Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μαιευτήριο Έλενα


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με το μαιευτηριο. Σκεφτόμουν να γεννήσω εκεί και θα ήθελα τα φώτα σας ειδικά από γυναίκες που να έχουν μια εμπειρία σχετικά με το μαιευτηριο. Είναι καλά εκεί; σε προσέχουν; έχει ακουστεί κάτι αρνητικό; Καθώς θα ήθελα να μοιραστείτε και τις εμπειρίες σας μαζί μου. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και την βοήθεια σας! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, MBelicov είπε:

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με το μαιευτηριο. Σκεφτόμουν να γεννήσω εκεί και θα ήθελα τα φώτα σας ειδικά από γυναίκες που να έχουν μια εμπειρία σχετικά με το μαιευτηριο. Είναι καλά εκεί; σε προσέχουν; έχει ακουστεί κάτι αρνητικό; Καθώς θα ήθελα να μοιραστείτε και τις εμπειρίες σας μαζί μου. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και την βοήθεια σας! 

Σαν μαιευτήριο έχει πολύ καλό όνομα!!! Και τα δωμάτιά του είναι πολύ καλά και το προσωπικό άριστο (εγώ έχω πολύ καλή εμπειρία, παρότι ο λόγος για τον οποίο το επισκέφτηκα ήταν δυσάρεστος)! Εχει πολλά μονόκλινα και λουξ δωμάτια, τα οποία είναι πολύ καλύτερα απο αυτα ιδιωτικού μαιευτηρίου!!! Εμένα ήταν η 1η μου επιλογή, αλλά δυστυχώς θα γεννήσω στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ εν τέλει αφού μου ταχάλασε ο γιατρός!!! Αν έχεις γιατρό της εμπιστοσύνης σου, προχώρα και μην το σκέφτεσαι!!! :)

  • Ευχαριστώ 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, MBelicov said:

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με το μαιευτηριο. Σκεφτόμουν να γεννήσω εκεί και θα ήθελα τα φώτα σας ειδικά από γυναίκες που να έχουν μια εμπειρία σχετικά με το μαιευτηριο. Είναι καλά εκεί; σε προσέχουν; έχει ακουστεί κάτι αρνητικό; Καθώς θα ήθελα να μοιραστείτε και τις εμπειρίες σας μαζί μου. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και την βοήθεια σας! 

Γειά σου και με το καλό το μωράκι σου! :-)

Συνειδητά άλλαξα γιατρό και επέλεξα το Έλενα, παρ'όλο που στην αρχή ούσα αδαής με αυτά τα θέματα είχα την πεποίθηση πως σε ιδιωτική κλινική είναι καλύτερα. Λοιπόν, το Έλενα είναι εξαιρετικό μαιευτήριο, με πολύ καλούς γυναικολόγους, παιδιάτρους και υποστηρικτικές μαίες. Γέννησα το καλοκαίρι και δεν έχω τίποτα το αρνητικό να αναφέρω σχετικά με το νοσοκομείο. Τα δωμάτια του 5ου και 6ου ορόφου είναι εξαιρετικά, σα να είσαι σε ιδιωτική κλινική, αλλά σαφώς πολύ φθηνότερα. Θα σου συνιστούσα να διαλέξεις ένα απλό μονόκλινο, που κοστίζει 55€/ημέρα. Υπάρχουν και τα loux δωμάτια, εάν θες το κατιτίς παραπάνω. Εάν δεν υπάρχει μεγάλη κίνηση την ημέρα που θα γεννήσεις, θα μπορούσες να μείνεις ακόμη και σε δίκλινο, με την προϋπόθεση πως θα είσαι μόνη σου φυσικά, έτσι θα μπορεί ο συνοδός σου να κοιμάται άνετα στο διπλανό κρεβάτι!  Αυτό φυσικά είναι θέμα τύχης. Όταν εισαχθείς, ο άντρας σου θα δηλώσει σε τι δωμάτιο επιθυμείς να μείνεις. Εάν έχεις ήδη γιατρό εκεί, εννοείται πως θα πηγαίνεις να σε ελέγχει 1φορά/εβδομάδα όταν μπεις στον μήνα σου και θα συνεννοηθείτε κατ'ιδίαν τα του τοκετού. Εάν επιθυμείς να λάβεις επισκληρίδιο, θα πρέπει να το αναφέρεις στον γιατρό σου εκ των προτέρων ώστε να το κανονίσει! Δεν είναι όπως στα ιδιωτικά, όπου η νάρκωση είναι πλέον δεδομένη.

