Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

πρίν από 21 λεπτά , Nicol_ είπε:

Καλημερα κοριτσια πως ειστε? Πως πατε με τα μωρακια σας? Εμένα περναει λιγο περιεργη φαση.. Ολη μερα γκρινιαζει και κλαιει και θέλει αγκαλια. Τον αφηνω στην κουνια ξυπνάει κλαει. Ακομα και οταν δεν ποναει,ειναι χορτατος και καθαρος παλι γκρινιαζει δεν ξερω γιατι..εχετε περασει κατι παρομοιο? 2 μερες τωρα δεν τον εχω αφησει απο πανω μου και τα έχω παιξει λιγάκι. Ουτε να φαω δεν μπορω..

Καλημέρα Νικολ,

μηπως είναι κάποιο άλμα ανάπτυξης? Σου βάζω τις εβδομάδες που συνήθως εμφανίζονται τα άλματα. Υπομονή θα το ξεπεράσει. Εμεις κάναμε πισωγύρισμα με τον βραδινό ύπνο και μου ξυπνάει ξανά κάθε 3 ώρες. Πιστεύω ότι θα επανέλθουμε.

5η εβδομάδα

8η - 9η εβδομάδα

12η εβδομάδα

15η - 19η (κορύφωση στην 17η εβδομάδα)

23η - 26η (κορύφωση την 26η εβδομάδα)

29η - 30η εβδομάδα (άγχος αποχωρισμού - δε θεωρείται αναπτυξιακό άλμα)

34η - 37η εβδομάδα (κορύφωση την 36η)

42η - 47η εβδομάδα (κορύφωση την 44η)

51η - 54η εβδομάδα (κορύφωση την 53η)

60η - 64η εβδομάδα (κορύφωση την 62η και 63η)

71η - 75η εβδομάδα (κορύφωση την 72η και 73η)


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, palmoira είπε:

Καλημέρα Νικολ,

μηπως είναι κάποιο άλμα ανάπτυξης? Σου βάζω τις εβδομάδες που συνήθως εμφανίζονται τα άλματα. Υπομονή θα το ξεπεράσει. Εμεις κάναμε πισωγύρισμα με τον βραδινό ύπνο και μου ξυπνάει ξανά κάθε 3 ώρες. Πιστεύω ότι θα επανέλθουμε.

5η εβδομάδα

8η - 9η εβδομάδα

12η εβδομάδα

15η - 19η (κορύφωση στην 17η εβδομάδα)

23η - 26η (κορύφωση την 26η εβδομάδα)

29η - 30η εβδομάδα (άγχος αποχωρισμού - δε θεωρείται αναπτυξιακό άλμα)

34η - 37η εβδομάδα (κορύφωση την 36η)

42η - 47η εβδομάδα (κορύφωση την 44η)

51η - 54η εβδομάδα (κορύφωση την 53η)

60η - 64η εβδομάδα (κορύφωση την 62η και 63η)

71η - 75η εβδομάδα (κορύφωση την 72η και 73η)

Υποτιθεται την περασμένη εβδομάδα περασαμε το αλμα. Ειχε αποδιοργανωθει αλλα αυτο συνεχίζεται..Αρα προφανώς αλλαζουν για πολλούς λογους.

Μήπως αυξάνονται οι αναγκες τους σε γαλα καθως μεγαλώνουν και μας κανουν αυτα τα πισωγύρισματα? 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Ημουν στις μανουλες απριλιου αλλα γεννησα προωρα μεσα στο Μαρτιο τη μικρη μου, η οποια εμεινε 14 μερες στη Μενν.

Της εδινα δικο μου γαλα & συμπληρωμα με μπιμπερό. 

Τωρα που μεγαλωσε λιγο εχω αρχισει να τη βαζω στο στήθος, τη βαζω λιγη ωρα πριν το γευμα και μετα της δινω το μπουκαλι.

Η γιατρος μ εχει πει να της δινβ 60 ml ομως αυτη φαινεται να πειναει μετα, γινεται και στηθος και μπουκαλι και να μη χορταινει;

Μηπως δε τραβαει καθολου απο το δικο μου;

Γενικα δεν εχω καμια μεγαλη παραγωγη γαλακτος αλλα προσπαθω να πετυχω αποκλειστικο θηλασμο.

Απλα δε ξερω τι να κανω..

