Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

Just now, palmoira είπε:

Υπομονή, θα υποχωρήσουν. Υπάρχουν και στο ιντερνετ λευκοί ήχοι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Εμένα αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι δεν μπορούμε να τα βοηθήσουμε τα καημένα. Εμάς ευτυχως δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα και ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι. Γενικά πρόσεξε λιγάκι και τη διατροφη σου και όλα θα πάνε καλά. Η αϋπνία είναι μέσα στο προγραμμα και θα τη συνηθίσεις. Εμένα πλέον μου κάνει εντύπωση περισσότερο όταν καταφέρνω να κοιμηθώ παρα το να μένω ξύπνια! 

@Vasoth. τι κάνετε? Έχω καιρό να διαβάσω νέα σου. Όλα καλά? 

Συνεχιζουμε να παλευουμε με το οξυγονο καλα παμε ομως χτες μας ειπαν οτι υπαρχει περιπτωση οταν φυγουμε να συνεχισουμε με οξυγονο στο σπιτι για λιγο καιρο λόγω της βροχοπνευμονικης δισπλασιας που εχουμε στα υπολοιπα καλα ειναι σημερα είμαστε 2480γρ εσυ πως πας με τη μπεμπα?


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Sol_10 να σου ζησει ο μπεμπουλης! Γερος κ τυχερος να ειναι στη ζωη του.

@palmoira γιατι κανατε εσεις εξετασεις; Της δικιας μου της τρυπξσαν κ τα δυο χερακια για να βρουν αιμα, ηταν πολυ δυσκολο γιατι εκλαιγε η καημενη σπαρακτικα. Τελικα ολα καλα με τον θυροειδη της κ επαναληψη ειπε η παιδιατρος στις 40 μερες. Επισης εχουμε να κανουμε κ ενα ακουογραμμα τοτε.

Παντως ειναι πολλη η αυπνια ..Η δικια μου εχει αερια κ οταν τα κανει ακουγονται δυνατα τα κακα της. Δεν ξερω αμα αυτα ειναι απο κολικους. Παντως οταν την πιανει κλαιει παααρα πολυ κ ηρεμει μονο στο στηθος. Αντε να περασει αυτη η αχαρη φαση να ηρεμησουν λιγο τα μικρακια μας, να ξεκουραστουμε κανα βραδυ κ εμεις. Τους αγωνιστικους μου χαιρετισμους σε ολες τις αυπνες μανες. Με το καλο κοριτσια σε οσες ειστε ακομη εγκυες!

  • Ευχαριστώ 1

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Α κ κατι ακομη. Κοριτσια πως τα πατε με τα λόχεια? Εμενα ενω ειχαν ελλατωθει παρα πολυ κ ειχαν παρει να ξανοιγουν σε χρωμα εχω δυο μερες που ξαναεγιναν κοκκινα κ αυξηθηκαν. Οχι σαν αιμορραγια αλλα αυξηθηκαν. Το ειπα στον γιατρο κ ειπε να το παρακολουθω. Ευτυχως σημερα σαν να μειωθηκαν παλι. Ειχατε εσεις τιποτε τετοια;

  • Μου αρέσει 1

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, evio είπε:

Α κ κατι ακομη. Κοριτσια πως τα πατε με τα λόχεια? Εμενα ενω ειχαν ελλατωθει παρα πολυ κ ειχαν παρει να ξανοιγουν σε χρωμα εχω δυο μερες που ξαναεγιναν κοκκινα κ αυξηθηκαν. Οχι σαν αιμορραγια αλλα αυξηθηκαν. Το ειπα στον γιατρο κ ειπε να το παρακολουθω. Ευτυχως σημερα σαν να μειωθηκαν παλι. Ειχατε εσεις τιποτε τετοια;

Ναι κοπελα μ ειναι φυσιολογικο στη φαση του 'καθαρισματος'εκει π παει να τελειωσει να ξαναρχεται κ σε εμενα ετσι ειχε κανει 2-3φορες....εκει π λες ευτυχως καθαριζω να σου παλι!!!!