Ανάμεσα στα πολύ θετικά του νοσοκομείου είναι πως παρέχει μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής (κοινώς, μαθήματα ανώδυνου τοκετού). Αρκεί να πάρεις τηλέφωνο και να κλείσεις θέση. Είναι δωρεάν για όλες τις γυναίκες, ανεξαρτήτως του που θα γεννήσουν, και παρέχουν ιδιαιτέρως χρήσιμες πληροφορίες στην επίτοκο και στον σύντροφο της. Εάν παρακολουθήσει και ο άντρας σου 2 απο τις τέσσερις συνεδρίες, θα πάρει ένα πιστοποιητικό με το οποίο θα μπορεί να είναι παρών στον τοκετό, εφ'όσον το επιθυμείτε και οι δυο! Θα λάβεις χρήσιμες πληροφορίες και θα αναπτερώσει την ψυχολογία σου, να τα κάνεις! Εκεί γύρω στον 7ο-8ο μήνα είναι μια πολύ χρονική στιγμή.

Επιπλέον, παρέχει δωρεάν μαθήματα θηλασμού, για τα οποία δεν χρειάζεται να κλείσεις θέση. Απλώς, κόβεις ένα μηδενικό παράβολο στην γραμματεία και πας απευθείας στο αμφιθέατρο. Ό,τι απορίες έχει σχετικά με τον θηλασμό, μπορείς να τις λύσεις εκεί. Υπάρχει και τηλεφωνική γραμμή υποστήριξης για τις θηλάζουσες μανούλες, οπού μπορούν να καλούν και να μοιράζονται τις ανησυχίες και τις απορίες τους: 2106462782-2132051360. Στο δεύτερο τηλέφωνο καλείς για να μάθεις τις ημερομηνίες που γίνονται τα σεμινάρια μητρικού θηλασμού (γίνονται 2φορές/μήνα).Το νοσοκομείο διαθέτει εξαιρετική νεογνολογική μονάδα, σε περίπτωση που το μωρό είναι πρόωρο ή χρειαστεί βραχεία νοσηλεία. Να ξέρεις, πως όλες οι ιδιωτικές κλινικές σε περίπτωση που το μωρό εμφανίσει κάποια επιπλοκή και χρειαστεί νοσηλεία, το στέλνουν σε δημόσιο μαιευτήριο. 

Γενικά, το νοσοκομείο είναι φιλικό πρός τα βρέφη και τον μητρικό θηλασμό. Προωθεί το rooming-in, όπου έχεις το μωράκι σου μαζί στο δωμάτιο συνεχώς, τον θηλασμό & την επαφή skin to skin με το μωρό μέσα στην 1ή ώρα της γέννησης. 

Αυτά είχα να μοιραστώ εγώ! Ήμουν αρκετά αναλυτική, διότι ήμουν στην θέση σου πριν απο λίγους μήνες και επιθυμούσα κι εγώ διακαώς να μου πει κάποιος αυτές τις λεπτομέρειες ώστε να ξέρω τι να περιμένω. Καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη να έχεις και όλα να σου πάνε καλά εύχομαι! :-)

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Clandestine είπε:

Γειά σου και με το καλό το μωράκι σου! :-)