Εχει καμια να μου προτεινει κατι;


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary είπε:

Καλησπερα κοριτσια!

Ημουν στις μανουλες απριλιου αλλα γεννησα προωρα μεσα στο Μαρτιο τη μικρη μου, η οποια εμεινε 14 μερες στη Μενν.

Της εδινα δικο μου γαλα & συμπληρωμα με μπιμπερό. 

Τωρα που μεγαλωσε λιγο εχω αρχισει να τη βαζω στο στήθος, τη βαζω λιγη ωρα πριν το γευμα και μετα της δινω το μπουκαλι.

Η γιατρος μ εχει πει να της δινβ 60 ml ομως αυτη φαινεται να πειναει μετα, γινεται και στηθος και μπουκαλι και να μη χορταινει;

Μηπως δε τραβαει καθολου απο το δικο μου;

Γενικα δεν εχω καμια μεγαλη παραγωγη γαλακτος αλλα προσπαθω να πετυχω αποκλειστικο θηλασμο.

Απλα δε ξερω τι να κανω..

Εχει καμια να μου προτεινει κατι;

Καλησπερα fairy mary να σου ζησει το μωρακι σου να ειναι γερο!  Εγω θα σου προτεινα να πάρεις τηλ στο 10525 ειναι η γραμμη στηριξης θηλασμου Αλκυονη. Εχω πάρει και εγώ καθώς και η @oneira_glyka απο τις μανουλες Μαρτιου. Ειναι πολυ κατατοπιστικες και ευγενικες κ θα σε καθοδηγήσουν σίγουρα. Θα σου πούνε οτι πληροφορία χρειαζεσαι :)

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, fairy-mary είπε:

Καλησπερα κοριτσια!

Ημουν στις μανουλες απριλιου αλλα γεννησα προωρα μεσα στο Μαρτιο τη μικρη μου, η οποια εμεινε 14 μερες στη Μενν.

Της εδινα δικο μου γαλα & συμπληρωμα με μπιμπερό. 

Τωρα που μεγαλωσε λιγο εχω αρχισει να τη βαζω στο στήθος, τη βαζω λιγη ωρα πριν το γευμα και μετα της δινω το μπουκαλι.

Η γιατρος μ εχει πει να της δινβ 60 ml ομως αυτη φαινεται να πειναει μετα, γινεται και στηθος και μπουκαλι και να μη χορταινει;

Μηπως δε τραβαει καθολου απο το δικο μου;

Γενικα δεν εχω καμια μεγαλη παραγωγη γαλακτος αλλα προσπαθω να πετυχω αποκλειστικο θηλασμο.

Απλα δε ξερω τι να κανω..

Εχει καμια να μου προτεινει κατι;