Να σας ζησουν τα μπουμπουκια σας!!!! Υπομονη με τους κολικους κ τα αερια πρεπει να μαθουν να κανουν κακαλια τους κ αυτα τα καημενα να μπει σε μια ρεγουλα το εντερακι τους κ μετα θα ειναι ολα καλυτερα!!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, evio είπε:

Με ανακουφιζεις @ΒαλεντιναΧρηστος. Ανυσηχησα λιγο να πω την αληθεια. Μου θυμισε περιοδο κ μου φανηκε πολυ παραξενο.

Ναι μεχρι να καθαρισει τελειως η μητρα θα τα εχεις αυτα τα σκαμπανεβασματα μην ανχωνεσαι.....περιοδος αργει ακομα κ αν θηλαζεις πολυ παραπανω απο οτι οχι! Εγω π δεν θηλασα μ ηρθε στις 60μερες μετα την γεννα τελη δεκεμβριου γεννησα τελη φεβεουαριου ηρθε!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  κοριτσια!Τι κανετε?

@palmoira  kai @evio γιατι πηραν αιμα στα μωρακια σας?Εμας μας εκαναν στο μαιευτηριο μονο κατι εξετασεις που τρυπανε λιγο τη φτερνα του μωρου..οσον αφορα τα λοχεια ακριβως ετσι ειναι και σε μενα.Εχω αυξομειωσεις.Μην ανησυχεις ειναι φυσιολογικο

Εγω παιδια τραβαω μεγαλο αγχος με τους κολικους..Εχει οοολη τη μερα αερια και ζοριζεται και γκρινιαζει και καποια απογευματα τον πιανει και κριση κολικου και κλαιει σπαρακτικα.Εχω στρεσαριστει πολυ με αυτη την κατασταση.Τις περισσοτερες φορες τον ηρεμω αλλα οταν δεν πιανει τιποτα αγχωνομαι και βαζω τα κλαμματα..πραγματικα δεν με νοιαζει η αυπνια κ η κουραση αρκει να μην ειχαμε αυτους τους κολικους :sad: Δεν ξερω αλλα δεν μπορω να αντιμετωπισω το σπαρακτικο κλαμμα,στεναχωριεμαι παρα πολυ

Ηθελα να σας ρωτησω και πως τα πατε και με το θηλασμο..εμενα παλι το στηθος μου εχει υπερπαραγωγη και τρεχει βρυση το γαλα..αυτο διαβασα μπορει να επιδεινωνει τους κολικους.Συν οτι ο μικρος τρωει πολυ λαιμαργα και καταπινει αερα,βηχει και βγαζει γουλιες..


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Nicol_ υπερπαραγωγη δεν εχω, κανα δυο φορες ολες κ ολες αμα εβρεξα το μπλουζακι μου. Αμα αργησω να την θηλασω απλα πρηζεται παραπανω το στηθος μου. Ωστοσο αμα εχει μαζευτει παραπανω γαλα τραβιεται η μικρη κ δεν θελει να θηλασει. Ισως να εβγαζες λιγο γαλα με το χερι πριν βαλεις τον μικρο να θηλασει; Κ η δικια μου τρωει λαιμαργα κ επειδη δεν ρευεται ευκολα την βαζουμε να ξαπλωσει στο κρεβατι μας γιατι βγαζει γουλιες κ πνιγεται συχνα. Αμα ρευτει κοιμαται καλυτερα.

Σκεψου οτι κανεις το καλυτερο για το παιδι σου. Ακα δεν θηλαζες θα ηταν χειροτερα απο κολικους. Κ εγω στη θεση σου θα εβαζα τα κλαματα αμα σπαραζε η μικρη στο κλαμα...

Εξετασεις καναμε εμεις για θυροειδη επειδη επαιρνα χαπι στην εγκυμοσυνη. Βγηκε καλη κ πρεπει να την επαναλαβουμε σε ενα μηνα.