Συνειδητά άλλαξα γιατρό και επέλεξα το Έλενα, παρ'όλο που στην αρχή ούσα αδαής με αυτά τα θέματα είχα την πεποίθηση πως σε ιδιωτική κλινική είναι καλύτερα. Λοιπόν, το Έλενα είναι εξαιρετικό μαιευτήριο, με πολύ καλούς γυναικολόγους, παιδιάτρους και υποστηρικτικές μαίες. Γέννησα το καλοκαίρι και δεν έχω τίποτα το αρνητικό να αναφέρω σχετικά με το νοσοκομείο. Τα δωμάτια του 5ου και 6ου ορόφου είναι εξαιρετικά, σα να είσαι σε ιδιωτική κλινική, αλλά σαφώς πολύ φθηνότερα. Θα σου συνιστούσα να διαλέξεις ένα απλό μονόκλινο, που κοστίζει 55€/ημέρα. Υπάρχουν και τα loux δωμάτια, εάν θες το κατιτίς παραπάνω. Εάν δεν υπάρχει μεγάλη κίνηση την ημέρα που θα γεννήσεις, θα μπορούσες να μείνεις ακόμη και σε δίκλινο, με την προϋπόθεση πως θα είσαι μόνη σου φυσικά, έτσι θα μπορεί ο συνοδός σου να κοιμάται άνετα στο διπλανό κρεβάτι!  Αυτό φυσικά είναι θέμα τύχης. Όταν εισαχθείς, ο άντρας σου θα δηλώσει σε τι δωμάτιο επιθυμείς να μείνεις. Εάν έχεις ήδη γιατρό εκεί, εννοείται πως θα πηγαίνεις να σε ελέγχει 1φορά/εβδομάδα όταν μπεις στον μήνα σου και θα συνεννοηθείτε κατ'ιδίαν τα του τοκετού. Εάν επιθυμείς να λάβεις επισκληρίδιο, θα πρέπει να το αναφέρεις στον γιατρό σου εκ των προτέρων ώστε να το κανονίσει! Δεν είναι όπως στα ιδιωτικά, όπου η νάρκωση είναι πλέον δεδομένη.

Ανάμεσα στα πολύ θετικά του νοσοκομείου είναι πως παρέχει μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής (κοινώς, μαθήματα ανώδυνου τοκετού). Αρκεί να πάρεις τηλέφωνο και να κλείσεις θέση. Είναι δωρεάν για όλες τις γυναίκες, ανεξαρτήτως του που θα γεννήσουν, και παρέχουν ιδιαιτέρως χρήσιμες πληροφορίες στην επίτοκο και στον σύντροφο της. Εάν παρακολουθήσει και ο άντρας σου 2 απο τις τέσσερις συνεδρίες, θα πάρει ένα πιστοποιητικό με το οποίο θα μπορεί να είναι παρών στον τοκετό, εφ'όσον το επιθυμείτε και οι δυο! Θα λάβεις χρήσιμες πληροφορίες και θα αναπτερώσει την ψυχολογία σου, να τα κάνεις! Εκεί γύρω στον 7ο-8ο μήνα είναι μια πολύ χρονική στιγμή.

Επιπλέον, παρέχει δωρεάν μαθήματα θηλασμού, για τα οποία δεν χρειάζεται να κλείσεις θέση. Απλώς, κόβεις ένα μηδενικό παράβολο στην γραμματεία και πας απευθείας στο αμφιθέατρο. Ό,τι απορίες έχει σχετικά με τον θηλασμό, μπορείς να τις λύσεις εκεί. Υπάρχει και τηλεφωνική γραμμή υποστήριξης για τις θηλάζουσες μανούλες, οπού μπορούν να καλούν και να μοιράζονται τις ανησυχίες και τις απορίες τους: 2106462782-2132051360. Στο δεύτερο τηλέφωνο καλείς για να μάθεις τις ημερομηνίες που γίνονται τα σεμινάρια μητρικού θηλασμού (γίνονται 2φορές/μήνα).Το νοσοκομείο διαθέτει εξαιρετική νεογνολογική μονάδα, σε περίπτωση που το μωρό είναι πρόωρο ή χρειαστεί βραχεία νοσηλεία. Να ξέρεις, πως όλες οι ιδιωτικές κλινικές σε περίπτωση που το μωρό εμφανίσει κάποια επιπλοκή και χρειαστεί νοσηλεία, το στέλνουν σε δημόσιο μαιευτήριο. 

Γενικά, το νοσοκομείο είναι φιλικό πρός τα βρέφη και τον μητρικό θηλασμό. Προωθεί το rooming-in, όπου έχεις το μωράκι σου μαζί στο δωμάτιο συνεχώς, τον θηλασμό & την επαφή skin to skin με το μωρό μέσα στην 1ή ώρα της γέννησης. 