Καλημέρα και να σου ζήσει! Θα σου γράψω τι προγραμμα ακολουθήσαμε εμεις. Από την αρχή που γέννησα και πήραν τη μικρή στη μονάδα ξεκίνησα θηλαστρο κάθε 3 ώρες. Όταν την πήραμε σπίτι, δώσαμε αποκλειστικά ξένο για 3 ημέρες λόγω ίκτερος με τάισμα κάθε 3 ώρες ενώ ταυτόχρονα εγώ αντλούσα μητρικό και το έβαζα στο ψυγείο στα ειδικά σακουλάκια. Από την 4η ημέρα ξεκινήσαμε και δίναμε εναλλάξ γεύματα μητρικό και ξένο, με μπουκάλι και τα δυο και ταυτόχρονα θηλαστρο κάθε 3 ώρες. Εάν ενδιάμεσα πεινούσε της έδινα έξτρα μητρικό με μπουκάλι εννοειται. Ξένο δεν έδινα ποτέ νωρίτερα από τις 3 ώρες. Το πόσο γάλα θα πιει το μωρό ανα γεύμα στο υπολογίζει ο παιδίατρος με βάση το βάρος και την ηλικία του παιδιού ή κάποια σύμβουλος θηλασμου. Μην προσπαθήσεις να δώσει παραπάνω γιατί θα κάνει εμετό το μωρό, είναι συγκεκριμένη η χωρητικότητα του στομάχου. Σταδιακά Μέι να το ξένο και της έδινα όλο και περισσότερο από το δικό μου ή συμπλήρωνα στο μπιμπερό με ξένο εάν δεν επαρκούσε το δικό μου. Ζυγιζαμε κάθε 3-4 ημέρες και επειδή η πρόσληψη βάρους ήταν πολύ καλή συνεχίζαμε. Πολύ γρήγορα έτρωγε μόνο δικό μου γάλα. Περίπου όταν ήταν 18 ημερών και αφού είχε πάρει ικανοποιητικό βάρος ο παιδίατρος μου είπε ότι μπορούμε να αρχίσουμε το στηθος. Να ξέρεις ότι για τα μωρά το στηθος είναι μια πολύ κουραστική διαδικασία που τα εξαντλεί πολύ ειδικά εάν δεν έχουν το κατάλληλο βάρος. Ξεκινήσαμε κάθε 2 1/2 ώρες θηλασμό που την άφηνα περίπου μισή με μια ώρα στο στηθος. Έπιανε στηθος, έτρωγε λιγάκι και μόλις την έπαιρνε ο ύπνος την ξυπνούσα για να συνεχίσει να τρώει. Αυτό που μου είχε πει η σύμβουλος είναι να μην την αφήνω να παίζει στο στηθος. Να ξέρει ότι στο στηθος τρώμε δεν παίζουμε. Την τάιζα έχοντας αφησει μόνο το ζιπουνακι για να μένει ξύπνια και ενδιάμεσα όταν κουραζόταν την πήγαινα και την άλλαζα για να ξυπνάει και να τρώει. Επόμενο γεύμα έδινα  μετά από 3 ώρες με μπιμπερό. Σταδιακά μέσα σε περίπου 4 ημέρες έδινα συνολικά 3 γεύματα με μπιμπερό και όλα τα υπόλοιπα στηθος. Μετά το έκανα ένα γεύμα με μπιμπερό, το βράδυ πριν κοιμηθεί και τελικά όλο στηθος. Θέλει υπομονή και νομίζω το κάθε μωράκι και το χρόνο του. Μην απογοητεύεσαι και μη βιάζεσαι. Εγώ ακολούθησα πολύ το ένστικτο μου και το ρυθμό του μωρου. Όσο έπαιρνε βάρος δεν ανησυχούσα. Με βοήθησε πολύ κάθε 2-3 ημέρες να κρατάω ημερολόγιο με όλα τα γεύματα και κενώσεις και πανες. Έγραφα ώρα, πόση ώρα θήλασα ή πόσα ml ήπιε με μπιμπερό ή κακά ή σκέτη πάνα. Έτσι είχα μια εικόνα ότι όλα πήγαιναν καλά. Όχι καθημερινά μη φανταστείς. 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, palmoira είπε:

Καλημέρα και να σου ζήσει! Θα σου γράψω τι προγραμμα ακολουθήσαμε εμεις. Από την αρχή που γέννησα και πήραν τη μικρή στη μονάδα ξεκίνησα θηλαστρο κάθε 3 ώρες. Όταν την πήραμε σπίτι, δώσαμε αποκλειστικά ξένο για 3 ημέρες λόγω ίκτερος με τάισμα κάθε 3 ώρες ενώ ταυτόχρονα εγώ αντλούσα μητρικό και το έβαζα στο ψυγείο στα ειδικά σακουλάκια. Από την 4η ημέρα ξεκινήσαμε και δίναμε εναλλάξ γεύματα μητρικό και ξένο, με μπουκάλι και τα δυο και ταυτόχρονα θηλαστρο κάθε 3 ώρες. Εάν ενδιάμεσα πεινούσε της έδινα έξτρα μητρικό με μπουκάλι εννοειται. Ξένο δεν έδινα ποτέ νωρίτερα από τις 3 ώρες. Το πόσο γάλα θα πιει το μωρό ανα γεύμα στο υπολογίζει ο παιδίατρος με βάση το βάρος και την ηλικία του παιδιού ή κάποια σύμβουλος θηλασμου. Μην προσπαθήσεις να δώσει παραπάνω γιατί θα κάνει εμετό το μωρό, είναι συγκεκριμένη η χωρητικότητα του στομάχου. Σταδιακά Μέι να το ξένο και της έδινα όλο και περισσότερο από το δικό μου ή συμπλήρωνα στο μπιμπερό με ξένο εάν δεν επαρκούσε το δικό μου. Ζυγιζαμε κάθε 3-4 ημέρες και επειδή η πρόσληψη βάρους ήταν πολύ καλή συνεχίζαμε. Πολύ γρήγορα έτρωγε μόνο δικό μου γάλα. Περίπου όταν ήταν 18 ημερών και αφού είχε πάρει ικανοποιητικό βάρος ο παιδίατρος μου είπε ότι μπορούμε να αρχίσουμε το στηθος. Να ξέρεις ότι για τα μωρά το στηθος είναι μια πολύ κουραστική διαδικασία που τα εξαντλεί πολύ ειδικά εάν δεν έχουν το κατάλληλο βάρος. Ξεκινήσαμε κάθε 2 1/2 ώρες θηλασμό που την άφηνα περίπου μισή με μια ώρα στο στηθος. Έπιανε στηθος, έτρωγε λιγάκι και μόλις την έπαιρνε ο ύπνος την ξυπνούσα για να συνεχίσει να τρώει. Αυτό που μου είχε πει η σύμβουλος είναι να μην την αφήνω να παίζει στο στηθος. Να ξέρει ότι στο στηθος τρώμε δεν παίζουμε. Την τάιζα έχοντας αφησει μόνο το ζιπουνακι για να μένει ξύπνια και ενδιάμεσα όταν κουραζόταν την πήγαινα και την άλλαζα για να ξυπνάει και να τρώει. Επόμενο γεύμα έδινα  μετά από 3 ώρες με μπιμπερό. Σταδιακά μέσα σε περίπου 4 ημέρες έδινα συνολικά 3 γεύματα με μπιμπερό και όλα τα υπόλοιπα στηθος. Μετά το έκανα ένα γεύμα με μπιμπερό, το βράδυ πριν κοιμηθεί και τελικά όλο στηθος. Θέλει υπομονή και νομίζω το κάθε μωράκι και το χρόνο του. Μην απογοητεύεσαι και μη βιάζεσαι. Εγώ ακολούθησα πολύ το ένστικτο μου και το ρυθμό του μωρου. Όσο έπαιρνε βάρος δεν ανησυχούσα. Με βοήθησε πολύ κάθε 2-3 ημέρες να κρατάω ημερολόγιο με όλα τα γεύματα και κενώσεις και πανες. Έγραφα ώρα, πόση ώρα θήλασα ή πόσα ml ήπιε με μπιμπερό ή κακά ή σκέτη πάνα. Έτσι είχα μια εικόνα ότι όλα πήγαιναν καλά. Όχι καθημερινά μη φανταστείς. 

Το θεμα ειναι οτι εγω δεν εχω πολυ μεγαλξ ροη γαλακτος ετσι ωστε να αντλω και να φτανει για τα γευματα της οποτε αναγκαστικα δινω περισσοτερο ξενο..

Αυτο με προβληματιζει περισσοτερο.