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, evio είπε:

@Nicol_ υπερπαραγωγη δεν εχω, κανα δυο φορες ολες κ ολες αμα εβρεξα το μπλουζακι μου. Αμα αργησω να την θηλασω απλα πρηζεται παραπανω το στηθος μου. Ωστοσο αμα εχει μαζευτει παραπανω γαλα τραβιεται η μικρη κ δεν θελει να θηλασει. Ισως να εβγαζες λιγο γαλα με το χερι πριν βαλεις τον μικρο να θηλασει; Κ η δικια μου τρωει λαιμαργα κ επειδη δεν ρευεται ευκολα την βαζουμε να ξαπλωσει στο κρεβατι μας γιατι βγαζει γουλιες κ πνιγεται συχνα. Αμα ρευτει κοιμαται καλυτερα.

Σκεψου οτι κανεις το καλυτερο για το παιδι σου. Ακα δεν θηλαζες θα ηταν χειροτερα απο κολικους. Κ εγω στη θεση σου θα εβαζα τα κλαματα αμα σπαραζε η μικρη στο κλαμα...

Εξετασεις καναμε εμεις για θυροειδη επειδη επαιρνα χαπι στην εγκυμοσυνη. Βγηκε καλη κ πρεπει να την επαναλαβουμε σε ενα μηνα.

Ναι οταν μπορω βγαζω αλλα τωρα με τους κολικους τρωει αστατα και πιο συχνα και δεν μπορω να υπολογισω ποτε περιπου θα φαει..ουτε μπορω να βγαλω την ωρα που θα αρχισει να γκρινιαζει για φαγητο γιατι αν δεν του δωσω αμεσως χαλαει τον κοσμο:-P

Ελπιζω τουλαχιστον να μη κρατησουν κανενα 3μηνο οι κολικοι οπως διαβαζω..:sad:


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 20 λεπτά , Nicol_ είπε:

Καλησπέρα  κοριτσια!Τι κανετε?

@palmoira  kai @evio γιατι πηραν αιμα στα μωρακια σας?Εμας μας εκαναν στο μαιευτηριο μονο κατι εξετασεις που τρυπανε λιγο τη φτερνα του μωρου..οσον αφορα τα λοχεια ακριβως ετσι ειναι και σε μενα.Εχω αυξομειωσεις.Μην ανησυχεις ειναι φυσιολογικο

Εγω παιδια τραβαω μεγαλο αγχος με τους κολικους..Εχει οοολη τη μερα αερια και ζοριζεται και γκρινιαζει και καποια απογευματα τον πιανει και κριση κολικου και κλαιει σπαρακτικα.Εχω στρεσαριστει πολυ με αυτη την κατασταση.Τις περισσοτερες φορες τον ηρεμω αλλα οταν δεν πιανει τιποτα αγχωνομαι και βαζω τα κλαμματα..πραγματικα δεν με νοιαζει η αυπνια κ η κουραση αρκει να μην ειχαμε αυτους τους κολικους :sad: Δεν ξερω αλλα δεν μπορω να αντιμετωπισω το σπαρακτικο κλαμμα,στεναχωριεμαι παρα πολυ

Ηθελα να σας ρωτησω και πως τα πατε και με το θηλασμο..εμενα παλι το στηθος μου εχει υπερπαραγωγη και τρεχει βρυση το γαλα..αυτο διαβασα μπορει να επιδεινωνει τους κολικους.Συν οτι ο μικρος τρωει πολυ λαιμαργα και καταπινει αερα,βηχει και βγαζει γουλιες..

Γεια σου κοριτσι δινεις κατι για τους κολικους καμια σταγονα; 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Nicol_ είπε:

Καλησπέρα  κοριτσια!Τι κανετε?