Αυτά είχα να μοιραστώ εγώ! Ήμουν αρκετά αναλυτική, διότι ήμουν στην θέση σου πριν απο λίγους μήνες και επιθυμούσα κι εγώ διακαώς να μου πει κάποιος αυτές τις λεπτομέρειες ώστε να ξέρω τι να περιμένω. Καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη να έχεις και όλα να σου πάνε καλά εύχομαι! :-)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!!!!! 

Μου έλυσες αρκετές απορίες και πραγματικά νιώθω καλύτερα! Και ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες ήταν πραγματικά αξιόλογες και πολύ βοηθητικές! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 minutes ago, anemoni1989 said:

@Clandestine @MBelicov ποιούς γιατρούς έχετε?

Τον Λάσκαρη! Είναι εξαιρετικός γιατρός και πολύ συμπαθητικός άνθρωπος. Είμαι πολύ ευχαριστημένη, δεν τον αλλάζω με τίποτα!

3 hours ago, MBelicov said:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!!!!! 

Μου έλυσες αρκετές απορίες και πραγματικά νιώθω καλύτερα! Και ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες ήταν πραγματικά αξιόλογες και πολύ βοηθητικές! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!!!!!!! 

Να είσαι καλά, χαρά μου! :-)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Clandestine είπε:

Τον Λάσκαρη! Είναι εξαιρετικός γιατρός και πολύ συμπαθητικός άνθρωπος. Είμαι πολύ ευχαριστημένη, δεν τον αλλάζω με τίποτα!

Να είσαι καλά, χαρά μου! :-)

Μπορω να σου στειλω μνμ να σε ρωτησω 2 πράγματα?

 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2018 at 3:46 ΜΜ, anemoni1989 είπε:

Μπορω να σου στειλω μνμ να σε ρωτησω 2 πράγματα?

 

Κορίτσια μου πείτε τα και από εδώ να μάθουμε και οι υπόλοιπες. Ακόμη δεν έχω γιατρό εκεί δυστυχώς γιατί θα μετακομίσω Αθήνα σύντομα οπότε θα γεννήσω εκεί. Θα ήθελα να ξέρω όσο πιο πολλά γίνεται! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , MBelicov είπε:

Κορίτσια μου πείτε τα και από εδώ να μάθουμε και οι υπόλοιπες. Ακόμη δεν έχω γιατρό εκεί δυστυχώς γιατί θα μετακομίσω Αθήνα σύντομα οπότε θα γεννήσω εκεί. Θα ήθελα να ξέρω όσο πιο πολλά γίνεται! 

@Clandestine


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 hours ago, MBelicov said:

Κορίτσια μου πείτε τα και από εδώ να μάθουμε και οι υπόλοιπες. Ακόμη δεν έχω γιατρό εκεί δυστυχώς γιατί θα μετακομίσω Αθήνα σύντομα οπότε θα γεννήσω εκεί. Θα ήθελα να ξέρω όσο πιο πολλά γίνεται! 