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Καλημέρα και να σου ζήσει! Θα σου γράψω τι προγραμμα ακολουθήσαμε εμεις. Από την αρχή που γέννησα και πήραν τη μικρή στη μονάδα ξεκίνησα θηλαστρο κάθε 3 ώρες. Όταν την πήραμε σπίτι, δώσαμε αποκλειστικά ξένο για 3 ημέρες λόγω ίκτερος με τάισμα κάθε 3 ώρες ενώ ταυτόχρονα εγώ αντλούσα μητρικό και το έβαζα στο ψυγείο στα ειδικά σακουλάκια. Από την 4η ημέρα ξεκινήσαμε και δίναμε εναλλάξ γεύματα μητρικό και ξένο, με μπουκάλι και τα δυο και ταυτόχρονα θηλαστρο κάθε 3 ώρες. Εάν ενδιάμεσα πεινούσε της έδινα έξτρα μητρικό με μπουκάλι εννοειται. Ξένο δεν έδινα ποτέ νωρίτερα από τις 3 ώρες. Το πόσο γάλα θα πιει το μωρό ανα γεύμα στο υπολογίζει ο παιδίατρος με βάση το βάρος και την ηλικία του παιδιού ή κάποια σύμβουλος θηλασμου. Μην προσπαθήσεις να δώσει παραπάνω γιατί θα κάνει εμετό το μωρό, είναι συγκεκριμένη η χωρητικότητα του στομάχου. Σταδιακά Μέι να το ξένο και της έδινα όλο και περισσότερο από το δικό μου ή συμπλήρωνα στο μπιμπερό με ξένο εάν δεν επαρκούσε το δικό μου. Ζυγιζαμε κάθε 3-4 ημέρες και επειδή η πρόσληψη βάρους ήταν πολύ καλή συνεχίζαμε. Πολύ γρήγορα έτρωγε μόνο δικό μου γάλα. Περίπου όταν ήταν 18 ημερών και αφού είχε πάρει ικανοποιητικό βάρος ο παιδίατρος μου είπε ότι μπορούμε να αρχίσουμε το στηθος. Να ξέρεις ότι για τα μωρά το στηθος είναι μια πολύ κουραστική διαδικασία που τα εξαντλεί πολύ ειδικά εάν δεν έχουν το κατάλληλο βάρος. Ξεκινήσαμε κάθε 2 1/2 ώρες θηλασμό που την άφηνα περίπου μισή με μια ώρα στο στηθος. Έπιανε στηθος, έτρωγε λιγάκι και μόλις την έπαιρνε ο ύπνος την ξυπνούσα για να συνεχίσει να τρώει. Αυτό που μου είχε πει η σύμβουλος είναι να μην την αφήνω να παίζει στο στηθος. Να ξέρει ότι στο στηθος τρώμε δεν παίζουμε. Την τάιζα έχοντας αφησει μόνο το ζιπουνακι για να μένει ξύπνια και ενδιάμεσα όταν κουραζόταν την πήγαινα και την άλλαζα για να ξυπνάει και να τρώει. Επόμενο γεύμα έδινα  μετά από 3 ώρες με μπιμπερό. Σταδιακά μέσα σε περίπου 4 ημέρες έδινα συνολικά 3 γεύματα με μπιμπερό και όλα τα υπόλοιπα στηθος. Μετά το έκανα ένα γεύμα με μπιμπερό, το βράδυ πριν κοιμηθεί και τελικά όλο στηθος. Θέλει υπομονή και νομίζω το κάθε μωράκι και το χρόνο του. Μην απογοητεύεσαι και μη βιάζεσαι. Εγώ ακολούθησα πολύ το ένστικτο μου και το ρυθμό του μωρου. Όσο έπαιρνε βάρος δεν ανησυχούσα. Με βοήθησε πολύ κάθε 2-3 ημέρες να κρατάω ημερολόγιο με όλα τα γεύματα και κενώσεις και πανες. Έγραφα ώρα, πόση ώρα θήλασα ή πόσα ml ήπιε με μπιμπερό ή κακά ή σκέτη πάνα. Έτσι είχα μια εικόνα ότι όλα πήγαιναν καλά. Όχι καθημερινά μη φανταστείς. 

Συγγνώμη που πεταγομαι..Εγώ κάνω λάθος που αφήνω το μωρό να πιπίλαει στο στήθος  μέχρι να την πάρει ο ύπνος, ενώ έχει χορτάσει κ επειδή αλλιώς δεν κοιμάται με τίποτα; δεν της έχω δώσει ακόμα πιπίλα 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alex1989 είπε:

Συγγνώμη που πεταγομαι..Εγώ κάνω λάθος που αφήνω το μωρό να πιπίλαει στο στήθος  μέχρι να την πάρει ο ύπνος, ενώ έχει χορτάσει κ επειδή αλλιώς δεν κοιμάται με τίποτα; δεν της έχω δώσει ακόμα πιπίλα 

Τι να σου πω...εμένα και ο παιδίατρος και η σύμβουλος θηλασμου μου τόνισαν ότι δεν πρέπει να μένει στο στηθος για παιχνίδι. Εγώ όταν έχει γκρίνια την βγάζω από το στηθος και την αφήνω πάνω μου για να την πάρει ο ύπνος. 

1 ώρα πρίν, fairy-mary είπε:

Το θεμα ειναι οτι εγω δεν εχω πολυ μεγαλξ ροη γαλακτος ετσι ωστε να αντλω και να φτανει για τα γευματα της οποτε αναγκαστικα δινω περισσοτερο ξενο..

Αυτο με προβληματιζει περισσοτερο.