@palmoira  kai @evio γιατι πηραν αιμα στα μωρακια σας?Εμας μας εκαναν στο μαιευτηριο μονο κατι εξετασεις που τρυπανε λιγο τη φτερνα του μωρου..οσον αφορα τα λοχεια ακριβως ετσι ειναι και σε μενα.Εχω αυξομειωσεις.Μην ανησυχεις ειναι φυσιολογικο

Εγω παιδια τραβαω μεγαλο αγχος με τους κολικους..Εχει οοολη τη μερα αερια και ζοριζεται και γκρινιαζει και καποια απογευματα τον πιανει και κριση κολικου και κλαιει σπαρακτικα.Εχω στρεσαριστει πολυ με αυτη την κατασταση.Τις περισσοτερες φορες τον ηρεμω αλλα οταν δεν πιανει τιποτα αγχωνομαι και βαζω τα κλαμματα..πραγματικα δεν με νοιαζει η αυπνια κ η κουραση αρκει να μην ειχαμε αυτους τους κολικους :sad: Δεν ξερω αλλα δεν μπορω να αντιμετωπισω το σπαρακτικο κλαμμα,στεναχωριεμαι παρα πολυ

Ηθελα να σας ρωτησω και πως τα πατε και με το θηλασμο..εμενα παλι το στηθος μου εχει υπερπαραγωγη και τρεχει βρυση το γαλα..αυτο διαβασα μπορει να επιδεινωνει τους κολικους.Συν οτι ο μικρος τρωει πολυ λαιμαργα και καταπινει αερα,βηχει και βγαζει γουλιες..

Σιδερώσε μια πετσετουλα δική του έννοειται κ βάλε την στην κοιλίτσα του. Το στήθος σου βγάζει όσο χρειάζεται ο μικρός μην ανησυχείς. Δεν νομίζω αυτό να του κανει κολικούς μην ανησυχείς. Πλυσουλες μύτη κάνετε?


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Alex. Arap είπε:

Γεια σου κοριτσι δινεις κατι για τους κολικους καμια σταγονα; 

 

12 ώρες πρίν, Smile89 είπε:

Σιδερώσε μια πετσετουλα δική του έννοειται κ βάλε την στην κοιλίτσα του. Το στήθος σου βγάζει όσο χρειάζεται ο μικρός μην ανησυχείς. Δεν νομίζω αυτό να του κανει κολικούς μην ανησυχείς. Πλυσουλες μύτη κάνετε?

Καλημερα κοριτσια!Ναι δινουμε σταγονες κ προβιοτικα..στη μυτουλα δεν χρειαστηκαν πλυσεις μεχρι τωρα.ρωτησα την παιδιατρο αλλα αφου δεν εχει θεμα ειπε δεν ειναι απαραιτητο.Γιατι?


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Nicol_ ειναι απαιτητικος ο μικρουλης σου! Εχουν κ αυτα τον χαρακτηρα τους απο μια σταλια σκατακια. Μακαρι να του περασουν γρηγορα οι κολικοι.

Κοριτσια ουτε εγω κανω πλυσεις στη μυτη. Μονο αμα καταλαβω οτι εχει μυξουλες. Αλλιως δεν την ταλαιπωρω. 

Χτες καναμε κ μπανακι μεσα στην μπανιερα κανονικα οχι μονο με τρεχουμενο νερο κ επιτελους ρπ ευχαριστηθηκε κ δεν εσκασε στο κλαμα:x

Επισης αρχισαν να μην της κανουν τα φορμακια για νεογεννητα στο υψος. Ε κ μια περηφανια την νιωθω που μεγαλωνει γρηγορα το μπουμπουκι μου! Και επισης κου κου βα!

  • Μου αρέσει 3

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Nicol_ είπε:

 

Καλημερα κοριτσια!Ναι δινουμε σταγονες κ προβιοτικα..στη μυτουλα δεν χρειαστηκαν πλυσεις μεχρι τωρα.ρωτησα την παιδιατρο αλλα αφου δεν εχει θεμα ειπε δεν ειναι απαραιτητο.Γιατι?

Δεν ξέρω βρε αγάπη εμένα μου είπε απαραίτητος ο καθαρισμός της μύτης τρεις φορές την ημέρα κ σε περίπτωση ρουθουνισματος πλύση, ειδικά στην αρχή. Αν το δούμε κ λογικά κι εμείς κάθε μέρα έχουμε μυξουλες αλλά εμείς τσακ φυσάμε μύτη τελείωσε. Αυτά έχουν κ λίγο βλενιτσες ακόμη από την κοιλιά οπότε τα βοηθάει, όμως έννοειται ότι σου είπε η παιδίατρος.


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...