Όπως προανέφερα, προσωπικός μου γιατρός είναι ο Λάσκαρης. Για εμένα, είναι εξαίρετος γιατρός και πολύ καλός άνθρωπος. Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη μέχρι στιγμής, έχει όλα αυτά τα στοιχεία που αναζητώ σε έναν γυναικολόγο. Έγκειται στην κάθε γυναίκα τι προτιμά & αναζητά από τον προσωπικό της γιατρό. Παραδείγματος χάριν, άλλη θέλει ο γιατρός να είναι τυπικός και αμιγώς επαγγελματίας, άλλη να να είναι πιο φιλικός και προσεγγίσιμος. Εάν δεν έχεις γιατρό, κάνε μια μικρή έρευνα πρώτα πριν καταλήξεις. Έχω ακούσει καλά λόγια και για τον Παπαδή, αλλά δεν μπορώ να εκφέρω προσωπική άποψη. Υπάρχουν παλιά topics πάνω σε αυτό το θέμα, το ξέρω γιατί και εγώ είχα ανατρέξει εδώ όταν ήμουν έγκυος! :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια. Γέννησα φέτος τον Μαιο στο Έλενα. Η εμπειρια μου είναι η καλύτερη. Εγω βρήκα γιατρο στον 5 μήνα εγκυμοσύνης γιατι μεχρι τότε ήμουν σε άλλη πόλη με άλλο γιατρό. Τα δωματια ειναι απλά ΤΕΛΕΙΑ. Η εξυπηρετηση ΑΨΟΓΗ. Το σκεφτομουν πολύ στην αρχη γιατι ακξους δημοσιο νοσοκομειο και δεν σου ερχετε και η καλυτερη εικονα στο μυαλο.... αλλα πραγματικα ήταν όλα τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω διαβάσει αρκετά post για το Έλενα.. μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος κ θα ήθελα να γεννήσω στο συγκεκριμένο νοσοκομείο.Θα ήθελα να μου δώσετε πληροφορίες για το πως να ξεκινήσω.. καλό είναι να κλείσεις στην αρχή απογευματινό ραντεβού με κάποιον γιατρό που έχεις ακούσει ότι είναι καλός;Αν ξεκινήσεις με απογευματινά συνεχίζεις να πηγαίνεις μόνο απογεύματα κ να πληρώνεις σε κάθε επίσκεψη η σου λέει να πας  το πρωί όταν έχει εφημερία; Επίσης, μπορείς να κλείσεις στα εξωτερικά ιατρεία κ αυτός που θα σε δει θα σε αναλάβει μέχρι το τέλος η κάθε φορά που θα πηγαίνεις θα έχεις άλλον γιατρό;Οι εξετάσεις γίνονται μόνο πρωί;τις πληρώνεις;Τον υπέρηχο στον κάνει ο γιατρός με την ομάδα του η σε στέλνει στο τμήμα υπερήχων η στις γράφει κ μπορείς να τις κάνεις κ έξω;Έιναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη κ η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω από που να αρχίσω..οι απορίες μου είναι πολλές!!

Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2018 at 1:51 ΜΜ, Xristina Mrt είπε:

Καλησπέρα, έχω διαβάσει αρκετά post για το Έλενα.. μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος κ θα ήθελα να γεννήσω στο συγκεκριμένο νοσοκομείο.Θα ήθελα να μου δώσετε πληροφορίες για το πως να ξεκινήσω.. καλό εαι να κλείσεις στην αρχή απογευματινό ραντεβού με κάποιον γιατρό που έχεις ακούσει ότι είναι καλός;Αν ξεκινήσεις με απογευματινά συνεχίζεις να πηγαίνεις μόνο απογεύματα κ να πληρώνεις σε κάθε επίσκεψη η σου λέει να πας  το πρωί όταν έχει εφημερία; Επίσης, μπορείς να κλείσεις στα εξωτερικά ιατρεία κ αυτός που θα σε δει θα σε αναλάβει μέχρι το τέλος η κάθε φορά που θα πηγαίνεις θα έχεις άλλον γιατρό;Οι εξετάσεις γίνονται μόνο πρωί;τις πληρώνεις;Τον υπέρηχο στον κάνει ο γιατρός με την ομάδα του η σε στέλνει στο τμήμα υπερήχων η στις γράφει κ μπορείς να τις κάνεις κ έξω;Έιναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη κ η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω από που να αρχίσω..οι απορίες μου είναι πολλές!!

Καταρχάς συγχαρητήρια. Με το καλό να φέρεις στον κόσμο το μωρακι σου. Εγώ θα σου πω την δική μου εμπειρία που έπρεπε να βρω γιατρό στην Αθήνα και ήμουν ήδη στον 5ο μήνα  εγκυμοσύνης. Αρχικά έκλεισα ραντεβού σε απογευματινό ιατρείο κ πλήρωσα. Έπειτα ο γιατρός από μόνος του μου είπε να πηγαίνω τα πρωινά για εξέταση και δεν πλήρωνα κάτι κ μου έκανε υπέρηχο ο ίδιος. Για αιματολογικες εκτάσεις κτλ εγώ πήγαινα σε ιδιωτικά ιατρεία και τις έκανα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια είμαι νέα στο φόρουμ και νέα εγκυμονουσα στην 7η εβδομάδα. Ζω σε νησί που δεν έχει νοσοκομείο, εγώ είμαι ανασφάλιστη, οπότε σκέφτομαι να γεννησω στο Έλενα όταν έρθει η ώρα! Θα μπορούσατε να μου προτείνετε έναν καλό γυναικολόγο του νοσοκομείου; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...