Κάνεις θηλαστρο κάθε 3 ώρες? Μην απογοητεύεσαι, όσο αντλείς και βάζεις το μωρό στο στηθος θα δεις ότι σιγά σιγά η παραγωγή θα γίνει ικανή για τις ανάγκες του μωρου σου. Μίλα και με την Αλκυόνη, εκεί θα μπορέσουν να σου δώσουν οδηγίες. Χρειάζεται χρόνο και υπομονή. Μιλα και με τον παιδίατρο συχνά να σου λέει πόση ποσότητα ανα γεύμα χρειάζεται. Μην απογοητεύεσαι και μην στεναχωριέσαι. Μπορεί να χρειάζεστε απλά περισσότερο χρόνο. Να προσεχείς τον εαυτό σου να μην εξαντληθεί και να είσαι ήρεμη με το μωράκι σου. Είναι κουραστική διαδικασία, μην φτάσεις να καταρρεύσεις από την κούραση. Σιγά σιγά 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, palmoira είπε:

Τι να σου πω...εμένα και ο παιδίατρος και η σύμβουλος θηλασμου μου τόνισαν ότι δεν πρέπει να μένει στο στηθος για παιχνίδι. Εγώ όταν έχει γκρίνια την βγάζω από το στηθος και την αφήνω πάνω μου για να την πάρει ο ύπνος. 

Κάνεις θηλαστρο κάθε 3 ώρες? Μην απογοητεύεσαι, όσο αντλείς και βάζεις το μωρό στο στηθος θα δεις ότι σιγά σιγά η παραγωγή θα γίνει ικανή για τις ανάγκες του μωρου σου. Μίλα και με την Αλκυόνη, εκεί θα μπορέσουν να σου δώσουν οδηγίες. Χρειάζεται χρόνο και υπομονή. Μιλα και με τον παιδίατρο συχνά να σου λέει πόση ποσότητα ανα γεύμα χρειάζεται. Μην απογοητεύεσαι και μην στεναχωριέσαι. Μπορεί να χρειάζεστε απλά περισσότερο χρόνο. Να προσεχείς τον εαυτό σου να μην εξαντληθεί και να είσαι ήρεμη με το μωράκι σου. Είναι κουραστική διαδικασία, μην φτάσεις να καταρρεύσεις από την κούραση. Σιγά σιγά 

Kαι γω @palmoira  προσπαθώ να τη βάλω στο στήθος να ξαπλώσει  πάνω μου  όταν έχει τελειώσει το φαγητό αλλά νευριάζει πολύ και δεν κάθεται με τίποτα χωρίς να πιπιλαει  και αναγκαστικά για να ηρεμήσει  την ξαναβάζω.. Γενικά όλη μέρα έτσι είμαστε. Δεν ξέρω πως να το χειριστω  αυτό γιατί μπορεί να κρατήσει για ώρες κ είναι κουραστικο. 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex1989 είπε:

Kαι γω @palmoira  προσπαθώ να τη βάλω στο στήθος να ξαπλώσει  πάνω μου  όταν έχει τελειώσει το φαγητό αλλά νευριάζει πολύ και δεν κάθεται με τίποτα χωρίς να πιπιλαει  και αναγκαστικά για να ηρεμήσει  την ξαναβάζω.. Γενικά όλη μέρα έτσι είμαστε. Δεν ξέρω πως να το χειριστω  αυτό γιατί μπορεί να κρατήσει για ώρες κ είναι κουραστικο. 

Αλεξ μου και μενα καποιες φορες τον παίρνει ο υπνος και πιπιλαει. Το θέλουν σαν παρηγορια το πιπιλισμα νιωθουν ασφαλεια ετσι. Γιαυτο δωσε πιπιλα να τη μάθει σιγα σιγα και να μη ειναι συνεχεια στο στηθος.Εμενα δεν έπαθε καμια συγχιση θηλων και η μαια μου ειπε καναμε πολυ καλα που δωσαμε πιπιλα γιατι ειδικα στους κολικους που με το στήθος υπερσιτιζοταν η πιπιλα μας βοήθησε πολυ. Οπως και σε φασεις γκρινιας και πόνου. Εχει βρεθεί επισης οτι η πιπιλα προστατεύει απο το συνδρομο αιφνίδιου θανατου. Μαθε την τωρα στη μπεμπουλα σου που ειναι μικρη να τη συνηθίσει. Δοκιμασε μερικες καπιια θα τη βολεψει. Εγω τώρα θα πάρω τις dr browns που μοιαζουν με τη θηλη του στηθους

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα σε ολες.

