν λιγο χειροτερα οι κολικοι απο τα κοριτσακια. 


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααα! Πως ειστε κοριτσια?Εμεις σημερα κλεινουμε ενα μηνα! :):wub: 

Δυσκολο βραδυ και εμεις και δυσκολο πρωινο αλλα κανουμε υπομονη.. τιπ για τις μανουλες που περνανε τα ιδια..σεσουαρ στην κοιλιτσα. Μου το ειπε η μαια και ειναι το μονο που τον ηρεμει.Ελεγχομενα ζεστος αερας στην κοιλιτσα τον ανακουφιζει απιστευτα.

 

  • Μου αρέσει 2

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2019 at 11:55 ΠΜ, palmoira είπε:

Καλημέρα κοριτσια! 

@Gianna28 να σου ζήσει το μωράκι σου! @Alex1989 όπως και να συμβεί σε λίγες μέρες θα έχεις αγκαλίτσα και εσυ το μωράκι σου! 

Εγω κοριτσια υποφέρω από τη μέση μου. Την πάτησα άσχημα και φταίει ο τρόπος που σηκώνω τη μικρή από το λίκνο και το όμως την ξανά βάζω μέσα. Αναγκαστικά πήρα voltaren δεν άντεχα άλλο τους πόνους και ακόμη και έτσι υποφέρω. Προσοχή κοριτσια για να μην την πάθετε και εσείς. Ρηλαξ έχω @Nicol_ το οποίο κουνιέται κιόλας αλλά προς το παρόν κάθεται ελάχιστα. Ο παιδίατρος επίσης μας είπε να μην την αφήνουμε πολύ ώρα ακόμη στο ρηλαξ. Πιστεύω ότι το επόμενο διάστημα θα κάθεται περισσότερο. Επίσης, παρατηρήσαμε ότι η μικρή προτιμά να στρέφει το κεφάλι της κυρίως προς τα δεξιά με αποτέλεσμα αυτή η πλευρά να έχει γίνει λίγο πλακουτση και είμαστε σε διαδικασία που προσπαθούμε συνέχεια να τη βάζουμε να γυρνάει από την άλλη πλευρά. Ο παιδίατρος μας είπε ότι συμβαίνει σε όλα σχεδόν τα παιδιά γιατί πλέον τα βάζουμε να κάθονται ανάσκελα και όχι πλάγια και ότι είναι καθαρά αισθητικό θέμα και όχι κάτι σημαντικό. Απλα να της γυρνάμε όσο μπορούμε το κεφάλι και από την άλλη πλευρά. Στο ιντερνετ που διάβασα το αναφέρουν σαν πλατυκεφαλία. Με το θηλασμό πάμε πολύ καλά απλά ενώ είχαμε μπει λίγο σε ρυθμό μάλλον περάσαμε το πρώτο άλμα ανάπτυξης και αποσυντονίστηκε εντελώς. Έτρωγε συνέχεια λες και δεν χόρταινε και ήθελε συνέχεια να είναι στο στηθος. Κουράστηκα παρα πολύ, ανα μισή ή μια ώρα ήθελε να τρώει. Τώρα ηρέμησε ξανά και είμαστε καλύτερα. Ειδικά τα βράδια πλέον ξυπνάει μια μόνο φορά και πλέον και το πρωί τρώει περίπου ανα 2 1/2 με 3 ώρες. Το μόνο πρόβλημα που έχουμε πλέον είναι ότι τρώει πολύ λαίμαργα και πνίγεται πολύ κατά την ώρα του θηλασμου. Αέρια έχει πολλά αλλά και οι κολικοι μας υποχώρησαν παρόλο που γενικά δεν μας ταλαιπώρησαν παρα πολύ. 

Palmoira ποσο κρατησε το αλμα ανάπτυξης?


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Palmoira ποσο κρατησε το αλμα ανάπτυξης?

Επίσης κοιμοταν περισσότερο τοτε? Εμενα εχει 2 μερες που τρώει συνέχεια κ κοιμάται περισσοτερο κ σκεφτομαι επειδή ειμαστε 5η εβδομάδα μήπως είναι το αλμα αναπτυξης


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...