Κοριτσια εγω βλεπω οτι οσο μεγαλωνει η μικρη δεν εχει τοση αναγκη το πιπιλισμα οπως στις αρχες. Γενικα αμα αρχισω κ ποναω της κοβω το πιπιλισμα αλλιως την αφηνω να ανακουφιζεται. Δεν παιρνει κ πιπιλα η δικια μου. @Alex1989βαλτε κανενα τικερακι να βλεπουμε ηλικιες των μωρων!

Αυριο σαραντιζουμε κ χτες εκανε μια πολυ δυσκολη κριση κολικων. Πανω που ελεγα οτι μαλλον τελειωσαμε με αυτα...


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , evio είπε:

Καλημερα σε ολες.

Κοριτσια εγω βλεπω οτι οσο μεγαλωνει η μικρη δεν εχει τοση αναγκη το πιπιλισμα οπως στις αρχες. Γενικα αμα αρχισω κ ποναω της κοβω το πιπιλισμα αλλιως την αφηνω να ανακουφιζεται. Δεν παιρνει κ πιπιλα η δικια μου. @Alex1989βαλτε κανενα τικερακι να βλεπουμε ηλικιες των μωρων!

Αυριο σαραντιζουμε κ χτες εκανε μια πολυ δυσκολη κριση κολικων. Πανω που ελεγα οτι μαλλον τελειωσαμε με αυτα...

Το έβαλα.  Γίναμε κιόλας 2 εβδομάδων.  Ούτε που κατάλαβα πως πέρασαν οι μέρες. Κ μεις χθες  βράδυ είχαμε αρκετή γκρίνια.  Αλλά δεν νομίζω να πόνου σε γιατι όταν την έβαζα στο στήθος ηρεμουσε. Ξεκίνησα να της δίνω κ λίγο πιπίλα.  Πριν τον ύπνο,  άλλοτε την δέχεται  κ άλλοτε την πετάει κ την βάζω στο στήθος. Απλά όταν δεν πιπιλαει εκνευριζεται πολύ, κ ζορίζομαι  που την βλέπω έτσι. Δεν περίμενα ότι ένα τόσο δα πλασματσκι θα χει τόσο νευρο,  τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο  ήταν τόσο ήρεμη...  Νομίζω ότι το βράδυ δεν έχω αρκετό γάλα,  την βάζω κ από τα δύο στήθη κ ακόμα φαίνεται  πεινασμενη. Πότε αρχίζουν περίπου οι κολικοι;  κ πως το καταλαβαίνουμε ότι είναι αυτό; 

  • Μου αρέσει 1

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex1989 είπε:

Το έβαλα.  Γίναμε κιόλας 2 εβδομάδων.  Ούτε που κατάλαβα πως πέρασαν οι μέρες. Κ μεις χθες  βράδυ είχαμε αρκετή γκρίνια.  Αλλά δεν νομίζω να πόνου σε γιατι όταν την έβαζα στο στήθος ηρεμουσε. Ξεκίνησα να της δίνω κ λίγο πιπίλα.  Πριν τον ύπνο,  άλλοτε την δέχεται  κ άλλοτε την πετάει κ την βάζω στο στήθος. Απλά όταν δεν πιπιλαει εκνευριζεται πολύ, κ ζορίζομαι  που την βλέπω έτσι. Δεν περίμενα ότι ένα τόσο δα πλασματσκι θα χει τόσο νευρο,  τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο  ήταν τόσο ήρεμη...  Νομίζω ότι το βράδυ δεν έχω αρκετό γάλα,  την βάζω κ από τα δύο στήθη κ ακόμα φαίνεται  πεινασμενη. Πότε αρχίζουν περίπου οι κολικοι;  κ πως το καταλαβαίνουμε ότι είναι αυτό; 

Οι κολικοί μπορεί να έρθουν ανά πάσα στιγμή. Συνήθως κλαίνε πολύ κ μαζεύουν ποδαράκια, έχουν αέρια, συνήθως την ίδια ώρα κάθε μέρα κ κρατα τρίωρο. Το βράδυ η παραγωγή στο γάλα από όσο ξέρω είναι μεγαλύτερη. Απλά ίσως θέλει να κάθεται στο στήθος είναι η παρηγοριά τους μωρέ μου.. 

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πήρε και πιπίλα. Δοκιμάσαμε διάφορες και τελικά της άρεσαν οι micro  chicco. Εμένα τρελαίνεται για χάδια στο κεφάλι και πίσω από το αυτάκι της! 

Just now, Alex1989 είπε:

Το έβαλα.  Γίναμε κιόλας 2 εβδομάδων.  Ούτε που κατάλαβα πως πέρασαν οι μέρες. Κ μεις χθες  βράδυ είχαμε αρκετή γκρίνια.  Αλλά δεν νομίζω να πόνου σε γιατι όταν την έβαζα στο στήθος ηρεμουσε. Ξεκίνησα να της δίνω κ λίγο πιπίλα.  Πριν τον ύπνο,  άλλοτε την δέχεται  κ άλλοτε την πετάει κ την βάζω στο στήθος. Απλά όταν δεν πιπιλαει εκνευριζεται πολύ, κ ζορίζομαι  που την βλέπω έτσι. Δεν περίμενα ότι ένα τόσο δα πλασματσκι θα χει τόσο νευρο,  τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο  ήταν τόσο ήρεμη...  Νομίζω ότι το βράδυ δεν έχω αρκετό γάλα,  την βάζω κ από τα δύο στήθη κ ακόμα φαίνεται  πεινασμενη. Πότε αρχίζουν περίπου οι κολικοι;  κ πως το καταλαβαίνουμε ότι είναι αυτό; 

Θύμισε μου για το τικερακι σε ποια μορφή το κάνουμε copy paste? 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, palmoira είπε:

Εμένα πήρε και πιπίλα. Δοκιμάσαμε διάφορες και τελικά της άρεσαν οι micro  chicco. Εμένα τρελαίνεται για χάδια στο κεφάλι και πίσω από το αυτάκι της! 

Θύμισε μου για το τικερακι σε ποια μορφή το κάνουμε copy paste? 

Επιλέγεις εκεί που λέει forums κ μετά PseudoHTML. 

Just now, Alex1989 είπε:

Επιλέγεις εκεί που λέει forums κ μετά PseudoHTML. 

M άλλον δεν έχουν αρχίσει σε εμάς τότε.  Αν κ έχει αρκετά αέρια η μικρή κ κάνει πάρα πολλές κενώσεις.  Πάνω από οχτώ την ημέρα που συνοδεύονται με αέρια κ είναι αρκετά υδαρεις.  Είναι Οκ αυτό; επίσης ρευεται  πάρα πολύ σπανια μετσ τον θηλασμό,  με αποτέλεσμα μετά το γεύμα να μου βγάζει γουλιτσες επειδή κουνιεται  κ πολύ κ κλωτσα τα ποδαράκια της.  Μόνο όταν πίνουμε με μπουκάλι ρευεται καμία φορά.  Όταν τρώει απ το στήθος δεν ρευεται.  Η αλήθεια είναι ότι με τρομάζουν οι γουλιες γιατί κάποιες φορές είναι μεγάλες,  αλλά διάβασα ότι όσο είναι ξαπλωμενη με το κεφαλάκι στο πλάι δεν υπάρχει  κίνδυνος 

Just now, Smile89 είπε:

Οι κολικοί μπορεί να έρθουν ανά πάσα στιγμή. Συνήθως κλαίνε πολύ κ μαζεύουν ποδαράκια, έχουν αέρια, συνήθως την ίδια ώρα κάθε μέρα κ κρατα τρίωρο. Το βράδυ η παραγωγή στο γάλα από όσο ξέρω είναι μεγαλύτερη. Απλά ίσως θέλει να κάθεται στο στήθος είναι η παρηγοριά τους μωρέ μου.. 

Καλά το θέλει κ για παρηγοριά,  όλη την  ημέρα γίνεται  αυτό... Απλά το βράδυ όσο την έχω στο στήθος μετά από κάποιο σημείο αρχίζει κ ρουφάει με μανία.  Σαν να μην πίνει γάλα κ μετσ εκνευριζεται κ μόλις την δίνω λίγο συμπλήρωμα το πίνει κ ήρεμει. Κ γενικά το βράδυ νιώθω το στήθος μου πάρα πολύ μαλακό σε αντίθεση με την ημέρα που καταλαβαίνω ποτέ γεμίζει...  Δεν ξέρω,  μπορεί  να κάνω κ λαθος. 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...